#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/11/2011 23:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σενάριο Βενιζέλου για αποχώρηση ΓΑΠ και σωτηρία κυβέρνησης



Ραγδαίες εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ μετά την δήλωση του Παπανδρέου στην Βουλή "δεν είμαι γαντζωμένος στην καρέκλα μου"

Επίμονες πληροφορίες αναφέρουν ότι προωθείται με την συμφωνία του Παπανδρέου σχέδιο Βενιζέλου το οποίο είναι το εξής σε γενικές γραμμές. Αύριο το βράδυ ο Παπανδρέου θα πάρει ψήφο εμπιστοσύνης. Την επόμενη ημέρα όμως θα παραιτηθεί. Έτσι ο Βενιζέλος θα αναλάβει πρωθυπουργός ο Βενιζέλος ο οποίος θα καλέσει πάλι όσους βουλευτές ανεξαρτητοποιήθηκαν να επιστρέψουν στο ΠΑΣΟΚ.

Άλλο σενάριο μεταδίδει το Reuters

O Έλληνας πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου έκλεισε συμφωνία με τους υπουργούς του κόμματός του να αποχωρήσει και να δώσει την εξουσία σε μια κυβέρνηση συνασπισμού, αν τον βοηθήσουν να κερδίσει την  ψήφο εμπιστοσύνης την Παρασκευή», μεταδίδει το Reuters.

Σύμφωνα μάλιστα με πληροφορίες της συμφωνίας ηγείται ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος.

«Του είπαν ότι πρέπει να αποχωρήσει με ηρεμία για να σώσει το κόμμα του», είπε η μία πηγή στο Reuters. «Συμφώνησε να αποχωρήσει. Έγινε πολιτισμένα και χωρίς πικρίες».

Η ίδια πηγή είπε στο πρακτορείο ότι ο Παπανδρέου παραδέχτηκε πως έκανε λάθος με το δημοψήφισμα που ανακοίνωσε την Δευτέρα.

«Ο Βενιζέλος του είπε ότι θα πρέπει να κάνει μια ηρωική έξοδο για το καλό τόσο του ίδιου όσο και του κόμματος και ότι οι υπουργοί θα τον βοηθήσουν, υπό  προϋπόθεση βέβαια ότι θα επιβιώσει από την ψήφο εμπιστοσύνης, κάτι που δεν είναι καθόλου βέβαιο», πρόσθεσε και συνέχισε λέγοντας πως ο Παπανδρέου συμφώνησε να αποχωρήσει.

«Αυτή ήταν η συμφωνία. Τώρα όμως φαίνεται δύσκολο να επιτευχθεί επειδή ο Αντώνης Σαμαράς έθεσε όλες αυτές τις προϋποθέσεις», κατέληξε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. road runner avatar
    road runner 03/11/2011 23:55:52

    Ναι και αν παρει ψήφο εμπιστοσινής θα φυγει έτσι? Μα είναι στα καλά του ο Μπενι?

    • anonymous avatar
      anonymous @ road runner 04/11/2011 00:04:28

      Είναι ξεκάθαρο ότι ο ΓΑΠ δε θα φύγει. Τους το πάει λάου λάου να τον ψηφίσουν και μετά να τους αδειάσει. Το χαρτί που έπαιζαν οι Πασόκοι για να μη χάσουν την εξουσία ήταν να καταθέσει την εντολή στον Παπούλια και μετά η κοινοβουλευτική ομάδα να επιλέξει το νέο Πρωθυπουργό. Έτσι δε θα έφευγαν και θα εκτονώνονταν κάπως η κατάσταση. Τους χαλάει τα σχέδια ο ΓΑΠ που δε φεύγει. Δεν τσιμπάει ούτε στις ελεγχόμενες από το Βενιζέλο μπαταριές-ανεξαρτητοποιήσεις. Γιατί νομίζετε ότι ο Βενιζέλος έβαλε μόνο δυο να ανεξαρτητοποιηθούν και δεν έβαλε περισσότερους; Για να μη χάσουν τους 151. Εκεί σταμάτησαν.

      Τώρα αν τον ρίξουν αύριο πρέπει να πάμε σε εκλογές.

      • android.K. avatar
        android.K. @ anonymous 04/11/2011 06:24:53

        ετσι ακριβως. γιατι τα στρατιωτακια σταματησαν στους 151?
        α, ρε ξυλο που θελουν...
        δεσμια μια χωρα στις παπ@@ριες της Καιλη...
        αλλοιμονο μας...

  2. maxitis avatar
    maxitis 03/11/2011 23:56:46

    Να γευτεί και ο μπένυ την καρέκλα, κρίμα τόσο έργο επιτέλεσε.

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 03/11/2011 23:57:40

    Kαλά τον Γαπ τον είχαμε κόψει για τέτοιον τον Βενιζέλο του δίναμε και πέντε δράμμια μυαλό.

    Δεν θα μείνει γιαούρτι για γιαούρτι.

    Ισως είναι και αλήθεια γιατί το Μέγκα έκανε μεγάλη επίθεση σε Βενιζέλο.

    Τώρα που διέλυσεε το Μαγαζί ο Γαπ άφησε το Βαγγέλη να κατεβάσει τα κουρτινόξυλα.

    Ρε Βαγγέλη δεν σε είχα για τόσο μπουνταλά.

  4. andreas avatar
    andreas 03/11/2011 23:57:49

    Το αλλο με τον τοτο το ξερεις ?Ποιος να τον πιστεψει πλεον εχει κανει εναν πλανητη ανω κατω, ασε μας εμας οι αλλοι τι μας φταινε.

    • anonymous avatar
      anonymous @ andreas 04/11/2011 00:10:22

      Έτσι και δηλώσουμε άτακτα παύση πληρωμών θα γίνει της παλαβής. Θα ενεργοποιηθούν τα CDS και θα σκάσει μια μπαταριά 200 δις. Αυτό θα είναι το καψούλι που θα πυροδοτήσει τα υπόλοιπα τρις όχι δις, που είναι τα ανοίγματα της δυτικής οικονομίας. Για να ζητάνε λεφτά από τον τρίτο κόσμο (BRICS) τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα. Προσωπικά φοβάμαι ότι μιλάμε για κρίση άνω των 10-20 τρις.

      Χε χε τους Γάλλους θα τους φάει ο μεγαλοϊδεατισμός. Διότι ενώ είναι κατηγορίας PIGS μοστράρουν στα μεγάλα σαλόνια.

      • road runner avatar
        road runner @ anonymous 04/11/2011 00:35:13

        Συμφωνα με τιν BIS ειναι γύρω στα 1.2 τετρακης. 400 με 600 τρις ήταν το 2008. Αλλα το notional CDS για την Ελλαδα είναι γύρω στα 5-6 δισ. Οπωτε βλέπουμε κατι μεταξυ 35-60 δισ (πολύ χοντρα) σε πληρωμές. Τριχες δηλαδή. Ο ουρανιος και ευλογιμένος και αιώνιος πρόεδρος Ben αυτά τα τυπώνει έτσι για να δεί αν δουλέβει καλά η πρεσα της FED. Το θεμα είναι τι θα γίνει με την υπόλοιπη περιφέρεια.

        • anonymous avatar
          anonymous @ road runner 04/11/2011 00:43:08

          Αγαπητέ μου συμφωνούμε. Δεν ήθελα να είμαι τόσο ακραίος με τα νούμερα. Ευχαριστώ που το έκανες εσύ αντί για εμένα. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει περιφέρεια και κέντρο. Όλοι στα ίδια χάλια είναι. Εμείς είμαστε το καψούλι. Αν σκάσουμε και πυροδοτηθεί η έκρηξη κανείς δεν ξέρει που θα σταματήσει.

          • road runner avatar
            road runner @ anonymous 04/11/2011 01:19:28

            Τα νούμερα είναι πολύ συντηρητικά. Εδω η Bank of America ξεφόρτωσε γύρω στα 75 τρισ.(δεν είναι λάθος ΤΡΙΣ) από το επενδυτικό τμίμα στο εμπορικό, ώστε τις απόλιες να τις παραλάβει το FDIC.
            Χρυσό εχεις? Τα χροματιστα χαρτάκια σε λίγο θα γυρίσουν στην πραγματική τους αξία. ΧΑΡΤΙΑ. Και άσε τωρα τα φραγγοδίφραγγα της Ελλαδας. Όταν όλοι βλεπουν ότι τα λεφτα είναι χαρτια τότε όλοι θέλουν να αρπάξουν πραγματικά περιουσιακά στοιχεία. Βλέπε ορυκτό πλούτο και λοιπα. Κατάλαβες τώρα το ρόλο του ευρώ? Αντι για σπέκουλα στο νόμισμα, τώρα γίνεται σπεκουλα στο χρεός. Μόνο που με τη σπέκουλα στο χρέος στο τέλος σου τα παίρνουν όλα, ενω με το νόμισμα απλώς τρώς μια υποτίμηση/πληθωρισμό.

  5. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 04/11/2011 00:02:02

    Ο μακιαβέλλι ωχριά μπροστά τους! Ο Μπέννυ θέλει να γίνει έστω και για λίγο πρωθυπουργός.

  6. ηλιας avatar
    ηλιας 04/11/2011 00:04:53

    ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ;;;;

  7. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 04/11/2011 00:06:26

    Το πασοκ είναι ικανό για τα πάντα.
    Αλλά πέστε πως όλα αυτά συμβαίνουν και έρχεται τη Δευτέρα μια ανασχηματισμένη κυβέρνηση,με πρωθυπουργό τον Βενιζέλο και 156 βουλευτές.
    Θα πρέπει να ψηφίσουν τη δανειακή σύμβαση και μάλιστα με 180,νέο φορολογικό,νέο ασφαλιστικό και παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας.
    Πώς το βλέπετε όλο αυτό και μάλιστα μετά τα σημερινά καραγκιοζιλίκια;
    Θα είναι βιώσιμο;Σας φάνηκε η Βάσω έτοιμη για τέτοια;
    Άρα σε λίγες βδομάδες θα είμαστε σε χειρότερο σημείο καθώς με όλα αυτά θα αδειάζει και ο κουμπαράς.
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!

    • road runner avatar
      road runner @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 04/11/2011 00:37:33

      Από το ΠΑΣΟΚ εγώ περιμένω τα πάντα. Μέχρι και το ήλιο πρασινο να δω.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/11/2011 00:11:16

    Να αναλάβει πάραυτα ο Μπένυ, με δεξί του χέρι την Καϊλή, και αριστερό την Φώφη Γενηματά.
    Μας δουλεύουν που μας δουλέυουν, τουλάχιστον να γελάμε κιόλας.

  9. factorx avatar
    factorx 04/11/2011 00:16:09

    Τι μεταδίδει το Reuters

    «O Έλληνας πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου έκλεισε συμφωνία με τους υπουργούς του κόμματός του να αποχωρήσει και να δώσει την εξουσία σε μια κυβέρνηση συνασπισμού, αν τον βοηθήσουν να κερδίσει την ψήφο εμπιστοσύνης την Παρασκευή», μεταδίδει το Reuters.

    Σύμφωνα μάλιστα με πληροφορίες της συμφωνίας ηγείται ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος.

    «Του είπαν ότι πρέπει να αποχωρήσει με ηρεμία για να σώσει το κόμμα του», είπε η μία πηγή στο Reuters. «Συμφώνησε να αποχωρήσει. Έγινε πολιτισμένα και χωρίς πικρίες».

    Η ίδια πηγή είπε στο πρακτορείο ότι ο Παπανδρέου παραδέχτηκε πως έκανε λάθος με το δημοψήφισμα που ανακοίνωσε την Δευτέρα.

    «Ο Βενιζέλος του είπε ότι θα πρέπει να κάνει μια ηρωική έξοδο για το καλό τόσο του ίδιου όσο και του κόμματος και ότι οι υπουργοί θα τον βοηθήσουν, υπό προϋπόθεση βέβαια ότι θα επιβιώσει από την ψήφο εμπιστοσύνης, κάτι που δεν είναι καθόλου βέβαιο», πρόσθεσε και συνέχισε λέγοντας πως ο Παπανδρέου συμφώνησε να αποχωρήσει.

    «Αυτή ήταν η συμφωνία. Τώρα όμως φαίνεται δύσκολο να επιτευχθεί επειδή ο Αντώνης Σαμαράς έθεσε όλες αυτές τις προϋποθέσεις», κατέληξε.

  10. andreas avatar
    andreas 04/11/2011 00:26:06

    Φακτορα εκει στο Reuters ομως ξεχασαν να ρωτησουν την μαμα και τον Νικο.Το σεναριο που παιζει για μενα ειναι οτι ο Παπανδρεου θελει να τον ριξουν ωστε την Δευτερα να τους διαγραψει και να κρατησει το κομμα μονο με τους απολυτους.Παμε σε εκλογες χανει αλλα το κομμα του ανηκει.Οι διαγραφεντες θα εχουν την τυχη τις Μπακογιαννη.

    • anonymous avatar
      anonymous @ andreas 04/11/2011 00:45:06

      Το ίδιο έγραψα σε σχόλιο σε άλλη ανάρτηση σε αυτή τη σελίδα. Το ΠΑΣΟΚ ούτε πωλείται ούτε εκχωρείται. Είναι οικογενειακή επιχείρηση.

  11. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 04/11/2011 00:27:08

    Η ιστορία με τον ψαρά και το τζίνι που βγήκε απ'το μπουκάλι...

    Πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να παρασυρθεί ο Γάπητας να ξαναμπεί στο μπουκάλι και να κλείσουμε αμέσως την τάπα, αλλιώς θα μας σκοτώσει ως έθνος...

    Θυμίζω:

    http://www.youtube.com/watch?v=PSf15EFJXk4

  12. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 04/11/2011 00:36:41

    Τον χρειάζονται ακόμα οι αμερικανοί τον ΓΑΠ για να τελειώσει τη "δουλειά" που ανέλαβε. Άρα λοιπόν από "κατευθυντήρια" τηλεγραφήματα του Reuters έχουμε χορτάσει τόσα χρόνια...

    • mx avatar
      mx @ Ηφαιστίωνας 04/11/2011 00:58:34

      Υπέρ Παπανδρέου αμερικανικά μέσα


      «Κατανοεί» η New York Times τις συνθήκες υπό το βάρος των οποίων ο Έλληνας πρωθυπουργός αποφάσισε αιφνιδίως να διεξάγει δημοψήφισμα για τους όρους της τελευταίας συμφωνίας διάσωσης της Ελλάδας.

      Με το editorial της αμερικανικής εφημερίδας, δίνεται στήριξη στην απόφαση αυτή της κυβέρνησης, τη στιγμή μάλιστα που σύσσωμος ο ευρωπαϊκός Τύπος αντιδρά και κάνει λόγο για παράλογη απόφαση.

      Όπως σχολιάζει η αμερικανική εφημερίδα, «σε αυτό το σημείο, δεν είναι ακόμη σίγουρο εάν η κυβέρνησή του θα βγει αλώβητη από την ψήφο εμπιστοσύνης στη Βουλή αυτή την εβδομάδα».

      Τονίζει ακόμη πως η Ελλάδα έχει αρκετά διαθέσιμα ώστε να πληρώσει τις υποχρεώσεις της μέχρι το μέσον Δεκεμβρίου. Αλλά εάν η νέα συμφωνία δεν τελειοποιηθεί , είναι δύσκολο να αποτραπεί μια άτακτη χρεοκοπία ή να συγκρατηθούν οι επιπτώσεις. Χαρακτηριστικό είναι πως οι πιστωτές της Ιταλίας, θα ζητήσουν risk premiums πολύ υψηλότερα από αυτά που μπορεί να αντέξει η χώρα».

      Σύμφωνα με τους New York Times, «οι Ευρωπαίοι ηγέτες θα έπρεπε να είχαν δώσει μεγαλύτερη προσοχή στην αγωνία των απλών Ελλήνων και μικρότερη στην αγωνία των ευκατάστατων ευρωπαίων τραπεζιτών».

      Και συνεχίζει αναφέροντας ότι «αντί να προσπαθούν να τιμωρήσουν τους «ανήθικους», θα έπρεπε να είχαν σκεφτεί τις συνέπειες του να υποχρεώσουν την Ελλάδα σε χρόνια αρνητικής ανάπτυξης, υψηλής ανεργίας και αυξημένων φόρων, χωρίς να τους υπόσχεται τίποτα ως αντάλλαγμα εκτός ίσως από το ότι σε μια δεκαετία από τώρα, το χρέος της χώρας θα μειωθεί από τα σημερινά υψηλά επίπεδα».

      Όπως τονίζουν οι New York Times, «ελπίζουμε ότι δεν είναι αργά για να αποφευχθεί μια πλήρη κατάρρευση. Οι Ευρωπαίοι ηγέτες θα πρέπει να επαναδιαπραγματευτούν τη συμφωνία διάσωσης της Ελλάδας και να δώσουν έμφαση στις μεταρρυθμίσεις και στην ανάπτυξη αντί της λιτότητας. Αν θέλουν να πάρουν έστω και κάποια χρήματα πίσω από την Ελλάδα, η Αθήνα χρειάζεται χώρο να αναπτυχθεί και να κερδίσει».


      Πηγή:www.capital.gr

      • mx avatar
        mx @ mx 04/11/2011 01:14:20

        Όπου τολμά ο …Γιώργος


        Του Αλέξανδρου Μερκούριου

        Ποιόν ωφελεί το δημοψήφισμα και η Κόντρα του Παπανδρέου με τα «συμφέροντα», ή πόσο πολύ μ’ αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας.

        Καλημέρα φίλοι και αναγνώστες μου. Εδώ και μερικές ημέρες δεν μπορώ να κοιμηθώ καλά. Μπορεί να μην έχω τις έγνοιες του ΓΑΠ και του Μπένι, αλλά κάτι ταράζει τον ύπνο μου. Κάτι ΔΕΝ μου κολλάει με όλο αυτό το τάχα εσπευσμένο, το δήθεν χωρίς συνεννόηση διεθνές αντάρτικο του Γιώργου. Άσε δε, και την… ευθεία κόντρα με τους τραπεζίτες και τα «συμφέροντα». Ούτε την Φιλιππινέζα της Άντας δεν μπορεί να πείσει…

        Κι έτσι μέσα στο ξενύχτι που μου ταράζει το μυαλό, και μπορεί να μην σκέφτεται σωστά και σοβαρά αναρωτιέμαι μήπως αυτή η κυβέρνηση δουλεύει (όχι κρυφά και έμμεσα, αλλά…) εντελώς ξετσίπωτα και ξεκάθαρα για λογαριασμό του Βερολίνου. Και αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι, δουλεύει εμμέσως υπέρ των ΗΠΑ. Ακούστε τι αναρωτήθηκα μέσα στη θολούρα της αϋπνίας μου:

        Πριν από λίγες μέρες, και με την συμφωνία κουρέματος του ελληνικού χρέους, που πανηγυρίστηκε δεόντως στην Αθήνα, ποιοι ήταν αυτοί ωφελήθηκαν περισσότερο;

        Όπως προέκυψε από τις αντιδράσεις των αγορών, οι γαλλικές τράπεζες. Πώς; Απλούστατα με τις μετοχές των Societe Generale και Credit Agricole να «τσιμπάνε» αυξήσεις 19% και 21% αντίστοιχα, λίγη μόλις ώρα μετά την συμφωνία κουρέματος. Δεν το είχατε προσέξει, μάλλον. Κι όμως! Αυτό το θετικό αποτέλεσμα ήρθε (όλως περιέργως) παρά το γεγονός ότι οι γαλλικές τράπεζες ήταν και οι πλέον εκτεθειμένες στο ελληνικό χρέος. Δηλαδή στον πάτο του μαυροπίνακα των οίκων αξιολόγησης…

        Γουστάρετε θεωρία συνωμοσίας, έ; Ακούστε λοιπόν και τη συνέχεια…

        Ποιοι δυσανασχετούν με αυτήν την γαλλική αισιοδοξία; Μήπως οι Γερμανοί, που θέλουν την ολοκληρωτική οικονομική τους επικράτηση στο χώρο της ευρωζώνης, και όχι μόνο; Μάλλον ναι…

        Και τι συμβαίνει… εντελώς ξαφνικά, λίγες μόλις μέρες μετά;

        Έρχεται η πανταχόθεν βαλλόμενη κυβέρνηση του Γιώργη Παπανδρέου και κλωτσάει την «καρδάρα με το γάλα». Πετάει στα σκουπίδια την «μεγαλύτερη επιτυχία», όπως ο μηχανισμός της διαφήμισε το κούρεμα, ως την περικοπή κατά 50% του ελληνικού χρέους της. Με τον τρόπο αυτό θέτει σε κίνδυνο όχι μόνο την συμφωνία (την οποία πανηγύριζε) αλλά και το ίδιο το μέλλον του ευρώ και της ευρωζώνης!

        Η κίνηση αφ εαυτή, έχει το τουπέ μιας χώρας που όχι χρωστάει της Μιχαλούς, όπως εμείς, αλλά της χρωστά ο κόσμος ολάκερος. Και μάλιστα με υψηλούς τόκους. Παρ’ όλα αυτά, ο ΓΑΠ βρήκε το θάρρος, ή το θράσος να προχωρήσει στην πρόταση για το δημοψήφισμα, όπως ακριβώς έκανε. Γράφοντας στα παλιά του τα παπούτσια, όλη την συντεταγμένη Ευρωζώνη.

        Έτσι, όπως στην εγκληματολογία, το κρίσιμο ερώτημα (που βγάζει το κίνητρο και τον δράστη είναι «ποιος ωφελείται», έτσι και στο σημερινό «σκηνικό», το ερώτημα παραμένει ποιος ωφελείται από την κίνηση του ΓΑΠ;

        Ακόμη δεν το βρήκατε; Μα φυσικά οι Γερμανοί, ο βασικός δηλαδή σύμμαχος των ΗΠΑ στην Ευρώπη. Και ποιος επιφορτίστηκε να κάνει την «βρώμικη δουλειά»;

        Μα φυσικά αυτός στον οποίο το καθεστωτικό Der Spiegel (που πήγε την ελληνική κρίση με την καθοδήγηση του Βερολίνου, και μερικών φίλων ακόμη, από την αρχή ως το τέλος) απέδωσε ευθαρσώς τα εύσημα…

        Να με συγχωρείτε που θα σας καθυστερήσω με τα αποδεικτικά, αλλά μάλλον θα σας τα φυλάξω για το «Π» της προσεχούς εβδομάδας. Βλέπετε η αϋπνία με έχει ταλαιπωρήσει…

  13. mx avatar
    mx 04/11/2011 00:50:31

    me ta stirigmata pou exei( Merkel -Obahma kai polloi alloi pou den fainontai twra) den feygei.

  14. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 04/11/2011 00:52:53

    ας δεχτουμε τωρα πως φευγει ο παπανδρεου και αναλαμβανει την πρωθυπουργια ο βενιζελος. ποσο μπορει να τραβηξει αυτη η ιστορια σε ενα κομμα που θα βγει τραυματισμενο απο μια τετοια διαδικασια? πανω απο ενα εξαμηνο αποκλειεται. υστερα ο βενιζελος δε προερχεται απο παρθενογεννηση. ειναι αυτος που μαζι με τον παπανδρεου εχουν εφαρμοσει την πιο αθλια και αδιστακτη πολιτικη τα τελευταια 35 χρονια. και στο μελλον την ιδια πολιτικη θα εφαρμοσουν , αρα λοιπον καμενο χαρτι και ο βενιζελος.

    • andreas avatar
      andreas @ mhtsos karditsa 04/11/2011 01:12:15

      Καρδιτσα ο Βενιζελος ειναι χειροτερος ψευτης απο τον Παπανδρεου.Μονο σε μια βδομαδα ειπε ψεματα 4 φορες,πρεπει να παει σπιτι του ταχυστα.

    • pipis avatar
      pipis @ mhtsos karditsa 04/11/2011 01:15:40

      Μμμμ ναι μεν, αλλά ο χοντρός βρήκε το χωράφι καμένο ήδη, από τον περίεργο καθ' όλα Παπακωνσταντίνου, π.χ. η αύξηση του ΦΠΑ, ή συλλογή .....φόρων που μετρούσε ήδη στην αποπληρωμή και την αυγάτιζε χωρίς να μαζέψει δεκάρα

      • stanley@gr avatar
        stanley@gr @ pipis 04/11/2011 06:34:58

        ο Βενιζελος ειναι πολυ πιο επικυνδυνος απο τον ΓΑΠ.Λεει ασυστολα ψεμματα.
        Αυτος ηταν που εβαλε το ερωτημα ευρω η δραχμη στο δημοψιφησμα.
        εβλεπα το βιντεο με την ομιλια του στη κοινοβουλευτικη ομαδα του Πασοκ πριν τεσσερεις μερες και δεν πιστευα στα αυτια μου.
        ο Βενιζελος ειναι τυραννος...
        h--p://www.antinews.gr/2011/11/03/131397/

  15. nospam avatar
    nospam 04/11/2011 01:07:28

    Η ίδια πηγή είπε στο πρακτορείο ότι ο Παπανδρέου παραδέχτηκε πως έκανε λάθος με το δημοψήφισμα που ανακοίνωσε την Δευτέρα. ....
    ναι καλά παπαριές του Reuters!

    Ξέρετε εσείς κανενα πολιτικό να παραδέχεται τα λάθη του;... Επίσης λέει ότι θέλει να πάρει ψήφο εμπιστοσύνης, να μην πέσει η κυβέρνηση και να έχουμε τον Βενιζέλο στο κεφάλι μας... και όλη την άλλη συμμορία!... έλεος!!!

  16. Χαμενος avatar
    Χαμενος 04/11/2011 02:56:00

    Οι μερκοζί επείγονται να ψηφιστεί η σύμβαση για τις αποκρατικοποιήσεις και ότι άλλο περιλαμβάνει το πακέτο με την έκτη δόση που πέφτει χειμώνα και λίγο πριν τις γιορτές. Είναι ιδανικά για να φρικάρουν τον κόσμο και να δημιουργήσουν ένα ρεύμα πανικού υπέρ του ναι. Αν χάσουν τώρα την ευκαιρία πάει πολύ πίσω, και εν τω μεταξύ πιέζουν η Ουάσινγκτον και οι Ρώσοι, ενώ οι Κινέζοι λένε "όταν τελειώσετε με τις ανοησίες σας θα ξανά ασχοληθούμε". Νομίζω ότι δεν θα δοκιμάσουν την τύχη τους με τον Μπένι, και θα στηρίξουν ΓΑΠ για κάποιους μήνες με θεμιτά και αθέμιτα μέσα. Θα δούμε σκληρό ροκ, και πιστεύω ότι δεν θα διστάσουν προκαλέσουν ανώμαλες καταστάσεις για να συσπειρώσουν τα κόμματα γύρω από την νόμιμη κυβέρνηση.

  17. Bohemian avatar
    Bohemian 04/11/2011 04:41:14

    Οι τελευταίες πληροφορίες λένε ότι Καϊλή-Λιντζέρης-Παναρίτη και βέβαια Έλσα Παπαδημητρίου δίνουν ψήφο εμπιστοσύνης.
    Γιατί άραγε ένας πρωθυπουργός μετά από την επιβεβαίωση του μέσα από την συνταγματικά πρόσφορη διαδικασία να παραιτηθεί;
    Νομίζω ότι ο ΓΑΠ θέλει να μας πάει στη χρεοκοπία και επίσημα.

  18. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 04/11/2011 08:22:45

    Προβλέπω αύξηση 150% στην τιμή του γιαουρτιού. Ιδίως της τσανάκας που κάνει και μεγαλύτερη ζημιά!

    Όσο για τον Μπένι, και μόνο από το σχήμα του σώματός του τον έχεις by default για μπουνταλά! Άφεριμ!

  19. JOHN avatar
    JOHN 04/11/2011 08:37:33

    Εμεις τους ριχνουμε γιαουρτια και μουτζες κι αυτοι μας ριχνουν χαρατσια,φορους,απολυσεις, ανεργια,υφεση Γερμανο υπερπροθυπουργο........Ο επομενος που θ αναλαβει ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ?.Πολλες κωλοτουμπες βλαιπω και πολυ φοβαμαι οτι συντομα θα εχουμε μια απο τα ιδια.Εαν ψηφισει ο Σαμαρας τη νεα δανειακη συμβαση,οπως αλλωστε δηλωσε,τι θα μεινει να διαπραγματευτει,τα επι μερους?Διατηρηση της ιδιας εξαθλιωτικης πολιτικης θα εχουμε,και μη κρυβομαστε πισω απο τα δακτυλα μας.Φαινεται το μνημονιο και η τροικα θα παρουν πολλες κυβερνησεις στο λαιμο τους,προτου ελθουμε στα ισια μας!Γιατι προσπαθουν να κρατησουν στη γωνια το λαο και δεν τον αφεινουν ν αποφασισει αυτος για τη τυχη του οπως επιβαλεται στις δημοκρατιες.Μηπως το παιγνιδι ειναι στημενο κι απλως εμεις ειμαστε θεατες μιας κακογουτης και παραπλανιτικης θεατρικης παραστασης?

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/11/2011 08:56:26

    Μην παραγνωρίζουμε το γεγονός της ενδεχόμενης διάσπασης αν ο ΓΑΠ δεν φύγει εντελώς οικεία τη βουλήσει. Αν εξαναγκαστεί, λιγοτερο ή περισσότερο βίαια, να το κάνει, δεν είναι καθόλου απίθανο να οδηγήσει σε διάσπαση το ΠΑΣΟΚ παίρνοντας τη "σφραγίδα" και ένα μεγάλο μέρος του κόμματος μαζί του. Ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα έθαβε οριστικά τις όποιες εκλογικές φιλοδοξίες Βενιζέλου. Ο τελευταίος λοιπόν προτιμά να το πάει λάου-λάου. Δεν ξεχνάει και το στραπάτσο του 2007.

  21. nektarios avatar
    nektarios 04/11/2011 09:35:22

    γιατι φοβαμαι οτι δεν θα πεσει ο παπανδρεου...μηπως γιατι μπλεξαμε με το βαθυ πασοκ που κοιταει μονο το κομμα και οχι τη χωρα?????

    • Q-Nihilism avatar
      Q-Nihilism @ nektarios 04/11/2011 12:53:00

      Κοντός ψαλμός αλληλούια. Το πασόκ είναι κόμμα εξουσίας. Θα βάλουν επάνω αυτόν που μπορεί να τους τη δώσει.