#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/08/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σενάρια επί σεναρίων για τις περικοπές στις συντάξεις



Δεν ξέρουμε πια τι να πιστέψουμε. Όλα αυτά που ακούμε για το μαχαίρι στις συντάξεις, τα πλαφόν, τα ποσοστά περικοπών μας κάνουν να χάνουμε τον ύπνο μας. Στην αρχή ξεκινήσαμε ότι θα μειωθεί το πλαφόν των υψηλών συντάξεων από τα 2.750 ευρώ που είναι σήμερα στα 2.400, μετά στα 2.200 και στο τέλος έκατσε η μπίλια στα 2.000 ευρώ. Είπαμε, τι να γίνει μεγάλη είναι η σύνταξη, αλλά τουλάχιστον θα τη γλιτώσουν οι φτωχοί των 1.000 ευρώ.

Μετά οι φωστήρες που πρότειναν το μέτρο αντιλήφθηκαν ότι οι συνταξιούχοι που έχουν τόσο μεγάλες συντάξεις είναι μερικές χιλιάδες και το μέτρο δε θα αποδώσει απολύτως τίποτε.

Τότε λοιπόν εμφανίστηκε το σενάριο της περικοπής των συντάξεων για όσους παίρνουν πάνω από 1.400 ευρώ. Με κλιμακωτό ποσοστό έτσι ώστε να συγκεντρωθούν τα χρήματα που απαιτούνται. Μάλιστα, έπεσε στο τραπέζι και το σενάριο της περικοπής 30 ευρώ από τα 360 ευρώ της αγροτικής σύνταξης, αλλά τους  «μάζεψε» ο Σαμαράς και το πήραν πίσω. Μεγαλύτερη γκάφα δε θα μπορούσαν να κάνουν.

Τώρα λοιπόν έρχεται ένα σενάριο – βόμβα το οποίο βάζει τον πήχη των περικοπών στο εντυπωσιακό ποσοστό των… 600 ευρώ. Σύμφωνα με το σενάριο αυτό όσοι παίρνουν πάνω από 600 ευρώ και μέχρι 1.000 ευρώ θα δουν μειώσεις 3%, δηλαδή από 18 έως 30 ευρώ το μήνα, ποσό διόλου ευκαταφρόνητο για τέτοια επίπεδα.

Όσοι παίρνουν 1.000 έως 1.400 ευρώ θα δουν μειώσεις 5% δηλαδή από 50 έως 70 ευρώ ενώ όσοι έχουν την ατυχία να είναι… πλούσιοι δηλαδή να παίρνουν πάνω από 1.400 ευρώ θα δουν μειώσεις 10%, δηλαδή από 140 ευρώ και πάνω. Όλες αυτές οι μειώσεις θα είναι από το πρώτο ευρώ  κι όχι για το ποσό πάνω από το πλαφόν.

Φυσικά, ισχύει η πρόταση για μείωση στο εφάπαξ από 22% και πάνω, το πλαφόν στις κύριες και επικουρικές συντάξεις, το ψαλίδι στα προνοιακά επιδόματα.

Οι προτάσεις αυτές είναι σοκ και δέος και δεν είναι… ελληνικές. Εχουν τροικανό χρώμα αφού όποια ισοδύναμα μέτρα κατέθεσε η κυβέρνηση προσέκρουσαν σε τοίχο. Δεν δέχονται τίποτε οι δανειστές, δεν πιστεύουν σε υποσχέσεις, ζητούν αίμα, δάκρυα και ιδρώτα. Ακόμη και με την ύφεση να είναι πάνω από 7%, την ανεργία να προβλέπεται να κλείσει στο 28% φέτος, την κοινωνία να έχει γονατίσει, η τρόικα ζητά μέτρα σαν τα παραπάνω.

Ελπίζουμε να είναι ένα από τα πολλά σενάρια που συζητιόνται, κακώς μεν που έχουν μπει στο τραπέζι, αλλά τουλάχιστον ας μείνουν σενάρια.

Ελπίζουμε να είναι ένα στημένο σκηνικό εκφοβισμού να δεχθούμε περικοπές στις συντάξεις πάνω από 1.400 ευρώ αφού «γλιτώσαμε» τις συντάξεις από 600 ευρώ και πάνω.

Όμως, κάποτε πρέπει να μπουν και οι κόκκινες γραμμές, έστω κι αν η τρόικα εκβιάζει με την επόμενη δόση. Δεν πάει άλλο, οι συνταξιούχοι, οι απόμαχοι της ζωής είναι στα όριά τους. Αν θέλουν εξαθλιωμένους, πένητες συνταξιούχους ας το πουν. Αν τους θέλουν νεκρούς ας το επιβάλλουν, αν μπορούν.

Μην παίρνει, όμως, η τρόικα κι ότι πολυτιμότερο έχουν, δηλαδή την αξιοπρέπειά τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. cummulus avatar
    cummulus 04/08/2012 09:53:02

    Μέ πολύ λυρισμό ἡ ἀντιμετώπιση σας, "....ζητούν αίμα, δάκρυα και ιδρώτα". Ὅμως, ἀφοῦ τά κρατικά ἔσοδα βαίνουν συνεχῶς μειούμενα, μειούμενες θά εἶναι καί οἱ συντάξεις. Θά δεχόσασταν ὅμως τήν ἀπόλυση 50.000 δημ. ὑπαλλήλων, ἔτσι ὥστε τό κονδύλι μισθοδοσίας τους, ν΄ ἀνακουφίσει τίς συντάξεις; Θά δεχόσασταν -γιά τόν ἴδιο λόγο- τήν αὔξηση τοῦ ΦΠΑ ἀπό 23 % στό 50%; Φαντάζομαι πώς ὄχι. Ἐμπρός λοιπόν, προτείνετε τρόπους ἔτσι ὥστε καί ὁ σκύλος νά εἶναι χορτάτος καί ἡ πίττα σωστή. Κατά συνέπεια, τί ρόλο παίζει τόσο λύρισμός στό ἄρθρο σας;

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ cummulus 04/08/2012 10:12:02

      Αυτός είναι ο λεγόμενος ΥΦΕΣΙΑΚΟΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ.
      Όταν κόβεις δαπάνες οι οποίες είναι ανακυκλώμενο χρήμα, που μειώνει τη συνολική ζήτηση στην οικονομία, ΤΟΤΕ αυτές σου ξανεμφανίζονται την επόμενη χρονιά διότι ο παρονομαστής του κλάσματος (ΑΕΠ) είναι μικρότερος, αλλά το έλλειμα παραμένει το ΙΔΙΟ.

  2. Γεωργία avatar
    Γεωργία 04/08/2012 09:53:35

    Οι καθαρές συντάξεις που είναι πάνω από 1300 ευρώ είναι περίπου στις 220.000. Φτάνουν μέχρι τα 1900 ευρώ για κάποιον που είναι πάνω από 60.
    Πάντα στο χέρι και όχι μικτά.
    Άρα το δημοσιονομικό όφελος εάν κοπούν όλα τα χρήματα είναι γύρω στο 1 δις.
    Αυτά τα στοιχεία βγαίνουν όταν κάποιος δει το έργο που ξαναπαίχτηκε το Φλεβάρη σε ότι αφορά το τότε κόψιμο των συντάξεων.

    Άρα το λίπος τους τελείωσε. Τώρα πάνε για κρέας και κόκαλλα. Διότι περικοπές στις συντάξεις ύψους 3 δις, πρέπει πλέον να βαρέσουν στο ψαχνό.

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ Γεωργία 04/08/2012 17:17:52

      Ακριβως έτσι είναι το πλαφόν στις μεικτές συντάξεις είναι 2770 ευρώ.Αυτό μετά τις κρατήσεις του Ν3865/2010 καί Ν3986/2011 και τις τελευταίες πρίν 2 μήνες που δεν μειώνουν την μεικτή σύνταξη αλλά μόνο το καθαρό ποσό , σημαίνει ανώτερη σύνταξη στο χέρι κάπου στα 1800 ευρώ και μήπως λέω και πολλά.Βέβαια από αυτά τα ποσά πληρώνονται χαράτσια εφορίες κτλ που γυρνάνε στο κράτος.Τώρα αν κάποιος έχει και ένα δάνειο για σπίτι χαιρετίσματα και σε αυτόν και στις τράπεζες.Σ αυτόν που έχει το δάνειο γιατί δεν θα φτάνουν για το ξεπληρώσει και στις τράπεζες που θα γεμίσουν κατασχεμένα σπίτια που δεν θα μπορεί να αγοράσει κανείς!!!!!!Το σπιράλ του θανάτου της ύφεσης......Τελειώσαμε αλλά δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε.Πολιτικοί και πολίτες.

  3. blue nile avatar
    blue nile 04/08/2012 10:16:42

    Tελικά το μόνο που θα καταφέρει η συγκυβέρνηση είναι να επαληθεύσει και να δικαιώσει κάποια μέρη του προεκλογικού λόγου του Τσίπρα...

  4. Decodex avatar
    Decodex 04/08/2012 10:30:25

    Κοκκινες γραμμες και τριχες κατσαρες. Ειπανε οχι αλλες μειωσεις; Ναι. Τους ψηφισε αναλογως ο Ελληνας; Ναι. Η τροικα ποιον πιεζει; Να πουνε οι μαγκες της κυβερνησης οτι αν ξανακοψω θα βγει ο κοσμος στους δρομους. Μιλαγαμε για υφεση, λαθος φαρμακο και συνεχιζουν το ιδιο βιολι... Υπαρχει σχεδιο. Ειναι πλεον φανερο. Βγαλανε χθες στο Μεγκα και το Περεζ να μιλησει για τις περικοπες! Τη μια ειπε οτι φοβοταν οτι θα τον σκοτωσουν και την σλλη οτι οσο πιο μεγαλες περικοπες εκαναν τοσο αυξανοταν η δημοτικοτητα της κυβερνησης!!!! Τερμα το παραμυθι. Βαλτε μπροστα την εξυγειανση του δημοσιου και τις διαρθρωτικες αλλαγες και αφηστε τις οριζοντιες περικοπες.

    • niknikopol avatar
      niknikopol @ Decodex 04/08/2012 14:22:21

      για μας, για μας, Αντώνης Σαμαράς...

  5. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 04/08/2012 10:42:32

    Μιά από τα ίδια! Αυτά έλεγε ο Σαμαράς;!
    Λυπάμαι όλους όσους τον ψηφίσαμε διότι τον πιστέψαμε! Ακόμη κι αν όλα αυτά είναι επικοινωνιακή μέθοδος για να αναστενάξουμε ανακουφισμένοι αν τα τελικά μέτρα δε θα είναι τόσο ¨σκληρά", λυπάμαι κ.Σαμαρά! Η κυβέρνηση σας κάνει ότι κι αυτή του ακατανόμαστου!
    Αν δε μπορείτε ή δε θέλετε τελικά να βγείτε να το πείτε! Κι εντέλει όπως όλοι σας τόσο όμορφα λέτε....στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα.... Αποφασίστε τι θέλετε! Μιά χώρα με εξαθλιωμένο το μεγαλύτερο τμήμα του πληθυσμού;! Η ιστορία θα είναι αμείλικτη, κι ακόμη πιό αμείλικτοι οι απελπισμένοι γονείς!

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 04/08/2012 11:16:58

    "Όμως, κάποτε πρέπει να μπουν και οι κόκκινες γραμμές, έστω κι αν η τρόικα εκβιάζει με την επόμενη δόση. Δεν πάει άλλο, οι συνταξιούχοι, οι απόμαχοι της ζωής είναι στα όριά τους. Αν θέλουν εξαθλιωμένους, πένητες συνταξιούχους ας το πουν. Αν τους θέλουν νεκρούς ας το επιβάλλουν, αν μπορούν.

    Μην παίρνει, όμως, η τρόικα κι ότι πολυτιμότερο έχουν, δηλαδή την αξιοπρέπειά τους."

    Άψογο! Δεν προσθέτω τίποτα.

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ Γεώργιος Τ. 04/08/2012 17:19:51

      Κόκκινες γραμμές τόν άλλο μήνα στους άλλους εκβιασμούς.......

      • Αείμνηστος avatar
        Αείμνηστος @ ano-kato 04/08/2012 18:00:15

        Κόκκινες γραμμές , μόνο όταν στο τέλος αφού θα έχουν πεθάνει οι πολίτες και τα έσοδα δε θα βγαίνουν , όταν η τροικανοι απαιτήσουν τη μείωση των βουλευτών.
        Ε όχι αυτο η σκληρά διαπραγματευομεμη κυβέρνηση δε θα το ανεχθεί . Τότε θα δουν το σκληρό πρόσωπο του Αντώνη σαμαρΑ

  7. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 04/08/2012 11:35:39

    Στο όποιο σενάριο πρέπει να περιλαμβάνεται και η μείωση του ανώτατου πλαφόν. Μπορεί το δημοσιονομικό όφελος να μην είναι σημαντικό, είναι όμως πολύ σημαντικό το αίσθημα δικαίου που δημιουργεί (και συνεπώς αποδοχής των μέτρων).
    Δεν μπορεί όταν ξύνουμε τον πάτο του βαρελιού, να συνεχίζουν να υπάρχουν μέσα στην κοινωνία- δίπλα στους άθλιους, οι υψηλοσυνταξιούχοι (κυρίως των ΔΕΚΟ). Που αφού συμμετείχαν στο μεγάλο φαγοπότι με τους προκλητικούς μισθούς, τα απίθανα επιδόματα, τα εφ΄άπαξ και τα απίθανα κίνητρα πρόωρης συνταξιοδότησης (μιλούμε για ποσά ανώτερα των 100.000€), εξακολουθούν να απολαμβάνουν προκλητικές συντάξεις. Προκλητικό για την αίσθηση δικαίου είναι και το γεγονός ότι οι περισσότεροι είχαν προσληφθεί με μοναδικό προσόν το χαρτί του "πονηρού"πολιτευτή.

    • kat avatar
      kat @ Νίκος Α 04/08/2012 19:38:46

      Αυτοί καλέ μου, ήταν η θειά , ο ξάδελφος ,η κουμπάρα του πονηρού πολιτευτή και του σάπιου βουλευτή. Δεν είχαν πτυχίο Πανεπιστημίου, αρα
      προσλαμβανόντουσαν ως γραμματείς στην ΔΕΗ,τηλεφωνήτριες στον ΟΤΕ,
      καθαριστριες στον Δήμο. Ειναι γελοίο να παιρνουν μισθό 1.000 ευρώ γιατροί ,δάσκαλοι ,διοικητές στρατοπέδων και αστυνομικοί στους δρόμους
      και να παίρν0υν 2000 ευρώ άνθρωποι που το πιο επικίνδυνο που κάνουν
      ειναι να χαλάν το μανικιούρ στο κομπιουτερ. Αλλά δυστυχώς αυτοί ειναι
      οι ευνοούμενοι του συστηματος και τα κομματόσκυλα..

      • Εύα avatar
        Εύα @ kat 04/08/2012 19:51:58

        !!!

    • Χωρις Μασκα avatar
      Χωρις Μασκα @ Νίκος Α 04/08/2012 19:43:47

      Αγαπητέ κε ΝίκοΑ ,επειδή βαριέμαι να γράφω τα ίδια και τα ίδια,
      για να απαντώ σε ανθρώπους με μυαλά σαν τα δικά σου,κάνε τον
      κόπο να διαβάσεις,τις απαντήσεις μου σε σχόλια ,απλά στην θέση
      των σχολιαστών που αναφέρω ,βάλε τον εαυτό σου:
      www.antinews.gr/2012/07/30/172917/#comment-1022141
      www.antinews.gr/2012/07/25/172221/#comment-1019067
      Μετά αν θές ,στην διάθεση σου να το ξανακουβεντιάσουμε .Αφού
      μου περιγράψεις πρώτα τα προσόντα σου,αφού αποβάλλεις μέρος
      των κόμπλεξ σου ,που μοιάζει να είναι πολλά.

  8. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 04/08/2012 12:20:00

    Προτεινω αμεση εξαφανιση των συνταξιουχων.Αμεση νομοθετηση της ευθανασιας.Ανωτερο επιτρεπομενο οριο χορηγησεως συνταξης τον 1 χρονο...μετα να μην υπαρχει ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη σε κανεναν συνταξιουχο.

  9. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 04/08/2012 12:31:19

    Ολα αυτλα γίνονται για να σωθούν τα ειδικά μισθολόγια ντροπή,

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Πηνελόπη 04/08/2012 15:46:13

      Προσοχή.
      Ανάμεσα σε μείωση ειδικών μισθολογίων και στίψιμο χαμηλοσυνταξιούχων τι;

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ Πηνελόπη 04/08/2012 17:22:28

      Οι περικοπές στα ειδικά μισθολόγια είναι χρωστούμενες με τις περικοπές που αποφασίστηκαν πρίν τις εκλογές.Με εκείνες τις περικοπές οι συντάξεις κύριες και επικουρικές ήδη έχουν περικοπεί.Αυτές είναι νέες στο πακέτο των 11.5 δις.

    • Αείμνηστος avatar
      Αείμνηστος @ Πηνελόπη 04/08/2012 18:02:02

      Όλα αυτά γίνονται για να σωθούν τα πολιτικά κι τραπεζικά λαμόγια . Στους ......... Τους ο λαός και η χώρα .

  10. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 04/08/2012 12:32:35

    Μην κανετε τη χαρη ΣΥΡΙΖΑ και πειραξετε τους συνταξιουχους οι οποιοι εχουν κυριες συνταξεις κατω απο 1.200 ευρω. Για τους παραπανω μια μικρη κλιμακωτη μειωση ισως ηταν ανεκτη. Μην πειραξετε τις χαμηλες συνταξεις απο επικουρικα ταμεια, πχ 350 ευρω και κατω, καθως και τις χαμηλες συνταξεις χηρειας δλδ κατω απο 700 ευρω τις οποιες ισως παιρνει παραλληλα μια συνταξιουχος πχ του ΙΚΑ. Ειναι οι ανθρωποι που μας στηριξαν, ειναι οι ηλικιωμενοι που αγωνιστηκαν για τη πατριδα σε δυσκολες συνθηκες, δεν ειναι δυνατον να τους πουλησει η ΝΔ. Σ αυτους θα στραφουμε, οταν θα απειλησει ξανα η λαιλαπα του συριζα αυτη τη χωρα.

  11. Κλέων avatar
    Κλέων 04/08/2012 12:44:39

    “Όμως, κάποτε πρέπει να μπουν και οι κόκκινες γραμμές, έστω κι αν η τρόικα εκβιάζει με την επόμενη δόση. Δεν πάει άλλο, οι συνταξιούχοι, οι απόμαχοι της ζωής είναι στα όριά τους. Αν θέλουν εξαθλιωμένους, πένητες συνταξιούχους ας το πουν. Αν τους θέλουν νεκρούς ας το επιβάλλουν, αν μπορούν.
    Μην παίρνει, όμως, η τρόικα κι ότι πολυτιμότερο έχουν, δηλαδή την αξιοπρέπειά τους.”

    Η επίκληση θα έπρεπε να απευθύνεται στην συγκυβέρνηση και όχι στην τρόϊκα.
    Και μάλιστα, θα έπρεπε να ήταν επιταγή-διαταγή και όχι επίκληση.

  12. roadrunner avatar
    roadrunner 04/08/2012 18:56:43

    To έγραψα και σε προηγούμενη ανάρτηση, θα το επαναλάβω.
    Τα μέτρα εξαθλίωσης ΣΥΡΡΙΚΝΩΝΟΥΝ ΤΟ ΕΘΝΟΣ.
    Και θα το πω ωμά: θα είναι ευθέως ΑΝΤΙΕΘΝΙΚΟ, κάθε επιπλέον μέτρο περικοπής μεσαίων-χαμηλών συντάξεων μισθών που θα οδηγήσει στην απόλυτη φτώχεια (δηλ. τα 1400, 1200 ευρώ του άρθρου), όπως και κάθε άλλο υφεσιακό μέτρο,
    που θα δημιουργήσει νέους άνεργους, νέους χρεωκοπημένους, νέους αυτόχειρες, νέους μετανάστες, ΝΕΑ ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ (ήδη μετράμε εκατοντάδες χιλιάδες λιγότερο πληθυσμό στη χώρα, με μετρήσεις του 2011).

    Να το θυμόμαστε συνεχώς, το ΕΘΝΟΣ είναι το ΣΥΝΟΛΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ με δύο κοινές παραμέτρους, ταυτόχρονα. Τη φυλετική καταγωγή(ή DNA ή ομόαιμον) και την εθνική συνείδηση(που περιλαμβάνει τη γλώσσα, τη θρησκεία, τον τρόπο ζωής, της αξίες και γενικά όλα τα στοιχεία του πολιτισμού).

    Αν θέλει η κυβέρνηση να δώσει, ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΣΗ, πρέπει να υπερασπιστεί τα στοιχειώδη δίκαια των Ελλήνων, ΟΛΩΝ και όχι εξαιρουμένων των ρετιρέ-προνομιούχων-φοροφυγάδων-ειδικών μισθολογίων υπεράνω πάσης υποψίας.

    Ένα παράδειγμα: ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΣΗ, δεν είναι μόνο όποια λύση, δεν θίγει τη λειτουργία των στρατοπέδων και των υψηλόβαθμων στελεχών του στρατού,
    αλλά είναι κάθε λύση που υπερασπίζεται όλο το έθνος απέναντι όλων των ειδών τις επιθέσεις, εσωτερικές και εξωτερικές.

    Ας κάνει λοιπόν, η κυβέρνηση τα απαιτούμενα για να ικανοποιήσει τους δανειστές μέχρι του σημείου που η λύση να παραμένει εθνική. Αυτή να είναι η κόκκινη γραμμή. Από εκεί και μετά, να τους πάρει με τις πέτρες.

  13. Kωστας Τ avatar
    Kωστας Τ 05/08/2012 00:34:53

    Μόλις ανακοινωθούν τα μέτρα(αίμα-δάκρυα-ιδρώτας),φοβάμαι ότι ο Δεκέμβριος του 2008 θα θυμίζει σχολική εκδρομή!!!Φανταστείτε το ξεσάλωμα του Αλέξη και τον επαναστατικό ζήλο των "αριστερών"!!!Δυστυχώς κανένας δεν θα λυπηθεί για αυτή την κυβέρνηση!!!

  14. madprof avatar
    madprof 05/08/2012 01:46:29

    Πως γίνεται να δικαιούται κουπόνι κοινωνικού τουρισμού κάποιος με εισόδημα 3 χιλ. ευρώα το μήνα, χωρίς να ανήκει σε ευπαθή κοινωνική ομάδα;