10/01/2010 21:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σενάρια ενοποίησης του ΦΠΑ

Εισηγήσεις για ενοποίηση του ΦΠΑ δέχεται το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, να ενοποιηθούν δηλαδή στο 15%, τόσο οι χαμηλοί συντελεστές 4% και 9%, όσο και ο υψηλός 19%.

Τα έσοδα για το κράτος αναμένεται να είναι περί τα 4 με 5 δισεκατομμύρια ευρώ. Έτσι, εγκαταλείπεται, προς το παρόν τουλάχιστον, το σενάριο για αύξηση του ΦΠΑ κατά δύο με τρεις μονάδες.

Εάν ενοποιηθούν οι συντελεστές θα υπάρξει επιβάρυνση σε σειρά αγαθών και υπηρεσιών, όπως τα τιμολόγια των ΔΕΚΟ, αλλά και βασικά καταναλωτικά αγαθά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 10/01/2010 22:24:00

    Αρε ΦαΠΑ που πάει χαμένη και μόνο που ζητούν.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 10/01/2010 22:28:44

      Αρε ΦαΠΑ που πάει χαμένη και μόνο που συζητούν. **

  2. Soustom avatar
    Soustom 10/01/2010 22:47:49

    Μα πώς αλλιώς θα μπορούσαν να αυξήσουν τον ΦΠΑ ουσιαστικά ενώ ονομαστικά θά παρέμενε ό ίδιος χωρίς ό κόσμος να το αντιληφθεί;(ετσι νομίζουν).Απλό:
    1. Ενοποιώ ΦΠΑ στο 15%.Διαφημίζω από τά Μέσα Μαζικής Έκπλυσης ότι συμφέρει αυτό στούς πολλούς και στήν ουσία είναι ελάφρυνση ανάλογα με τό τί αγοράζει κάποιος κλπ κλπ
    2. Μετά κανα 2 έτη λόγω πιέσεων κλπ από Ε.Ε και με δεδομένη τήν στήριξη τών ΜΜΕ τόν ανεβάζουμε 2 μονάδες π.χ στό 17% τό οποίο είναι χαμηλότερο από τό 19% πού είχαμε επί Ν.Δ.
    3. Εχοντας ΦΟΡΟΕΙΣΠΡΑΞΕΙ επί 3 χρόνια,και μήν αυξάνοντας τό χρέος (στην καλύτερη περίπτωση) και όχι μειώνοντας το σε απόλυτους αριθμούς ΠΑΩ σε Εκλογές στήν λήξη τής 4ετίας γιά νά τίς κερδίσει, με παροχές πού ΘΑ μπορώ να υποσχεθώ με βάση τά νούμερα κλπ και με δεδομένο ότι δεν θά υπάρξει αντίρρηση από Ε.Ε γιατί μετα 4 χρόνια ΟΛΟΙ θά έχουν ανάπτυξη (ή υφεση θά έχει ξεπεραστεί και ξεχαστεί σάν κακή ανάμνηση).
    Εμένα δέν μού μοιάζει για σενάριο όλο τό σκεπτικό τής ενοποίησης του ΦΠΑ
    Γιά οικονομικός ΦΟΡΟΕΦΙΑΛΤΗΣ δείχνει....

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 10/01/2010 23:01:47

    Τα μέτρα τους είναι όχι μόνο αντικοινωνικά αλλά και αντιοικονομικά. Χειροτερεύουν την κατάσταση από κάθε άποψη.

  4. JOHN avatar
    JOHN 11/01/2010 00:30:09

    Κοινο ΦΠΑ 15% συμαινει αυξηση ειδων ευρειας καταναλωσης οπως τρφιμα,ΔΕΚΟ κλπ κατα 6 μοναδες!Αλλη μια προεκλογικη δεσμευση γινεται πραξη!Δεν θα θιγουν οι μη εχοντες.¨Αυτο ακριβως γινεται!!!¨.

    • pampam avatar
      pampam @ JOHN 11/01/2010 11:21:17

      Μας οδηγούν συνειδητά στην εξαθλίωση.
      Η εξαθλίωση μειώνει τις αντιστάσεις, κατά κανόνα.

  5. anonymous avatar
    anonymous 11/01/2010 00:37:43

    Έχετε συνειδητοποιήσει ότι τουλάχιστον το 50% του εισοδήματός σας πάει σε φόρους. Ας υποθέσουμε ότι είστε σε μια φορολογική κλίμακα και φορολογείστε με 30%. Μετά αφού πληρώσετε το φόρο αποφασίζετε να διαθέσετε το ποσό σε κάποια αγορά. Αμέσως αμέσως άλλο ένα 20% αυτιά. Οπότε 50%+ είναι ο φόρος για τα χρήματα που περισσεύουν και οδεύουν προς κατανάλωση ή επένδυση.

  6. vardarskian avatar
    vardarskian 11/01/2010 00:54:30

    απάτη του κοινού ποινικού κώδικα!

  7. αντί avatar
    αντί 11/01/2010 01:29:45

    Ποιος φωστήρας πάλι σκέφτηκε αυτό το πράγμα;
    Είναι δυνατόν να είναι λύση να ακριβύνουν το ψωμί και το γάλα για να αντιμετωπιστεί η κρίση;
    Αυτά μαθαίνουν τόσα χρόνια στα πανεπιστήμια;

  8. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 11/01/2010 02:00:03

    Ερώτηση προς λογιστές, οικονομολόγους κλπ. (συγγνώμην εαν είναι μπαρούφα γι'αυτό άλλωστε ρωτάω):

    Αντί οι κυβερνώντες να κάθονται να σκαρφίζονται ένα κάρο αλχημίες για να εισπράξουν από ακίνητα, γονικές παροχές, κληρονομιές, φόρους στις καταθέσεις, μειώσεις μισθών και πάει λέγοντας, γιατί να μην υπολογίσουν απλά ποια αύξηση του ΦΠΑ θα επέφερε την ίδια εισροή χρημάτων με τα προηγούμενα μέτρα που ανάφερα και να τελειώνει η υπόθεση εκεί. Ούτε διαβουλεύσεις, ούτε ανωμαλίες, ούτε μπερδέματα με κανέναν.

    Δεν θα ήταν πιο ωραίο έτσι απλά να πούν:
    "Κύριοι άλλο μέτρο δεν θα πάρουμε εκτός από το ότι από αύριο αυξάνει ο ΦΠΑ κατά x μονάδες. Κυττάξτε να τον αποδίδετε γιατί έχουμε αμολύσει το ΣΔΟΕ με κάτι pitbull να, μετα συγχωρήσεως, και όποιον πιάσουμε θα τον ξεσκίσουμε."

    Απλά πράγματα, ξεκάθαρα και προπαντώς γρήγορα και χωρίς πολλές διαμαρτυρίες και περιττά έξοδα υλοποίησης.

  9. gEO75 avatar
    gEO75 11/01/2010 12:52:39

    ΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΪΟΝ Ο ΦΠΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΚΑΤΑ Χ ΜΟΝΑΔΕΣ, ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ, ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΘΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΚΑΤΑ + 2Χ ΜΟΝΑΔΕΣ....
    ΑΝ, ΟΜΩΣ, ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΪΟΝ, Ο ΦΠΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΚΑΤΑ Υ ΜΟΝΑΔΕΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ?
    ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ 34 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ....

    • ataktos avatar
      ataktos @ gEO75 11/01/2010 13:02:22

      Σε τούτον το ντουνιά μόνο η βροχή, το χιόνι και η σκόνη πέφτουν ..τελευταία και τα πρανή στα Τέμπη …