#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/10/2013 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σενάρια εκλογών



Ακούμε τις τελευταίες ημέρες ότι μπορεί να πάμε σε εκλογές αν μας πιέσουν κι άλλο οι ξένοι, και ορθώς. Η κυβέρνηση φυσικά διαψεύδει ένα τέτοιο σενάριο διότι δεν υπάρχει χειρότερη κατάσταση από αυτή να «σέρνεται» μια φημολογία και να παραλύει όλη η χώρα περιμένοντας κάποτε τις κάλπες.

Ωστόσο, δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητο το γεγονός ότι οι πιο πολλοί που δε θέλουν να μιλάνε για εκλογές δεν το κάνουν για τη… φουκαριάρα τη χώρα αλλά για τους θώκους τους. Άλλοι διότι δεν μπορούν να αποχωριστούν τη γλυκιά γεύση της εξουσίας κι άλλοι, από το ΠΑΣΟΚ βεβαίως, οι οποίοι φοβούνται ότι χωρίς την εξουσία είτε θα εξαφανιστούν είτε θα μπλέξουν δικαστικά για διάφορες υποθέσεις.

Το χαρτί της ακυβερνησίας, των εκλογών και της πιθανότητας να έλθει στην εξουσία ο Τσίπρας με μια ισχυρή Χρυσή Αυγή να κάνει πάρτι, είναι αυτό που θα παίξει η κυβέρνηση. Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Αν η Μέρκελ και η παρέα της επιμείνουν στην ασφυκτική πίεση και στη μη τήρηση των συμφωνηθέντων τότε δεν χωράνε άλλες λύσεις. Πρέπει να αποφασίσει ο λαός την πορεία που θέλει να πάρει. Διότι μέτρα δεν περνάνε ούτε με το πιστόλι στον κρόταφο.

Αν, λοιπόν, οι εκλογές είναι το έσχατο όπλο της κυβέρνησης, όταν έρθει η ώρα μπορεί να το χρησιμοποιήσει. Όταν δεν θα μπορεί να κάνει αλλιώς θα πρέπει να απευθυνθεί στη λαϊκή ετυμηγορία και τότε ο καθένας θα μετρηθεί όπως του πρέπει. Όμως, «κολλήματα» με την εξουσία δεν έχει και δεν πρέπει να έχει ο κ. Σαμαράς. Τίποτε δε μπορεί να γίνει για την καρέκλα, αν διακυβεύεται το μέλλον της χώρας. Άλλωστε, τι να την κάνει την πρωθυπουργική καρέκλα αν έχει μια χώρα «ζόμπι»; Και αυτό το λέμε και για τον ΣΥΡΙΖΑ που όλο ζητά εκλογές, λες και αν έρθει στην εξουσία θα πάρει το μαγικό ραβδί.

Κάποιοι, εντός κι εκτός της ΝΔ εξυφαίνονται διάφορα σενάρια. Από το να… διώξουν τον Σαμαρά και να βάλουν δικό τους, μέχρι και να προχωρήσουν σε σενάρια αποστασία α λα 1965. Ας τολμήσουν να το κάνουν, ο λαός έχει και ιστορική μνήμη και μπορεί να κρίνει δίκαια.

Αυτό που κανείς δεν έχει δικαίωμα είναι να παίζει παιχνίδια στις πλάτες της χώρας. Αν θέλουν ας βοηθήσουν τον Σαμαρά, αν όχι ας «λουφάξουν» στη φωλιά τους. Την πρωτοβουλία των κινήσεων την έχει –και πρέπει να την έχει- ο πρωθυπουργός. Κι όχι γιατί είναι κολλημένος στην καρέκλα του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτριος ο Μυροβλύτης avatar
    Δημήτριος ο Μυροβλύτης 24/10/2013 10:02:23

    "μέχρι και να προχωρήσουν σε σενάρια αποστασία α λα 1965. "

    Η Πασοκοποίηση της ΝΔ συνεχίζεται απρόσκοπτα.

    • Δημήτριος ο Μυροβλύτης avatar
      Δημήτριος ο Μυροβλύτης @ Δημήτριος ο Μυροβλύτης 24/10/2013 12:00:55

      Να συμπληρώσω επίσης : είπε ο αποστάτης, τον αποστάτη, αποστάτη

  2. Greg avatar
    Greg 24/10/2013 10:43:29

    Μετά τις πρόσφατες εξελίξεις (Κεδίκογλου - προγραμματική) εκλογές δεν πρόκειται να γίνουν, εκτός εάν ετοιμάζεται κοινή κάθοδος ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, στη λογική της "σωτηρίας της χώρας".

    Η απόλυτη ταύτιση των δύο, σηματοδοτεί την αυτοκτονική προοπτική της προσπάθειας ολοκλήρωσης της τετραετίας σε σταθερό μνημονιακό μοτίβο και "ότι ήθελε προκύψει".

    Κρίμα για τη παράταξη και τους αγώνες.

    Που είσαι νιότη πούλεγες πως θα γινόμουν άλλος.

    • Hawk avatar
      Hawk @ Greg 24/10/2013 12:13:10

      Κοινή κάθοδος ΝΔ + ΠΑΣΟΚ = αυτοκτονία (της ΝΔ) λόγω υπερβολικής & νοθευμένης δόσης.

  3. Mariana avatar
    Mariana 24/10/2013 10:55:55

    Κοίτα να δεις φίλε μου που σε φερόμενη ως δημοκρατική χώρα οι εκλογές φτάσαν να αναφέρονται ως "όπλο της κυβέρνησης" . Εναντίον ποιού αλήθεια?

    • Valantis avatar
      Valantis @ Mariana 24/10/2013 15:14:27

      Μariana,

      ΟΚ πες ότι γίνονται εκλογές.
      Ξοδεύονται κάποιες εκατοντάδες εκατομμύρια και βρισκόμαστε όλοι να κοιτάμε έναν πίνακα που θα γράφει:

      -Ν.Δ. 23%
      -ΣΥΡΙΖΑ 22,5%
      -Χ.Α 10%
      -ΠΑΣΟΚ 5%
      -ΑΝΕΛ 5%
      -ΚΚΕ 5%
      -ΔΗΜΑΡ 3%
      κτλ.

      Μετά τί;;;

      • Mariana avatar
        Mariana @ Valantis 24/10/2013 19:03:51

        Αν έρθουν τα ποσοστά που λες, θα έχουμε κυβέρνηση Σαμαρά-Τσίπρα αντί Σαμαρά-Βενιζέλου. Τουλάχιστον θα βελτιωθεί η εικόνα από άποψη αισθητικής. Αν όμως παίξει Σύριζα 23, ΝΔ 22,5 τότε θα έχουμε κυβέρνηση Τσίπρα-Σαμαρά. Κυβέρνηση της... "αριστεράς"! Του... "λαού"! Λίγο το 'χεις?

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 24/10/2013 11:18:19

    Πολύ καλό...

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 24/10/2013 11:21:15

    Σε ενοχλεί η ταύτιση γενικότερα ή η ταύτιση με το Πασόκ;
    Με το ζόρι ξερεις, δεν σώνεται κανείς.Το λέει και η Αγία Γραφή.Ούτε είδα κανενα σχόλιο για το μοτίβο...''θα σκίσουμε το Μνημόνιο στην αυλή της βουλής''.Γιατί μοτίβο είναι (και βίτσιο),αποκλείεται να είναι ρεαλιστική πολιτική άποψη..!!

    • Valantis avatar
      Valantis @ Μεγάλες στιγμές 24/10/2013 15:11:35

      Σωστός.
      Προέχει η σωτηρία της χώρας και η σταθεροποίησή της μέσα στην Ευρωζώνη και μέσα στην Ε.Ε.

      Άσε τους "Μητσοτακαίους" (και μητσοτακικούς) να βγάζουν τα απωθημένα τους...

  6. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 24/10/2013 11:27:07

    Ελα ντε; Δυστυχως ομως η λεξη-κλειδι ειναι αυτο που ειπες : "φερομενη ως δημοκρατικη χωρα".

  7. magkas avatar
    magkas 24/10/2013 14:59:22

    Η Ελλάς καταστράφηκε κύριοι.Δεν ανακάμπτει τώρα ούτε με θαύμα του Αγίου Παντελεήμονος.Ή μάλλον θα ανακάμψει μόνο με θαύμα του Αγίου Παντελεήμονος και θρησκευτική επανάσταση α αλ Ιράν ! Οι πολιτικοί δοκιμάστηκαν.Οι στρατιωτικοί δοκιμάστηκαν.Ώρα να αναλάβουν τη χώρα οι κληρικοί και να την οδηγήσουν στη δόξα.Αυτοί ούτε πόρνες πολυτελείας έχουν.ούτε πλούσια ζωή κάνουν ούτε βίλες ούτε υποβρύχια έχουν.

    • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
      Μπάμπης...μπαμπίνος. @ magkas 24/10/2013 16:33:10

      Aμήν τέκνο μου!!

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ magkas 24/10/2013 23:46:53

      > Αυτοί ούτε πόρνες πολυτελείας έχουν

      Για πόρνους όμως μάλλον δεν θα πρέπει να είσθε και τόσο σίγουρος. Η ιστορία των περισσοτέρων χριστιανικών θρησκειών ανά την υφήλιο βρίθουν τέτοιων περιστατικών. Η καταπίεση (και σεξουαλική) που πρεσβεύουν ορισμένες θρησκείες, δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι οι αξιωματούχοι των δεν έχουν σαρκικά πάθη.

      > ούτε πλούσια ζωή κάνουν, ούτε βίλες ... έχουν

      Σχετικό πρόσφατο σκάνδαλο στην καθολική εκκλησία διαψεύδει τον ισχυρισμό σας.

      Και μια αφελής ερώτηση: αν αναλάβουν οι κληρικοί, τι στάση θα κρατήσουν απέναντι στους οπαδούς άλλων θρησκειών και δογμάτων, άθεους, κ.λπ. Θα εξοβελισθούν οι τελευταίοι από τον δημόσιο βίο και τα αξιώματα και θα αναβιώσουν τα πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων σε νέα (ορθόδοξη) έκδοση;

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 25/10/2013 00:11:47

    Περίπου 40 εκατομμύρια πήραν τα κόμματα ως επιδότηση στις βουλευτικές του 2012. Προσθέτω, 4-5 εκατομμύρια, για το κόστος διεξαγωγής των εκλογών,
    συν τα διαφυγόντα κρατικά έσοδα
    (λόγω επιβράδυνσης του κυβερνητικού έργου, προεκλογικά, από την υπηρεσιακή κυβέρνηση) και βλέπω απλοϊκά και προσεγγιστικά,
    ένα κόστος πολλών δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ....
    που ως τάξη μεγέθους ίσως, να ανήκει στην ίδια κατηγορία με το πρωτογενές πλεόνασμα..
    Χαράς ευαγγέλια, δηλαδή, η ζημία από τις πιθανές εκλογές,
    για όσους θα ήθελαν να μειώσουν τις πιθανότητες,
    να βγει η Ελλάδα στις αγορές,
    κραδαίνοντας, τους καρπούς των θυσιών του λαού επί πενταετία
    (...αλλιώς πρωτογενές πλεόνασμα)

    • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
      Μπάμπης...μπαμπίνος. @ roadrunner 25/10/2013 17:03:08

      Οπότε να τις καταργήσουμε τις εκλογές εντελώς για να μην κάνουμε τζάμπα έξοδα, αφού ούτως ή άλλως ότι και να ψηφίζει ο κόσμος στο τέλος πάλι ΠΑΣΟΚ βγαίνει.