#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/08/2010 11:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σενάρια για ρωσική βάση στη Σύρο



Τροφή για «σενάρια» περί ίδρυσης ρωσικής ναυτικής βάσης σε ελληνικό νησί έναντι μεγάλου χρηματικού αντίτιμου έδωσαν πρόσφατες δηλώσεις του αρχηγού του πολεμικού ναυτικού της Ρωσίας, ναύαρχου Βλαντιμίρ Βισότσκι, σύμφωνα με τις οποίες η χώρα του ενδιαφέρεται για τη δυνατότητα ελλιμενισμού πολεμικών πλοίων στο εξωτερικό.

Κυβερνητικοί και διπλωματικοί κύκλοι δήλωναν άγνοια χθες για την ύπαρξη ανάλογης πρότασης, επισημαίνοντας πάντως ότι ακόμη κι αν είχε διατυπωθεί θα ήταν εξαιρετικά απίθανο να γίνει αποδεκτή.

Σύμφωνα με χθεσινό πρωτοσέλιδο δημοσίευμα της εφημερίδας «Αυριανής», η Ρωσία αναζητά έδαφος στην ελληνική επικράτεια, κατά προτίμηση στη Σύρο, για την ίδρυση ναυτικής βάσης, προσφέροντας σε αντάλλαγμα 100 δισ. ευρώ. Στο δημοσίευμα αναφέρεται ότι σε περίπτωση που η ελληνική κυβέρνηση αρνηθεί την πρόταση, οι Τούρκοι είναι ανοιχτοί σε συνεργασία με τη ρωσική κυβέρνηση.

«Αν πρόκειται για την Ανατολική Μεσόγειο και τον Εύξεινο Πόντο, εκεί είναι η Τουρκία και η Ελλάδα. Οι μεν και οι δε μας δίνουν τέτοιες δυνατότητες», δήλωσε πριν από λίγες ημέρες ο Βισότσκι, αποφεύγοντας να διευκρινίσει εάν έχουν υπάρξει διαβουλεύσεις κάποιας μορφής με τις χώρες που ανέφερε ως παράδειγμα.

«Η δυνατότητα να διατηρείς βάση στο εξωτερικό είναι καλή, αλλά πρέπει να γίνεται σταδιακά, συνυπολογίζοντας τις δυνατότητες της χώρας», συμπλήρωσε, αναφέροντας ως πρώτο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση το σύστημα των απλών επισκέψεων των πλοίων.

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1852047

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ελληνας avatar
    Ελληνας 06/08/2010 12:16:47

    Αντε, απο την μια το καζίνο και από την άλλη η βάση. Η Σύρος θα γίνει το κέντρο του Αιγαίου...

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 06/08/2010 12:27:15

    Βαριά οι Ρώσοι να ανοίξουν μαγαζί με γούνες στη Σύρο.
    Για βάση πολύ δύσκολο.

  3. greco avatar
    greco 06/08/2010 12:28:35

    Αυτο που πρεπει να γινει ειναι η δημιουργια ανοιχτης οικονομιας
    χωρις κλειστα επαγγελματα και χωρις μονιμοτητες στο δημοσιο.

    Πλουτος που να δημιουργει ο ιδιωτικος τομεας.

    Και νησια να μοιραζει η Ελλαδα δεν προκειται να σωθει αν δεν αλλαξει τις τριτικοσμικες φεουδαρχικες της δομες

    Τα λεφτα που θα παιρνει η Ελλαδα απλα θα πηγαινουν σε μια μεγαλη τρυπα.

    Η λυση ειναι ανοιχτη φιλελευθερη δημοκρατια.

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ greco 06/08/2010 13:12:45

      Ετσι λένε οι τραπεζίτες ? Πως είναι εναντίον των φεουδαρχικών δομών ? Και πως όλα τα λεφτά είναι δικά τους, απλώς μας τα δανείζουν ? Και κάθε συναλλαγή πάνω από 1000 ευρώ υποχρεωτικά να περνά από τις τράπεζες ? Κι αυτό είναι "ανοιχτη φιλελευθερη δημοκρατια" ?? Εεε, ρε κομμουνιστική δικτατορία που χρειαζόμαστε, με λαϊκά δικαστήρια και αμεσοδημοκρατικούς θεσμούς στην τοπική αυτοδιοίκηση...
      Μόνον έτσι "τα λεφτα που θα παιρνει η Ελλαδα απλα" ΔΕΝ "θα πηγαινουν σε μια μεγαλη τρυπα"

      • Κώστας, Χανιά avatar
        Κώστας, Χανιά @ http://neotera.wordpress.com 07/08/2010 01:32:43

        Ποια κομμουνιστική δημοκρατία; Ένας Παπαδόπουλος μας χρειάζεται!! Χάθηκαν οι Παπαδόπουλοι;;;;;;

      • michal avatar
        michal @ http://neotera.wordpress.com 07/08/2010 06:23:27

        Ti Papadopoulos, enas Hilter. Evraioi olh h alh8eia!

  4. zame avatar
    zame 06/08/2010 12:43:25

    καλό ακούγεται.. όσο αφορά τις ισορροπίες δυνάμεων και όχι μόνον...αλλά αυτα τα 100 δισ. ευρώ....ως ανταλαγμα.. ειναι ενα σχετικα με το που θα καταλήξουνε.. &.. σε ποιες τσέπες..

  5. μοναχός ρουσσόπουλος avatar
    μοναχός ρουσσόπουλος 06/08/2010 12:47:02

    απο τα 100 δις θα παρει προμηθεια ο Λιακόπουλος?

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ μοναχός ρουσσόπουλος 06/08/2010 12:54:33

      Βεβαίως. Την μεγάλη μπάζα όμως θα την κάνει όταν οι Νεφελίμ επιλέξουν την Ελλάδα για τόπο διακοπών. Οι Γερμανοί και οι Γάλλοι θα τους χρησιμεύουν ως τροφή και εμείς θα είμαστε τα γκαρσόνια τους. Θα βγάζουμε γούστα με τουρίστριεσ Νεφελίμ.

      • 3birdssitting avatar
        3birdssitting @ Bodinus1576 06/08/2010 15:58:31

        EEEEEEEEρχεται ταξειδιώτικο πακέτο διακοπών απο τον Σείριο !!!

  6. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 06/08/2010 12:50:19

    100 δις για μια ναυτική βάση; Για 200 χρόνια θέλουν να ενοικιάσουν την περιοχή ή ιδέα μου είναι; Πάντως με 100 δις ναυπηγείς 200 φρεγάτες και γεμίζεις τον Ατλαντικό και τον Ειρηνικό με πλοία.

    • rembelio των ποπολάρων avatar
      rembelio των ποπολάρων @ H pena tis orghs 06/08/2010 13:31:24

      με 100 δις ναυπηγούν μια βάση για 20 πολεμικά πλοία και την τοποθετούν στα διεθνή ύδατα μεταξύ Κρήτης και Κάσου ΄όπως είχαν το αγκυροβόλιο την 10ετία 70 &80 .70 μέτρα βάθος έχει στο συγκεκριμένο σημείο η θάλασσα.Τα υπόλοιπα είναι μ.....του Κουρή.
      Εν πάσει περιπτώσει αν πούμε 'οτι είναι ετσι το ΝΑΤΟ δεν μας αφήνει ,ενώ για την Τουρκία δεν θια αντιδράσει κανείς γιατί οι Τούρκοι έχουν α....ενώ εμείς Δρ...ούτσα!!!

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/08/2010 12:59:06

    Σιγά μην επιτρέψουν οι πάτρωνές μας τέτοια εξέλιξη.
    Με τους χατζηαβάτηδες που έχουμε στην κυβέρνηση...να λέμε κι ευχαριστώ που ο Κύριος Πρέσβης επιτρέπει την απευθείας εμπορική αεροπορική σύνδεση μεταξύ Ελλάδας και Ρωσσίας.

  8. The Saint avatar
    The Saint 06/08/2010 13:03:54

    Σύντροφοι είναι μεγάλο το ποσό, δεν πιστεύω να είναι αληθές....
    Γιά φανταστείτε όμως να ήταν... Και ο GAP να μην έκανε αποδεκτη την προταση που θα ξελάσπωνε μιά και καλή την οικονομία, μόνο και μόνο γιά να κανει το χατηρι των Αμερικανών... (Οπως πράττει μεχρι τώρα δλδ)

    Τον γ@μ€ι$ μετά η δεν τον γ@μ€ι$...

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ The Saint 06/08/2010 13:20:15

      Και λίγα είναι .Δες παρακάτω τι κέρδισε η Ουκρανία ,υπολόγισε και θα δεις ότι τα 100είναι ψίχουλα.
      http://ceregreece.org/?p=417

  9. Johnny X avatar
    Johnny X 06/08/2010 13:11:53

    ποια ρωσικη βαση και μπουρδες ρε?
    στην τουρκια θα πανε και αυτοι.

    τον γιωργακη τον σιχαινονται και με το δικιο τους.

  10. MILANEZOS avatar
    MILANEZOS 06/08/2010 13:17:57

    Σιγα να μην αφησει ο γιωργακης να στεναχωρηθουν τα αδερφια του οι αμερικανοι!!!!!!!!!

  11. Νταγιάν avatar
    Νταγιάν 06/08/2010 13:26:08

    Οι ρώσοι στη Σύρο και οι ρωσοπόντιοι γεωργιανοί παντού:
    Επίθεση στη μέση του δρόμου δέχτηκε όμως χτες τα ξημερώματα και ένας 36χρονος στη συμβολή των οδών Μακεδονίας και Καρακάση. Οπως έγινε γνωστό, άγνωστοι αλλοδαποί δράστες επιτέθηκαν στον 36χρονο και, χτυπώντας τον με γροθιές, του αφαίρεσαν ένα κινητό τηλέφωνο και μικρό χρηματικό ποσό. Το θύμα μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ σε νοσοκομείο της πόλης

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/08/2010 16:19:34

    Μια παράπλευρη μικροεπένδυση για αποστακτήριο βότκας στο Γαλησά ή στην Ντελαγράτσια (licenced of Serkova ή αθυεντική ντόπια, όπως πούρα Θάσου) δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα.
    Ο γερο Μάρκος από το υπερπέραν, γελαστός, κλείνει το μάτι με νόημα.

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/08/2010 16:47:23

    Έχει ο καιρός γυρίσματα, До свидания!
    Στη διάρκεια των Ορλωφικών το 1770 η μέχρι τότε υπό Σουλτανική κυριαρχία Σύρος καταλήφθηκε από το Αυτοκρατορικό Ναυτικό της Μεγάλης Αικατερίνης και έμεινε υπό την κυριαρχία της Ρωσίας έως τη συνθήκη του Κιουτσούκ Καϊναρτζή το 1774. Και βαρειά ήταν η φορολογική χείρ της τσαρίνας, έπρεπε να χρηματοδοτεί συνεχείς πολεμικές εκστρατείες.
    Αργότερα, πρίν το 1821, ο Ντμίτρι Νικολάγιεβιτς Σενιάβιν, διάσημος αρχιναύαρχος του Αυτοκρατορικού Ναυτικού στη Μεσόγειο, όργωσε όλο το Αιγαίο με πολλές ναυμαχίες, και μετά την αποστρατεία του, το έρριξε σε ναυπηγικές (Νεώριο) και άλλες επιχειρηματικές δραστηριότητες, στον Πόρο, Σύρο και αλλού.
    Ουδεν καινόν υπό τον ήλιον.
    h**p://en.wikipedia.org/wiki/Dmitry_Senyavin

  14. armageddon avatar
    armageddon 06/08/2010 19:11:56

    ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ...

  15. neotera avatar
    neotera 06/08/2010 19:16:29

    Ναι, καλό. Μόνο που ξέχασε να πει ότι πολεμούσαν τους τούρκους μαζύ μας...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ neotera 07/08/2010 12:28:12

      Дa, Право, очень жаль.
      Σωστό, συγγνώμη

  16. gram avatar
    gram 06/08/2010 19:52:43

    Μόνο στην Ελλάδα μπορούν να αναπαράγονται και να πιάνουν τέτοια "Ρώσικα ανέκδοτα"...

  17. neotera avatar
    neotera 06/08/2010 20:18:16

    Ντάξει, και οι εγγλέζες βοήθησαν(λίγο!)) τότε...
    Αλλά δολοφόνησαν τον Καποδίστρια οι δικοί τους.

  18. ko avatar
    ko 07/08/2010 11:06:35

    για δείτε κι αυτό!!!

    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=12843&Itemid=40

    ας είναι όμως καλά τα μπουκωμένα από δολλάρια ΜΜΕ μας, που αποκρύπτουν την αλήθεια μονίμως!!!