#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2010 00:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σενάρια για μια νέα ευρωπαϊκή σύνθεση και για «εμφύλιο» στην Ελλάδα



Ένα άρθρο με τίτλο Η Εναλλακτική Λύση - Die Alternative- που δημοσιεύεται στη Frankfurter Allgemeine, πλάθει ένα "φανταστικό σενάριο" σύμφωνα με το οποίο μέσα από μια διαδικασία κλιμάκωσης της οικονομικής κρίσης στις χώρες της περιφέρειας κατά την τριετία 2010-2013, σερβίρεται όμορφα η εναλλακτική λύση ενός νέου "σκληρού" νομίσματος μόνο για: Γερμανία, Αυστρία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Φινλανδία, Τσεχία, και Πολωνία - αλλά χωρίς τη Γαλλία.

Το σενάριο προβλέπει ότι η πολιτική του αποπληθωρισμού ίσως φέρει την Ελλάδα στα πρόθυρα ενός "εμφυλίου" πολέμου υπό το κράτος των συνεχών διαδηλώσεων και της κοινωνικής αναταραχής εξ αιτίας των μέτρων, προβλέπει την παραίτηση του υπουργού των οικονομικών, την κάθετη μείωση των ποσοστών του κυβερνώντος κόμματος, και τέλος την αναπόφευκτη πτώχευσή της υπό το σκληρό ευρώ σε συνδυασμό με νέο αίτημα για "διάσωση".

Το νέο αίτημα για διάσωση θα σπρώξει τους Γερμανούς στα όριά τους, διότι δεν είναι δυνατόν αυτοί να καλούνται να διασώζουν τη μία χώρα μετά την άλλη. Έτσι η πολιτική κατάσταση στη Γερμανία θα καταστεί ρευστή και θα ανέλθουν οι πολιτικές δυνάμεις εκείνες που ευνοούν μια συντονισμένη μαζί με τις προαναφερθείσες χώρες έξοδο από την τρέχουσα νομισματική ένωση.

Στο κλείσιμο το σενάριο ξεκαθαρίζει ότι θα ήταν καλύτερα αν η Ευρώπη δεν προσπαθούσε μάταια να κρατήσει ενωμένα δύο ημίσεα τμήματα, ασύμβατα μεταξύ τους, υπονοώντας εμμέσως αλλά σαφώς ότι η Γαλλία πρέπει να ανήκει στο άλλο μισό κομμάτι, εκείνο που θα πρέπει να "εξοστρακιστεί" από την ένωση των ισχυρών κρατών, να ξεκινήσει από το μηδέν, εκκαθαρισμένο, φτωχό, αλλά υγιές, είτε ως όλον είτε διασπασμένο στα κράτη από τα οποία συνετέθη.

dk

http://www.faz.net/s/RubEC1ACFE1EE274C81BCD3621EF555C83C/Doc~EAD022E2AB15F4C9F9E87E8657FAE90CE~ATpl~Ecommon~Scontent.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/05/2010 00:55:13

    Τα πλεονάσματα του Βορρά, είναι τα ελλείμματα του Νότου.

    • Telis avatar
      Telis @ Κώστας Ροδινός 18/05/2010 00:59:27

      Εμ βέβαια, αφού αυτοί δουλεύανε κι εμείς ξυνόμασταν...

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ Telis 18/05/2010 02:07:56

        ακριβώς

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/05/2010 01:12:12

    Ο χάρτης της εξωτερικής πολτικής του Τρίτου Ράϊχ. Χαχαχα, και αυτό το είδαμε εδώ (αλλά άντε βρες το..., πιο εύκολα βρίσκω το πρωτότυπο)

    • Σαος avatar
      Σαος @ archaeopteryx 18/05/2010 10:10:24

      Χαχα, αυτό θυμήθηκα και εγώ με το που το διάβασα!

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/05/2010 01:13:57

    Επαναφορά στο 1910.
    Οι διάδοχοι του Καρλομάγνου τσακώνονται επί 1100 χρόνια.

    Και επαναφορά στο 1939. Σύμφωνο Μολότοφ-Ρίμπεντροπ.
    Το "σενάριο" σηματοδοτεί Ρωσσογερμανικό άξονα, η Γερμανία στρέφεται προς την Ευρασία.

    "Μυστηριωδώς" η Ολλανδία δεν περιλαμβάνεται. Προφανώς θεωρείται αγγλοσαξονικής επιρροής.

    Να δούμε ποιοι θα αγοράζουν τις BMW σας.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Προφήτης 18/05/2010 01:15:09

      αντε, για σένα. Θα πάρω εγώ το γαϊδούρι και σου δίνω το άλογο

      http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/05/bilderbergers.html

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ archaeopteryx 18/05/2010 01:18:14

        Θέλω τραίνο με θερμαστή.
        Κάρβουνοοοο

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Προφήτης 18/05/2010 01:16:17

      Η Ολλανδία είναι Oceania... (και εμείς και οι Βενετοί και οι Φοίνικες)

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ archaeopteryx 18/05/2010 01:21:29

        Έλα, με τις θαλάσσιες δυνάμεις σου.
        Πάντως Αρχαίε, το εξαιρετικά ενδιαφέρον ερώτημα, που πιστεύω να μην με ξενυχτήσει απόψε, είναι ποια τροπή παίρνει το Μεγάλο Παιγνίδι και πως συμμετέχει η Γερμανία.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 18/05/2010 01:29:25

        δεν το έχω καταλάβει... Εκτιμώ ότι η ίδια η Αμερική έχει δύο ρεύματα, όπως πριν τον Β ΠΠ. Ένα προγερμανικό και ένα κατα. Αλλά μάλλον υπεραπλοποιώ. Πιστέυω ότι η σχέση γιουάν δολαρίου έχει το κελιδί. Οι ρώσοι εξοπλίζονται πουλώντας στην ευρώπη. Το δυνατό ευρω και η ακριβή ενέργεια τους βοηθάει. ΤΟ συνεχιζόμενο εμπόριο μεταξύ ΗΠΑ και Κίνας βοηθάει τις ΗΠΑ. Δεν είναι τυχαίο που ο Νίξον πήγε στην Κίνα και κουβάλησε και την Μακντόναλντς. Ούτε είναι τυχαίο ότι η Αμερική είναι γεμάτη Κινέζους και η Κίνα Αμερικάνους.

        Οι Γερμανοί δεν θα αφήσουν ποτέ Κινέζικές εισαγωγές (μια Α/Γ Κινέζικη είναι παμφθηνη σε σχέση με τις Γερμανικές). ΤΟ κλειδί Προφήτη είναι ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Όποιος καθυστερεί με την πραγματική ενέργεια (αυτή που είναι μπλε φωσφοριζέ) μένει πίσω. Οι Κινέζοι είναι φουλ. Οι Γάλλοι επίσης. Οι Αμερικάνοι με τον πασόκο Πρόεδρο που έβγαλαν αργούν, αλλά θα πάρουν μπρος. Δεν είναι τυχαίο που άρχισε να αποδομείται η Κλιματική Αλλαγή (το κάρβουνο μπαίνει πολύ πιο γρήγορα). Από την Αμερική ξεκίνησε και το έχει ψιλοαρπάξει και η Γερμανία.

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 18/05/2010 01:43:23

        χαχαχαχαχαχα
        "Με τον πασόκο Πρόεδρο"
        Αν μη τι άλλο, επιτυχημένο.
        Μπλε φωσφοριζέ είναι τα πυρηνικά?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 18/05/2010 01:46:56

        ορέστιε, δεν ξέρω αν ανοιγει...
        http://1.bp.blogspot.com/_4F9Y4gFRm9k/S9Xqm4oaHqI/AAAAAAAAAB4/uAaKC2OaRL0/s1600/nuclearenergy.jpg

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ archaeopteryx 18/05/2010 01:56:11

        Πήρε το μάτι σου μια φασαρία σήμερα για το γουαν; Δεν λέω όχι στον κομβικό ρόλο της ενέργειας αλλά μην ξεχνάς ότι οι Γερμανοί δεν θα αφήσουν ποτέ Κινέζικές εισαγωγές αλλά ένα σημαντικότατο ποσοστό των γερμανικών εξαγωγών είναι μηχανολογικός εξοπλισμός εργοστασίων στην Κίνα και όλη τη ΝΑ Ασία.
        Δηλαδή όλη η μεταφορά του δυτικού παραγωγικού ιστού στην Κίνα την τελευταία 15ετία έγινε με και για τα γερμανικά μηχανήματα.

        Νοιώθω ότι μού λείπουν στοιχεία. Το ίντερνετ έχει άπειρα αλλά λίγα έγκυρα, κι αυτά κρυμμένα. Και δεν κυκλοφορεί κάνα καλό βιβλίο, μουγκάθηκαν ή ευνουχίστηκαν όλοι, και οι νέοι είναι άσχετοι.

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 18/05/2010 01:58:12

        Αρχαίε, cool φωτό.
        Το μέλλον είναι τα πυρηνικά. Όλα τα άλλα είναι για τρυπαρισμένα και νταμιρομένα τζάνκια.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 18/05/2010 02:03:22

        Ναι, κατι είδα εδώ
        http://www.nytimes.com/2010/05/18/business/global/18yuan.html?hpw

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 18/05/2010 02:06:06

        και, απλά, για την Κίνα η Αμερική είναι μεγάλη αγορά και τούμπαλιν, ενώ για την Γερμανία, η Κίνα είναι η αποκαθήλωση της ακριβής της τεχνολογίας (που εξάγει), Η Γερμανία παίρνει Ρώσικη ενέργεια και μέταλα και εξάγει μηχανές

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 18/05/2010 02:16:06

        Η διαμάχη κυρίως γίνεται για να χτυπηθεί η Κίνα.
        Μια New Trade Theory σας λέει κάτι?

        Απροπό, στην Αμερική ψηφίστηκε ρύθμιση, που δεν επιτρέπει αμερικανικά δολλάρια να χρησιμοποιούνται για να βοηθηθούν κράτη με ποσοστό χρέους μεγαλύτερο του ΑΕΠ τους. χο! χο!

        Legislation to Restrict U.S.-Funded Bailouts of Foreign Nations

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 18/05/2010 02:19:41

        Αρχαίε, τα νέα από την Αμερική δεν είναι καλά.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ archaeopteryx 18/05/2010 02:23:08

        Ο Κινέζος είναι wild card. Και ο δυσκολότερος στην πρόβλεψη. Τώρα, απεξαρτάται από τις πηγές τεχνογνωσίας και υπηρεσιών.
        Πληρώνει Ιταλούς για να του δημιουργήσουν design, ναυπηγεί πλοία για να απαλλαγεί από τους Έλληνες εφοπλιστές, φτιάχνει μηχανολογικό εξοπλισμό για να απαλλαγεί από τους Γερμανούς. Και η Lenovo καλά μηχανάκια φτιάχνει.
        Ο Κινέζος κυνηγά μόνο ορυκτά, πετρέλαιο και καλλιεργήσιμες γαίες (κυρίως στην Αφρική).

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 18/05/2010 07:51:00

        Βρε Προφήτη... με κράτησε ξύπνιο η αυτή κουβέντα... Ο επόμενος πόλεμος; Ανάμεσα στους πράσινους "λέγε με Νέα Τάξη" σοσιαλιστές, και τον ελέυθερο κόσμο. Τα ίδια λαμόγια που παραμύθιαζαν τον κόσμο το 1975, και τότε δήθεν αριστερίζοντες, και τώρα, μόνο που τώρα έχουν μαζί τους παμπόνηρους που πάνε και για τα λεφτά.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Προφήτης 18/05/2010 13:48:00

      Ιστορικά η Ρωσία, ως αυτοκρατορία είναι ανεξάρτητος παίκτης, εκτός άν στριμωχτεί (βλέπε Ναπολεόντεια και τη συνέχεια - Ιερά Συμμαχία, Β' Παγκόσμιο Πόλεμο). Ακόμη και στον Α' Παγκόσμιο, η πρώτη πράξη του Λένιν ήταν η συνθήκη του Μπρέστ Λιτόφσκ και η αποχώρηση από τον πόλεμο. Οι συμπράξεις με τη Γερμανία (με εξαίρεση τα Ναπολεόντεια) ήταν συνήθως περιστασιακές.
      Αλλά άν στριμωχτεί (από τους Κινέζους) θα έχει ευκολώτερη διέξοδο να συμπράξει με την Ευρωπαική Ένωση. Το μεγάλο αίνιγμα είναι όντως η Κίνα (που είναι σε μεταβατική φάση "κίνησης"). Η Γερμανία, άν εξαιρέσει κανείς τον όχι τόσο σημαντικό χρηματοπιστωτικό της τομέα (που είναι "άπατρις"), ως εξαγωγική οικονομία, είναι αναγκασμένη να επιλέγει partners: Οι Κινέζοι έχουν ρευστό αλλά είναι wild card (Προφήτης), οι ΗΠΑ και το Ηνωμένο Βασίλειο είναι Declining Empires, οι Ρώσοι προσφέρουν (και θα προσφέρουν) ενέργεια αλλά το μεγάλο τους γεωπολιτικό ρίσκο βρίσκεται όχι στην Ευρώπη, αλλά στην Ασία και είναι αστάθμητο. Τί μένει; Η Ευρωζώνη, με πρώτη τη Γαλλία. Τα "παιδιά του Καρλομάγνου" είναι αναγκασμένα από την παγκόσμια ισορροπία να πάνε μαζί, άσε που υπάρχει και η "Νοσταλγία του Νότου" για την "Αγία Ρωμαική Αυτοκρατορία" (καλό, κακό; Και τα δύο). Μέσα σ' αυτο το δίχτυ ισορροπούν και οι γιατρεμένες πιά Κεντροευρωπαικές Δημοκρατίες, με ισχυρότερη την Πολωνία, και οι ανέκαθεν υγιείς Σκανδιναβοί. Εδώ οι Βαλκάνιοι, συχνά αργούμε να ισορροπήσουμε, κυρίως οι νοτιότεροι. Αλλά αφού ακόμη και οι Βούλγαροι έπαψαν να είναι οι "ταραξίες των Βαλκανίων" και να σκέφτονται Γερμανικά ή Ρωσικά, γιατί όχι και η Ελλάδα επιτέλους να ισορροπήσει, να πάψει επί τέλους να "σκέφτεται Μεσανατολικά", δηλαδή προπαντός Αμερικανικά;

  4. AegeanHawk avatar
    AegeanHawk 18/05/2010 01:14:54

    Εμ βέβαια, αφού δε μπορούμε χωρίς Μερσεντές, BMW και Siemens.

  5. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2010 01:15:53

    Τα τρένα ετοιμάζονται για να μαζέψουν πάλι τους λαδιάρηδες του κόσμου.

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/05/2010 01:15:58

    Αρχαίε, η άτιμη η Ιστορία δεν θάβεται ΠΟΤΕ, παρά τις προσπάθειες των ΑΔΑΩΝ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Προφήτης 18/05/2010 01:20:22

      φτάνει να μην την ξεχνάμε και να βρίσκουμε τρόπο να την ξεσκαλίζουμε, να βλέπουν οι μούχλες και οι ψώρες που συνωστιστηκαν στην Σμύρνη.

  7. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 18/05/2010 01:19:42

    Τρίχες.

  8. tsef avatar
    tsef 18/05/2010 02:57:36

    ολα,καλα τα φανταζονται οι γερμανοι,αλλα κατι δε μου κολλαει.με τσεχια,πολωνια και τους αλλους φτωχους που πανε?εμεις εχουμε μερσεντες.μπεεμβε,αουντι και πορσε οσα εχουν ολοι αυτοι μαζι!φαντστειτε και 70-80 εκατομ. γαλλων να μποικοταρουν τα προιοντα του αξονα!και ειναι γνωστο πως οι γαλλοι και αν ειναι σωβινιστες!βλεπω να διαλυονται συντομα και αυτοι!οσο λιγοτεροι και μικροτεροι τοσο πιο ευκολη λεια για τα σκοτεινα οικονομικα συμφεροντα!

  9. tsef avatar
    tsef 18/05/2010 03:04:57

    αγαπητοι φιλοι της σελιδας κρατηστε και αυτο!μην αναπαραγετε οτι αυτοι δουλευουν και εμεις ξυνομαστε!μην ακουτε οτι εχουν εργοστασια ενω εμεις απο βιομηχανια τι?αντιστρεφω την ερωτηση και λεω με το μικρο μου μυαλουδακι.και οι ισπανοι που εχουν ολα τα προηγουμενα που βρισκονται σημερα?ισως λιγο χειροτερα απο εμας αν κρινω το 21% στην ανεργια!

  10. Eva avatar
    Eva 18/05/2010 03:23:35

    Dev katalabaivw apo pou eivai toso sigouroi oi germavoi oti oi kevtroebrwpaikes xwres tha tous "akolouthousav" toso eukola. Pavtws to eurw twv xwrwv tns mesogeiou eivai pio pithavo!!!

  11. Χαμενος avatar
    Χαμενος 18/05/2010 06:08:14

    Είναι κυρίως ευσεβείς πόθοι του γερμανικού κατεστημένου, αλλά στα όρια του παραληρήματος. Η μελλοντολογία (και τα υποβρύχια) δεν τους βγαίνουν τελευταία, αλλά το άρθρο μας αποκαλύπτει τους φόβους τούς σήμερα: η Γαλλία δεν έχει αποκλειστεί τυχαία από το σχέδιο, γιατί πήραν χαμπάρι οι Γερμανοί ότι στην Γαλλία δημιουργείται άμεσα ένα κίνημα αμφισβήτησης της υπάρχουσας ΕΕ, και μια δυσφορία για την γερμανική αλαζονεία. Οι Γάλλοι αμφισβητίες ήταν σε λήθαργο τα τελευταία χρόνια, αλλά αν ξυπνήσουν θα σηκώσουν σκόνη.
    Ένα σχέδιο διάλυσης της Ευρωζωνης και δημιουργίας νέου πυρήνα θέλει μεγάλη προετοιμασία, και θα δημιουργήσει αντιδράσεις στις αποκλεισμένες χώρες, οι οποίες, ας μην το ξεχνάμε , συμβάλουν τα μέγιστα με την κατανάλωση τους στην Γερμανική ευημερία.
    Τέλος για την Ελλάδα προεξοφλούν την ίδια κυβέρνηση και την ίδια πολιτική για τα επόμενα τρία χρόνια (άντε με λίγο γκρίνια) την στιγμή που ήδη σήμερα το 80% των Ελλήνων είναι κατά του σχεδίου διάσωσης. Με τόσο διορατικούς αναλυτές στην Γερμανία πως να μην διαλυθεί η Ευρώπη;

  12. akatanomastos avatar
    akatanomastos 18/05/2010 07:04:17

    Καλα η "αλληλεγγυη" τι εγινε? τοσο ευκολα δηλαδη θα σπασει η Ευρωπη??
    Και αν γινοταν αυτο θα ηταν πολυ καλο γιατι θα μειωναμε τις εισαγωγες μας.
    Μερκελ παρε ντοματες και κρατα τις mercedes.
    Αν ειμαστε τοσο χαζοι να σκοτωθουμε αλλη μια φορα μεταξυ μας τι να πω ειμαστε ηλιθιοι με ολη τη σημασια της λεξεως.
    Νομιζω μας υποτιμουν πολυ οι Γερμανοι.

  13. pikaia gracilens avatar
    pikaia gracilens 18/05/2010 08:03:10

    Οπως και κατα την διαρκεια του μεσοπολεμου υπηρχαν πολλοι που προεβλεπαν τον επερχομενο πολεμο ετσι και τωρα. Η μεγαλη διαφορα ηταν οτι τοτε ειχαμε τον επαναξοπλισμο της Γερμανιας ενω τωρα εχουμε το τεραστιο δημοσιο χρεος. Οποιος πιστευει οτι το τεραστιο δημοσιο χρεος των χωρων της Ευρωπης θα περασει ανωδυνα ειναι βαθεια νυχτωμενος. Τα δεινα που ερχονται δενθα ειναι απορρεια καποιου εθνικισμου η φασισμου αλλα η εκρηξη του χρεους και των νομισματων.

    Οσο για τον εμφυλιο στην Ελλαδα, δεν ειναι και σεναριο επιστημονικης φαντασιας. Το εχουμε κανει μονη μας αρκετες φορες για να μην χρειαζομαστε εξωτερικες παρενεσεις.

  14. diasapollon avatar
    diasapollon 18/05/2010 08:03:47

    Ας προσέξουν από τα πολλά ρεύματα μην κρυώσουν.

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/05/2010 09:10:25

    Πολύ "ενδιαφέρον" σενάριο. Η... Τσεχία και η... Πολωνία, πιο ισχυρές από την Ολλανδία και τη Γαλλία!

    Μάλλον το σενάριο έχει περισσότερο πολιτικοεθνολογική χροιά (ευσεβείς πόθοι του γερμανικού ιμπεριαλισμού), παρά οικονομική.

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 18/05/2010 10:19:46

    Υποθετοντας οτι η μεταφραση ειναι πιστη, προσεξτε την διατυπωση: "να ξεκινήσει από το μηδέν, εκκαθαρισμένο!!!!, φτωχό, αλλά υγιές!!!!!...".
    Βλεπω σκιες ναζιστικης σκεψης εδω ή μου φαινεται; Θυμιζει κατι απο "εκκαθαριστηριους καταιονιστηρες" "κατωτερων" φυλων ή το παρατραβαω;

    • zonitis avatar
      zonitis @ Νίκος 18/05/2010 11:09:54

      “να ξεκινήσει από το μηδέν, εκκαθαρισμένο!!!!, φτωχό, αλλά υγιές!!!!!…”.
      Εγω παντως με ενα προχειρο διαβασμα δεν ειδα πουθενα αυτη την εκφραση στο γερμανικο κειμενο.

  17. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 18/05/2010 10:49:48

    ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ !

    ==========================================================================

    Από την Παρέλαση Νίκης των 4 Συμμαχικών Δυνάμεων στο Βερολίνο ( 1945 )

    Allies Parade 1945
    The Berlin Allies Victory Parade of 1945 was Allies victory parade held after the defeat of Nazi Germany and Japan in World War II.

    Music: Atlants

    http://www.youtube.com/watch?v=M2LBAyaKYvY&feature=related

    --------------------------------------------

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΣΗ ΝΙΚΗΣ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ... Εδώ στο 54΄δευτερόλεπτο θα δείτε και τιμητικό άγημα του Ελληνικού Στρατού !

    Allied Victory Parade in London 1946/6/10

    http://www.youtube.com/watch?v=W6SWwL_KAb4&feature=related

    ---------------------------------------------------------------

    ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΑΪΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ - ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΜΟ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ ...

    Liberation of Paris and Brussels

    http://youtube.com/watch?v=ixc5mxJy1Qc&feature=related

    --------------------------------------------------

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΝΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΜΟΣΧΑ ( ΙΟΥΝΗΣ 1945 )

    1945 Victory Parade in Color (3)

    http://www.youtube.com/watch?v=Nr45ZBlpzN0&feature=related

    -------------------------------------------------------

    ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΦΑΝΤΑΣΙΩΝΟΝΤΑΙ ¨ΣΕΝΑΡΙΑ ¨ ...

    ΕΞΗ ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ ( ! ) ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΤΗΣ ¨ΛΑΪΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ¨ ( D.D.R. ) ΜΕ ΤΟΝ ΥΜΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ...

    Fernsehen der DDR - Start of Broadcast Day

    http://youtube.com/watch?v=nP55a2EzE_c&feature=related

    ANTHEM EAST GERMAN (DDR) 1989 / HIMNO DE ALEMANIA DEMOCRATICA (RDA)

    http://youtube.com/watch?v=TiXctCPNEcM&feature=related

  18. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 18/05/2010 11:00:57

    Ἄν ὑπάρχουν σκιές Ναζιστικῆς σκέψεως,τί τήν θέλουν τήν Πολωνία ἀναμεσά τους;
    Διότι,ἄν δέν ἀπατῶμαι οἱ Πολωνοί εἶναι Σλαύοι,καί ἔχω ἀκούσει Γερμανό νά λέη πώς ὅταν Γερμανός συναντᾶ Πολωνό,ἡ ἐπιθυμία του εἶναι νά τόν ἀρχίση στό ξύλο.
    Ἄν,ὅ μή γένοιτο,γίνη ἐδῶ ἐμφύλιος,ποιός θά εἶναι ἐναντίον ποίου τήν στιγμή πού ὅλοι μας εἶμαστε ἐναντίον τῆς κυβερνήσεως;
    Τελικά νομίζω ὅτι ὁ ἐμφύλιος εἶναι wishful thinking τῶν Δυτικῶν,γιά νά μή σηκώσουμε κεφάλι γιά ἀρκετές 10ετίες.
    Δέν θά πρέπη νά τούς κάνουμε τό χατίρι,μολονότι δέν ξέρω πώς μπορεῖ κανείς νά τό ἀποφύγη,ἄν βρεθοῦν μερικοί βαλτοί ἀνεγκέφαλοι.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Kὀριννα 18/05/2010 11:09:46

      Φυσικά και δεν είναι "ναζί" ή μακρινοί συγγενείς τους, σωστή σκέψη έκανες Κόριννα.
      Αμερικανάκια είναι, Golden boys, Γερμανοί "δούλοι" που φυλάνε τ' αφεντικά τους της Wall Street. Μη τυχόν χάσουν από το τρελό παιχνίδι τους, της υποτιμητικής κερδοσκοπίας. Άκου Πολωνία!
      Έχουν συνηθίσει να σκέφτονται όλο και νεότερους εμφυλίους, βλέπεις έχουν το τραύμα του Βιετνάμ (όπου αυτοί χάσανε τον εμφύλιο) και του Αφγανιστάν (μαζί με τους άλλους κατακτητές, τους Ρώσους, έσπειραν εμφύλιο, με αποτέλεσμα να θερίσουν Άλ Κάιντα).
      Όσο για την Ελλάδα και τη δήθεν "έξοδο" μας από το Ευρώ, να με συγχωρείς αλλά θα το ξαναπώ:
      "Δεν θα εξέλθουμε ποτέ, κουφάλες απ' το Χάρβαρντ"!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Kὀριννα 18/05/2010 11:22:17

      Ούτε την Ολλανδία δεν θέλουν οι αθεόφοβοι! Τους έχει μείνει ακόμη τραύμα που είναι οι Ολλανδοί αυτοί που ίδρυσαν τη Νέα Υόρκη, το πάλαι ποτέ Νέον Αμστελόδαμον. Και δεν την έδιναν εύκολα, οι Ολλανδοί προτιμούσαν να κάνουν μπίζνες στο Μανχάτταν με τους αυτόχθονες Αμερικανούς (Ινδιάνους), όχι με τα παλληκάρια του Κρόμγουελ!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 11:28:54

        Λάθος συγγνώμη, τους θέλουν τους Ολλανδούς οι ευρωσκεπτικιστές Γερμανοί της Wallstreet: Στο πρωτότυπο κείμενο γράφει Beneluxstaaten, δηλαδή Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο. Βέλγιο μέσα, χωρίς τη Γαλλία, ανεκδιήγητο σενάριο, μόνον άσχετοι με τα Ευρωπαικά πέρα από τον Ατλαντικό θα το φανταζόταν!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Kὀριννα 18/05/2010 11:55:13

      Έτσι όπως τα έχει κάνει το ΠΑΣΟΚ με την πλήρη πόλωση του κόσμου και το κυνήγι νομοταγών πολιτών είναι εύκολο να λάβεις την απάντησή σου.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ anonymous 18/05/2010 12:45:58

        Κυνήγι νομοταγών πολιτών; Τον Τόλη να εννοήσουμε;

  19. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 18/05/2010 11:01:12

    Tι Τρίτο Ράιχ και τρίχες, τα "αμερικανάκια" της Γερμανίας είναι στο μικρόφωνο, και έχουν φαντασία! Άκου χωρίς τη Γαλλία!
    Γερμανόφωνα "αμερικανάκια" = η νέα γενιά του Γερμανικού χρηματοπιστωτικού (με τενόρους τους Westerwelle & Co, κυρίως όμως τον ανεκδιήγητο Goldmann της Deutsche Bank).
    H παραγωγική, εξαγωγική Γερμανική βιομηχανία χρειάζεται ΟΛΗ την σημερινή Ευρωζώνη, κι ακόμα παραπέρα.

  20. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 18/05/2010 11:02:28

    Λάθος: εἴμαστε.

  21. ataktos avatar
    ataktos 18/05/2010 11:06:46

    Μην παραξενευόμαστε ..εμείς είμαστε που στον τόπο μας διεξήχθη ο τελευταίος εμφύλιος πόλεμος στην Ευρώπη το 1946-49 τον ΧΧ αιώνα ,και επιβλήθηκε η δικτατορία το 1967-74 λέτε να είναι τυχαίο γεγονός ,λέτε τα παιδιά μας να διδάσκονται για αυτά τα τραγικά γεγονότα στα σχολεία ….

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ataktos 18/05/2010 11:16:00

      Η Γιουγκοσλαβία είναι: Την ξεχάσαμε γρήγορα. Πολλές εθνότητες μεν, τυπικά, αλλά Σέρβοι, Κραάτες και Βόσνιοι στην ουσία ξεχωρίζουν μόνον από το διαφορετικό θρησκευτικό δόγμα. Ίδια γλώσσα (με διαλέκτους), ίδιος πολιτισμός, ακόμη και σήμερα, στη ...Γιουροβίζιον αλληλοψηφίζονται πιστά. Και στη μικρότερη κλίμακα του πολέμου, των κρατιδίων, εμφύλιος ήταν. Π.χ. οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί Σερβοβόσνιοι είχαν χωριστεί σε 2 (άνισες σε αριθμό) πλευρές, ο Νο 2 του επίσημου Βοσνιακού στρατού ήταν Σερβοβόσνιος Ορθόδοξος.

      • ataktos avatar
        ataktos @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 11:35:42

        Sic transit gloria mundi -Άρα ..κάτι κακό έχει η θρησκεία μας ..πρόσθεσε σε αυτό την αγρία δολοφονία του Τσαουσέσκου και κύκλος κλίνει

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 11:43:08

        Δε φταίει καθόλου η Θρησκεία, η πλεονεξία και η βλακεία ορισμένων "ισχυρών" ανθρώπων φταίει. Οι πραγματικοί Χριστιανοί είναι συνήθως ακτήμονες και χωρίς επιθυμία για πλούτο, και ήμεροι όπως τα αρνιά. Μην κρίνεις από τους "ηθοποιούς".

      • ataktos avatar
        ataktos @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 11:55:18

        τα ιδια λεμε αγαπητε

  22. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 18/05/2010 11:18:56

    ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ !

    ==========================================================================

    Από την Παρέλαση Νίκης των 4 Συμμαχικών Δυνάμεων στο Βερολίνο ( 1945 )

    Allies Parade 1945
    The Berlin Allies Victory Parade of 1945 was Allies victory parade held after the defeat of Nazi Germany and Japan in World War II.
    Music: Atlants

    http://www.youtube.com/watch?v=M2LBAyaKYvY&feature=related

    --------------------------------------------

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΣΗ ΝΙΚΗΣ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ... Εκεί στο 54΄δευτερόλεπτο θα δείτε και τιμητικό άγημα του Ελληνικού Στρατού !

    Allied Victory Parade in London 1946/6/10

    http://www.youtube.com/watch?v=W6SWwL_KAb4&feature=related

    ---------------------------------------------------------------

    ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΑΪΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ - ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΜΟ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ ...

    Liberation of Paris and Brussels

    http://youtube.com/watch?v=ixc5mxJy1Qc&feature=related

    --------------------------------------------------

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΝΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΜΟΣΧΑ ( ΙΟΥΝΗΣ 1945 )

    1945 Victory Parade in Color (3)

    http://www.youtube.com/watch?v=Nr45ZBlpzN0&feature=related

    -------------------------------------------------------

    ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΦΑΝΤΑΣΙΩΝΩΝΤΑΙ ¨ΣΕΝΑΡΙΑ ¨ ...

    ΕΞΗ ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ ( ! ) ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΤΗΣ ¨ΛΑΪΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ¨ ( D.D.R. ) ΜΕ ΤΟΝ ΥΜΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ...

    Fernsehen der DDR - Start of Broadcast Day

    http://youtube.com/watch?v=nP55a2EzE_c&feature=related

    ANTHEM EAST GERMAN (DDR) 1989 / HIMNO DE ALEMANIA DEMOCRATICA (RDA)

    http://youtube.com/watch?v=TiXctCPNEcM&feature=related

  23. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 18/05/2010 11:28:33

    stgm,

    καλά τούς τό φωνάζεις.Αὐτό τό Χάρβαρντ,σάν τό LSE τοῦ Λονδίνου,εἶναι the Devil's den.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Kὀριννα 18/05/2010 11:33:27

      Όχι ακριβώς, το LSE έχει βγάλει οικονομικές διάνοιες, ο Κέυνς εκεί σπούδασε. Είναι "σχολή-αδελφάκι" του Καίημπριτζ, με παραδοσιακή ποιότητα. Αλλά και το οικονομικό τμήμα του Χάρβαρντ, πρίν το 1970 είχε μία ποιότητα, τώρα όμως βγάζει κυρίως χρηματιστές και υπηρέτες χρηματιστών. Ξέπεσαν, "αγοράστηκαν", πούλησαν τη σοφία για χάρη του χρήματος.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Kὀριννα 18/05/2010 11:38:54

      Τελικά η σημερινή σύγκρουση δεν είναι μεταξύ Ευρώπης και Αμερικής, ή Γερμανίας και Γαλλίας, ή Φραγκφούρτης και Wall Street κτλ, αλλά μεταξύ καζινο-καπιταλισμού και παραγωγικής οικονομίας. Σύγκρουση που υπάρχει παντού, και μέσα στις ΗΠΑ. "Σκοτώνονται" εκεί, οι εποτικές αρχές με τους καζινοκαπιταλίστες, αλλά αυτά εδώ δεν τα προσέχουμε, ούτε τα δημοσιεύουμε. Έχουμε και εδώ αρκετούς "δούλους" των καζινοκαπιταλιστών με επιρροή.

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 13:27:35

        Τέτοια θα έπρεπε να είναι η σύγκρουση , όμως ακόμα δεν έχουμε δει την επίθεση από μεριάς υποστηρικτών "παραγωγικού μοντέλου" , μέχρι τώρα έχουμε δει μόνο μια προσπάθεια συνθηκολόγησης από μεριάς πολιτικών ηγεσιών.Αναμένουμε εναγωνίως την επιβολή σε περίπτωση άρνησης συνθηκολόγησης.

        Το ερώτημα που θα μας τυραννάει όμως από δω και πέρα είναι με ποιους είναι ο χ ηγέτης του χ κόμματος της χ χώρας και κατά πόσο μπορεί να επιβληθεί.

        Δύσκολοι καιροί για πολιτικούς μαριονέττες.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 14:14:32

        Το "αίνιγμα Ομπάμα" (ήδη με τον όρο αυτό έχει καταγραφεί): "Με ποιους είναι ο χ ηγέτης του χ κόμματος της χ χώρας - και κατά πόσο μπορεί να επιβληθεί".

  24. Greg avatar
    Greg 18/05/2010 11:31:21

    Εμφύλιος στην Ελλάδα δεν παίζει ούτε ως σενάριο. Δηλαδή ποιοι εναντίον ποιων; Ο ελληνικός λαός έχει προχωρήσει πολύ από τότε -από τον εμφύλιο- και δεν ξαναμπαίνει σε στρατόπεδα. Άλλωστε η πασοκική κυβέρνηση από τους πασόκους θα την βρει...

    Έλεος με το ευρώ, αν δεν προκύπτει μέλλον έτσι όπως είναι, ας μείνουν οι χώρες που τους εξυπηρετεί και ας αποχωρήσουν οι άλλες, φτιάχνοντας π.χ. έναν τύπο μεσογειακής ένωσης.

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ Greg 18/05/2010 11:46:49

      Η ¨ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΤΕΛΩΝΙΑΚΗ ΕΝΩΣΗ¨- ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΑΣΜΟΛΟΓΗΤΗ ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΤΗΣ - ΠΟΥ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ¨ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ¨ ΕΝΩΣΗ - ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ...

      Να και μια σχετική είδηση που πέρασε ¨απαρατήρητη¨ πριν λίγους μήνες:
      -------------------------------------------------------------------

      ¨Ε.Ε. ΤΕΡΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ

      Στης 7 Δεκεμβριου εκδικαζεται στις Βρυξελλες η απαιτηση της ΕΕ στο να αποσυρει η Ελληνικη κυβερνηση την νομοθεσια που υποχρεωνει της βιομηχανιες γαλακτος να αναγραφουν στα προιοντα τους την χωρα προελευσης τους.

      Η κυβερνηση του Πασοκ αντι να απορριψει τις παραλογες απαιτησεις των Βρυξελλων ζητησε μια προθεσμια μεχρι το τελος του χρονου στο να μην αναιρεθει ο υπαρχων νομος.

      Την τριτη οι γαλακτοπαραγωγοι πραγματοποιησαν Πανελλαδικο προειδοποιητικο συλλαλητηριο στην θεσσαλονικη ζητωντας από την κυβερνηση του Πασοκ να μην υιοθετησει τις απαιτησεις των Βρυξελλων.

      Ο προεδρος του συλλογου αγελαδοτροφων Γιωργος Κεφαλας εκρουσε των κωδωνα του κινδυνου για τον κλαδο αν το Πασοκ δεν απορριψει τις αποφασεις της ΕΕ.

      Με τον «Υπαρχοντα νομο και με την στηριξη των Ελληνων καταναλωτων κουτσα στραβα εχουν διασφαλιστει 180000 θεσεις εργασιας σε ολο το φασμα του κλαδου από την παραγωγη μεχρι το ραφι»τονισε ο Γ.Κεφαλας.

      Η ετησια παραγωγη αγελαδινου γαλακτος τα τελευταια χρονια βρισκεται σε φθινουσα πορεια .Περυσι η παραγωγη ηταν 746000 τονοι και φετος δεν ξεπερασαν τις 700000.χιλ.

      Πριν μερικα χρονια που δεν υπηρχαν οι ποσοστωσεις τις ΕΕ,η παραγωγη ηταν υπερδιπλασια , Στον κλαδο απασχολουνταν πανω από 50000 νοικοκυρια ενώ σημερα δεν ξεπερνουν τις 2500.

      Με την καταργηση της αναγραφης της χωρας προελευσης η Ελληνικη αγορα θα πλημμυρισει με ξενο γαλα.καθως οι Ελληνες καταναλωτες που προτιμουσαν τα Ελληνικα προιοντα δεν θα ξερουν τι θα αγοραζουν.

      Ο Τακης Λεβερετος προεδρος του συνδεσμου Ελληνικης Κτηνοτροφιας ανεφερε «είναι δικαιωμα των Ελληνων καταναλωτων να ξερουν ακριβως τι αγοραζουν» και συμπληρωσε.Εαν στα επομενα χρονια «η Κυβερνηση δεν στηριξει την ντοπια παραγωγη δεν θα υπαρχει Ε λληνικο γαλα.»

      Τελος οι διαδηλωτες μοιρασαν το γαλα τους στους καταναλωτες ενημερωνοντας τους για την αδιαφορια των κυβερνωντων τονιζοντας πως «ένα μπουκαλι νερο ισον με δυο κιλα γαλα».και ζητησαν από τους καταναλωτες να στηριξουν την Ελληνικη παραγωγη.

      Η κυβερνηση τι θα κανει ; θα συνεχισει να τους ξεπουλαει όπως και η προηγουμενη.

  25. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 18/05/2010 11:45:31

    stgm,

    Αὐτός ἦταν στίς ἀρχές τοῦ 20ου αἰῶνος,ἀφοῦ πέθανε τό 1946.

    Ἀναφέρομαι στίς 10ετίες πού ἤμουν ἐγώ ἐκεῖ.Προτιμοῦσαν ἀριστερίζοντες

    φοιτητές.Ἔτσι εἶχα ἀκούσει,καί μᾶλλον θά καταλάβαιναν τά πιστεύω τους

    κατά τήν συνέντευξι,πού ὑποχρεωτικά δίνεις στά Ἀγγλικά Πανεπιστήμια.

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Kὀριννα 18/05/2010 11:59:32

      σπουδασες μαρξιστική οικονομική θεωρία; Αααα μάλιστα.

  26. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/05/2010 12:21:03

    Έτσι είναι φίλε μου stgm (11:38)!

    Τα θεμέλια του «επαναστατικού καπιταλισμού» υπήρξαν εγγενή αλλά «καλά» κρυμμένα στα σπλάχνα του. Με αναλλοίωτη πάντα τη βασική πρωταρχή, τουτέστιν τη μεγιστοποίηση του κέρδους, άρκεσαν δύο «απλές» ανατροπές για να οδηγηθούμε στη σημερινή κατάσταση.

    Η πρώτη είχε να κάνει με την πρακτική ΑΚΥΡΩΣΗ ενός τύπου «λαϊκού καπιταλισμού» που μετουσίωνε τη φαντασίωση των συμμάχων μικρομεσαίων στρωμάτων για οικονομική ευμάρεια και ανέλιξη σε αύξηση των εισοδημάτων τους. Από τη στιγμή που αυτή η ρευστότητα δεν επενδυόταν άμεσα σε παραγωγική κατεύθυνση, άνοιξε ο δρόμος να προτιμάται αντί της «ανιαρής» αποταμίευσης με χαμηλά επιτόκια μια κατάδυση στην υπόσχεση για εύκολα και μεγάλα κέρδη στους χρηματοπιστωτικούς ναούς. Όπου τα στρώματα αυτά έχασαν τ΄αυγά και τα πασχάλια.

    Η δεύτερη ανατροπή σχετίζεται με την σε μεγάλη διάρκεια επωαζόμενη φαεινή ιδέα να μην κάνουμε απλώς μεσομακροπρόθεσμη «υπομονή» μέχρι τον επόμενο ανοδικό κύκλο, αλλά να εφαρμόσουμε στην πράξη το «πώς κερδίζουμε ΚΑΙ στην ύφεση», ιδέα η οποία εξοπλίστηκε βαθμιαία και σταθερά με «νέα» εργαλεία και νέα εικονικά «προϊόντα».

    Οι δύο αυτές ανατροπές είχαν τρεις καταστροφικές (χωρίς εισαγωγικά: η καταστροφή εννοείται εδώ ως συστημικά παραγωγική) συνέπειες: Την αναδιανομή του πλούτου όχι μόνον υπέρ των «παραδοσιακών» ισχυρών δυνάμεων αλλά και υπέρ των «επαναστατών», που ως τέτοιοι ήταν εξ ορισμού κι εξ αρχής σχετικά ανεξέλεγκτοι, την άμβλυνση της πραγματικά δημιουργικής καπιταλιστικής λογικής με εγκατάλειψη ή μετατόπιση της βιομηχανικής δραστηριότητας και, τέλος, τη δημιουργία μιας νέας οικονομικοκοινωνικής συντεχνίας που δεν είναι καθόλου μικρή και ομοιογενής και που (όπως και όλες οι «συντεχνίες») έχει ως βασικό της πλέον μέλημα την επιτυχή της αναπαραγωγή.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ antiathlitikos 18/05/2010 12:38:49

      «Πώς κερδίζουμε ΚΑΙ στην ύφεση»! Ίσως εδώ κρύβεται και η συνταγή αυτο-καταστροφής του καπιταλισμού: Μαθαίνει να τρώει όχι πιά μόνον το πλεόνασμα ή την υπεραξία του προιόντος της εργασίας, αλλά και τη "σάρκα" του, το κεφάλαιο. Οι καζινο-καπιταλιστές δεν είναι απλώς καννίβαλοι, είναι κάτι ακόμη χειρότερο: Καννίβαλοι που τρώνε το "σώμα" τους.
      Το σημερινό πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν προσχέδια, σπέρματα, εξω-καπιταλιστικής λύσης για μετά την καταστροφή: Όταν "πέθανε" το φεουδαρχικό σύστημα , τα σπέρματα κεφαλαιοκρατίας είχαν ήδη βλαστήσει μέσα στον κόσμο των τεχνιτών και εμπόρων της Μεσαιωνικής πόλης. Τώρα είμαστε υποχρεωμένοι να συμβιώσουμε με τον νεκροζώντανο καπιταλισμό για απροσδιόριστο χρονικό διάστημα. Και η συμβίωση με ζόμπι δεν είναι ότι καλύτερο.
      Αυτά είχαν προβλεφτεί πάντως, από σοφά πνεύματα. Π.χ.:
      J. Burnham, The managerial revolution (Η επανάσταση των διευθυντών), Μεταφ. Παναγιώτης Κονδύλης,
      Εκδόσεις Κάλβος.
      Christopher Lasch, The revolt of the elites and the betrayal of democracy (Η εξέγερση των ελίτ και η προδοσία της δημοκρατίας), Μεταφρ. Β. Τομανάς, Εκδότης Νησίδες

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 13:33:01

        Ισως οι οροι που χρησιμοποιουνται να ειναι ανεπαρκεις.
        Ο ορος "καπιταλισμος" τελικα δε σημαινει τιποτε αλλο απο την οργανωση της ζωης στη βιομηχανικη εποχη.
        Αυτοι που κοιταζουν να κερδισουν σε καθε περιπτωση δεν ασχολουνται με ιδεολογικα αλλα πρακτικα προβληματα-δεν τους ενδιαφερει ενα αγνωστο μελλον παρα μονο προσωπικα.
        Και φυσικα δεν υπαρχει εναλλακτικη λυση : απο τη στιγμη που εχουν εφυερεθει ορισμενες τεχνολογιες και δε γυριζουμε στην αγροτικη εποχη,οτι και να γινει,αν φθασουν τα πραγματα στο αμην θα εμφανισθει μια εξουσια που θα φορολογησει,θα βαλει δασμους,θα κατασχεσει,θα κρατικοποιησει καποια ή και θα ιδιωτικοποιησει αλλα για να βγει η κατασταση.
        Αν ολες αυτες τις περιπτωσεις τις ονομαζεις "καπιταλισμο" πεφτεις σε εννοιολογικη αοριστια-ειναι σα να μη λες τιποτα αφου καποιου ειδους καπιταλισμος θα υπαρχει ετσι ή αλλιως.

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 13:37:09

        "Δημοκρατικός" "λαικός" "καπιταλισμός" με σεβασμό στις πεπερασμένες αξίες του πλανήτη (πρώτες ύλες,ενέργεια κτλ)με αιχμή το διαδίκτυο και την διαδραστικότητά του είναι το πιο αισιόδοξο πιθανό μοντέλο εξέλιξης μέχρι να έρθει το ακόμα καλύτερο.

        (το ξέρω , πολλά εισαγωγικά αλλά πάνω κάτω καταλαβαινόμαστε)

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 13:59:12

        Ως καπιταλισμό ονομάζω το οικονομικό και κοινωνικό σύστημα που βασίζεται στη μισθωτή εργασία, την μετατροπή του συσσωρευμένου πλούτου σε κεφάλαιο (δεν καταναλώνεται αλλά επενδύεται και αναπαράγεται) και τον έλεγχο των μέσων παραγωγής από αυτό το κεφάλαιο.
        Προφανώς το σοβιετικό σύστημα ήταν μορφή καπιταλισμού, με μόνη διαφορά ότι εκεί το κεφάλαιο δεν είχε ιδιωτική νομική μορφή.
        Στα προκαπιταλιστικά συστήματα (π.χ. φεουδαρχία) δεν υπήρχε μισθωτή εργασία (π.χ. ο αγρότης ήταν μέρος του κτήματος, ο τεχνίτης ήταν ελεύθερος επαγγελματίας) και ο συσσωρευμένος πλούτος δεν επανεπενδύετο ώστε να είναι κεφάλαιο. Από τη γή οι κυρίαρχοι της έπαιρναν γεωπρόσοδο, όχι κέρδος κεφαλαίου.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 14:06:57

        Ο καζινο-καπιταλισμός προσπαθώντας να δημιουργήσει θετική οικονομική αξία εκ του μηδενός (ή μάλλον εκ του αρνητικού), καταστρέφει την ίδια τη βάση του καπιταλισμού, που είναι η ΕΠΕΝΔΥΣΗ του πλεονάσματος με σκοπό την κερδοφορία. Φθάνει να "σορτάρει το ίδιο το μαγαζί του" (το είδαμε και κυριολεκτικά στην περίπτωση της Goldmann Sachs), να φάει όχι το περισσευούμενο λίπος του (που αρνούμενος να επενδύσει, έκανε π.χ. ο αλήστου μνήμης καπιταλισμός αλά Ελληνικά της "οικογενειακής επιχείρησης"), αλλά και τα δικά του εντόσθια.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 14:38:51

        Μέγας προφήτης όντως ο Christopher Lasch, και θαυμαστά τα έργα του, αλλά τα έγραψε υπερβολικά πρόωρα και τότε δεν τον καταλάβαιναν, έζησε και λίγο. Η Κουλτούρα του Ναρκισσισμού είναι σαν ακτινογραφία της κοινωνίας των USA του 2000-2008(και όχι μόνον), που βγήκε δεκαετίες πρίν.
        Η ουσία είναι η εξής:, Ένα κεφαλαιοκρατικό σύστημα όπου σημαντικοί δρώντες παράγοντες και "υποκινητές ιδεολογιών και νοοτροπιών" δεν είναι πιά οι κάτοχοι των μέσων παραγωγής (αυτοί, ως γνωστόν, όλο και περισσότερο στην ...Κίνα βρίσκονται, άν και αντέχουν κάπως μόνον οι παραδοσιακοί Γερμανοί, Ιάπωνες και Γάλλοι), αλλά οι εντολοδόχοι-διαχειριστές (οι του χρηματοπιστωτικού και της "παραγωγής" εικονικής ρευστότητας), με τις εφήμερες, ηδονιστικές τους νοοτροπίες, είναι καταδικασμένο να αυτοκαταστραφεί, με "θερμοδυναμικό" τρόπο: Η οικονομική και κοινωνική "εντροπία" παίρνει με χαοτικό ρυθμό τιμές που τείνουν στο άπειρο.
        "Τὰ πάντα διαλύονται
        τὸ κέντρο δὲν αντέχει
        Ὠμὴ ἀναρχία τώρα λύνεται στὸν κόσμο"
        (W. B. Yeats, The Second Coming)

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 14:41:09

        Από κάποιους σαν κι εσάς περιμένουμε να πάρουμε τις γνώσεις που δεν διαθέτουμε εμείς της generationX ούτως ώστε σε 20-30 χρόνια , όταν έρθει η σειρά μας να κουμαντάρουμε το πλοίο , να είμαστε προετοιμασμένοι.

        Οι αναλύσεις ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ (το τονίζω γιατί υπάρχουν και οι αναλύσεις προθέσεων τις οποίες σέβομαι αλλά δεν εμπιστεύομαι 100%) από άτομα σαν και τον STGM,αντιαθλητικό,l' ami du peuple,αρχαίο,ψυχραιμία και τους υπόλοιπους απ'όποιο πολιτικό χώρο κι αν προέρχονται να είστε σίγουροι ότι δεν θα πάνε χαμένες.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 15:26:41

        Φίλε του λαού, να το πω κι εγώ με τα «δικά μου» λόγια: η διάκριση των δύο ιδιοτήτων «μέτοχος» (διάβαζε ιδιοκτήτης μέσων παραγωγής) και «διευθυντικό στέλεχος ή ομάδα» επιλέχθηκε στην αρχή για «καλούς» λόγους που σχετίζονταν με τη «γνώση» και την «ειδίκευση», με στόχο τη μεγαλύτερη αποδοτικότητα του κεφαλαίου και τον πιο αξιόπιστο έλεγχο των διαδικασιών διοίκησης και λειτουργίας μιας εταιρίας, η οποία καθίσταται «δημόσια» κυρίως με την έννοια της διασποράς των μετοχών της έξω από τον στενό κύκλο των βασικών ιδιοκτητών. Οι τελευταίοι εξασφάλιζαν έτσι την έξωθεν καλή μαρτυρία και την εμπιστοσύνη των «νέων» μετόχων ότι η διεύθυνση της εταιρίας στην οποία επένδυσαν τα χρήματά τους καθοδηγείται και ελέγχεται ότι λειτουργεί και προς όφελός τους από «τρίτους», «ανεξάρτητους» παράγοντες.

        Η διάκριση αυτή ακολουθήθηκε από μια σειρά μη προβλέψιμων αλλαγών και αποσυναρμογών:

        - Απομάκρυνση (χωρική, χρονική και ψυχική) του ιδιοκτήτη από την ιδιοκτησία του με ολέθρια αποτελέσματα στο ηθικό και διανοητικό επίπεδο του ιδίου και των ... απογόνων του. Αν οι διαχειριστές είναι πετυχημένοι δε μας χρειάζεται ούτε η εργασιακή ηθική ούτε καν η εργασία η ίδια!

        - Διαδικασίες «σύγχρονης» εταιρικής διακυβέρνησης που εστιάζει αποκλειστικά σε μέτρηση και έλεγχο δεικτών με αποτέλεσμα η απόδοση της εργασίας να αποκοπεί από κάθε άλλο ανθρώπινο «μέτρο» (αλληλεγγύη, δικαιοσύνη, συναδελφικότητα, μεταδοτικότητα). Έτσι ο εκσυγχρονισμός της λειτουργίας καταντά ζούγκλα.

        - Δημιουργία δύο τουλάχιστον επάλληλων στρωμάτων διοίκησης και λειτουργίας:

        Μιας νέας ελίτ διευθυντών που αντλούν τη δύναμή τους όχι μόνο από την «ανάθεση αποστολής» αλλά και από την υψηλή τους τεχνογνωσία. Η διευθυντική αυτή εξουσία συνοδεύτηκε – προκειμένου να εξασφαλιστεί ένα δεύτερο ζητούμενο: η πίστη τους στους μεγαλομετόχους που τους παραχώρησαν εξουσία – από υψηλά πριμ απόδοσης και από τα περίφημα stock options.

        Και συνακόλουθα πλαισίωση αυτών των ελίτ από υπαλλήλους, που με τη σειρά τους συνιστούν σιγά σιγά το μεσαίο στρώμα των εταιρικών στελεχών, τα συμφέροντα του οποίου συνασπίστηκαν de facto με τους διευθυντές και όχι με τους μετόχους.

        Οι δύο αυτές ομάδες από «όργανα λειτουργίας» μετατράπηκαν σε «εξουσιαστικές φατρίες». Έτσι από την αξιόπιστη και σύγχρονη διεύθυνση μιας παραγωγικής μονάδας, που υποτίθεται πως ήταν ο αρχικός στόχος, περνάμε βαθμιαία σε μια «εξουσία ως αυτοσκοπό».

        Όταν, μάλιστα η εταιρία που διευθύνεται «έτσι» ασχολείται με το αγαθό «χρήμα» η μετατόπιση αυτή συνδέεται με την απόλυτη ταύτιση της διευθυντικής εξουσίας σε διαφοροποιημένα μάλιστα επίπεδα με τη μεγιστοποίηση του αποτελέσματος μέσω νέων εργαλείων, εικονικών προϊόντων κοκ. Κι εδώ η «εσωτερική πληροφόρηση» και η δημιουργία «πληροφοριών» σημαίνει «γνώση» για το πώς θα βγάλουν οι ανωτέρω «ομάδες» περισσότερα χρήματα.

        Της λεγόμενης «απορρύθμισης» των αγορών προηγήθηκε η αποσυναρμολόγηση των ίδιων των εταιριών.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 15:43:47

        Έτσι ακριβώς, η απορρύθμιση και διάλυση άρχισε από κάτω, από το κύτταρο του καπιταλισμού, την επιχείριση. Τώρα εμφανίζεται η "μεγάλη εικόνα", σε κλίμακα κρατών και οιονεί ομοσπονδιακών μορφωμάτων. Η τερατώδους εύρους ταλάντευση στη Γερμανική πολιτική, μέσα αε 1 μόνο μήνα, άν δεν ήταν αποτέλεσμα ΜΟΝΟΝ "επικοινωνιακής" πολιτικής λόγω εκλογών (δεν είμαι εντελώς βέβαιος), είναι τέτοια χαρακτηριστική "μεγάλη εικόνα" σύγχυσης και ελλείμματος διακυβέρνησης. Το αντίστοιχο στις ΗΠΑ επίσης, μεταξύ των "επεισοδίων" Lehman Bros και ΑΙG.

  27. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 18/05/2010 12:41:30

    ΚΕΦΑΛΑΙΟ – ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΜΟΣ : ¨ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΓΗ…¨

    Συγκινητική είδηση :
    ------------------

    Ο πρόεδρος του Γερμανικού ενεργειακού κολοσσού ¨R.W.E.¨ που έχει εξαγοράσει σχεδόν όλες τις δημόσιες επιχειρήσεις παροχής ενέργειας της Ανατολικής Ευρώπης και θέλει από το 2008 και την ¨Δ.Ε.Η.¨ ΚΑΝΕΙ ΘΥΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΩΣΗ ¨ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ¨ …
    -------------------------------------------------------------------

    ¨…Ο πρόεδρος του γερμανικού ενεργειακού κολοσσού RWE, Γιούργκεν Γκρόσμαν, δηλώνει ότι αγοράζει ελληνικά ομόλογα, αξίας 100.000 ευρώ, «επειδή η Ευρώπη είναι η πολιτική και οικονομική μας πατρίδα... Η διάλυση της νομισματικής ένωσης θα έβλαπτε σημαντικά όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Αν η Ελλάδα αντιμετωπίσει τα προβλήματά της, θα αγοράσω και άλλα ομόλογα...¨.

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_2_04/05/2010_399632

    Γαμώτο , αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι είμαι αχάριστος και αντεθνικός , προπαντώς για το γεγονός ότι δεν ¨σκέπτομαι θετικά¨ και δεν ¨Πάω μαζί μπροστά¨.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΝΤΑΝΤΟΝ 18/05/2010 13:13:19

      Καλοί και σωτήρες είναι ως γνωστόν οι καννίβαλοι από απέναντι, στο στομάχι τους θα είναι ζεστά και οικεία. Αυτός ο ενεργειατζής, αφού πάει να σώσει "την πατρίδα του Παπανδρέου" (ούπς, 58 χρόνια και δεν το ήξερα ότι ανήκω σε φέουδο), φυσικά και είναι κακός, κάκιστος.

      • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
        ΝΤΑΝΤΟΝ @ Sic transit gloria mundi 18/05/2010 16:40:32

        Πραγματικά τα 58 χρόνια είναι πολλά για να μην γνωρίζεις πως ανήκεις σε φέουδο...

        Πότε δεν είναι όμως αργά , εάν θέλεις να γεράσεις διδασκόμενος και όχι σαν ¨...ος¨ . Ψάξτω το θέμα .

        Ξεκίνα από τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη και του Κασομούλη. ( αφορά την περίοδο που Έλληνες περιέπεσαν στην ¨Ιδεοληψία του Έθνους¨ και έκαναν αιματηρή ¨Σοβινιστική Επανάσταση ενάντια στην ¨Πολυεθνική – Αυτοδιοίκητη Οθωμανική Αυτοκρατορία¨ διαταράσσοντας την ¨ειρηνική συμβίωση των λαών της Βαλκανικής , πέρα από φυλή – χρώμα και θρησκεία …¨).

        Στη συνέχεια διάβασε τα βιβλία του Ν. Μπελογιάννη ¨Για το Ξένο Κεφάλαιο στην Ελλάδα ¨ και του Δημήτρη Μπάτση ¨ Η ΒΑΡΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ¨.
        Ψέματα , μην τα διαβάσεις , δεν θα έχεις καλή τύχη στην παραπέρα σταδιοδρομία σου ...

        Οι δύο πρώτοι ¨καλοπέρασαν¨ στην ¨ελεύθερη¨ από τους Οθωμανούς Ελλάδα , και οι δύο τελευταίοι εκτελέσθηκαν διότι αμφισβήτησαν και πολέμησαν την τότε ¨Ευρωπαϊκή Ένωση¨ της Γερμανό-Ιταλικής-Βουλγαρικής κατοχής , και στην συνέχεια την Άγγλο-Αμερικάνικη…

        Λες να γνωρίζει ο Γ. Παπανδρέου τις συνέπειες και γι΄αυτό πασχίζει να μας πείσει ¨Όπως Αμερική¨ ;

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΝΤΑΝΤΟΝ 18/05/2010 16:55:55

      γιατί να μην αγοράσει; βλάκας είναι; Αφού το τοξικό προϊόν φεύγει από τις τράπεζες και γίνεται διακρατική σύμβαση. Τα λεφτάκια του θα τα πάρει σίγουρα.

  28. enianos avatar
    enianos 18/05/2010 17:54:40

    Ο πόλεμος θα είναι θρησκευτικός, ακόμα και τα σύμβολα, δώδεκα αστέρια κλπ τής ευρωπαϊκής ένωσης προέρχονται από την αποκάλυψη του ιωάννη

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ enianos 18/05/2010 18:00:09

      και της Lady Gaga το νεο βιντεοκλιπ βρίθει στοιχείων ιλλουμινατισμού!

  29. enianos avatar
    enianos 18/05/2010 19:39:16

    Λέω ότι υπάρχει το υπόβαθρο, οι συμβολισμοί είναι έμμεσες αποδείξεις