01/05/2008 12:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σενάρια ανασχηματισμού

Σενάρια περί ανασχηματισμού κυκλοφορούσαν πάλι χθες, με αφορμή σχετικές «αποκαλύψεις» του Νίκου Χατζηνικολάου. Όσα κυβερνητικά στελέχη ρωτήσαμε , τα διαψεύδουν κατηγορηματικά. Άλλοι υποστηρίζουν ότι τα σενάρια κυκλοφόρησαν για να «καεί» ο ανασχηματισμός, καθώς εντείνονται οι ενδοκυβερνητικές διαμάχες και η «διαδοχολογία» (Σουφλιάς, Αβραμόπουλος κλπ). Καλού κακού όμως ας πάρουν μερικοί και μια …γάτα, επειδή ένα συνήθως καλά πληροφορημένο πουλάκι μας είπε: «Αν δεν κάνει ο Καραμανλής τώρα τον ανασχηματισμό που είναι παντοδύναμος, πότε θα τον κάνει, σε έξι μήνες που θα έχουν επιδεινωθεί όλοι οι δείκτες»; Σε αυτό προσθέστε ότι η θέση του κ. Σουφλιά έχει καταστεί όντως δυσχερής, ο κ. Αλογοσκούφης καλοβλέπει το υπουργείο Εξωτερικών καθώς δεν θέλει να χρεωθεί τα νέα φορομπηχτικά μέτρα (αύξηση ΦΠΑ;) και η Ντόρα επιθυμεί διακαώς να απαλλαγεί από το υπουργείο Εξωτερικών, επειδή έτσι που πάει θα χάσουν κάθε εκτίμηση για το πρόσωπό της οι Σύμμαχοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 01/05/2008 12:44:04

    Ο ανασχηματισμός είναι υποχρεωτικός για πολλούς λόγους.
    Ο κυριώτερος έχει κωδικοποιηθεί πλέον με το αμίμητο "it's the economy stupid". Εδώ απλά δεν έχουμε κανέναν stupid και όταν αναφερόμαστε στο "economy" πρέπει να βάλουμε και άλλες έννοιες στον όρο πχ. νεόπτωχοι, άρπαγες, ανεξέλεγκτοι κα.
    Ενας εξ ίσου σημαντικός λόγος για αυτόν ειδικά τον ανασχηματισμό είναι η επόμενη ημέρα στην Ν.Δ. Ο ένας πόλος είναι σαφέστατος, οργανωμένος με πολιτική σκέψη και ορατός, και αναφέρομαι στην Ντόρα Μπακογιάννη.
    Ο άλλος πόλος μολονότι αναφέρεται σε συγκεκριμένη πολιτική παρακαταθήκη (κάτι λιγώτερο και διαφορετικό από μία πολιτική πλατφόρμα) δεν έχει και την απαραίτητη φυσική έκφραση. Ηδη όμως ο καιρός περνάει και αυτές οι διαδικασίες δεν γίνονται από την μία μέρα στην άλλη. Αν δεν "δούμε" τον εκφραστή της άλλης πλευράς τότε ο Καραμανλής θα κατηγορηθεί ότι "έδωσε το δακτυλίδι" δια της μεθόδου της παραλείψεως. [Τι να κάνω μου έπεσε, δεν ήταν άλλος κοντά και αυτ.. το σήκωσε].
    Και επειδή δύο καλοί λόγοι είναι αρκετοί γιατί να γράψουμε και τούς άλλους;
    Στο διά ταύτα, δύο Υπουργεία βγάζουν πρωθυπουργό. Το Εξωτερικών και το Οικονομίας-Οικονομικών(σ΄ αυτή την φάση δεν διαχωρίζονται με τίποτε, για να μην πούμε ότι το Οικονομικών θα σηκώσει το κύριο βάρος).Αρα όταν δούμε τους δύο υπουργούς το μόνο που θα μας λείπει θα είναι η ημερομηνία των εκλογών.
    Θα είναι ένας άψογος τακτικισμός του Καραμανλή (και γιατί όχι) και πιθανόν μία Προεδρία για τον ίδιο στο εγγύς μέλλον (επίσης γιατί όχι).
    Καιρός πλέον να συμμαζευτεί και λίγο το μπάχαλο με τους πάσης φύσεως αυθαίρετους.

  2. Sergios avatar
    Sergios 01/05/2008 14:50:07

    Δηλαδή επειδή η Ντόρα πέτυχε στο ΥΠΕΞ θα την δοκιμάσουνε και στο νέο υερυπουργείο όπου θα εφαρμόσει τη γνωστή πετυχημένη της συνταγή του 'ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΤΕ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ'; Καλύτερη δεν είναι η Τζούλια Αλυσσανδράτου που και πιο νέα είναι και πάει και στη Μύκονο με τον Ψινάκη ως νέα θεά;. Ήμαρτον δηλαδή.

  3. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 01/05/2008 14:59:09

    Αλογοσκούφης, Ντόρα, Σουφλιάς δεν πρέπει να ξαναδούν υπουργείο στον αιώνα τον άπαντα. Να τους δώσει κάτι ανώδυνο να έχουν να παίζουν.

  4. fantomas avatar
    fantomas 01/05/2008 15:13:44

    ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙ ΛΙΑΠΗΣ ΚΑΙ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ?
    ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΟΣ !!
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ , ΤΙΜΙΟΙ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΒΑΛΙΣΕΙ ΚΑΛΑΜΙ ΚΑΙ ΜΠΩΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ !!

  5. Τσε avatar
    Τσε 01/05/2008 16:57:49

    ΑΜΕΣΩΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΕ ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟ-ΨΩΜΙΑΔΗ ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΧΕΙΛΗ ΜΑΣ...

  6. bill avatar
    bill 01/05/2008 16:59:35

    Aν θεωρούμε επιτυχημένους Ντόρα,Αβραμόπουλο αυτή η χώρα θέλει αμέσως ψυχίατρο.

  7. Sergios avatar
    Sergios 01/05/2008 17:34:34

    Φίλε Fantomas με εκπλήσσεις. Υπάρχει είδος επονομαζόμενο τίμιο (!!!) στη Ν.Δ.;!!! ¨ΕΛΑ ΚΑΛΈ. ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΒΑΖΑΝ. Πλάκα με κάνεις:!!!

  8. giorgos avatar
    giorgos 01/05/2008 17:48:32

    ο ανασχηματισμός δηλαδή θα λύσει τα προβλήματα;Πάντα κάτι τέτοιες επικοινωνιακές κινήσεις γίνονται και ο λαός εκτονώνεται,αφού ο υπουργός που αποπέμπεται πληρώνει τη νύφη για την κακή κυβερνητική πολιτική που ξεστράτισε και από φιλολαϊκή έγινε αντιλαϊκή!

  9. YiannisM avatar
    YiannisM 01/05/2008 18:31:58

    @ 2. Sergios:
    Σύντροφε το αστέρι λέγεται Τζούλια Αλεξανδράτου..

  10. maki avatar
    maki 01/05/2008 20:46:30

    Αυτοί οι νέοι εργατικοί και τίμιοι άνθρωποι που δεν έχουν κι όλας καβαλήσει το καλάμι και θα μπουν και στην κυβέρνηση - είναι το καινούριο ανέκδοτο?

  11. Sergios avatar
    Sergios 01/05/2008 21:21:19

    Anonymous θα συμφωνήσω μαζί σου. Τί περιμένει κανείς Μητσοτάκης και να φέρνει γούρι στην οικογένεια του;!!!. Στο τέλος η Δρακουλοκόρη θα διώξει τον μπαμπά από το σπίτι!...

  12. βοιωτός avatar
    βοιωτός 01/05/2008 21:54:02

    Δεν αντιλαμβάνομαι από πού πηγάζει η βεβαιότητα ότι ο Καραμανλής δεν θα επιδιώξει τρίτη σερί νίκη...
    Μόνος αυτός μετά τη μεταπολίτευση αλλά νομίζω και πριν.

  13. nikoleta avatar
    nikoleta 01/05/2008 22:58:42

    Ωραίο σημείωμα...Θα πάρει όμως υπουργείο, ή υφυπουργείο, και ο Κυριάκος Μητσοτάκης και θα "επιστρέψει" ο Αντώνης Σαμαράς.

  14. fantomas avatar
    fantomas 02/05/2008 06:56:51

    Φιλε Sergios, Μην εκπλησεσε !!
    Σε ολους τους πολιτικους χωρους υπαρχουν εντιμοι ανθρωποι.
    Οι ανθρωποι αυτοι, ειναι που τραβουν το αρμα της πολιτικης στην πλατη τους και στην πλατη αυτων πατουν και παιζουν παιχνιδακια ολα τα λαμογια για να τα κονομισουν!!
    Για οστοσο δεν θα ηθελα να σου πω ονοματα ακομα και απο την ΝΔ διοτι θα μπουμε σε ενα ατερμονο διαλογο για τα ονοματα αυτα.