#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2010 16:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σβήνουν και γράφουν το πρόγραμμα σταθερότητας



Από κύκλους του υπουργείου Οικονομικών αναφέρεται ότι δεν πρόκειται τελικά να σταλεί στην Κομισιόν κάποιο (!) προσχέδιο του προγράμματος σταθερότητας και ανάπτυξης αυτές τις μέρες, αλλά θα υπάρξει ανταλλαγή πληροφοριών με τους κοινοτικούς και την ΕΚΤ.  Το τελικό κείμενο θα σταλεί στο τέλος Ιανουαρίου και θα δίνει λεπτομέρειες για τα μέτρα και τον τρόπο που θα μειωθεί το έλλειμμα κάτω από το 3% του ΑΕΠ μέχρι το τέλος του 2013. Στις 15 Ιανουαρίου το Υπ. Οικονομικών θα παρουσιάσει ολοκληρωμένο σχέδιο στο υπουργικό συμβούλιο και στις 20 Ιανουαρίου στην επιτροπή οικονομικών της Βουλής. Η έγκρισή του από το ΕΚΟΦΙΝ αναμένεται στις 18-19 Φεβρουαρίου.

Οι δικές μας πληροφορίες ωστόσο αναφέρουν ότι εκτός από τις διαφωνίες που υπάρχουν εντός της κυβέρνησης για το περιεχόμενο του προγράμματος σταθερότητας,  εκδηλώνονται καθημερινά και άλλες διαφωνίες μεταξύ της κυβέρνησης και των Βρυξελλών. Οι διαφωνίες επιβεβαιώνονται από την  φρασεολογία των «κύκλων» του υπουργείου Οικονομικών που μιλάνε για «ανταλλαγή πληροφοριών με τους κοινοτικούς και την ΕΚΤ». Γίνεται δηλαδή της κακομοίρας.

Στις Βρυξέλλες, στο μεταξύ, η Αμέλια Τόρες, εκπρόσωπος του αρμόδιου για τις οικονομικές υποθέσεις επιτρόπου Χοακίν Αλμούνια. δήλωσε ότι η Ελλάδα έχει δεσμευτεί να υποβάλει στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή στις αρχές Ιανουαρίου το πρόγραμμα σταθερότητας της οικονομίας προκειμένου να υπάρξει η σχετική αξιολόγηση από την Επιτροπή και στη συνέχεια να υποβληθεί το πρόγραμμα για έγκριση στο Συμβούλιο ECOFIN . Ειδικότερα, απαντώντας σε σχετική ερώτηση κατά την τακτική ενημέρωση των εκπροσώπων του Τύπου, η Α. Τόρες διευκρίνισε ότι η Επιτροπή δεν έχει ακόμη λάβει το πρόγραμμα σταθερότητας της Ελλάδας και πως διεξάγονται τεχνικές συζητήσεις σε υπηρεσιακό επίπεδο μεταξύ των δύο πλευρών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 04/01/2010 16:21:21

    Τικ, τακ, τικ, τακ,...........

    • Swell avatar
      Swell @ Orestios 04/01/2010 16:34:10

      Στο τελευταίο τακ, η μπόμπα θα εκραγεί και θα πάρει ο διάολος όλους τους ελληνικούς εργαζόμενους, θύματα της ΓΑΠειας α-λογικής.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Orestios 04/01/2010 16:37:45

      Μα αυτοί στο ΠΑΣΟΚ πιστεύουν πραγματικά ότι θα διορθώσουν όλες τις παθογένειες της ελληνικης οικονομιάς σε μερικούς μήνες και ότι έτσι θα εισπράξουν τα χρήματα που ζητάνε οι Αλμούνηδες χωρίς τελικά να στενάξει κανείς μισθωτός; Ποιον δουλεύουνε;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 04/01/2010 17:38:44

      Δεν βλέπετε ότι η αναβλητικότητα του επιτελείου του ΑΪΝΣΤΆΙΝ είναι εξωφρενική? Είχαν και ΣΧΕΔΙΟ οι ......... (συμπληρώστε μόνοι σας). Φωστήρες θα έλεγα.
      Ο προθυπουργός GAP να χτίσει ακόμη περισσότερα κάστρα γύρω του γιατί θα γίνει της κακομοίρας.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Orestios 04/01/2010 18:36:07

        Υπάρχει σχέδιο και οι κακόπιστοι και δύσπιστοι Ελληνες δεν το βλέπουν:

        -αν δεν χτυπήσει αστεροειδής τον πλανήτη το 2011
        -θα εξαφανιστούμε κατά Μάγια το 2012
        -διαφορετικά το 2013 θα έχουμε την μαγεία των εκλογών

        Να γίνει δυσάρεστος για ένα χρόνο;
        Θα βρει ΓΓ και θα στελεχώσει τους Οργανισμούς, θα κλείσει συμφωνίες για ΑΠΕ, θα ...αράξει και λίγο η κυβέρνηση λόγω διακοπών και πέρασε ο καιρός...

        ΥΓ

        Το έλλειμμα, το έχω πει πολλές φορές, θα κλείσει στο 12,7% με 9 μήνες κυβέρνησης ΝΔ και 3 μήνες ΠΑΣΟΚ.
        Αν ξύπναγε και η αυλή της Ρηγίλλης να επιτελούσε τον θεσμικό της ρόλο της αντιπολίτευσης, δεν θα κοιτάζαμε τους κουτσούς να κάνουν τον Πελέ... τον θεό της καταστροφής όχι της μπάλας ...

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Orestios 04/01/2010 18:40:12

        Δεν νομίζω να φταίει το επιτελείο για την αναβλητικότητα. Μάλλον ο ίδιος φταίει.

  2. JOHN avatar
    JOHN 04/01/2010 17:54:24

    Μαθητευομενοι μαγοι ειναι οι ανθρωποι.Μετα τα τελη κυκλοφοριας τωρα σοφιστικαν το κυνηγι των αποδειξεων,μετατρεποντας το καθενε απο εμας σε λογιστη,γιατι οι επαγγελματιες του ειδους ζητανε γερο μεροκαματο για να καταγραφουν τις αποδειξεις στα εντυπα και βεβαια χανεται γι αυτους που εχουν χαμηλα εισοδειματα και το οποιο οικονομικο ωφελος!Και ολα αυτα γιατι δεν θελουν να εφαρμοσουν το ποθεν εσχες και τα τεκμηρια διαβιωσης.Και μετα διερωτονται γιατι κανεις δεν τους παιρνει στα σοβαρα.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/01/2010 18:54:35

    Μπάλα παίζει η ομάδα και ο προπονητής...
    Αεροφόρος και αιώνιο είναι μόνο το βόλεμα των βιογραφικών....

  4. Orestios avatar
    Orestios 04/01/2010 18:55:37

    Ο ίδιος έχει την μεγαλύτερη ευθύνη, χωρίς αμφιβολία. Αλλά δεν βλέπετε πως διαχειρίζεται τις υποθέσεις? Με διαρροές, με τάχα μου διαφανείς πρωτοβουλίες κόβοντας τα σχόλια, με ταξιδάκια στην αλλοδαπή και χαριεντισμούς με όσους ζητούν κομμάτια γης (εξωτερικούς φίλους αλλά και εσωτερικούς).
    Και αντί να αναλάβει την διακυβέρνηση της χώρας, παίζουν συγκρουόμενα οι υπουργοί του με τους παρατρεχάμενους του, ο ίδιος κάνει ρηλάξ σε χώρες μαγικές.
    Μετά ποιός να πιστέψει ότι αυτός είναι ικανός να αναλάβει τις τύχες όλων μας στα χέρια του? Ο τιραμόλα μόνο. Κατά τα άλλα, ενώ η αγορά έχει πατώσει κυριολεκτικά, τα πράγματα δείχνουν πως θα γίνουν ακόμη χειρότερα, εμείς ασχολούμαστε με έναν υπόδικο, ενώ ετοιμάζεται μια εχθρική πράξη του GAP προς όλους τους Έλληνες. Επειδή τους "αγαπά" και δεν τους μισεί, επιθυμεί να περάσει ένα νομοσχέδιο κατάπτυστο που μόνο με χρυσόβουλο υποταγής σε μουσουλμανικές χώρες μπορεί να χαρακτηριστεί.

  5. vas avatar
    vas 04/01/2010 19:14:38

    αυτοί δεν λέγανε οτι θα πάρουν πίσω στο κράτος την Ολυμπιακή?
    τωρα θα πουλήσουν και την Ομόνοια οπως πάνε
    παλι π.......παλι π.............φάγαμε αδέλφια

  6. Orestios avatar
    Orestios 04/01/2010 21:22:46

    Τί σβήσε, γράψε! Κόψε ράψε κάνουν. Δεν φέρνουν καλύτερα μια κοπτοραπτού μπας και βγάλει το πατρόν? Γιατί τα ζωντόβολα θα το κάνουν σαν τον πόλο της μαϊμούς. Και το μανίκι ρεγκλάν, ακούτε βόδια?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 04/01/2010 22:57:21

      Εμ εδώ είναι η δυσκολία, πατρόν και μέτρα για Πάγκαλο πχ ή για Βενιζέλο; για Παπακωνσταντίνου ή για Κατσέλλη;
      για αυτό είναι στο γράψιμο...κυριολεκτικά

  7. archaeopteryx avatar