#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2010 21:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαχινίδης: Επιλογή μας από την αρχή το ΔΝΤ!



Τι γράφουμε τόσον καιρό, για τον Γιώργο, το ΔΝΤ, τη «Νέα Γιάλτα» κλπ, κλπ;

Τα επιβεβαιώνει τώρα ο ίδιος ο υφυπουργός Οικονομικών Φ. Σαχινίδης

Δείτε τι γράφει το http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11826&subid=2&pubid=11815009

Αποκαλυπτικές ήταν οι δηλώσεις του υφυπουργού Οικονομικών Φ. Σαχινίδη στη ΝΕΤ. Πραγματική πολιτική βόμβα! "Όταν το ΠΑΣΟΚ ανέλαβε τη διακυβέρνηση της χώρας, διαπίστωσε ότι η μόνη εναλλακτική επιλογή που είχε ήταν να προσφύγει στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο", είπε και χαρακτήρισε το ΔΝΤ ως "πρώτη επιλογή και μόνη που υπήρχε από τις 5 Οκτωβρίου και μετά"!

Αυτό που καταλαβαίνει ο κοινός νους από τις υφυπουργικές δηλώσεις είναι ότι η κυβέρνηση Παπανδρέου, αμέσως μόλις ανέλαβε, διαμόρφωσε την άποψη ότι πρέπει να μας οδηγήσει στο ΔΝΤ και ότι απλώς επειδή τα χρήματα του ΔΝΤ δεν επαρκούσαν, προσπάθησε να βάλει και την ΕΕ να "τσοντάρει". Πικρές αλήθειες...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/05/2010 20:44:10

    Άρχισαν να ομολογούν τις σκοπιμότητες της απραξίας που φωνάζαμε ορισμένοι...οπότε θα περιμένω με αγωνία την ...εξεταστική επιτροπή για την οικονομία γιατί :
    "..."Οταν το ΠΑΣΟΚ ανέλαβε τη διακυβέρνηση της χώρας, διαπίστωσε ότι η μόνη εναλλακτική επιλογή που είχε ήταν να προσφύγει στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο", είπε και χαρακτήρισε το ΔΝΤ ως "πρώτη επιλογή και μόνη που υπήρχε από τις 5 Οκτωβρίου και μετά"..."
    συνέταξαν προϋπολογισμό, κατέβαλλαν δόσεις επιδομάτων αλληλεγγύης, μετέφεραν δαπάνες και έσοδα από έτος σε έτος και όλα αυτά ενώ είχαν ως μονόδρομο το ΔΝΤ.
    θα ήθελα ο κ Σαχινίδης και ο κ Παπακωνσταντίνου να απαντήσουν ότι αφού είχαν μονόδρομο και επιλογή το ΔΝΤ πως προσέφευγαν στις αγορές για να δανείζονται με +6% ...κάποιος χρωστά τόκους...μήπως ο κ Σαμαράς θα πρέπει να κινηθεί εναντίον του κ Σαχινίδη και του κ Παπακωνσταντίνου για την επιβάρυνση της χώρας με επιπλέον τόκους;

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/05/2010 20:44:18

    ψεύτης; βλάκας; ή παμμέγιστος απατεών;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 10/05/2010 20:51:19

      συνδυασμός παίζει; παμμέγιστος απατεών;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 10/05/2010 23:55:20

      Το πρώτο δεν είναι υποσύνολο του τρίτου?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Orestios 11/05/2010 00:03:24

        Χαχαχαχα, είναι η διαφορά ανάμεσα στο δωράκι και τα 500 εκατομμύρια!!

  3. panos33 avatar
    panos33 10/05/2010 20:45:11

    πως θα γινει να κανουμε κατι με αυτα τα ΜΜΕ?factor εχεις μια σελιδα με παρα πολυ μεγαλη θεαση και να εισαι καλα που μας ενημερωνεις.ΓΑΡΓΑΡΑ το κανανε.....προσπαθω να σκεφτω πως μπορουμε επιτελους να αντιδρασουμε με ολους αυτους τους δημοσιοκοπριτες!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ panos33 10/05/2010 21:04:46

      Μην ανησυχείς και λίγα είναι τα ψωμιά τους. Τώρα που θα τους κοπεί και το παντεσπάνι, θα πέσει πολύ γέλιο.

  4. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 10/05/2010 20:59:45

    Καλά !.....Τον Σαχινίδη περιμέναμε να μας ανοίξει τα μάτια;;; Η αποστολή τους ήταν πολύ-πολύ συγκεκριμένη και ορατή πολύ πρίν τον Οκτώβρη του 2009. Ισως και το μοναδικό τους σχέδιο:ΔΝΤ,κατάργηση υπουργείων Αιγαίου,Μακεδονίας-Θράκης,Ναυτιλίας,Λαθρομετανάστες και Καλλικράτης,πρώτα-πρώτα στη λίστα,γιά να μην μας τραβήξει τ'αυτάκι ο Μπαράκ και οι Εβραιοκρατούμενες τράπεζες.Τόνους λάσπης στον Καραμανλή,τώρα που ο κόσμος του είναι μουδιασμένος,με την αμέριστη συμπαράσταση των αμαρτωλών και διαπλεκόμενων βοθροκάναλων.Ομως...Κυριακή κοντή γιορτή.Το πρόσφατο αίμα των νεκρών της Τράπεζας,είναι μόνον το προοίμιον. Κυβέρνηση και 'δημοσιογράφοι', σύντομα θα εύχονται,η 'περιποίηση' από τον κόσμο,ν'άναι μόνο το κλείσιμο σε τουαλέτα αλά Κακλαμάνη.Ας ετοιμάζονται γιά τα χειρότερα,που απεύχομαι να συμβούν.

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/05/2010 20:59:51

    Αυτό που δεν μας είπε ο Σαχινίδης είναι ότι το ΔΝΤ δεν ήταν ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ αναγκαιότητα, αλλά ΠΟΛΙΤΙΚΗ επιλογή για τον ΓΑΠ. Βλέποντας την επιφυλακτικότητα που υπήρχε απέναντί του για τα εθνικά θέματα, ο ΓΑΠ αποφάσισε να μας αλυσοδέσει πρώτα χειροπόδαρα, πριν εκτελέσει το συμβόλαιο εναντίον της χώρας, βάσει του οποίου εξελέγη.

    Όπως θα έλεγε και το Ολυμπία, η απάντηση είναι μία: HORCA!

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ Επώνυμος 10/05/2010 21:12:01

      Μην έχεις αμφιβολία ότι τελικά όλα είχαν προαποφασιστεί και βρήκαν κάποιον να φλομώσει τον κόσμο στο ψέμα τον λαικισμό και στην αρλούμπα για να πάρει τις εκλογές και να τους κάνει το θέλημα.

  6. GreenHorses avatar
    GreenHorses 10/05/2010 21:10:08

    πρώτη επιλογή και μόνη που υπήρχε από τις 5 Οκτωβρίου και μετά

    Μάλιστα και φυσικά κάνατε ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να πάμε παρόλες τις διαβεβαιώσεις του κάθε καρνάβαλου που διαβεβαιωνε για τα περι αντιθέτου!!!

    Στην Ρηγίλης δεν άκουσαν τίποτα για αυτές τις δηλώσεις;

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/05/2010 21:17:39

    Προσπαθώ να συνειδητοποιήσω τι είπε ο άνθρωπος!
    Αν, όντως, είναι έτσι, (μέχρι τελευταία στιγμή θέλω να διατηρήσω μια μικρή ελπίδα ότι δεν είναι) τότε υπάρχουν βαρύτατες πολιτικές και όχι μόν ευθύνες για το πάρτυ που έκαναν οι κερδοσκόποι αυτούς τους μήνες.
    Αλήθεια, πόσοι ήξερα αυτήν την απόφαση;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 10/05/2010 21:23:32

      Τι απομένει για να συνειδητοποιηθεί. 7 μήνες θέατρο. Μπράβο τους πάντως. Τους βγάζω το καπέλλο. Μιλάμε για τους παγκόσμιους ΖΗΛΩΤΕΣ του ΔΝΤ. Η περίπτωσή τους χρήζει και ψυχανάλυσης εκτός των άλλων.

  8. elsoto avatar
    elsoto 10/05/2010 21:19:07

    http://www.zerohedge.com/article/smoking-gun-document-could-terminate-george-papandreous-career

    The Smoking Gun Document That Could Terminate George Papandreou's Career

    All that changes today - Greek blog DosePasa has released several smoking gun documents in which Boston-based Hayman Private Equity (no relation to the Kyle Bass firm, at least none that we can find), discloses it intention to offer a E20 billion loan through a non-binding Memorandum of Understanding to Greece at roughly LIBOR+125bps in February 2010.

    • ares avatar
      ares @ elsoto 11/05/2010 00:00:09

      η σελίδα (με όλα τα σχόλια) του dosepasa του ΣΥΡΙΖΑ που παραπέμπει το zerohedge μόλις την απέσυραν!

  9. panos33 avatar
    panos33 10/05/2010 21:20:51

    φιλε επωνυμε θα ηθελα να σε πιστεψω αλλα βλεπω οτι πανε απο το κακο στο χειροτερο.παραπλανουν τον κοσμο καθημερινα και αποπροσανατολιζουν.σημερα πανηγυριζουν ολα τα δελτια γιατι η Ε.Ε εφτιαξε τον μηχανισμο και να πω δικαιολογημενα οσων αφορα το Χ.Χ.Α, αλλα ελα που γυρνανε το ποιημα ως σαν τον καβαφη και λενε οτι ειναι μεγα επιτευγμα του γιωργακη και του αψηφιστου ΟΙΠΟΙΚ, και δεν φτανει αυτο, ουτε καν στοιχειωδεις κριτικη για το οτι εγινε ο κακος χαμος να προλαβουμε να παρουμε την super ευκαιρεια του ΔΝΤ και δεν περιμεναμε να παμε στο φυσικο μας ταμειο που ηταν δεδομενο απο την στιγμη που διεσπαρει η κριση οτι θα το δημιουργουσαν οπως και εγινε

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ panos33 10/05/2010 21:38:47

      Βρε έπεσε και πέφτει χοντρό δούλεμα για πολλούς και διαφόρους λόγους... έκαναν ότι μπορούσαν οι άνθρωποι φυσικά και πέτυχαν απολοιτα το στόχος τους, έρχονται και τα εθνικά θέματα τώρα θα τα κλείσει όλα το ο γιος της μάμι.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ panos33 10/05/2010 21:45:45

      Δεν πρόκειται να κρυφτουν αυτά. Ο κόσμος βλέπει. Οι Πασόκοι έχουν υπερβολική δόση πράσινου αίματος μέσα τους, αλλά καταρρέει το σύμπαν γύρω τους. Το ΠΑΣΟΚ αποδομείται, σκοτώνεται η ψυχή του. Θα ζήσει η χώρα από το θάνατο του ΠΑΣΟΚ. Μέσα από την ανόητη δολιότητά του, ο ΓΑΠ κάνει πολύ μεγάλο καλό στη χώρα.

  10. Κώστας avatar
    Κώστας 10/05/2010 21:22:52

    Kαι βέβαια είναι ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ οι δηλώσεις του.
    Τις έχει και στην ιστοσελίδα του. Δεν χρειαζόταν ο Δελαστίκ. Θέλουν μαν-του-μαν γιατί ως άσχετοι που είναι τους φεύγουν λόγια.

    Εδω οι δηλώσεις του:
    http://www.sachinidis.gr/?p=692

    Να "σηκώσει" το θέμα η ΝΔ.Οι εποχές θέλουν αντανακλαστικά.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας 10/05/2010 22:07:36

      Σώθηκες...

      Όπως και ο Ημεροδήκτης χθες, χωρίς "εμάς" Νέα Μεταπολίτευση δεν γίνεται. Και δεν μιλώ για τους τρεις που ανέφερε, αλλά για όλο το antinews. Δηλαδή, το μέσο ανησυχούντα πολίτη αυτής της χώρας.

  11. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 10/05/2010 21:31:04

    Φρέσκο-φρέσκο, σπαρταράει σας λέω !!! Περάστε κόσμε.Προκύρηξη των ΕΛΤΑ (21.4.010) γιά πρόσληψη 859 εκτάκτων!!!! Εκτακτα !!!!!!!

  12. panos33 avatar
    panos33 10/05/2010 21:39:54

    μην φοβασαι...το προγραμμα σταθεροτητας και αναπτυξης εχει προβλεψει,θα προσλαβει οσους περισοτερους ημιτερους και χειροκροτητες και μετα θα παρει και αλλα μετρα που θα ζηταν αυτοι οι παλιανθρωποι του ΔΝΤ και για ολα αυτα θα φτεει ο καραμανλης.Α ΡΕ ΔΗΜΟΣΙΟΚΟΠΡΗΤΕΣ!!!πρωτα απο αυτους πρεπει να απαλαγουμε!

  13. Baroso avatar
    Baroso 10/05/2010 21:45:46

    Το context νομίζω είναι διαφορετικό, για δείτε λίγο, εδώ είναι η συνέντευξη: http://www.sachinidis.gr/?p=692


    Κ. ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ: Θα αντέξετε;

    Φ. ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ: Ναι, θα αντέξουμε.

    Κ. ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ: Να το θέσω πιο συγκεκριμένα. Και πολιτικά αν θα αντέξετε.

    Φ. ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ: Θα αντέξουμε και πολιτικά. Πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή οι περισσότεροι Έλληνες είναι πεπεισμένοι ότι η χώρα είχε ανάγκη από ένα σύνολο μέτρων που θα της επέτρεπαν να συνεχίσει να λειτουργεί.

    Τα πράγματα κ. Αρβανίτη είναι πάρα πολύ απλά. 19 του μηνός η χώρα πρέπει να εξοφλήσει ένα ομόλογο της τάξης των 10 δισ. ευρώ. Σήμερα το κόστος πρόσβασης στις αγορές κεφαλαίου για την Ελλάδα είναι αποτρεπτικό. Δεν μπορούμε να βγούμε να δανειστούμε. Αν βγούμε να δανειστούμε πρέπει να δανειστούμε με επιτόκια της τάξης του 12, του 13 και ενδεχομένως και του 15%. Ουσιαστικά οδηγώ τη χώρα στην καταστροφή με μαθηματική ακρίβεια.

    Η άλλη επιλογή που είχα ήταν να αναζητήσω τρόπους εξεύρεσης κεφαλαίων τα οποία κεφάλαια θα μου επέτρεπαν να εφαρμόσω το πρόγραμμα σταθερότητας που είχα ξεκινήσει να υλοποιώ, αλλά με μία άνεση χωρίς να βρίσκομαι κάτω απ’ την απειλή των κερδοσκοπικών επιθέσεων στις αγορές ομολόγων.

    Όταν ανέλαβε το ΠΑΣΟΚ τη διακυβέρνηση της χώρας, διαπίστωσε ότι η μόνη εναλλακτική επιλογή που είχε ήταν να προσφύγει στο ΔΝΤ. Υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι κανόνες. Το ΔΝΤ μπορεί να σου δώσει μέχρι και το δεκαπλάσιο ή το εικοσαπλάσιο του ποσού που έχεις καταθέσει. Εμείς έχουμε καταθέσει 1 δισ. στο ΔΝΤ. Άρα, το ΔΝΤ, ως πρώτη επιλογή και μόνη που υπήρχε από τις 5 Οκτωβρίου και μετά, μπορούσε να μας δώσει μέχρι και 10 ή 20 δισ.

    Όμως αυτό δε θα έλυνε το πρόβλημά μας. Η χώρα μας έχει ανάγκη τα επόμενα τρία χρόνια να εξασφαλίσει 150 δισ. Είναι ένα τεράστιο ποσό. Είναι ένα πάρα-πάρα πολύ μεγάλο ποσό για να μπορέσεις να το αντλήσεις μέσα από τις αγορές κεφαλαίων. Αυτό το απλό γεγονός οι αγορές το γνώριζαν όλο αυτό το χρονικό διάστημα, γι’ αυτό και αμφισβητούσαν την ικανότητα της Ελλάδας να τα βγάλει πέρα.

    Αυτό ήταν το πρώτο επιχείρημα που επικαλέστηκε ο Πρωθυπουργός της χώρας στις συναντήσεις με τους συναδέλφους του, τους εταίρους της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Και τους έλεγε, «έχουμε ένα θεσμικό έλλειμμα στη λειτουργία της Ευρωζώνης, πρέπει να βρούμε έναν τρόπο μία χώρα η οποία έχει την πολιτική βούληση να πάρει τα σωστά μέτρα, να έχει και τη στήριξη από τους εταίρους για να μπορέσει να υλοποιήσει αυτά τα μέτρα».

    Και αυτό το οποίο έκανε όλους αυτούς τους έξι μήνες, είναι να τους πείσει ότι πρέπει να επισπευστούν οι διεργασίες για τη δημιουργία του μηχανισμού. Και δε σας το κρύβω, ότι όλο αυτό το διάστημα είχαμε πάρα πολύ άγχος. Αφενός μεν για το πότε θα καταφέρουμε να πείσουμε τους εταίρους, αφετέρου για να είμαστε σίγουροι ότι το ποσό το οποίο θα συμπεριληφθεί στη συμφωνία θα είναι τέτοιο, το οποίο θα μπορέσει να λειτουργήσει αποτρεπτικά προς τις αγορές.

    Και τι εννοώ. Το ποσό των 110 δισ. που ανακοινώθηκε χθες είναι μοναδικό στην ιστορία, δεν υπάρχει ιστορικό προηγούμενο όπου δόθηκε σε μία χώρα το ποσό των 110 δισ.

    Κ. ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ: Είναι δάνειο κ. Υπουργέ.

    Φ. ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ: Είναι δάνειο, καμία αντίρρηση. Αλλά προσέξτε τι είδους δάνειο. Είναι ένα δάνειο το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να μην προσφύγεις στις αγορές κεφαλαίου για δύο τουλάχιστον χρόνια, για να μη σας πω και λίγο παραπάνω. Αυτό σημαίνει ότι - γιατί ουσιαστικά αυτός είναι και ο όρος, μία απ’ τις προϋποθέσεις της συμφωνίας - με τις σταδιακές εκταμιεύσεις που θα γίνονται, η Ελλάδα θα μπορεί να ξεπληρώνει τις υποχρεώσεις της προς τους δανειστές, να χρηματοδοτεί ένα μέρος από τα ελλείμματα τα δημοσιονομικά της φετινής χρονιάς και της επόμενης χρονιάς και ταυτόχρονα να υλοποιεί απερίσπαστα το πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής.

    Εάν οι αγορές αντιληφθούν ότι τελικά αυτό είναι ένα αξιόπιστο πρόγραμμα και ότι πραγματικά η Ευρωπαϊκή Ένωση και το ΔΝΤ είναι εκεί και αυτά που έλεγαν τα εννοούσαν, σας διαβεβαιώνω ότι πολύ σύντομα θα τραβηχτούν πλέον από την επίθεση ενάντια στην Ελλάδα και θα δοθεί η δυνατότητα στη χώρα μας να ξαναβγεί στις αγορές κεφαλαίου και να μην πάρουμε το πακέτο αυτό στο σύνολό του. Κάτι που άλλωστε είναι και επιδίωξη της κυβέρνησης.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Baroso 10/05/2010 21:52:06

      Thanks Baroso,
      Ακρως αποκαλυπτικό.
      Εκεί στη Ρηγίλλης, βλέπουν, ακούνε, διαβάζουν;

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Baroso 10/05/2010 22:00:11

      "ΟΤΑΝ ΑΝΕΛΑΒΕ το ΠΑΣΟΚ τη διακυβέρνηση της χώρας, διαπίστωσε ότι η μόνη εναλλακτική επιλογή που είχε ήταν να προσφύγει στο ΔΝΤ. Υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι κανόνες. Το ΔΝΤ μπορεί να σου δώσει μέχρι και το δεκαπλάσιο ή το εικοσαπλάσιο του ποσού που έχεις καταθέσει. Εμείς έχουμε καταθέσει 1 δισ. στο ΔΝΤ. Άρα, το ΔΝΤ, ως ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ, μπορούσε να μας δώσει μέχρι και 10 ή 20 δισ."

      Το πνεύμα είναι ξεκάθαρο. Και η δήλωση σαφέστατη όσο και σοκαριστική.
      Γι αυτό, αν θυμόμαστε, στην πρώτη πρώτη τετ-α-τετ συνάντηση ΓΑΠ-ΣΑΜΑΡΑ ο δεύτερος και ενώ το ΔΝΤ δεν είχε "παίξει" ακόμη δημοσίως, βγήκε και δήλωσε εναντίον της προσφυγής σε ΔΝΤ.
      Γι' αυτό και στις δηλώσεις Σαρκοζί-ΓΑΠ ενώ ο δεύτερος δεν το απέκλειε(ήταν η εποχή που παρίστανε τον μπλοφατζή) , ο Πρόεδρος της Γαλλίας έκανε ξέκαθαρες δηλώσεις εναντίον του ΔΝΤ και της ανάμιξής του.
      Ακολούθησαν οι γέματες θράσσος δηλώσεις του ένοχου ΓΑΠ πως το ΔΝΤ έφεραν οι ευρωπαίοι συντηρητικοί. Ξεχνώντας την κατηγορηματική διαφωνία Σαρκοζί και την δική του πεμπτοφαλαγγίτικη, υπέρ του ΔΝΤ, δράση και στάση.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Baroso 10/05/2010 22:05:39

      Δεν είναι διαφορετικό το context. Καταρχάς, η σημαντική πληροφορία είναι η ομολογία ότι είχε ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ από την κυβέρνηση να φύγει από τις αγορές. Αυτό είναι κανονικό προσχεδιασμένο έγκλημα. Η ρητορική περί "χρεωκοπίας", "Τιτανικού" κλπ. εντασσόταν τελικά σε αυτό το σχέδιο. Μας λέει εδώ, πολύ απλά, ότι δεν ήθελε να δανειστεί 150 δις τα επόμενα χρόνια από τις αγορές.

      Αυτό σε κάποιον άσχετο μπορεί να φαίνεται μεγάλο ποσόν ή να σου λέει "ναι, πού να τα βρει αυτά τα λεφτά" υπό τις ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ συνθήκες χρεωκοπίας, όμως ξέρετε πόσα λεφτά δανείστηκε η χώρα από τις αγορές όλα αυτά τα χρόνια από τα μέσα της δεκαετίας του 1990 και μετά; ΠΟΛΛ@ΠΛΑΣΙΑ αυτού του ποσού! Μόνον μέσα στην πενταετία Καραμανλή, υποθέτω ότι θα δανείστηκε σχεδόν τα διπλάσια. Ο δανεισμός μας μόνον μέσα στο 2009 ήταν 65 δις! (Είχε δημιουργήσει ο ανίκανος Καραμανλής και ένα "μαξιλάρι" 10 δις ευρώ καβάντζα).

      Πώς λοιπόν ερχόμαστε και λέμε τώρα "πού να βρούμε 150 δις μέσα σε τρία χρόνια". Μα, συγγνώμη, είχε ακούσει κανείς να μιλάμε για το δανεισμό της χώρας πριν να εκλεγεί η φαιδρή αυτή κυβέρνηση; Μονόστηλο στις οικονομικές εφημερίδες ήταν και αν. Διεργασία για τα dealing rooms των Τραπεζών και ορισμένους τεχνοκράτες των Υπουργείων και της ΤτΕ. Τόσο απλά.

      Ο ΓΑΠ είχε ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ να βγει από τις αγορές. Αυτό σημαίνει ότι είχε ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ να μην έχει και πολλές-πολλές ευθύνες για τη διακυβέρνηση της χώρας, να μην του χρεώσουν αυτουνού τα μέτρα, ενώ στην πραγματικότητα τα πήρε ο ίδιος, όπως μας ομολόγησε ο κ. Lipsky. Και με πολλή χαρά μάλιστα, αφού μισεί τους Έλληνες και την Ελλάδα, νιώθει έντονο κόμπλεξ ανωτερότητας (που υποκρύπτει κόμπλεξ κατωτερότητας) έναντι των Ελλήνων. Πιστεύει ότι είναι πολύ καλύτερος, από εκεί προέρχονται και οι συνεχείς του συκοφαντίες κατά της χώρας.

      Ο Σαχινίδης λέει και κάτι άλλο στην τελευταία παράγραφο: Ότι στόχος της κυβέρνησης είναι να μην πάρει όλα τα λεφτά και να ξαναβγει στις αγορές κεφαλαίου. Αυτός είναι και ο στόχος του Σαμαρά. Και κάθε λογικού ανθρώπου. Όμως προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι στόχος του ΓΑΠ. Ο ΓΑΠ θέλει την υποτέλεια, τον βολεύει. Είναι ένας αδύναμος άνθρωπος, αδύναμος χαρακτήρας που είχε πει κι ο Ανδρέας και νιώθει ασφαλής όταν υποτάσσεται στη μεγάλη του πατρίδα, την Αμερικανική αστερόεσσα. Γι' αυτό και το ΔΝΤ ήταν η μόνη του επιλογή. Ο Σαχινίδης σκέφτεται φυσιολογικά, είναι πιο κοντά στους τεχνοκράτες του Υπουργείο από όσο ο Παπακ, και δεν έχει καταλάβει ούτε κι αυτός τι ακριβώς παίζεται. Γι' αυτό και μας τα είπε έτσι εύκολα. Δεν αντιλήφθηκε ότι ομολόγησε το έγκλημα.

      Αυτό νομίζω ότι είναι η ερμηνεία όλων των κινήσεων του ΓΑΠ. Η τρομακτική του ανασφάλεια, που μόνον ευθυγραμμιζόμενος με τις ΗΠΑ νιώθει ασφάλεια και τιμή. Τώρα θα μπορέσει να κάνει τζόγκινγκ απερίσπαστος. Και θα μπορέσει επιτέλους να ξαναπάει για κανό. Είμαι σίγουρος ότι αυτές τις ημέρες που δεν το ακούσαμε τόσο, θα είχε πάει για κανό. Είναι καλύτερα για τη χώρα να κάνει κανό, αλλά όσο καθυστερεί να ξαναεμφανιστεί στα κανάλια, τόσο θα καθυστερεί την πτώση της κυβέρνησής του.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 10/05/2010 22:11:36

        Επώνυμε,
        Πέραν αυτών, τίθεται ένα μείζον θέμα για αυτούς που διαχειρίστηκαν το δανεισμό από τον Οκτώβριο, τι έγινε στη δευτερογενή αγορά και τι παιχνίδι παίχτηκε με τα CDS.

  14. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 10/05/2010 22:22:35

    Σκανδαλο με προσληψεις στα ΕΛΤΑ.www.troktikoblog.gr

  15. Αγγελος avatar
    Αγγελος 10/05/2010 23:29:00

    Δεν γνώριζαν όταν ανέλαβαν αλλα πριν απο τις εκλογές ότι θα μας οδηγούσαν στο ΔΝΤ (εδώ είναι η προδοσία )τότε γιατί περίμεναν τόσο καιρό για καλέσουν το ΔΝΤ ? μήπως επειδή έκαναν παιχνίδι με τα επιτόκια ? εκεί έχει γίνει μεγάλο φαγοπότι ,και καλά δεν μιλάει κανένας ακόμα απο τα κόμματα της αντιπολίτευσης .Αν δεν αντιδράσουμε θα μας πεθάνουν νηστικούς και υποδουλομένους .Όλοι την Τετάρτη στο κάλεσμα των συνδικάτων αν και αυτοί θα πρέπει να αλλάξουν

  16. lewnidas avatar
    lewnidas 10/05/2010 23:52:05

    ο αλλος μολις ειπε "εαν περναμε αυτα τα μετρα ποιος θα μας πιστευε"

    πραγματικα ειναι για κρεμασμα

  17. Μούσα avatar
    Μούσα 11/05/2010 01:36:09

    Εντωμεταξύ κάποιοι αλλοι ηγέτες χάνουν την ζωή τους γιατι λένε οχι στο ΔΝΤ,ενω ο δικός μας ηγεμονίσκος μας υποδουλώνει με τον πλέον προδοτικο τρόπο σ΄αυτο.

    Διαβάστε το κείμενο αυτο και ας είναι απο το Τροκτικό.
    http://troktiko.blogspot.com/2010/05/blog-post_6428.html

    Γραφει για την συντριβη του πολωνικού αεροσκφους στην Ρωσία και τον θάνατο του προέδρου Καζίνσκι και της στρατιωτικής ελιτ της χώρας.
    ΟΙ άνθρωποι αρνηθηκαν το ΔΝΤ,αρνηθηκαν το ευρω,ειχαν ρυθμό αναπτυξης 2%
    αρνήθηκαν την αντιπυραυλική ασπίδα εναντιον της Ρωσίας οπως σχεδίαζαν οι ΗΠΑ, εκαναν μια στροφή προς την Ρωσία.
    Τα στοιχεία αυτά που δίνει στο κέιμενο τα διάβασα και σε ελληνική εφημερίδα.
    *ΜrFactorX αξίζει μια δημοσίευση για αυτό το θέμα

  18. ΤΙΝΑ avatar
    ΤΙΝΑ 11/05/2010 01:47:27

    Από την enet.gr, 17:28
    Τρίτη 6 Οκτωβρίου 2009

    http://1.bp.blogspot.com/_SYRDRclMq4Q/S9HX6ZLsBtI/AAAAAAAAALo/GDrWxpXQFeE/s1600/dnt+PAp.jpg

    Την Δευτέρα 5 Οκτωβρίου, ξημερώσαμε με πρωθυπουργό τον Γιώργο Παπανδρέου.Μια μέρα μετά διαβάζουμε στην Ελευθεροτυπία την θετική απήχηση της νίκης του στην Κωνσταντινούπολη!

    Θετική απήχηση των…Τούρκων;;; Όχι μόνον, βέβαια!

    Κωνσταντινούπολη,
    Τρίτη 6 Οκτωβρίου 2009

    «Συγχαρητήρια για μία εντυπωσιακή εκλογική νίκη απέστειλε στον Γιώργο Παπανδρέου ο καγκελάριος της Αυστρίας Βέρνερ Φέιμαν, σύμφωνα με τηλεγράφημα που κυκλοφόρησε στο περιθώριο της συνόδου του ΔΝΤ, στην Κωνσταντινούπολη.

    Το τηλεγράφημα αναφέρει μεταξύ άλλων, ότι η νίκη του Γ. Παπανδρέου αποτελεί μια σημαντική επιτυχία των Ευρωπαίων σοσιαλιστών. “Αυτή η νίκη θα ενισχύσει
    τις δυνάμεις οι οποίες επιδιώκουν να βάλουν τη σοσιαλιστική πολιτική στο επίκεντρο της δραστηριότητάς” τους, αναφέρει»

    Φαντάσου δηλαδή να μη την έβαζαν!!!!! Την σοσιαΛηστρική Πολιτική! Στο κέντρο!

    Η χαρά των Τούρκων εκφράστηκε σε άλλο επίπεδο!

    «Σύσσωμος ο τουρκικός Τύπος έχει στο πρωτοσέλιδό του τη νίκη του ΠΑΣΟΚ, με την πλειονότητα να κάνει λόγο για “αισιοδοξία γύρω από το Αιγαίο”, καθώς “ ο Γ. Παπανδρέου είναι γνωστός για τη φιλική στάση του απέναντι στην Τουρκία, λόγω της ιστορικής επαναπροσέγγισης που χάραξε μαζί με τον Ισμαήλ Τζεμ”. Τα παραπάνω αναφέρει η εφημερίδα Χουριέτ στην αγγλόφωνη έκδοσή της, που κυκλοφόρησε στο περιθώριο της συνόδου.»


    Επίσκεψη Γ. Παπανδρέου στην Κωνσταντινούπολη

    4 μέρες μετά την εκλογή του, υποψιαζόμασταν λάθος ότι πήγε στην Κωνσταντινούπολη να …προσκυνήσει τον Πασά!

    Λάθος!!!!!


    Στα αφεντικά του κόσμου κατέθετε τα διαπιστευτήριά του, δίνοντας σημάδια της άσκησης της πολιτικής του στο Θέμα τους Αιγαίου , της Θράκης και της Κύπρου! Μη τυχόν και περάσει καμιά μέρα και τους περάσει υποψία για τις προθέσεις του!

    Ιδέτε μόνοι σας!

    Επίσκεψη Γ. Παπανδρέου στην Κωνσταντινούπολη

    Στην Κωνσταντινούπολη μετέβη σήμερα ο πρωθυπουργός και υπουργός ΕξωτερικώνΓιώργος
    Παπανδρέου, προκειμένου να συμμετάσχει στην άτυπη Συνάντηση Υπουργών Εξωτερικών
    της Διαβαλκανικής Συνεργασίας. Στο περιθώριο της Συνόδου, ο πρωθυπουργός θα έχει
    συνάντηση με τον Τούρκο ομόλογό του Ταγίπ Ερντογάν. Επίσης, θα συναντηθεί με τον
    Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο.
    Ο κ. Γ. Παπανδρέου, τη Δευτέρα 19 Οκτωβρίου, θα πραγματοποιήσει την πρώτη του επίσκεψη στην Κύπρο. Χθες, ο πρωθυπουργός είχε συνεργασία με τον διοικητή της Τράπεζας της Ελλαδος Γ. Προβόπουλο. Στη συνάντηση συμμετείχαν, ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θ. Πάγκαλος υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου και η υπουργός Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας Λ. Κατσέλη.

    "Τα προβλήματα της οικονομίας είναι γνωστά. Η δυναμική της, επίσης, είναι γνωστή. Τα υπόλοιπα, τα συγκεκριμένα, θα τα ακούσετε στις προγραμματικές δηλώσεις από τον πρωθυπουργό", δήλωσε ο κ Γ. Παπακωνσταντίνου, μετά τη συνάντηση. Ερωτηθείς σχετικά με το ύψος του ελλείμματος, ο κ. Παπακωνσταντίνου δήλωσε ότι η υπόθεση της ελληνικής οικονομίας παρά είναι σοβαρή για να πετάμε αριθμούς ελλειμμάτων μετά από συναντήσεις, όπως αυτές.
    Πρόσθεσε, δε, ότι αυτές οι συναντήσεις είναι πάγιες, συνηθισμένες και πολλές και ότι θα υπάρξουν πολύ περισσότερες και "βέβαια ο πρωθυπουργός θα παρακολουθεί από πολύ κοντά όλα τα ζητήματα της οικονομίας".

    Επιπλέον, ερωτηθείς εάν ανακοινώθηκε κατά τη συνάντηση το ύψος του ελλείμματος, ο κ.
    Παπακωνσταντίνου τόνισε ότι "έχουμε τα στοιχεία αυτά, θα τα ανακοινώσουμε".
    Ερωτηθείς για το εάν το χρέος θα ξεπεράσει τα 300 δισ. ευρώ, όπως φέρεται να είπαν σήμερα στελέχη της ΝΔ, που πέρασαν από το οικονομικό επιτελείο, ο υπουργός Οικονομικών επεσήμανε ότι σήμερα θα είναι η δημοσιοποίηση του εξαμηνιαίου χρέους από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, ότι αυτά είναι τα επίσημα στοιχεία του εξαμήνου και πως από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα στοιχεία θα ανακοινωθούν όταν έρθει η στιγμή.

    Σε ερώτηση για το ποια μέτρα πρότεινε ο κ. Γ. Προβόπουλος και για το αν υπάρχει κοινή γραμμή ανάμεσα σε αυτά τα μέτρα και σε εκείνα που η κυβέρνηση έχει κατά νου, ο κ. Παπακωνσταντίνου είπε ότι "δεν θα μπούμε σε μέτρα", προσθέτοντας ότι ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος εκ του θεσμικού του ρόλου προτείνει μια σειρά πράγματα και ότι η κυβέρνηση στη συνέχεια παίρνει τις αποφάσεις της και εκτελεί.
    Επιπλέον, ο κ. Παπακωνσταντίνου είπε, μετά από σχετική ερώτηση, ότι δεν υπάρχει ζήτημα αλλαγής της θέσης του κ. Προβόπουλου.
    Σε δηλώσεις του ο κ. Προβόπουλος ανέφερε ότι είχε μια εις βάθος συζήτηση με τον πρωθυπουργό, τον αντιπρόεδρο και τους υπουργούς Οικονομικών και Οικονομίας.
    "Τους ενημέρωσα σε βάθος για τις συζητήσεις που έγιναν στα πλαίσια του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου πριν λίγες μέρες στην Κωνσταντινούπολη, τους ενημέρωσα, βεβαίως και για τις δημοσιονομικές εξελίξεις, που είναι αρκετά ανησυχητικές, στη δε συνέχεια η συζήτηση εστράφη στον τρόπο που μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αυτά τα προβλήματα". Ακόμη, ο κ. Προβόπουλος είπε ότι "κάναμε μία αρκετά εκτεταμένη συζήτηση πάνω σ' αυτό το θέμα, συζήτηση που θα επαναλάβουμε σε επόμενη συνάντηση, που είπε ο πρωθυπουργός ότι θα έχουμε, διότι δίνει πολύ μεγάλη έμφαση σε όλα αυτά τα θέματα, στο "πως δηλαδή θα μπορέσουμε θετικά να φύγουμε απ' αυτές τις δυσκολίες".
    Νωρίτερα, κατά τη συνάντηση που είχε με τον πρωθυπουργό ο κ. Προβόπουλος
    αναφερθείς στη συνεδρίαση του ΔΝΤ στην Κωνσταντινούπολη, είπε ότι η ατζέντα ήταn πλούσια και ότι εκτός από τις οικονομικές εξελίξεις παγκοσμίως, υπάρχουν ορισμένα θέματα με το ρόλο που καλείται να παίξει το ΔΝΤ μετά την κρίση.
    ********9 Okt 2010!!!!!!1************
    "Θα πρέπει να υπάρχει ανακατανομή ψήφων από τις πλούσιες προς τις αναδυόμενες χώρες", ανέφερε μεταξύ άλλων ο κ. Προβόπουλος και πρόσθεσε ότι "όλα αυτά είναι σε εξέλιξη, όπως και το θέμα των αποφάσεων που λαμβάνεται στο επίπεδο των G-20".

    Καταλάβατε λοιπόν πώς ο νεοεκλεγής Έλληνας Πρωθυπουργός ήξερε για το Χρέος, ήξερε τις προθέσεις των Δανειστών ήξερε πως ο δρόμος της εξαθλίωσης και της υποταγής,άνοιγε χωρίς άλλη εναλλακτική!
    Πότε λοιπόν στήθηκε η αγχόνη της Ελλάδας και πώς ο Σημίτης προειδοποίησε, προετοίμασε, την πορεία της προς αυτήν;

    Σημίτης: «Η προσφυγή της Ελλάδας στο ΔΝΤ θα είναι μια ταπεινωτική για τη χώρα εξέλιξη»


    ......Η προειδοποίηση ανήκει στον πρώην πρωθυπουργό Κ. Σημίτη. Περιλαμβάνεται σε άρθρο του που δημοσιεύθηκε στην«Καθημερινή Και αφορούσε ομιλία του στην Βουλή, στις 18 Δεκεμβρίου 2008!!!!!

    Πότε δηλαδή;

    Στην διάρκεια της «Εξέγερσης του Δεκέμβρη!» Όταν κάηκε η Αθήνα και τα ξένα πρακτορεία μετέδιδαν πως η Ελλάδα έχει ασταθές πολιτικό μέλλον και αναπτυσσόταν ένα εσωτερικό μέτωπο ικανό να ανατρέψει και να καταστρέψει κάθε προοπτική της!

    Είχε προηγηθεί ο Εμπρησμός της Πελοποννήσου, που τόσο επιπόλαια ερεύνησε και ερμήνευσε η κυβέρνηση Καραμανλή, ενώ η διεθνής κρίση που ξέσπασε στις Ηνωμένες Πολιτείες, απομείωνε τις όποιες ελπίδες θα γεννούσε μια στοχευμένη οικονομική πολιτική να νοικοκυρευτούν τα δημοσιονομικά της χώρας.


    Υποκριτής, αριστερούλης, ο Σημίτης ο Κροτιδεύς, υπηρέτης
    του πολιτικώς ορθού (!) δεν υπέδειξε τους «Οργισμένους» ως αίτιους γιατί έτσι θα στενοχωριόνταν οι «Οργανωτές και Σπόνσορές» τους!

    Και το παιχνίδι της Κρεμάλας θα διέτρεχε κινδύνους!

    «Την εξαιρετικά δυσοίωνη προοπτική εκφράζουν και τα επιτόκια δανεισμού του ελληνικού Δημοσίου, που έχουν εκτιναχθεί σε πρωτοφανή επίπεδα, όχι εξ αιτίας της ανόδου των διεθνών επιτοκίων, αλλά εξ αιτίας του καταποντισμού της εμπιστοσύνης των διεθνών αγορών στη φερεγγυότητα της κυβερνητικής πολιτικής και των προοπτικών της οικονομίας μας. Η διαφορά μεταξύ του επιτοκίου που
    ζητείται να καταβάλει η Ελλάδα για να της χορηγηθούν δάνεια και του επιτοκίου
    που καταβάλλει η Γερμανία κατά την έκδοση δεκαετών ομολόγων ως γνωστόν ανεβαίνει σταθερά. Τέλος Νοεμβρίου το επιτόκιο για την Ελλάδα ήταν κατά 1,68% υψηλότερο εκείνου για τη Γερμανία, αρχές Δεκεμβρίου κατά 1,73% και πριν από λίγες μέρες κατά 2,25%. Για να έχετε ένα στοιχείο σύγκρισης, τέλος του 2003 το επιτόκιο για
    την Ελλάδα ήταν υψηλότερο μόνο κατά 0,2%. Αντίστοιχη με τη σημερινή διαφορά
    υπήρχε μόνο προτού γίνει η Ελλάδα μέλος της ΟΝΕ.»

    Λιγες μέρες πρίν, με σκηνικό την Κάλυμνο, υπέροχη για να την μολύνει μια προδοσία,το έργο «Ο ΜπαρμπαΓιώργος στο ΔΝΤ» έλαβε τέλος!

    Οι «Σκιές» δεν έχουν πια κανένα λόγο να κρύβονται!

    Μπαρπαγιώργηδες, Χατζηαβάτηδες, Κολλητήρια Αγλαίτσες και Νιόνιοι βγήκαν πολυΚΟΛΟρε να μας ανακοινώσουν τον ξαφνικό Θάνατο!

    Άφεριμ Πασά τους!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΤΙΝΑ 11/05/2010 10:19:53

      Αυτα τα ελεγε ο Σημιτης οταν καιγοταν η Αθηνα απο τους "εξεγερμενους" του "ενας αλλος κοσμος ειναι εφικτος" που τελικα ηταν ο κοσμος του ΔΝΤ.
      Ομως τον Ιανουαριο και το Φεβρουαριο τα spread επεσαν παλι και η κυβερνηση της ΝΔ δανεισθηκε ξαφνικα ολο σχεδον το απαιτουμενο ποσο για το 2009 οποτε δεν ειχαν αλλη δυνατοτητα παρεμβασης.
      Για να καταλαβετε τον εμπαιγμο και το γεγονος οτι οι πασοκοι ηξεραν τα παντα,αν δεν τα ενορχηστρωναν,ο σημερινος υπουργος Προστασιας του Πολιτη Χρυσοχοιδης στα πανελ την εποχη των επεισοδιων δηλωνε οτι το Μαιο (του 2009 εννοειται) δεν θα υπαρχουν μισθοι και συνταξεις.
      Γιατι το Μαιο;Μαλλον γιατι εληγε καποια δοση του ομολογου που και τωρα ψαχνουν να πληρωσουν.Ομως ο Παπαθανασιου δανεισθηκε αστραπιαια με χαμηλο επιτοκιο και ετσι το εργο παιχθηκε το 2010 φυσικα με τους πανηγυρισμους των σοσιαλιστων καναλαρχων.

  19. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 11/05/2010 11:29:30

    Κατά άλλα λεφτά υπάρχουν ήταν το σύνθημα, το παρασύνθημα τώρα είναι μαλάκες Έλληνες PAY THE BILL

  20. Hot dog avatar
    Hot dog 11/05/2010 16:49:14

    Είναι αλήθεια πως οι κοπριές αυτές ήθελαν από την αρχή το Δ.Ν.Τ. Για ποιο λόγο; Αφού λήστεψαν όλα αυτά τα χρόνια τα κεφάλαια των ταμείων (δηλαδή τον ιδρώτα από τις εισφορές των εργαζομένων) τώρα θέλουν να ελέγχουν το κόσμο μέσα από τη φτώχεια & την εξαθλίωση. Το είχε πει (ο κ.Ρωμανιάς αν θυμάμαι καλά..) πως η Ε.Ε. ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΕΙ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ - ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΝΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ-ΜΕΛΟΥΣ!!! Οπότε ποια η γέφυρα ώστε το πανούργο σχέδιο τους να πετύχει το κατάπτυστο στόχο;;;; ΜΟΝΟ Ο ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ & Η ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ΤΟΥ Δ.Ν.Τ. ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ (ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ) ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΤΑΧΑ "ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ"; ΘΛΙΨΗ,ΟΡΓΗ,ΝΤΡΟΠΗ....τίποτα άλλο δε νιώθει ο απλός κόσμος και όσοι τόσο καιρό διεκδίκησαν & κέρδισαν με τον ιδρώτα τους μια καλύτερη ζωή έχοντας στη πλάτη τους όλα αυτά τα ΠΑΡΑΣΙΤΑ & ΠΡΟΔΟΤΕΣ!!