Σαρωτικός ο ανασχηματισμός
09/06/2014 17:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαρωτικός ο ανασχηματισμός

Υπουργός Οικονομικών ο Γκίκας Χαρδούβελης

Το νέο κυβερνητικό σχήμα:


Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς

Υπουργείο Εξωτερικών Υπουργός: Ευάγγελος Βενιζέλος (αντιπρόεδρος της κυβέρνησης)
Υφυπουργός: Δημήτρης Κούρκουλας
Υφυπουργός: Άκης Γεροντόπουλος

Υπουργείο Οικονομικών Υπουργός: Γκίκας Χαρδούβελης
Αναπληρωτής υπουργός: Χρήστος Σταϊκούρας
Υφυπουργός: Γιώργος Μαυραγάνης

Υπουργείο Άμυνας Υπουργός: Δημήτρης Αβραμόπουλος
Αναπληρώτρια υπουργός: Φώφη Γεννηματά, Υφυπουργός Γ.Λαμπρόπουλος

Υπουργείο Εσωτερικών Υπουργός: Αργ.Ντινόπουλος
Υφυπουργός: Λεονταρίδης
Υφυπουργός: Γ.Ντόλιος

Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής ΔιακυβέρνησηςΥπουργός: Κυριάκος Μητσοτάκης
Υφυπουργός: Εύη Χριστοφιλοπούλου

Υπουργείο Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας
Υπουργός: Νίκος Δένδιας
Υφυπουργός: Οδ.Κωνσταντινόπουλος
Υφυπουργός: Γεράσιμος Γιακουμάτος
Υφυπουργός: Νότης Μηταράκης

Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων
Υπουργός: Μιχάλης Χρυσοχοΐδης
Υφυπουργός: Μιχάλης Παπαδόπουλος

Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων
Υπουργός: Ανδρέας Λοβέρδος
Υφυπουργός: Αλ.Δερμετζόπουλος
Υφυπουργός: Κ.Κουκοδήμος

Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού
Υπουργός: Κ.Τασούλας
Υφυπουργός: Αντζελα Γκερέκου
Υφυπουργός Αθλητισμού: Γιάννης Αδριανός

Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής
Υπουργός: Γιάννης Μανιάτης
Αναπληρωτής υπουργός: Ν.Ταγαράς
Υφυπουργός: Ασημάκης Παπαγεωργίου

Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας
Υπουργός: Γ.Βρούτσης
Υφυπουργός: Βασίλης Κεγκέρογλου

Υπουργείο Υγείας
Υπουργός: Μάκης Βορίδης
Υφυπουργός: Κ.Παπακώστα
Αναπληρωτής υπουργός: Λ.Γρηγοράκος

Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων
Υπουργός: Γ.Καρασμάνης
Αναπληρωτής υπουργός: Π.Κουκουλόπουλος

Υπουργείο Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
Υπουργός: Χαράλαμπος Αθανασίου

Υπουργείο Δημοσίας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη
Υπουργός: Βασίλης Κικίλιας

Υπουργείο Τουρισμού
Υπουργός: Όλγα Κεφαλογιάννη

Υπουργείο Ναυτιλίας
Υπουργός: Μιλτιάδης Βαρβτσιώτης

Υπουργείο Μακεδονίας-Θράκης
Υπουργός: Γ.Ορφανός

Υπουργός Επικρατείας
Δημήτρης Σταμάτης

Κυβερνητικός εκπρόσωπος

Σοφία Βούλτεψη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρηστος avatar
    Χρηστος 09/06/2014 17:21:39

    Τα προσωπα ειναι τα ιδια και τα ιδια με τα γνωστα μηδενικα αποτελεσματα σε προηγουμενες τους θητειες Μονο ο υπουργος οικονομικων ειναι νεο προσωπο Ο Σαμαρας ελαβε απο οτι φαινεται το μυνημα των ευρωεκλογων

  2. μπαχαλο... avatar
    μπαχαλο... 09/06/2014 17:21:54

    αν αυτές θεωρούνται ριζικές αλλαγές... τότε ζήτω που καήκαμε.... κυνηγάμε τη χρυση αυγη και την ιδια στιγμη κανουμε υπουργο τον Βορίδη.....

  3. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 09/06/2014 17:22:09

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ,ΕΝΩΜΕΝΟ,ΔΥΝΑΤΟ!!!

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ Εκηβόλος 09/06/2014 17:50:37

      Και όχι απλό ΠΑΣΟΚ, το πιο αντιπαθές Σημιτικό ΠΑΣΟΚ (Γκίκας Χαρδούβελης). Φάκτορα καλά έκανες και στην ανάρτηση το όνομα αυτό το έβαλες σε πολύ μαύρο φόντο, έτσι έκανε ο πρωθυπουργός μας την ψυχή μας, και να είναι σίγουρος ότι δεν θα τον ξεχάσουμε στις επόμενες εκλογές.

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ Κώστας Σταματάκης 09/06/2014 17:57:45

        Ωρα καλη στην τυχη σου κι αερα στα πανια σου !Ακους εκει ''δεν θα τον ξεχασουμε ''.Απο που ως που ο πληθυντικος ?

        • Κώστας Σταματάκης avatar
          Κώστας Σταματάκης @ Ραβινος 09/06/2014 20:47:32

          Αγαπητέ δάσκαλε, που ήταν όλοι αυτοί οι μεγαλοοικονομολόγοι σύμβουλοι του Σημίτη, όταν έλαβε χώρα η μεγάλη απάτη του χρηματιστηρίου εις βάρος των Ελλήνων μικροκαταθετών, επί εποχής Σημίτη; Όταν έβαλαν τη χώρα με μηδενική και κατεστραμμένη παραγωγική βάση στην ΟΝΕ, δεν είχαν άποψη για το τι θα συμβεί αργότερα σε μια υπερχρεωμένη χώρα; Αν ο μοναδικός σκοπός της ζωής όλων αυτών των "επιστημόνων τύπου Χαρδούβελη" είναι η ανάδειξη τους στην εξουσία με κάθε τρόπο, αποκρύβοντας την αλήθεια από τον λαό, είναι υποχρέωση όσων καταλαβαίνουν πέντε πράγματα και αγαπούν αυτή τη χώρα να αναδείξουν το ψεύδος και τον τυχοδιωκτικό τους χαρακτήρα. Το ίδιο ισχύει και για εκείνους που επιλέγουν τέτοιου είδους αριβίστες να καθορίζουν την οικονομική πολιτική της χώρας

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Κώστας Σταματάκης 09/06/2014 18:02:46

        Ας δούμε πρώτα πώς θα κινηθεί ο νέος ΥΠΟΙΚ κ. Σταματάκη.... Το ότι εργάστηκε κοντά στον Σημίτη δεν είναι δεσμευτικό για την πολιτική που θα ακολουθήσει.

        • μελιτίνη avatar
          μελιτίνη @ roadrunner 09/06/2014 18:29:04

          ...ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα! Ακόμη ένας αντιλαικός διορισμός της τρόικας δηλαδή;;;

        • xmm avatar
          xmm @ roadrunner 09/06/2014 18:35:15

          Οικονομικος συμβουλος της Ευρωμπανκ δεν ηταν; αυτη δεν ηταν η πλεον χρεωκοπημενη απο ολες, ιδιωτικες η δημοσιες; σε τοσο τραγικη κατασταση που μεχρι και ο βασικος της μετοχος την "εκανε"; και μετα απο αυτες τις επιτυχιες υποικ;;;

          • Giorgis avatar
            Giorgis @ xmm 10/06/2014 04:14:58

            δεν διώχνεις ποτε κάποιον που ήταν παρόν σε μια αποτυχία. Έχει φοβερή εμπειρία. Διώχνεις κάποιον που επαναλαμβάνει τα λάθει

    • dim avatar
      dim @ Εκηβόλος 10/06/2014 01:33:17

      Το ΠΑΣΟΚ έχει αναλογικά λιγότερα μέλη στη κυβέρνηση από όσο η αναλογία των εκλογικών ποσοστών των κομμάτων. Και σε υπουργούς ακόμα μικρότερη αντιπροσώπευση από όσο του αναλογούσε. Ήμαρτον πια με την παραπληροφόρηση.. Φαίνετια πώς τόσο εσύ όσο και η Ραχήλ Μακρή ούτε την απλή μέθοδο των τριών δεν μάθατε στο σχολείο...

  4. Vesper avatar
    Vesper 09/06/2014 17:25:38

    Καλή επιτυχία να ευχηθούμε, στα ακόμη καλύτερα να ελπίζουμε κι ας δούμε το ποτήρι μισογεμάτο, αντί για μισοάδειο. Εμπιστοσύνη στον ηγέτη της κυβέρνησης, κατανόηση για τους "συμβιβασμούς" που πρέπει να κάνει και τέλος... να σηκωθούμε από τους καναπέδες και να δώσουμε τη μάχη για τη στήριξη της κυβέρνησης, όπου μπορεί ο καθένας μας.

    • SotR avatar
      SotR @ Vesper 10/06/2014 00:10:16

      Να σηκωθούμε και.........να πας !!!

  5. nek7 avatar
    nek7 09/06/2014 17:27:05

    Το ΠΑΣΟΚ με περισσοτερα υπουργεια...μαλλον το μαξιμου συμφωνει με τους νταβατζηδες της ενημερωσης οτι πετυχε στις ευρωεκλογες και το ανταμειψε....ευγε...και <<σημιτης>> ξανα υπουργος οικονομιας....και μετα θα ψαχνετε γιατι υπαρχει ενα 16 και πλεον τοις εκατο δεξιοτερα της νεας δημοκρατιας...που βλεπω να μεγαλωνει ακομα περισσοτερο...καληνυχταααα

  6. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 09/06/2014 17:29:24

    Κικίλιας , Γκερέκου , Ντινόπουλος ????? Γιακουμάτος το 2014 ??? Πάλι πασόκ στο υπεχωδε (αγορασμένο το έχουν το υπουργείο ?) ... πάλι συνεργάτης του Σημίτη στο Υπ.Οικ.

    σοβαρά τώρα σας αρέσει αυτό το σχήμα ?

    • Σίμος avatar
      Σίμος @ EVANGELOS 09/06/2014 17:52:13

      Μιλάμε για την απόλυτη αποτυχία στον ανασχηματισμό...άοσμη,άκαπνη και άτολμη..χωρίς νέο και άφθαρτο αλλά με πολύ συμβιβασμό και ακόμη περισσοτερο πασοκ...Λένε ότι σάρωσε κορυφαία στελέχη..Σιμητικός υπουργός Οικονομικών...Μα είναι δυνατόν να βάζεις τον Ντινόπουλο στον αντίποδα Μιχελάκη?Δηλαδή τι άλλαξε?Ένας δημοσιογράφος αντικατέστησε έναν άλλο...Μα που είναι η νέα γενιά βουλευτών?Τους θεωρεί σίγουρους ο Σαμαράς για αυτό βάζει Γιακουμάτο και Παπακώστα?Η Κεφαλογιάννη γιατί παραμένει ακλόνητη?Γιατί την επιβάλουν οι οικογένειες?Ο Δένδιας πάει πάλι όπου γουστάρει και κανονικά ο Σαμαράς τουμπεκί.Βάζεις την Γκερέκου ογκόλιθο κανονικό και δεν καρατομείς Χρυσοχοίδη γιατί τρέχει τα έργα των εταιριών...Δεν τηρείς ούτε τα γεωγραφικά κριτήρια αφήνοντας περιφέρειες χωρίς εκπροσώπηση..Λυπάμαι που για μια ακόμη φορά επικράτησε η ατολμία και η ανευθυνότητα

    • Κώστας νικ avatar
      Κώστας νικ @ EVANGELOS 09/06/2014 23:30:11

      σοβαρα τώρα Ευάγγελε Το συγκεκριμένο σχήμα πιστεύω πως κόντραρει στα ίσα και μάλλον υπερτερεί του σχήματος: Σταυρίδης, κωνστανταρας βεγγος Γκιωνάκης Αυλωνίτης μουστακας ηλιοπουλος Οι μακαρίτες τεράστιοι κωμικόι ηθοποιοί μας θα δυσκολευόταν πολύ να προσφέρουν το γέλιο που προσφέρει το συγκεκριμένο πολιτικό σχήμα

  7. NESTORAS avatar
    NESTORAS 09/06/2014 17:30:05

    Ωραίο πάγκο η κυβέρνηση! Ντινοπουλαίοι, Γιακουμάτοι κλπ μιλάμε για τους πλέον ειδήμονες και υπέρμαχους ανάπτυξης, μεταρρυθμισέων, μιλάμε για εκσυγχρονισμό! κλπ... Ο λαϊκισμός στο μεγαλείο του! Α ναι μεταξύ Χαρδούβελη και Στουρνάρα υπάρχουν διαφορές; Τελικά ο Βενιζέλος είναι μεγάλος μάγκας (από ανύπαρκτος να διοικεί), και ο Λοβέρδος σταθερή αξία, τελικά παραλίγο να μπει και ο κυρ-Φώτης!

  8. Σάββας Στ avatar
    Σάββας Στ 09/06/2014 17:31:06

    Ανανέωση με Παπακώστα, Ντινόπουλο, Γιακουμάτο και Λοβέρδο;; καί Γκερέκου;;;;; Όσο γιά τον Κικίλια μάλλον κάνουμε πλάκα, δεν εξηγείται αλλιώς!

    • NESTORAS avatar
      NESTORAS @ Σάββας Στ 09/06/2014 18:03:25

      Σάββα Στ όπως λέει και melissa θέλω να κλάψω δυνατά! Λαική δεξιά για εσωτερική κατανάλωση (φαντάζεσαι τον Ντινόπουλο με την Τρόικα) και για το εξωτερικό τουλάχιστον έναν τεχνοκράτη τουλάχιστον αναγνωρισμένο στον τομέα του - αντιΣτουρνάρα, Βούτυρο στο ψωμί του Σύριζα οι τάχα λαϊκές επιλογές όταν επί δύο χρόνια προσπαθείς να πείσεις ότι μεταρρυθμίζεσαι αλλά τελικά απορρυθμίζεσαι!

  9. melissa avatar
    melissa 09/06/2014 17:31:22

    "Υπουργείο Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας Υφυπουργός: Γεράσιμος Γιακουμάτος" Θελω να κλαψω ΔΥΝΑΤΑ!

  10. Π.Κ. avatar
    Π.Κ. 09/06/2014 17:31:41

    Γκίκας Χαρδούβελης άνθρωπος του Σημίτη του Παπαδήμου του Λάτση.....ποιοι τον επέβαλαν?? Όλοι οι άλλοι ανακυκλώσιμα υλικά. Ο Λαός θέλει μικρότερο υπουργικό συμβούλιο, λιγότερους υπουργούς-υφυπουργούς και όχι βολέματα και κομματικά ρουσφέτια ανάξιων και ανθρώπων του χθές. Κρίμα γιατί άλλα περιμέναμε από τον Σαμαρά και όλα τα παλαιά....αμαρτήματα συνεχίζονται.

    • Ιδιώτης avatar
      Ιδιώτης @ Π.Κ. 09/06/2014 17:45:52

      Ο κ. Γκίκας Χαρδούβελης πήρε διδακτορικό από το Berkeley-Καλιφόρνια USA το 1983. Εκεί, ο Ανδρέας Γ. Παπανδρέου ήταν πρόεδρος του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης από το 1956 ως το 1959! Δε μπορεί παρά να είναι λαμπρός οικονομολόγος ο κ. Χαρδούβελης.

  11. Κρουέλλα avatar
    Κρουέλλα 09/06/2014 17:31:44

    Να ευχηθούμε απλά καλή επιτυχία στο νέο σχήμα! Πάντα θα υπάρχουνε γκρίνιες. Σημασία έχει να βγει δουλεία. Όσο για Ντινόπουλο, μια χαρά τα λέει! Στεναχωρήθηκα βέβαια για Αδωνη. Εκανε καλή δουλεία στο υγείας.

    • Ιδιώτης avatar
      Ιδιώτης @ Κρουέλλα 09/06/2014 18:04:59

      Η δουλεία θα βγει σίγουρα ως τελικό αποτέλεσμα... Δεν τη γλυτώνουμε με τίποτα.

  12. airman avatar
    airman 09/06/2014 17:34:21

    Καλή δύναμη στο νέο κυβερνητικό σχήμα. Ό,τι καλύτερο για όσο διάστημα ασκήσουν τα καθήκοντά τους. Οι απαιτήσεις είναι ανελαστικές, οι προσδοκίες υψηλές και ο χρόνος αδυσώπητος.

  13. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 09/06/2014 17:39:44

    Γκικας Χαρδουβαλης = Διευθυντής του Οικονομικού Γραφείου του αληστου μνημης Πρωθυπουργού Σημίτη (τετραετία 2000–2004) , η γυναικα του Βοσκοπουλου η Γκερεκου που εδωσε προ δεκαημερου την Νομαρχια Ιονιων νησων στο αθλιο Συριζαριο αφου ψηφισε μονοκουκι στο Β γυρο υπερ τους αφηνοντας εξω τον σιγουρο μεχρι τοτε ΝΔατη.. , η ξυνη Βουλτεψη καθολικα αντιπαθητικη στο συνολο των ΝεοΔημοκρατων (αριστερογεννημενη..) επιβραυευεται γιατι την τελευταια στιγμη αποφασισε να πολιτευθει με την ΝΔ (γιατι ετσι θεωρησε οτι ηταν σιγουρη η εκλογη της..) αφηνοντας πισω την καρδια της σε ενα πολυ αριστεροτερο κομμα... (αν χρειασθει βγαζουμε και ονοματα..) και Κικιλιας στο Δημοσιας ταξεως να ειναι το ανεκδοτο της ημερας. Αυτα που ακουτε στο βαθος ειναι τα γελια της Χρυσης Αυγης και το παρτυ που αρχισε το αθλιο Συριζαριο... Καληνυχτα μας.

  14. Insider avatar
    Insider 09/06/2014 17:41:07

    Γιατι βρε παιδια δεν βαλανε για Πρωθυπουργο το Βενιζελο. Ετσι και αλλιως αυτος με το βαθυ ΠΑΣΟΚ κανει κουμαντο και κινει τα νηματα απο το παραβαν.

  15. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 09/06/2014 17:43:11

    Περαστικά μας!

  16. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 09/06/2014 17:43:22

    Σαν πολύ ΠΑΣΟΚ δεν έχει αυτή η κυβέρνηση ή είναι ιδέα μου;

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ Skeptikisths 09/06/2014 17:54:07

      Δεν εχει πολυ πασοκ, απλα ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΣΟΚ...απλα προεδρευει ο Σαμαρας..

      • dexi_half avatar
        dexi_half @ Νικηφορος Φωκας 09/06/2014 18:39:20

        Μόνο τη Λένα Κιτσοπούλου δεν έβαλαν μέσα!

      • Σίμος avatar
        Σίμος @ Νικηφορος Φωκας 09/06/2014 23:53:51

        σωστος...

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Νικηφορος Φωκας 10/06/2014 08:04:22

        Μερικοί κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε. Η ΝΔ δεν έχει αυτοδυναμία. Η ΝΔ δεν έχει αυτοδυναμία. Η ΝΔ δεν έχει αυτοδυναμία. Το εμπεδώσατε; Πολύ ωραία!!! Άρα είναι υποχρεωμένη να ορίσει και υπουργούς από το ΠΑΣΟΚ. Τι άλλο δεν καταλαβαίνετε;

  17. warrior avatar
    warrior 09/06/2014 17:46:46

    Μα τον Γιακουμάτο, τον Ντινόπουλο και τη Γκερέκου; Τον Γιακουμάτο, τον Ντινόπουλο και τη Γκερέκου; ΤΟΝ ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟ, ΤΟΝ ΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΗ ΓΚΕΡΕΚΟΥ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    • Ιδιώτης avatar
      Ιδιώτης @ warrior 09/06/2014 18:00:04

      Μπορεί να μην ήθελαν οι άλλοι...

    • Επιφανιος avatar
      Επιφανιος @ warrior 09/06/2014 18:23:52

      τι να θελουν, να ξεφτιλιστουν υπογραφοντας οτι τους πασαρουν οι χαμηλοβαθμοι υπαλληλοι της τροικας Ο Σαμαρας πλεον πρεπει να αισθανεται πολυ μονος εκει πανω

    • ζαμπαρακατ avatar
      ζαμπαρακατ @ warrior 10/06/2014 12:00:33

      Και τη Βουλτεψη, τον Χρυσοχοιδη, τον Λοβερδο, τον Κικιλα(;;;) κτλ κτλ κτλ. Εχει τασεις αυτοκαταστροφης ο προεδρος;; Υπουργοποιωντας και τον Μαυρουδη (που εχει αφησει δουλειες στη μεση απο την εποχη διακυβερνησης Παπαδημου), χανουμε και την ευκαιρια με την χρυση αυγη. Παλι καλα τουλαχιστον που δεν εκανε πραξη και την υποσχεση στον Σπηλιοτοπουλο, γλιτωσαμε απο ακομα μεγαλυτερη ξεφτιλα... Καληνυχτα

  18. Decimus Maximus avatar
    Decimus Maximus 09/06/2014 17:47:14

    Την κανονική κυβέρνηση πότε θα την ανακοινώσει;

    • airman avatar
      airman @ Decimus Maximus 09/06/2014 17:52:24

      Μετά τις επόμενες εκλογές!

  19. kritwn avatar
    kritwn 09/06/2014 17:48:21

    Δύο εβδομάδες αναμονή για να επιλεχθούν τελικά ο Βορίδης, ο Κικίλιας κι ο Ντινόπουλος. Με τον δε Χαρδούβελη το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα αλλάξει τίποτα στην οικονομική πολιτική. Έφυγε ο ένας φιλελεύθερος για να έρθει ο άλλος. Τελικά μόνο ο Βενιζέλος είναι ο κερδισμένος.

    • Χαβιάρης avatar
      Χαβιάρης @ kritwn 09/06/2014 18:05:41

      Δηλαδή η Ελλάδα χρειαζόταν σοσιαλιστή για Υπουργό Οικονομικών;

      • Greg avatar
        Greg @ Χαβιάρης 10/06/2014 09:34:06

        Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι όλη η παράταξη δεν είχε έναν οικονομολόγο (ενεργό ή μη) πολιτικό, ικανό να αναλάβει το ΥΠ Οικονομικών; Αν είναι δυνατόν!

  20. melissa avatar
    melissa 09/06/2014 17:48:22

    Ωδινεν όρος και έτεκεν μυν!.. Ο ανασχηματισμός δείχνει πως ανακυκλώνονται τα ίδια υλικά χωρίς τόλμη και φαντασία.

  21. naftis avatar
    naftis 09/06/2014 17:53:03

    ;Eπρεπε να βάλει και τον Πυρρο Δήμα για ανανέωση. Επίσης στο υπουργειο οικονομικών να έβαζε κάποιον χωρίς διδακτορικά, λίγο πρόσθεση λίγο αφαίρεση και καλή θληση

  22. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 09/06/2014 17:54:07

    O Ντινόπουλος είναι όντως πολύ καλός και προς παντός "επικοινωνιακός". Σε ποια Λαϊκή γνωστού προαστίου εξαφανίστηκε κακήν κακώς όταν πήγε να κάνει τον εξυπνάκια;

  23. melissa avatar
    melissa 09/06/2014 17:56:05

    Κικίλιας, Γκερέκου, Ντινόπουλος (για όνομα του Θεού), Γιακουμάτος (Έλεος) Βούλτεψη(δεν αντέχεται) χειρότερους φελλούς ειλικρινά δεν ξέρω αν έχει η συγκυβέρνηση. Ειλικρινά, ποιος πιστεύει ότι ο Σταθάκης ή ο Λαφαζανης είναι χειρότεροι από τους παραπάνω?

    • cynthia avatar
      cynthia @ melissa 09/06/2014 18:22:48

      Αγαπητή melissa, μην ταράζεσαι κ σκέψου λίγο πιό ψύχραιμα (φιλική κ καλοπροαίρετη συμβουλή ομοιοπαθούς που προσπαθεί να συνέλθει ) . Η κυβέρνηση αυτή έχει τα εξής χαρακτηριστικά : α) κράτησε τους γόνους στη θέση τους - Κυριάκος , Μιλτος , Ολγα αμετακίνητοι κ Μανώλης στην ευρωβουλή .Δεδομένη λοιπόν η υποστήριξη των Αγίων Οικογενειών στις προσεχείς εκλογες. β) έδωσε διπλάσια ποσότητα γης κ ύδατος στο Πασόκ . Οταν θα το ξαναχρειασθούμε στις εθνικές εκλογές ελπίζουμε να μας βρεθεί . γ)Γεράσιμος , Ντινος κ Άντζελα έχουν λαϊκό έρεισμα , κατά συνέπεια ψήφους . δ ) Βορίδης - Αδωνις , σημειώσατε ταυτοπροσωπία με εξαίρεση το οτι ο Βορίδης δεν μιλάει τόσο πολύ άρα δεν λέει και ανοησίες όπως ο Αδωνις . Εξ άλλου η Γερμανίδα επίτροπος δεν αλλάζει . Συμπέρασμα , το έργο απελθόντων κ κυρίως επερχομένων ηρθε δεύτερο κ με διάφορα στον σχεδιασμό του νέου σχήματος σε σχέση με τα πολιτικά οφέλη . Δυστυχώς , αυτή είναι η πολιτική !

      • melissa avatar
        melissa @ cynthia 09/06/2014 20:04:48

        Η άσκηση της πολιτικής αποτελεί τέχνη και επιστήμη και αφορά σε ιδέες και στον τρόπο εφαρμογής τους, τόσο σε ζωτικά ζητήματα της ανθρώπινης ύπαρξης και υπόστασης (ελευθερία, ασφάλεια, δικαιοσύνη, πολιτισμός, κτλ), καθώς επίσης και σε όλα τα υπόλοιπα θέματα που αφορούν στο κοινωνικό σύνολο, στον πολίτη, στον εργαζόμενο, κτλ. Όταν η πολιτική μετατρέπεται στην τέχνη για να διατηρηθεί ή να κατακτήσει ένα κόμμα την εξουσία ως αυτοσκοπός, τότε υπεισέρχεται η διαφθορά η κατάχρηση εξουσίας, το "χρήμα" και οι περισσότεροι πολίτες απογοητεύονται και παύουν να ενδιαφέρονται για αυτά που τους αφορούν, με κίνδυνο τα αποτελέσματα να είναι ολέθρια σε όλους τους τομείς. από την βικιπαιδεια

        • cynthia avatar
          cynthia @ melissa 09/06/2014 20:32:01

          Πολύ σωστά ! Έπρεπε να γράψω η καθ´ημάς πολιτική !

        • cynthia avatar
          cynthia @ melissa 09/06/2014 20:33:29

          Πολύ σωστά ! Έπρεπε να γράψω αυτή είναι η καθ' ημάς Πολιτική .

        • cynthia avatar
          cynthia @ melissa 09/06/2014 20:34:00

          Πολύ σωστά ! Έπρεπε να γράψω αυτή είναι η καθ' ημάς Πολιτική .

        • cynthia avatar
          cynthia @ melissa 09/06/2014 20:38:09

          Πολύ σωστά ! Αυτή είναι η κάθ´ημάς πολιτική, έπρεπε να γράψω .

    • airman avatar
      airman @ melissa 09/06/2014 18:27:15

      Το Σταθάκη και το Λαφαζάνη θα μπορούμε να τους συγκρίνουμε αφού πρώτα τους δοκιμάσουμε και μας δοκιμάσουν! Στην περίπτωση αυτή είθε να μη απογοητευθούμε για μια ακόμα φορά, αν και έχουμε δώσει διαπιστευτήρια ότι αντέχουμε!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ melissa 10/06/2014 07:58:58

      melissa Όντως δεν αντέχονται αυτοί, από όσους δεν ψηφίζουν ΝΔ. Είναι αλήθεια ότι υπερασπίζονται την πολιτική της με πάθος.

  24. Walter avatar
    Walter 09/06/2014 18:00:38

    Οσοι διαμαρτυρονται για το πασοκ, απλά χωρίς πασοκ δεν υπαρχει κυβερνηση σαμαρα, γι' αυτο...μόκο.

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Walter 09/06/2014 18:04:52

      δηλαδή φίλε μου οκ να δεχτώ ότι χωρίς Γκερέκου δεν γίνεται κυβέρνηση Σαμαρα (0αχ0χα0χα) αλλά είναι προυπόθεση και ο ... Κικίλιας στο Δημ. Τάξεως ? και ο Τζέρυ ? σοβαρά το λες τώρα αυτό ?

  25. Eva avatar
    Eva 09/06/2014 18:02:41

    Σαν πολλοί δεν είναι?

    • Ιδιώτης avatar
      Ιδιώτης @ Eva 09/06/2014 18:07:44

      Εφαρμοζουν το Σουηδικό σύστημα. Λιγότερες ώρες δουλειά, περισσότεροι εργαζόμενοι.

  26. Κύριος Μάκης avatar
    Κύριος Μάκης 09/06/2014 18:04:16

    ΑΦΩΝΟΣ!

  27. παπαδοπουλος ηλίας avatar
    παπαδοπουλος ηλίας 09/06/2014 18:16:32

    Μετά τις έντονες πιέσεις του Σαμαρά, ο Βενιζέλος δέχθηκε να συμμετέχουν και ...κάποιοι υπουργοί απο την ΝΔ!!

  28. βάσια avatar
    βάσια 09/06/2014 18:17:53

    Ειλικρινά απογοητεύτηκα ως Νεοδημοκράτης και ως νέος άνθρωπος.Το σύστημα επάβελε τους δικούς τους.Βλέπε Χρυσοχοίδη,Δένδια,Κεφαλογιάννη,Λοβέρδο και τον Γκίκα.Η ανανέωση έγινε με φταρτά υλικά με Γκερέκου,Ντινοπουλαίους,Γιακουμάτο,Παπακώστα και τον Κικίλια.Αλίμονό μας.

    • N. avatar
      N. @ βάσια 09/06/2014 19:25:55

      Ξεχάσατε την Βούλτεψη αγαπητή

  29. Geros avatar
    Geros 09/06/2014 18:21:58

    Το να πεις αυτόν τον ανασχηματισμό σαρωτικό είναι σαν να αποκαλέσεις τα απόνερα μιας βάρκας τσουνάμι.

    • NikosP avatar
      NikosP @ Geros 09/06/2014 18:57:46

      μη σου πω τον βοθρο ... ιαματικα λουτρα

      • Geros avatar
        Geros @ NikosP 09/06/2014 19:31:50

        Όχι, αυτό θα ήταν το να αποκαλέσεις μια κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ: "Εθνικής σωτηρίας"

  30. takis 400 avatar
    takis 400 09/06/2014 18:25:51

    ενταξει, παραδιδει στον τσιριζα

  31. κανενας avatar
    κανενας 09/06/2014 18:26:19

    Μετά από αυτή την σαρωτική ανανέωση του πολιτικού προσωπικού της Νέας Ελλάδας, είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι αν αλλάξουν ποτέ τα πράγματα σ'αυτή τη χώρα αυτό θα γίνει αποκλειστικά από νέους ανθρώπους και νέους πολιτικούς σχηματισμούς, το παλιό έχει πεθάνει, οι άνθρωποι απλά δεν μπορούνε, δυστυχώς έχουνε χάσει κάθε επαφή με τον σφυγμό της κοινωνίας.

    • Fileleftheros avatar
      Fileleftheros @ κανενας 09/06/2014 19:02:55

      Έτσι όπως το πάνε κοντεύω να πιστέψω πως έχουν δίκιο στον Σύριζα. Είμαι πολύ απογοητευμένος σήμερα

  32. ευρωΧαμάλης avatar
    ευρωΧαμάλης 09/06/2014 18:27:41

    " ο Αγών" του Βράχου,δεδικαίωται!!

  33. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/06/2014 18:27:58

    Δεν υπάρχει άλλη οικονομική πολιτική εάν θέλουμε να παραμείνουμε στην ΟΝΕ.Ο Ντινόπουλος δεν είναι κάτι άλλο από το Μιχελάκη.Ο Κικίλιας είναι καθαρά σαμαρικός,δική του ανακάλυψη.Όσο για τον Άδωνι έκανε αλλαγή φρουράς με το Βορίδη. Απογοητεύονται μόνο αυτοί που περίμεναν μαγική επιστροφή στο 2009.Μέχρι να τελειώσει το μνημόνιο τέτοια επιστροφή δεν υπάρχει.

    • NESTORAS avatar
      NESTORAS @ ψυχραιμια 09/06/2014 19:31:28

      Ψυχραιμία, επειδή σχολιάζεις ψύχραιμα μόνο απογοητευτικός μπορεί να είναι ο ανασχηματισμός. Υπήρχε περίπτωση άλλης οικονομικής πολιτικής από αυτή; Όχι. Τι επιδιώκει ο Σαμαράς; Επαναπατρισμό της λαικής δεξιάς. Αυτό ήταν το μήνυμα που πήρε. Εν ολίγοις την μάχη των μεταρρυθμίσεων στην διαχείριση της οργής της κοινωνίας. (προφανώς μυρίζουν εκλογές) Ο Χαρδούβελης εκτός των άλλων είναι μη πολιτικός, τεχνοκράτης κλπ (ποιος τον επέβαλε αν ήταν στο Σημίτη, ΙΟΒΕ κλπ είναι για σχολιασμό) είναι η μόνη αξιοπρεπής επιλογή - αν και ακατανόητο γιατί όχι Στουρνάρας. Επίσης, πρέπει να δεις ότι το ΠΑΣΟΚ παίρνει και παραγωγικά Υπουργεία.

  34. kostis avatar
    kostis 09/06/2014 18:32:07

    περισσοτεροι που γραψανε σχολια σε αυτη την αναρτηση δεν εχουν καμμια σχεση με την Νεα Δημοκρατια.. Απλα περιφερουν την μιζερια τους, την γκρινια τους και την φτηνη τους απαξιωση σε οτι εχει να κανει με τον Σαμαρα, την κυβερνηση και το κομμα.. Και ολα αυτα πισω απο την ανωνυμια τους. Εμεις που εχουμε παραταξιακη συνειδηση και βαζουμε πλατη στα δυσκολα λεμε δυο πραγματα.. Ισως θα μπορουσε να ειναι καλυτερη η συνθεση της κυβερνησης, ομως ευχομαστε καλη επιτυχια.. Αλλωστε ολοι κρινονται απο το αποτελεσμα και οχι απο τις προθεσεις και τις επιθυμιες μας..

    • Fotini avatar
      Fotini @ kostis 09/06/2014 20:09:48

      Μπράβο Κωστῆ, ἀκριβῶς. Βλέπεις ἡ εἴσοδος τοῦ ΑΝΤΙ εἶναι ἐλεύθερη γιά ὅλους τούς τσιπροσυριζαίους καί ὄχι μόνο. Τόσες ἔχιδνες στήν ῾Ελλάδα;;;

      • kostis avatar
        kostis @ Fotini 09/06/2014 20:36:29

        φωτεινη, εχω βαρεθει να διαβαζω "σχολια" μονιμως διαμαρτυρομενων οι οποιοι εκτελουν διατεταγμενη υπηρεσια.. Ρυπαινουν το διαδυκτιο και την αισθητικη μας.. Ομως θα πρεπει να ξερουν οι ανυποψιαστοι πως αυτο ειναι μια κλασικη πρακτικη της αριστερας που ακολουθει και η ακροδεξια.. Ποια ειναι αυτη? Απογοητευση, φοβος, ανασφαλεια αμφισβητηση και απαξιωση των βασικων δομων του αστικου συστηματος.. Τον δε ανασχηματισμο, προσπαθησαν εδω και μερες οι μαυρες καρακαξες και οι κοκκινοι τσαρλατανοι να τον υποβαθμισουν ως ενα ασημαντο γεγονος..

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ kostis 09/06/2014 20:49:01

          Μην ανησυχείς Kosti. Τα 109 σχόλια που έχει φτάσει αυτό το άρθρο μέσα σε 2 ώρες δείχνουν ότι "κάποιοι άλλοι ανησυχούν", μήπως τυχόν και επιτύχει αυτή η κυβέρνηση περισσότερα από την προηγούμενη, δηλαδή να εντοπίσει τις αδικίες και να εργαστεί για την αποκατάστασή τους.

          • kostis avatar
            kostis @ roadrunner 09/06/2014 21:04:01

            ειμαι φυσει αισοιδοξο ατομο.. Ομως οταν διαβασα προχθες πως ο δεικτης απαισιοδοξιας στην Ελλαδα ειναι παρομοιο με της Συριας τοτε αγαπητε μου φιλε τρομαξα.. Αυτο σημαινει με απλα λογια πως επικοινωνιακα η περιθωριακη αντιπολιτευση εχει περασει το αρνητικο της μηνυμα, σε αντιθεση με την κυβερνηση που υστερει.. Εκει θα πρεπει κατι να αλλαξει η κυβερνηση..

        • ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ @ kostis 10/06/2014 08:37:52

          Πέστα Κα Κώστα,ολοι τους κάνουν κριτική εκ του ασφαλούς,τα πράγματα δεν ειναι ευκολα διότι πρέπει να κρατούνται ισορροπίες απο ΣΑΜΑΡΑ.

      • my way avatar
        my way @ Fotini 09/06/2014 20:44:21

        Φωτεινή, η δομική αμφισβήτηση της Νέας Δημοκρατίας, από τους τσιπροσυριζαίους διακρίνεις ότι προέρχεται;

        • Fotini avatar
          Fotini @ my way 10/06/2014 00:41:37

          ᾿῎Εγραψα "καί ὄχι μόνο". . . Τελικά ἡ προπαγάνδα κάνει καλή δουλειά, my way.

    • kritwn avatar
      kritwn @ kostis 09/06/2014 20:49:35

      Δεν είμαστε πρόβατα αγαπητέ.

    • ΤΣΑΡΟΣ avatar
      ΤΣΑΡΟΣ @ kostis 09/06/2014 21:37:14

      Ναι Κωστή μου η κριτική εκ των έσω παραπέμπει πάντα σε αντιπαλότητα όταν απλά δεν μας συμφέρει.Ο βοναπαρτισμός δεν αφήνει περιθώρια αυτογνωσίας.Καληνύχτα Νέα Δημοκρατία.Έρχεται η νέα ελλάδα των αλλαγών όπως η σημερινή.Απόλυτα συστημική,χωρίς αξιολόγηση,με οικτρή συνθηκολόγηση με το ευτελισμένο πασοκ και με ανανέωση της επαναφοράς των ζόμπι

      • kostis avatar
        kostis @ ΤΣΑΡΟΣ 10/06/2014 08:34:36

        Η κριτικη δεν απαγορευεται, ισα ισα ειναι απαραιτητη.. Ομως, η εκ προοιμιου απορριψη προσωπων και θεσμων, παραπεμπει σε προκαταληψη και σε μηδενισμο.. Και αυτα τα πραγματα δεν ειναι στο DNA της παραταξης.. Το συστημικο δεν σημαινει απαραιτητα και κακο.. Δεν θα γινουμε ολοι ακτιβιστες, ουτε γενικως αμφισβητιες. Απλα θα πρεπει να βελτιωσουμε στο μεγιστο βαθμο το συστημα..

    • κανενας avatar
      κανενας @ kostis 09/06/2014 23:49:52

      αφού έχετε παραταξιακή συνείδηση δικαιούσθε ομολογουμένως περισσότερο από τους υπόλοιπους να εκφέρετε άποψη επί του θέματος, το αντί σίγουρα θα πρέπει να γίνει πιο αυστηρό με τους μη έχοντες παραταξιακή συνείδηση...η δε λογική σας δεν έχει καμία σχέση με λογικές της αριστεράς και της ακροδεξιάς...εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στον κ. Λοβέρδο, στον κ. Βορίδη και στον κ. Γιακουμάτο...έχουμε εναποθέσει όλες τις ελπίδες μας πάνω τους!

  35. Παύλος avatar
    Παύλος 09/06/2014 18:42:16

    Αντώνη προχωρα ,πρασινισετα όλα ! Περαστικά στους κοψοχερηδες και στους 65 + που έδωσαν σε ΝΔ 45 % και Ελιά 20 %

  36. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 09/06/2014 18:42:41

    Zήτω η Ελλάδα, ζήτω η θρησκεία, ζήτω η νέα πασοκρατία!

  37. Insider avatar
    Insider 09/06/2014 18:44:27

    Καλά αυτή η Γκερεκου με τον σύζυγο της τον Τόλη δεν είχε προβλήματα με το υπουργείο οικονομικών Εννοώ κάτι χρέη φορολογικά. Πως θα κάθονται στο ίδιο τραπέζι με τον νέο υπουργό οικονομικών; Δεν θα υπάρχει πρόβλημα;

    • greekfournaris avatar
      greekfournaris @ Insider 09/06/2014 19:31:03

      δε συγκαλείται και συχνά το Υπουργικό Συμβούλιο πλέον, οπότε δεν το βλέπω και πολύ πιθανό να συναντιούνται!

  38. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 09/06/2014 18:44:52

    ΑΣ ΕΔΙΝΑΝ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟ 2012 ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΣΟΚΟΥΣ. ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Ή ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΑΛΛΟ ΤΟ 12 Ή ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑΝ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΚΩΣΤΑΣ 10/06/2014 14:13:11

      Ακριβώς Κώστα. Μαζεύτηκαν εδώ μέσα όλοι οι ψεκασμένοι, ΧΑγίτες και οι Συριζαίοι και μας το παίζουν απογοητευμένοι ΝΔκράτες. Η ΝΔ έχει μεγάλο αγώνα και δύσκολο να κρατήσει τη συγκυβέρνηση και είναι υποχρεωμένος ο Σαμαράς να σκεφτεί τις επόμενες εκλογές. Τέτοιο ανασχηματισμό έκανε. Ναι ο Γιακουμάτος θα τρέξει στη Β΄Αθηνών. Ναι ο Ντινόπουλος θα τρέξει όπως βγαίνει και υποστηρίζει τη ΝΔ στα κανάλια με αποφασιστικότητα και μαχητικότητα. Πως νομίζετε ότι πολεμιέται ο λαϊκισμός των Συριζαίων και των ψεκασμένων; Με κρινολίνα και σαβουάρ βιβρ; Αλλάξαν μάτια μου οι καιροί......

  39. Π.Ε. avatar
    Π.Ε. 09/06/2014 18:47:21

    Δεν έπρεπε να είναι στην Κυβέρνηση : Φώφη Γεννηματά, Αργ.Ντινόπουλος Κ.Κουκοδήμος Αντζελα Γκερέκου Γιακουμάτος Γιάννης Αδριανός Τους θεωρώ κατώτερους των τρεχουσών αναγκών και της έκτακτης κατάστασης (σε πιο χαλαρές κυβερνήσεις θα μπορούσαν να συμμετέχουν). Επίσης έπρεπε να απομακρυνθούν για τους χειρισμούς και τις μεθοδεύσεις στο θέμα της Χρυσής Αυγής οι : Δένδιας Μάκης Βορίδης Χαράλαμπος Αθανασίου H Σούμα του ανασχηματισμού είναι ΜΗΔΕΝ.

    • airman avatar
      airman @ Π.Ε. 09/06/2014 19:10:22

      "σε πιο χαλαρές κυβερνήσεις θα μπορούσαν να συμμετέχουν" Χαλαρουίτα λοιπόν και καλά μπάνια! Όσο για τα ονόματα, ο καθένας έχει την αποψή του. Υ.Γ. Η πολιτική ως γνωστόν είναι η τέχνη του εφικτού. Όταν το εφικτό υπολείπεται του ανεκτού, υπάρχει πρόβλημα. Και όταν το ανεκτό υπολείπεται του υποφερτού, αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Π.Ε. 09/06/2014 20:13:02

      Τἴ λές βέ παιδί μου, δέν σοῦ τηλεφωνησε ὁ Πρωθυπουργός νά σέ ρωτήση;;

      • Π.Ε avatar
        Π.Ε @ Fotini 09/06/2014 21:45:21

        Κυβέρνηση παραίτησης από την όποια προσπάθεια μεταρρυθμίσεων είναι αυτή και ήττας αν προκύψουν εκλογές. Χειρότερες επιλογές δεν μπορούσε να κάνει o Σαμαράς και το κυριότερο δεν υπάρχει μια εμφανής στόχευση πίσω από τις αλλαγές , φαίνεται ότι έγιναν στον βρόντο. Δεν μπορεί να βγάζεις τον Αδωνη που έφτυσε αίμα να μαζέψει της δαπάνες και έκανε την μεγαλύτερη αλλαγή στο ΕΣΥ , κόντρα στα λαμόγια των φαρμάκων και να βάζεις τον λαϊκιστή Βορίδη να τα κάνει μπάχαλο (θυμάστε την περίπτωση των ταξιτζήδων επί οικουμενικής). Μακάρι να επιτύχει η νέα κυβέρνηση αλλά αδύνατο το βλέπω.

  40. giorgosalexpoli avatar
    giorgosalexpoli 09/06/2014 18:47:30

    Αυτη την μιρλα και την μαυριλα να μην ειχαμε εμεις οι δεξιοι η νεα δημοκρατια θα κυβερνουσε για 100 χρονια και βαλε. Πηρε το πασοκ ενα υπουργειο και τρια υφυπουργεια και χεστηκε η φοραδα στ αλωνι. Κι εγω μπορει να μην γουσταρω μερικους ακομα και μεσα στην νδ αλλα ο κοσμος τους ψηφιζει αγαπητοι μου οποτε δεν μπορει να κανει διαφορετικα ο πρωθυπουργος. Αλλωστε ο σαμαρας συγκυβερνα με το πασοκ γιατι ετσι θελησε ο κοσμος μην το ξεχνατε. Και τελος ο σαμαρας θελει αυτη η βουλη να εκλεξει προεδρο της δημοκρατιας οποτε κατι θα ξερει παραπανω ο προεδρος.

    • Fotini avatar
      Fotini @ giorgosalexpoli 09/06/2014 20:18:00

      Τελικά οἱ γνήσιοι ΝΔς ἐδῶ μετροῦντε στά δάκτυλα!! ῎Ας ἐξακολουθήσωμε νά μήν ὑποκύπτωμε στίς σειρῆνες τοῦ ᾿Οδυσσέα.

      • Κώστας νικ avatar
        Κώστας νικ @ Fotini 09/06/2014 21:37:58

        μην ανησυχείς γλυκιά μου φωτεινή, όπως τα κατάφερε η ν.δ στις επόμενες εκλογές και στις κάλπες στα δάκτυλα θα μετριούνται οι νδς . Ο σαμαρας τουλάχιστον παρέμεινε πρωθυπουργός η ανασχηματιστηκε και αυτός και όρισε επίσημα τον Μπένι πρωθυπουργό? Αν ο ευτραφής αντί για 8 έπαιρνε κανά 12αρι στις ευρωεκλογές ποσά Υπουργεία θα έπαιρνε? Ζητώ η ρεμούλα, ζητώ η ληστεία ζητώ η νέα πάσοκρατια

        • Fotini avatar
          Fotini @ Κώστας νικ 10/06/2014 00:52:08

          Σᾶς ἔχω ξανασυναντήσει ἐδῶ στό ΑΝΤΙ;; Πολλά "νέα καί ἄφθαρτα" ἄτομα διαβάζω σ᾿ αὐτή τήν ἀνάρτηση. :)

          • Κώστας νικ avatar
            Κώστας νικ @ Fotini 10/06/2014 11:58:48

            ενημερωνόμαι κοντά στα 3 χρόνια απο το αντί αγαπητή μου αλλά σχολιάζω πολύ σπάνια. Βλέπεις δεν μου είχε ετοιμάσει ακόμα την σύμβαση ο τσιπρας και δεν ήθελα να δουλεύω τζάμπα . Σου υπόσχομαι πως τωρα που είμαι καλλυμενος απο σύμβαση, θα πληρωνομαι με κουπόνια, θα σχολιάζω συχνότερα Στο στρατό μας έμαθαν ότι οι τουρκοι , και οι αρχιπασοκοι θα προσθέσω εγω, φίλοι δεν πιάνονται. Σημείωσε το κάπου αγαπητή μου και θα τα ξαναπούμε: η μια και Μονη εξεταστική θα γίνει μετά τις επόμενες εκλογές. Μόνο που κατήγοροι θα ειναι τα λαμόγια της ´´ μεγάλης δημοκρατικής παραταξης´´ δηλαδή οιπασοκοι τουσυριζα, της δημάρ και του Βενιζέλου και κατηγορούμενοι τα δικά μας τα χαϊβάνια. Πληροφορία απο τον προϊσταμενο μου στην κουμουνδουρου αυτο, φιλακια

  41. kk avatar
    kk 09/06/2014 18:49:30

    Αδύνατον έστω και να κριτικάρεις αυτό το κυβερνητικό σχήμα. Ντινόπουλος, Κικίλιας, Βούλτεψη, Γκερέκου, Γιακουμάτος, Παπακώστα, Κουκουλόπουλος, Λοβέρδος, Κουκοδήμος, Χριστοφιλοπούλου.... Θίασος.

    • Fileleftheros avatar
      Fileleftheros @ kk 09/06/2014 19:10:26

      Γελάει ο κόσμος με υπουργό Τον Ντινόπουλο. και μετά μας φταίνε οι πασόκοι. Έχουμε δώσει το υπουργείο υγείας εδώ και 3 χρόνια στο ΛΑΟΣ. Σοβαρά μιλάμε; Tο ξέρετε ότι όλοι οι φίλοι μου γιατροί Νεοδημοκράτες στις ευρωεκλογές ψήφισαν Σύριζα; Λυπαμαι πολύ για τα χάλια μας, πραγματικά. Οι αμόρφωτοι Νεοδημοκράτες βλέπω να πηγαίνουν Χ.Α. και οι μορφωμένοι στον Σύριζα. Καλή μας νύχτα.

      • Tassos avatar
        Tassos @ Fileleftheros 09/06/2014 21:06:30

        Ας ετοιμάζονται οι φίλοι σου οι γιατροί να τους σκίσει στην φορολογία ο Τσίπρας. Μπροστά στο φορολογικό του Αλέξη το αντίστοιχο του Σαμαρά θα μοιάζει χαδάκι.

        • Fileleftheros avatar
          Fileleftheros @ Tassos 09/06/2014 23:09:13

          Ο κόσμος έχει απελπιστεί. Αυτό είναι που δεν λέτε να το καταλάβετε ορισμένοι. Μιλάτε στον κόσμο της Νέας Δημοκρατίας με ύφος χιλίων καρδιναλίων. Αν είναι δυνατόν.

      • GLAD avatar
        GLAD @ Fileleftheros 09/06/2014 22:23:28

        Γειά σου "φιλελεύθερε" με τους αναξιοπαθούντες φίλους σου τους γιατρούς Νεοδημοκράτες που μαζικά ψήφισαν Συριζα . Και "βοήθειά σας" και τώρα και στο μέλλον που πολύ όμορφα διαμορφώνετε με την πεφωτισμένη ηγεσία του Γλέζου , της Σακοράφα , του Μηλιού , του Τσουκαλά και λοιπών ιδιοφυιών

        • Fileleftheros avatar
          Fileleftheros @ GLAD 09/06/2014 23:07:37

          Κάνεις πως δεν ξέρεις ή όντως δεν ξέρεις γιατί ο Σαμαράς έδιωξε τον Άδωνη από το υπουργείο; Και τα υπονοούμενα αλλού όχι σε μένα. Όταν εγώ ήμουν Νέα Δημοκρατία εσύ από ότι σε κόβω ήσουν Πολιτική Άνοιξη. Πως νομίζετε ότι φτάσαμε στο 22%; Μόνο προς την Χ.Α. αιμοραγούμε; Σας γελάσανε. Γνωρίζω παραδοσιακές δημοκρατικές οικογένειες που ψήφισαν Σύριζα. Ξυπνήστε πριν είναι αργά.

      • Σωκράτης avatar
        Σωκράτης @ Fileleftheros 09/06/2014 23:58:02

        Όλοι οι γιατροί και όχι μόνον οι της ΝΔ ας δικαιολογίσουν πρώτα τα χρήματα που βγάζανε πως τα βγάζανε και μετά να μας εξηγήσουν γιατί ψήφισαν όπως ψήφισαν. Για να βάλουμε μυαλό οι υπόλοιποι. Αφήνω ασχολιάστο ... το σχόλιο για το μορφωτικό επίπεδο των γιατρών. "Ουδέν σχόλιον" για την κρίση τους

      • GN avatar
        GN @ Fileleftheros 10/06/2014 01:52:41

        Γιατροί Νεοδημοκράτες που ψήφισαν Σύριζα... Δεν σχολιάζω γιατί θα αρχίσω τα ...μπινελίκια. Όσο για τους μορφωμένους νεοδημοκράτες που θα πάνε Σύριζα απλά γελάω...

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ kk 10/06/2014 14:16:18

      Λαφαζάνης, Διαμαντόπουλος, Πάντζας, Παναγούλης..... Κουίκ, Μακρή, Χαϊκάλης.... Λαγός, Μίχος, Κουκούτσης....

  42. my way avatar
    my way 09/06/2014 18:50:28

    Παρατηρείται εγκλωβισμός και σφίξιμο μέγγενης.

  43. ελεημων avatar
    ελεημων 09/06/2014 18:55:43

    καλη τρολια , εχει χιουμορ ο Σαμαρας , η κανονικη ποτε θα ανακοινωθει ?

    • Κώστας νικ avatar
      Κώστας νικ @ ελεημων 09/06/2014 23:20:03

      την αρχή νόμιζα πως ο φακτορας κάνει πλάκα στον ντινοπουλο, τον Κικίλια,τον κωνσταντινοπουλο , τον λοβερδο κτλ και ανακοινώνει δικιά του κυβέρνηση Μετά πίστεψα πως χάκαραν το αντί νιους οι ανώνυμους και ανακοίνωσαν αυτήν την κυβέρνηση για να γελάσει το χείλακι του κόσμου Κατέληξα τελικά πως η όντως ο σαμαρας εχει πολύ χιούμορ η συννενοηθηκε με τον Τσίπρα και ανακοίνωσε αυτό το σχήμα. Μετά απο αυτόν τον θίασο κάτι σταθακηδες Μηλιόι σάκο ράφες και βουτσηδες θα φαντάζουν πολιτικοί ογκόλιθοι σε κυβερνητικές θεσεις

  44. NikosP avatar
    NikosP 09/06/2014 18:56:01

    Σαμαρα ασε τις πλακες, ανακοινωσε την κανονικη κυβερνηση

  45. roadrunner avatar
    roadrunner 09/06/2014 18:57:44

    Οι επιλογές των προσώπων αποπνέουν αέρα αλλαγής πολιτικής προς το φιλολαϊκότερο, αρκεί να το δούμε και στην πράξη βέβαια. Υπάρχει πιο έντονη η παρουσία των γυναικών υπουργών (θα μπορούσαν να είναι και περισσότερες) και υφυπουργών κρίνεται εκ των προτέρων, θετικά. Ευχάριστη έκπληξη η έμπειρη και ανθρώπινη κ. Βούλτεψη στη θέση εκπροσώπου τύπου. Όσο για την Παιδεία: Ο εκπαιδευτικός κόσμος ταλαιπωρήθηκε δυσανάλογα σε σχέση με τις όποιες βελτιώσεις επέφεραν κάποια νομοσχέδια του Υπουργείου. Πάρα πολύ καλώς έγιναν οι αλλαγές λοιπόν στο Υπουργείο Παιδείας, αλλά ειδικά η απομάκρυνση του Συμεών Κεδίκογλου ήταν επιβεβλημένη. Οι Δερμεντζόπουλος και Κουκοδήμος είναι έμπειροι, αναμενόμενο είναι ότι θα εργαστούν έξυπνα στο υπουργείο. Ο νέος Τσάρος της Οικονομίας φαίνεται να έχει τα θετικά χαρακτηριστικά Στουρνάρα με βελτιωμένα κοινωνικά αντανακλαστικά (προσδοκία που θα κριθεί στην πράξη). Για τη Δημόσια Τάξη τι να πεί κανείς .. ίσως και να βρει το .."Γιατρικό της" στο πρόσωπο του Βασίλη Κικίλια :-) Καλή δύναμη σε όλο το νέο Υπουργικό...

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ roadrunner 09/06/2014 19:04:15

      Τετοια πλακα σαν και την δικη σου (και γ@μω την ειρωνεια !) μονο ο Χαρυ Κλυν στις καλες παληες του μερες θα εκανε... μπραβο ρε φιλε , μας εκανες και γελασαμε αυτο το θλιβερο για την πραγματικη Δημοκρατικη παραταξη απογευμα.....Νασαι καλα παληκαρι μου.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Νικηφορος Φωκας 09/06/2014 19:16:15

        Καθείς με την ψυχοσύνθεσή του. Εσείς διατηρείτε μια αρνητική οπτική στις αλλαγές του ανασχηματισμού και κατακρίνετε εκ των προτέρων, χωρίς να μας λέτε πού ακριβώς βασίζεστε. Αδικείτε τον εαυτό σας με τέτοιες ατεκμηρίτωτες κρίσεις...

        • Νικηφορος Φωκας avatar
          Νικηφορος Φωκας @ roadrunner 09/06/2014 19:29:10

          Αγαπητε Κυριε υποκλινομαι, εισθε απιθανος ! Δεν παιζεσθε ειλικρινως , εχω πλανταξει στο γελιο , ναχετε την ευχη μου !

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Νικηφορος Φωκας 09/06/2014 19:54:34

            Αλίμονο κ. Φωκά ! Δεν θα μπορούσα ποτέ, να σας στερήσω το δικαίωμα να γελάτε και να ψυχαγωγείστε.. άλλωστε το μόνο επιχείρημα που μας παραθέσατε ήταν το καθαρά ψυχαγωγικού χαρακτήρα σαρδάμ της κ. Βούλτεψη στο σχόλιό σας παρακάτω... Να είστε κι εσείς καλά να μας βάζετε κι άλλα τέτοια χιουμοριστικά λινκς για να γελάτε !

          • Fileleftheros avatar
            Fileleftheros @ roadrunner 09/06/2014 23:11:22

            Με τις επιλογές Ντινόπουλου και Λοβέρδου εσείς είστε ευχαριστημένος κύριε;

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Fileleftheros 10/06/2014 00:32:19

            O Ντινόπουλος εγκρίνεται (δεν λέω ότι σε κάτι υστερεί ο Μιχελάκης) λόγω της αξιοπρεπούς συνολικής στάσης του, της μαχητικότητας και της καλής προσέγγισης με τον απλό κόσμο. Ο Λοβέρδος εγκρίνεται επίσης, ως καταλληλότερος από την πλευρά Πασοκ, για να αντικαταστήσει τον Συμεών Κεδίκογλου, που τα έκανε μαντάρα.

        • Azarias avatar
          Azarias @ roadrunner 09/06/2014 19:59:39

          Συμφωνώ απολύτως με τον σχολιαστή Νικηφόρο Φωκά. Νόμιζα αρχικά διαβάζοντας το αρχικό σας σχόλιο ότι ήταν παρωδία. Απογοητεύθηκα όταν είδα ότι μιλάτε σοβαρά.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Azarias 09/06/2014 20:14:17

            Για πρόσωπα που δεν έχουν ούτε καν αναλάβει στο πόστα που τους ανατέθηκαν, θα ήταν παντελώς άδικο να γράψω χιουμοριστική παρωδία. Αν θέλετε μπορείτε να κάνετε υπομονή να δούμε έστω δείγμα από το έργο τους και αν τα θαλασσώσουν σας υπόσχομαι τις καλύτερες παρωδίες ..

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ roadrunner 09/06/2014 20:58:39

            Αν τα θαλασσώσουν αγαπητή roadunner,θα έχουμε τραγωδίες...

          • my way avatar
            my way @ Κυθήριος 09/06/2014 21:01:27

            Ελα Κυθήριε, είδες που στα 'λεγα ότι θα ήταν ο Σταύρος Δήμας;

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ my way 09/06/2014 21:30:24

            Ζωή σε μάς...

          • my way avatar
            my way @ Κυθήριος 09/06/2014 21:32:09

            Δε λες τίποτα!

        • Fotini avatar
          Fotini @ roadrunner 09/06/2014 20:26:23

          Παραλοῦντε ὅλοι οἱ δυσαρεστημένοι νά προτείνουν νέους καί ἄφθαρτους ὑποψήφιους ὑπουργούς γιά τήν ἐπόμενη κυβέρνηση Σαμαρᾶ. ᾿Ενναλλακτικές προτάσεις would be greatly appreciated!!!!!!!!! :)

          • NESTORAS avatar
            NESTORAS @ Fotini 09/06/2014 21:32:47

            Fotini, το θέμα δεν είναι οι νέοι και οι άφθαρτοι το ζήτημα είναι τι στίγμα δίνουν τα πρόσωπα αφού οι πολιτικές δεν αλλάζουν εκτός και πιστεύεις ότι αλλάζουν έτσι εύκολα. Φανατάζομαι παρακολουθείς τον δημόσιο λόγο κάποιων από αυτούς που έλαβαν το χρίσμα. Παλαιοκομματικός λόγος του γκόρτσου για την λαική δεξιά, να μαζέψει και μερικούς από Χρυσή Αυγή. Δεν φαντάζομια να νομίζεις ότι έχουν κοινά οι συμπαθείς κατά τα άλλα Ντινόπουλοι και λοιποί με τον Χαρδούβελη, τον οποίο αναγκαστικά θα έχουν πάνω από το κεφάλι τους.

          • Σοφρώνης avatar
            Σοφρώνης @ Fotini 09/06/2014 22:16:52

            Ψάξε στην κοινοβουλευτική ομάδα της ΝΔ και θα βρείς 100 καλύτερους από τον Ντινόπουλο.Τον κριτικάρω διότι ως συστημικός δημιοσιογράφος πριμοδοτείται από τα μέσα ενώ οι αλλοι βουλευτές πρέπει να προσκυνάνε κάθε μέρα για να βγούν στο γυαλί.Το ίδιο ισχύει και για την κόρη του πατέρα την Βούλτεψη που αριστερίζει βλακωδώς καθότι δεν έχει το σθένος να υπερηφανεύεται για την δεξιά της αντίληψη.Την Παπακώστα την ξέθαψαν από τη λήθη ενώ υπάρχουν ενά σωρό γυναίκες πιο φρέσκες και λιγότερο κοκκότες.Βάλαν τον Κικίλια σκανδαλωδώς στο Δημοσίας Τάξεως ενώ υπάρχουν 3 βουλευτές που προέρχονται από την αστυνομία.ΚΑι πάει λέγοντας

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ Σοφρώνης 10/06/2014 10:45:55

            Ντροπη σας για τον χαρακτηρισμο της Παπακωστα..... Αγωνιζεται στο στιβο της οικογενειας σθεναρα και συγχρονως ασχολειται και με τα κοινα. Δεν μπηκε στη πολιτικη ως γκ...να καποιου, οπως μπολικες ....φρεσκες.

    • Πέρης avatar
      Πέρης @ roadrunner 09/06/2014 21:58:49

      Φίλε μου άστο.Πραγματικά άστοχο ότι έγραψες.Πλήρως αποτυχημένος ανασχηματισμός και πρόσωπα κατώτερα των περιστάσεων.Να σου θυμίσω ότι η ΝΔ είναι αστικό κόμμα που δεν χρειάζεται αποθέωση στις οικτρές επιλογές του προέδρου μας.Αλίμονο σε όσους περίμεναν μια θέση πιστεύοντας σε μια στοιχειώδη αξιολόγηση

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Πέρης 09/06/2014 23:22:31

        Φίλε Πέρη αξιολόγηση έγινε στην κάλπη των πρόσφατων εκλογών, αυτοδιοικητικών και ευρωεκλογών. Η αξιολόγηση της κάλπης που δεν αμφισβητείται, επέβαλε την αλλαγή στο κυβερνητικό σχήμα. Άρα δεν θα μπορούσε να μείνει το υπουργικό συμβούλιο ίδιο και απαράλλαχτο. Κάποιοι φόρτωσαν αχρείαστο πολιτικό κόστος στην κυβέρνηση (π.χ. στο Υπουργείο Παιδείας) και απομακρύνθηκαν. Τώρα για τους εισερχόμενους στις υπουργικές καρέκλες μόνο εκ του αποτελέσματος θα μπορέσουμε να αποφανθούμε με βεβαιότητα. Ωποσδήποτε το γεγονός ότι υπάρχει μια και μόνη υπουργική καρέκλα σε κάθε υπουργείο, ενώ από την άλλη υπάρχουν εκατοντάδες αξιόλογοι επιστήμονες, τεχνοκράτες, πολιτικοί ή διακυβεύονται ετερόκλητα ή αλληλοσυγκρουόμενα συμφέροντα, πολιτικά ή οικονομικά, καθιστά αδύνατη τη δημιουργία ενός κλίματος γενικής ευφορίας και ικανοποίησης με την τελική επιλογή. Οι δυσαρεστημένοι θα είναι πάντα πλειοψηφία, εξαρχής, αμέσως μετά την επιλογή. Την τελική αξιολόγησή τους θα την κάνει είτε ο Πρωθυπουργός σε επόμενο ανασχηματισμό, είτε ο λαός σε επόμενες κάλπες από τη στιγμή που θα αρχίσουν οι νέοι Υπουργοί να ασκούν κυβερνητική πολιτική. Δεν έχω κανέναν ιδιαίτερο λόγο να αποθεώνω τον Πρόεδρο και δεν το έκανα. Τα όσα έγραψα στο αρχικό μου σχόλιο είναι η προσωπική μου αντίληψη για την πολιτική πραγματικότητα και τις αλλαγές σε πολύ συγκεκριμένα υπουργεία.

        • Πέρης avatar
          Πέρης @ roadrunner 10/06/2014 07:34:27

          Φίλε μου προσπάθησες να κάνεις την αξιολόγηση που δεν έκανε ο πρόεδρος και οι στενοί του συνεργάτες στοχεύοντας σε ακατανόητες ισορροπίες και συμβιβασμούς. Αλλιώς δεν εξηγείται το πώς κρατάει τον Αθανασίου που του χρεώνουν πολλά και προωθεί συνεχώς τον ξενέρωτο και αποτυχημένο στο θέμα της Χρυσής αυγής Δένδια. Από εκεί και πέρα χάος. Φυσικά δεν μιλάω για το πασοκ .Αυτό που ήθελε το κατάφερε και λογικό είναι να έχει θέση σε μια κυβέρνηση συνεργασίας αν και δεν αντέχω να βλέπω τον πασοκικό συρφετό στην κυβέρνηση.Το θέμα είναι τι βάζεις στη θέση αυτών που φεύγουν. Έχεις μια κοινοβουλευτική ομάδα που πρέπει να τιμήσεις και επιλέγεις τους δεινόσαυρους ή τα άνευρα παιδαρέλια όπως ο Κικίλιας που τον βάζεις σε μια θέση που ανάθεμα και αν γνωρίζει τα στοιχειώδη. Γεμίζεις υφυπουργούς κάποια Υπουργεία και τα νευραλγικά του Δικαιοσύνης και Δημοσίας Τάξης τα αφήνεις μονοπρόσωπα προωθώντας εμμέσως τα πρόσωπα αυτά δίνοντάς τους αυτοκρατορική υφή. Χορεύει το χορό των διαθέσεων των καναλαρχών και καίει το διακύβευμα της ουσιώδους αλλαγής. Και πρόσεχε δεν θέλω τεχνοκράτες και άλλους άοσμους χαρτογιακάδες στη Βουλή .Θέλω νέους βουλευτές που κρατάνε την παράταξη με νύχια και με δόντια και τράβηξαν τα πάνδεινα στις εκλογικές τους περιφέρειες την τελευταία διετία. Συνιστά αχαριστία και βοναπαρτισμό να μην τιμάς αυτούς που σε στήριξαν και να προστρέχεις στα ξεπερασμένα τηλεοπτικά προϊόντα της Βούλτεψη,του Ντινόπουλου,του Γιακουμάτου,της Παπακώστας κλπ

    • ΣΠΙΘΑΣ avatar
      ΣΠΙΘΑΣ @ roadrunner 09/06/2014 23:32:34

      Εντυπωσιακός ο ανασχηματισμός στο Υ.ΠΑΙ.ΘΑ. Ο κνίτης που πήγε στην Μόσχα και επιστρέφοντας έγινε Πασόκος; Μήπως κάνω λάθος; Α! Θα διδάξει νέο ήθος; Να μην κλέβουμε δημόσιο χρήμα όταν μας βλέπουν;

  46. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/06/2014 19:11:04

    Καταπληκτική Κυβέρνηση .... ολιγομελές και εμπνεσμεύνη πχ Ο κ Λοβέρδος που καταψήφισε τον προυπολογισμό του 2014 που καλείται να εφαρμόζει ως Υπουργός Ο Δ/ντης του οικονομικού γραφείου του κ Σημίτη Υπουργός Ο κ Γιακουμάτος θα φέρει την Ανάπτυξη Ο κ Ντινόπουλος, η κα Γεκερέκου (τι θα κάνουν 3 Υπουργοί στου Πολιτισμού;) Κικίλιας, Βούλτεψη .... ολιγομελές Μια απορία μόνο άργησαν ελέω σύνθεσης ή ελέω μοιράσματος; ΥΓ Κυβερνά το ΠΑΣΟΚ με ολίγη ΝΔ; ....αλήθεια δεν πρέπει να ξανά ανοίξει η Βουλή για προγραμματικές τώρα που μπήκε και άλλο κόμμα στην Κυβέρνηση;

  47. Άννα avatar
    Άννα 09/06/2014 19:11:19

    Α καλά! Δυο αγκάλιασαν τον Χρυσαυγίτη Μπούκουρα όταν έκλαιγε κι οι δυο πήραν υπουργιλίκι.!!!!!!!! Λοβέρδος και Παπακώστα

  48. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 09/06/2014 19:16:43

    Ελπιζω για το καλο προσωπικα του Σαμαρα τουλαχιστον η 'νεα' κυβερνητικη εκπροσωπος (τι καταντια για την ΝΔ..) να ΜΗΝ κανει τετοια λαθη οπως αυτο = http://www.youtube.com/watch?v=mEfbdEdkMwk που εχει κανει σε καμμια απο τις μελλοντικες δηλωσεις της....

  49. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 09/06/2014 19:28:17

    Γκίκας Χαρδούβελης, ποιοι τον επέβαλαν ? ρωτά κάποιος φίλος παραπάνω. Κάτι η Λέσχη Bilderbeg, κάτι το εντόπιο κατεστημένο, κάτι ωρισμένοι ολιγάρχες... Να κάνανε και καμμιά επένδυση όλοι αυτοί....

  50. παπαδοπουλος ηλίας avatar
    παπαδοπουλος ηλίας 09/06/2014 19:28:47

    Όχι τίποτε άλλο, αλλά δεν πρόλαβε ο Μιχελάκης να απαντήσει για τα 7000 ευρώ του Πάλλη!

  51. Marcelos avatar
    Marcelos 09/06/2014 19:31:58

    Μέχρι τώρα ξέραμε ότι κουμάντο στη Ν.Δ κάνει η κλίκα της Ντόρας, του Καραμανλή και του Αβραμόπουλου. Τώρα προστέθηκε και η κλίκα του βαθύ ΠΑΣΟΚ... Βλέπουμε να υπουργοποιούνται άνθρωποι οι οποίοι συμμετείχαν σε κυβερνήσεις προ 15-25 χρόνια!!! Επιπλέον συνεχίζουμε να πρωτοτυπούμε σαν χώρα παγκοσμίως και να χρίζουμε υπουργούς ανθρώπους οι οποίοι ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ/ΓΝΩΣΗ έχουν με/για το αντικείμενο του υπουργείου τους με συνέπεια να είναι πραγματικά έρμαια των "γενικών" και των "συμβούλων"!!! Στο Οικονομικών ο Γκίκας ο οικονομικός εξ' απορρήτων του Σημίτη. Αυτόν τον Σημίτη που κατονόμαζε η Ν.Δ ως αρχιερέα της διαπλοκής που κατέστρεψε οικονομικά τη χώρα... Ο Αθανασίου έμεινε στο Δικαιοσύνης ως "επιτυχημένος" διότι πέραν των Ξηρού, Μαζιώτη, Σακκά, Ρούπα κ.λ., περιμένουν ο Γιωτόπουλος και ο Κουφοντίνας να πάρουν άδειες κι αυτοί... Ο Δένδιας εφόσον έδωσε 17% στον Κασιδιάρη για τη δημαρχία, κρίθηκε ως "επιτυχημένος" και πάει στο νευραλγικό υπουργείο της ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ... Παρέδωσε δε τα "κλειδιά της χώρας" στον φιλόδοξο νέο Κικίλια, ιατρό και πρώην μπασκετμπολίστα, ο οποίος ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ έχει με θέματα τάξης, ασφάλειας πολύ περισσότερο με την οργάνωση αυτών! Ο Γεωργιάδης αποπέμφθηκε από το Υγείας ως άσχετος με το αντικείμενο κατά παραγγελία των φαρμακευτικών εταιριών, των ιδιωτικών διαγνωστικών κέντρων, των γιατρών του ΕΣΥ που κάνουνε το πρωί δημόσιες σχέσεις στα νοσοκομεία για τα παράνομα απογευματινά ιατρεία τους και των φαρμακείων. Αντί αυτού ανέλαβε ο δικηγόρος Βορίδης και η δικηγορίνα Παπακώστα (αυτή που έδινε επί Καραμανλή συστατικές επιστολές στους στρατιωτικούς που ήταν φίλοι του συζύγου της) ως πιο "σχετικοί" με τα θέματα της Υγείας από ότι ήταν ο Γεωργιάδης... Στο νευραλγικό υπουργείο Εσωτερικών που είναι υπεύθυνο για την εύρυθμη λειτουργία του κράτους γενικότερα αλλά για καυτά θέματα όπως οι ιθαγένειες κτλ., ο Αργύρης Ντινόπουλος, δικηγόρος (για λίγο) και δημοσιογράφος (για πολύ), (γιος Τρικαλινού αντάρτη του ΚΚΕ ο οποίος καυχιόταν ότι έσφαξε περισσότερους (Έλληνες) με κονσερβοκούτια παρά με όπλα και τη δεκαετία του '50 εργαζόταν ως μεταφραστής Ρωσικών), τον θυμόμαστε να κλαίει στη Ρουμανία ως πολεμικός ανταποκριτής όταν έπεφτε ο Τσαουσέσκου... Ο Λοβέρδος, παλιός γραμματέας της ΚΝΕ, ανέλαβε το Παιδείας, για το οποίο έπρεπε να "πειστεί" κιόλας πρώτα (!!!), διότι τώρα στα 60 αλλά και ως δικηγόρος, μπορεί να αφουγκραστεί τις ανάγκες της μαθητικής και σπουδάζουσας νεολαίας... Επιπλέον βλέπουμε και το γυναικείο φύλο να μπαίνει δυναμικά στην κυβέρνηση με όρεξη και δύναμη για "δημιουργία"... Βλέπουμε την κόρη του Καπετάν Ακέλα του ΚΚΕ και αρχισυντάκτου της Αυγής τη δεκαετία του 1950, Σοφία Βούλτεψη, 66 ετών πλέον... Βλέπουμε την Γκερέκου 56 ετών πλέον, στο υπουργείο Πολιτισμού, διότι ως γνωστόν στην Ελλάδα "πολιτισμός" είναι να έχεις βγει στο γυαλί... Ο Βοσκόπουλος υπεξαίρεσε 5,5 εκατομμύρια αλλά η Γκερέκου δεν ήξερε τίποτε για τα λεφτά που τρώγαν μαζί... Ο Τσοχατζόπουλος υπεξαίρεσε αλλά η Βίκυ Σταμάτη ήξερε για τα λεφτά που τρώγαν... Βλέπουμε τη Χριστοφιλοπούλου 58 ετών, η οποία είναι η πρώτη Ελληνίδα πολιτικός που φέρει μόνο το επώνυμο του συζύγου της... Γιατί άραγε;;; Ούτε οι παλιές π.χ. Ψαρούδα-Μπενάκη ή Γιαννάκου-Κουτσίκου δεν το έκαναν αυτό... Ζήλεψε την Ντόρα ή έχει να κρύψει τίποτε;;;
    Αμ ο Γιακουμάτος;;; Ούτε η ΕΥΠ δεν ξέρει ποια είναι η ηλικία του. Δεν έχει τόσο παλιά αρχεία... Αειθαλής, έχει συμμετάσχει σε καμιά 15αριά κυβερνήσεις μέχρι σήμερα με διαφορετική σύνθεση κάθε φορά...Πρόσφατα συνέλαβαν τον αδερφό του και την νύφη του διότι δεν πλήρωναν εισφορές εργαζομένων, ΦΠΑ και εφορία εδώ και 5-6 χρόνια για την επιχείρηση που έχουν. Φυσικά ο Γιακουμάτος δεν ήξερε απολύτως τίποτε όλα αυτά τα χρόνια για την επιχείρηση του αδερφού του.... Έτσι λοιπόν ερμήνευσαν στη Ν.Δ το 22% που πήραμε, το 14% δεξιά μας και το 26% του ΣΥΡΙΖΑ...

    • NikosP avatar
      NikosP @ Marcelos 09/06/2014 19:46:44

      Σιγα ρε Μαρκελε, εβγαλες τη μιση ΝΔ πρωην κομμουνιστες. Και το αλλο; Εαν ο Χαρδουβελης κατεστρεψε την Ελληνικη οικονομια επειδη την εβαλε στο ευρω τοτε με ποιον εισαι; Με τον Καμμένο;

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ NikosP 09/06/2014 20:13:42

        ΝικοςΠ, δεν είπα εγώ προσωπικά ότι ο Χαρδούβαλης κατέστρεψε την οικονομία. Λέω τι έλεγε η Ν.Δ τότε για τον Σημίτη και το οικονομικό του επιτελείο. Ότι δηλαδή κατέστρεψαν οικονομικά την Ελλάδα (καμία σχέση με το Ευρώ). Τα ξέχασες;;;

        • NikosP avatar
          NikosP @ Marcelos 09/06/2014 21:00:00

          και οι ναζι , συγνωμη οι Γερμανοι, ειναι απογονοι των ναζι παρολαυτα μιλαμε μαζι τους στην ΕΕ τι πηγες και ξεθαψες τωρα... κομμουνιστες , Σημιτικους κλπ. Εαν ηθελε ο Σαμαρας να βαλει δικο του υποουργο οικονομικων θα το ελεγε κανενας οχι; Δε νομιζω.

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ NikosP 09/06/2014 23:16:37

            NikosP, άντε για τους κομμουνιστές που ήταν πριν 70 χρόνια να το δεχτώ αλλά για τον δερβέναγα του Σημίτη που ήταν μέχρι πριν 7-8 χρόνια...;;;;

    • airman avatar
      airman @ Marcelos 09/06/2014 19:51:19

      Καλά για όλα τ΄άλλα, αλλά και ο Κικίλιας στην πυρά; - Οι παλιοί κακώς επανακάμπτουν. - Τα νέα πρόσωπα είναι άπειρα/άσχετα. Τελικά ποιος θα μας κυβερνήσει στην Ελλάδα;

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ airman 09/06/2014 19:56:37

        Airman, εάν δεις, για τον Κικίλια δεν έγραψα τίποτε για παρελθόν. Τον εκτιμώ πολύ περισσότερο από άλλους αλλά με συγχωρείς είναι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο του υπουργείου!

      • ACP avatar
        ACP @ airman 09/06/2014 20:12:13

        Μα δε λέμε ότι οι νέοι είναι άπειροι/άσχετοι. Ας έβαζε νέους που να είναι σχετικοί με το αντικείμενο του υπουργείου τους. Στη τελική πχ ο Κικίλιας πιο σχετικός θα ήταν στο πολιτισμού/αθλητισμού παρά εκεί που πήγε.
        Η απλή λογική λέει ότι πχ στο υγείας βάζεις ένα γιατρό, στο άμυνας κάποιον που να έχει σχέση με το στράτευμα, στο δημ.τάξης κάποιον που να έχει σχέση με τα σώματα ασφαλείας, στο παιδείας κάποιον εκπαιδευτικό/καθηγητή ή έστω βάζεις άτομα που ακόμα κι αν δεν έχουν σχετικό επάγγελμα, τουλάχιστον να έχουν παρόμοια θέση με επιτυχή θητεία στο βιογραφικό τους είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα.
        Εδώ βλέπουμε άλλα αντί άλλων, ο ορισμός του συμβιβασμού σε όλα τα επίπεδα που είναι σαφές ότι αποτέλεσε το βασικό κριτήριο επιλογής. Άρα δεν είναι γενικά κι αόριστα "οι παλιοί είναι κακοί και οι νέοι άσχετοι" αλλά "οι πετυχημένοι παλιοί και οι ορεξάτοι και σχετικοί με το αντικείμενο νέοι" που πρέπει να έχουν θέση.

        • Σωκράτης avatar
          Σωκράτης @ ACP 10/06/2014 00:10:56

          Αν ο Σαμαράς έβαζε γιατρούς στο Υγείας, στρατιωτικούς στο Άμυνας, αστυνομικούς στο Δημ. Τάξης .. ζήτω που καήκαμε. Την δοκιμάσαμε παλιά αυτήν τη συνταγή. Με τον Λοβέρδο έκανε εξαίρεση δίνοντάς του τπ Παιδίας για να .... τον αποτελειώσει. (Δάκτυλος Βενιζέλου;;)

          • ACP avatar
            ACP @ Σωκράτης 10/06/2014 03:36:37

            Μη διαστρεβλώνετε τα λεγόμενά μου. Είπα αν δεν είναι σχετικοί με το υπουργείο, τουλάχιστον να έχουν βιογραφικό με δραστηριότητα σε σχετικό έστω τομέα. Είναι παράλογο αυτό? Δηλαδή στέκει πχ να είναι η Φώφη σε υπουργείο άμυνας? Έχει καμία σχέση? Ο Δένδιας έχει επιδείξει κάποια δραστηριότητα οικονομικού τύπου ώστε να μπεί στην ανάπτυξη? Το αν κάποιος μπορεί να είναι νέος και δουλευταράς (που κάμποσει στο νέο σχήμα δεν είναι) δε λέει τίποτα. Και γω δουλευταράς είμαι στο κομπιουτεριλίκι αλλά δε πάω να με κάνουν μάνατζερ ή αρτοπώλη γιατί θα τα κάνω ρόιδο. Και ειδικά για το Δημ. Τάξης που είναι ανα πάσα στιγμή φωτιά και λαύρα δε μπορεί να βάζεις κάποιον που είναι και άπειρος και άσχετος με τα θέματα αυτά όσο καλό και χρυσό παιδί να είναι, πώς να το κάνουμε δηλαδή, με αυτές τις θέσεις δε κάνεις πειράματα γιατί κάνουν τζίζ.

          • Σωκράτης avatar
            Σωκράτης @ ACP 10/06/2014 07:51:43

            O " βιβλιοπώλης" Γεωργιάδης μια χαρά τα κατάφερε στο Υπ Υγείας. Όπλα και μπαλάσκες φοράνε πλέον και οι γυναίκες. Η Φώφη, που δεν είναι πολτική μου φίλη, καλά τα πάει στο υπ Άμυνας Ας περιμένουμε να τους κρίνουμε στην πορεία Το κομπιουτεριλίκι οδηγεί παντού. Μια χαρά θα τα πήγαινες ως μανατζερ σε αρτοπωλείο

      • takis 400 avatar
        takis 400 @ airman 09/06/2014 22:12:00

        τι λες?ο κικιλιας το νεο ατομο που εν μεσω κρισης εκανε μπιτς-βολλευ στην πλατεια συνταγματος?που απαντησε σε συμβασιουχο γυμναστρια που διεκδικουσε μονιμοτητα,οταν φτασεις 50 τι να σε κανουμε?αυτα ειναι τα νεα προσωπα?οι φανταστικοι τροχονομοι ?για οποιον καταλαβε

    • Azarias avatar
      Azarias @ Marcelos 09/06/2014 19:56:44

      Τώρα με την ανακύκλωση γίνονται θαύματα. Ακόμα και τα μπάζα ανακυκλώνονται. Δεν το γνώριζες; Θα μπουν μπάζα στην κυβέρνηση και θα βγουν κοσμήματα, έστω faux.

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Azarias 09/06/2014 19:59:17

        προσκυνώ σχόλιο!!! :) :) :)

    • my way avatar
      my way @ Marcelos 09/06/2014 20:10:32

      Τέτοιο κουτσομπολιό, ούτε στην Ελλάδα να ζούσες. Μας έχεις ταράξει στη μούφα, βρε Μέρκελε.

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ my way 09/06/2014 20:19:39

        Το IP μου (και τηλ) στη διάθεση του Φάκτορα. Μπορεί να δει άλλωστε από τα email που του έχω στείλει κατά καιρούς. Αν έχεις να πεις/γράψεις κάτι για αυτό που σχολίασα μπορείς να γράψεις σχόλιο. Απαντώ πάντα αντικειμενικά με γεγονότα και αριθμούς. Εάν θέλεις τώρα smalltalk δεν θα μπορέσω...

        • ΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΑ avatar
          ΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΑ @ Marcelos 09/06/2014 20:49:45

          Εχετε δηλωσει οτι δεν ζησατε ποτε στην ελλαδα μαρκελε....προς τι τοση αγωνια και τοσα σχολια για μια χωρα ? μηπως ψαχνετε καποια αναγνωριση με ολα αυτα που κατα καιρους λετε ?

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ ΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΑ 09/06/2014 23:45:08

            Αν και η ερώτησή σας (ειδικά η δεύτερη) είναι εκ του πονηρού, θα σας απαντήσω καταρχάς για λόγους ευγένειας. Έχω αγωνία για τη χώρα διότι οι γονείς μου μας μεγάλωσαν στο εξωτερικό έτσι ώστε να είμαστε περήφανοι για αυτή ας τους "έδιωξε" εκείνους στα 21 τους για τις φάμπρικες της Γερμανίας και του Βελγίου τις στοές... Πέραν τούτου, όταν πρώτα ο Θεός βάλουμε τα παιδιά σε μια σειρά με σπουδές κτλ. θέλουμε, με την επίσης Ελληνικής καταγωγής σύζυγο, να πάμε και να ζήσουμε στην Ελλάδα όσα χρόνια μας χαρίσει ο Ύψιστος. Το ότι θα παίρνουμε συντάξεις, πρώτα ο Θεός, άνω των 3.000 Ευρώ δεν σημαίνει ότι θέλουμε να ζήσουμε σε μία κατεστραμμένη χώρα στην οποία θα ζούνε πλέον μόνο συνταξιούχοι, δημόσιοι υπάλληλοι και ΛΑΘΡΟμετανάστες (όλοι οι υπόλοιποι θα έχουνε φύγει). Επιπλέον δεν θέλουμε να ζήσουμε στην πρώτη κομμουνιστική χώρα μετά το πέσιμο του παραπετάσματος όπου από τα 3 χιλιάρικα σύνταξη, για τα οποία δουλεύουμε σαν μαύροι στο εξωτερικό, θα μας παρακρατούν τα 2.400 ως "αναγκαστικό δανεισμό" ο Τσίπρας με τον Γλέζο... Επιπλέον δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί πρέπει να στέλνουμε ετησίως 5 χιλιάρικα για χαράτσια κτλ. για κάποια ακίνητα σ/τα οποία με τη σύζυγο ούτε καλλιεργούμε, ούτε κατοικούμε, ούτε από τα οποία έχουμε κάποιο εισόδημα! Εφόσον όμως τα στέλνουμε δεν μπορείτε να μας λοιδορήσετε εάν γράφουμε εδώ μέσα ότι δεν συμφωνούμε με το πώς τα διαθέτει το κράτος π.χ. ότι τα κάνει ένα πουγκί και τα δίνει στους δημοσίους υπαλλήλους... Είναι πραγματικά λυπηρό να μας παίρνουν συγγενείς και φίλοι, άνθρωποι που ήταν περήφανοι και να εκλιπαρούν να τους βοηθήσουμε να βρούνε δουλειά στο εξωτερικό (ή με δανεικά). "Ξάδερφε, να βρω εγώ ότι να 'ναι με το βασικό 1.500 στην Ολλανδία, να νοικιάσω μια γκαρσονιέρα με 2 κατοστάρικα, να κάνω το σκατό παξιμάδι και να περνάω με άλλα 3 κατοστάρικα και να στέλνω τα 1.000 της γυναίκας στην Ελλάδα, να περνάει αυτή με τα 500 μαζί με τα δυο παιδιά μας, να δίνει και 500 στο δάνειο για το σπίτι να μη μας το πάρει η τράπεζα"... Δεν είναι λυπηρό, να δέχεσαι τέτοια τηλεφωνήματα από ανθρώπους 50 ετών, περήφανους, οικογενειάρχες, που δούλευαν ή δραστηριοποιούνταν στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα;;;;;;;;; Έχω καμία 25αριά συγγενείς δημοσίους υπαλλήλους, από αυτούς δεν με έχει πάρει κανένας τηλέφωνο για δουλειά ή δανεικά... Γιατί άραγε;;;;; Και όταν τους παίρνω εγώ να δω τι κάνουν μου λένε "το μοναστήρι να είναι καλά"... Αγοράσαμε πέρυσι στην Ελλάδα ένα αυτοκίνητο για να το έχουμε όταν ερχόμαστε και να μην παίρνουμε συνέχεια ενοικιαζόμενα (να το κουνάει και ο πατέρας που και που στο χωριό). Πήγα να πάρω ελληνικές πινακίδες και μου λένε ότι δεν γίνεται να πάρω ελληνικές πινακίδες με ΑΦΜ από τη ΔΟΥ' κατοίκων εξωτερικού. Πρέπει να το κάνω κανονικό ΑΦΜ στη ΔΟΥ στα Γιάννενα και πέραν τούτου αυτό το αυτοκίνητο έχει τεκμήριο διαβίωσης 12.000 Ευρώ! Δηλαδή αν πάρω ελληνικές πινακίδες εκτός από τα τέλη και ασφάλεια θα πρέπει να κάνω και φορολογική δήλωση στην Ελλάδα (πέραν των Ε9) και θα φορολογούμαι σαν να έχω ετήσιο εισόδημα 12 χιλιάρικα ενώ δεν ζω καν στην Ελλάδα!!!!!!!!! Ακούστε Έλληνες!!!!! Όσον αφορά στην τελευταία σας ερώτηση εκ του πονηρού, δεν ψάχνω καμία αναγνώριση στην Ελλάδα και δει επαγγελματική. Αν και έχω συνέχεια προτάσεις και από τον δημόσιο και από τον ιδιωτικό τομέα, δεν με ενδιαφέρει να δραστηριοποιηθώ επαγγελματικά εκεί. Μου φτάνει η αναγνώριση που έχω στο εξωτερικό δεν χρειάζομαι και στην Ελλάδα. Μάλιστα όσες φορές έχει τύχει να συμμετάσχω σε task force με Αρχές ή υπηρεσίες, το έχω κάνει αφιλοκερδώς και δεν έχω ζητήσει ούτε μικρή χάρη πόσο μάλλον χρήματα...

          • Βασιλική Κ. Σ. avatar
            Βασιλική Κ. Σ. @ Marcelos 10/06/2014 00:11:53

            Μάρκελε ο τρόπος που αγαπάμε την πατρίδα εμείς οι ηπειρώτες να μην σε εκπλήσει που δεν γίνεται κατανοητός από όλους. Βέβαια αυτός ο Τρόπος έβγαλε τους Εθνικούς Ευεργέτες....

          • my way avatar
            my way @ Marcelos 10/06/2014 06:42:27

            Σου προτείνω νέο nick-name: Hieronymus Carl Friedrich Baron von Münchhausen. Σου ταιριάζει γάντι.

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ my way 10/06/2014 13:39:58

            My way, οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί είναι άστοχοι και άτοποι. Στους επιστρέφω εις το ακέραιον.

          • my way avatar
            my way @ Marcelos 10/06/2014 13:44:54

            Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Δεν είμαι εγώ αυτός που φλομώνει τον ιστότοπο στη μούφα.

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ my way 10/06/2014 13:55:42

            Ότι πεις... (αυτή την απάντηση δίνουν στους "Ναπολέοντες" αυτοί με τα άσπρα)...

          • my way avatar
            my way @ Marcelos 10/06/2014 13:58:53

            Τώρα, αποστομώθηκα!

    • NESTORAS avatar
      NESTORAS @ Marcelos 09/06/2014 21:40:59

      Marcele συμφωνώ απόλυτα. Σχολίασα και πιο πάνω διαχείριση του κόσμου δεξιά από την ΝΔ, μέχρι τις εκλογές γι' αυτό και οι επιλογές ναφθαλίνης και λαικής δεξιάς των παραθύρων. Περισσότερο κερδισμένος ο Μπένυ. Η μόνη σοβαρή επιλογή εξακολουθώ να πιστεύω είναι ο Χαρδούβελης (αντί Στουρνάρα- για το παρελθόν που λες είναι γνωστό αλλά η ΝΔ φαίνεται ότι δεν έχει πάγκο με τίποτα)

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ NESTORAS 09/06/2014 23:57:56

        Νέστορα, δυστυχώς δεν έχει ούτε ενδεκάδα πόσο μάλλον πάγκο...

    • Θύμιος avatar
      Θύμιος @ Marcelos 09/06/2014 22:19:57

      Πολύ σωστός και καίριος στις παρατηρήσεις σου.Μπράβο

  52. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 09/06/2014 19:39:50

    ο γιακουμάτος στο ανάπτυξης και ο λοβέρδος στο παιδείας; χα, χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα! η εκπλήρωση των ονείρων ΟΛΩΝ των κομματόσκυλων. η μήτρες έκαναν καλή δουλειά. αλήθεια, σε τι διαφέρουν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ;

  53. Dimitris avatar
    Dimitris 09/06/2014 19:47:15

    λευκη πετσετα

  54. Azarias avatar
    Azarias 09/06/2014 19:53:28

    Γκίκας Χαρδούβελης: Τυπικός εκπρόσωπος της φιλελεύθερης Νέας Αριστεράς. Αλοίμονο αν ο φιλελευθεροκληρωτισμός δεν ήλεγχε το ΥπΟικ.

  55. Νεύτων avatar
    Νεύτων 09/06/2014 19:57:09

    Υπήρξαν καλές επιλογές και κάποιες όχι και τόσο καλές. Αλλά, ας έρθουμε όλοι στη θέση του Αντώνη Σαμαρά που είναι μέσα σε μία μέγγενη. Με τον Μέγα Βοναπάρτη, την Τρόικα, την κοινωνία και τη Δεξιά η οποία τώρα τελευταία ουρλιάζει όλο και πιο πολύ για δικαίωση. 1. "Σαρωτικός ανασχηματισμός". Όντως. Με παράμετρο όμως τη Μεγάλη Σφαγή. Όχι ότι είδαμε εκπλήξεις αλλά τουλάχιστον έφυγαν όλοι εκείνοι οι οποίοι δεν έκαναν τίποτε απολύτως. Λεπτομέρειες παρακάτω. 2. Χαρδούβελης. Μία γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο βιογραφικό του αλλά και στις επιστημονικές δημοσιεύσεις, ο άνθρωπος έχει να δείξει έργο. Με ετεροαναφορές, με επιστημοσύνη, σε κάθε περίπτωση, με ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ στη διεθνή επιστημονική κοινότητα από τον κ. Στουρνάρα. 3. Δένδιας. Πιστεύω ότι ήταν μία καλή επιλογή. Έχει δείξει μέχρι τώρα (και πείστε με για το αντίθετο) είναι τουλάχιστον μεθοδικός και πεισματάρης. Έχει δηλαδή τα στοιχεία που χρειάζονται για να ακολουθηθεί και κυρίως να υλοποιηθεί το roadmap της Ανάπτυξης όπως το έχει δείξει ο Αντώνης Σαμαράς. Δυστυχώς, ο κ. Χατζηδάκης ήταν υπερτιμημένος. Και μάλιστα πάρα πολύ. Το έχω γράψει, δεκάδες φορές. Δε μου φαινόταν ο άνθρωπος ότι έχει το τσαγανό να πιάσει τον ταύρο από τα κέρατα. Ήταν απλά καλός στο να υπογράφει θεσμικά εργαλεία, να τα παρουσιάζει σε ημερίδες, αλλά μόνον αυτό. Για να θυμηθούμε λίγο, πόσο μόχθησε να πάρει το roadmap του Αντώνη Σαμαρά και να το τρέξει; Τι έκανε για την επιχειρηματικότητα πέρα από τη συμμετοχή του σε ημερίδες για τις νεοφυείς επιχειρήσεις; Τι έκανε για το ΕΣΠΑ που σε λίγο θα αρχίσει, πέρα από την εξασφάλιση παραπάνω χρημάτων στην 1η δόση; Πόσο πάσχισε για να υλοποιηθεί επιτέλους η περιβόητη "καινοτομία" που πλέον έγινε λέξη-ανέκδοτο; Πόσο πάταξε την γραφειοκρατία που τόσο την ανέφερε με παράπονο μικρού παιδιού; Θα έπρεπε να καταλάβει ο τέως ΥΠΑΝ ότι δεν επιβιώνεις έχοντας απλά ένα καλό momentum από την Ευρώπη κλπ, εκεί που όλα δουλεύουν ρολόι αλλά πρέπει να συντηρείς το momentum στην Ελλάδα, γυρνώντας συνεχώς τη μανιβέλα και όχι έχοντας εκείνο το ύφος της απορίας - τρόμου σε κάθε σου δημόσια εμφάνιση. Υπερτιμήθηκε πάρα πολύ λοιπόν και αυτό ας το βλέπουν όλοι όσοι θα πάνε τώρα στας Ευρώπας. Ως αντιπαράδειγμα (εδώ που φτάσαμε, προτιμών την κυρία Μπακογιάννη σε θέση επιτρόπου παρά τον κ. Χατζηδάκη. Ειλικρινά!). Πιστεύω ότι ο Δένδιας θα κάνει τη διαφορά και θα με θυμηθείτε. Μία πρόταση προς αυτόν: ας λήξει το θέμα με την τιμή του γάλακτος και με το ζύγι του άρτου, ναι αυτό για το οποίο φώναζε ο λίγος Χατζηδάκης ότι θα λυθεί κατευθείαν, ας ΦΥΤΕΨΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΓΙΚΑ ΡΑΒΔΙΑ, ναι, από αυτά που δε μπορούσε να έχει ο "ρεαλιστής" Χατζηδάκης και ας κάνει και μια κίνηση ουσιαστική: να καταλάβει ότι υπάρχει ένα τρομερό εργαλείο στη διακυβέρνηση, η ΓΓΕΤ. Να την πάρει πάλι πίσω το ΥΠΑΝ, να φύγει από το Υπ. Παιδείας. Γιατί στο ΥΠΑΝ αποκτά ρόλο και όχι στο Παιδείας του κατεστημένου των μεγαλοκαθηγητών και των ονομάτων - δεινοσαύρων που λύνουν και δένουν. Πολλώ δε μάλλω, τώρα που πήγε στο ΠΑΣΟΚ και καταλαβαίνετε πόσο εύκολα θα ξαναεμφανιστούν οι γνωστοί λοιμοκοντόροι που είχαν μάθει χρόνια επί ΠΑΣΟΚ να περνούν καλά. Το εννοώ αυτό και το αναμένω, μαζί με ουσιαστικές πράξεις για την πάταξη της γραφειοκρατίας και την ενίσχυση της επιχειρηματιότητας προβάλλοντας ένα Όραμα και όχι λογιστικούς κανόνες χρήσης που αηδιάζουν τους επιχειρηματίες! 4. Λοβέρδος. Ελπίζω ότι δε θα είναι άλλος ένας καθηγητής πανεπιστημίου που θα συμβιβαστεί με τους "λίγους" (τωρινούς) πρυτάνεις και κυρίως δε θα κάνει κουρέλι εκείνο το νόμο που ψηφίστηκε από τα ⅔ της Βουλής. Δυστυχώς, ο Αρβανιτόπουλος τα έκανε ... - μην πω τι - στα Πανεπιστήμια. Λυπάμαι που το λέω, αλλά ως Δεξιός, περίμενα να έχω έναν Υπουργό με πυγμή και όχι συμβιβασμένο με σκουπιδαριά στα ΑΕΙ και γελάκια με τους πρυτάνεις που τον δουλεύανε ψιλό γαζί! Μπροστά του! Και αυτός απλά έβγαζε εγκυκλίους που διέλυαν ακόμη περισσότερο τα ΑΕΙ, για να μην πονοκεφαλιάζουν οι συνάδελφοί του Πρυτάνεις. 5. Κικίλιας. Χαίρομαι που υπάρχει κάτι νέο. Στο κάτω-κάτω να δούμε βρε αδερφέ τι μπορεί να κάνει η νέα γενιά των στελεχών της ΝΔ. Πιστεύω ότι θα αποτελέσει την έκπληξη. Διότι απλά είναι μετριόφρων, χαμηλού προφίλ και έχω τη διαίσθηση ότι θα βάλει τα γυαλιά σε πολλούς, επειδή θα μας βγει δουλευταράς. 6. Βορίδης. Κάνει deliver. Ό,τι και να λέμε. Και μου φαίνεται τακτικός, τακτοποιημένος, και στην σκέψη, και στο σχέδιο και στην υλοποίηση. Νομίζω ότι θα τα καταφέρει. Από εκεί και πέρα όμως υπάρχουν και κάποια μελανά σημεία. Ας πούμε ο Γεωργιάδης. Κανείς δεν αμφισβητεί ότι ήταν ο πιο μαχητικός από όλους. Βγήκε μπροστά, κατηγορήθηκε, τον ειρωνεύτηκαν, πάλεψε, κυρίως, δεν ντράπηκε να πει αυτά που πιστεύει. Ίσως ήταν κυνικός κάποιες φορές αλλά έλεγε τα πράγματα με το όνομά τους. Και πάλεψε πολύ και στις εκλογές. Πιστεύω ότι αδικήθηκε. Καράογλου: ως Θεσσαλονικιός, πιστεύω ότι ήταν από τους λίγους που βγήκε μπροστά στον αγώνα, για τις εκλογές, εδώ στην Β. Ελλάδα. Ήταν μάχιμος, προσπάθησε πραγματικά και ειλικρινά. Όταν όλοι οι άλλοι συντοπίτες του ήταν χαμένοι, όπως π.χ. ο νέος υπουργός Β. Ελλάδος... Ο Καράογλου είχε ένα προσόν: ήξερε που στεκόταν, δεν είχε έπαρση και ήταν προσηνής. Βέβαια, ολιγώρησε σε κρίσιμα θέματα. Π.χ., δεν έκανε τίποτε απολύτως για την περιβόητη Ζώνη Καινοτομίας, ένα κομικό σημείο για τη Θεσσαλονίκη της φραπεδιάς και του χαλαρού. Αρκούνταν σε συνεχείς επανεκινήσεις, οι οποίες όμως δεν έφεραν τίποτε. Η Ζώνη, αυτό το "εργαλείο" που θα έλεγε και ο Χατζηδάκης, ακόμη ψάχνει για τα οικόπεδα που θα της παραχωρούσε ο πρώην ΥΠΑΑΤ, του οποίου ούτε το όνομα δε θυμάμαι. Τόσο άφαντος ήταν... Επιπλέον, ονόματα όπως Γιακουμάτος, Ντινόπουλος και κάποια άλλα, δε μπορώ να πω ότι με κάνουν να νιώθω υπερήφανος, εγώ ο σαμαρικός, για τις επιλογές του Αντώνη Σαμαρά. Μου θυμίζουν ξερή, παλιά δεξιά, γεμάτη ναφθαλίνη, γραφικότητα, εικόνες του χθες και της δεκαετίας του 2000. Μακάρι να με διαψεύσουν και πρώτος εγώ θα πω συγγνώμη. Εν κατακλείδι, πιο πολύ μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος επειδή "τιμωρήθηκαν" οι λίγοι παρά ότι είναι εξαιρετικοί οι καινούργιοι. Σε κάθε περίπτωση, βλέπω ένα θετικό πρόσημο, οριακό, με μία δυναμική. Αλλά, φυσικά αυτός που μόνο γνωρίζει είναι ο ΑΣ. Καλύτερα από όλους μας. Και ελπίζω να τους βάλει "το μαχαίρι στο λαιμό", και να τους δώσει να καταλάβουν ότι: - η Ανάπτυξη πρέπει να ξεκινήσει ΕΧΘΕΣ - η τεχνολογία είναι ένα όπλο που μπορούμε να πάμε μπροστά, μόνοι μας, χωρίς σώνει και καλά ΕΣΠΑ και επιδοτήσεις - Η παιδεία αποτελεί το μεγαλύτερο κεφάλαιο της Ελλάδας και απαιτείται να έχουμε μοντέρνα σχολεία, ανοιχτά ΑΕΙ, σύγχρονο δια βίου κάθετο εκπαιδευτικό σύστημα από 5 χρόνων έως και 70! - Οι αδικίες πρέπει να σταματήσουν εχθές. Σε κάθε επίπεδο, φορολογικό, καθημερινότητας, μισθολογικό, φοροδιαφυγής και ένα βουνό άλλα... - Το έργο που θα παράγεται από αυτούς, να είναι ΕΡΓΟ και όχι εντροπία, για να εξασφαλίσουν την επόμενη κοινοβουλευτική θητεία. Θα περίμενα να τους πει αύριο ο Αντώνης Σαμαράς "ξεκινήστε με το εξής στο μυαλό σας: σε 2 χρόνια ΔΕ ΘΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ! Αλλά θα μείνετε στην ιστορία ως αυτοί που είχατε την τελευταία ευκαιρία για να αλλάξετε την Ελλάδα! Και τα καταφέρατε!" Έτσι δεν είναι Πρόεδρε;;;;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Νεύτων 09/06/2014 23:14:31

      Κάποτε στο ΕΜΠ, είχαμε έναν ΙΒΜ1620. Ίσα με μιά αίθουσα χορού μεγάλο. Είχε και δικό του φρασεολόγιο λαθών. Αν του έδινα: ΑΝΑΠΤΥΞΗ+ΔΕΝΔΙΑΣ+ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΣ= θα απαντούσε DOES NOT COMPUTE Εσείς όμως, εμβριθέστατε, εκτιμήσατε ότι Αυτοί, ένας δικηγόρος και ένας γιατρός του Β' ΠΠ θα οδηγήσουν την Ελλάδα στο αναπτυξιακό άλμα που έχει ΑΜΕΣΗ ανάγκη. Σας θεωρώ επικίνδυνο για την κοινωνία. 'Οπως και τους συγκεκριμένους για την Ανάπτυξη (το ΥΠΑΝ είναι ίσως το πλέον απαιτητικό από πλευράς τεχνογνωσίας Υπουργείο, γιατί χειρίζεται διαδικασίες και προγράμματα, που πρέπει να αντιλαμβάνεσαι πολυσχιδώς πριν αποφασίσεις. Δεν είναι απλή "πολιτική βούληση".

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ ΠΗΛΕΑΣ 10/06/2014 00:04:26

        Αγαπητέ ΠΗΛΕΑ, πολύ εύστοχο το σχόλιό σου! Έγραψα ότι το υπουργείο ανάπτυξης είναι από τα πλέον νευραλγικά στην παρούσα φάση. Εκεί βλέπουμε ότι πήγε ο αποτυχημένος Δένδια από την κλίκα του Καραμανλή μαζί με το Γιακουμάτο που παίζει και στις δύο κλίκες (και της Ντόρας και του Καραμανλή). Η δεύτερη χειρότερη επιλογή είναι του Κικίλια στο νευραλγικό υπουργείο δημόσιας τάξης! Όχι από άποψη προσωπική αλλά από άποψη τεχνοκρατική. Θα κάθονται 3-4 στρατηγοί της Αστυνομίας και θα του λένε "κύριε υπουργέ βγάλαμε το τάδε επιχειρησιακό σχέδιο, παρακαλώ μελετήστε το για να το εγκρίνετε" και αυτός θα τους κοιτάζει σαν να κατέβηκαν από τον Άρη... Όχι γιατί είναι χαζός ή βλάκας ο άνθρωπος προς Θεού αλλά δεν το κατέχει το θέμα, τι να κάνουμε τώρα...

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ Marcelos 10/06/2014 01:28:25

          Είναι "κόλπο" της σύγχρονης κυβερνητικής, φίλε μου. Βάζεις έναν άσχετο, επειδή ένας σχετικός ΚΑΙ ελέγχει ΚΑΙ ελέγχεται, ενώ ένας άσχετος κάνει ότι του λένε και απαλλάσσεται λόγω ασχετοσύνης. Έχεις δει "γκουρού" σε ανάλογο υπουργείο; ΠΟΤΕ! Γιατί ο πόρος του είναι το κύρος της αυθεντίας του και αν σου υπογράψει τις αρλούμπες που του παραγγέλνεις, η ζημιά του είναι ανεπανόρθωτη σε ηθικό, επαγγελματικό, κοινωνικό και οικονομικό επίπεδο. Ενώ αν ο Γιακουμάτος πχ. στείλει μια θερμοκοιτίδα νοσοκομείου στον ΣΕΒ, ερμηνεύοντας την απαίτηση του για enterprise incubators, θα γελάσουμε (μαζί κι αυτός) και θα το ξεχάσουμε. Έχει όμως και το νόημά του: Ανάπτυξη και Ασφάλεια κλπ κλπ: Ποιός νοιάζεται;;;... Ο Μικρόκοσμος της Εξουσίας να'ναι καλά...

      • Νεύτων avatar
        Νεύτων @ ΠΗΛΕΑΣ 10/06/2014 06:03:36

        Όπως θα είδατε, για τον Γιακουμάτο σχολίασα, αλλά βιαστήκατε. Μάλλον, στο ΕΜΠ δε σας μάθανε να διαβάζετε σωστά και με λεπτομέρεια. Επιπλέον, φαίνεται ότι σας μάθανε να είστε και αγενείς στους χαρακτηρισμούς σας ("Σας θεωρώ επικίνδυνο...") αλλά και είρωνες "εμβριθέστατε". Το να μηδενίζει κανείς τα πάντα, είναι ό,τι πιο εύκολο. Καλή σας μέρα!

  56. Karanus avatar
    Karanus 09/06/2014 19:57:20

    Πάντως από τα σχόλια που ανεβαίνουν εδώ στο antinews, φαίνεται ότι πέτυχε ο ανασχηματισμός..... Χαχαχαχαχαχαχα η και Αχαχαχαχαχαχαχ....

    • GJ avatar
      GJ @ Karanus 09/06/2014 20:34:09

      σιγά θα χε@τείς από το πολύ το γέλιο....

  57. Azarias avatar
    Azarias 09/06/2014 20:07:42

    Ο Γιακουμάτος, cult φιγούρα της Πλατείας Κολωνακίου, είναι ο νέος Υφυπουργός Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας. Απορία: Θα είναι στην ανάπτυξη ή στην ανταγωνιστικότητα; Προτείνω στην ανταγωνιστικότητα, με έτερο Υφυπουργό τον Γιατρό-Μαϊμού θρύλο της Σκύρου Καστάνη, ώστε να ανταγωνίζονται στις ιατρικές γνώσεις.

    • Κυνας avatar
      Κυνας @ Azarias 09/06/2014 20:33:59

      Να σημειωθει εδω η παλαιοτερη του δηλωση περι "ενοικιασματος της Ακροπολης" για να καταλαβουμε τι ειδους αναπτυξη εχει να φερει το θραψαλο Μετα τον αιγιαλο σειρα εχεουν και τα μνημεια..... Φατνασου μελλοντικη εικονα : ο Παρθενωνας με διαφημιστικες πινακιδες Mediamarkt και Goodys κατα μηκος του και τις πρακτορες του τζαμπα να διαφημιζονται με μαγιο παρεα με τα μαρμαρα με το σλογκαν "το αφεντικο τρελλαθηκε ολα μισοτιμης !"

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Κυνας 10/06/2014 00:07:10

        Το κλέβω!!! :)

  58. Albert avatar
    Albert 09/06/2014 20:10:43

    Αποδεικνύεται ότι εν πολλοί, και ο κ.Σαμαράς είναι της ισορροπιστικής και ανακυκλωτικής σχολής. Καλή επιλογή εκείνη του κ.Χαρδούβελη, με την οποία ο κ.Σαμαράς εξέπληξε πολλούς υποστηρικτές του. Κανείς δεν επέβαλε τον Γ.Κ. παρά μόνο η πραγματικότητα. Απλά στο χώρο της ΝΔ δεν υπάρχουν στελέχη ανάλογης επάρκειας.

  59. Θόδωρος 17.06.201? avatar
    Θόδωρος 17.06.201? 09/06/2014 20:27:35

    Όταν προ ημερών είχα κάνει μια τοποθέτηση στο θέμα του ανασχηματισμού, δεν είχα κατά νου αυτό ακριβώς.. Η διαχειριστική λογική διακυβέρνησης συνεχίζεται. Αν ο ΑΣ είπε όντως ότι "δεν θα είμαι εγώ ο Πρωθυπουργός της ευημερίας", ίσως εννοούσε της ευημερίας ότι θα 'ναι ο Αλέξης Τσίπρας ή μια Κεντροαριστερά που θα καταφέρει να συμπτυχθεί μέχρι τότε. Ίσως κι αυτό να ήταν το σχέδιο, αφού Κεντροδεξιά δεν φαίνεται να υπάρξει στο άμεσο μέλλον.. Όντως ορισμένα ονόματα που είδα να υπουργοποιούνται/επαναϋπουργοποιούνται δεν περίμενα να τα δω ποτέ.. Υ.Γ. Αλλάζω το ψευδώνυμο μου πλέον. Θα γίνει 17.06.201? γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνουν εκλοοοογγγ........εχχχχ...γκγκγκ!.... Συγγνώμη, κάποιος μου έκλεισε απότομα το στόμα!...

    • Θόδωρος 17.06.201? avatar
      Θόδωρος 17.06.201? @ Θόδωρος 17.06.201? 09/06/2014 21:39:09

      Διαβάζοντας και τα περισσότερα σχόλια των υπόλοιπων, καταλαβαίνω ότι ο ανασχηματισμός δεν ενέπνευσε πολύ αισιοδοξία τελικά.. Θα δούμε. Ίσως η κρίση να άλλαξε πραγματικά την Γκερέκου, τον Λοβέρδο, τον Κουκουλόπουλο ή τον Γιακουμάτο και τον Βορίδη.. Μπορεί να τους έκανε καλύτερους ανθρώπους!.. Τον Βασιλάκη τον Κικίλια τον λυπάμαι πάντως..

      • airman avatar
        airman @ Θόδωρος 17.06.201? 10/06/2014 19:01:54

        "Τον Βασιλάκη τον Κικίλια τον λυπάμαι πάντως.." Καλοσύνη σου!

        • Θόδωρος 17.06.201? avatar
          Θόδωρος 17.06.201? @ airman 10/06/2014 21:13:30

          Δεν θα 'πρεπε? Όταν λέμε για φρέσκα, νέα πρόσωπα, τον Κικίλια εννοούσαμε?? Αυτός είναι ο μόνος "νέος" της κυβερνητικής πολιτικής σκηνής? Είναι σοβαρά πράματα αυτά? Ο Δένδιας έφτυσε αίμα να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα και θα πάει ο Κικίλιας να κάνει τι? Να κάθεται να τους ακούει και να συμφωνεί? Κάποιος κακοπροαίρετος θα μπορούσε να ρωτήσει του κυβερνώντες: "Μας δουλεύετε? Τι επιπολαιότητες είναι αυτές?" Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, παράδειγμα φέρνω. Αν και από τηλεοπτικές εμφανίσεις του δεν μου φαίνεται "μεγάλου διαμετρήματος". Αλλά αν όντως στην ζητούμενη πραγματική κυβερνητική ανανέωση για την οποία μιλάμε πολλοί, η απάντηση είναι ο κάθε Κικίλιας τότε η σύγχρονη πολιτική στην Ελλάδα είναι νεκρή και δεν το 'χει καταλάβει!

  60. Διογένης avatar
    Διογένης 09/06/2014 20:43:15

    Ο ανασχηματισμός είναι καλύτερος για αυτούς που έφυγαν, παρά για αυτούς μπήκαν. Η παρουσία Χαρδούβελη δείχνει ότι ο Σαμαράς δεν θέλει να τα σπάσει με τους δανειστές. Μένει να φανεί αν έχει ο ίδιος καλή χημεία με το Μαξίμου και τον ίδιο τον Σαμαρά. Σίγουρα η ομάδα των "διαπραγματευτών" είναι πλέον πολύ έμπειρη. Ας ελπίσουμε να έχει λίγο καλύτερο πολιτικό αισθητήριο από τον Στουρνάρα. Δικαίως αναρωτιούνται οι πάντες για τον Γιακουμάτο, εγώ θα πρόσθετα και μια απορία ακόμη: Ποιον ισχυρό έχει βύσμα ο λεγάμενος και μπαινο-βγαίνει σε κυβερνήσεις ως υφυπουργός; Δεν μπορεί, δεν είναι δυνατόν να τον επιλέγουν. Κατά τα άλλα, είναι φανερό ότι επρόκειτο για μια ακόμη φορά για κυβέρνηση, η οποία προσπαθεί να συντηρήσει την κυβερνητική πλειοψηφία στη Βουλή. Το μόνιμο άγχος κάθε κυβέρνησης από τότε που ισχύει η αρχή της δεδηλωμένης (1875, Τρικούπης). Ας ελπίσουμε να περάσει αύριο σε συνταγματική μεταρρύθμιση το ασυμβίβαστο βουλευτή-υπουργού. Πάντως η τελική μου σκέψη είναι: Δεν είναι αυτή η Ελλάδα. Δεν μπορεί να είναι αυτή η Ελλάδα. Δεν μας εκπροσωπεί αυτή η Ελλάδα, αυτή η κυβέρνηση. Ακόμη και όσοι προσπαθούν/προσπαθούμε να βρούμε κάτι θετικό στον ανασχηματισμό, δεν μπορούμε να πούμε ότι είμαστε ενθουσιασμένοι. Μακράν τούτου. Ο Θεός βοηθός, αγαπητοί φιλοι...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Διογένης 09/06/2014 21:35:22

      Μεταξύ μας αγαπητέ Διογένη,αφού δεν ήθελε να τα σπάσει με τους δανειστές,απορώ γιατί δεν άφησε το Στουρνάρα στη θέση του.Αρκεί που έδιωξε το Θεοχάρη.

    • Naruto avatar
      Naruto @ Διογένης 09/06/2014 21:38:08

      Ο θεός βοηθός φίλε Διογένη γιατί αλλιώς τη βάψαμε . Την απορία με τον Γιακουμάτο την έχω και εγώ ποιός τον επιλέγει αυτόν τον άνθρωπο ? Τον Λοβέρδο πάλι πού τον θυμήθηκαν και τι μπορεί να προσφέρει ? Εύχομαι για το καλύτερο .

  61. Κ. Λ. avatar
    Κ. Λ. 09/06/2014 20:53:15

    Εντάξει, σαρωτικός ο ανασχηματισμός από πλευράς προσώπων που άλλαξαν. Αυτό ενδιαφέρει και μάλιστα τη δεδομένη στιγμή; Εκείνο που με απασχολεί και με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι η χαμηλή ποιότητα πολλών προσώπων και η ικανότητά τους να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις των καιρών, γιατί σχεδόν όλοι έχουν ξαναδοκιμαστεί ανεπιτυχώς σε παρελθόντα κυβερνητικά σχήματα. Επίσης, εκείνο που θα ήθελα και θα χειροκροτούσα είναι ένα, επιτέλους, πολύ πιο μικρό και αποτελεσνματικό κυβερνητικό σχήμα. Αυτή η ενέργεια θα έδινε θετικό σήμα και μήνυμα στην κοινωνία.

    • NikosP avatar
      NikosP @ Κ. Λ. 09/06/2014 21:33:45

      μη ξεχνας οτι πλεον οι ψηφοφοροι της ΝΔ στις ηλικιες ανω των 65 ειναι ακομα 40% αλλα στους κατω απο 10% εως 20% αυτους βλεπουν οι παπουδες στην TV αυτους ψηφιζουν

  62. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 09/06/2014 21:28:22

    Από όλα τα πρόσωπα πού μπήκαν στην Κυβέρνηση μου έκαναν εντύπωση ιδιαίτερα,δύο. Ο Ανδρέας Λοβέρδος,πού μέχρι χτές ήταν αρχηγός κόμματος,μπήκε υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων.Θρησκευμάτων,ένας δικηγόρος πρώην υπουργός,που υποστηρίζει με πάθος μια άλλη θρησκεία,μιά αίρεση,τη Σαϊεντολογία: http://www.egolpion.net/795EA9B1.print.el.aspx Επίσης ο Β.Κικίλιας, Υπουργός Δ.Τάξης. Όσο καλές προθέσεις και να έχει,σε ένα τόσο νευραλγικό Υπουργείο,εκεί που ο προηγούμενος έδινε κάθε μέρα εξετάσεις,με τόσο καυτά θέματα στην ατζέντα,θα μπορέσει να ανταποκριθεί; Μένει να δούμε... Για τον μόνο πού χάρηκα που δεν έφυγε,ήταν ο Σταϊκούρας από το Υπ.Οικ. Κατά τα άλλα,καλή δύναμη στη νέα Κυβέρνηση και καλό κουράγιο με τα θηρία (Σόϊμπλε,Μέρκελ,Λαγκάρντ)...

    • Naruto avatar
      Naruto @ Κυθήριος 09/06/2014 22:06:52

      Κυθήριε για τον Λοβέρδο είσαι σίγουρος οτι ειναι οπαδός της σαϊεντολογίας ? αν θυμάμαι καλά πρέπει να ειναι αυτοί που πιστεύουν στα UFO έτσι τον αποκαλούσε ένας φίλος γιατρός όταν ήταν στο υγείας . Για το υπ .Δ. Τάξης απ´οτι γνωρίζω πρέπει ο εκάστοτε υπουργός να έχει την έγκριση των Αμερικάνων και των Εβραίων . Για τους υπόλοιπους έχουμε χρόνο να συζητήσουμε .

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Naruto 09/06/2014 22:31:48

        Naruto,όπως διάβασα στο άρθρο που βάζω στο link,ήταν συνήγορος υπεράσπισης στη δίκη του ΚΕΦΕ (της εκκλησίας της Σαϊεντολογίας στην Ελλάδα),που κατηγορούνταν για φακελλώματα διαφόρων προσώπων. Έχω διαβάσει επίσης ότι από τους Σαϊεντολόγους,αυτός μαζί με τον Π.Ευθυμίου (υπουργός Παιδείας κι αυτός κάποτε-τυχαίο;-) και τον Μ.Σταθόπουλο τον υπουργό των ταυτοτήτων,προωθήθηκαν ιδαιτέρως σε κυβερνητικές θέσεις επί ΠΑΣΟΚ και Σημίτη...

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ Κυθήριος 10/06/2014 11:17:14

          Κυθηριε ομολογω οτι αυτο με τον Λοβερδο δεν το ηξερα. Η Σαηεντολογια θεωρειται απο την Εκκλησια οτι πιο επικινδυνο, πιο πολυ κι απο τους Ιεχωβαδες, γιατι κρυβεται πισω απο φιλοσοφικη κουρτινα.... Για τον Ευθυμιου-μιας και τον ανεφερες- η πλειονοτης των καθηγητων τον θεωρει ως τον καλυτερο υπουργο Παιδειας που περασε ποτε, ισως γιατι προερχοταν απο καθηγητικο σπιτι και ηξερε. Προασπισε με τον καλυτερο τροπο τα δικαιωματα τους-ιδιως των ιδιωτικων που τωρα τους πεταξαν στον Καιαδα- και "μετακομισε" πολλους ψηφους τοτε στο Πασοκ προερχομενους κυριως απο τη ΝΔ......

  63. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 09/06/2014 21:50:47

    παραδεχομαι παντως το Σαμαρα εχει, αν μη τι αλλο ,χιουμορ ,αφησε το βενιζελο να κατεβασει τη 'πρωτη του 'ομαδα κι αυτος θα παιξει με τα δευτερα ,ειμαι περιεργος να δω που το παει.

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ ΝΙΚΟΣ Π 09/06/2014 21:59:57

      Το παει ισα πανω στο ντουβαρι, και με ταχυτητα...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΝΙΚΟΣ Π 09/06/2014 22:53:31

      Μάλλον κοιτάζω να διασώσω τους πρώτους για το ...μακρινό μέλλον και όταν γίνει το ατύχημα θα πω ότι φταίνε οι υπουργοί του πασοκ που κυβερνάει! Προσπαθώ από το απόγευμα να καταλάβω γιατί περιμένουμε δύο βδομάδες για να δούμε αυτό το αποτέλεσμα και ειλικρινά, καταλήγω σ΄αυτό το συμπέρασμα.

  64. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 09/06/2014 22:31:11

    Ε δεν ενθουσιαστικα και από τα προσωπα... ειδικά Γκερεκου Γιακουμάτος, Λοβέρδος.... Τι να κάνουμε ας τους δούμε μπορεί να αποδειχθεί καλή σύνθεση σε βάθος χρόνου. Αλλά βλέπω πολλούς υφυπουργούς σε πολλά υπουργεία, ήταν έτσι και στην παλιά σύνθεση?

  65. panas avatar
    panas 09/06/2014 22:38:25

    Είναι παράδοξο για δεξιό κόμμα να μην έχει στη διάθεση του οικονομολόγους εμβέλειας. Απ' ότι φαίνεται οι μόνοι σχετικοί με τα οικονομικά ήταν οι παλιές επιλογές του Σημίτη. Μπορεί και να είναι έτσι, αφού τη διακυβέρνηση του Σημίτη τη θεωρώ πιο αποτελεσματική στα οικονομικά από αυτή του ΚΚ του νεότερου. Αλογοσκούφης και Φωτιάδης αποδείχτηκαν ολίγιστοι... Για τον Γιακουμάτο, τη Φώφη, τη Χριστοφιλοπούλου, τον Μιλτιάδη, την Όλγα, τον Ντινόπουλο τον πετυχημένο Κυριάκο, τον Κικκίλια και τους λοιπούς τι να πω... Είναι οι επιλογές που ταιριάζουν περισσότερο στον Πρωθυπουργό και στον Αντιπρόεδρο... Ο Σαμαράς τελικά τους έσωσε όλους αυτούς. Θα του το ξεπληρώσουν σε αυτόν και στα παιδιά του. Έτσι συνεχίζεται ο νεοπαλαιοκομματισμός...

    • NikosP avatar
      NikosP @ panas 10/06/2014 09:24:44

      αλλωστε το περιβαλλον Σαμαρα σε συνεργασια με το Βημα του Ψυχαρη αφηνει να διαρρευσει οτι ο Καραμανλης ειναι αυτος που κατεστρεψε την οικονομια και εκανε πολλες χιλιαδες διορισμους

  66. Χαβιάρης avatar
    Χαβιάρης 09/06/2014 22:38:28

    Γιατί διαμαρτύρεστε; Ο Σαμαράς το πήρε το μήνυμα. Ποιούς ψηφίσατε στις ευρωεκλογές; Σπυράκη και Ζαγοράκη; Πάρτε τώρα ένα Ντινόπουλο και μια Γκερέκου. Και μετά σας φταίει ο Σόιμπλες, η Μπίλντενμπεργκ και οι Ελ... Άντε στο μέλλον να ψηφίσετε ΣΥΡΙΖΑ, να χαρείτε τα νιάτα και την εξυπνάδα του Γλέζου, τον ρεαλισμό του Λαφαζάνη και την ωριμότητα του Αλέξη...

  67. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 09/06/2014 22:51:08

    Οι σφαλιαρες αρχισαν και κανεις δεν θα δειξει ελεος... βοα το διαδικτυο (ακομη δεν ορκιστηκαν..) για τις χαριτωμενες δηλωσεις και αρθρα της ΒΟΥΛΤΕΨΗ.... ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΑ η ΝΥΝ εκπροσωπος τυπου τα χωνει στον ΝΥΝ υπουργο ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ (που αυριο ορκιζονται μαζι..) και τον αποκαλει «Εθελόδουλο» και «αναλυτή των ψυχαναγκαστικών προβλημάτων των δανειστών της Ελλάδας» . Η Βούλτεψη πριν δύο χρόνια στην ιστοσελίδα "Ελεύθερη Ζώνη", στην οποία αρθρογραφεί έως σήμερα σε άρθρο της με τίτλο «Βρισκόμαστε στο 1922 και όχι στο 1999, κ. Χαρδούβελη» τον Ιανουάριο του 2012, εξαπέλυε σκληρή επίθεση στον τότε διευθυντή του οικονομικού γραφείου του Λ. Παπαδήμου, ο οποίος, σύμφωνα με τη Σ. Βούλτεψη, υιοθετούσε την άποψη ότι η Ελλάδα βυθίζεται στην καταστροφή καθαρά για λόγους παραδειγματισμού.ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ - ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΒΟΥΛΤΕΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΥΝ ΥΠΟΙΚ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ: "Από εκβιασμό σε εκβιασμό φθάσαμε και στο τελευταίο στάδιο του ραγιαδισμού. Στο σφάξε με αγά μου, ν’ αγιάσω", έγραφε η ίδια τότε και συνέχιζε: "Όπου και να στραφείς, πάντα πάνω σε κάποιον εθελόδουλο θα πέσεις, έτοιμο να εξηγήσει, να δικαιολογήσει, να ταυτιστεί με τη γνώμη των δανειστών. Από τον πρωθυπουργό και τον υπουργό των Οικονομικών ως τους αρμόδιους (λέμε τώρα) υπουργούς, γενικούς γραμματείς, πρώην και επίδοξους καταστροφείς της χώρας. Σαν να μην μας έφθαναν όλοι αυτοί, τελευταίως προστέθηκε και καινούργιος «αναλυτής» των ψυχαναγκαστικών προβλημάτων των δανειστών μας. Πρόκειται για τον διευθυντή του Οικονομικού Γραφείου του κ. Παπαδήμου, Γκίκα Χαρδούβελη, ο οποίος στα διαλείμματα προσφοράς των υπηρεσιών του μεταξύ Σημίτη και Παπαδήμου (πάντα από το ίδιο πόστο), κάνει και τον καθηγητή στο τμήμα Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς. Όπως είπε μιλώντας στο Σκάι, οι δανειστές μας «γνωρίζουν πως αν καταργηθεί ο 13ος και 14ος μισθός η κατανάλωση θα υποχωρήσει περαιτέρω και θα υπάρξει μεγαλύτερη ύφεση, αλλά… θέλουν με την πίεση αυτή να δουν ότι "οι Έλληνες έχουν σοβαρευτεί και βλέπουν πλέον τα προβλήματα στον τόπο"»! Αν και οικονομολόγος, αποδέχεται δηλαδή ότι η χώρα στραγγαλίζεται καθαρά για λόγους παραδειγματισμού, για να τιμωρηθεί δηλαδή, να εξουθενωθεί και να μηδενιστεί, να μην υπάρξει η παραμικρή περίπτωση να συνέλθει. Κάνει, όμως, ένα λάθος. Επειδή η δική του ζωή δεν έχει καθόλου επηρεαστεί από την άθλια κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει η χώρα και επειδή συνέχισε να παρέχει με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο τις «υπηρεσίες» του εδώ κι’ εκεί χωρίς ποτέ να χρειαστεί να μας εξηγήσει τι διάβολο συμβούλευε τον κ. Σημίτη της λεγόμενης «Ισχυρής Ελλάδας» και των swaps, νομίζει πως διαρκεί ακόμη εκείνη η «χρυσή εποχή» των απευθείας αναθέσεων στα εξοπλιστικά και των πανάκριβων υπογραφών με τη Ζήμενς. Πιστεύει δηλαδή πως η χώρα θα οδηγηθεί στην απόλυτη φτώχεια και στην (αναπόφευκτη) χρεοκοπία, χωρίς να ανοίξει ρουθούνι. Πιστεύει πως θα καθίσουμε όλοι να τιμωρηθούμε από τους πρώτους διδάξαντες την διαφθορά, την αρχαιοκαπηλία, τις πελατειακές σχέσεις (βλέπετε τι γίνεται αυτόν τον καιρό με τον Γερμανό Πρόεδρο που κατηγορείται για τις ύποπτες σχέσεις του με το επιχειρηματικό κατεστημένο της χώρας), τις μίζες και την μεταφορά μαύρου χρήματος σε φορολογικούς παραδείσους, ίσως επειδή έχουμε καταληφθεί από ένα είδος Συνδρόμου της Στοκχόλμης. Φυσικά, κάνει λάθος. Πολύ περισσότερο που αν δεν βάλει το μυαλό του να δουλέψει προς κάποια πιο επιστημονική λύση από αυτήν της τιμωρίας, το μεν καινούργιο του αφεντικό θα φύγει νύχτα – έχοντας λάβει και αυτός μέρος στην εθνική προδοσία – ο δε ίδιος θα δυσκολευτεί να βρει τράπεζα να τον (ξανα)μαζέψει, αφού η χώρα θα έχει οδηγηθεί στην άτακτη χρεοκοπία. Επειδή, λοιπόν, τα πράγματα δεν είναι όπως παλιά, καλά θα κάνει ο κ. καθηγητής και μόνιμος σύμβουλος πρωθυπουργών – διεκπεραιωτών, να αποφύγει στο μέλλον τις σειρήνες της δημοσιότητας και να σταματήσει τις γελοίες δηλώσεις περί «μεγάλων τιμωρών», διότι και αυτοί (οι γελοίοι τιμωροί) γνωρίζουν πως αν πέσει η Ελλάδα, θα τους πάρει ο διάολος όλους μαζί. Ας φροντίσει επίσης τόσο ο ίδιος – όπως και κάποιοι άλλοι που έχουν αναλάβει να μας τρομοκρατήσουν, καθηγητές, επικεφαλής τραπεζών και άλλοι σύμβουλοι του πρωθυπουργού, όπως ο Γ. Παγουλάτος – να περνούν όσο το δυνατόν περισσότερο απαρατήρητοι, διότι δεν βρισκόμαστε στο 1999, αλλά στο 1922. Ας φροντίσει να μην μας εκνευρίσει ξανά, διότι θα θυμηθούμε πως ήταν μέλος της περίφημης επταμελούς επιτροπής καταγραφής του ελλείμματος, που τον Οκτώβριο του 2009 διόρισε ο κ. Παπακωνσταντίνου, προκειμένου να δημιουργηθεί η νομιμοποιητική βάση για να οδηγηθεί η χώρα στο Μνημόνιο. Για να εξυπηρετήσουν την κυβέρνηση Παπανδρέου και για να διευκολύνουν το δίδυμο Παπανδρέου – Παπακωνσταντίνου στα σχέδιά τους, τα μέλη της επιτροπής εξέδωσαν τον Φεβρουάριο του 2012 πόρισμα με το οποίο παρουσίαζαν την Ελλάδα με τα πιο μελανά χρώματα. Και επειδή δεν πρέπει να τους ξεχάσουμε – διότι θα έλθει η ώρα της Δικαιοσύνης για όλους και ο καθένας θα κληθεί να απολογηθεί για τον ρόλο του – επικεφαλής της επιτροπής εκείνης, για την οποία η αντιπολίτευση δεν κλήθηκε να έχει γνώμη, ήταν ο καθηγητής Γ. Ζανιάς και οι Βασίλης Μανεσιώτης και Γ. Συμιγιάννης από την Τράπεζα της Ελλάδος, Σάββας Ρομπόλης, επιστημονικός διευθυντής του ΙΝΕ-ΓΣΕΕ (και να μην φωνάζει τώρα ο πρόεδρος κ. Παναγόπουλος), Τάκης Πολίτης (γενικός διευθυντής του ΙΟΒΕ τότε), Στέλλα Μπαλφούσια (από το ΚΕΠΕ τότε που μετά μεταφέρθηκε στην ΕΛΣΤΑΤ και μετά στο Γραφείο Παρακολούθησης του Προϋπολογισμού στη Βουλή, από όπου καρατομήθηκε από τον κ. Βενιζέλο) και, βέβαια, ο καταληφθείς από το Σύνδρομο της Στοκχόλμης Γκίκας Χαρδούβελης. (Με την ευκαιρία, μπορούμε να μάθουμε τι κάνει ο κ. Ζανιάς ως επικεφαλής του Σώματος Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων;) Πριν από λίγες ημέρες, ο πρώην υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών της Ιταλίας Τζούλιο Τρεμόντι δήλωσε πως για την Ιταλία το πρόβλημα δεν είναι η κατάρτιση ενός νέου πακέτου λιτότητας, αλλά η προσφυγή στο ΔΝΤ για βοήθεια. Και αυτό επειδή, όπως προειδοποίησε, η προσφυγή στο Ταμείο οδηγεί σε απώλεια της εθνικής κυριαρχίας, διότι το ΔΝΤ δανείζει κεφάλαια με αντάλλαγμα την ανάληψη από το ίδιο (το ΔΝΤ) της διακυβέρνησης της χώρας την οποία δανείζει και την οποία ελέγχει με τους δικούς του γραφειοκρατικούς μηχανισμούς. Σ’ αυτό το σημείο βρισκόμαστε τώρα. Και γι’ αυτό θα κληθεί να απολογηθεί το δίδυμο Παπανδρέου – Παπακωνσταντίνου, αλλά και όλοι όσοι δέχθηκαν αυτήν την καταστροφική πορεία και την υπηρέτησαν έκτοτε. Διότι γνώριζαν. Αν δεν γνώριζαν, τότε πρέπει να καταδικαστούν και για βλακεία. Το δίδυμο Παπανδρέου-Παπακωνσταντίνου (και όλοι οι άλλοι εκ των υστέρων προσχωρήσαντες με επικεφαλής τον κ. Βενιζέλο), γνώριζαν πολύ καλά όταν μας οδηγούσαν στο ΔΝΤ, το περιεχόμενο της έκθεσης που το Ταμείο έδωσε στη δημοσιότητα στις 6 Αυγούστου του 2009 – όταν αυτοί οι κύριοι μας έλεγαν πως λεφτά υπάρχουν, για να υποκλέψουν την ψήφο των εύπιστων. Σ’ εκείνη την έκθεση, το ΔΝΤ συνιστούσε κατάργηση της 13ης και 14ης σύνταξης, πάγωμα μισθών, αύξηση φόρων – ιδίως του ΦΠΑ και των φόρων στα ακίνητα – και απελευθέρωση απολύσεων. Ζητούσε επίσης το ΔΝΤ μέτρα ετήσιας απόδοσης 3,7 δις ευρώ από το 2010 μέχρι το 2013 καθώς επίσης και: Αυστηρούς περιορισμούς στις αυξήσεις μισθών στο Δημόσιο. Μείωση του πλεονάζοντος προσωπικού στον δημόσιο τομέα. Αναμόρφωση του συστήματος συντάξεων, αλλαγή του καθεστώτος προστασίας της εργασίας με άρση των περιορισμών στις απολύσεις, ενίσχυση της μερικής απασχόλησης, «κοινωνικό συμβόλαιο» εργαζομένων-εργοδοτών-κράτους που θα προβλέπει προσαρμογή των μισθών προς τα κάτω, απελευθέρωση αγορών, προϊόντων και υπηρεσιών. Επομένως, τα ήξεραν. Τoυς τα είχαν δώσει γραμμένα. Η πορεία ήταν προδιαγεγραμμένη. Γι’ αυτά προειδοποιεί ο Τρεμόντι. Και δεν τα ήξεραν από τις 6 Αυγούστου 2009 που δόθηκε στη δημοσιότητα η έκθεση, αλλά πολύ νωρίτερα. Το περιεχόμενο της έκθεσης είχε γίνει γνωστό από τις 31 Ιουλίου 2009. Και όμως, οι κύριοι που μας φλόμωσαν στο ψέμα για να κερδίσουν τις εκλογές, σκόπιμα δεν τα έλαβαν υπ’ όψη τους. Μάλιστα, στις 5 Αυγούστου του 2009, προηγουμένη της δημοσιοποίησης της έκθεσης του ΔΝΤ (που όπως είπαμε ήταν γνωστή από τις 31 Ιουλίου), ο κ. Παπανδρέου (που τώρα κλαψουρίζει μαζί με τον αδελφό του), ζήτησε ξανά εκλογές και μας διαβεβαίωσε ότι: «Η ΕΕ και οι διεθνείς αγορές χρηματοδοτούν το χρέος της Ελλάδας και ζητούν ένα μεσοπρόθεσμο σχέδιο με τομές στα έσοδα και τις δαπάνες, καθώς και ένα πρόγραμμα διαρθρωτικών αλλαγών, μετρήσιμων, που μπορεί να αποδώσουν σε βάθος χρόνου. Χρειάζεται διαπραγμάτευση για το έλλειμμα, που πρέπει να το κάνει κυβέρνηση με νωπή λαϊκή εντολή. Το ΠΑΣΟΚ θα καταργήσει όλα τα φοροεισπρακτικά μέτρα που ανακοίνωσε τις τελευταίες εβδομάδες η κυβέρνηση και είναι εις βάρος των ασθενεστέρων οικονομικά στρωμάτων». Επομένως: Διάφοροι κύριοι και διάφορες κυρίες που αποδοκιμάστηκαν και κατά τα Θεοφάνεια (συμπεριλαμβανομένου και του Προέδρου της Δημοκρατίας και του Αρχιεπισκόπου), διάφοροι σημερινοί επίδοξοι αρχηγοί του ΠΑΣΟΚ (που προεκλογικά υπόσχονταν τη μάνα τους και τον πατέρα τους), διάφοροι «σημιτοφύλακες» (συμπεριλαμβανομένου του σημερινού πρωθυπουργού, των συμβούλων του, αλλά και του επανακάμψαντος και επίσης αποδοκιμασθέντος κ. Γιαννίτση), καλά θα κάνουν να καταλάβουν πως δεν μπορούν να προχωρήσουν χωρίς εκλογές (τις οποίες πηγαίνουν πίσω παραπίσω για να διασωθούν). Οι δε σύμβουλοι του πρωθυπουργού και άλλοι καταφεύγοντες στην κατατρομοκράτηση του κόσμου, καλά θα κάνουν να συμβουλέψουν τον κ. Παπαδήμο να συμβουλέψει τον κ. Γερουλάνο (μέλος της πολυπληθούς και ανίκανης κυβέρνησής του) να βρει τρόπο να πληρώνονται οι αρχαιοφύλακες κατά τις αργίες, διότι μουσεία και αρχαιολογικοί χώροι ήσαν κλειστά και το εορταστικό τριήμερο που πέρασε. Ειδικά ο κ. Χαρδούβελης, αντί να προσπαθεί να μας πείσει ότι πρέπει να δεχθούμε την τιμωρία μας από τους ανίκανους εκπροσώπους των δανειστών μας, να φροντίσει να κόβουμε εισιτήρια στα μουσεία μας, όπου παραμένουν όσα εκθέματα μας επέτρεψαν να κρατήσουμε στη χώρα μας οι αρχαιοκάπηλοι «μεγάλοι τιμωροί». Υ.Γ. Αν είναι μαζοχιστής και του αρέσουν οι τιμωρίες, κάτι θα βρεθεί και γι’ αυτόν…", κατέληγε τότε το άρθρο της. ΑΝΤΩΝΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΒΡΕ.... αλλα μην σε ακουσω μετα να λες για τους ψηφοφορους σου 'ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΑΝ ΤΑ ΕΡΜΑ ΜΑΚΡΥΑ ΜΑΣ' ?

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Νικηφορος Φωκας 09/06/2014 23:01:25

      Στην πολιτική αγαπητέ Νικηφόρε,όπως ξέρεις,δέν υπάρχει το: ό,τι είπα χτές ισχύει και σήμερα... Εύκολα ανασκευάζουν και ξεχνούν οι πολιτικοί. Να σου θυμίσω μόνο τον Άδωνι,πού λίγους μήνε πρίν βγεί η Ν.Δ. κυβέρνηση το 2012,ωρυόταν ότι δεν υπήρχε περίπτωση αυτός να πάει με το Σαμαρά! Και λίγους μήνες μετά τον καμαρώσαμε και Υπουργό Υγείας...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Νικηφορος Φωκας 09/06/2014 23:06:51

      Στην πολιτική αγαπητέ Νικηφόρε,όπως ξέρεις,δέν υπάρχει το: ό,τι είπα χτές ισχύει και σήμερα... Εύκολα ανασκευάζουν και ξεχνούν οι πολιτικοί. Να σου θυμίσω μόνο τον Άδωνι,πού λίγους μήνε πρίν βγεί η Ν.Δ. κυβέρνηση το 2012,ωρυόταν ότι δεν υπήρχε περίπτωση αυτός να πάει με το Σαμαρά! Και λίγους μήνες μετά τον καμαρώσαμε και Υπουργό Υγείας...

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ Κυθήριος 09/06/2014 23:20:48

        Δεν μπορω παρα να συμφωνησω αγαπητε Κυθηριε μαζι σου, με την διαφορα ομως οτι στην περιπτωση Αντωνη/Αδωνι ειχαμε απ'ευθειας επαφη οπου εδοθησαν αμοιβαιες εξηγησεις και σφιξιμο χεριων για το μελλον , ενω στην δευτερη Βουλτεψη/Χαρδουβαλη δεν υπηρξε 'εξηγησις' αλλα απλως ετρεξαν να καταλαβουν υπουργικα εδρανα χωρις μεταξυ τους να τα εχουν 'βρει'... Ευχομαι αγαπητε Κυθηριε να ειμαι λαθος, ειλικρινα το ευχομαι, ομως και ειλικρινα δεν το πιστευω...

    • NikosP avatar
      NikosP @ Νικηφορος Φωκας 10/06/2014 09:31:09

      Η Βουλτεψη εξεφραζε τη ΝΔ τοτε. Οποτε δεν υπαρχει θεμα συνεργασιας Βουλτεψη-Χαρδουβελη αλλα θεμα συνεργασιας ΠΑΣΟΚ - ΝΔ.

  68. J avatar
    J 09/06/2014 22:57:09

    δυστυχώς στη ΧΑ κάνουν παρτυ. Μια κίνηση σήμερα αρκούσε να τους κάνει να κλαίνε με μαύρες πλερέζες. Φραγκος στην κυβέρνηση και τουλάχιστον ενα 4% θα ήταν απο αύριο πίσω στην παράταξη..... Αλλά πώς ειναι δυνατόν οι παραγοντίσκοι να αφήσουν να τους πάρει άλλος τη δόξα;

  69. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 09/06/2014 23:01:11

    Άλλη μία απόδειξη ότι η κοινοπραξίακατεδαφίσεων και εκσκαφών Α.Σαμαράς και ΣΙΑ θα κατεβάσει ρολά στο μαγαζί της το φθινόπωρο. Δλδ θα πάνε για εκλογές. Δεν πάει άλλο που τραγουδάει και o Παπακωνσταντίνου. Έρχονται πολλά βαρύτερα μέτρα και ήδη η παρούσα κυβέρνηση είναι οικτρά φθαρμένη για να αντιμετωπίσει τις μεγάλες εσωτερικές αναταραχές που θα ακολουθήσουν, αλλά και τα διεθνή γεγονότα στην εγγύτερη μας περιοχή. Ίσως ψάχνονται να περάσουν την καυτή διακυβέρνηση σε άλλα χέρια που με την σειρά τους και εκείνοι θα λένε ότι πήραν καμένη γη ενώ θα βάλλονται από την τότε αντιπολίτευση και νυν κυβέρνηση. Ίσως ευελπιστούν σε κυβερνητική αυτοδυναμία που θα μπορούν να καταπνίγουν τις λαϊκές εξεγέρσεις των πεινασμένων με εντολή της λαϊκής πλειοψηφίας όπως γίνεται και στην επίσης πλειοψηφική δημοκρατική κυβέρνηση της Τουρκίας. Οι βρετανοί λένε onlyfoolsandhorses. Στα καθ’ ημάς ταιριάζει ότι μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτοί οι υπουργοί και αυτές οι κυβερνήσεις. Βέβαια κάποιος θα με διορθώσει ότι και σε γειτονικές χώρες έγιναν πρωθυπουργοί μέχρι και πυγμάχοι. Θα θυμηθώ και εγώ ότι στην Ουγκάντα ένας λοχίας μάγειρας τουβρετανικού αποικιακού στρατού έγινε κάποτε πρόεδροςσε εκείνη την μακρινή χώρα. Οπότε διορθώνωτο σχόλιο μου. Μόνο στα Βαλκάνιαγίνονται τέτοιες επιλογές που κρατάνε σε επίπεδο Ουγκάντας –ίσως και εσκεμμένα από τα κέντρα αποφάσεων των διεθνών αφεντικών- την πολυσυζητημένη και προσδοκώμενη από το 2012 ανάπτυξη της χώρας. Ποιος ξέρει τι εντολές άφησε στο τραπέζι του δείπνου προχθές, ο ομογενής ναύαρχος Stavrides. Συγχαρητήρια. Να τους χαιρόμαστε, αλλά πρωτίστως εμάς τους ιδίους που τους καθιστούμε με την εκλογική επιλογή μας, ανώτατους πολιτειακούς λειτουργούς. Πόσους άξιους απορροίας, δεν έχουμε δει από το 1993 σε θέσεις υπουργών; Τι άλλο θα δούμε άραγε στο μέλλον σε επόμενους κυβερνητικούς σχηματισμούς και ανασχηματισμούς από άλλες συγκυβερνήσεις ή και αυτοδύναμες κυβερνήσεις; Μήπως έναν ποδοσφαιριστή για υπουργό στο Ανάπτυξης, έναν πορτιέρη νταή στο Πολιτισμού και την Γαβριέλα την αμαρτωλή της νύχτας, για το υπουργείο Παιδείας; Ένα είναι βέβαιο ότι πάντα θα υπάρχει μαζί τους και ο απαραίτητος πρώην δημοσιογράφος και ο πρώην συνδικαλιστής.

  70. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 09/06/2014 23:34:52

    Όποιος βάζει Δένδια και Γιακουμάτο στο ΥΠΑΝ μας δουλεύει για την Ανάπτυξη. ΑΙΣΧΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!

  71. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 09/06/2014 23:35:03

    Για την παράταξη τι να πω...αλλά, που, την πάμε την έρμη την πατρίδα, Πρόεδρε με το Σιμηταριό (για εξολόθρευση?)!...Το μήνυμα δηλ. των εκλογών εξαντλήθηκε στην παραίτηση Θεοχάρη? Κάτι λάθος καταλάβατε...

  72. ΒΜ avatar
    ΒΜ 09/06/2014 23:46:06

    Αφού κατά την Βούλτεψη, ο νέος υπουργός Οικονομικών Χαρδούβελης είναι "ο κ. καθηγητής μόνιμος σύμβουλος πρωθυπουργών – διεκπεραιωτών", ο Σαμαράς, κατ' ομολογία της κυβερνητικής του εκπροσώπου, δεν αποκαλύπτεται πλέον και με τη βούλα, ότι είναι πρωθυπουργός - διεκπεραιωτής ;

    • NikosP avatar
      NikosP @ ΒΜ 10/06/2014 09:33:08

      δεν τα ελεγε μονο η Βουλτεψη αυτα, ολη η ΝΔ τα ελεγε

  73. rally monkey avatar
    rally monkey 10/06/2014 00:09:17

    δεν μπορεί να αφήσεις την χώρα χωρίς κυβέρνηση -(αυτο που εφτιαξε ουτε με σφαίρες δεν το λες κυβέρνηση)- με προσχημα τις συμμαχίες για να μπορεσει να εκλέξει Προεδρο Δημοκρατίας η παρουσα βουλή (που λεει και ο σχολιαστης @giorgosalexpoli), και οτι θέλει ισχυρό πρόσημο στην Β' Αθηνας οπου πάσχει το κόμμα (που είπε και ο κυριούλης στην τηλεοραση).. τι άλλο θα ακούσουμε..ούτε με λοβοτομή δεν μπορείς να καταλήξεις σ'αυτό το σχήμα .. μνημείο υπαρκτού σουρεαλισμού

    • NikosP avatar
      NikosP @ rally monkey 10/06/2014 09:39:08

      Ο Σαμαρας εβαλε αυτους που ερχονται πρωτοι σε σταυρους. Οσο για τη Β' Αθηνας το προβλημα ειναι οικονομικο οχι προσωπων. Στα αστικα κεντρα εχει πληγει ανεπανωρθωτα η μεσσαια ταξη απο τη μειωση μισθων και συνταξεων. Στη Β' Αθηνας ουτε ξενοδοχοι ουτε μεγαλοαγροτες κατοικουν. Καθηγητες, επιστημονες, μικρομεσσαιοι επιχειρηματιες, συνταξιουχοι.

  74. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 10/06/2014 00:21:03

    Πάλι στανοκεφαλιές βλέπω στα σχόλια. Ο Γιακουμάτος είναι στην κυβέρνηση διότι επηρεάζει αρκετούς ανεξάρτητους. Ο Κικίλιας, επειδή από όπου πέρασε έδειξε χαρακτήρα, τραβάει κόσμο και μπορεί να γίνει συμπαθής σε πολλούς ενστόλους. Ο Ντινόπουλος, υπήρξε επιτυχημένος Δήμαρχος και έχει σαν δημοσιογράφος αποδείξει με σοβαρότατες δουλειές του ότι διαθέτει τουλάχιστον τσαγανό. Για τους υπόλοιπους που προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ, νομίζω ότι δεν ήταν του Σαμαρά αποφάσεις για να τον βρίζουμε...

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Βατάτζης 10/06/2014 00:37:43

      Δηλαδή Βατάτζη, "επικοινωνιακοί" ήταν οι λόγοι του ανασχηματισμού και όχι ουσιαστικοί και πρακτικοί... Ο ένας είναι "συμπαθής", ο άλλος "τραβάει κόσμο" κτλ. Μάλιστα...

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Βατάτζης 10/06/2014 01:06:14

      φίλε μου στα σοβαρά πιστεύεις ότι υπάρχει άνθρωπος (ανεξάρτητος ή εξαρτημένος) που επηρρεάζεται απο τον Τζέρυ το Γιακουμάτο ???? γελάνε τα τσιμέντα

      επίσης απο ΠΟΥ ακριβώς έχει περάσει ο Κικίλιας και δεν το έχουμε μάθει εμείς (άσε αν ήταν επιτυχημένος) απλά πες μας από που πέρασε ?

      καλά για τον Ντινόπουλο σε παραπέμπω στο σχόλιο του αντινιούζ " Ο Γ. Μιχελάκης αποχώρησε ίσως χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο κι αν κάποιοι πιστεύουν ότι θα είναι καλύτερος υπουργός ο πρώην δημοσιογράφος κ. Ντινόπουλος τότε εμείς και η επιστήμη σηκώνουμε τα χέρια ψηλά"

      όσον αφορά τα πασοκικά στελέχη που όντως τα επιβάλλει ο Βενιζέλος το ερώτημα είναι καλά οκ το Λοβέρδο και τον Κουκουλόπουλο αλλά Η ΓΚΕΡΕΚΟΥ ??? είναι δυνατόν η συνοχή της κυβέρνησης να εξαρτάται από την Γκερέκου ?

      το "Ποιος ήθελε να συνεχίσει να βλέπει υπουργό τον Χρυσοχοϊδη; Πέτυχε στο Υποδομών και δεν το είδαμε εμείς; Τους αυτοκινητόδρομους είχε ως μοναδικό στόχο να ξεμπλοκάρει κι ακόμη μπλοκαρισμένοι είναι;" το έγραψε το αντινιούζ πριν από μένα οπότε το αφήνω

  75. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 10/06/2014 00:32:31

    Τώρα που όλοι οι "Νεοδημοκράτες" βγάλατε τα "σώψυχά" σας, περάστε από το ταμείο να εισπράξετε τον μισθό σας. Και για τους προηγούμενους τα ίδια γράφατε. Κατακαημένη ΝΔ πολλά τζάκια έχεις. Καυμένε Σαμαρά, είσαι πολύ μόνος. Το ποσοστό που πήρε η ΝΔ με τις υπάρχουσες συνθήκες αποτελεί κατόρθωμα

    • Fotini avatar
      Fotini @ Σωκράτης 11/06/2014 00:37:29

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  76. Newone avatar
    Newone 10/06/2014 01:01:13

    Είναι φανερό πως η αγωνία του Σαμαρά ήταν μήπως διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ και πέσει η κυβερνηση πριν ρυθμιστεί το θέμα του χρέους, κακώς κατά την γνώμη μου. Το ερώτημα είναι πάρα πολύ απλό. Γιατί δώθηκε έστω και ένα Υπουργείο παραπάνω στο ΠΑΣΟΚ όταν ο Βενιζέλος κρατάει 2 θέσεις? Πρώτα να θυσίαζε ο Βενιζέλος το υπουργείο εξωτερικών, έστω και σε έναν δικό του, και μετά η ΝΔ να συζητούσε. Τα λάθη στα πρόσωπα έγιναν στις περιπτώσεις Γιακουμάτου, Λοβέρδου (πότε θα δούμε καμμιά σοβαρή προσωπικότητα στο Υπ. Παιδείας???), Κικίλια (ας ξεκίναγε ως υφυπουργός), Γκερέκου (ορισμός αναξιοκρατίας), και Βαρβιτσιώτη. Μέγα λάθος η απομάκρυνση του Γεωργιάδη από την κυβέρνηση.

  77. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 10/06/2014 01:15:44

    Το γαρ πολύ του Πασόκ γεννά παραφροσύνη. Νόμιζα δεν θα ξανακούσω ποτέ Λοβέρδο υπουργό. Άντε φέρτε και τον πάγκαλο πίσω.

  78. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/06/2014 01:58:17

    "Μα, τον Γιακουμάτο, τον Ντινόπουλο και την Γκερέκου"; "Και τον Λοβέρδο τον κλάψουρα"; "Και τον Βορίδη τον τσέκουρα"; Προσγειωθείτε λιγο, αγαπητοί συν-σχολιαστές. Έχει άλλους, διαθέσιμους για να κουβαλούν σκυταλοδρομία χαρτοκούτια με βόμβες; Θα έβρισκε άλλους; Για σκεφθείτε; Άλλος να κάνει τον Σαμαρά στη θέση του Σαμαρά;

  79. Μικρασιάτης.. avatar
    Μικρασιάτης.. 10/06/2014 04:32:59

    Το να (τους) κρινουμε εκ του ασφαλους , και πριν καλα καλα οι άνθρωποι αυτοι αναλάβουν, ΔΕΝ εχει καποια αξια. Καλη επιτυχια σε ολους, υπομονη, επιμονη, κι ο Θεος να τους δινει φωτιση να παρουν τις καλυτερες αποφασεις για το Ελληνικο Εθνος.

  80. Κωστας κ avatar
    Κωστας κ 10/06/2014 07:14:21

    Νομίζω είναι παντελώς αστοχο να λέγεται σαρωτικός ανασχηματισμός.Έφυγε Αρβανιτόπουλος Μιχελάκης που βαρύνονται για απαράδεκτες κομματικές συμπεριφορές αλλά και ενοχοποιούνται με καταγγελίες για κάποια ζητήματα.Επίσης έφυγε ο Χατζιδάκης που ήταν αναμενόμενο γιατί η ανάπτυξη μόνο στα χαρτιά ήταν.Καλώς έφυγε ο Παναγιωτόπουλος,την πλήρωσε όμως ο Αδωνις που κληθηκε να διετελέσει εργο δύσκολο και τα κατάφερε με μικρες όμως επικοινωνιακές παλινωδίες.Κατά τα άλλα ο πολύς Δένδιας δεν θέλει το Δημοσίας Τάξεως στο οποίο δεν ήταν και επιτυχημένος και προτιμά το πιο δυνατό υπουργείο της Ανάπτυξης και ο Σαμαράς τρέχει αμέσως να ικανοποιήσει τα γο΄θυστα του.Τον αποτυχημένο Αθανασίου τον κρατά επίσης στο υπουργείο Δικαιοσύνης και δεν του βάζει ούτε αναπληρωτή ούτε υφυπουργό.Την Κεφαλογιάννη της Αγίας Οικογένειας πάλι την κρατάει προκειμένου να επιδεικνύει τους τουριστικούς χυμούς της.Το πασοκ μπαίνει δυνατά δείχοντας οτι σαν Νέα Δημοκρατία είμαστε έρμαια των διαθέσεών του.Και εκεί που περιμέναμε τουλάχιστον να βάλει νεό αίμα,να ικανοποιήσει τους Σαμαρικούς,να τιμήσει νέους βουλευτές και πρόσωπα σηματοδοτώντας μια νέα και ουσιαστική αρχή βάζει μόνο τον Κικίλια σε ένα υπουργείο που δεν έχει καμία σχέση ο άνθρωπος.Κατά τα άλλα ξεθάβει Γιακουμάτους ,Ντινόπουλους ,Παπακώστα και Βούλτεψη.Αλίμονο αν αυτό λέγεται ανασχηματισμός και λήψη μηνύματος στις πρόσφατες εκλογές.Καμία επαφή με την κοικωνία και την κοινοβουλευτική ομάδα

  81. o deksios avatar
    o deksios 10/06/2014 07:21:56

    Παλι κοντη μνημη ο ελληνας... δεν του αρεσουν τα προσωπα.. οπως δεν του αρεσαν τα προσωπα του Καραμανλη το 2009.. ο επομενος "ανασχηματισμος" ηταν με ΓΑΠ πρωθυπουργο, και υπουργους Παπακωνσταντινου, Καστανιδη, Κατσελη, κα.. Οποτε και τωρα αν δεν σας αρεσει, σκεφτειτε οτι ο επομενος θα ειναι με Παπαδημουλη, Στρατουλη, Κωνσταντοπουλου, Κουνεβα, Αχ μουσταφα , Μπογκο Ντουγκα, κτλ...

  82. fantomas avatar
    fantomas 10/06/2014 08:05:47

    θα τρελαθουμε !!! ο Κικιλιας ...... που δεν ξερει να κανει μια ιατρικη διαγνωση,,,,,,, θα θεραπευσει τα κακως κειμενα της δημοσιας ταξης!!!!! χαχαχαααααα ,,,,,, αντε γειαααααα

  83. N. Rider avatar
    N. Rider 10/06/2014 08:06:15

    Όλος ο ανασχηματισμός συνοψίζεται στις πρώτες γραμμές της ανακοίνωσης: Πρωθυπουργός: Ευάγγελος Βενιζέλος Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης: Αντώνης Σαμαράς

  84. Συριζαίος avatar
    Συριζαίος 10/06/2014 09:13:30

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝΤΩΝΗ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

  85. Nilos avatar
    Nilos 10/06/2014 09:57:10

    Κυβέρνηση Πασόκ χωρίς Αντώνη Σαμαρά γίνεται; Εμ δε γίνεται.....

  86. sender avatar
    sender 10/06/2014 10:16:18

    Δε βαριέστε,το πρόγραμμα να βγαίνει και μετά παραδίδεται στον αδημονούντα Σύριζα,να συνεχίσει.Κι'εμείς παρακολουθούμε ενεοί και απόντες,να μην γίνονται τα αυτονόητα.Ο Βενιζέλος επισείοντας την προσχώρηση στον Σύριζα πέτυχε την επέκτασή του(!),ο Πρωθυπουργός υποχωρεί για να μη γκρεμισθεί η προσπάθεια του και η τύχη της ΝΔ μοιάζει να βρίσκεται σε δεύτερη θέση στους στόχους του.Δεν γνωρίζουμε το παρασκήνιο,οι πιέσεις πρέπει να είναι τρομερές,στο μέλλον ίσως αποκαλυφθούν.Δεν έχουμε ιδέα ούτε θα έχουμε.Είμαστε,είπαμε,απόντες.

  87. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 10/06/2014 10:25:11

    Εν τάξει, δεν πρέπει να έχετε παράπονο εδώ μέσα. Τον Σαμαρά το έβαλαν πάλι πρωθυπουργό!....

  88. Wolf avatar
    Wolf 10/06/2014 11:03:50

    Η άποψη τελικά είναι σαν τη ...μύτη (κόσμιος δεν μπορείτε να πείτε). Όλοι έχουν από μια!!!