#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/12/2010 01:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαν τετριμμένη ατάκα μοιρολογίστρας στη Μάνη



Το βιβλίο του με τίτλο «"Έβδομη αίσθηση - τρόικα μοίρα", παρουσίασε χθες το μεσημέρι ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ και συγγραφέας Μίμης Ανδρουλάκης, παρουσία βουλευτών, πανεπιστημιακών, επιχειρηματιών, δημάρχων, συγγραφέων και φίλων του.



Ζητώ συγγνώμη που δεν παρέστην,  αλλά ο γιατρός μου έχει πει να αποφεύγω τις έντονες συγκινήσεις σε κλειστούς χώρους. Ωραίος ο τίτλος δε λέω, καλύτερος όμως θα ήταν «έκτη αίσθηση, τα επτά κακά της μοίρας μας» με πρωταγωνίστρια τη Ντέμι Μουρ.

Στο ρόλο του μεταμοντέρνου απολογητή της Κυβέρνησης, ο Μίμης είναι άριστος. Τηλεοπτικός. Με γρήγορη ομιλία, απρόβλεπτα επιχειρήματα, με το υπομειδίαμα κολλημένο στα χείλη, η προσωποποίηση της άρσης των τύψεων των παλιών αριστερών.

Ο Μ. Ανδρουλάκης στα λίγα λόγια που είπε για το βιβλίο τόνισε ότι δανείζεται στοιχεία από τη σημερινή πραγματικότητα, για να καταδείξει ότι η ζωή συνεχίζεται και είναι ένα "ελληνικό όνειρο" , με την αρχαιοελληνική έννοια του όρου.

Για να καταλάβετε τι σημαίνει πνευματική ηγεσία. Tόσο απλό και συνάμα τόσο δύσκολο στη σύλληψη: η ζωή συνεχίζεται. Σαν τετριμμένη ατάκα της μοιρολογίστρας στη Μάνη μετά την εργασία της, που έκανε και τις πέτρες να ραγίσουν.

Τώρα, πρόσθεσε, είναι η ώρα να αντιδράσουμε θετικά, στη ψυχολογία της ερήμου, που είναι η πραγματικότητα που ζούμε. Είναι η ώρα για το συγγραφέα, για την έκδοση βιβλίων, για να φτιαχτούν παρέες, για να ειπωθούν πράγματα.

Έτσι, έτσι. Πάμε ένα πικ-νικ, μια βόλτα στο βουνό, στα πάρκα, στον Παγκόσμιο (παλιά Εθνικό) Κήπο, να δούμε τους φίλους μας που μιλάμε μόνο τηλεφωνικά στις ονομαστικές εορτές, να πιούμε ένα κατρούτσο κρασί, να αναλογισθούμε τη μηδαμινότητα της ύπαρξης μας σε άμεση σχέση με τις καπιταλιστικές σχέσεις παραγωγής.

Τι μας λέει ο ποιητής: ξεχαρμανιάστε, η Επανάσταση αναβάλλεται μέχρι νεωτέρας. Θα μας ενημερώσει ο Μίμης, πότε η εργατική τάξη θα είναι ώριμη  για την επιβολή της δικτατορίας του προλεταριάτου.

Ιδιαίτερα ανέφερε ότι στις μεγάλες κρίσεις προκύπτει η ανάγκη για καινοτομίες, για την αποδέσμευση ταλέντων. "Το εύκολο χρήμα δημιούργησε μια φούσκα κατανάλωσης, αλλά όχι νέες επιχειρήσεις και ευκαιρίες. Τώρα πρέπει να προκύψουν", είπε.

Τώρα το εμπέδωσα. Τόσα χρόνια υπήρχαν μόνο απειλές. Οι ευκαιρίες τώρα έρχονται. Διαλέγετε όποια χώρα της Ευρώπης και της Αμερικής θέλετε και πάτε μετανάστες, με το δισάκι στον ώμο. Τα υπερωκειάνεια θα φεύγουν από τον Πειραιά γεμάτα μετανάστες και θα γυρνούν πάλι γεμάτα με υποψήφιους τερματοφύλακες για τον Θρύλο, πιθανούς αντικαταστάτες του Νικιοπολίδη.

Ερωτηθείς για τις εξελίξεις στην Ευρωπαϊκή Ενωση ενόψει της Συνόδου Κορυφής ο κ. Ανδρουλάκης είπε χαρακτηριστικά ότι ο Γιώργος Α. Παπανδρέου κρατάει στα χέρια του μια υδρογονοβόμβα, που είναι το 1,7 τρισ. τα χρέη όλων των χωρών της ευρωζώνης. Αν δεν μας δώσουν αντισταθμιστικά οφέλη, τότε θα έχουμε οικονομικό Αρμαγεδώνα πέρα από την Ευρώπη, σε όλο τον κόσμο.

Επειγόντως κάποιος να  πάρει την υδρογονοβόμβα από τα χέρια του ΓΑΠ. Τηλεφωνήστε  στα ΕΜΑΚ, στη μαμά Μαργαρίτα, στον Άγιο Φανούριο και παρακαλέστε να την αφήσει εκεί που τη βρήκε. Ένα περίστροφο πήρε πέρυσι για να φοβίσει τους κακούς και μας πήρε και μας σήκωσε.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/12/2010 01:46:19

    Γιά τήν νέα φαιδρότητα Ανδρουλάκη μιά λέξη μόνον:XΕΣΤΗΚΑ..

    Αλλως τε έχει εδώ και καιρό σέ άλλο του βιβλίο ξεπαστρέψει σέ 300 σελίδες Φρόϋντ-Μάρξ-Νιτσε..
    Αν δέν τού έκαιγαν βιβλία οι τρελλάμενοι τής ''Ζωής'' και τού ''Σωτήρα'' κάνοντάς του τήν καλύτερη διαφήμιση τρομάρα τους,τώρα θά είχε ξαναεκδόσει τόν ''Οικογενειακό Θησαυρό'' όπου θάγραφε σέ συνέχειες τίς ''περιπέτειές'' του..
    Αναφορές σέ ανύπαρκτους ''συγγραφείς''σαν και αυτόν απλά τού προσφέρουν διαφήμιση..

    • Γιάννης_Άλιμος avatar
      Γιάννης_Άλιμος @ Σπύρος 14/12/2010 16:06:26

      Πίσω από το τότε επισόδειο ήταν πιθανότατα ο κ. Βελλόπουλος, βουλευτής σήμερα του ΛΑΟΣ. Καμμια σχέση δεν είχαν "οι τρελλάμενοι τής ”Ζωής” και τού ”Σωτήρα”", όπως τους λες. Κάηκε συμβολικά ένα βιβλίο, το οποίο είχε ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ, δεν είχε κλαπεί... Δεν είχαν καεί, καταστραφεί, ούτε λεηλατηθεί βιβλιοπωλεία ή βιβλιοθήκες, για να βρεθεί η "πρώτη ύλη". Γιά τα περί διαφήμισης νομίζω έχεις πολύ δίκιο.

  2. anonymous avatar
    anonymous 14/12/2010 01:56:36

    Το βιβλίο μπορείτε μέχρι το τέλος του χρόνου να το κατεβάσετε τσάμπα νόμιμα πάντα από τον καστανιώτη. Εγώ το κατέβασα και δε μου άφησε καλή εντύπωση. Μην κάνετε λοιπόν το λάθος και το πληρώσετε. Δεν αξίζει μια, και τσάμπα να σου το δώσουν δεν αξίζει να το διαβάσεις γιατί θα χάσεις την ώρα σου. Δε πας μια βόλτα με το γκομενάκι καλύτερα που θα διαβάσεις ανδρουλάκη;

    Όσο για τον Ανδρουλάκη, τις εκπομπές που κάνει τις βγάζει σε podcast στο itunes. Άκουσα μερικές πήρα ανάποδες από τον άθλιο ρόλο του και το βρώμικο παιχνίδι που παίζει και τον διέγραψα. Ένας εξυπνάκιας φαφλατάς φελλός.

    • καινός avatar
      καινός @ anonymous 14/12/2010 02:16:25

      Όσοι διαβάζουν Ανδρουλάκη, ή δεν έχουν γκομενάκι ή το γκομενάκι τους κερατώνει ή το γκομενάκι δεν αξίζει βόλτα...

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ καινός 14/12/2010 10:54:18

        Ή έχουν δύο και από το μπέρδεμα πέφτουν στα σκληρά

  3. Λαέρτης avatar
    Λαέρτης 14/12/2010 01:57:05

    Το κρασί κατρούτσο, λευκό ή κοκκινέλι είναι;

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Λαέρτης 14/12/2010 08:12:19

      κουτελιτης

  4. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2010 02:02:13

    Τα κάνει όλα σαλάτα.
    Σπύρο καταλαβαίνω πως νοιώθεις.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Orestios 14/12/2010 02:15:19

      Ορέστιε αυτούς τούς προσκυνημένους ,ξέρεις ,ότι εδώ καί χρόνια τούς έχουμε όλοι γιά φτύσιμο..
      Εβγαινε επί σχεδίου Αναν στην τηλεόραση και σάν το μεγαλύτερο παπαγαλάκι κινδυνολογούσε οτι θά κάνουν πόλεμο οι Τούρκοι άν καταψηφιστεί τό αισχρό σχέδιο..
      Αλλά θαμένος ειναι..
      Θα τελειώνουμε μέ ολους αυτούς τούς συρφετούς ''διανοητών'',''καλλιτεχνών'' και ''εικαστικών''πού την μιά τρέχουν σάν δούλοι τού Πριγκιπα Νικόλαου στην Μ.Βρεττανία νά χειροκροτήσουν τήν νέα συγγραφική του σαχλαμάρα και μετά τούς πιάνει τό ψευτοανθρωπιστικό με συναυλίες ''υπεράνω'' στον Αγιο Παντελεήμονα..
      Πολιτική εκ τού μακρόθεν..
      Σέ λίγο ολοι αυτοί οι καραγκιόζηδες θά δημιουργούν πονήματα γιά τήν πείνα πού έρχεται ως παρατηρητές της..

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σπύρος 14/12/2010 02:22:48

        To έχει πεί ήδη ο αδερφός του GAP, ο Νίκος. που κάνει τον εκπρόσωπο της χώρας ωσαν βασιλέας.
        Είπε πως όπως οι παλιοί έτσι κι εμείς θα κοιτάμε με νοσταλγία τις δύσκολες μέρες σε μερικά χρόνια!!!!!

        Αυτοί είναι οι φίλοι του λαού.
        Η πιο βρώμικη κυβέρνηση που πέρασε ποτέ.

      • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
        ΛίγκαΤουΒορρά @ Σπύρος 14/12/2010 05:19:07

        Σπύρο, αδελφέ... Πολύ καλά τα λες... Αλλά... Πότε έρχεται αυτό το αναθεματισμένο «σε λίγο» ;

        Δεν το βλέπω και είμαι καταπτοημένος απ΄τη γελοία καταδυνάστευση των πάντων από σαλτιμπάγκους.

  5. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2010 02:08:29

    Μικρέ Οδυσσέα να ειδοποιηθεί η Διεθνής Οργάνωση Ατομικής Ενέργειας γιατί κάποιος κατέχει παράνομα πυρηνικά όπλα.
    Αχ, θα μας πάρουν όχι μόνο τα σώβρακα που φοράμε αλλά και τις αλλαξιές.

    Απροπό, μεσκαλίνη ή κόκα?

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2010 02:14:10

    Τι κάνει ο άνθρωπος για να βγάλει το ψωμί του...

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ archaeopteryx 14/12/2010 18:48:44

      Μην φοβάσαι, το έχουν βγάλει και με το παραπάνω... Τώρα τα κάνουν γιά το "ΕΥ ΖΕΙΝ"...

  7. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 14/12/2010 02:33:13

    Πού είσαι Χαρίλαε να δεις τον "ψυχογυιό" σου, πόσο προόδευσε;
    Ευτυχώς που δεν «πρόκανες» να δεις, τη μεταπήδηση του Μίμη και της Μαρίας στο σκληρό νεοφιλελευθερισμό.
    Κάποτε είχες μιλήσει για κάποιους, «με αριστερά στόματα και δεξιές κοιλιές»! Που να φανταζόσουν ότι κάτι τέτοιους θα τους έθρεφε το κόμμα του λαού και θα τους προόριζε για μελλοντικά του αστέρια.
    Εν τέλει το μεταλλαγμένο καλαμπόκι, ωχριά μπροστά στη μετάλλαξη του ανθρώπου!

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Αφροδίτη 14/12/2010 18:36:29

      Εκεί που έφτυναν τώρα γλύφουν... Πραγματικά οι άνθρωποι αυτοί είναι απίθανοι. Κάποτε όταν ήταν στο ΚΚΕ μας λοδωρούσαν ότι δεν ξέραμε τι μας γίνεται και μας κατηγορούσαν γιά ρεβιζιονισμό (κάθε διαφωνούντα μαζί τους). Μετά πέρασαν με τους "ρεβιζιονιστές" και πάλι μας λοιδωρούσαν. Τώρα με τούς νεοφιλελεύθερους και πάλι δίκιο έχουν, πάλι αυτοί κατέχουν την αλήθεια. Και δυστυχώς δεν λίγοι οι μεταλλαγμένοι, νέα καπιταλιστική τάξη, που έχουν φτάσει να είναι και εφοπλιστές με τα κλεμμένα από τις εταιρείες του ΚΚΕ που ήταν διαχειριστάρες... Να μην λέμε ονόματα...

  8. ataktos avatar
    ataktos 14/12/2010 06:38:05

    καλά αυτό το έρμο το "πράσινο" χαρτί ..που καταναλώνει να τυπώνει της αηδίες του ..δεν το σκέφτεται καθόλου ...

  9. kiki avatar
    kiki 14/12/2010 07:01:28

    Και παρακαλω μην χρησιμοποιεις την Μανη, πες μοιρολογιστρα κρητικια, εχουν και αυτοι μοιρολογια, αλλωστε οι κρητικοι που περιφερονται Δαμανακη, Ανδρουλακης, και καποιοι αλλοι, εκπροσωπουν εντελως την λεβεντισσα κρητικια ψυχη.Μην ξεχασω και τον Καχριμακη.

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/12/2010 08:15:42

    Απ΄τα αντάρτικα στο Μέγαρο και στο πατάρι του Ιανού.
    Απ'τον Οδηγητή στην Athens Voice
    Από την οργάνωση των εργατικών συνδικάτων, συνδαιτημόνας στη ομήγυρι των φραγκάτων.
    Απ' τον Περισσό στο "Γουαδαλαχάρα" και στος σουίτες του Καραϊσκάκη
    Απ'το αμπέχωνο στο φράκο.

    Δηλαδή: Μ εις τη ν

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/12/2010 08:20:06

      Η μαλακια παει συννεφο. Ουτε ο Φερματ δεν μπορει να την υπολογισει.

      ΠΠ

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 08:43:04

        Την εξίσωση του Ντρέηκ πρέπει να χρησιμοποιήσεις, απλά αντί για πιθανότητα ύπαρξης εξωγήινης ζωής, την μετατρέπεις για πιθανότητα ύπαρξης φαιάς ουσίας στην γκλάβα του Ανδρουλάκη.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ TopGunZ 14/12/2010 08:49:02

          Αυτος ο Τσιμας του Φλας του Κοκκαλη.. ειδες σοσιαλιστικο χαμογελο!!!!??? Η χαρα του καγκελου.
          Η πεταλουδα.... χαχαα

          ΠΠ

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ TopGunZ 14/12/2010 09:27:02

          "...Κι έγινε μια διπλή «μετάλλαξη»: παλαιοί αριστεροί μετέτρεψαν το διεθνισμό της αριστεράς, που ήταν αλληλεγγύη μεταξύ λαών και τάξεων που πάλευαν για την απελευθέρωσή τους πέρα από εθνικούς διαχωρισμούς, σε ισοπέδωση της πολιτισμικής ιδιοπροσωπείας όλων των λαών. Ενώ νεοπαγείς υπερφιλελεύθεροι μετέτρεψαν την ελευθερία όλων των κοινωνιών να αξιοποιήσουν τα «συγκριτικά του πλεονεκτήματα» και να αυξήσουν τον πλούτο και την ευημερία τους, σε ελευθερία διακίνησης κερδοσκοπικών κεφαλαίων που διέλυε τον παραγωγικό μηχανισμό κάθε τοπικής οικονομίας.

          Οι μεταλλαγμένοι αριστεροί μετέτρεψαν το διεθνισμό της απελευθέρωσης των λαών σε παγκοσμιοποίηση υποταγής των εθνών. Και οι μεταλλαγμένοι νεοφιλελεύθεροι μετέτρεψαν την ελευθερία της επιχειρηματικότητας σε ασυδοσία της κερδοσκοπίας. Κι από τον «πλούτο των εθνών» που ύμνησε κάποτε ο ,Ανταμ Σμιθ (Adam Smith), κατέληξαν, χωρίς να το πολυκαταλάβουν, στη διάλυση των εθνών.

          Αυτή η σύγκλιση -και η σύμπλευση- μεταλλαγμένων αριστερών και μεταλλαγμένων νεοφιλελεύθερων, δημιούργησε ένα τείχος «πολιτικής ορθότητας» πάνω στο οποίο προσέκρουε κάθε απόπειρα κριτικής σκέψης, κάθε πολιτική πέρα από «μονόδρομους» που εξελίσσονταν ταχύτατα σε μείζονα κοινωνικά αδιέξοδα... "

          Κουίζ: Ποιός τα έχει πει αυτά?

          • Μικρός Οδυσσέας avatar
            Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/12/2010 10:52:55

            Αντουάν έφα

          • Orestios avatar
            Orestios @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/12/2010 23:32:12

            Δεν ισχύει?
            Την αλήθεια λέει

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/12/2010 18:45:20

      Και που είσαι ακόμα... Θα δούμε ακόμα πραμματα και θάματα με δαύτους. Βέβαια οι πιό έξυπνοι και πιό ματσωμένοι από δαύτους, την έχουν κάνει με πλάγια βηματάκια κατά την Ελβετία, και μας καλούν τώρα να επιδείξουμε ¨πατριωτισμό¨ μήπως και βουλιάξουν οι τράπεζές τους και χάσουν και ότι λίγα έχουν αφήσει πίσω τους. Μήπως η πρόταση του γάλλου ποδοσφαιριστή τους φοβίσει λίγο και συνέλθουν?

  11. βασιλοπούλος χρήστος avatar
    βασιλοπούλος χρήστος 14/12/2010 08:33:36

    τι να πω που ξεκίνησε σαν παιδί του φλωράκη και κατάντησε, γιατί εξουσία είναι τόσο γλυκειά, ορτινάτσα του Παπανδρέου του Γ.
    και δεν μας φτάνει η πολυπράγμωνη παρουσία του στη βουλή, έχουμε και τα βιβλία του..που σε λίγο καιρό δεν θα τα θυμάται κανένας...και μακάρι να μην θυμάται τίποτα από τέτοου είδους πολιτικούς

  12. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/12/2010 09:34:10

    Μια και είδα και τον Παύλο μας στην φωτό, θυμάμαι την σοσιαλιστική ρητορεία και λογοδιάρροια από τα παράθυρα του μούγκα, τώρα τα έχει καταπιεί αμάσητα όλα η πράβδα του ΔΝΤ.

  13. sovokai avatar
    sovokai 14/12/2010 09:41:43

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ. ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 14/12/2010 10:14:16

    Καλημέρα σας.
    Τον έχω δεί στην Τηλεόραση. Και όπως λενε εκείθεν του ατλαντικού, What kind of drugs is he on?

    • blue nile avatar
      blue nile @ Νίκος 14/12/2010 10:50:22

      Να δώσει και σε μας δηλαδή....

  15. ruddock avatar
    ruddock 14/12/2010 11:01:39

    Ένα ερώτημα που πάντα με απασχολούσε σχετικά με τύπους σαν τον Ανδρουλάκη είναι γιατί δεν αυτοκτονούνε ?

  16. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/12/2010 11:04:22

    Σωστός!

  17. xbab avatar
    xbab 14/12/2010 12:45:47

    Φαιδρός και τραγικός...

  18. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 14/12/2010 13:47:43

    Όταν ο κρητικός ξεπέφτει γίνεται Ανδρουλάκης...

  19. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 14/12/2010 14:53:28

    Στο Βιβλιο του για οσους το διαβασαν, κανει παντα ενα παραλογο (μετ'επιστροφης) α λ μ α...Δηλαδη, αυτοδιερωταται αν ειναι-κατα το κρητικον-κουζουλος και αυτοδιαψευδεται λεγοντας οτι ειναι "κατοχος" της ανυπαρκτης εβδομης αισθησεως.Και ομως.Διαβιει κρατικη δαπανη τα τελευταια τριαντα χρονια, και ουτε ενας ψυχιατρος δεν επισκεφθηκε την Βουλη για να τον εξετασει.Οι δε Ελληνες τον ετιμησαν με την ψηφο τους, απειρες φορες.

  20. ΚΕΡΤ avatar
    ΚΕΡΤ 14/12/2010 19:19:10

    Οι πρώην Κνίτες και τώρα μεταλαγμένοι σοσιαλφιλελευθεροι ειναι ουφο ψυχικά διαταραγμένα και επικίνδυνοι .

  21. βασιλοπούλος χρήστος avatar
    βασιλοπούλος χρήστος 14/12/2010 20:56:58

    επανέρχομαι...δυστυχώς αυτοί οι Ανδρουλάκηδες γίνανε βασιλικότεροι του βασιλέως ...ντρόπιασαν μια γενιά...μακάρι να μπορούσα να φύγω από αυτή τη χώρα να μην τους βλέπω άλλο..αλλά δεν μπορώ

  22. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 14/12/2010 23:30:23

    Πως ξεπέφτει ο άνθρωπος για την κονόμα.
    Δες τον πάλαι ποτέ "επαναστάτη"Μίμη και θα καταλάβεις.

  23. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/12/2010 23:36:42

    Ποτε δεν ηταν επαναστατης.Υποψηφιος δικτατορας στο ονομα του προλεταριατου και με τις πλατες της Σοβιετικης Ενωσης ηταν οποτε οταν η υπερδυναμη που θα τον βοηθουσε διαλυθηκε αλλαξε και αυτος επαγγελματικο προσανατολισμο.
    Πολυ φυσιολογικη η εξελιξη του.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ ψυχραιμια 15/12/2010 01:17:49

      Αρχίζεις και γίνεσαι ασφυκτικά προβλέψιμος,εως και βαρετός..

      Γιά τά αποδεδειγμενα δουλάκια τών Η.Π.Α έχουμε νά πούμε τίποτα??

      Ακόμα και σέ θέματα νεποτισμού,πού μπορούν νά ενώσουν και άτομα διαφορετικής προέλευσης,εσύ το βιολί σου..

  24. δημης avatar
    δημης 14/12/2010 23:37:55

    Το μ εις την ν μιλάει ή το Μ εις την Ν;;;;;;;;