#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2009 03:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαν σήμερα το έπος του Ρούπελ

Σαν σήμερα μπήκαν οι Γερμανοί στην Ελλάδα. Με την ευκαιρία, δείτε  τι κράτησαν για πάρτη τους στην Κατοχή και τι έδωσαν στην Βουλγαρία.


____________________________________________________________________________________________
Κόκκινο: γερμανική κατοχή

Πράσινο: βουλγαρική κατοχή

Μπλε: ιταλική κατοχή

Σκούρο Μπλε: Δωδεκάνησα (ιταλική κατοχή πριν από τον πόλεμο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ! avatar
    ! 06/04/2009 07:16:12

    Καλύτερα τα χρώματα αυτά από τα πρασινομπλέ του σήμερα.

  2. Kostas avatar
    Kostas 06/04/2009 08:39:57

    Πήγα στη τελετή γιατί ο γιός μου που υπηρετεί τη θητειά του ήταν στο άγημα. Στην ουσία ήταν ευκαιρία για μιά κυριακάτικη βόλτα. Μεγελειώδης η συμμετοχή του κόσμου, κάτι πρωτόγνωρο για μένα. Η τελετή ιδιαίτερα σεμνή, η ομιλία του Ταξίαρχου μεστή και χωρίς μεγαλοστομίες,η αναπαράσταση του βομβαρδισμού των οχυρών συγκονιστική. Έπιασα τον εαυτό μου κάποια στιγμή να δακρύζει. Μελανό σημείο της εκδήλωσης η προσπάθεια του ΛΑΟΣ να καπελώσει την εκδήλωση στέλνωντας να καταθέσουν στεφάνια διάφοροι πιθανοί και απίθανοι τύποιαπό όλα τα σημεία της χώρας. Ευτυχώς κανένα κόμμα δεν τους μιμήθηκε γιατί η τελετή θα είχε καταλήξει σε γελοιοποίηση αυτης της τόσο σημαντικής επετείου.

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΑΛΤΣΙΔΗΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΑΛΤΣΙΔΗΣ @ Kostas 03/04/2012 17:57:22

      ΟΡΘΟΝ ,
      ΚΑΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΑΠΟΨΗ ΚΙΝΗΣΗ

      ΔΕΝ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΧΩΡΟ

  3. christos avatar
    christos 06/04/2009 09:54:02

    Ο παππούς μου υπηρετούσε ως λοχίας πυροβολικού στα οχυρά το 1941 και μέχρι τη μέρα που πέθανε διηγούνταν ιστορίες και περιστατικά εκείνης της εποχής. Σήμερα διάφοροι άσχετοι και πονηροί θέλουν να καπελώσουν τέτοιες ένδοξες στιγμές της ιστορίας μας. Σε όλες του τις αναφορές στα γεγονότα εκείνης της εποχής υπογράμμιζε το γεγονός τηw εθνικής ομοψυχίας που είχε επιτευχθεί εκείνη την εποχή είναι χαρακτηριστικό μάλιστα πως θεωρούσαν (οι στρατιώτες που υπηρετούσαν στα οχυρά)τον εαυτό τους "ριγμένο" μιας και ο Ελληνικός στρατός διέπρεπε στο Αλβανικό μέτωπο.Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.

  4. Siopilos avatar
    Siopilos 06/04/2009 10:36:06

    Δεν μπορώ να καταλάβω εκείνο το σημείο του post που λέει "δείτε τι κράτησαν για πάρτη τους στην Κατοχή και τι έδωσαν στην Βουλγαρία."
    Γιατί μας απασχολεί τι έδωσαν οι γερμανοί στους βουλγάρους??
    Εάν τους έδιναν ένα νομό λιγότερο ή περίσσότερο τι θα σήμαινε αυτό πρακτικά???

  5. ιατρόπουλος avatar
    ιατρόπουλος 06/04/2009 10:44:07

    Μία από τα ίδια. Βάλε και την σημαία.

  6. Rogue avatar
    Rogue 06/04/2009 11:10:00

    Μην ξεχνάμε πως στην κατοχή 1.600 Έλληνες τουφεκίστηκαν από Αλβανούς (π.χ. Παραμυθιά) και περίπου 15.000 από Βούλγαρους!

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/04/2009 11:12:38

    Απο το χαρτη προκυπτει οτι οι Γερμανοι κρατησαν τα συνορα προς Γιουγκοσλαβια και Τουρκια για να μην υπαρξουν ανεπιθυμητες επιπλοκες,την Κρητη που εχει στρατηγικη σημασια και την Αθηνα που ηταν το κεντρο.Τα υπολοιπα τα πηραν βασικα οι Ιταλοι που ηταν η κυιρα δυναμη κατοχης.Η βουλγαρικη ζωνη κατοχης ήταν ουσιαστικα τα νεα συνορα αν κερδιζαν τον πολεμο.

  8. Ρούπελ avatar
    Ρούπελ 06/04/2009 11:15:13

    Δείτε σχετικό άρθρο:
    http://syndesmos71.blogspot.com

  9. sawas avatar
    sawas 06/04/2009 12:08:58

    (Mόνο για όσους καταλαβαίνουν γερμανικά)

    Μετά το έπος του Ρουπελ ο Hitler μίλησε στο κοινοβούλιο και αναφέρθηκε και στην Ελλάδα (42min 40sec)........αλλα όχι μονο!!!!!!!!!!

    δώστε προσοχή και στο 35μην 50sec


    http://www.nationalsozialismus.de/dokumente/audios/adolf-hitler-reichstagsrede-ueber-die-ursachen-des-krieges-vom-04-05-1941.html


    Για να μην παρεξηγηθώ το σαιτ ειναι απο τους Φασιστές (Εθνικοσοσιαλιστές)

  10. anon avatar
    anon 06/04/2009 12:52:06

    @5

    Οι Ιταλοί και οι Γερμανοί ήταν δυνάμεις κατοχής.
    Οι Βούλγαροι ήταν κάτι παραπάνω από αυτό, γιατί ήθελαν να ενσωματώσουν τα "πράσινα" εδάφη στην χώρα τους.

    Το "μακεδονικό" δημιουργήθηκε από τους Βούλγαρους ακριβώς γι'αυτόν τον λόγο, για να δημιουργήσει το ιδεολογικό υπόβαθρο για την έξοδο στο Αιγαίο.

    Έχει σημασία ότι οι Ναζί έδωσαν στη Βουλγαρία τις ίδιες περιοχές που θα της έδιναν και οι κομμουνιστές αν κέρδιζαν στον Εμφύλιο. Ακόμη μια ιδεολογικοπολιτική ταύτιση κομμουνιστών και ναζιστών. Α ρε Μολότοφ-Ρίμπεντροπ... ζείτε, εσείς μας οδηγείτε! Ε, Αλέκα;

    Υπενθυμίζω ότι οι "πράσινες" περιοχές είχαν και τότε συντριπτική πλειονότητα ελληνικού πληθυσμού, αφού όλοι οι Βούλγαροι Καβάλας, Δράμας και Σερρών είχαν ήδη "ανταλλαχθεί" με τους Έλληνες τής Ανατολικής Ρωμυλίας από το 1919.

  11. Factorx avatar
    Factorx 06/04/2009 12:58:51

    @Siopilos. δεν γίνεται καμία αναγωγή στο σήμερα;

  12. AnonymOs avatar
    AnonymOs 06/04/2009 13:18:16

    " anon, at 12:52 pm " :
    Μπράβο, πέντε κουβέντες πρόσβαρες καί μεστές.

    Καί επειδή πράγματι είναι προφανής καί χρήσιμη (ώς έδει) η "αναγωγή στο σήμερα", άς πή κάποιος ότι, σήμερα, τό "μακεδονικό" χαρίζεται στούς Βουλγάρους από κάτι κομπλεξικούς ηττημένους - δαρμένους τού 1949, οι οποίοι, έχοντες παρά πόδα, όχι μόνον τό όπλο, αλλά κυρίως τήν κομπλεξική αίσθηση τού "εγώ, ΜΟΝΟΝ,έχω τό δίκιο", θά μέ μπλέξουν σέ νέες ανθρωποσφαγές.
    Αλλά τό πρόβλημα δέν είναι αυτοί. Ανώμαλοι Βιτσιόζοι 5 %, πάντα θά φυτρώνουν σέ κάθε εποχή.
    Τό πρόβλημα είναι ότι οι υπόλοιποι 95 %, γεγόνασι "κότες", από τήν "Δημοκρατία μας" καί τόν "Νομικό μας Πολιτισμό"....
    Αλλά θά μού πείς, πάντα κάποιον ΑΛΛΟΝ θέλανε γιά νά φορτωθεί τήν Ηγεσία. Πότε τόν Όθωνα, πότε τόν Σκόμπυ, πότε τόν αμερικάνικο προϋπολογισμό ....

  13. osaperas avatar
    osaperas 06/04/2009 13:23:37

    Από που συνάγεται ότι οι κομμουνιστές θα έδιναν τις ίδιες περιοχές; Υπάρχει κάποιο ιστορικό ντοκουμέντο; Δεν αναφέρομαι στην τότε θέση του κκε για τη μακεδονία. την εχω διαβασει και την γνωρίζω.
    Ρωτάω κάτι συγκεκριμένο. Υάρχει κάποιο ιστορικό στοιχείο ότι τότε οι κομμουνιστές εάν νικούσαν θα ξεπουλούσαν τις συγκεκριμένες περιοχές;

  14. t avatar
    t 06/04/2009 13:35:23

    Ο υποψήφιος του κυβερνώντος VMRO-DPMNΕ και εκλεκτός του Ν.Γκρουέφσκι, Γκιόργκι Ιβάνοβ, απέσπασε μεγάλη νίκη στον χθεσινό β΄ γύρο των προεδρικών εκλογών στην ΠΓΔΜ.

  15. osaperas avatar
    osaperas 06/04/2009 13:39:00

    Έχει σημασία. Γιατί είναι η κλασική ελληνική παπαριά.

    Ξεκινάμε από την αλήθεια (η εγκληματική θέση του κκε για τη μακεδονία την εποχή εκείνη)

    κάνουμε μία στάση στο ψέμα -αν ειναι ψέμα( οι Ναζί έδωσαν στη Βουλγαρία τις ίδιες περιοχές που θα της έδιναν και οι κομμουνιστές αν κέρδιζαν στον Εμφύλιο)

    και μετά πρέπει να αποδείξουμε την αυταπόδεικτη αλήθεια.

  16. amaliaprom avatar
    amaliaprom 06/04/2009 13:44:24

    γιατι να πανε τα κοματα στο Ρουπελ ?τωρα εχουν αλα οι παπουδες μας ξεχαστικαν.Να σε τη κοσμο ζουμαι.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/04/2009 14:03:00

    Πόσο χαίρομαι για αυτήν την συζήτηση, πόσο χαίρομαι, πόσες αλήθειες... Να δούμε πότε θα ξυπνήσει ο κόσμος.

  18. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 06/04/2009 15:36:00

    Αποκαλυπτικός ο χρωματισμός των δυνάμεων κατοχής, για να θυμόμαστε και την ιταμή και θρασύδειλη στάση των Κορέλι...

  19. Siopilos avatar
    Siopilos 06/04/2009 16:41:58

    Για το σχόλιο 11 του κυρίου FACTORX
    Απο ότι ξέρω η ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ επίσημα ή ανεπίσημα δεν έχει εγείρει απαιτήσεις επι ελληνικών εδαφών (τα τελευταια 5 χρόνια για αυτό και ενταχθήκανε στην
    Ευρωπαικη Ενωση με την σύμφωνη γνώμη μας!!!!)
    Τα Σκόπια πάλι απιτούν εδάφη πολύ μεγαλύτερα απο αυτά που λέει ο χάρτης(θεσσαλονίκη κ.λ.π.)
    Αρα συνεχίζω να αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο χάρτης με τις διεκδικήσεις των βουλγάρων στην σημερινή εποχή!!!!

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/04/2009 22:27:58

    Η Βουλγαρια εχει μεταλλαχθει σε αρνι γιατι αυτοκαταστραφηκε απο το οικονομικο συστημα της.
    Προπολεμικα ήταν στην ιδια δυναμικοτητα με την Ελλάδα.Σημερα ειναι το 1/5 της ελληνικης οικονομιας με μεγαλύτερη υπογεννητικοτητα απο την Ελλαδα και 10% τουρκικη μειονοτητα.

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/04/2009 22:49:57

    Siopilos, ο υπαινιγμός είναι σαφής για μένα. Υπάρχουν μερικοί που ίσως έχουν εκκρεμότητες από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο...

    Όταν οι Βούλγαροι δεν είναι στα χάϊ τους, υπάρχουν οι "Μακεδόνες". Όταν είναι στα χάϊ τους υπάρχει Μεγάλη Μακεδονία.

    Οι Βούλγαροι είναι φιλογερμανοί. Οι "Μακεδόνες", δεν ξερω αν είναι, ή με συμφέρει να είναι φιλοαμερικάνοι. Κοινώς, μακεδονική σαλάτα.

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/04/2009 23:42:24

    Αυτές οι ιστορικές επέτειοι δείχνουν τη σημερινή παράνοια.

    Αντί να δοξάζουμε το Έπος, πρώτες ειδήσεις είναι ό,τι πιο αποπροσανατολιστικό.

    Δεν πιστεύω σε αθώες παραλείψεις - όταν χρειάζεται υπάρχει μνήμη.
    Αλλά δεν βολεύει η υπενθύμιση ότι κάποτε οι Ελληνες υπερασπίζονταν τα εδάφη τους.

    Τελικά, η Χούντα ήταν περισσότερο καταστροφική για αυτό που ακολούθησε.

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/04/2009 23:51:17

    Η χούντα ήταν για μας, ότι και η δικτατορία για τους ιρανούς. Τους σεϊχουλισλάμηδες αυτοί, και τους επαναστάτες γιαλαντζή εμείς.

  24. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 14:31:20

    Πραγματι,η Βουλγαρια,ειχε μεγαλη αγροτικοκτηνοτροφικη παραγωγη παλια,που απεθανε.
    Και εμεις,παμε στα βηματα της.