#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2010 14:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαρας: ζητούν από την Ελλάδα να φτάσει στα όρια της χρεοκοπίας, για να τη βοηθήσουν



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνης Σαμαράς, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

« Οι ώρες αυτές είναι για περισυλλογή, όχι για πανηγυρισμούς.

Αν υπάρχει κάτι πραγματικά θετικό, είναι η απόφαση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας με την οποία αποτρέπεται η πιστωτική ασφυξία στην ελληνική αγορά. Αυτό το παλέψαμε ως Νέα Δημοκρατία εδώ και πολύ καιρό. Μάλιστα, πριν λίγες μέρες, ήταν μια από τις τρεις βασικές προτάσεις, που κατέθεσα στη συνάντησή μου με τους υπουργούς Οικονομικών του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος.

Όμως, για το κύριο μέρος της Συμφωνίας που επιτεύχθηκε χθες, έχουμε σοβαρούς προβληματισμούς. Τόσο για το περιεχόμενό της, όσο και για τον τρόπο και τη διαδικασία που μπορεί να λειτουργήσει:

* Πρώτον, στο ανακοινωθέν αναφέρεται ότι για να πάρει βοήθεια η Ελλάδα απαιτείται να έχει φτάσει στο «έσχατο σημείο». Δεν προσδιορίζεται σαφώς ποιο είναι αυτό: Να δανείζεσαι με 6% από τις αγορές; Να δανείζεσαι με 8% από τις αγορές; Να μην μπορεί να δανειστείς καθόλου από τις αγορές;

Δηλαδή ζητούν από την Ελλάδα να φτάσει στα όρια της χρεοκοπίας, για να τη βοηθήσουν;

Εμείς όμως ζητήσαμε τη στήριξη, ακριβώς για να μην φτάσουμε στα όρια αυτά…

* Δεύτερον, ακόμα κι αν μπαίναμε στη διαδικασία βοήθειας κάτω από τέτοιους όρους, η Συμφωνία επιβάλλει τη λήψη της τελικής απόφασης από κάθε χώρα της Ευρωζώνης με ομοφωνία. Το οποίο στην πράξη μπορεί να σημάνει και νέα μέτρα. Συνεπώς, πρόκειται για εξαιρετικά επώδυνη διαδικασία.

* Τέλος, η συμμετοχή του ΔΝΤ στο πακέτο της Συμφωνίας, φωτογραφίζει επί πλέον δυσμενείς όρους για την Ελλάδα και ευθεία υπονόμευση των Ευρωπαϊκών θεσμών, μια που οδηγεί στον έλεγχο μιας Ευρωπαϊκής Οικονομίας από ένα κατ’ εξοχήν μη ευρωπαϊκό Οργανισμό.

Εδώ, λοιπόν, που είμαστε, ή παίρνουμε τώρα μέτρα τόνωσης της αγοράς, για να μην βαθύνει και γίνει μόνιμη η ύφεση, ή σε λίγο θα μας επιβληθούν νέα χειρότερα μέτρα για την μείωση του ελλείμματος.

Το συμπέρασμα είναι ένα: η Ελλάδα μπορεί και πρέπει να ξεπεράσει το σκόπελο μόνη της. Και να σταθεί στα πόδια της μόνη της. Αυτό είναι το πιο συμφέρον για την ίδια. Αυτό επιβάλλει και η αξιοπρέπεια της χώρας μας. Και η ανόρθωση της αξιοπιστίας της.

Μπορούμε να αποφύγουμε τα χειρότερα.

Και θα το κάνουμε με τις δικές μας δυνάμεις ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 26/03/2010 14:21:55

    Το αποτέλεσμα της Συνόδου, για την Ελλάδα.
    ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ, ΣΤΟ ΝΕΡΟ!!!

  2. Y. avatar
    Y. 26/03/2010 14:26:41

    Κόκκινη γραμμή για το επιτόκιο δεκαετών, στο 5%.
    Αν στις 15-20 Απριλίου, δανεισθούμε με περισσότερο, να παραιτηθούν π ά ρ α υ τ α!!!

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 26/03/2010 14:38:32

    Άριστα τα λέει.

  4. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 26/03/2010 14:58:12

    και ο Αθανάσιος Διάκος διαφωνούσε με το σούβλισμα, αλλά αυτό δε βοήθησε...

    • Swell avatar
      Swell @ Βρασίδας 26/03/2010 16:38:30

      Και ο Οτσαλάν δεν ήθελε, αλλά καθάρισαν ο Σημίτης με τον Πάγκαλο.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Βρασίδας 26/03/2010 19:26:04

      Δλδ να γινωμε ολοι Αθανασιοι Διακοι να μας σουβλισει ο ΓΑΠ χωρις διαμαρτυρια; Αυτο προτινει η αφεντια σου;

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Βρασίδας 26/03/2010 22:28:43

      Όχι γλυκιά μου! Αλλά όσο και να βελάζει το αρνί, η μοίρα του στο μαχαίρι το σέρνει.
      Αυτό πυ συμβαίνει με τις γυναίκες είναι αξιοθαύμαστο! τις ενδιαφέρει ποιός θα τις σουβλίσει.
      Το ότι θα σουβλιστούν το θεωρούν νομοτελειακό!

    • Y. avatar
      Y. @ Βρασίδας 27/03/2010 00:28:04

      Βρασίδα, μάλλον εκδηλώνεις τα αντιφεμινιστικά σου περίεργα. Άσε τη Fotini να βγάλει το εσώψυχό της.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Βρασίδας 27/03/2010 17:47:36

      χαμογελάστε ρε παιδιά. Μην τα παίρνετε όλα τοις μετρητοίς!

    • Y. avatar
      Y. @ Βρασίδας 27/03/2010 22:49:42

      Εγώ πάντως, χαμογελαστά το σχολίασα.

  5. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 26/03/2010 15:14:22

    Ο Σαμαράς πιστώνεται τη ουσιαστική στήριξη που προσέφερε στην προσπάθεια της κυβέρνησης να κερδίσει το πακέτο της στήριξης. Ήταν μια συνέχεια της ομιλίας στη βουλή.

  6. anonymous avatar
    anonymous 26/03/2010 15:43:10

    Σωστά τα λέει. Τα είχαμε επισημάνει εδώ από χτες και στις αναρτήσεις και στα σχόλια.

  7. Kalesanos avatar
    Kalesanos 26/03/2010 16:00:39

    Η πιο σοβαρη δηλωση που βαζει τα πραγματα στην σωστη τους βαση.Οχι θριαμβολογιες κυριε τζεφρυ και παρατρεχαμενοι δημοσιογραφισκοι μεγαλων και μικρων καναλιων.Σοβαρη δηλωση λοιπον ενος σοβαρου πολιτικου.

  8. fatfat avatar
    fatfat 26/03/2010 16:10:26

    Σήμερα τι μεσημέρι το spread στα ελληνικά κρατικά ομόλογα υποχώρησε γύρω στις 300 μονάδες βάσης από τις 320 μονάδες που έκλεισε χτες Πέμπτη.
    Αναλυτές εκτιμούν ότι το spread στα ελληνικά ομόλογα είναι πολύ πιθανό να υποχωρήσει τις επόμενες εβδομάδες γύρω στις 220-250 μονάδες βάσης.
    Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το επιτόκιο με το οποίο δανείζεται το ελληνικό κράτος θα μειωθεί.......

  9. pikras avatar
    pikras 26/03/2010 17:18:00

    Ο Παπαντωνίου σε πρωϊνή εκπομπή έβαλε στο 4,5% το όριο για το επιτόκιο δανεισμού (150 μ βάσης).

  10. kokkinos avatar
    kokkinos 26/03/2010 18:01:36

    giati otan einai antipoliteysi milan kathara kai xastera kai otan einai kivernisi amfivalo an katalavenoun kai i oidioi ti lene....

  11. neos agrotis avatar
    neos agrotis 26/03/2010 19:17:20

    "Το συμπέρασμα είναι ένα: η Ελλάδα μπορεί και πρέπει να ξεπεράσει το σκόπελο μόνη της. Και να σταθεί στα πόδια της μόνη της. Αυτό είναι το πιο συμφέρον για την ίδια. Αυτό επιβάλλει και η αξιοπρέπεια της χώρας μας. Και η ανόρθωση της αξιοπιστίας της.

    Μπορούμε να αποφύγουμε τα χειρότερα.

    Και θα το κάνουμε με τις δικές μας δυνάμεις ».

    Τα ιδια πανω κατω λέει και ο Γιωργος τελευταια. Μπας και πάμε για συγκυβερνηση με νεα μέτρα τους επόμενους μήνες?

  12. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 26/03/2010 19:21:34

    και λίγα λες φίλε μου!
    να δηλώσουν επιτέλους οι ελευθεροεπαγγελματίες εισόδημα πάνω από το όριο της φτώχειας,
    να πάψουν να αναγνωρίζονται τα έξοδα της Mercedes ως έξοδα της εταιρείας και να εκπίπτουν της εφορίας, άρα τα πληρώνουν όσοι δεν έχουν τη Mercedes
    να δραστηριοποιηθεί ο ιδιωτικός τομέας μακριά από το ΕΣΥ και άλλες κρατικές προμήθειες και κρατικά έργα,
    Να καταργηθούν τα διόδια και να επανέλθει η ΜΟΜΑ.
    Συμφωνείς μ΄αυτά;

  13. TopGunZ avatar
    TopGunZ 26/03/2010 20:00:32

    Συγνώμη ρε παιδιά, επειδή βλέπω όλοι να μιλάτε για τους ελ. επαγγελματίες συνεχώς, τι νομίζετε δλδ, ότι όλοι είναι κάτοχοι Μερτσεντέ και φοροδιαφεύγουν τα εκατομμύρια. Ξέρετε τι θα πει δουλειά 12 ώρες την ημέρα? Ξέρετε τι θα πει δεν ξέρω τι σημαίνει Κυριακή-Αργία-Διακοπές? Ξέρετε τι θα πει μένει για την οικογένεια ένα 50άρικο να περάσει το Σ/Κ γιατί πρέπει να πληρωθούν οι υπάλληλοι? Να αρχίσω και εγώ τις κλασικές π@@@@@ές, οι ΔΥ είναι τεμπέληδες, οι αγρότες κάθονται στο καφενείο και περιμένουν την επιδότηση και οι ΙΥ νομίζουν ότι με ένα απολυτήριο λυκείου θα τους κάνουμε Προέδρους σε πολυεθνική! Αν είναι δυνατόν.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ για την εξορθολόγηση των εταιρικών εξόδων και να γίνεται αντιπαραβολή με την δήλωση. Αν η δουλειά σου απαιτεί ένα πολυτελές αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις σου (εταιρικοί αντιπρόσωποι, επιχειρηματίες) μάλλον θα δικαιολογεί και ένα μεγαλύτερο εισόδημα! Οι υπόλοιποι ή 1000αράκι ή από δω παν κι άλλοι...

    Για να μην πω δε για τη ΜΟΜΑ ότι είμαι 1000% σύμφωνος...

  14. provocateur avatar
    provocateur 26/03/2010 20:32:32

    ¨Ολη η Ελλάδα έχει μάθει την εθνική σταση που κράτησε ο Σαμαράς αλλά και το οτι πρώτος αυτός επέμενε για την λύση που έδωσε ο Τρισέ, αλλά τα Ντορόποουλα του parapolitika, ζουν σε άλλο κόσμο:

    "Δύσκολες ώρες πέρασε ο Σαμαράς στην Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα. Εκεί φάνηκε ότι δεν έχει καμία επιρροή. Ο πρόεδρος της Ν.Δ. όχι μόνο δεν κατάφερε να πείσει τους ομοϊδεάτες του να μην στείλουν την Ελλάδα στο ΔΝΤ, αλλά απεναντίας μόλις τελείωσε την ομιλία του, αντιμετώπισε μια ψυχρολουσία. Είδε τους πάντες να έχουν συγκροτήσει ένα μέτωπο με προτάσεις που δεν είχαν καμία σχέση μ' αυτά που είχε προτείνει στην ομιλία του. Πέραν αυτού έχει αξία να σημειωθεί η απουσία του Γάλλου προέδρου Νικολά Σαρκοζί από την Σύνοδο του ΕΛΚ και την ομιλία Σαμαρά. Στην πολιτική όλα έχουν την σηματοδότησή τους. Και, κυρίως οι απουσίες!

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ provocateur 26/03/2010 22:41:47

      προφανώς τον θεωρούν διάδοχο του ΚΚ

  15. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 26/03/2010 22:39:14

    φίλε TopGunZ
    μην απολογείσαι για αυτούς που δε σου μοιάζουν.
    Σέβομαι ότι περιγράφεις σαν τρόπο ζωής και το σχόλιό μου θεωρώ δε σε αγγίζει.
    Αλλά σιχάθηκα κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες που αποφάσισαν να γίνουν επιχειρηματίες για να καταληστέψουν το Δημόσιο επειδή βρήκανε μια τρύπα στο σύστημα και ύστερα να βγαίνουν και να το απαξιώνουν.
    Ας κοιταχτούμε μεταξύ μας. Πόσες ιδιωτικές εταιρείες συντηρεί το δημόσιο;
    όποιου δεν του αρέσει ας μην το αγγίξει.

  16. Tassos avatar
    Tassos 26/03/2010 23:14:03

    Αντώνη πάρε σκούπα και διώξε κόσμο. Ο Κιλτίδης έκοβε αλα μπρατσέτα βόλτες σήμερα το βράδυ στην Θεσνίκη με τον Καψάλα , μέλος της συμβουλευτικής της Χούντας. Ρε πού μπλέξαμε...

  17. eiraman avatar
    eiraman 30/03/2010 13:03:53

    Κουταμαρίτσες των ανοήτων Πολιτικών!!!
    Όλο το κόλπο είναι το νόμισμα!!!!
    Όποιος "κόβει" χρήμα και έχει δικές του Τράπεζες περνάει "πούδρα"
    Θα μπορούσα να τα πω και "επιστημονικά" αλλά είναι τόσοι γελοίοι που δεν αξίζει να χαραμίσω ούτε έναν όρο για τη πάρτυ τους!!!
    Κάποτε είχαμε τη Δραχμούλα μας και ήταν δική μας!!!Εκεί στο Χολαργό κάναμε θαύματα!Δεν είμασταν μόνο εμείς αλλά και όλοι οι άλλοι!!!Καιόσο μας "έπερνε" παίζαμε Champions League!!!
    Ήρθε όμως ένα παιδάκι με ελίτσες και πας έπεισε ότι δεν υπάρχουν θαύματα!Είναι ψέμα!!!Και αλήθεια είναι μόνο το πραγματικό ΕΥΡΩ!!!!!
    ΚΑΙ ΦΑΤΕ ΤΟ!ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ ΜΠΑΛΑ !!!ΤΩΡΑ ΜΠΑΛΑ ΠΑΙΖΕΙ H GOLDMAN SACHS!!!(Πιπίτσες με το τόπι;;;).ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΗ ΔΡΑΧΜΗ ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΟ!!!!!!!
    ΤΡΙΧΕΣ!
    ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕ ΑΚΟΥΝ:
    1. Στρατιωτική θητεία 22 Μήνες!(Μειώνεις και την ανεργία...)!
    2. Ανάκληση εφεδρειών κληρωτών για μετεκπαίδευση (Εξ' άλλου οι περισσότεροι νέοι άνεργοι είναι...)!
    3. ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ!
    4. ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΜΑΤΑ ΓΕΜΑΤΓΑ!
    5. ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΑΝΥΣΗΧΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΑ (Η Ελλάδα αιμοραγεί από τους εξωτερικούς κινδύνους - Παραβιάσεις - διεκδικήσεις - Εξοπλισμούς ...)
    5. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΑΔΕ ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ!!!!!!!!!!
    6. ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΕΝΑΨΑΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΕΚΔΗΚΗΣΕΙΣ. ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΓΙΑ ΣΚΟΠΙΑΝΟ Κ.Λ.Π.
    7. ΣΚΟΥΠΑ ΚΑΙ "ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ" ΑΠΟ ΤΑ ΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ!!!
    7. ΜΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΙΣ ΟΤΙ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΙ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΠΙΠΛΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΣΟΥ ΥΔΑΤΩΝ

    ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΤΑ ΙΣΙΑ ΑΣ ΚΟΠΙΑΣΕΙ...!!!

    ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΡΕ ΝΑ ΠΑΙΘΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΠΕΙΝΑ; ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ; ΑΠΟ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ; ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ;;;
    ΘΟΥΡΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;;;
    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΑΣ ΩΡΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΖΩΗ
    ΠΑΡΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΛΑΒΙΑ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ;;;;
    ΠΟΛΛΟΙ ΛΕΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΛΛΑ "ΝΤΡΕΠΟΣΜΑΣΤΕ" ΝΑ ΤΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΤΑΔΕΣ ΠΟΥ ΓΛΥΦΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΟΥΛΑ ΚΑΠΟΥ!!!
    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΟΦΕΛΕΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ!!!!!!!!!!

    Η΄ ΤΑΝ Η΄ΕΠΙ ΤΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!