#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2013 13:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαρας: Όποιος αντέχει θα με ακολουθήσει

Εξαφανίστηκαν οι ομάδες, «ξεφυτρώνουν» διαφωνούντες με προσωπικά κίνητρα



Ένα βράδυ της περασμένης εβδομάδας ενώπιον στενών συνεργατών και φίλων του, ο Πρωθυπουργός και πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς, σε χαλαρούς ρυθμούς εξηγούσε πώς θα αφήσει πίσω του όσα ταλαιπωρούν το κόμμα του τα τελευταία χρόνια αλλά και σήμερα.

Πριν λίγες ημέρες είχε τελειώσει το 9ο τακτικό συνέδριο της ΝΔ και το σύνθημα «Νέα Ελλάδα» κυριαρχούσε παντού. Ο ίδιος ήταν αρκετά ευδιάθετος. Το κόμμα έμπαινε σε νέα εποχή.

Στον απόηχο του συνεδρίου, μόλις είχαν κάνει αισθητή την παρουσία τους, οι Βύρων Πολύδωρας, Νικήτας Κακλαμάνης και Γιώργος Βλάχος που άσκησαν κριτική. Δύο τουλάχιστον από την παρέα του Αντ. Σαμαρά, επέμεναν ότι, αν συνεχισθεί αυτό το κλίμα, θα διαμορφωθεί μια κακή εικόνα στην κοινή γνώμη.

Ο Πρωθυπουργός όμως δεν έχασε την αισιοδοξία του, λέγοντας: «Μην ανησυχείτε, θα κάνουμε το άλμα που πρέπει και όποιος θέλει ας ακολουθήσει». Η συζήτηση ξέφυγε προς στιγμήν από την κομματική δραστηριότητα και πήγε στην επίσκεψη της τρόικας, αλλά επανήλθε με μια σύντομη αναφορά του προέδρου της ΝΔ στη στρατηγική του για τη νέα πορεία του κόμματος.

Όσοι είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τον Αντ. Σαμαρά κατάλαβαν ότι για το κόμμα ξεκινάει μια νέα εποχή, που θα επισημοποιηθεί και αύριο Κυριακή με την εκλογή νέου γραμματέα _θα είναι ο πρώην πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ Ανδρέας Παπαμιμίκος_ και της νέας Εκτελεστικής Γραμματείας, ώστε να ολοκληρωθεί η ανανέωση που έγινε και στην Πολιτική Επιτροπή.

Ρόλοι θα δοθούν σε πολλούς, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα αρκεστεί στις δικές τους πρωτοβουλίες. Το νόημα των όσων είπε και κυρίως των όσων υπαινίχθηκε συμπυκνώνεται σε μια φράση που αποδίδεται στον ίδιο: «Θα φύγω μπροστά με όσους μπορούν να με ακολουθήσουν. Η κοινωνία είναι πιο ώριμη από ορισμένα στελέχη μας».

Τούτο σημαίνει ότι ο Αντ. Σαμαράς θα αγνοήσει μέχρι αδιαφορίας όσους επιμένουν να γκρινιάζουν και να μένουν αδρανείς και θα συνεχίσει με όσα από τα στελέχη του κόμματος συμφωνούν με τη δική του γραμμή.

Πολλοί στη ΝΔ τα βάζουν με την επικοινωνιακή πολιτική της κυβέρνησης, αλλά υπάρχει και ο αντίλογος από πολλούς που λένε ότι για να υπάρξει αποτελεσματική επικοινωνιακή πολιτική «πρέπει πρώτα να παραχθεί πολιτική και αυτό δεν μπορεί να είναι δουλειά μόνο του προέδρου».

Η αδυναμία λοιπόν της ΝΔ να εμφανίσει ελκυστική πολιτική που θα περάσει στην κοινωνία δεν είναι θέμα μάρκετινγκ αλλά ουσίας. Οι περιπτώσεις είναι πολλές, αλλά ο Αντ. Σαμαράς από τη Δευτέρα, αφού θα έχουν λήξει οι εσωκομματικές διαδικασίες, θα προσπαθήσει να αφήσει πίσω του «όσα δεν αφήνουν το κόμμα να τρέξει».

Η «Νέα Ελλάδα» είναι το μεγάλο του στοίχημα από το οποίο θα κριθούν πολλά. Ο ίδιος το γνωρίζει και έχει αποφασίσει να κάνει το μεγάλο άλμα μπρος τα εμπρός, πλέον όμως όχι με παλαιοκομματικούς δίπλα του, αλλά με νέα πρόσωπα, ελπίζοντας, όχι μόνο στην αναγέννηση της χώρας, αλλά και του κόμματος.

Μάρκος Αυρήλιος 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 06/07/2013 13:38:47

    Καλή του επιτυχία. Αν δει τολμηρές κινήσεις που διαλύουν τα κομματικά στεγανά ο κόσμος θα τον εμπιστευθεί. Αλλιώς...

    • Κικέρων avatar
      Κικέρων @ Γεώργιος Τ. 07/07/2013 01:57:20

      Φίλοι διαδικτυακοί συνταξιώτες , σημειώστε το καπου στην άκρη του μυαλου σας. Δεν ειναι τυχαια η φημολογια περί μετονομασιας της Νέας Δημοκρατίας σε Νεα Ελλάδα ή κατι παρόμοιο.
      Θα συστεγαστουν με το ΠΑΣΟΚ και στο ψηφοδελτιο επικρατειας η πρωτη θέση ανήκει στον κ.Βενιζέλο.
      Θα το υπομεινουμε και αυτό για το...καλο της πατρίδας!
      Τι λες εσυ σοφέ και αγαπητέ Φαήλο;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Κικέρων 07/07/2013 15:42:42

        Ανοησίες και συκοφαντίες και σας διέψευσε σήμερα ο Σαμαράς με όσα είπε. Βρες και διάβασε.

  2. Αρχιμήδης1 avatar
    Αρχιμήδης1 06/07/2013 13:58:29

    Λέτε τελικά ο Σαμράς να πεί το μεγάλο ΟΧΙ στους Επικυρίαρχους κι όποιος θέλει και τολμά να τον ακολουθήσει, ή μήπως είναι αποφασισμένος να παραδώσει πλήρως τη χώρα ώστε να διαλυθεί το αμαρτωλό κράτος που μόνο οι Γερμανοί μπορούν να το τιμωρήσουν μέχρι διαλύσεως? Οψώμεθα...Το "πάμε μπροστά" εξατράται απο πιά πλευρά το κοιτάζεις...

    • αΠύθία avatar
      αΠύθία @ Αρχιμήδης1 06/07/2013 19:10:18

      Το μπροστά, είναι πάντα μπροστά. Το ζήτημα είναι, πόσοι θα φτάσουμε στο μέλλον ...σώοι. Πέφτουν ναπάλμ τριγύρω και διαμελίζονται καθημερνά συνοδοιπόροι. Εγώ εγγυητή ζητώ, που να΄χει σχέδιο ασφαλές, με το μικρότερο ρίσκο και τις ελάχιστες απώλειες σε ανθρώπινες ψυχές

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ αΠύθία 07/07/2013 15:44:09

        Ελάχιστες απώλειες σε ανθρώπινες ψυχές σημαίνει αποφυγή άτακτης χρεοκοπίας που επιφέρει μεγάλες αναταραχές, τρομερή πείνα και στάση πληρωμών μισθών-συντάξεων σε συνδυασμό με παύση λειτουργίας τραπεζών.

  3. Νίκος Καπλάνης avatar
    Νίκος Καπλάνης 06/07/2013 14:28:54

    Πρόεδρε εγώ ΑΝΤΕΧΩ!!!Αλλά πόση ΥΠΟΜΟΝΗ να κάνω;;;!!!ΥΠΑΡΧΩ!!!Απλά Όμορφα & Ωραία!!!

  4. Papadopoulos avatar
    Papadopoulos 06/07/2013 14:30:13

    Καλά κάνετε και θεωρητικολογείτε, όταν έρθει η ώρα να πληρώσετε τους φόρους από την υπερφορολόγηση που ΕΡΧΕΤΑΙ και ξαφνικά ανακαλύψετε ότι δεν έχετε να πληρώσετε γιατί είσαστε άνεργοι και σας πουν “α, ωραία, κατάσχουμε το ωραίο σας σπιτάκι…”, τότε τα ξαναλέμε…

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Papadopoulos 07/07/2013 15:45:10

      Αν κατάσχουν σπίτια για μικρό χρέος μαζί σου στα κάγκελα. Μέχρι σήμερα όλο φήμες ακούω κάθε 2-3 μέρες. Σκόπιμο; Αφελές;

  5. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 06/07/2013 14:45:28

    Αν ήταν ¨στρατευμένοι" οι οπαδοί ΟΛΩΝ των κομμάτων, τώρα θα πήγαιναν για εκτέλεση, γιατί είμαστε σε περίοδο έκτακτου ανάγκης.
    Είναι αδιανόητο να είμαστε στο χείλος της καταστροφής σαν χώρα και έθνος και "κάποιοι" να κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν και να επιμένουν με λύσσα "να μας ξανασώσουν" και να κολλάνε τα γλοιώδη σαρκία τους στις καρέκλες.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις ο καλός παίκτης παίζει τα ρέστα του. Ταπί, ψύχραιμος, και αποφασισμένος πηγαίνει στο δρόμο του πεπρωμένου του, που μπορεί να είναι κι ο δρόμος ενός ολόκληρου λαού, καθημαγμένου, ταλαιπωρημένου, πονεμένου, που δεν το βάζει όμως κάτω, όπως εδώ και 3000 χρόνια.
    Κι αν δεν υπάρχει δρόμος ... θα τον χαράξουμε εμείς.
    "Άμες δε γ' εσόμεθα, πολλώ κάρονες".

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 06/07/2013 14:48:18

    Μαλλον κοροιδευομαστε !Αν διαβασει κανεις τα ονοματα που προταθηκαν για την νέα Εκτελεστική Γραμματεία εχει ηδη εξασφαλισει ποιοι θα τον ακολουθησουν & θα τον συμβουλευουν .Ωρα καλη στην πρυμνη του κι αγερα στα πανια του !

  7. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 06/07/2013 14:52:20

    http://www.youtube.com/watch?v=I9sjj4FbIRk

  8. "V" avatar
    "V" 06/07/2013 15:51:38

    το "Νέα Έλλαδα" καλύτερα να το ξεχάσει ως ονομασία του όποιου εγχειρήματος έχει στο μυαλό του γιατί είναι καπαρωμένο από τον......Αβραμόπουλο! Καλό, ε;

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ "V" 08/07/2013 00:02:50

      Ξετρελαθήκαμε...πολύ έξυπνο! Έχει κι άλλο;

  9. "V" avatar
    "V" 06/07/2013 16:02:09

    επαναποστάρω το κάτωθι ως απάντηση περί σχεδίου και διάθεσης να ακολουθήσει κανείς το Σαμαρά:
    Θα αφησω στην ακρη την αντι-επιχειρηματολογια σχετικα με το μονοδρομο της ευρωπαϊκης πορειας της χωρας. Για την οικονομια της συζητησης θα συμφωνησω οτι αυτη ειναι η συμφερουσα για την χωρα επιλογη, δεν πρεπει επ' ουδενι να φυγουμε απο την ευρωπαϊκη οικογενεια, οτι μονο μεσα στην ΕΕ υπαρχει σταθεροτητα, προοπτικη, ευημερια, προκοπη, ευτυχια κλπ.
    Αντιπαρερχομαι επισης το γεγονος οτι στο σημειο που βρισκομαστε μας εφερε (με τις οποιες ευθυνες του λαου-ομως ενα λαο δεν μπορεις να τον αλλαξεις) ενα διεφθαρμενο πολιτικο συστημα (κ σε αντιθεση με ενα λαο, οποιοδηποτε πολιτικο συστημα μπορεις να το αλλαξεις) το οποιο..."εφαγε απο τα τουβλα, εφαγε απο τα κουφωματα, εφαγε απο τις πορτες, εφαγε απο τα πατωματα, εφαγε, εφαγε, εφαγε....". Δεχομαι λοιπον οτι αυτο το ιδιο αδηφαγο πολιτικο συστημα θα σωσει τη χωρα κ θα ξαναφερει την ευημερια, οπως ειπαμε μεσα στους κολπους της ΕΕ.
    Κανω οτι δεν καταλαβαινω οτι αυτο το πολιτικο συστημα ακομα και σημερα, ελαχιστα εως καθολου εχει αγγιχτει απο την κριση σε οτι αφορα τις βουλευτικες-υπουργικες αποζημιωσεις, προνομια, δυνατοτητα τοποθετησεων δικων τους ανθρωπων σε διαφορες πολιτικες θεσεις στο δημοσιο, αλληλοϋποστηριξη (και γιατι οχι μεχρι) και καλυψη μεταξυ των. Το μονο τιμημα που εχουν πληρωσει ειναι οτι δεν μπορουν να κυκλοφορησουν μονοι τους στο δρομο. Οποία καταντια της δημοκρατιας! Ομως, for the sake of the argument που λενε κ οι φιλοι μας, το προσπερναω και αυτο.
    Παση θυσια λοιπον Ευρωπη. Μεχρις τελικης πτωσης
    Και ρωταω εγω τωρα.
    Και αν τελικα φυγουμε απο την ΕΕ χωρις δικη μας υπαιτιοτητα.
    Αν, ω μη γένοιτο και θου κυριε φυλακην το στωματι μου, δεν επιβιωσει η ΕΕ μιας κ δεν το λες κ φοβερα σταθερο το οικοδομημα αυτη τη στιγμη. αν διαλυθει για τον Α ή Β λογο κ 'μεις βρεθουμε πια μονοι μας, πως ακριβως σκεφτονται οι κυβερνωντες να διαχειριστουν την κατασταση; Τι θα μας συμβουλευσουν οι πολιτικοι ηγετες της χωρας να κανουμε;
    Με βαση την σημερινη θεωρια οτι χωρις ευρωπη χαος, αβυσσος κ ερεβος,τι θα μας προτεινουν; Να αυτοκτονησουμε ομαδικα; Θα ηταν βεβαια μια καποια λυση...
    Αν υποθεσουμε οτι σε μια τετοια περιπτωση δεν θα σκορπισουν σαν τα ποντικια και αποφασισουν να μεινουν εδω και να διαχειριστουν την νεα κατασταση, τι κανουν αυτη τη στιγμη για να θωρακισουν με τον καλυτερο τροπο που μπορουν αυτη τη χωρα κ το λαο της, αν παρ' ελπιδα συμβει το απευκταιο;
    Μηπως ανασυγκροτουν (κ μαλιστα με γοργους ρυθμους οπως οι καταστασεις επιβαλλουν) την αγροτικη παραγωγη της χωρας ωστε να μην πεινασουμε;
    Μηπως φροντιζουν να ενισχυσουν την αμυντικη θωρακιση της χωρας τοσο αναφορικα με το ηθικο των ΕΔ οσο κ σε επιπεδο υποδομων;
    Μηπως αγωνιζονται να στησουν ενα συστημα υγειας το οποιο θα μπορει να φροντισει το λαο τους για να μη ψοφολογισει σαν το σκυλι;
    Μηπως σχεδιαζουν την ΤΑΧΙΣΤΗ "ελληνοποιηση" της Ελλαδος γιατι αν τυχον και ερθουν τα πανω κατω με 2-3 εκ. μεταναστες εδω μεσα θα γινει της κορεας;
    Μηπως στεκονται αρωγοι στον θεσμο της οικογενειας που τοσο πολυ εχει αναγκη αυτη την ωρα η χωρα;
    Μιλαμε για τους βασικους πυλωνες επιβιωσης ενος εθνους. Τους απαραιτητους ωστε αν σε βρει το κακο, να μπορεσεις να ανταπεξελθεις. Μιλαμε για το ελαχιστο που θα επρεπε να κανουν, ανεξαρτητα απο την βαθεια τους πιστη για την παση θυσια παραμονη της Ελλαδας στην ΕΕ.
    Τι κανουν λοιπον για αυτα τα βασικα;
    ΤΙΠΟΤΑ, για να μην πω κανουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ ωστε να αποδυναμωθουν.
    Πως λοιπον να εμπιστευθω τις προθεσεις τους; Πως να συνταχτω με τον διεφθαρμενο (πολιτικο συστημα) του χθες που σημερα στο ονομα της εθνικης σωτηριας μου λεει οτι θελει να κατεδαφισει ως αλλος "γκρεμιστης" το παλαιο.
    Γινε λοιπον κ. Σαμαρα ..."της νυχτιας βλαστος, του χαλασμου πατερας. Μα να κοιταζεις παντα προς το φως το απομακρο της μερας". Οτι θελει και το γκρεμισμα... "νου και καρδια και χερι".
    Να γκρεμισεις λοιπον κ. Σαμαρα. Αλλα την ασκημια, οπως λεει και ο Παλαμας. Οχι τις ζωες μας

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ "V" 07/07/2013 15:51:08

      Επειδή δε το σκέφτηκες να στο πω να το δεις: Αν διαλυθεί η ΟΝΕ και το ευρώ και είσαι ακόμη μέσα, τα διακρατικά χρέη σε ευρώ ΣΒΗΝΟΝΤΑΙ λόγω μη ύπαρξης του νομίσματος. Αν φύγεις μόνος σου ή σε διώξουν και καταφέρουν να φαίνεται πως ΕΣΥ ως χώρα φταις, όταν θα μπεις στο εθνικό και υποτιμημένο νόμισμα, τα χρέη σου θα αυξηθούν 40% σε μια μέρα. Και τα επιτόκια δανεισμού για τα πρώτα 1-2 χρόνια θα είναι στον ουρανό. Πως και από που θα δανειστείς να καλύψεις τα τοκοχρεωλύσια και τα έξοδα του κράτους; Τώρα με τόσες περικοπές και φόρους και με το ζόρι είσαι ίσα βάρκα- ίσα πανιά στο ν προϋπολογισμό. Σκέψου με μια διαλυμένη κρατική μηχανή, χωρίς τράπεζες (ήδη είμαστε 3-4 χρόνια σε ύφεση λόγω και της μηδενικής ρευστότητας τραπεζών) και σε ταραχές λόγω πείνας πόσο δύσκολο θα είναι να ανακάμψεις. Μένεις μέσα κι όπου βγει προς το παρόν. Αν αλλάξουν τα πράγματα αλλάζεις και πολιτική. Τα πετρέλαια και τα φυσικά αέρια είναι εγγύηση για το μέλλον αρκεί να μην αυτοκαταστραφούμε.

  10. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 06/07/2013 16:39:37

    Η κοινωνία δεν είναι ώριμη αλλά συμφωνώ.Οποιος αντεχει και όποιος μπορεί.Και αυτό αφορά απο Υπουργούς μεχρι το λαό.

    • Ξένος avatar
      Ξένος @ Μεγάλες στιγμές 06/07/2013 18:23:17

      Μιας που λες για Υπουργούς να προσθέσω και κάτι που δεν θα περίμενα οτι θα έγραφα ποτέ στη ζωή μου: ο Άδωνης μου αρέσει ως εικόνα υπουργού μέχρι στιγμής. Μακάρι να ήταν όλοι όσο συνεπής είναι εκείνος στην γραμμή του Προέδρου και στα καθήκοντα που του ανατίθενται ενώ και η κινητικότητά του -έστω και για λόγους εντυπωσιασμού- είναι αξιέπαινη. Το λέει η καρδιά του και το θέλει πολύ αυτό που κάνει. Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Ξένος 06/07/2013 18:41:28

        Συμφωνώ

  11. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 06/07/2013 17:51:59

    Προεδρε σε στηριξαμε και μετα απο ενα χρονο και κατι σε στηριζουμε ακομη παρολες τις δυσκολιες. Βεβαια ο καθε νοημων πολιτης αν δεν δει τις αλλαγες που απαιτουνται και τις μεταρρυθμισεις που πεφτουν....στα στεγανα του συστηματος, τοτε προεδρε θα σε χαιρετισει κανονικα.......Προεδρε αν δεν βαλεις στην ακρη το πολιτικο κοστος τοτε καλλυτερα να τα παρατησεις, ωστε να αναλαβει.......ο επομενος. Αν θες να φτιαξεις ΤΗ ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ δεν μας φταιει το ονομα αλλα οι ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ για να αλλαξουν τη ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ της χωρας. Και κατι βασικο προεδρε για την παραταξη-ο κοσμος βαρεθηκε τα παλαια ΤΖΑΚΙΑ τους ΑΝΕΠΑΓΓΕΛΤΟΥΣ, τους ρουσφετουλογους και τα κομματοσκυλα. Προεδρε Α. Σαμαρα ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα που χρειαζετε ΤΟΛΜΗ γιατι πλεον ο λαος εχει ξυπνησει.......και στελνει τα κομματα της φαυλοκρατιας και κλεπτοκρατιας στο ΝΑΔΙΡ. Αυτο το εχουν εμπεδωσει πλεον στο αμαρτωλο......κινημα που λεγετε ΠΑΣΟΚ. Ευχομαι να μην εχουμε την ιδια τυχη.......στο χερι σας ειναι αλλωστε, εκτος και θελετε να μεταθεσετε αλλου..........τη ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Σαρακατσανος 07/07/2013 15:55:05

      Αυτό που γράφεις στο τέλος το πίστευε και ο μέγας Βαρουφάκης και έλεγε πως αυτό που έκανε ο Σαμαράς με την ΕΡΤ ήταν πρόσχημα για να οδηγηθούμε σε εκλογές επειδή δε βγαίνει το πρόγραμμα και θέλει να τα παρατήσει. Διαψεύδονται καθημερινώς τέτοιες προβλέψεις από τον αεικίνητο και μέχρις εξαντλήσεως εργατικό Σαμαρά. Και για αυτό έχουμε καθήκον να τον στηρίζουμε ηθικά. Επειδή το παλέυει όσο κανείς έως σήμερα. Και στις δυσκολότερες συνθήκες. Άλλος θα τα είχε παρατήσει στο πρώτο 6μηνο με τρικομματκή κυβέρνηση με τέτοιες ιδεολογικές αντιθέσεις και την αξ. αντιπολίτευση σε τέτοια παράκρουση.

  12. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 06/07/2013 18:00:12

    Εδώ και 4 περίπου χρόνια , έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση , για την πατρίδα , για την κοινωνία , αλλά και για τον καθένα μας ξεχωριστά, αφού δεδομένα δεκαετιών , τρόπος ζωής και σκέψης , είναι όλα στον αέρα ....Οι λόγοι έχουν πολλές φορές αναλυθεί και άλλωστε, το αποτέλεσμα είναι που ενδιαφέρει και οι λύσεις στο τεράστιο πρόβλημα που βιώνουμε όλοι. Κάποιοι από εμάς το έχουν ήδη καταλάβει και αγωνίζονται να φύγουμε από αυτό το τέλμα που βρισκόμαστε . Κάποιοι άλλοι, όχι. Πολλοί αρνούνται, επειδή ο φόβος του αγνώστου, τους κάνει να νοιώθουν αδύναμοι να προχωρήσουν και νοσταλγούν την ασφάλεια του οικείου και της συνήθειας . Άλλοι πάλι, υποκριτές και πονηροί, επειδή χάνουν τα προνόμιά τους , που τους εξασφάλιζε η μέχρι τώρα κατάσταση. Αυτοί οι δύο κόσμοι, συγκρούονται αυτή τη στιγμή στη χώρα. Φαινόμενα σαν τους εν λόγω κυρίους , υπήρχαν , υπάρχουν και θα υπάρχουν . Είναι η άρνηση (είτε από ιδιοτέλεια , είτε από ανικανότητα ) και ο φόβος απέναντι στο νέο που με ανορθόδοξο τρόπο μπήκε στη ζωή μας και μας καλεί να φύγουμε μπροστά .....Κρίσιμη συγκυρία , έκτακτες συνθήκες , οι οποίες μόνο συμβατικά δεν αντιμετωπίζονται πλέον. Ο Α. Σ. , πρέπει να γίνει αντισυμβατικός και απρόβλεπτος , γιατί αυτό απαιτούν οι καιροί . Μόνο έτσι θα έχει την δυνατότητα ν΄ανοίξει ένα δρόμο , για να μπορέσει η χώρα και εμείς, να βρεί εκείνη την άκρη για την επιβίωση και τη συνέχειά της . Η κοινωνία από πολλά στελέχη , όχι μόνο ορισμένα , είναι πιο ώριμη, αλλά και για εκείνη έχει έρθει η ώρα '' που πρέπει να αποφασίσει με ποιούς θα πάει και ποιούς θ' αφήσει ....'' Ο Α. Σ. όμως , επιβάλλεται να φύγει μπροστά μ'αυτούς που αντέχουν ! Και θα το πω πάλι , αν ψάξει στον κόσμο , θα βρει πολλούς ....

  13. Επί ξυρού ακμής avatar
    Επί ξυρού ακμής 06/07/2013 18:35:30

    Εγώ αντέχω Πρόεδρε. Αλλά απαιτώ να καθίσουμε στο ίδιο τραπέζι και να σχεδιάσουμε παρέα τη διαδρομή, ν΄αποφασίσουμε μαζί τον προορισμό και να μοιράσουμε δίκαια τα προνόμια και τις θυσίες. Αν ήρθε η ώρα για την ”επανάσταση”, καιρός να επιβληθούν τα νέα ήθη κι οι αρχές, αλλά εκ του μηδενός.

  14. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 06/07/2013 18:36:29

    Οταν λεμε νεα προσωπα, εννοουμε μη "κομματίστικης" νοοτροπιας, ειδαλλως δεν εχει νοημα. Η πολυτροπη προβολη απο τον Σαμαρα του φυτωρειου της ΟΝΝΕΔ ως του απολυτου προτύπου, αρχετύπου και μοντέλου των επερχομενων στελεχων "νεας κοπής" (η κακοτοπιά της κακοτοπιάς) εχει συγκεκριμενες και πολυ πραγματικες συνυποδηλωσεις. Οποιος δεν θελει να τις δει...

    • Αρχιμήδης avatar
      Αρχιμήδης @ Σωτ Μητραλ 06/07/2013 22:51:32

      Ετσι είναι τα κόμματα εξουσίας κύριε Μητραλέξη μου.
      Αν δεν έχεις περάσει απο την Κ.Ο. έστω και ως κλητήρας τί τα θες τα Ντοκτοράτα στην πολιτική και το αντμινισρέισιον?
      Απ την άλλη όπως λες, το μήνυμα συνυποδηλώνεται προς τους "έξυπνους" νέους: " Μην ακούς περι αξιοκρατίας και άλλες πολιτικές μακακίες, αν θες να σωθείς απ' την ανεργία μπες στην Κ.Ο."
      Αλλωστε το ΠΑΣΟΚ τί έκανε επι 35 χρόνια? Σειρά μας τώρα.

  15. A.Μ avatar
    A.Μ 06/07/2013 19:36:39

    Πάντα θα υπάρχουν διαφωνούντες. Σημασία έχει το νέο ξεκίνημα να αφορά επί της ουσίας ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον Ελληνικό λαό και όχι αποκλειστικά τα κομματικά μέλη και τους πιστούς. Δεν πρέπει ωστόσο να υπάρξουν συζητήσεις, ζυμώσεις, προβληματισμοί, μέσα από τους οποίους θα προκύψει το νέο όραμα; Διαφορετικά, δε θα είναι αυθεντικό κι ανθεκτικό. Για νέο (ρεαλιστικό) όραμα μιλάμε.
    Όχι απλά για νέο ...όνομα!

  16. stelios avatar
    stelios 06/07/2013 19:39:54

    Ο Βενιζέλος σίγουρα. Έχει καλή κατάθεση και συνεπώς αντέχει.....

  17. Γιαννης Ζ. avatar
    Γιαννης Ζ. 06/07/2013 19:42:02

    Θα συμφωνησω, οπως οι περισσοτεροι προφανως, αλλα...
    - χωρις να διοριζουμε ολους τους αποτυχημενους βουλευτες σε διαφορες ΔΕΚΟ
    - χωρις να υπουργοποιουμε τον καθε Τιποτα (ολοι ξερουμε ποιους...)
    - αφου, και μονον αν, χρησιμοποιησουμε νεους ανθρωπους, με νεα μυαλα και διαθεση να ερθουν σε ριξη με το παρελθον...ειδαλλως ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΠΡΟΕΔΡΕ ΜΟΥ...!!!

  18. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/07/2013 19:42:24

    Ο κ. Παπαμιμίκος Γραμματέας του Κόμματος;
    Εύγε!
    Ωραίο μήνυμα στέλνετε στους νέους της χώρας!!!
    Μ' αρέσει, επίσης, η βεβαιότητα με την οποία προεξοφλείτε την ...τοποθέτησή του.
    Ο τάλας, θεωρούσα ο,τι ο Γραμματέας....εκλέγεται!!!
    Φαίνεται πως κάποιοι έχουν την ...ικανότητα να ....προβλέπουν και τα .....αποτελέσματα των ...εκλογών!

    • Heaven avatar
      Heaven @ Κώστας Ροδινός 06/07/2013 23:01:05

      τον γνωριζετε καλα τον κο. Παπαμιμικο κε. Ροδινε?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Heaven 07/07/2013 00:33:50

        καλύτερα απ' ο,τι νομίζετε, αλλά αυτά θα τα πούμε εν καιρώ.

    • θρακομακεδονας avatar
      θρακομακεδονας @ Κώστας Ροδινός 07/07/2013 00:05:21

      Γιατι ξαφνιαζεστε, κυριε Ροδινε;
      Η δημοκρατια που ξεραμε εγω και εσεις, εχει καταργηθει εδω και καποια χρονια. Το εκλεγειν και εκλεγεσθαι αποτελει αναχρονιστικη διαδικασια διακυβερνησης. Και οι ενδειξεις τα τελευταια δυο χρονια ηταν κατι περισσοτερο απο αρκετες, στο ονομα ενος ακατανοητου ρεαλισμου.
      Η απαντηση σε ολα αυτα ειναι: οχι καλο μου "κριαρι", δεν ειμαι προβατο να ακολουθησω, αν δεν μου πεις πολυ αναλυτικα που το πας, με ποιους το πας και τι περιμενεις να βρεις εκει, και πανω απ΄ολα να με πεισεις γιαυτο.
      ΥΓ: Οι παρεες που κανεις τελευταια "κριαρι" μου, μεσα και εξω απ΄το "μαντρι", εχουν κανει πολλους (παρα πολλους), να ειναι τουλαχιστον καχυποπτοι...

    • GO avatar
      GO @ Κώστας Ροδινός 07/07/2013 00:10:57

      Πολύ θα ήθελα να γνωρίζω τι σας προδιέθετε, τι σας προϊδέαζε, ώστε να διατηρείτε μεγάλες προσδοκίες;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κώστας Ροδινός 07/07/2013 15:56:25

      Αφού δεν υπήρξε έτερος υποψήφιος.

  19. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 06/07/2013 19:51:02

    Το τέλος πολλών μύθων αποτέλεσε και αποτελεί η σημερινή συγκυρία Η Κοινωνία μας τράφηκε για χρόνους με μύθους, με υπερβολές, με λαϊκισμό, με δημαγωγία. Ο καθείς τράβηξε τον δρόμο του σε άμεση συνάφεια με την συνείδηση του και τα γύρω του στα χρόνια που πέρασαν.Πολλοί διάλεξαν μοναχικούς δρόμους χωρίς να περιμένουν τον Μεσία , άλλοι το περιθώριο, άλλοι έσπευσαν σε εφήμερους σωτήρες , και άλλοι επέλεξαν τον αρχοντοχωριατισμό ως μέσο επιβίωσης.

    Δεν είμαστε εδώ να κρίνουμε ποιός ήταν ο καλύτερος και πιο δρόμος ήταν ο σωστός. Άλλωστε είμαστε στο Εμείς και όχι στο Εγω.Φορές που συναντώνται πολλές μοναχικές πορείες με τέτοιο τρόπο σε τέτοιον βαθμό που παρόλο που ο ένας ήταν άγνωστος για τον άλλον θα λεγες πως κινούνταν αντάμα στο διάβα του καιρού.Η αγωνία για τούτον τον τόπο υπερτερούσε φορές παραμένοντας άσβεστη και άλλες το οποίο μερτικό έβγαινε από οτι παρήγαγε η συνολική προσπάθεια.

    Κάπως έτσι βρέθηκαν άνθρωποι στην Κοινωνία να είναι πιο ώριμα από τα κομματικά στελέχη, η πολιτική τους σκέψη πιο σύνθετη και πιο προχωρημένη και ο τρόπος γραφής και ο λόγος τους αυτός που αυτός που να καταλαβαίνει και ο τελευταίος κάτοικος τούτης της χώρας ο τελευταίος Έλληνας.Γιατί μετρά να ζείς με τέτοιο τρόπο που να αφουγκράζεσαι την αγωνία του κάθε Έλληνα και να σκύβεις με σεβασμό στον αγώνα θαυμάζοντας τα όσα παρήγαγε

    Μέσα απο τέτοιο δρόμο ασκείς Ηγεμονία, όταν αποσπάς την κοινωνική συναίνεση όχι ελκύοντας αλλά πείθοντας ευρύτερα κοινωνικά στρώματα πως και την διάθεση έχεις , πως και τα εχέγγυα διαθέτεις , πως έχεις αντιληφθεί την κρισιμότητα των στιγμών και πως δεν θα προδώσεις τα οράματα ενός ολάκερου Έθνους γιατί απλά θα είναι σαν να προδίδεις τον ιδιο σου τον εαυτό.

    Για όσους αγωνιούν να γνωρίζουν πως το κόμμα δεν είναι ένας μηχανισμός έξω απο την κοινωνία αλλά σε άμεση συσχέτιση κα ιαλληλεπίδραση μαζί της.Δέν θα επιβιώσεις πολιτικά αν απλά ήρθες να διαχειριστείς καλύτερα το οτι κουβαλεί το χτές.Αλλάζεις την κοινωνία αλλάζοντας και εσύ μαζί της και έτσι επιβιώνεις.

    Πολλοί ζητούν σχέδιο απο το Κόμμα να κατατεθεί ως άπιστοι θωμάδες, άλλοι λέγουν ο αρχηγός δεν διαθέτει οδικό χάρτη για την έξοδο απο την κρίση εκφράζοντας την αγωνία τους για την επιβίωση τους, άλλοι χαράζουν πορείες κατά το δοκούν και λέγουν τούτη είναι η ατραπός. Ακόμα και σήμερα πάμπολοι κουβαλούν τα δομικά στοιχεία που παρήγαγε και αναπαρήγαγε την καχεκτικότητα την οποία και βιώνουμε σήμερα.

    Ηγέτης δεν είναι αυτούς που επαγγέλλεται μεταρρυθμίσεις αλλά αυτός που τις πραγματώνει έχοντας αντίληψη των νέων δεδομένων. Φυσικό και επόμενο οι ανωτέρω να αποτελούν το κακό παρελθόν με το οποίο κανείς Ηγέτης να μην θέλει να συμπορευτεί μαζί του γιατί ο χειρότερος αντίπαλος είναι οτι κουβαλεί το χτές ως σερμαγιά του χωρίς να το μπολιάζει με το σήμερα .Η Ρήξη λοιπόν αποτελεί μονόδρομο και θα το πώ ωμά κανείς πολιτικός άνδρας μέχρι σήμερα δεν το αποτόλμησε.

    Μεγάλους πολιτικούς είχε δεκάδες ο τόπος.Κανείς μέχρι σήμερα δεν αντιλήφθηκε πως Ηγέτη δεν σε κάνει το να μισοκλείνεις το μάτι σε ότι επιζεί παρασιτικά αλλά το να νικάς κάθε μέρα τον χειρότερο αντίπαλο την μιζέρια που παράγουν πολιτικά και κοινωνικά απολιθώματα.Ηγέτη δεν σε κάνει η συγκάλυψη, η εκδούλευση, το όραμα της εξυπηρέτησης.Το όραμα είναι μια Ελλάδα Ισχυρή ,Ανεξάρτητη, Κοινωνικά Δίκαιη και Δημοκρατική.

    Στην βάση αυτή της Εθνικής στρατηγικής ο καθείς στρατεύεται και συστρατεύεται και καταθέτει όχι ότι έχει αλλά οτι δεν έχει.Και όσοι λέγουν η οικονομική δυσπραγία και τα παραγόμενα της αποτελούν την μόνη έγνοια μας η απάντηση είναι πως η οικονομική εξαθλίωση ωχριά μπροστά στην Ηθική και Πνευματική.Η Κρίση είναι παγκόσμιο φαινόμενο κακώς πολλοί το περιορίζουν στον Ελλαδικό χώρο

    Κουβαλεί τούτο το μικρό αλωνάκι έναν ολάκερο πλούτο , και πολλοί μέσα τους τις παρακαταθήκες.Η Φλόγα σε φωτισμένους πατριώτες ποτέ δεν έσβησε.Οσο κι αν κάποιοι λοιδορούν και απαξιώνουν το Εθνικό είναι το μέγιστο και ο καθείς μπροστά σε αυτό υποκλίνεται. Η Υπέρβαση επαφίεται στον καθένα μας και τούτο γιατί οφείλουμε να καταλάβουμε σήμερα τώρα πως ο χειρότερος εχθρός είναι ο εμφυλιακός χαρακτήρας μας, το αδελφοκτόνο σύνδρομο μας.

    Οσοι αποσυρθούν είναι ηθικά κοντοί, όσοι σιωπήσουν είναι κατώτεροι των περιστάσεων, όσοι ακολουθήσουν άλλες ιδεοληψίες εξυπηρετούν αλλότρια συμφέροντα, μένει μόνο ένα η συμμετοχή.Και δεν είναι ανάγκη να είναι στην πρώτη γραμμή ούτε καν και στην δεύτερη.Πολλές μάχες πολλοί πόλεμοι κερδήθηκαν από τις εφεδρείες.

    • Αρχιμήδης avatar
      Αρχιμήδης @ Δρόλαπας 06/07/2013 23:06:22

      Πολύ σωστά τα λες αγαπητέ Δρόλαπα:
      "Η Ρήξη λοιπόν αποτελεί μονόδρομο και θα το πώ ωμά κανείς πολιτικός άνδρας μέχρι σήμερα δεν το αποτόλμησε."
      Οποιος το αποτολμήσει, θα τον ακολουθήσουμε ΟΛΟΙ . Αριστεροί, Κεντρώοι και Δεξιοί. Δεν χρειάζεται να μας πεί ο ίδιος "εγώ είμαι ο ΗΓΕΤΗΣ, ακολουθείστε με" γιατί ξέρουμε οτι Πραγματικός Ηγέτης δεν χρειάζεται να μας υπογράψει επιταγή, θα φανεί μόνος του γιατί θα μας ενώσει όλους και όχι μόνο τους Δεξιούς.

    • θρακομακεδονας avatar
      θρακομακεδονας @ Δρόλαπας 07/07/2013 02:14:37

      Ωπα, φιλε μου, μια σταση να κατεβω γιατι ζαλιστηκα.
      Το μανιφεστο του προφεσορ ΓΑΠ διαβαζω ή κανω λαθος;
      Αυτος ο τιτανοτεραστιος δε μιλησε πρωτος για το "νεο πατριωτισμο" και για την υποχρεωση του λαου να δωσει οτι εχει για το νεο ιερο σκοπο;
      Εχεις καποια καλυτερη πληροφορηση για το αν τελειωσαν αυτα που ειχε, γιατι σε βρισκω πολυ προχωρημενο να ζητας και αυτα που δεν εχει...

      Θα προτεινα σε καποιους να ξεκαβαλικεψουν το καλαμι, και να σταματησουν να γραφουν οτι τους κατεβει, απλα και μονο για να φτιαξουν βιογραφικο.

  20. Α.Μ avatar
    Α.Μ 06/07/2013 20:09:29

    Πάντα θα υπάρχουν διαφωνούντες. Σημασία έχει το νέο ξεκίνημα να αφορά επί της ουσίας ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον Ελληνικό λαό και όχι αποκλειστικά τα κομματικά μέλη και τους πιστούς. Δεν πρέπει ωστόσο να υπάρξουν συζητήσεις, ζυμώσεις, προβληματισμοί, μέσα από τους οποίους θα προκύψει το νέο όραμα; Διαφορετικά, δε θα είναι αυθεντικό κι ανθεκτικό. Για νέο (ρεαλιστικό) όραμα μιλάμε.
    Όχι απλά για νέο ...όνομα!

    • Θεωρία και Πράξη avatar
      Θεωρία και Πράξη @ Α.Μ 07/07/2013 14:20:58

      Μίλησε σήμερα Ο Κ. Α.Σαμαράς για την αποδοχή του συνόλου των πολιτών που ή τους πείθεις για τους σκοπούς και τους στόχους σου και σε στηρίζουν, ή δεν τους πείθεις και χάνεις την αποδοχή τους. Μίλησε και για την αλήθεια που πρέπει να ειπωθεί, ώστε να κερδηθεί η εμπιστοσύνη. Από την θεωρία λοιπόν, ας περάσουμε άμεσα στην πράξη. Μονάχα έτσι κτίζονται οι υπερκομματικές συναινέσεις. Μονάχα έτσι θα απεγκλωβιστεί το όραμα της Νέας Ελλάδας από τους κομματικούς διαδρόμους και θα γίνει κοινωνικό ζητούμενο.

  21. Χαιρετώ! avatar
    Χαιρετώ! 06/07/2013 21:15:02

    Σαμαρας: "Όποιος αντέχει θα με ακολουθήσει"

    ΩΡΑΙΟ! Και παραπέμπει, άμεσα στο:

    «Ει τις θέλει οπίσω μου ελθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού και ακολουθείτω μοι».

    ΥΓ. Ή όλα, ή τίποτα! Πίστη χρειάζεται. ΠΙΣΤΗ!

  22. NONOS avatar
    NONOS 06/07/2013 22:04:50

    Εγω θελω .....αλλα δε μπορω........

  23. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 06/07/2013 22:08:13

    Τῆς νεοφιλεύθερης σχολῆς δέν εἶναι;;

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Φωτεινή 07/07/2013 14:00:56

      "νεοφιλελεύθερης"

  24. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 06/07/2013 22:55:22

    Λογο και αποψη για αυτα τα ζητηματα δεν μπορει να εχουν ολοι.Γι'αυτο οι πολλοι δειχνουν εμπιστοσυνη στον εναν και ο ενας δειχνει το οραμα στους πολλους.

  25. Αρχιμήδης avatar
    Αρχιμήδης 06/07/2013 23:13:43

    Και πάλι, νομίζεις οτι αντέχεις? Εχεις αρκετό λίπος?

    • Αρχιμήδης avatar
      Αρχιμήδης @ Αρχιμήδης 07/07/2013 00:18:30

      Επειδή διαπιστώνω οτι τελικά σ' αυτό το δρόμο που ακολουθούμε ως χώρα, μόνο όσοι διαθέτουν λίπος θα αντέξουν.
      Οι υπόλοιποι (και όσοι κάνουν διατροφή απο επιλογή) φοβάμαι οτι δεν θα τα καταφέρουμε αν συνεχίσουμε σ' αυτόν το δρόμο...

  26. GO avatar
    GO 07/07/2013 00:15:00

    ..και τα βότανά μου, που τα προωθώ και σε άλλους;

  27. sender avatar
    sender 07/07/2013 04:30:37

    Καλά τα υπαρξιακά των κομμάτων,αλλά οδηγούμαστε σε μεγάλη εσωστρέφεια,και σε μια Ελλάδα που ομφαλοσκοπεί.Εκεί έξω,στην Μεσόγειο,στην γειτονιά μας, συμβαίνουν τρομακτικά γεγονότα.Δεν ασχολούνται οι αρθρογράφοι,εδώ και καιρό,με αυτά.Και κάτι ακόμα.Είναι αλήθεια,ότι μαρίνα στην Σάμο παραχωρήθηκε ή πουλήθηκε στους απέναντι;μήπως τελικά μέσω των ιδιωτικοποιήσεων,εφαρμόζεται μια εξωτερική πολιτική,την οποία δεν αντιλαμβανόμαστε,σαν να μη μας αφορά;

  28. Zame avatar
    Zame 07/07/2013 04:35:31

    πως & γιατί να γίνεται..
    το λίπος να αφαιρείται από τους αδύνατους ..
    και να κουρεύονται οι.. φαλακροί
    Ισως γιατι στην Πολιτική λέγονται αυτά που δεν γίνονται & γίνονται αυτά πού δεν λέγονται ?..-tespa-

    (Η αδυναμία της ΝΔ να εμφανίσει ελκυστική πολιτική που θα περάσει στην κοινωνία δεν θα είναι ΘΕΜΑ μάρκετινγκ αλλά ΟΥΣΙΑΣ.)
    χμ...
    αυτή η συγκεκριμένη δράση για να έχει ικανά αποτελέσματα θεωρω πως χρειάζεται αρωγό όλον τον πληθυσμό & όχι μόνον τον κομματικό
    (γιατί ειναι πολυ προσφατο το όποιος καίγεται στον χυλό φυσά & στο γιαούρτι..& εύκολα παραπέμπει στο γνωστό -κάνε με αγά στην θέση του αγά..κλπ)
    αλλά & να πού & στις Δημοκρατίες άρχισαν πραγματικά τα πράγματα να δυσκολεύουν..
    Το ΟΡΑΜΑ εκτος του οτι απαιτεί την ΓΝΩΣΗ πραγματωσης ..
    που & αυτή από μόνη δεν αρκεί αν δεν διασφαλιστεί η αποφυγή του να γίνει το "δίκοπο μαχαίρι"..
    αφού αν δεν συνοδεύεται και από την προδιαγεγραμμένη κατεύθυνση ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ της ..
    προς όφελος αποκλειστικά -μεν- της κοινωνίας αλλά ΟΧΙ -δε- του εύκολου εύπεπτου & δημοφιλους τελευταια λαϊκισμού..
    προκειμένου να εμφανίσει ευρύτερο & ταχύτατο ελκυστικό πρόσωπο ..
    για να έχει ευρύτερη κοινωνική αποδοχή & την απαιτουμενη υποστήριξη της..
    Λόγο και άποψη θα μπορούν να έχουν ακόμα περισσότεροι όταν θα μπορούν να έχουν "ΕΝΥΠΟΘΗΚΑ"αυτά τα ΕΧΕΓΓΥΑ..
    που να λειτουργούν ως ρήτρα στόχευσης οράματος & συλλογικής ανάπτυξης..

    θα χρειαστεί η περαιτερω διευκρίνηση τού γνωστού
    -Εμείς και Εγώ-
    Ποιοί & πως εννοείτε το Εμείς..
    και ποιός είναι το Εγώ..
    γιατί έχω μια σύγχυση..σε αυτήν την κρίση που ναι σαφώς είναι παγκοσμία. αφού μας παγκοσμιοποίησαν - ντε και καλα -
    όπως ακριβως εξυπηρετεί αυτα τα συγκεκριμένα "γούστα"..
    & την επέβαλαν εκμεταλλευόμενοι τις ανεπαρκεις εκτεθειμένες υποδομές κλπ.
    Ετσι η Ηθική και Πνευματική κρίση ξέφυγε τόσο μπροστά..
    πού άφησε το παράγωγο & άμεσα λειτουργικό εργαλείο της ακάλυπτο & απαστραπτων δια γυμνου οφθαλμου ..
    ίσως ωστε για να επισημάνει & αναδείξει την εξαιρετικη αμεσότητα έκθεσης κινδύνου να λειτουργεί ως "ο μοχλός πού κρατά την δαμόκλειο σπάθα " πάνω από τα κεφάλια της μη "συμμορφούμενης προς τις ορέξεις" των περιεργα ανοητων εχθρών " της κοινωνίας

    Και σαφέστατα ΝΑΙ στην ΧΡΗΣΙΜΗ αυτή εξαιρετικού βαθμού δυσκολίας προσπάθεια από όπου & αν προέρχεται θεωρω αυτή η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ..
    για την έξοδο & φυγή εμπρός που δεν θα περιορίζεται στην "εξυπηρέτηση των γνωστών συνωμοσιολογικων σεναρίων"..
    και αυτη η συμμετοχη θεωρώ πως είναι υποχρέωση όλων μας
    να εξαντλησουμε αυτην την ασυγκρατητη ορμη των πολυεπιπεδων & δισεπιλετων στρεβλωσεων .

    • Αρχιμηδης avatar
      Αρχιμηδης @ Zame 07/07/2013 12:57:49

      Πολύ σωστά αγαπητέ Zame επισημαίνεις οτι
      "(Η αδυναμία της ΝΔ να εμφανίσει ελκυστική πολιτική που θα περάσει στην κοινωνία δεν θα είναι ΘΕΜΑ μάρκετινγκ αλλά ΟΥΣΙΑΣ.)
      χμ…
      αυτή η συγκεκριμένη δράση για να έχει ικανά αποτελέσματα θεωρω πως χρειάζεται αρωγό όλον τον πληθυσμό & όχι μόνον τον κομματικό."

      Δυστυχώς όμως ο Σαμαράς απευθύνεται σαφέστατα μόνο στον κομματικό πληθυσμό, που σημαίνει οτι άλλος είναι ο στόχος του...
      Πολύ σωστά παρατηρείς επίσης :
      "Ποιοί & πως εννοείτε το Εμείς..
      και ποιός είναι το Εγώ..
      γιατί έχω μια σύγχυση..σε αυτήν την κρίση που ναι σαφώς είναι παγκοσμία."
      Μάταια φοβούμαι οτι περιμένεις διευκρίνηση. Η σύγχυση προκαλείται σκόπιμα, όταν ψαρεύεις σε θολά νερά...

  29. η Dimi avatar
    η Dimi 07/07/2013 12:50:39

    Ομιλούν για ρήξεις και τόλμη εκείνοι οι οποίοι, ΔΕΝ Τόλμησαν ν’ ασκήσουν το Υπέρτατο Δικαίωμά τους ως Ελληνες Πολίτες, στις εκλογές Μαΐου και Ιουνίου, 2012. Προφανώς, περίμεναν να λυθούν μονομιάς, οι παθογένειες 10ετιών, με τα μαγικά ραβδιά του πολλά υποσχόμενου τουρίστα-μαθητευόμενου-μάγου-ΔΝΤ πρωθυπουργού-Λεφτά ΔΕΝ Υπάρχουν Και, (Ανέκκλητα!) Υποθηκευτή της Ελλάδας και του μέλλοντος των αγέννητων γενεών Ελλήνων, Γιώργου Ανδρέα Παπανδρέου. Και, των (ελέω ΓΑΠ-Ραγκούση) «λαθραίων-νομίμων-κλεφτών» στους οποίους εκχωρήθηκαν τα Εθνικά μας Δικαιώματα του "Εκλέγειν και Εκλέγεσθαι" και όχι μόνο. Οι προοδευτικοί της φακής, ας αποτολμήσουν να διανοηθούν έστω, κάτι αντίστοιχο, για τις τριτοκοσμικές εσχατιές του Κράτους του ισλάμ)..

    Στις Ελληνικές Βουλευτικές Εκλογές 2012, Το Πρώτο Κόμμα ήταν το 30% (τριάντα τοις εκατό!) της Αποχής. Και τώρα, και πάλι οι ίδιοι Άτολμοι, δηλώνουν καχύποπτοι, ζαλισμένοι και ανήσυχοι. Γιατί άραγε; εφόσον πάντα υπάρχουν οι πρόθυμοι «νόμιμοι-λαθραίοι» οι οποίοι μετά χαράς, θα σπεύσουν "να ψηφίσουν" γι' αυτούς αντί γι' αυτούς και να σύρουν στο κάρο της αλγεινής Ατολμίας τους και το υπόλοιπο Εκλογικό Σώμα το οποίο άσκησε το Υπέρτατο Δικαίωμά του. Έλειωσαν κυριολεκτικά, στην Άτολμη παρόλα, ζαλάδες, ανησυχίες και καχυποψίες οι καναπέδες και τα πληκτρολόγια, τον Μαϊο και τον Ιούνιο 2012.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ η Dimi 07/07/2013 15:58:15

      Σωστή...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Γεώργιος Τ. 07/07/2013 16:29:51

        Γεώργιε, καλό απόγευμα. Και καλή δύναμη να έχουμε.
        Να τ' αντέχουμε όλα.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 07/07/2013 23:47:46

      Η Έλλη Λαμπέτη διαβάζει Καβάφη, Διόνυσος 1983
      http://www.kavafis.gr/lections/readings/b17.mp3

      Η ΠΟΛΙΣ (1913)
      - «Είπες• «Θα πάγω σ’ άλλη γη, θα πάγω σ’ άλλη θάλασσα.
      Μιά Πόλις άλλη θα βρεθεί καλλίτερη από αυτή.
      Κάθε προσπάθεια μου μιά καταδίκη είναι γραφτή•
      κ’ είν’ η καρδιά μου — σαν νεκρός — θαμμένη.
      Ο νους μου ως πότε μες στον μαρασμόν αυτόν θα μένει.
      Όπου το μάτι μου γυρίσω, όπου κι αν δω
      ερείπια μαύρα της ζωής μου βλέπω εδώ,
      που τόσα χρόνια πέρασα και ρήμαξα και χάλασα.»

      - «Καινούριους τόπους δεν θα βρεις, δεν θα βρεις άλλες θάλασσες.
      Η Πόλις θα σε ακολουθεί. Στους δρόμους θα γυρνάς τους ίδιους.
      Και στες γειτονιές τες ίδιες θα γερνάς•
      και μες στα ίδια σπίτια αυτά θ’ ασπρίζεις.
      Πάντα στην Πόλη αυτή θα φθάνεις. Για τα αλλού, — μην ελπίζεις—
      δεν έχει πλοίο για σε, δεν έχει οδό.
      Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ, στην κώχη τούτη την μικρή,
      σ’ όλην την γη την χάλασες.»

      Λες, και ο Μεγάλος Αλεξανδρινός Καβάφης, πριν 100 χρόνια
      έγραψε το ποίημα αυτό, για τον Γιώργο Ανδρέα Παπανδρέου.

  30. victoria (true) avatar
    victoria (true) 07/07/2013 13:55:25

    Μακάρι. Τα μηνύματα που δίνει δεν ταιριάζουν πάντα με αυτά που λέει όμως και το ξέρουμε όλοι αυτό. Ας ελπίσουμε πως θα μπορέσει να υπερβεί τους οποίους περιορισμούς και συμβιβασμούς. Γιατί νέα Ελλάδα δεν γίνεται έτσι και είναι κρίμα γιατί είναι η τελευταία ευκαιρία για τη χώρα. Ελπίζουμε σε αυτήν την υπέρβαση, πάντα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ victoria (true) 07/07/2013 16:02:19

      Όπως με το θέμα των πολεμικών επανορθώσεων που ασχολήθηκε χωρίς να το έχει εξαγγείλει προεκλογικά, έτσι και άλλα θέματα θα τα προχωράει χωρίς πολλά λόγια. Το αποτέλεσμα μετράει και στην περίπτωση των ημερών, ενώ όλοι προέβλεπαν νέα μέτρα επειδή το πρόγραμμα δε βγαίνει, δεν έγινε κάτι νέο. Πάλι διαψεύδονται οι γνωστοί που περιμένουν αναμπουμπούλα για να χαρούν. Και ούτε η αυξημένη προκαταβολή για τους μισθωτούς για το 2014 δε θα εφαρμοστεί. Κι αυτό ήταν σοβαρό θέμα που είχε αναδειχθεί προς αναστάτωση. Να προσέχουμε το ρόλο των ΜΜΕ. 9 στα 10 πρωτοσέλιδα είναι αρνητικά και απαισιόδοξα εώς καταστροφικά για την ψυχολογία του λαού. Δεν είναι τυχαία αυτά.

  31. αΠύθία avatar
    αΠύθία 07/07/2013 16:06:05

    ''Ελάχιστες απώλειες σε ανθρώπινες ψυχές σημαίνει ...'' για εσάς, αυτό που περιγράφετε.

  32. ΛΜ avatar
    ΛΜ 07/07/2013 16:08:47

    Καλύτερα να φωνάζουν πριν συμβεί, να κόβεται η όρεξη των τοκογλύφων. Μετά, τι να την κάνω την συμμετοχή σου στα κάγκελα;

    • Geros avatar
      Geros @ ΛΜ 07/07/2013 16:52:32

      Δηλαδή τύπε προτείνεις να κάνουμε βουτιά στην μεγάλη περιοχή για να σφυρίξει ο διαιτητής πέναλτι?
      Σύστημα Αναστόπουλου έχετε εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ?

      • ΛΜ avatar
        ΛΜ @ Geros 07/07/2013 17:38:18

        Δηλαδή μπάρμπα, σύστημα Καραγκούνη συστήνω. Αλάνθαστο!! Δεν ξέρω τι ξέρουν εκεί στο Σύριζα που τόσο σε τρομάζει, εμένα πάντως, με τρομάζει περισσότερο εκείνος ο προπομπός κυρΣκορδάς, που κάτι ψιθύρισε πριν λίγες μέρες.

  33. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 07/07/2013 18:24:29

    Η αβεβαιότητα που βιώνει ο πολίτης που εμπιστεύτηκε την ΝΔ στις προηγούμενες εκλογές καθώς και τα πολλά ψέματα σε συνδιασμό με την συνεργασία βενιζέλου και την ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΗ πορεία που ακολουθείται πλέον η ΝΔ με αυτά τα πρόσωπα και την ίδια φιλοσοφία δεν έχει κανένα απολύτως μέλον.

  34. ΛΜ avatar
    ΛΜ 07/07/2013 21:32:10

    χαχαχαχαχα! Τη ποιά; Την ...μαρξιστική; Τι έγινε, καθίσαμε πολύ ώρα στον ήλιο σήμερα στην πλάζ ε;

  35. Χωριατάκης avatar
    Χωριατάκης 08/07/2013 00:22:43

    Πολύ σωστα "πρέπει να παραχθεί πολιτική και αυτό δεν μπορεί να είναι δουλειά μόνο του προέδρου "μήπως πρέπει να το ξέρουν αυτό και οι πρόεδροι των κατά τόπους ΝΟΔΕ. Είδα στο Συνέδρειο να είναι εκεί και ο πρόεδρος ΝΟΔΕ Πρεβεζας,τι έγινε επανήλθε πάλι στη ΝΔ? Πρόεδρε πρόσεχε τους δαναούς και δώρα φέροντες.

  36. airman avatar
    airman 08/07/2013 00:58:52

    Η νοοτροπία που καλλιεργήθηκε επί μακρόν και έγινε αποδεκτή από μεγάλο μέρος του λαού, βασίστηκε στη θεωρία της ήσσονος προσπάθειας.
    Η σκληρή δουλεία που διασφαλίζει το σήμερα και αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για ένα καλύτερο αύριο δαιμονοποιήθηκε.
    Το ταλέντο του ”παπατζή” αναγνωρίσθηκε ως βασικός παράγοντας επιτυχίας, η τύχη απέκτησε ρόλο ρυθμιστή και η εύνοια απενοχοποιήθηκε, αν όχι καθιερώθηκε, ως μέσο ανέλιξης.
    Αυτή η νοοτροπία εκφράζει μια φιλοσοφία ζωής που το ''θέλω'' υπερτερεί του ''πρέπει'' και έμμεσα το ''μπορώ'' υποβαθμίζεται και τελικά πνίγεται από την ηττοπάθεια.
    Όσοι δεν είναι διατεθιμένοι να αναθεωρήσουν ή τουλάχιστον να προβληματισθούν, δυστυχώς δεν μπορούν να αποδεχθούν αυτονόητες αναγκαιότητες πόσο μάλλον να ακολουθήσουν.
    Όμως ο τόπος δεν μπορεί να περιμένει γιατί ήδη έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος. Ο τόπος σήμερα έχει ανάγκη από ''νικητές της ζωής''. Αυτούς που αποτολμούν και αναλαμβάνουν την ευθύνη να λύσουν προβλήματα που δημιούργησαν άλλοι. Αυτούς που δίνουν τη μάχη για να την κερδίσουν.
    Όσοι θέλουν και αντέχουν πρέπει να φύγουν μπροστά. Όχι για να προλάβουν να σωθούν αλλά για να ανοίξουν το δρόμο και να κρατήσουν ζωντανό το όραμα. Για να μπορούν κάποιοι άλλοι μετά να πάρουν ανάσα ανακούφισης, ελπίζοντας κάπου μέσα τους ότι ίσως επιστρέψουν και πάλι οι ''καλές μέρες''. Η ελπίδα ως γνωστόν πεθαίνει τελευταία.

  37. Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς avatar
    Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς 08/07/2013 13:26:58

    τον ' ευρωπαικό συναγερμό' τον ετοίμασες με το Μπέννυ ???