#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2013 14:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: H σωτηρία της Πατρίδας είναι η υπέρτατη ιδεολογία



Εισήγηση του Πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά στη συνεδρίαση του Υπουργικού Συμβουλίου:

Στόχος της Κυβέρνησής μας ήταν από την αρχή - και είναι πάντα – η εξάντληση της τετραετίας, δηλαδή ο σχεδιασμός με ορίζοντα τετραετίας.

Αυτό είναι προϋπόθεση για να υπάρξει σταθερότητα μέσα στη χώρα.

Και η σταθερότητα είναι σήμερα πιο απαραίτητη από ποτέ!

Ώστε να μη χαθεί χρόνος, να μπορέσουμε να βγούμε από την κρίση μιαν ώρα αρχύτερα.

--Η σταθερότητα είναι δύο φορές απαραίτητη πια, γιατί μία σταθερή Ελλάδα αναβαθμίζεται γεωπολιτικά μέσα σε ένα ασταθές περιβάλλον.

«Σταθερότητα» σημαίνει σταθερά βήματα για όλες τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις. «Σταθερότητα» σημαίνει σταθερό προσανατολισμό στην Ευρώπη, μια Ευρώπη που και η ίδια, άλλωστε, αλλάζει.

Σταθερότητα σημαίνει καλύτερο συντονισμό ανάμεσα στα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση.

Όχι μόνο καλύτερο συντονισμό στα τρέχοντα. Αλλά και καλύτερο σχεδιασμό σε βάθος χρόνου. Ώστε να γίνουν ομαλά - αλλά και με τόλμη - όλες οι απαραίτητες αλλαγές για να βγει η Ελλάδα ενισχυμένη από την κρίση.

Όχι μόνο για να πιάσουμε τους στόχους τους προγράμματος και να βγούμε από την κρίση και τα Μνημόνια.

Αλλά και για να φέρουμε σε πέρας όλες τις θεσμικές αλλαγές που έχει ανάγκη η χώρα. Και που τις προωθούμε εμείς, γιατί τις πιστεύουμε εμείς. Δεν μας τις επιβάλλουν. Και τέλος για να έλθει η μεγάλη Συνταγματική Μεταρρύθμιση! Που πρέπει να αρχίσει μέσα στα επόμενα χρόνια, και να ολοκληρωθεί αμέσως μετά την τριετία.

Η Ελλάδα δεν έχει καιρό για χάσιμο. Πρέπει να κάνει σε πολύ λίγο χρόνο, όσα δεν έγιναν τις προηγούμενες δεκαετίες.

Ήδη αυτό κάνει. Τώρα πρέπει να προχωρήσουμε με ακόμα πιο ταχύ βηματισμό. Με ακόμα καλύτερο συντονισμό μεταξύ μας. Και με καλύτερο σχεδιασμό για το μέλλον.

Ασφαλώς, ο καθένας διατηρεί τις ιδέες του.

Αλλά αυτή τη στιγμή η σωτηρία της Πατρίδας είναι η υπέρτατη ιδεολογία! Για κάθε Έλληνα αυτή πρέπει να είναι σήμερα η υπέρτατη ιδεολογία.

Άλλωστε, μας ενώνει το συμφέρον της χώρας και οι προκλήσεις του μέλλοντος. Που μαζί θα αντιμετωπίσουμε.

Όπως μας ενώνει και η κοινή ευθύνη απέναντι στον τόπο.

Αυτά όλα εκφράζονται και αποτυπώνονται στη σύνθεση ακριβώς αυτής της νέας κυβέρνησης.

 Η κυβέρνηση αυτή δεν έχει ούτε λεπτό να χάσει. Πρέπει τις επόμενες μέρες να ολοκληρώσουμε τις διαπραγματεύσεις για τη νέα δόση του δανείου. Έχει γίνει σημαντική δουλειά, αλλά υπάρχουν εκκρεμότητες που πρέπει να καλυφθούν.

Ακόμα πρέπει να τρέξουν και οι προετοιμασίες για την Ελληνική Προεδρία στην Ευρωπαϊκή Ένωση το πρώτο εξάμηνο του 2014.

Και τέλος, πρέπει να φροντίσουμε όλοι, ώστε να πιάσουμε φέτος το στόχο του πρωτογενούς πλεονάσματος. Ώστε να ξεκινήσει ανακούφιση από την επόμενη χρονιά.

Αυτά είναι τα επείγοντα, για τα οποία δεν μπορούμε να χάσουμε στιγμή.

Από κει και ύστερα οι προτεραιότητες της νέας κυβέρνησης ξετυλίγονται ως εξής:

 * Άμεση προτεραιότητα: να φέρουμε την Ανάκαμψη μιαν ώρα αρχύτερα, να νικήσουμε την ανεργία, να φέρουμε επενδύσεις, να αποφύγουμε νέα μέτρα, να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας, ιδιαίτερα για τους νέους, και να αναβαθμίσουμε τη χώρα μας γεωπολιτικά. Τώρα είμαστε κοντά σε όλους αυτούς τους στόχους.

* Επόμενη προτεραιότητα: να διορθώσουμε τις αδικίες των τελευταίων ετών, να στηρίξουμε ιδιαίτερα τα πιο ασθενή στρώματα του πληθυσμού μας. Και να αποκαταστήσουμε την ασφάλεια του πολίτη. Γιατί Ελευθερία χωρίς Ασφάλεια δεν υπάρχει! Τώρα είμαστε πιο κοντά σε αυτούς τους στόχους, απ’ ό,τι ένα χρόνο πριν.

* Κι απώτερη προτεραιότητα: Να ξεκινήσουν οι μεγάλες θεσμικές αλλαγές που θα κάνουν, αληθινά, την Ελλάδα όπως τη θέλουμε, αγνώριστη!

Για όλα αυτά προχωράμε άμεσα σε επικαιροποίηση της προγραμματικής μας σύγκλισης.

Και πέρα από την προγραμματική σύγκλιση θα οργανώσουμε το σχεδιασμό και το συντονισμό μας σε στέρεες βάσεις.

 --Κοινός στόχος μας: η στενή συνεργασία και ο καλύτερος σχεδιασμός.

--Κοινός αντίπαλός μας: η στασιμότητα και ο κίνδυνος ακυβερνησίας.

--Κοινή μας βάση: η θέληση του Ελληνικού λαού να προχωρήσει μπροστά.

--Και κοινή μας θέληση: να στηριχθούμε απ’ όλες τις δυνάμεις της κοινωνίας.

Ακόμα κι αυτές που δεν συμμετέχουν στην κυβέρνησή μας σήμερα, εφ’ όσον έχουν κι εκείνες στόχο να βγούμε από την κρίση το ταχύτερο και να ενισχύσουμε τη θέση της Ελλάδας στην Ευρώπη.           

 Έτσι κι αλλιώς, αυτό που κάνουμε δεν έχει ξαναγίνει στην Ελλάδα.

Έτσι κι αλλιώς, αυτό που πετύχαμε τον τελευταίο χρόνο, ελάχιστοι το θεωρούσαν πιθανό πέρσι τέτοιον καιρό.

Μας ενώνουν τα μεγάλα και το Αύριο.

Δεν θα αφήσουμε να μας διαιρέσουν τα μικρά και το Παρελθόν. 

Μας ενώνει η φιλοδοξία να ξαναστήσουμε τη Ελλάδα στα πόδια της, να διορθώσουμε λάθη του χθες, να δώσουμε προοπτικές στη νέα γενιά που δεν τις είχε ποτέ.

Και μας στηρίζει η θέληση του Ελληνικού λαού να αναγεννηθεί η Ελλάδα, η Ελπίδα του λαού και η Προοπτική της χώρας.

Κυρίως μας στηρίζει η θέληση του Ελληνικού λαού να παραμερίσουμε όλα τα εμπόδια κι όλα όσα κρατούν στάσιμη την Ελλάδα στο χθες.

Μας ενώνει το Μέλλον της χώρας μας. Κι αυτό είναι ένα στοίχημα που όλοι μαζί μόνο μπορούμε να το κερδίσουμε.  

Το δικό μας όνειρο για την Νέα Ελλάδα είναι εφικτό. Κάποιοι άλλοι ζουν ακόμα στους εφιάλτες του χθες. Δεν τους δίνουμε καμία σημασία. Και προχωράμε.

Δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να πετύχουμε.

Κι είμαστε αποφασισμένοι να πετύχουμε! 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. eksothen avatar
    eksothen 25/06/2013 15:04:28

    Ωραια και συμφωνω σε πολλα απο τα αναφερομενα του πρωθυπουργου Α. Σαμαρα, αλλα θελω να επισημανω στον κ. Α. Σαμαρα ενα εμμεσο εαν οχι αμεσο ΠΡΟΒΛΗΜΑ Εθνικης αξιοπρεπειας, που προκυπτει απο αποφασεις της πρωην και νυν υπουργου και βουλευτινας του στο υπουργρειου τουρισμου, την κ. Κεφαλογιαννη, αρα εχεις αμεσα σχεση με αυτο το νεο κυβερνητικο σχημα...

    Αυτα τα ΑΙΣΧΗ ΤΙ ΕΙΝΑΙ κ. πρωθυπουργε;;;;
    Τι ειναι αυτα βρε πρωθυπουργε;;; Ποσο θα εξευτελιζεται και θα υπονομευεται την αξιοπρεπεια και το φιλοτιμο του Ελληνα;;;

    Τι ειναι αυτα βρε πρωθυπουργε;;; Ποσο θα συνεχισουμε ως Εθνος και Λαος να δεχομαστε την υποκρισια, την ανθελληνικη αντιμετωπιση απο τον πολιτικο κοσμο και το τοοοσοοο 'δημοκρατικο' πολιτευμα ΣΑΣ;;

    "...Διακοπες για ολους..οπως λεει ο τιτλος... Διακοπες και για τους αλλοδαπους φυσικα!!
    Την στιγμη που οι περισσοτερες ελληνικες οικογενειες δεν εχουν τη δυνατοτητα να κανουν διακοπες..
    Δηλαδη αυτοι που πυροβοληθηκαν στη Μανωλαδα και θα γινουν νομιμοι μεταναστες θα δικαιουνται διακοπες ενω οι Ελληνες οχι;;;

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
    ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
    ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
    ΑΘΗΝΑ 20/ 6/2013
    ΑΡ. ΠΡΩΤ. : 504118
    ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : Μελετών & Επενδύσεων
    ΤΜΗΜΑ :Ανάπτυξης Νέων Μορφών
    Τουρισμού
    ΠΛΗΡ:
    ΤΗΛ :
    Ι. ΚΟΥΡΕΜΕΝΟΥ –Α ΚΟΝΤΟΥ
    2108707894, 2108707838
    Α Π Ο Φ Α Σ Η
    ΘΕΜΑ : Έγκριση της Α’ Φάσης του Προγράμματος «Τουρισμός για Όλους» 2013
    " Οι αλλοδαποί θα προσκομίζουν φωτοαντίγραφο της άδειας παραμονής και
    εργασίας..."

    Υ.Γ. Ποιοι 'αλλοδαποι', βρε πρωθυπουργε;; Μηπως υπονοειτε λαθραιοι χαμαληδες ισλαμιστες απο τριτες χωρες, (που ολως τυχαιως ειναι και εχθρικες απεναντι στην Ελλαδα);;;
    ΝΤΡΟΠΗ να συμπεριφερεστε στον Ελληνα μεσα στην ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ πατριδα λες και ειναι πολιτης δευτερης κατηγοριας...Αλλα η Νεμεσης, παντοτε καταφθανει, αραγα ή γρηγορα...το λεει και η Ιστορια μας..

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ eksothen 25/06/2013 18:02:54

      Άδεια παραμονής και εργασίας έχει μόνο ο νόμιμος μετανάστης. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Κάθε πρόγραμμα τα ίδια δικαιολογητικά γράφει τόσα χρόνια τώρα. Τι περίεργο είδες και σε τσίμπησε μύγα;

      • Panas avatar
        Panas @ Γεώργιος Τ. 25/06/2013 18:44:27

        Αν κάποιον τον έχει πιάσει λύσσα, δεν ασχολείται με "λεπτομέρειες"…
        Και τι θα δούμε ακόμη.... Όλα μας φταίνε και ο καθένας μας με την εμμονή του...

      • eksothen avatar
        eksothen @ Γεώργιος Τ. 25/06/2013 19:26:48

        Στην ερωτηση σου, 'τι περιεργο ειδα και με τσιμπησε μιγα;'.
        Θα σου απαντησω με μια ρητορικη ερωτηση.
        Εσυ εχει εμπιστοσυνη στον κρατικο μηχανισμο να τηρει τον νομο, συγκεκριμενα αυτοι που υπηρετουν σε διαφορες θεσεις στο δημοσιο να μην κανουν τα στραβα ματια οταν ειναι να επωφεληθουν, να κερδισουν το κατι παρα πανω;;
        Εγω οχι δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη, εδω η ιστορια του θεματος με δικαιωνει. Αρα δεν μπορει να με πεισει κανεις πως δεν θα εκμεταλλευθουν διαφορα ΜΚΟ που προωθουν τους λαθραιους και παρανομους, τετοιου ειδος προγραμματα που πρεπει προοριζονται ΜΟΝΟ για Ελληνες πολιτες, αφου ΜΟΝΟ Ελληνες πολιτες με τους φορους τους χρηματοδοτουν αυτα τα προγραμματα.
        Τωρα καταλαβες γιατι με τσιμπησε η μιγα;;

        • dioklis avatar
          dioklis @ eksothen 25/06/2013 20:58:55

          Eksothen, είσαι άδικος, να μην πάει και το οικιακό αλλοδαπό προσωπικό διακοπές ?

          • eksothen avatar
            eksothen @ dioklis 25/06/2013 21:26:48

            Ναι σωστα ειμαι αδικος, τυχαινει να μην τα εχω και τοσο καλα με την καθε ειδους 'Φιλιππινεζα' που εχει φλομωση την καθημερινοτητα μας.....

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ eksothen 25/06/2013 23:17:32

      ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΤΑΝΟΕΙΤΕ ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ;;;;;
      ΧΛΩΜΟ ......
      ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΙ ΛΑΘΡΑΙΟΙ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΚΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;
      ΑΦΟΥ ΤΑ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΡΑΙΟΙ
      ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΜΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
      ΟΠΩΣ ΤΟΣΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ....ΤΟΣΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ
      ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
      ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑΣ
      ΤΟΣΟΣ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΞΕΝΙΟΥ ΔΙΑ
      ΔΕΝ ΑΡΜΟΖΕΙ
      ΣΥΝΕΡΘΕΤΕ

      • eksothen avatar
        eksothen @ ΗΛΕΚΤΡΑ 26/06/2013 14:58:18

        When you refer to the illegals that have violated international law and unlawfully entered or rather broke in our country for over 20+ years, in the word 'legal' do you mean the ones pasok 'made' legal or do you mean the one's that the various NGOs (Non Governmental Organisations) paid money so the unlawful intruders can be 'baptized' as legal??

        Which do you refer to as 'legal'???

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/06/2013 15:20:44

    Καλό κουράγιο Αντώνη.
    Έχε τους (αποδεδειγμένως) φίλους σου κοντά και τους εχθρούς κοντύτερα.

    • ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ avatar
      ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ @ Νίκος Αργεάδης 25/06/2013 19:50:18

      Νίκο μου, μέσα από το πουκάμισο τους έχει τους εχθρούς, ενώ οι φίλοι του, οι αληθινοί, παραμένουν σε απόσταση ασφαλείας!
      Φαντάζεσαι το Δαναό κοντά;
      Να σου πω από ποιον θα άρχιζε;

  3. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 25/06/2013 16:03:17

    Καλό θα ήταν να διαβάζαμε όλοι μας την ομιλία του Σαμαρά. Δίνει απαντήσεις στα ζητήματα που συζητάμε καθημερινά και μας κάνουν να διαφωνούμε πολλές φορές έξω από τα όρια. Το σημαντικότερο είναι ότι έχει σκοπό να εξαντλήσει την τετραετία, αναφέρει τους λόγους και έχει την πλήρη υποστήριξη του Βενιζέλου.
    Θέλει να πετύχει τους οικονομικούς στόχους και να γκρεμίσει τα κομματικά στεγανά του παρελθόντος. Υπέρτατη ιδεολογία η σωτηρία της πατρίδας! Ενώνει τους Έλληνες σε έναν κοινό σκοπό. Μένει το όραμα, σήμερα το είπε περιγραφικά, όμως το λεγόμενο success story παραμένει για κάποιους πραγματικό και εφικτό. Θα τα καταφέρουμε ΌΛΟΙ ΜΑΖΙ!

    • eksothen avatar
      eksothen @ MantisKalhas 25/06/2013 17:49:49

      Συνυπογραφω στην τοποθετηση σου αγαπητε φιλε.
      Να εκφρασω την ελπιδα μου και την μικρη ενδειξη 'ανασας' που αισθανομαι να εμφανιζεται, με μια δυναμικη που δειχνουν οι βουλευτες και γενικως τα στελεχη αυτης της κυβερνησης....με την ελπιδα πως δεν ειναι αυταπατη.

      Να ξεκαθαρησω οτι συμφωνω, με την δηλωση του πρωθυπουργου, πως η μονη ιδεολογια που πρεπει να υπηρετουμε ειναι η Πατριδα, δηλαδη η σωτηρια της (βεβαια παραφραζω την συγκεκριμενη δηλωση/φραση του), για τον απλουστατο λογο πως σε εποχες 'μαυρες' στον βωμο του Εθνους θυσιαζουμε μονο τον εαυτον μας, παραδειγματα προς μιμηση Ιωαννης Δραγουμης, Στρατης Μυριβηλης, Ιωαννης Μακρυγιαννης και οχι μονο.
      Για αυτο λοιπον αναφερομαι στο μειζον προβλημα των παρανομων, οι εν δυνάμει σφαγεις του Ελληνα.
      Τα 2+ (ή 3+), πλεον εκατομμυρια εισβολεων που με την παρουσια τους και την συνυπαρξη τους στην Ελλαδα βαζουν δυναμιτιδα στα θεμελια της Ελληνικης κοινωνιας και στο μελλον ενος αμιγες Ελληνικου Γενους.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ eksothen 25/06/2013 18:06:55

        Ο Αθανασίου στο δικαιοσύνης για αυτό πήγε. Να τελειώνουμε με τις ελληνοποιήσεις εξπρές. Και με το Δένδια να διώχνει ολοκληρώνεται η στρατηγική. Και θα φύγουν μόνοι τους πολλοί που ηλπιζαν να έρθει ο Τσίπρας να τους κάνει νόμιμους. Αυτό δε το σκέφτεται κανένας δυστυχώς. Ότι ο Τσίπρας κάνει τεράστιο κακό με τις δηλώσεις και τις υποσχέσεις του. Ξέρεις πόσοι ήλθαν ή μένουν με την ελπίδα να γίνει κυβέρνηση ο Σύριζα. Θα είχαν φύγει όλοι αυτοί μόνοι τους αν ήταν αυτοδύναμος ο Σαμαράς και είχε ολοκληρώσει χωρίς την αντίσταση Πασόκ και Σημάρ το νομοθετικό πλαίσιο. Ποιος βλέπει τώρα το πως ουσιαστικά συνεργάζονται οι λαϊκιστές από σύριζα και ΧΑ ώστε να μπλοκάρουν ότι σωστό, ο καθείς με τον τρόπο του νομίζοντας πως κανείς δεν πιάνει το γενικό σχέδιο;

        • eksothen avatar
          eksothen @ Γεώργιος Τ. 25/06/2013 18:42:41

          Σωστη η επισημανση σου σε οτι αφορα τα δυο ακρα.
          Οπως ομως ειναι παντα, τουλαχιστον για αυτους που μπορουν να επινοησουν τις διαφορες, μηδεν κακο αμιγες καλου...
          Με την εκδηλωση τους, ειδικα για τον τσιριζα, ειδε ολοι η Ελλαδα τι μας περιμενει την επομενη των εκλογων σε μια απιθανη νικη του.

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ eksothen 25/06/2013 23:20:08

        ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ;;;;;;
        ΘΕΕ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        • Επισκέπτης avatar
          Επισκέπτης @ ΗΛΕΚΤΡΑ 27/06/2013 12:13:26

          Μπέρδεψε το Ίων με το Ίαν (Ian), που λένε τους Γιάννηδες στην Αυστραλία.... :-)

    • ΛΜ avatar
      ΛΜ @ MantisKalhas 25/06/2013 18:02:20

      '' Στόχος της Κυβέρνησής μας ήταν από την αρχή – και είναι πάντα – η εξάντληση της τετραετίας, δηλαδή ο σχεδιασμός με ορίζοντα τετραετίας.''
      Διάβασε ξανά προσεκτικά Μάντη Μπάφλα. Η ουσία βρίσκεται στο ''σχεδιασμό με ορίζοντα'', αλλά ο τυφλός φανατισμός σου σε ωθεί να είσαι καθ΄έξιν κλακαδόρος, ακόμη κι όταν ο Πρωθυπουργός ...ξεροβήχει!
      Τι περίπτωση πια! Σε κάθε ανάρτηση εκεί, έτοιμος να το χορέψεις το τσάμικο κι ας μη βαράνε οι ζουρνάδες. Μπααααααα......

  4. Hawk avatar
    Hawk 25/06/2013 16:18:27

    Μάρτυς μου ο Θεός αλλά με τον Βενιζέλο δίπλα σου μόνο πικρό ψωμί θα τρώγεις...

  5. kotstak avatar
    kotstak 25/06/2013 16:25:02

    Όσο και να το θέλει ο "πιλότος", όσο και να το θέλουν οι "επιβάτες", εάν δεν μπει σε λειτουργία το "τούρμπο", το "αεροπλάνο" δεν "σηκώνεται".

    Οι πολιτικοί κινούνται εντός των ορίων της ρουτίνας.
    Για να μπει σε λειτουργία όμως το "τούρμπο", πρέπει να βγουν έξω από αυτά τα όρια.
    Την επιθυμία για να το "βάλουν σε λειτουργία" νομίζουν ότι την έχουν.
    Η επιθυμία όμως δεν αρκεί.

    Την επιθυμία την έχουν εδώ και είκοσι χρόνια.
    Το "αεροπλάνο" όμως, δεν "σηκώθηκε".

    Όταν βρεθούν μπροστά στον "γκρεμό", θα είναι αργά.

    Εάν ο Σαμαράς δεν τους "μαστιγώσει" άγρια, δε θα βρουν ούτε που είναι, ούτε πως μπαίνει σε λειτουργία.

    • kotstak avatar
      kotstak @ kotstak 25/06/2013 16:36:18

      Τον καλύτερο τρόπο “μαστιγώματος” τον έγραψα προ ημερών:

      Το προβλήματα που δημιουργούνται στον καπιταλισμό, δημιουργούνται αποκλειστικά και μόνον επειδή "αμείβει" τους πολιτικούς “σοσιαλιστικά”.
      Εάν ο καπιταλισμός διευθετήσει αυτό το απλό πρόβλημα, τη λέξη “κρίση” θα τη διαγράψουμε από τα λεξικά.

      Ο “καπιταλιστικός” τρόπος αμοιβής συντελεί στο να αποδίδει ο υπουργός – το κάθε στέλεχος γενικότερα – το 100% των δυνατοτήτων του.
      Τις τελευταίες δεκαετίες, οι Έλληνες υπουργοί – και όχι μόνον αυτοί- αμείβονταν “σοσιαλιστικά”, τους έπιανε “υπνηλία”, αδιαφορούσαν -χωρίς να το γνωρίζουν– με αποτέλεσμα να αποδίδουν το 10% των δυνατοτήτων τους.
      Εδώ που έχουμε φτάσει πρέπει οι υπουργοί να αποδώσουν το 100% των δυνατοτήτων τους.
      Οι δυνατότης που έχουν είναι τεράστιες. Ούτε οι ίδιοι τις γνωρίζουν.

      Παραδείγματα “καπιταλιστικού” τρόπου αμοιβής υπουργών:

      1. Υπουργός Τουρισμού:
      a.Μισθός 500 ευρώ.
      b. Μπόνους:
      Αφίξεις 16.000.000 – 17.000.000 μπόνους 100.000 ευρώ.
      Αφίξεις 17.000.000 – 18.000.000 μπόνους 1.000.000 ευρώ.
      Αφίξεις 18.000.000 – 19.000.000 μπόνους 2.000.000 ευρώ.
      Κάθε 1 εκ επιπλέον αφίξεις, 1 εκ. ευρώ επιπλέον μπόνους.

      2. Υπουργός Δικαιοσύνης:
      a. Μισθός 500 ευρώ.
      b. Μπόνους στο τέλος της τετραετίας ως εξής:
      Καθυστέρηση στην εκδίκαση μεγαλύτερη των 4 ετών, έστω και σε μια δίκη, μπόνους μηδέν.
      Καθυστέρηση στην εκδίκαση όχι μεγαλύτερη των 4 ετών σε καμία δίκη, μπόνους 300.000 ευρώ.
      Καθυστέρηση στην εκδίκαση όχι μεγαλύτερη των 3 ετών σε καμία δίκη, μπόνους 2.000.000 ευρώ.
      Καθυστέρηση στην εκδίκαση όχι μεγαλύτερη των 2 ετών σε καμία δίκη, μπόνους 10.000.000 ευρώ.
      Καθυστέρηση στην εκδίκαση όχι μεγαλύτερη του ενός έτους σε καμία δίκη, μπόνους 20.000.000 ευρώ. κλπ.

      3. Υπουργός Γεωργίας:
      a. Μισθός 500 ευρώ.
      b. Μπόνους:
      Κάθε 1 δις βελτίωση του εμπορικού ισοζυγίου σε αγροτικά και κτηνοτροφικά προϊόντα 1.000.000 ευρώ μπόνους.

      4. Υπουργός Οικονομικών:
      a. Μισθός 500 ευρώ.
      b. Μπόνους:
      ΙΤΣ αρνητικό μπόνους μηδέν.
      ΙΤΣ θετικό, κάθε 1 δις, μπόνους 200.000ευρώ.

      Με παρόμοιο τρόπο πρέπει να αμείβονται όλοι οι ΓΓ των υπουργείων και των οργανισμών

    • kotstak avatar
      kotstak @ kotstak 25/06/2013 16:47:03

      Το πώς, ο “καπιταλιστικός” τρόπος αμοιβής που πρότεινα θα συντελέσει ώστε να βρουν που είναι και να καταλάβουν πώς μπαίνει σε λειτουργία το “τούρμπο”, θα το εξηγήσω προσεχώς.

      • ΛΜ avatar
        ΛΜ @ kotstak 25/06/2013 18:09:07

        Γράψε και κανένα εικογραφημένο παραμύθι σύντροφε (sic τώρα που όλοι σύντροφοι είμαστε) Κώστα Κ. Να το ονομάσεις ''Αν γινόμουν Πρωθυπουργός για μία εβδομάδα'' και άλλες χαριτωμένες ιστορίες. Έτσι υπάρχει κάποια ελπίδα να κονομήσεις και λίγα ευρώ, μην πάνε κι οι ιδέες σου χαμένες!

      • 3-1=0.fe avatar
        3-1=0.fe @ kotstak 25/06/2013 18:19:49

        Οι γνωσεις σου για τις καπιταλιστικες κρισεις και τον καπιταλισμο με αφηνουν αφωνο!!!!
        Καποτε υπηρχε μια θεωρια που ελεγε οτι οι κρισεις στον καπιταλισμο ωφειλονται στις ηλιακες κηλιδες.Εισαι πολυ κοντα......

        • kotstak avatar
          kotstak @ 3-1=0.fe 25/06/2013 19:09:55

          Οι κρίσεις στον καπιταλισμό δημιουργούνται από λάθη που κάνουν οι πολιτικοί.
          Ο καπιταλισμός είναι ένα εξαιρετικό "αυτοκίνητο" που όμως χρειάζεται και τους κατάλληλους χειριστές.

          Σε αντίθεση ο σοσιαλισμός είναι ένα προβληματικό "αυτοκίνητο".
          Το "οδήγησαν" εξαιρετικοί "οδηγοί" χωρίς επιτυχία.
          Όλα τα "αυτοκίνητα" σοσιαλισμός, αν και τα "οδηγούσαν" εξαιρετικοί "οδηγοί", έπεσαν στο γκρεμό.
          Για την πτώση των "αυτοκινήτων" σοσιαλισμός στον γκρεμό δεν έφταιγαν οι οδηγοί, έφταιγαν τα αυτοκίνητα.


          Είναι πολύ αφελής κάποιος, εάν νομίζει ότι θα κάνει ο Αλέξης, με μια “σφηκοφωλιά” δίπλα του, αυτά που δεν έκανε ο Μάο, ο Λένιν και τόσοι άλλοι, που είχαν δε και πλήρη ελευθερία κινήσεων.

  6. DebbyTant avatar
    DebbyTant 25/06/2013 17:00:27

    Καποτε στην αιγυπτο μια πριγκιπισσα ζητησε να παει βολτα με την τριηρη. Τοτε ο ναυαρχος της ειπε οτι δεν ηταν ετοιμη ακομη η τριηρης. Μετα απο καιρο ζητησε ξανα να παει βολτα κ ο ναυαρχος παρουσιαστηκε κ ειπε 'πριγκιπισσα εχω καλα κ κακα νεα. Τα καλα ειναι οτι η τριηρης ειναι ετοιμη, τα κακα οτι οι ναυτες ειναι αδιαθετοι. Περασε ενας χρονος και ο ναυαρχος εδινε τετοιες δικαιολογιες στην πριγκιπισσα γιατι το πληρωμα βαριοταν να κωπηλατει ξεχωριστα για αλλον παρα για τον βασιλια, τον πρωθυπουργο κ την αυλη του.
    Περασε καιρος κ η πριγκιπισσα ανεβηκε στο θρονο. Μια ημερα κατεβηκε με την ακολουθια της στην παραλια κ καλεσε τον Ναυαρχο. Εκεινος υποκλιθηκε κ ρωτησε τι μπορουσε να κανει. Η βασιλισσα του ειπε αν η τριηρης ειναι ενταξει κ οι ναυτες ικανοι. Ο ναυαρχος χαμογελασε πονηρα κ απαντησε ναι. Τοτε του ειπε η βασιλισσα σου εχω καλα και κακα νεα κυττωντας τον Ναυρχο κ τους αξιωματικους του πληρωματος. Τα καλα ειναι πως θα παμε κρουαζιερα με την τριηρη. Και τα κακα βασιλισσα? ειπε ο ναυαρχος. Τα κακα ειπε η βασιλισσα ειναι πως θα με πατε με ρυθμο σκι....

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 25/06/2013 17:16:46

    Με βενιζέλο ; .......η απόλυτη καταστροφή.

  8. 3-1=0.fe avatar
    3-1=0.fe 25/06/2013 19:51:32

    Μαλιστα....ποια ειναι η μηχανη του αυτοκινητου αυτου πανω στο οποιο χτιζεται ολο το οικοδομημα; συστημα πεδησης ,διευθηνσης,απορροφησης κραδασμων κτλ.Για να σε δω.

  9. PELIAS avatar
    PELIAS 25/06/2013 19:51:40

    Σωτηρία της πατρίδος με βενιζέλο.......λυπάμαι είναι τελείως ασύμβατο.
    Μπορεί να πει κάποιος, ένα, μόνο ένα δείγμα ικανότητος αυτού του ανθρώπου;

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ PELIAS 25/06/2013 20:27:24

      Κατάφερε σήμερα να ορκιστεί Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και Υπ.Εξωτερικών! Θα προωθεί πελάτες-εκλεκτούς στον κρατικό μηχανισμό σε αναλογία πλέον 3-3(?) Θα ταξιδεύει με έξοδά μας, θα έχει λόγο σε κάθε απόφαση, θα μοστράρει διεθνώς τη μέχρι χθες ασήμαντη ύπαρξή του ως εκπρόσωπό μας, θα ''εξυπηρετεί'' πιό άνετα τους σπόνσορές του, θα αντιπροεδρεύει όταν αναλάβουμε την Προεδρία της Ε.Ε.....(Τιμές, δόξες, χλίδα και φρου φρου που τόσο εκτιμά).
      Αυτά είναι μερικά από εκείνα που πέτυχε. Σίγουρα έχει την ικανότητα να εκμεταλλεύεται στο έπακρο το λάθος του αντίπαλου στη σκακιέρα και να το αξιοποιεί, εξυπηρετώντας αποκλειστικά το προσωπικό του συμφέρον. Ποια σωτηρία της πατρίδας αγαπητέ Πελία; Η παρτίδα είναι το παν. Η πατρίδα είναι οι πολίτες της που καθημερινά υποφέρουν.
      Μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας τελικά.

  10. ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ avatar
    ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 25/06/2013 20:02:09

    Καλό κουράγιο Αντώνη Σαμαρά, φίλε πρωθυπουργέ και πατριώτη...
    Όταν χτίζεις στα ερείπια, είναι σίγουρο πως θα χρησιμοποιήσεις και τα υλικά της κατεδάφισης...
    Απλά, τώρα κάνε το καλά...
    Κάποια στιγμή η ιστορία θα μετρήσει, θα αποφασίσει και θα αποδώσει τα του Καίσαρος τω Καίσαρι...
    Και θα σου τα αποδώσει όλα...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 25/06/2013 22:32:44

      Τάσο,μέ συγκινεῖ ἡ ἐσώψυχη στήριξή σου στόν κ.Σαμαρᾶ,ἐν ἀντιθέσει μέ κάποιους ἄλλους πού μέ τό πρῶτο λάθος του εἶναι ἔτοιμοι γιά κακόβουλη κριτική.
      Μακάρι τέτοιους πραγματικούς φίλους νά ἔχει καί μέσα στήν κυβέρνηση,ὥς ἄμεσους συνεργάτες του...

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 25/06/2013 23:22:46

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. μελέτης avatar
    μελέτης 25/06/2013 23:49:00

    κατι τυφλα βολεμενα προβατα σαν και εσας γαλαζια και πρασινα που βελαζουν για τον εκαστοτε μεσσια που μας χωνει πιο βαθια ξεφτιλισαν και πουλουν την χωρα 30 χρονια τωρα

  12. Πυθία avatar