30/11/2009 05:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς 50,18%, Μπακογιάννη 39,76%

Ο Πρόεδρος της Κεντρικής Εφορευτικής Επιτροπής Δημήτρης Σιούφας, δήλωσε πριν από λίγο ότι παρά τις δυσκολίες και τα προβλήματα «έχουμε ένα αποτέλεσμα αδιαμφισβήτητο και αδιάβλητο. Πετύχαμε, προπάντων, ένα δυναμικό άνοιγμα στην κοινωνία. Η συμμετοχή των πολιτών ξεπέρασε κάθε προσδοκία. …»

 Την ώρα αυτή (04:00) έχουμε τα παρακάτω αποτελέσματα:

 ΤΜΗΜΑΤΑ                            1192                72,68%

 ΨΗΦΙΣΑΝΤΕΣ                        549646

 ΑΝ. ΣΑΜΑΡΑΣ                      272250             50,18%

 ΝΤ. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ           215724              39,76%

Π. ΨΩΜΙΑΔΗΣ                      54587                10,06%

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lavazza avatar
    Lavazza 30/11/2009 06:48:51

    Συγχαρητήρια στον Α. Σαμαρά

  2. nikos avatar
    nikos 30/11/2009 07:06:12

    ο θυμωμένος και στεναχωρημένος Νεοδημοκράτης πήρε εκδίκηση σε όποιον θεώρησε ένοχο για την ήτα με 10,45 και τον έφερε δευτερο με 10,42 !! ωραία σύμτωση Ε!!
    Συγχαρητήρια σε λ όλους μας και σε όλα τα blogs σε λίγα χρόνια πάνε και τα πουλημένα ΜΜΕ

  3. Vachus avatar
    Vachus 30/11/2009 07:31:11

    Φάνηκε και ο ρόλος ψωμιάδη, ο οποίος μόνον από Σαμαρά έκοψε.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Vachus 30/11/2009 09:28:27

      Σωστή επισήμανση πιστεύω ότι ήταν ένα ανάχωμα, ευτυχώς και η Αθήνα μίλησε και έδωσα την τελική σφαλιάρα.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/11/2009 07:55:39

    Συγχαρητήρια στον Σαμαρά. Απεδείχθη ότι το κατασκεύασμα των ΜΜΕ Ντόρα, ή άλλως "δρακουλίνα", ουδέν έρεισμα είχε, στη βάση της ΝΔ.

  5. Δωδωναίος avatar
    Δωδωναίος 30/11/2009 07:58:00

    Αντώνη,
    Από έναν άσημο πολιτικό σου αντίπαλο εδώ, τα θερμά μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και το καλό κατευόδιο στο δύσκολο δρόμο που έχεις μπροστά σου.

  6. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 30/11/2009 07:59:43

    Μετά τους Καραμανλήδες, ο κόσμος τελείωσε τους Μητσοτάκιουλες...

    Μεταπολίτευση ΤΕΛΟΣ!

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/11/2009 08:02:31

    To κατά άλλα ΔΟΛικό in.gr, είχε κάνει μία ηλεκτρονική δημοσκόπηση, με περίπου 2000 «ψηφοφόρους» πριν 2-3 εβδομάδες. Το αποτέλεσμα ήταν περίπου 2:1 υπέρ του ΑΣ. 549:272 είναι 2:1. Ελπίζω τα σκοτεινά αφεντικά μας να έχουν πάρει το μήνυμα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 30/11/2009 08:48:30

      χμμ λάθος αριθμούς διαίρεσα... 1 στους 2 πήρε ο ΑΣ. Βέβαια αν η επιλογή ήταν A vs Β...

  8. FotisAthan avatar
    FotisAthan 30/11/2009 08:06:49

    Πίκρα ο Καρζής πρωί πρωί

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/11/2009 08:13:18

    Ρε παιδιά μετά το χθεσινό λαϊκό τσουνάμι που σάρωσε σχεδιασμούς ετών και δεκαετιών, τα ανθρωπάκια είχαν το θράσος να λένε ότι προσήλθαν περί της 420.000 κόσμος. Και το έλεγαν αυτό στις 11 το βράδυ. Τώρα μας δίνουν αποτελέσματα από το 72,68% των τμημάτων και είμαστε στις 550.000! Αναγωγικά βγάζει αυτό 756.000! Είμαι καλά γιατρέ μου; Όχι, εγώ καλά είμαι, αυτοί δεν είναι καλά.

  10. Poisonous avatar
    Poisonous 30/11/2009 08:15:06

    Πάλης Ξεκίνημα - Νέοι Αγώνες

  11. kanis avatar
    kanis 30/11/2009 08:39:40

    Οι δημοσιογράφοι πήραν το καλύτερο μάθημα χθές.
    Αν θέλετε ακόμη να λέτε, ότι δημοσιογραφείτε,για να βγάζετε την είδηση, δεν θα τηλεφωνάτε πλέον στον εργοδότη σας, θα κατεβαίνετε στο πεζοδρόμιο και θα ψάχνετε.
    Η σχολή Πρετεντέρη-Τρέμη-Χατζηνικολάου-Παναγιωταρέα ΕΚΛΕΙΣΕ ΩΣ αναξιόπιστη !
    Η σχολή Θέμου-Μάκη επανέρχεται στα θρανία ως μετεξιταστέα!

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/11/2009 08:40:56

    Συγχαρητήρια στον Α.Σαμαρά.
    Ο συνδυασμός ενός "ιδεαλιστικού" ρομαντικού λόγου με τον πολιτικό ρεαλισμό και με την συναίσθηση διεξαγωγής μιας στρατηγικής και σκληρής αναμέτρησης μπόρεσε και λειτούργησε στο συγκεκριμένο timing!

    Η ήττα των 10 μονάδων ήταν απαραίτητη λυτρωτική κάθαρση και αυτοκάθαρση [μέσω της αποχής] για τους πικραμένους ψηφοφόρους της ΝΔ που καταψήφισαν νοσηρές ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ, ΑΤΟΜΑ και ΨΕΜΜΑΤΑ, τα οποία έφεραν την Ελληνική κοινωνία συνολικά τα προηγούμενα 5,5 χρόνια σε δεινή, δεινότατη θέση.

    Άραγε θα κατορθώσει νέος αρχηγός να καθυποτάξει τις βαρωνίες αυτού του κόμματος χωρίς να περιπέσει σε ενδοστρέφεια και μη υπολειπόμενος σε αντιπολίτευση;

    Αυτό που χρειάζεται είναι ΑΙΧΜΗΡΟΣ, ΣΑΦΗΣ ΛΟΓΟΣ και ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ για τον τρόπο επίλυσης των οικονομικών, εθνικών και κοινωνικών προβλημάτων.

    Δεν είμαι υπέρ των "αμφοτεροβαρών" διατυπώσεων [είμαστε και έτσι είμαστε και γκιουβέτσι...] που διαπίστωσα ότι ελλοχεύουν κάπου-κάπου στην ιδεολογικο-πολιτική πλατφόρμα που ξεδιπλώθηκε μέσα από το Antinews, γιατί ο πολιτικός γίνεται ηγέτης όταν διαμορφώνει αυτός ένα μεγάλο ρεύμα, και όχι όταν πηγαίνει απλώς με το ρεύμα αφουγκραζόμενος πότε δεξιά πότε αριστερά.

    Συγχαρητήρια στο ΑΝTINEWS που ήταν αυτό που χάραξε πορεία... [ή όχι;] και έγραψε ιστορία :)

    Θα θέλαμε τώρα να επανέλθει μια ισορροπία στα ποστ.
    Άλλωστε μέσα από την αντιπολίτευση θα βελτιωθεί και η ίδια αντιπολίτευση.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ αλλενάκι 30/11/2009 15:24:59

      Αλλενάκι συμφωνώ έως ρανίδος σε όλες σου τις επισημάνσεις! Δεν είναι τυχαίο που πλέον αναζητώ τα σχόλιά σου, εσένα και μερικών ακόμη εκλεκτών συνχολιαστών. Χαίρομαι πάρα πολύ που η τύχη μ΄ έφερε εδώ και σας διαβάζω... { τώρα μιλάω με τον ρομαντικό ιδεαλισμό, αλλά είδες ο ρημάδης τί δύναμη έχει μέσα μας τελικά και δεν του φαίνεται σήμερα, :) }

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ B.K.Σ. 30/11/2009 15:33:27

        Β.Κ.Σ. σε ευχαριστώ πολύ και νομίζω ότι εδώ συγκεντρώνεται υλικό σχολιαστών και σχολιαστριών που έχει προκύψει μέσα από βασανιστική σκέψη, έχω μάθει πολλά πράγματα από όλους εσάς και ήρθα κοντά σε ιδέες που είχα καταχωνιασμένες εδώ κι' εκεί σε διάφορα συρτάρια.
        Είχα πει και εγώ στο Φάκτορα μια φορά ότι έπεσα τυχαία πάνω στο Αντινιους και ήταν μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις που δοκίμασα! Μήπως τίποτα δεν είναι τυχαίο τελικά και τίποτα δεν πάει χαμένο!

  13. dr.thess avatar
    dr.thess 30/11/2009 09:00:38

    ωραια.....ας μας πει τωρα τη θεση του για το σκοπιανο και τον οτε

    • Poisonous avatar
      Poisonous @ dr.thess 30/11/2009 09:05:18

      Ο ΟΤΕ θα μείνει ως έχει και έτσι θα έχουμε φτηνά τηλέφωνα επιπλέον που θα δουλεύουν, όσο για το Σκοπιανό, θα το λύσουν οι Βούλγαροι και οι Αλβανοί...

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ dr.thess 30/11/2009 12:34:49

      Καλά, δεν ντρέπεστε ακόμη που συνεχίζετε να λέτε τα ίδια και τα ίδια;

      ΑΠ' ΌΛΟΥΣ τους Έλληνες πολιτικούς, τον ΣΑΜΑΡΑ εγκαλείτε για τα Σκόπια; Πόσο τυφλός μπορεί να είναι κάποιος για να το κάνει αυτό;

      Έχει πει ξεκάθαρα πως προσωπικά δεν δέχεται ΚΑΘΟΛΟΥ τον όρο Μακεδονία, πως το κράτος τους κινδυνεύει σοβαρά να ΔΙΑΛΥΘΕΙ και πως η "εθνική κόκκινη γραμμή" είναι θέμα τακτικής, αφού προσκρούει στο όραμα του "μακεδονισμού" των Σκοπίων ("σκέτο" Μακεδονία) και δεν θα δεχτούν τέτοια λύση erga omnes.

      Για τον ΟΤΕ, είστε με τα καλά σας;

      Περαστικά:

      http://www.antinews.gr/?p=22526

  14. Δωδωναίος avatar
    Δωδωναίος 30/11/2009 09:08:49

    Έχει μεγάλη ανάγκη η Ελληνική κοινωνία, την σωστή και ακεραίου ήθους και ύφους Αξιωματική αντιπολίτευση.
    Γιατί η σωστή και δυναμική Αξιωματική αντιπολίτευση ετεροκαθορίζει την πορεία και το στίγμα της κυβερνώσας παράταξης.
    Το πολιτικό παιχνίδι αναβαθμίζεται και ο συνεχής και αδιάπτωτος κοινοβουλευτικός έλεγχος αποτρέπει τις γκάφες, τις παραλείψεις, την αλαζονεία και τα ανομήματα.
    Και το κυριότερο.
    Με την καλή αντιπολίτευση , τα Εθνικά μας θέματα μπαίνουν σε στέρεα βάση και αποκτούν τον σαφή και αδιατάρακτο μελλοντικό τους προσανατολισμό.
    Οψόμεθα

  15. ΑΚΗΣ avatar
    ΑΚΗΣ 30/11/2009 09:09:40

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΧΘΕΣ ΗΤΑΝ Η ΤΡΑΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ 'ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΟΙ ΜΗΧΑΝΗΣΜΟΙ ΣΙΩΠΟΥΝ' ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΤΖΑΚΙΑ ΤΗΣ Α ΚΑΙ Β ΑΘΗΝΩΝ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ, ΔΕ ΤΟΥΣ ΕΦΤΑΣΕ ΕΝΑ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΣΤΙΣ 04 ΟΚΤ ΗΘΕΛΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟ. ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ , ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΘΑΡΟ ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΝΕΑ ΣΤΕΛΕΧΗ.

  16. Poisonous avatar
    Poisonous 30/11/2009 09:21:38

    Δεν μεγαλώνουν τα νύχια, η σάρκα υποχωρεί και φαίνονται πιο μακρυά. Την σάρκα πρέπει να προσέξουμε...

  17. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 30/11/2009 09:27:13

    Καλή δύναμη στον Σαμαρά. Θα τη χρειαστεί.

  18. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 30/11/2009 09:29:13

    Αυτά που ακούγονται για την Κρήτη είναι απαράδεκτα. Να δΩ τι θα κάνει η οργανωτική επιτροπή. Θα αναζητηθούν υπεύθυνοι ή θα θαφτούν όλα στο όνομα της ενότητας?
    Ή έχουμε δημοκρατικές διαδικασίες ή όχι. Τέρμα πια τα παιχνίδια !

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Kώστας Θ. 30/11/2009 13:06:40

      Πρέπει να κινηθούν ποινικέ διώξεις, να κινηθούν οι εισαγγελίες, έστω κι αν δεν τιμωρηθεί κανένας τελικά (ως συνήθως), ούτως ώστε να φοβηθούν λιγάκι και να μάθουν να μην το ξανακάνουν.

  19. ΑΚΗΣ avatar
    ΑΚΗΣ 30/11/2009 09:32:38

    ΑΥΤΟ ΤΟ BLOG TOY ΥΙΟΥ ΚΙΛΤΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ? ΕΙΔΑΤΕ ΚΙΛΚΙΣ ? ΠΕΛΛΑ ΠΙΕΡΙΑ ΗΜΑΘΙΑ ΣΕΡΡΕΣ ΚΟΖΑΝΗ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΦΛΩΡΙΝΑ ? ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΡΟΔΟΠΗ ΒΓΗΚΕ ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ.

    • loretta avatar
      loretta @ ΑΚΗΣ 30/11/2009 10:17:53

      χαχαχ κιλτιδης ! μαρεσει που του ελεγα οτι στο κιλκις αλλα ειναι τα νουμρα και μας εκανε τρελλιτσες!!

      ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ

  20. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 30/11/2009 09:36:18

    Που κρύφτηκαν οι αρουραίοι του Μητσοτακισμού;

    Τι θα μας πουν για άλλη μια φορά οι δημοσκόποι;

    Παλούκωμα στο δράκουλα.

  21. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 30/11/2009 09:39:06

    Να δω τα μούτρα του Χατζηνικολάου σήμερα! Ααααχχχχχ !!!!

    • ΑΚΗΣ avatar
      ΑΚΗΣ @ Kώστας Θ. 30/11/2009 09:43:39

      ΒΑΛΕ REAL FM NA TOΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Kώστας Θ. 30/11/2009 09:47:36

      Σιγά άλλη μια κωλοτούμπα θα έχουμε.

      • ΑΚΗΣ avatar
        ΑΚΗΣ @ «Κασσάνδρα» 30/11/2009 09:52:19

        http://taxalia.blogspot.com/

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Kώστας Θ. 30/11/2009 10:15:01

      Μαύρη Παρασκευή ο Νίκος μας.

  22. Δημος avatar
    Δημος 30/11/2009 09:40:08

    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΚΕ ΕΧΘΕΣ?ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΠΟΛΙΤΗ?ΑΝ ΔΕΝ ΛΑΒΑΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ...Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΧΘΕΣ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕ ΤΗΝ ΑΘΗΡΟΣΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ .ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΜΕ, ΦΩΝΑΖΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΛΥΣΕΙΣ.ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ .ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΠΙΣΩ???

  23. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 30/11/2009 09:50:57

    Υπάρχουν κάπου τα τελικά επίσημα αποτελέσματα ανά περιφέρεια;

  24. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 30/11/2009 09:55:44

    Συγχαρητήρια στο Σαμαρά για την εκλογή του!
    Ενα πολύ μεγάλο μπράβο σ΄ αυτούς τους 600.000-700.000 Νεοδημοκράτες που συμμετείχαν κόντρα στην οργανωτική ταλαιπωρία και στην πικρα της πρόσφατης ήττας. Θα έχει τεράστια σημασία να τους δίδεται και στη συνέχεια η δυνατότητα ουσιαστικής συμμετοχής.
    Αντίπαλος πλέον τα προβλήματα, οι διάσπαρτες στη κοινωνία ΠΑΣΟΚογενείς νοοτροπίες και βέβαια τα ΜΜΕ που φαντασιώνονται "στροφές στα Δεξιά", δύο κόμματα στη συσκευασία του ενός κτλ Δεν θα τους περάσει!

  25. γιαννης avatar
    γιαννης 30/11/2009 10:18:40

    Κύριοι, η αξία του ηττημένου δίνει την ανάλογη δόξα στο νικητή.
    Δεν χρειάζονται προβοκατόρικα σχόλια επιπέδου defrejus κι άλλων παιδαριζόντων.
    Η ενότητα της παράταξης είναι δεδομένη και τις κατευθύνσεις θα τις δώσει ο Αντώνης Σαμαράς.
    Αν κάποιοι θέλουν να αυτοεξαιρεθούν από τη νικηφόρο πορεία, δεν μπορούμε να τους εμποδίσουμε.
    Τους απλώνουμε με αγάπη το χέρι. Αν δεν το πιάσουν και προτιμήσουν να πέσουν στον γκρεμό, δικαίωμά τους.

  26. ataktos avatar
    ataktos 30/11/2009 10:33:36

    Συγχαρητήρια στην Ν.Δ. Ας διδαχτούν και άλλοι από το παράδειγμα ..

  27. Hase avatar
    Hase 30/11/2009 10:33:54

    Πολυ καλο!

  28. mara avatar
    mara 30/11/2009 11:02:41

    ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ!!!!!!!!!!!
    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΡΟΕΔΡΕ ΑΝΤΩΝΗ!!!!!!!!!!!!!!
    (και όπως γραφει το nonews του στερήσανε κάποια "καλόπαιδα" της Ρηγίλλης να βγει στο μπαλκόνι μαζί με την γυναίκα του όπως είθισται, για να τον αποθεώσει ο κόσμος, γιατί λέει δεν είχαν τα κλειδιά του γραφείου του αρχηγού, τά είχε ο Καραμανλής στην Ραφήνα και δεύτερα... δεν υπήρχαν.....ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ)

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ mara 30/11/2009 15:31:24

      Μάρα ακόμη κι αν του το στερήσανε κι αυτό προς τιμή του Αντώνη προσμετράται: Δεν βγήκε στο μπαλκόνι γιατί είναι ο Ηγέτης ο εκ του σύνεγγυς, όχι ο εκ του μακρόθεν και του ψηλόθεν, :)

  29. lypon avatar
    lypon 30/11/2009 11:18:27

    Καλή δύναμη στον Αντώνη Σαμαρά, και καλή τύχη.

    Θα τις χρειαστεί και τις δύο, στους παράξενους καιρούς που έρχονται.

    Και, βρε παιδιά, μιά ερώτηση: Ποιά είναι η περίφημη εταιρεία πληροφορικής που είχε αναλάβει την οργάνωση των εκλογών; Το βρίσκω, επιεικώς, αισχρό, να διαφυλάσσεται με νύχια και με δόντια... Στο φινάλε, τα έκανε ή δεν τα έκανε μούσκεμα;

    Άσς που ο Κύρτσος λέει σήμερα πως η εταιρεία είναι παρατρεχάμενη της Ντόρας!

  30. NAI avatar
    NAI 30/11/2009 11:55:22

    ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΤΟ 65% ΘΑ ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΛΙΓΟ....ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΦΥΛΑΚΕΣ "ΘΕΡΜΟΠΥΛΩΝ"..ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ "ΠΑΡΘΕΝΩΝΕΣ"...Ο Α Γ Ω Ν Α Σ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΝΑΓΩΝΗΣΤΕΣ...ΜΑΖΙ ΩΜΟ ΜΕ ΩΜΟ...

  31. NAI avatar
    NAI 30/11/2009 11:56:50

    ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ..ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΤΥΧΕΙΟ ΝΟΜΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ..Η ΚΟΡΗ....

  32. περαστικός avatar
    περαστικός 30/11/2009 12:23:02

    ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:

    Μόλις βγουν τα τελικά αποτελέσματα να μας δώσετε τα αποτελέσματα ΧΩΡΙΣΤΑ της Κρήτης και ΧΩΡΙΣΤΑ όλης της υπόλοιπης Ελλάδας χωρίς την Κρήτη.

    Έχω την αίσθηση ότι εκτός Κρήτης ο Σαμαράς είχε διαφορά ΠΑΝΩ από 20%, ίσως και 25%. Αλλά η διαφορά μειώνεται στο τελικό αποτέλεσμα λόγω δυσανάλογα μεγάλου αριθμού ψήφων από την Κρήτη, που κατά 95% πήγε στην Μπακογιάννη.

    Κάντε το γιατί αξίζει να το δούμε. Ασχέτως της νίκης.

  33. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 30/11/2009 12:25:07

    Πολλοί εξεπλάγησαν με τα πολύ υψηλά ποσοστά του Ψωμιάδη στην Μακεδονία, τα οποία ήταν κοντά στα ποσοστά της Ντόρας. Με βάση τα όσα ξέρω και στα οποία νομίζω ότι θα συμφωνήσουν και οι φίλοι Βορειοελλαδίτες, η ψήφος στον Ψωμιάδη ήταν ψήφος ... ποντιακή. Τα 3/4 ίσως, των ψηφοφόρων του ήταν παραδοσιακοί δεξιοί ψηφοφόροι με την εξής λογική:
    Στηρίζω τώρα τον πόντιο, τον δικό μας άνθρωπο, και στο δεύτερο γύρο το ρίχνω στον Σαμαρά.
    Τα ποσοστά του Σαμαρά στην Μακεδονία θα ήταν αστρονομικά χωρίς την υποψηφιότητα του Ψωμιάδη.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Kώστας Θ. 30/11/2009 13:16:04

      Δεν ήταν μόνον ποντιακή Κώστα. Ήταν και τοπικιστική. Δεν μπορείς να φανταστείς από πόσους άκουσα "θα ψηφίσουμε το δικό μας άνθρωπο". Από πόσους άκουγα "είστε καλά, Πελοποννήσιο θα ψηφίσουμε, ξέρεις τι είναι οι Πελοποννήσιοι;". Πάρα πολλοί εδώ το είδαν τοπικιστικά και λυπάμαι που το λέω, διότι δεν κατάλαβαν καθόλου τι παίζεται.

      Μεγάλη πολιτική ανωριμότητα από ορισμένους. Τουλάχιστον όσοι ψήφιζαν Ντόρα είχαν όλοι κάποιο λόγο, από συμφέρον μέχρι πίστη σε αυτά που έλεγε (έστω, ακατανόητη για εμάς). Αυτοί που ψήφιζαν Ψωμιάδη τι λογο είχαν; Η φωνή της παράταξης, λέει, και λοιπά. Ωρέ λες και δεν ξέρετε τι λαμόγιο είναι κι αυτός.

  34. Κρης avatar
    Κρης 30/11/2009 13:13:23

    http://kiltidis.blogspot.com/
    Ένα κόμμα που έχει φτάσει στο κατώτατο δυνατό σημείο και έχει μόλις εξέλθει από την χειρότερη εσωκομματική διαδικασία όλων των εποχών,

    διότι πολύ απλά δεν διασπάστηκαν οι σύνεδροι

    αλλά η ίδια η βάση του κόμματος

    XO XO XO

    • loretta avatar
      loretta @ Κρης 30/11/2009 15:32:21

      καλα ποιος ασχολείται με τον κιλτιδη πλεον...κανεις ..αυτος τελειωσε να το θυμαστε και απο τον νομο του και απο το κομμα.

  35. Ευδοκια avatar
    Ευδοκια 30/11/2009 13:17:31

    Συγχαρητήρια πρόεδρε!! Ο κόσμος της ΝΔ ξύπνησε επιτέλους! Οργάνωσε το κόμμα με άξιους και όχι με λαμόγια που προσκολλώνται για ιδιοτελείς σκοπούς.
    Το πιό ωραίο το είπε ένας φίλος προεκλογικά: με δύο ευρώ ξεφορτωνόμαστε το Μητσοτακέικο!!

  36. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 30/11/2009 13:27:51

    Όλοι μαζί, χωρίς κακίες, με ενωτικό λόγο.
    Αν όμως αρχίσουν οι υπονομεύσεις, σύστημα Καραμνλή.

    Πολιτικές θέσεις διαφορετικές πρέπει να ακούγονται.
    Πες μας Κυριάκο το ρεύμα σκέψης το δικό σας ποιο είναι, ποιοι το αντιπροσωπεύουν στην κοινωνία, ποιες είναι οι κοινωικές του αναφορές, να καταλάβουμε...
    Όσο για το λαϊκό-συντηρητικό ρεύμα που λες. Λαϊκό ναι. Δεν μεγαλώσαμε στην Εκάλη δυστυχώς για εμάς, ούτε μας περίμεναν ανοικτές πόρτες. Όσο για το συντηρητικός. Υπό την έννοια ότι δεν επιδιώκουμε την ανατροπή του αστικού καθεστώτος και είμαστε υπέρμαχοι του κοινοβουλευτισμού, ναι είμαστε συντηρητικοί. Υπό τη γενικότερη έννοια ρώτησε 700.000 ανθρώπους πόσα θέλουν να αλλάξουν.
    Αν επιδιώκεται θεσμοθέτηση "ρευμάτων ή τάσεων" να γίνει ξεκάθαρη πρόταση και να τεθεί σε ψηφοφορία από τα μέλη

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 30/11/2009 13:38:48

      Ενα ρευμα σκεψης που πιστευει οτι παρα τα προβληματα της η Ελλαδα ειναι σε πολυ καλυτερη θεση απο τις αλλες βαλκανικες χωρες επειδη ενταχθηκε στους δυτικους θεσμους χαρη στις προσπαθειες της δικης μας παραταξης και πρεπει να συνεχισουμε να παιρνουμε ιδεες και προτυπα απ τη Δυση για τη μελλοντικη ευημερια σου κανει;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 30/11/2009 13:55:17

        Αυτό δεν είναι ρεύμα σκέψης, είναι κλισέ χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο. Μια παραπλανητική αποτύπωση της νοοτροπίας πλήρους υποταγής στη Δύση και στον πιθηκισμό της.

        Ο Σαμαράς απέδειξε ότι είναι αυτός που ξέρει να παίρνει τα καλά από τη Δύση και να τα ενσωματώνει στην ελληνική μας πραγματικότητα, χωρίς να πιθηκίζει.

        Εν πάση περιπτώσει, αφού σας αρέσει τόσο πολύ να είστε ρεύμα σκέψης, φτιάξτε ένα δικό σας κόμμα να τελειώνουμε. Να δούμε τι θα πιάσετε χωρίς την ταμπέλα "Νέα Δημοκρατία".

        Εδώ θα είμαστε συνέχεια Ψυχραιμία μου. Δε λέω, δουλειά είναι κι αυτή που κάνεις και το καταλαβαίνω, τα αφεντικά φοβούνται τώρα με το Σαμαρά, αλλά πες τους ότι δεν είμαστε αντιμερικανοί εμείς, να μην ανησυχούν. Ας μας φερθούν σωστά και στους Έλληνες θα βρουν μόνον φίλους.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Επώνυμος 30/11/2009 14:19:24

          Τα εχω γραψει σε αλλες περιπτωσεις.Πιστευω οτι στο συνεδριο του Μαρτιου θα υπαρξουν συγκροτημενες αποψεις και θα δουμε.
          Νεοφιλελευθερο στυλ Ανδριανοπουλου οχι δε νομιζω-και η Ντορα για κοινωνικο φιλελευθερισμο μιλησε.
          Οσο για τα εθνικα σε πληροφορω οτι ο Χριστοφιας κατι παρομοιο συζηταει.Αν συμφωνησουν τα μεγαλυτερα κομματα της Κυπρου εμεις θα πουμε οχι απο την Αθηνα;
          Θα εχουμε καιρο να τα πουμε ολα.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Επώνυμος 30/11/2009 14:23:52

          Αν πούμε εμείς όχι από Αθήνα, αν για μια φορά αναλάβουμε τις ευθύνες μας απέναντι στην Κύπρο, να δεις για πότε θα πετάξει η Κύπρος τη νοοτοπία της υποταγής από πάνω της.

          Το παν είναι να πιστέψουμε πραγματικά ότι η Κύπρος είναι ελληνική. Οι Κύπριοι βαθιά μέσα τους το πιστεύουν, απλώς έχουν χάσει την εμπιστοσύνη τους σε εμάς μετά το 1974.

          Το χαβά σου. Δε λέω, καμία δουλειά δεν είναι ντροπή.

      • Tηλέμαχος avatar
        Tηλέμαχος @ ψυχραιμια 30/11/2009 14:47:06

        Η Ελλάδα μετέχει στους "θεσμούς" της Δύσης

        α. από τη λήξη του Β' Π.Π., την ώρα που η Δύση ανδρώθηκε πολιτικά (συμφωνία Τσώρτσιλ-Στάλιν, Σχέδιο Μάρσαλ κοκ)

        β. από το 1952 που εντάχθηκε στο ΝΑΤΟ

        άρα πολύ πριν το 1981 που μας έβαλε ο Καραμανλής στην ΕΟΚ.

        Κανείς ουδέποτε δεν διανοήθηκε να μην ανήκουμε στην Δύση επί Ψυχρού Πολέμου.

        Το πρόβλημα όμως με την τάση σου είναι άλλο. Είναι ότι εσύ όλα αυτά τα φέρνεις στο σήμερα και στο μέλλον. Και λες "πρέπει να συνεχίσουμε να παίρνουμε ιδέες και πρότυμα από τη Δύση για τη μελλοντική ευημερία".

        Άλλο η πολιτική ένταξη σε μία άλλη εποχή όταν δεν υπήρχε καν εναλλακτική οδός και ήταν θέμα χρόνου.

        Και άλλο η πολιτισμική ένταξη, στη σημερινή τόσο διαφορετική εποχή.

        Είναι υπαρκτό το ρεύμα σκέψης σου και χαίρομαι που το θέτεις έτσι ωμά γιατί και την Μπακογιάννη σ' αυτό την εντάσσω.

        Το ότι θέλεις να διακρίνεις την τάση σου από αυτή του Σαμαρά που κέρδισε, επιβεβαιώνει τις προσδοκίες μου (οι οποίες μένουν να επιβεβαιωθούν ή να απορριφθούν) ότι ο Σαμαράς δεν αντιπροσωπεύει αυτήν την τάση.

        Ελπίζω να μην διαψευστώ.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ ψυχραιμια 30/11/2009 15:39:18

        του οποίου θα ηγείται ο Σαμαράς και ο Δήμας ως οι κατεξοχήν ευρωπαϊστές της συγκεκριμένης παράταξης; Πα μαλ!

      • ΑΡΗΣ Θ avatar
        ΑΡΗΣ Θ @ ψυχραιμια 30/11/2009 16:31:14

        Ψυχραιμία
        Νομίζω ότι αυτό που λές στο σχόλιο σου 1.38 είναι κάτι απολύτως αυτονόητο που δεν υπάρχει κανένας μέσα στη ΝΔ (αλλά και εκτός ΝΔ ) που δεν θα το προσυπέγραφε.
        Από κει και πέρα όμως τάσεις και συγκροτημένες πλατφόρμες εγώ δεν βλέπω ούτε να υπάρχουν ούτε χρειάζεται νατις δημιουργήσουμε με το ζόρι. Βεβαίως μπορεί και είναι απολύτως φυσιολογικό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις σε συγκεκριμένα θέματα αλλό αυτό όμως είναι άλλο και άλλο οι τάσεις ,τα ρεύματα και οι πλατφόρμες

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 30/11/2009 16:18:29

      Δεν υπαρχει κανένας απολύτως λόγος για θεσμοθέτηση τάσεων που θα ήταν λίγο σαν να νομιμοποιούμε την ύπαρξη κομμάτων μέσα στο κόμμα.
      Από λει και περα βεβαίως σε ένα κόμμα του 40% δεν μπορεί όλοι να ταυτιζόμαστε απόλυτα μεταξύ μας Και βεβαίως θα έχουμε και διάλογο και διαφορετικές προτάσεις ειτε επί της ουσίας είτε επί της τακτικής είτε επί της οργάνωσης, Ολα αυτά στα πλαίσια των θέσεων του κόμματος. Οποιος αισθάνεται ότι απο ενα σημείο και πέρα αυτές δεν τον καλύπτουν επαρκώς ....ώρα καλή!
      Και επι τέλους, υπάρχουν διαφορετικές και συνεκτικές ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΕΣ τάσεις στη ΝΔ που έχουν αντίστοιχη αναφορά σε συγκεκριμένα τμήματα της βάσης της? Επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω.

  37. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 30/11/2009 13:35:47

    Móνο η έκφραση : λαϊκό - συντηρητικό, αρκεί για να καταλάβει κανείς πόσο ξένοι νιώθουν αυτοί οι άνθρωποι μέσα στη ΝΔ.
    Τι θα πει θεσμοθέτηση τάσεων; Εγώ είμαι δεξιός/φιλελεύθερος και στήριξα φανατικά Σαμαρά. Σε ποιά τάση ανήκω?
    Μήπως εννοούν να θεσμοθετήσουμε τον Μητσοτακισμό ως τάση στο κόμμα?
    Κούνια που τους κούναγε..

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Kώστας Θ. 30/11/2009 13:50:04

      Δεν υπάρχει λόγος να θεσμοθετηθεί τίποτα. Δεν θα μείνει ενιαίο το μπλοκ της Ντόρας. Οι σοβαροί θα πάνε αμέσως με το Σαμαρά, θα τους κερδίσει. Τα λαμόγια δεν έχουν θέση πουθενά. Οι παραπλανημένοι οπαδοί θα καταλάβουν ποιος είναι τι. Τα βαφτιστήρια δεν είναι τάση, είναι απλώς βαφτιστήρια.

  38. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 30/11/2009 13:40:19

    Μεγάλη μέρα για την κεντροδεξιά.Τέτοια συμμετοχή είναι πέρα από κάθε φαντασία, σε αυτή ειδικά την συγκυρία. Μεγάλη παρακαταθήκη και κοινό επίτευγμα όλων. Από την κάλπη βγαίνει νικήτρια η ΝΔ. Ενότητα και αγωνιστικό ήθος πρέπει να χαρακτηρίσουν την παράταξη. Αφήνουμε τις αντιπαραθέσεις και τα όποια πάθη και παλεύουμε μαζί για τις αρχές και τις κοινές μας αξίες. Πέρα από τα πρόσωπα αποδείχθηκε περίτρανα ότι η ΝΔ έχει ισχυρότατες πολιτικές και κοινωνικές ρίζες.
    Έρχονται τα καλύτερα για την παράταξη και πάνω από όλα για την πατρίδα

  39. vardarskian avatar
    vardarskian 30/11/2009 13:46:15

    Αναλογικά, 750,000 τα μέλη!!!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ vardarskian 30/11/2009 13:59:54

      Δεν είναι έτσι γιατί το ποσοστό αφορά εκλογικά τμήματα και δεν ξέρουμε και ποια τμήματα λείπουν αν τελικά είναι και μεγάλα τμήματα αστικών κέντρων (που είναι αυτά που συνήθως αργούν) τότε πάει και πολύ παραπάνω.

      Χρειάζεται να βγουν τα τελικά αποτελέσματα και δεν ακούγεται και τίποτα για το που βρίσκεται η διαδικασία.

  40. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 30/11/2009 13:58:19

    Έτσι ακριβώς. Δεν θα κάνουν ποτέ τέτοια πρόταση γιατί δεν θα είναι πάνω από 10%. Αλλά να μιλάνε ατομικά, να θέτουν προβληματισμούς, προτάσεις και όχι ως εκπρόσωποι του 40% του κόμματος.

  41. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 30/11/2009 14:09:57

    Όχι ψυχραιμία δεν μου κάνει. Το ευτυχώς που ανήκαμε στη Δύση το λένε και οι σοβαροί αριστεροί.
    Υπάρχει ρεύμα σκέψης νεοφιλελεύθερο, με όρους ασύδοτης αγοράς? Ποιος ο ρόλος του κράτους? Θα έχει εποπτικό και ελεγκτικό ρόλο ή διακοσμητικό και υποβοηθητικό διαιώνισης ενός σαθρού συστήματος.
    Εργασιακές σχέσεις? Απασχολήσιμοι?
    Εθνικά? Σχέδιο Ανάν? Ο ρόλος της Ελλάδας στην ΝΑ Ευρώπη?

    Ο Σαμαράς εδώ και μήνες έθεσε το ιδεολογικό στίγμα. Αν υπάρχει αντιπρόταση να την ακούσουμε να την κρίνουμε.
    Ακούμε 2 μήνες ότι δεν κάνει ο Σαμαράς για αρχηγός, γιατί έριξε τον μπαμπά μου..
    Με ψυχραιμία τώρα πια, μπορούμε να συζητήσουμε πολιτικά, ιδεολογικά, στρατηγικά.

  42. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 30/11/2009 14:47:13

    Συνέδριο τον Γενάρη. Ουσιαστικό. Με θέσεις, προτάσεις, ιδεολογικό κείμενο, στρατηγικές, συμμετοχή, τα πάντα όλα

    Τον Μάρτη εκλογές...

    • effie B. avatar
      effie B. @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 30/11/2009 15:11:47

      Μην βιαζομαστε. Χρειαζεται ριζικη αναδιαρθρωση ενα κομμα που δεν ειχε καν την προβλεψη να οργανωσει σωστα την χθεσινη εκλογικη διαδικασια. Αν πατε στο site της Νεας Δημοκρατιας ακομη δεν εχουν αλλαξει το ονομα του προεδρου και δεν εχουν αναρτησει το νεο βιογραφικο, οταν το τελευταιο μπλογκ το εχει ηδη κανει.

  43. Ενας Τυχαίος avatar
    Ενας Τυχαίος 30/11/2009 15:21:33

    Που θα γίνει το συνέδριο; Χθες ο Αντώνης μας κάλεσε όλους να συμετέχουμε στο συνέδριο ή το προσυνέδριο ιδεών; Που θα γίνει αυτό; Θα γίνει και ηλεκτρονικά; Είμαι έτοιμος να συμμετέχω! Τώρα λογίζω και αισθάνομαι ότι είναι η κατάληλη στιγμή!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Ενας Τυχαίος 30/11/2009 15:37:48

      Περιμένετε παιδιά. Ανθρωπος είναι, να δει πρώτα που βρίσκεται.. Ακόμα κλειδί δεν έχει.