05/05/2010 18:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: "όχι μόνο τρομοκρατούν το λαό αλλά και τον δολοφονούν"

Αυτό που συνέβη δείχνει ότι τα ακραία στοιχεία όχι μόνο τρομοκρατούν το λαό αλλά και τον δολοφονούν», δήλωσε, μεταξύ άλλων, από το βήμα της Βουλής ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς, καταδικάζοντας τα αιματηρά επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας. «Στη δημοκρατία δεν υπάρχει χώρος για βία», ανέφερε ο κ. Σαμαράς και κάλεσε όλα τα κόμματα να σφυρηλατήσουν την ενότητά τους και ως σύστημα κοινοβουλευτικής δημοκρατίας από κοινού να σηκώσουν το ανάστημά τους.

«Είναι ώρες ευθύνες για όλους, για την προάσπιση του εθνικού συμφέροντος, του δημοκρατικού πολιτευματος, της κοινωνικής συνοχής και της ζωής των συμπολιτών μας, της αξιοπιστίας της Ελλάδας, της εικόνας της χώρας στο εξωτερικο» υπογράμμισε ο κ. Γιώργος Παπανδρέου από το βήμα της Βουλής καλώντας όλες τις πολιτικές δυνάμεις να στείλουν «μήνυμα δημοκρατικής ευθύνης και προστασίας των δικαιωμάτων του πολίτη». Πρότεινε μάλιστα να πραγματοποιηθεί η ακυρωθείσα συνάντηση των πολιτικών αρχηγών υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.



ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorgos avatar
    giorgos 05/05/2010 18:29:21

    το αθλιο παπανδρεικο καθεστως προσπαθει να σωθει πατωντας πανω στην αθλια δολοφονια νεων ανθρωπων απο μια συμμορια αναρχοκομμουνιστων.η καταρευση του ειναι θεμα χρονου,τουλαχιστω μη καταρρευσει και η χωρα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ giorgos 05/05/2010 19:23:25

      Ξεχάσαμε το βασικό.
      Τα ειλικρινή μας συλλυπητήρια στις οικογένειες που έχασαν τους ανθρώπους τους.
      Ο θεός να τους δίνει κουράγιο να σταθούν όρθιοι.

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/05/2010 18:33:11

    Αυτοί που αρπάζουν το φαΐ απ' το τραπέζι κηρύχνουν την ισότητα.
    Ο κατοχικός πρωθυπουργός κατήργησε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αναφορά σε "εθνικό". Σήμερα μίλησε για "πατρίδα" και "εθνικό" συμφέρον.

    Ο Σαμαράς σαστισμένος.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Προφήτης 05/05/2010 19:34:51

      Τι θα πει σαστισμενος;Ως εδω τα κινηματικα και τα υπολοιπα.
      Η ΝΔ ειναι κομμα της κοινοβουλευτικης δημοκρατιας.Αρκετα με τις απομιμησεις αριστεριστων και αναρχικων.Αλλο η καταψηφιση νομοσχεδιων και αλλο η αμφισβητηση πολιτευματος.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ψυχραιμια 05/05/2010 20:01:31

        Ας το κατεβάσει στην Βουλή το νομοσχέδιο το GAP. Η ΝΔ είπε θα πως δεν θα το ψηφίσει και είναι δημοκρατικό της δικαιωμα.
        Το ΠΑΣΟΚ έχει 160 βουλευτές. Μπορεί άνετα να το περάσει.
        Ή τελικά δεν μπορεί?
        Μήπως δεν έχει ούτε 151 βουλευτές?
        Είναι θέμα του GAP είτε να εφαρμόσει κομματική γραμμή είτε να διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ.
        Ο Σαμαράς κινείται στα πλαίσια της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας.
        Τώρα μένει το GAP να μείνει εντός αυτών των πλαισίων. Αν μπορεί.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ψυχραιμια 05/05/2010 21:49:22

        Πού τα είδες τα "κινηματικά";

        Από πότε η καταψήφιση ενός νομοσχεδίου είναι ισοδύναμη της "αμφισβήτησης πολιτεύματος";

      • anonymous avatar
        anonymous @ ψυχραιμια 05/05/2010 23:20:41

        Που τα είδες τα κινηματικά; Εδώ είχαμε νεκρούς από κουκουλοφόρους. Πριν από λίγο καιρό είχαμε νεκρό από βόμβα τρομοκράτη.
        Η κοινωνία σαφώς και θα πρέπει να κινηθεί. Αυτό εννοούμε όταν λέμε κινηματικές διαδικασίες. Δεν εννοούμε να βγαίνουν και να τα σπάνε.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ψυχραιμια 06/05/2010 00:00:28

        ψυχραιμία, τι εννοείς λέγοντας "αμφισβήτηση πολιτεύματος"?

        Ο ΓΑΠ μίλησε για "ώρα ευθύνης για την προάσπιση του δημοκρατικού πολιτεύματος"

        Ο Σαμαράς για εξωθεσμικές επιδιώξεις και για τη Βουλή που είναι εγγύηση της ομαλότητας

        ΒΑΡΕΙΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ... Εσύ τους πανικόβαλες ?

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Προφήτης 06/05/2010 01:23:22

      Δεν μου φάνηκε σαστισμένος.
      Στενοχωρημένος μου φάνηκε.
      Απο την άλλη ο Παπανδρέου πολύ προετοιμασμένος και ήρεμος. Μιλάμε τώρα για τον ίδιο άνθρωπο που έκανε να αρθρώσει σωστά Ελληνικά κάτι δεκαετίες! Φαίνεται η καταστροφή της χώρας μας του δίνει motivation του αβάφτιστου! Όταν ο διάολος μπεί μέσα σου που λένε άλλος άνθρωπος γίνεσαι.

  3. Orestios avatar
    Orestios 05/05/2010 18:35:53

    Οι απόγονοι της ανωμαλίας σήμερα έδωσαν παράσταση. Είναι ικανοί να φτάσουν μέχρι την δολοφονία. ΕΚΑΨΑΝ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
    Κανένας πατριώτης δεν δέχεται αυτή την πρακτική. Οι λάτρεις της πολιτικής ανωμαλίας θα φτύσουνη το αίμα με το οποίο τρέφονται από τις δολοφονίες ανθρώπων.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Orestios 06/05/2010 00:10:57

      η Αθήνα έχει γνωρίσει πολλές στιγμές άναρχης βίας στους δρόμους της, με ή χωρίς νεκρούς - γιατί ειδικά η σημερινή παραπέμπει σε σενάρια ανωμαλίας? Πρέπει να ενοχοποιηθούν οι διαμαρτυρόμενοι πολίτες? Φτηνό το κόλπο - θα ήταν πιό τίμιο να αποτανθούν στον πατριωτισμό και τη φιλοτιμία, για να εξηγήσουν την ανάγκη μέτρων

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 05/05/2010 18:38:59

    Ακόμα και τις ώρες της οδύνης ανεπαρκής, ανεύθυνος και κυρίως διχαστικός.

    Είναι δυνατόν κ. Παπανδρέου με τρείς νεκρούς στην πλάτη σας και εκατοντάδες χιλιάδες αγανακτισμένου και απελπισμένου λαού στους δρόμους, να θέτετε εκβιαστικά διλήμματα;

    Είναι δυνατόν να μιλάτε, εν μέσω τραγωδίας, ότι η άλλη μας επιλογή ήταν η πτώχευση;

    Εχετε το θράσος να μας απειλείτε ότι αν δεν σκύψουμε το κεφάλι και δεχθούμε τα μέτρα που μας επιβάλετε, θα τα χάσουμε όλα;

    Και ο λαλίστατος υπουργός Προστασίας του Πολίτη που είναι εξαφανισμένος;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 05/05/2010 18:49:59

      Αγαπητέ κε Ροδινέ, το Πασοκ δεν έχασε καιρό!
      Αυτή τη στιγμή κιολας γίνονται οι διαβουλεύσεις για συμβούλιο των πολιτικων αρχηγών για αύριο.

      Ελπίζω ο αγώνας που δώσαμε εδώ πέρα με πρώτο στόχο Όχι στο ΔΝΤ να μη πάει στράφι.

      ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ Η ΑΣΤΙΚΗ ΑΒΡΟΤΗΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 05/05/2010 18:54:25

        Αναζητά σωσίβιο ο ανεπαρκής.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ αλλενάκι 05/05/2010 18:54:28

        ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

        ΒΡΑΧΟΒΡΑΧΟΣ.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ αλλενάκι 05/05/2010 18:55:44

        Ακριβώς αλλενάκι

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 05/05/2010 19:00:21

        Έχεις δίκιο αλλενάκι. Αβρότητα δεν χρειάζεται όταν δολοφονούνται άνθρωποι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 05/05/2010 19:01:51

      Κώστα Ροδινέ, δεν ξέρει να κάνει κάτι άλλο. Δεν έχει ιδέα τί θα πεί εθνική ομοψυχία. Είναι ένας φαύλος. Απόγονος πολιτικών που λατρεύουν την ανωμαλία. Έτσι έμαθε από το σπίτι του.

  5. nancy avatar
    nancy 05/05/2010 18:39:49

    Ποιοί πληρώνουν δολοφόνους για να κάψουν ειδικά τη Marfin?

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ nancy 05/05/2010 18:47:25

      Αυτοί που δεν συμπαθούν το Βγενόπουλο επειδή πάει να χωθεί στο δικό τους σύστημα και τον φοβούνται.

      Μόνο ο φόβος δημιουργεί τέτοιες ακραίες συμπεριφορές που στοχοποιούν συγκεκριμένα πρόσωπα.

      Πρέπει ο ΣΑΜΑΡΑΣ να μιλήσει έξω από τα δόντια στη συνάντηση των αρχηγών γιατί εδώ υπάρχει θάνατος. ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ ΤΟ ΟΧΙ ΤΟΥ, κατά προέκταση αυτός είναι ο τελικός αποδέκτης. Κάτι ανάλογο κυκλοφορούσε στις Βρυξέλλες στη ΜΕΑ ότι θα καιγότανε το πελεκούδι τον νοέμβριο και το Δεκέμβριο του 2009.

      ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΕ ΕΠΙΦΥΛΑΚΗ!!!

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ nancy 05/05/2010 18:51:31

      Ποιός οφελείται;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ χελιδόνι 05/05/2010 18:58:05

        Η τρομολαγνεία ρίχνο νερό στο μύλο της εξουσίας.
        Δεκανίκι της είναι.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/05/2010 18:46:23

    Κώστα Ροδινέ, συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

    Πρέπει να αναδειχθεί πάση θυσία, από το antinews και αλλού, η απέλπιδα προσπάθεια του συστήματος να μετατρέψει το περήφανο "ΟΧΙ" του Σαμαρά σε μέρος του προβλήματος που το ίδιο το σύστημα δημιούργησε.

    Οι τρεις σημερινοί νεκροί είναι το σημάδι τού πόσο ταρακούνησε τη διαπλοκή το "ΟΧΙ" του Σαμαρά. Και δεν φείδονται ακόμα και νεκρών για να τον σύρουν σε αναδίπλωση υποταγής.

    ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΧΑΡΗ. Σταθερό "ΟΧΙ" στα μέτρα, βροντώδες "ΟΧΙ" και στους εγκληματίες προβοκάτορες!

  7. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 05/05/2010 18:50:17

    Δυστυχώς!!!Δυστυχώς γιά μιάν ακόμα φορά,έχουμε να κάνουμε μέ έναν Παπανδρέου.Με ότι αυτό το όνομα σήμαινε και σημαίνει γιά την Ελλάδα:Μισαλλοδοξία,διχασμός,στρεψοδικία,ρεβανσισμός,φαβοριτισμός,ευνοιοκρατία,εξαγορά,πολιτικό θέατρο,αμοραλισμός κι ασύνετος τυχοδιωκτισμός,εξ επαγγέλματος λαικισμός.Κι ακόμα πιό δυστυχώς,γιατί ο παππούς κι ο πατέρας,έχοντας ένα κάποιο μυαλό,ήξεραν που να σταματήσουν.

  8. fanfaras avatar
    fanfaras 05/05/2010 18:57:33

    Ο Σαμαρας θα πρεπει συντομα να ξεπερασει τη σαστιμαρα και να σταθει στο υψος των περιστασεων. Θα υποκύψει σε προβοκάτσιες? Ας βγει και ας μιλησει την γλώσσσα της αληθειας!!!!! Διαφορετικα οι 3 αυτοι ανθρωποι που εχασαν τοσο τραγικα τη ζωή τους θα στοιχειωσουν την Ελλάδα. Να βγει τωρα, να μιλησει για τα οργανωμενο σχεδιο κατοχης της Ελλάδας, να αναλαβει της ευθυνες της ΝΔ, να διωξει Καραμανληδες, Βουλγαρακιδες κτλ και να ζητησει ο ιδιος την διωξη τους απο τη δικαιοσύνη, να ζητησει τη διωξη των αντιστοιχων προδοτων απο το ΠΑΣΟΚ. Μονο ετσι θα παμε μπροστα, θα δειξουμε οτι δεν ειμαστε διατεθειμενοι να ζησουμε υποδουλοι! Αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει όλοι να συνεισφερουμε στο να βγει η χωρα απο το αδιεξοδο.

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/05/2010 18:59:39

    Συμπαθάτε με.
    Θα επικρατήσει πολιτικό Αλτσχάϊμερ;
    ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;

    ΣΕ 14 ΩΡΕΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΝΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑ.

    ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Προφήτης 05/05/2010 19:02:27

      Προφήτη, πες τα κι εσύ.

      ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΕΙ. Το "ΟΧΙ" του Σαμαρά τους έκανε να φτάσουν στο σημείο να σκοτώσουν τρεις Έλληνες, για να τον σύρουν σε αναδίπλωση συνενοχής.

      ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Προφήτης 05/05/2010 19:03:09

      Προφήτη,
      Διαφωνώ!
      Το ΠΑΣΟΚ μόλις τώρα άρχισε να χρεώνεται.
      Μόλις άνοιξε ο λογαριασμός.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 05/05/2010 19:17:45

        Ο Σαμαράς αν συναινέσει καλύτερα να μην πάει καθόλου στο συμβούλιο.

        Αυτή τη στιγμή έχει δυνατό διαπραγματευτικό χαρτί στα χέρια του για να ανακόψει την επέλαση του ΔΝΤ.
        Η χώρα δεν έχει κυβέρνηση αυτή τη στιγμή-

        ΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Κώστας Ροδινός 06/05/2010 00:23:28

        κι εγώ διαφωνώ. Ζώντας εδώ και χρόνια στα Εξάρχεια σας διαβεβαιώνω ότι το κλίμα της σημερινής ημέρα ήταν καθαρά φτιαχτό, σε ό,τι αφορά τα επεισόδια και την παρουσία της αστυνομίας. Ίσα που να τεκμηριώσει την "αμφισβήτηση πολιτεύματος", που λέει ο Ψυχραιμίας.

        Το ΠΑΣΟΚ είναι τρομοκρατημένο (τι πρωτότυπο...) και ο Σαμαράς πολύ καλό παιδί, και τον δουλεύουνε κανονικότατα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Προφήτης 05/05/2010 19:48:27

      Προφήτη, το ΠΑΣΟΚ αυτή τη στιγμή δεν έχει 151 βουλευτές για να περάσει το νομοσχέδιο. Η κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ έχει διαλυθεί.
      Θα κάνει τα αδύνατα δυνατά το GAP για να το περάσει. Θα φτάσει στα άκρα.

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 05/05/2010 19:00:37

    Η συνάντηση αρχηγών αυτήν την ώρα μόνο την κυβέρνηση εξυπηρετεί για να επιμερίσει τις ευθύνες της.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 05/05/2010 19:06:07

      Έτσι. Το ΠΑΣΟΚ μάλλον έχει διχαστεί και δεν συγκεντρώνει 151 ψήφους. Αναζητά σωσίβιο η κυβέρνηση GAP.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Orestios 06/05/2010 00:29:43

        και επισείει κοινοβουλευτική εκτροπή. Λέτε να το ξαναδοκιμάσουν οι φίλοι μας με την ίδια μορφή ? Εγώ όχι.

  11. Γιάννης avatar
    Γιάννης 05/05/2010 19:06:32

    Η θέση του Σαμαρά για την καταψήφιση των μέτρων δεν πρέπει αλλάξε ιγια κανέναν λόγο. Θα είναι δείγμα αδυναμίας και δικαίωση της προβοκάτσιας.
    Αταλάντευτα πρέπει να επιμείνει στη χθεσινή του θέση.
    Η προπαγάνδα των παπαγάλων δεν πρέπει να περάσει.
    Ο παπατζής οφείλει να παραιτηθεί.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Γιάννης 05/05/2010 19:07:37

      "...να αλλάξει για κανέναν λόγο..."

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης 05/05/2010 19:09:12

      Δεν νομίζω να τίθεται ζήτημα αλλαγής θέσης του Σαμαρά.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Κώστας Ροδινός 05/05/2010 19:11:38

        Αν αλλαξει θεση γελοιοποιειται. Αιτημα πλεον ειναι η αλλαγη κυβερνησης.

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Κώστας Ροδινός 05/05/2010 19:15:32

        Έτσι πιστεύω κι εγώ.
        Απλά οι παπαγάλοι έχουν ξεσαλώσει και πρέπι να τους κοπεί η όρεξη!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κώστας Ροδινός 05/05/2010 19:53:04

        Οι παπαγάλοι έχουν πανικοβληθεί.
        Το ΠΑΣΟΚ αλήθεια υπάρχει ακόμη σαν κόμμα?

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/05/2010 19:15:09

    Ανέτρεψε το κλίμα;
    Το ΠΑΣΟΚ για εμένα χρησιμοποίησε τα ΜΜΕ για να περάσει τα μέτρα στην ...μούγκα.
    Διάβασε κανείς το νομοσχέδιο;
    Διάβασε το μνημόνιο;
    Θα ψηφιζόταν αύριο και θα μαθαίναμε το ΣΚ τι ψηφίστηκε.
    Γιε εμένα ο κ Σαμαράς πρέπει να προσέλθει αύριο στη συνάντηση και να απαιτήσει τη διεξοδική συζήτηση του νομοσχεδίου.
    Ας εργαστούν οι Βουλευτές μας και Παρασκευή Σάββατο Κυριακή μία φορά στη ζωή τους, δεν θα πάθουν και τίποτα...

    ΥΓ

    πχ "Μείωση των συνταξιοδοτικών παροχών (κατά 6% ετησίως) για τα άτομα που
    συνταξιοδοτούνται μεταξύ των ηλικιών 60 και 65, με περίοδο συνεισφορών
    μικρότερη των 40 ετών·" Από πότε; 2011 2012 αύριο; Δεν πειράζω τα όρια και τον τρόπο υπολογισμού απλά ...σφάζω τη σύνταξη
    "Δώρα συνταξιούχων" δεν είναι 800 € αλλά κλιμακωτά

    μπορώ να πω χιλιάδες παραδείγματα....Ας κάνει λοιπόν μία φορά και η Βουλή τη δουλειά της, να εξετάσει διεξοδικά τι πάει να περάσει και μετά ορισμένοι θα καταλάβουν το ΟΧΙ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ο Ιθαγενής 06/05/2010 00:35:22

      η πρότασή σου για διεξοδική συζήτηση είναι η πιό σωστή στάση, με την οποία θα συμφωνήσει σίγουρα όλη η αντιπολίτευση. Πολύ κινδυνολογία έχει πέσει, αφελέστατο σενάριο, για να πούμε ναι.

  13. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 05/05/2010 19:15:45

    Επειδή φοβούμαι ότι σε λίγο στα δελτία των 8 μπορεί κάποια αθώα παιδάκια της ΤV να το θέσουν το θέμα, αν ακούνε εκεί στη Ρηγίλλης, ας λάβουν τα μέτρα τους να μην αρχίσει νέος γύρος εσωστρέφειας.

    Για τα σημερινα τραγικά γεγονόταν αποκλειστική υπεύθυνη είναι η κυβέρνηση και κανένας άλλος.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 05/05/2010 19:19:35

      Σωστός, μοναδικός ηθικός αυτουργός είναι

      οι ψεύτες

      μοναδικοί ένοχοι

      οι θρασύδειλοι κουκουλοφόροι επαναστάτες

      Δεν υπάρχει κανένας λόγος να παίξει κάποιος σε ένα παιχνίδι χωρίς κανόνες με μόνο σκοπό την αυτοϊκανοποίηση της εξουσίας

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 05/05/2010 19:21:44

        ...και για όσους δεν το κατάλαβαν
        την εξουσία της κουτάλας
        την εξουσία της βίας

        Η ΝΔ πρέπει να καταδείξει το ανούσιο επικίνδυνο παιχνιδάκι και ο κύριος Σαμαράς να υπενθυμίσει ότι όταν ζητούσε συνάντηση πολιτικών αρχηγών κάποιοι ...υπέγραφαν μνημόνια

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Κώστας Ροδινός 05/05/2010 19:25:02

      Η απαίτηση είναι μία:

      http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content60/Issue/2007/09/18/1_h.jpg

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/05/2010 19:35:41

    Τη μεγάλη εικόνα!
    Τη μεγάλη εικόνα!
    Τη μεγάλη εικόνα!

    Ο κόσμος είναι οργισμένος, αλλά πάγωσε.

    Οι νεκροί έδωσαν το δικαίωμα στον κατοχικό πρωθυπουργό να βγάλει άλλον ένα "σκληρό" δεκάρικο για τα μέτρα.

    ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ
    "ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ"
    ΚΑΙ
    "ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΣΟΥ, ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΎΜΕΝΟ ΑΠΌ ΤΟ 1991 ΜΑΖΙΩΤΗ ΠΙΑΝΕΙ;".

    Το ΠΑΣΟΚ παίζει 30 χρόνια το ρόλο του ανεύθυνου θύτη.

    Και τώρα στο όνομα της αστικής αβρότητας και μιας ανύπαρκτης εθνικής ενότητας, στο άκουσμα της οποίας το ΠΑΣΟΚ γελάει, ΕΞΑΤΜΙΖΕΤΑΙ η αγωνιστική διάθεση του κόσμου και το πνεύμα αντίθεσης στα μέτρα περιορισμού της εθνικής κυριαρχίας.

    Εξατμίζεται και η επίδραση του "όχι". Όπου χύνεται αίμα σκεπάζει τα πάντα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Προφήτης 05/05/2010 19:44:55

      ΔΕν μπορει να γινει αλλιως,δεν το καταλαβαινεις.Το ΠΑΣΟΚ μπορει να ειναι οτι ειναι αλλα η ΝΔ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ.
      Εχει αλλες καταβολες,αλλες τασεις,αλλους ανθρωπους.
      Εσυ δηλαδη περιμενες να μην περασουν τα μετρα;Το οποιο κοστος θα το χρεωθει απο την εφαρμογη τους.
      Η ΝΔ ειναι υποχρεωμενη να ταχθει με τη συνταγματικη νομιμοτητα γιατι αλλιως δεν υπαρχει.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ψυχραιμια 06/05/2010 00:41:42

        η συνταγματική νομιμότητα δεν παραπέμπει σε συγκεκριμένα μέτρα. Να τα συζητήσουνε κατ' άρθρο στη Βουλή, να ακουστούν οι απόψεις των κομμάτων, και μετά άς υπερψηφισθούν από την κυβερνητική πλειοψηφία, αν υπάρχει, ή ας καταψηφισθούν. Αυτή είναι νομιμότητα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Προφήτης 05/05/2010 19:51:57

      Προφήτη, το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί να μαζέψει 151 βουλευτές.
      Το ΠΑΣΟΚ δεν υφίσταται αυτή την στιγμή σαν κόμμα.
      Το GAP είναι μόνο του.
      Μόνο στήριγμά του τα ΜΜΕ, η Ντόρα και ο Καρατζαφέρης.
      Προσπαθεί να ζητήσει συναίνεση και κινητοποιεί όλους τους πόρους.
      Έχουν τελειώσει σήμερα.

  15. mitikas avatar
    mitikas 05/05/2010 19:56:44

    Τρεις νέοι άνθρωποι χάθηκαν.Το ΟΧΙ του Αντώνη Σαμαρά γράφτηκε στην ιστορία.Η πορεία δεν αλλάζει...

  16. Κώστας avatar
    Κώστας 05/05/2010 21:52:22

    Πολιτικοί της δεκάρας:

    Δεν θέλω δηλώσεις .
    Δεν θέλω κανάλια.
    Δεν θέλω συλλυπητήρια.

    Θέλω να μην σας ακούω.
    Θέλω να μην σας βλέπω.
    Θέλω να μην κλάψω και άλλο .

    30 χρόνια που σας θυμάμαι τα ίδια λέτε και τίποτα δεν κάνετε !
    Παίζετε με την ψυχή μου . Την κουρελιάσατε .
    Θέλω να τη συμμαζέψω.

    Θέλω χωρίς την παρουσία σας, να θρηνήσω τους νεκρούς!