#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2012 22:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: όχι άλλη ύφεση



"Όχι άλλη ύφεση". Στην φράση αυτή συνοψίζεται η στάση του προέδρου της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά στη συνάντηση των πολιτικών αρχηγών που έγινε σήμερα και κατά την οποία εκτός από το PSI είχε ως αντικείμενο και τις διαβουλεύσεις με την Τρόϊκα.

 "Μέριμνα του προέδρου της ΝΔ είναι η προστασία των απλών ανθρώπων και του εισοδήματός τους" δηλώνουν καλά πληροφορημένες πηγές στη Νέα Δημοκρατία, σύμφωνα με τις οποίες ο Α. Σαμαράς είπε όχι σε νέες περικοπές μισθών και συντάξεων, όπως και σε νέα αύξηση της φορολογίας.

Κατά την σύσκεψη ετέθη συγκεκριμένα θέμα μείωσης του 13ου και 14ου μισθού αλλά ο Α. Σαμαράς το απέρριψε. Ο πρόεδρος της ΝΔ διαφώνησε επίσης με την μείωση των επικουρικών.

"Η κατάσταση αυτή δεν πάει άλλο, η αγορά διαλύεται" τόνισε  κατά την διάρκεια της σύσκεψης.

Η ΝΔ υποστηρίζει την ίδια στιγμή μέτρα περικοπής των κρατικών δαπανών, όπως οι αμοιβές των ρετιρέ των ΔΕΚΟ, σημειώνουν οι ίδιες πηγές.

Σύμφωνα τέλος με τις ίδιες πληροφορίες, οι κ. Παπανδρέου και Καρατζαφέρης επιχείρησαν προς το τέλος της συνάντησης να θέσουν θέμα αναβολής των εκλογών και παράτασης του βίου της κυβέρνησης Παπαδήμου. Ο κ. Σαμαράς απέρριψε κατηγορηματικά κάθε συζήτηση επ΄ αυτού λέγοντας ότι ισχύουν η προηγούμενη συμφωνία των πολιτικών αρχηγών και όσα έχει δηλώσει ο ίδιος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 19/01/2012 23:17:24

    “Η κατάσταση αυτή δεν πάει άλλο, η αγορά διαλύεται”
    Άρα, για το παραπέρα απ’ αυτό που δεν πάει άλλο, “..ισχύιει η προηγούμενη συμφωνία των πολιτικών αρχηγών”. Δλδ 19/2 !

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Y. 19/01/2012 23:31:24

      Οχι δεν ισχύει 19/2. Θα έπρεπε να είχαν ήδη προκυρηχθεί. Και να έχει διαλυθεί η παρούσα Βουλή. Είπε κανείς ότι ο Παπαδήμος είναι υπηρεσιακός πρωθυπουργός;

      Ασχετο..... γιατί όλοι οι "πατριώτες" κυβερνητικοί έχουν κι ένα Παπα- στο επίθετό τους;!

      • Κατερινα avatar
        Κατερινα @ σιδεράκιας 20/01/2012 00:08:37

        για να αγιαζει τα μεσα που χρησιμοποιουν στην ασκηση των "πατριωτικων" καθηκοντων τους...

  2. factorx avatar
    factorx 19/01/2012 23:39:06

    Ο Σαμαράς δέχεται μόνο μια παράταση μερικών εβδομάδων μέχρι την ολοκλήρωση δανειακής και psi, αλλά σε καμία περίπτωση δεν δέχεται εκλογές μετά το Πάσχα

    • Y. avatar
      Y. @ factorx 20/01/2012 11:08:09

      Από 19/2 έως Πάσχα, είναι οκτώ εβδομάδες. Πρέπει να καθορισθεί το χρονικό μέγεθος του “μερικές”, και αν εμπίπτει στο οκτώ (..λίγες..μερικές..κάποιες..ορισμένες. Διαλέγουμε και παίρνουμε)

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ Y. 20/01/2012 12:25:02

        Το θέμα της ημερομηνίας των εκλογών έχει ξαναγραφτεί εδώ μέσα. Κάνε μία μικρή έρευνα και θα το βρεις.

        Ο Σαμαράς έχει δηλώσει δημοσίως ότι δεν δέχεται να γίνουν οι εκλογές πέραν του Πάσχα με πιθανή ημερομηνία την 8η Απριλίου.

        • Y. avatar
          Y. @ Χαλκιδέος 20/01/2012 16:47:11

          Χάριν της συζήτησης, ακι όχι ουσίας (...αν και ο παράγων χρόνος, είναι ουσία), εξάλλου “..τι Λωζάνη, το Κοζάνη”, με άλλα λόγια, τι 19/2, τι όχι μετά το Πάσχα. Πράγματι, ο Σαμαράς είχε δηλώσει δημοσίως, ότι δεν δέχεται να γίνουν οι εκλογές πέραν του Πάσχα, με πιθανή ημερομηνία την 8η Απριλίου. Πρωθύστερο όμως αυτού, είναι το “.. η προηγούμενη συμφωνία των πολιτικών αρχηγών”

  3. Y. avatar
    Y. 19/01/2012 23:43:43

    Μακάρι!

  4. dimitris avatar
    dimitris 19/01/2012 23:54:33

    ΘΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΠΡΟΕΚΥΠΤΑΝ ΑΠΟ ΣΑΦΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΗΓΕΣ
    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΗΜΟ ΝΑ ΕΠΙΧΑΙΡΕΙ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΚΑΛΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΕΝΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΑΝΕΤΑΙ Ο ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΣΤΟΥΣ OFF THE RECORD ΨΙΘΥΡΟΥΣ ΚΥΚΛΩΝ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΟΥ

    • factorx avatar
      factorx @ dimitris 20/01/2012 01:02:38

      Η "βάση" στην οποία αναφέρεσαι, επειδή η βάση που ξέρω εγώ ενδιαφέρεται μόνο για τον επιούσιο, καλά θα κάνει να μάθει και λίγη πολιτική. Δεν μπορεί ο Σαμαράς να δυναμιτίσει την συνάντηση εν όψει του psi. Η το καταλαβαίνουμε ή οχι.

  5. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 19/01/2012 23:55:17

    Όχι άλλη ύφεση! Θέση βέλος που πιάνει στόχο στην καρδιά της ελληνικής αγοράς

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/01/2012 14:00:25

      Nαι, οπως λεμε "καλλιο πλουσιος και υγιης παρα φτωχος και ασθενης".
      Εγω θα προσεθετα επισης κι' αλλες τετοιες ευχες, οπως "ναι στην αναπτυξη", "ευτυχισμενος ο καινουργιος χρονος", "περαστικα και σιδερενιος", κλπ. Και για να μιλησουμε σοβαρα, πως θα αντιμετωπιστει η υφεση, οταν πανω απο το μισο ΑΕΠ θα πηγαινει μονιμως για εξοφληση τοκων κι' οταν το 2020 το ελλειμα θα ειναι στο 120% ; Με ποια λεφτα θα χρηματοδοτηθει η αναπτυξη και θα καταπολεμηθει η υφεση ; Με την θεωρητικη "επανεκινηση της οικονομιας" ; Νομιζει κανεις οτι οι περιφημοι δανειστες, που δεν βλεπουν την ωρα να αγορασουν την Ελλαδα πτωχευμενη και σε τιμη ευκαιριας, θα περιμενουν μεχρι να ορθοποδησει η χωρα ; Αυτοι λειτουργουν με την λογικη του take the money and run.

  6. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 20/01/2012 08:46:36

    Ενώ η θέση όλων των άλλων ( του Βενιζέλου ας πούμε ) ποια είναι;;;
    "Ναι στην ύφεση;;;;;"
    Πωπω........
    Μεγάλο το προεκλογικό δίλημμα.
    Αν ψηφίσω πχ Κουβέλη θέλω την ύφεση;;;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ioustinianos 20/01/2012 10:11:16

      Για την ύφεση δεν ξέρω, αλλά έναν καλό γιατρό σίγουρα.

      • Ανδρομέδα avatar
        Ανδρομέδα @ TopGunZ 20/01/2012 10:42:20

        χαχαχαχαχα!

      • flou avatar
        flou @ TopGunZ 20/01/2012 10:52:22

        Μπορώ να βοηθήσω TopGunZ! Αμισθί!

        • Ανδρομέδα avatar
          Ανδρομέδα @ flou 20/01/2012 10:53:31

          Γιατρός είστε;

          • flou avatar
            flou @ Ανδρομέδα 20/01/2012 10:55:37

            Ναι σε τρελοκομείο!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ flou 20/01/2012 11:21:06

            Δεν έχετε γεμίσει ακόμα συνταξιούχους με πετσοκομμένη σύνταξη και την κορνίζα του Ανδρέα παραμάσχαλα?

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ TopGunZ 20/01/2012 11:29:12

            Η Ιατρική επιστήμη αδυνατεί να απαντήσει στο ερώτημά σας διότι λείπει το παρανοιόμετρο! Ο Θείος μου λέει, θα πεθαίνω και θα φωνάζω Πασοκ!!!Αυτό μόνο μπορώ να βεβαιώσω!

          • juliet avatar
            juliet @ Δαναός 20/01/2012 11:42:15

            Εμένα πέθαινε ευχαριστημένος που θα συναντούσε τον Ανδρέα.Δαναέ μου,βλέπεις εμείς είχαμε πιο πιστούς οπαδούς....χαχαχα.
            Καλημερίζω.

          • Ανδρομέδα avatar
            Ανδρομέδα @ flou 20/01/2012 11:40:11

            @flou
            Επιστημονικά ρωτάω: Μπορείτε να μεταμορφώσετε σε ένα βράδυ έναν...Ιουστινιανό σε Θεοδώρα;

          • juliet avatar
            juliet @ Ανδρομέδα 20/01/2012 11:45:25

            To πιο εύκολο ,αν έχει πολύ δουλειά ο Flou, στειλε τον στον Καρατζαφέρη ...θα τον μεταμορφώσει αμέσως !

          • flou avatar
            flou @ Ανδρομέδα 20/01/2012 11:51:06

            Σε δέκα λεπτά! Ιδού:www.youtube.com/watch?v=Y2S5OCes1Dw

  7. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 20/01/2012 08:54:53

    Μια είναι η αλήθεια....
    Ο Σαμαράς πιστεύει πλέον, ότι αν προσπαθούσε να κάνει ότι και ο Καραμανλής, δηλαδή να πάει μόνος του εναντίον όλων των άλλων, τότε θα έχανε την εξουσία που ονειρεύεται να πάρει τόσα χρόνια. Μιας και οι αντιδράσεις του λαού μας, που μεγάλωσε με τις παπαροαριστερίστικες ιδεοληψίες θα ήταν τεράστιες αν πχ απέλυε δημοσίους υπαλλήλους.
    Έτσι λοιπόν, ψηφίζει ότι νομοσχέδιο έρχεται στη Βουλή σήμερα, ελπίζοντας (βάσιμα θα έλεγα) ότι ο λαός μας θα ξεχάσει και τον Απρίλιο - Μάιο - Ιούνιο - Ιούλιο, που θα γίνουν οι εκλογές θα γίνει πρωθυπουργός χωρίς να χρειαστεί να ψηφίσει άλλο μέτρο δυσάρεστο για τον λαό.
    Αυτό είναι το σχέδιο κατάληψης της εξουσίας. Τόσο απλό....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ioustinianos 20/01/2012 11:25:25

      Συγνώμη, αλλά αυτό με τα επώδυνα μέτρα που αφήνει να τα πάρει το ΠΑΣΟΚ δεν ήταν σε προηγούμενη κασέτα? Νόμιζα ότι η Ιπποκράτους σας έχει δώσει νεότερο hit list.

      • Ioustinianos avatar
        Ioustinianos @ TopGunZ 20/01/2012 13:42:17

        Επειδή είσαι τόσο καλός στις προβλέψεις σου, μιας και κατάλαβες βρε θηρίο (μπρρρρ) ότι είμαι και τρελός και ΠΑΣΟΚ, πες μου σε παρακαλώ, τι θα κάνει ο Ολυμπιακός την Κυριακή, θα κερδίσει ή θα χάσει;;;
        Βρε άντε πήγαινε παίξε κανά playstation και μη σχολιάζεις στο διαδίκτυο.......

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Ioustinianos 20/01/2012 15:16:02

          Αγαπητέ, πιο πάνω αναρωτιόμασταν αν είσαστε Θεοδώρα, αλλά βάσει της απάντησής σας μάλλον τελικά Κατίνα είστε (και ζητώ συγνώμη από τις φίλτατες Αικατερίνες). Για το δε playstation, όποτε θέλετε κανονίζουμε ένα free for all deathmatch. Δεν έχω πρόβλημα να σας κονιορτοποιήσω ΚΑΙ εκεί.

  8. ryakiotis avatar
    ryakiotis 20/01/2012 09:16:46

    Tόσο απλό το σχέδιο κατάληψης της εξουσίας και τόσο επικίνδυνο. Άν ψηφίζεις ότι νομοσχέδιο έρχεται στη βουλή τώρα με πρωθυπουργό τον κ. ΠΑΠΑΔΗΜΟ για να μήν πάρεις δυσάρεστα μέτρα όταν και ΑΝ πάρεις την εξουσία ( με αυτοδυναμία εννοείται) τότε είσαι επικίνδυνος για πρωθυπουργός.

  9. Armaggeddon avatar
    Armaggeddon 20/01/2012 10:48:43

    ΑΝΤΩΝΗ ΒΓΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ , ΒΑΛΕ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΤΟΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ , ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΧΛΟΜΟ , ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ , ΤΟ ΜΝΟ0 ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ ΣΤΟ ΛΑΟ ...