#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/05/2010 16:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: χειρότερο το φάρμακο από τον αρρώστια



Λίγες ώρες μετά τη συνάντηση των πολιτικών αρχηγών, ο Αντώνης Σαμαράς, μιλώντας από το βήμα της γενικής συνέλευσης του ΣΕΒ, επιτέθηκε στο ΠΑΣΟΚ και προσωπικά στον Γιώργο Παπανδρέου καταλογίζοντάς του την ευθύνη για τις επιθετικές κινήσεις των κερδοσκόπων.

«Η νέα κυβέρνηση άρχισε να μιλάει για "Τιτανικό", να δηλώνει προς πάσα κατεύθυνση ότι η οικονομία βουλιάζει, ότι "δεν υπάρχει σάλιο". Και τότε δεχθήκαμε την επίθεση των κερδοσκόπων, από την οποία δεν συνήλθαμε ποτέ» είπε ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας και πρόσθεσε: «Το ΠΑΣΟΚ συμπιέζει μέχρις ασφυξίας το βιοτικό επίπεδο. Είναι το ίδιο ΠΑΣΟΚ που ως αντιπολίτευση, πριν από λίγους μήνες κραύγαζε ότι "λεφτά υπάρχουν" και έταζε στους πάντες τα πάντα».

Ο Αντώνης Σαμαράς κατηγόρησε την κυβέρνηση για αδιέξοδες πολιτικές «ακατάσχετο λαϊκισμό και κραυγαλέα αναξιοπιστία» που επιβάλλουν στην αντιπολίτευση «να μην ταυτιστεί μαζί της και να μην παρασυρθεί από τη φθορά της».

«Χρεοκόπησε ένα πολιτικό σύστημα που επί δεκαετίες αναδιένειμε δανεικά και όχι κοινωνικό πλεόνασμα, χρεοκόπησε ένα σύστημα που επί δεκαετίες επεξέτεινε το κράτος συνεχώς και συμπίεσε τον ιδιωτικό τομέα, ένα σύστημα που ενοχοποίησε την επιχειρηματικότητα και επέβαλε τη δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία παντού».

Σημείωσε ακόμα πως στην Ελλάδα διαλύθηκαν τα πάντα το τελευταίο τρίμηνο και πως «γίναμε μόνοι μας ο αδύναμος κρίκος». Έκτακτα μέτρα δεν πάρθηκαν, συνέχισε, και «άρχισε ο αυτοδιασυρμός της χώρας με τις αψυχολόγητες δηλώσεις και ενέργειες κυβερνητικών παραγόντων και από τα τέλη του Δεκεμβρίου άρχισε η εκτόξευση των spreads».

Εξηγώντας την άρνηση της ΝΔ να υπερψηφίσει τα μέτρα ενεργοποίησης του μηχανισμού στήριξης, επισήμανε πως το μίγμα που ακολουθούμε επιτείνει το φαύλο κύκλο της ύφεσης. «Δόθηκε στην Ελλάδα φάρμακο πιο επικίνδυνο από την αρρώστια που προσπαθεί να θεραπεύσει» πρόσθεσε.

Ο κ. Σαμαράς τόνισε επίσης την ανάγκη να βγούμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα από το μηχανισμό στήριξης προκειμένου να προχωρήσουμε σε καθαρά αναπτυξιακή στρατηγική με προτεραιότητα στην ανταγωνιστικότητα.

«Θέλω να βγούμε μια ώρα αρχύτερα για να μπορέσουμε να μειώσουμε τους φορολογικούς συντελεστές, γιατί ανάπτυξη δεν πρόκειται να γίνει με τέτοιους φορολογικούς συντελεστές» κατέληξε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 11/05/2010 16:33:37

    Λούκα Κατσέλη......"Ξέρετε πως η κρίση πλήττει και την δική μου οικογένεια;. Εγώ και ο σύζυγός μου, πολιτικοί και οι δύο, χάνουμε 25.000 ευρώ το χρόνο."
    Απίθανοι είναι οι άνθρωποι....

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ DARK-BLUE 11/05/2010 16:45:57

      Ξέχασε να μας πει και αυτή και ΟΛΟΙ οι πολιτικοί, ΠΟΥ πληρώνουν και ΤΙ. Γιατί από όσο ξέρουμε όλα ΤΖΑΜΠΑ είναι για αυτούς, ή κάνω λάθος???

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ DARK-BLUE 11/05/2010 17:23:24

      Τα κλεμένα του 81 τι έγιναν;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ archaeopteryx 11/05/2010 17:37:50

        Τα δώσανε πίσω το '82...

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 11/05/2010 17:45:24

        χο! χο!

    • theagpar avatar
      theagpar @ DARK-BLUE 11/05/2010 18:40:30

      Για πολλα σουτια η μπαμπογρια!

  2. what avatar
    what 11/05/2010 16:38:32

    «ένα σύστημα που ενοχοποίησε την επιχειρηματικότητα και επέβαλε τη δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία παντού»

    «να μπορέσουμε να μειώσουμε τους φορολογικούς συντελεστές»

    Τα παραπάνω δεν πρόκειται να τα δεχτεί η αριστερά. Οπότε τι διάλογο να κάνεις μαζί της;

    • Factorx avatar
      Factorx @ what 11/05/2010 16:42:19

      απο το διάλογο πηγες αμεσως στο κοινό πρόγραμμα;

      • what avatar
        what @ Factorx 11/05/2010 16:47:28

        Όχι, αλλά ξέρω ότι θα είναι διάλογος κωφών.

  3. GreenHorses avatar
    GreenHorses 11/05/2010 17:03:18

    Μην φοβάστε έρχεται η πράσινη ανάπτυξη!!

    Πράσινα άλογα

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ GreenHorses 11/05/2010 17:38:26

      Με φαιούς αναβάτες...

  4. akatanomastos avatar
    akatanomastos 11/05/2010 17:48:15

    Καλα μιλαμε τωρα για τον ΣΕΒ οπου ο κυριος που προεδρευει απο την πρωτη στιγμη ηταν διπλα πολυ διπλα τοσο κοντα στο ΠΑΣΟΚ που δεν το πιστευα.
    Μαλλον εχαψε και αυτος το "λεφτα υπαρχουν".
    Δεν περιμενα να αντιμετωπισει ο προεδρος του ΣΕΒ καλυτερα τον Σαμαρα.
    Ουτως η αλλως αυτος το αιμα του κοσμακη θελει.Αλλα τωρα για να δουμε πως θα αγορασει ο κοσμος τα προιοντα τους που δεν υπαρχει "σαλιο".

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ akatanomastos 11/05/2010 18:18:02

      akatonomastos,ο κυριούλης δεν έχει πιά προιόντα να πουλήσει.Τον έχουν προ πολλού εξαγοράσει.Είναι ένας πολύ καλός υπάλληλος του ΣΕΒ,που τ'άχωνε μονίμως στον ΚΚ τον Β΄και τώρα ζητάει συναίνεση από τον Σαμαρά,γιά τον εκλεκτό του (κι εκλεκτό του ΣΕΒ βεβαίως-βεβαίως).Αυτό όμως που φαίνεται να μην έχει ακόμα πληροφορηθεί ο...ευειδής κυριούλης,είναι ότι εδώ και κάποιους μήνες,τα πράγματα έχουν εντελώς αλλάξει.Δυστυχώς γι αυτόν και τ'αφεντικά του.Θέτει λοιπόν επάξια υποψηφιότητα, γιά τον ρόλο του επόμενου γιαουρτωμένου,με προιόντα της πρώην εταιρείας του.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Σπάρτακος 11/05/2010 19:52:17

        Τον Γκμοχ του γάλακτος εννοείς;

        .....και γιαουρτωμένος με ληγμένα προϊόντα της πρώην εταιρείας του.

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Σπάρτακος 11/05/2010 19:56:28

        Ε Υ Σ Τ Ο Χ Ο Σ !!!!!! Υποκλίνομαι.

  5. ataktos avatar
    ataktos 11/05/2010 18:13:53

    Προφανώς …Θα το έχει καταλάβει χθες ..κατά την συνάντηση στο προεδρικό Μέγαρο …παρουσία Καραφυρερ

  6. Ηλίας avatar