#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2012 16:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: τροποποίηση του προγράμματος με επαναδιαπραγμάτευση



Μετά τη συνάντησή του με τον Αλέξη Τσίπρα ο Αντώνης Σαμαράς έκανε την ακόλουθη δήλωση, ξεκαθαρίζοντας έτσι όσες παρανοήσεις έγιναν μετά την χθεσινή του δήλωση στο Ζάππειο, σχετικά με την επαναδιαπράγματευση

«Την Ευρωπαϊκή μας προοπτική τη ζητάει, τη θέλει ο ίδιος ο Ελληνικός λαός. Δηλαδή, ευρώ.

Και, ασφαλώς, τροποποίηση του προγράμματος. Όπως όλοι ξέρουμε, όπως δηλώναμε προεκλογικά -δήλωσα και χθες και σήμερα- γίνεται μόνο με επαναδιαπραγμάτευση.

Τηρούμε τη συμφωνία (το είπα και χθες ότι η Ελλάδα έχει συνέχεια, συνέπεια και αξιοπρέπεια) και, ταυτόχρονα, ζητούμε το αυτονόητο. Δηλαδή, την ανάγκη να υπάρξουν πολιτικές τέτοιες, οι οποίες, μέσα από μια οικονομική ανάκαμψη, θα δώσουν το δικαίωμα της ανάσας και της ελπίδας σε εκατομμύρια Έλληνες.

Θέση μου είναι ότι πρέπει να γίνει Κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας με, όσο το δυνατόν, περισσότερα κόμματα.

Από τη συζήτηση με τον αρχηγό του ΣΥΡΙΖΑ προκύπτει, σαφώς, ότι ο κ. Τσίπρας δεν θέλει να συμμετάσχει σε μια τέτοια κυβέρνηση.

Δήλωσε, άλλωστε, ήδη, ότι εάν χρειαζόταν, δεν θα έπαιρνε καν τη διερευνητική εντολή.

Εγώ θέλω μόνο να σας πω ότι συνεχίζω την προσπάθεια.

Έχει ανάγκη η χώρα να αποκτήσει άμεσα κυβέρνηση.

Ευχαριστώ πολύ».

 ΕΡΩΤΗΣΗ: Χρονικής διάρκειας κ. Πρόεδρε; Προοπτική τετραετίας;

ΑΝΤ. ΣΑΜΑΡΑΣ: Ασφαλέστατα. Κυβέρνηση μακράς πνοής. Το είπα και στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας το πρωί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tpe avatar
    tpe 18/06/2012 16:55:03

    Και ΜΗΝ υποχωρήσεις στις κομπλεξικές απαιτήσεις του Κουβέλη και του χοντρού... ΕΣΥ πρέπει να πας να τα πεις ένα χεράκι με τη Μέρκελ.

  2. GreekInLux avatar
    GreekInLux 18/06/2012 17:06:25

    τρέλανε τους Αντώνη αν επιμείνουν στο θέμα του Πρωθυπουργού και πρότεινε τον Καραμανλή! (καλά μη βαράτε πλάκα έκανα) :P

  3. bladerunner82 avatar
    bladerunner82 18/06/2012 17:14:36

    ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΑΜΑΡΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ.
    ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΡΙΞΑΝΕ-ΜΕ, ΜΕ ΒΑΡΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥ.

  4. jenyy avatar
    jenyy 18/06/2012 17:28:25

    Δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλα. Ο κύριος Τσίπρας δεν ξεχνά ότι η μόνη θέση που θέλει είναι η αντιπολίτευση. Μήπως απαιτήσει από τον Πρόεδρο της Ν.Δ και αυριανό Πρωθυπουργό να του εξηγεί κάθε τόσο τις ανακοινώσεις του? Εκτός και αν το διάβασμα των ελληνικών του είναι όπως η προφορά των αγγλικών του άρα οφείλει η Ν.Δ να κάνει μια επεξήγηση...κάτι μου θυμίζει αυτό κάτι μου θυμίζει....

    sg

  5. Mrs.Fantom 337 avatar
    Mrs.Fantom 337 18/06/2012 17:31:50

    Ο κ. Σαμαράς δεν πρέπει να φοβηθεί τίποτα και κανέναν...έχει τον απλό λαό μαζί του!!!
    ΠΡΕΠΕΙ να κάνει ότι υποσχέθηκε!
    Να μην μας απογοητεύσει...

    Θα ήθελα να εκφράσω μία επιθυμία που είναι άσχετη με το προαναφερόμενο άρθρο:
    Θεωρώ ότι θα πρέπει να σκεφτεί (ο κ.Σαμαράς) πολύ σοβαρά να διατηρήσει στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας τον κ.Φράγκο Φραγκούλη...Σε έναν μήνα έχει κάνει και έχει πει πράγματα που άλλοι δεν ετόλμησαν!

    • βορειος avatar
      βορειος @ Mrs.Fantom 337 18/06/2012 18:55:32

      +100000000000000000000000000000

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 18/06/2012 17:32:08

    Μια εικόνα χίλιες λέξεις..
    Απέχουν τη μέγιστη δυνατή απόσταση, που να επιτρέπει μόνο χειραψία.

  7. elias31 avatar
    elias31 18/06/2012 18:01:10

    Αμα ο Σαμαράς προδώσει πάμε για εμφύλιο. (σ.σ. και είναι και η τελέυταία του )

  8. Nikitas avatar
    Nikitas 18/06/2012 21:08:56

    Δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε τελικά την τροποποίηση του προγράμματος μέσω επαναδιαπραγμάτευσης. Οι Γερμανοί πολιτικοί και τραπεζικοί σήμερα λυσσάξανε να λένε όχι. Ακόμα και ο Βέστερβελε που χτες μιλούσε για ενδεχόμενο αλλαγών στο χρονοδιάγραμμα, σήμερα τα γυρίζει αφού τον έκραξαν η Μέρκελ και άλλοι, και λέει ότι "εσφαλμένα θεωρήθηκε χτες ότι θα κάνω υποχωρήσεις. Καμία υποχώρηση."

    Η Μέρκελ το πρωί είπε ότι "δε θα κάνουμε εκπτώσεις" κι ότι δεν βλέπει κανέναν λόγο να συζητηθεί τώρα νέο πρόγραμμα για την Ελλάδα. Ο Άσμουσεν της ΕΚΤ λέει όχι στην επιμήκυνση του προγράμματος επειδή θα ισοδυναμούσε με αύξηση του κόστους χρηματοδότησης. Και 3-4 ακόμα πολιτικούς που άκουσα, όλοι λένε "καμία αλλαγή, οι Έλληνες τα έχουν υπογράψει και συμφωνήσει"