#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2012 17:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: συστράτευση όλων με εθνικό σχέδιο για την σωτηρία της Πατρίδας



Για την συστράτευση όλων των δημιουργικών δυνάμεων της κοινωνίας για να βγει η Ελλάδα από την βαθιά κρίση με ένα εθνικό σχέδιο, κάλεσε σήμερα ο πρόεδρος της ΝΔ. Αντώνης Σαμαράς, από την Ρόδο, όπου περιοδεύει.

Ολόκληρη η δήλωση έχει ως εξής:

«Δεν είναι ελπίδα να αυξάνεις τους φόρους, να διώχνεις επενδύσεις, να τα βάζεις με τους εθνικούς σου πρωταθλητές, τον Τουρισμό και τη Ναυτιλία, και με τις εξαγγελίες σου, να κατεβάζεις την ελληνική σημαία από εκατοντάδες πλοία. Παρακμή είναι! Ελπίδα είναι να δημιουργείς καινούργιες θέσεις εργασίας, αξιοποιώντας τα πλεονεκτήματα του τόπου.

Δεν είναι ελπίδα να προσκαλείς ανοιχτά στη χώρα σου όλου του κόσμου τους λαθρομετανάστες για να τους χαρίσεις ελληνική ταυτότητα και διαβατήριο. Τριτοκοσμικό είναι! Ελπίδα είναι το αυτονόητο δικαίωμα κάθε Έλληνα πολίτη στην ασφάλεια.

Δεν είναι ελπίδα να οδηγήσεις την Ελλάδα έξω από την Ευρώπη και το ΝΑΤΟ και τους Έλληνες στην απομόνωση. Εθνική καταστροφή είναι!

Ελπίδα είναι η συστράτευση όλων των δημιουργικών δυνάμεων της κοινωνίας, ώστε με εθνικό σχέδιο να αλλάξουμε όσα πλέον δεν αντέχουμε. Για να ξεπεράσουμε τις μεγάλες δυσκολίες και να βγάλουμε την Πατρίδα μας από την κρίση τη βαθειά.

Αυτή η μάχη είναι μάχη όλων των Ελλήνων και θα την κερδίσουμε!».



Στην Ρόδο, ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας επισκέφθηκε τα χωριά Καλλυθιές και Μαλώνα όπου συζήτησε με κατοίκους τα προβλήματα που τους απασχολούν. Στη συνέχεια περιόδευσε στο κέντρο της πόλης, συναντήθηκε με τους υποψήφιους βουλευτές και με κομματικά στελέχη και μίλησε σε εκπροσώπους των παραγωγικών τάξεων και των επιστημονικών συλλόγων του νησιού.

Δριμεία κριτική σε Τρίπρα

Δριμεία κριτική στον Αλέξη Τσίπρα ασκεί ο πρόεδρος της ΝΔ, σε συνέντευξη που παραχώρησε στο Βήμα της Κυριακής. 

Ο κ. Σαμαράς κατηγορεί τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ ότι «έχει μπλέξει την πολιτική με τον τζόγο και εκφράζει την ανευθυνότητα χωρίς όρια».

Ο πρόεδρος της ΝΔ υπεραμύνεται της ανάγκης να επαναδιαπραγματευθεί ο ίδιος το Μνημόνιο, λέγοντας ότι το «λόμπι της δραχμής» θέλει να λεηλατήσει τη χώρα.

«H Ευρώπη αλλάζει και ήταν έγκλημα να χάσουμε, ύστερα από τόσες θυσίες, την ευκαιρία που άρχισε να προβάλλει. Δεν θα αργήσει το ευρωομόλογο να γίνει πραγματικότητα. Αν εμείς έχουμε καταγγείλει εν τω μεταξύ τη δανειακή σύμβαση, δεν θα μπορέσει η Ελλάδα να επωφεληθεί» τονίζει.

Σχετικά με τους όρους που θέτει για μετεκλογικές συνεργασίες, ο πρόεδρος της ΝΔ δηλώνει: «Να εξαλείψουμε το έλλειμμα, αλλάζοντας την οικονομική πολιτική της ασφυξίας και παραμένοντας στο ευρώ. Με όσους δέχονται αυτή την επιδίωξη και αυτή την προϋπόθεση μπορούμε να συνεργαστούμε.»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 02/06/2012 17:05:12

    Προεδρε πηγαινε και σε κανενα καναλι εθνικης εμβελειας να δωσεις συνεντευξη σε ζωντανο πλατο κανα πρωι. Θα βοηθησει.

  2. WY avatar
    WY 02/06/2012 17:15:12

    Κι εκεί!στό παράθυρο, πάνω καί δεξιά, βλέπω τόν Τέλη (μας!!!!!)Παυλίδη νά χειροκροτεί ή κάνω λάθος?????

    • constantinos avatar
      constantinos @ WY 02/06/2012 17:33:45

      Aντι να σπαταλαs τον χρονο σου με βλακειεs και χαμηλου επιπεδου σχολια γιατι δεν παs για καμμια βουτια παρεα με τιs συνιστωσεs . Δεν ξερω την ηλικια και τιs προτιμησειs σου αλλα πιστεψε με εχει κατι ωραια γκομενακια.

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ WY 02/06/2012 17:37:01

      Και τι έγινε αν είναι; Θα του απαγορευσεις να παει; Έλεος με την αμετροέπεια ορισμένων. Πάλι καλά που δεν μας είπες για τα σοκολατάκια που έστειλε η Ζήμενς στο Σαμαρά!!!

      • man8os avatar
        man8os @ Αυτόνομος 02/06/2012 17:46:44

        Αυτο ειναι πραγματι σκανδαλο. Ο Σαμαρας ακουσα δωροδοκηθηκε με 2 σοκολατες!!!

        Τουλαχιστον ετσι ονομαζουν μερικοι την κινηση δημοσιων σχεσεων μιας εταιρειας.

    • ΛΙΝΟ avatar
      ΛΙΝΟ @ WY 02/06/2012 17:55:24

      ΑΣΕ ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΤΙΣ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ ...ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΛΑΛΙΩΤΗ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΚΛΗΡΟ ΡΟΚ ....ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑ !

  3. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/06/2012 17:28:52

    Το Καμμενο με το Τσιπρα βλεπεις, τα μελλοντικα συνεταιρακια, να συζητανε το πως θα μοιρασουν το Αιγαιο με τη ...καλη μας φιλη τη Τουρκια...

  4. Kennan avatar
    Kennan 02/06/2012 17:40:27

    Η σημερινή δήλωση Σαμαρα σηματοδοτεί μια σημαντική στροφή προς την σωστή κατεύθυνση κατά την γνώμη μου. Μιλάει πλέον για "συσπείρωση όλων των δημιουργικών δυνάμενων" και όχι μόνο για "κεντροδεξιό μέτωπο".
    Μπράβο επίσης στο Antinews που επέμεινε εξαρχής προς αυτήν την κατεύθυνση:

    "Για ένα εθνικό σχέδιο σωτηρίας της χώρας" (http://www.antinews.gr/2012/05/31/163861/)

    "Ελληνικό Μνημόνιο ή χάος"

    (http://www.antinews.gr/2012/05/27/163362/)

  5. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/06/2012 22:09:08

    Πολύ καλή η σημερινή εικόνα που βγήκε από την Ρόδο.
    Καλή οργάνωση, ο Σαμαράς μέσα στον κόσμο, χαμόγελο,
    επιτέλους βγήκε και το σακάκι, αλλά το κυριότερο
    στοχευμένες και εύστοχες δηλώσεις.

    Άντε να δούμε.

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ Δημήτρης 03/06/2012 00:42:20

      Έτσι ακριβώς..Τις τελευταίες αυτές μέρες πρέπει αυτές οι εικόνες να πολλαπλασιαστούν..όχι μόνο στην επαρχία αλλά και στη β αθηνων που υπαρχει προβλημα..και μετα στο ντιμπειτ να δωθει η τελικη μαχη..

  6. Κεντροδεξιός ψηφοφόρος avatar
    Κεντροδεξιός ψηφοφόρος 02/06/2012 22:59:44

    Επικεφαλής ψηφοδελτίου η Ντορίτα-Κούβελου.
    Πάμε ολοταχώς για το 19%.

  7. Σκιπίων ο Αττικός avatar
    Σκιπίων ο Αττικός 02/06/2012 23:23:09

    Καλησπέρα σας.
    Παρατηρώ με προσοχή την ενορχηστρωμένη τρομολογνεία που έχει εξαπολυθεί μετά την 6η Μαϊου 2012 και προτάσσει πάση θυσία την διαζευκτική τρέλλα του ψευδοδιλήμματος "ευρώ" ή "δραχμή". Και είναι να απορεί κανείς με την μαζική φρεναπάτη των κυρίαρχων –συστημικών κομμάτων που με την έως τώρα ανερμάτιστη πολιτική τους έχουν οδηγήσει την χώρα πρό του οικονομικού όλεθρου. Ενώ όλα τα κόμματα της Βουλής έχουν ταχθεί υπέρ του ευρώ (πλην του ΚΚΕ) και ενώ δεν προβλέπεται (συνθήκη του Μάαστριχτ) ουδεμία θεσμική διαδικασία εξόδου της χώρας από την ευρωζώνη (άρα και από το ευρώ), εντούτοις όλοι μα όλοι οι πυλώνες της ξεφτισμένης αντιπολίτευσης ασκούν μαύρη προπαγάνδα κατά του ΣΥΡΙΖΑ, αποσιωπώντας το ότι ουσιαστικά το κόμμα αυτό είναι μέρος και ουσιαστικός παράγων στήριξης του πολιτικού συστήματος. Δεν έχουν αντιληφθεί ότι το ευρώ είναι προϊόν λογιστικής κατασκευής, που εκχωρείται από την Ε.Κ.Τ. προς τις ευρωπαϊκές εμπορικές τράπεζες με επιτόκιο 1% και αυτές με την σειρά τους δανείζουν τα κράτη με 4-5%. Είναι ένα χρεωστικό νόμισμα, καθαρό αποτέλεσμα χρηματοπιστωτικών διαδικασιών και μόνον, που σε τελευταία ανάλυση ευνοεί μόνον τις ισχυρές μερκαντιλιστικές οικονομίες όπως της Γερμανίας και της Ολλανδίας. Εξ όσων γνωρίζω μόνο η πολιτική παράταξη "ΚΟΙΝΩΝΙΑ" έχει ένα σαφές πρόγραμμα οικονομικής πολιτικής που μιλάει ευθαρσώς για απεγκλωβισμό από τις αδιέξοδες και ανερμάτιστες πολιτικές που πρόσδεσαν την χώρα στο άρμα του παρασιτικού κοτσαμπασισμού και της ξενόδουλης υποτέλειας. Η παράταξη αυτή μιλάει για αποσύνδεση από το ευρώ, στάση πληρωμών , άμεση χάραξη οικονομικών στόχων κυρίως για διατροφική επάρκεια και αυτοτέλεια και βαθμιαία μετάβαση σε εθνικό νόμισμα ώστε να έχει η χώρα τον απόλυτο έλεγχο της νομισματικής της πολιτικής. Για να γίνει όμως αυτό χρειάζεται πολιτική βούληση και εθνικό θάρρος, κάτι που πηγάζει ΜΟΝΟΝ ΑΠΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΡΙΖΕΣ.

    • kas avatar
      kas @ Σκιπίων ο Αττικός 03/06/2012 01:04:40

      +++++....ΝΑΙ αλλά όχι τώρα

      ας ξηλώσουν πρώτα άλλοι το πουλόβερ και μετά είναι πιό εύκολο να βγούμε και εμείς

      χρόνος χρειάζεται