#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/04/2011 20:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: συνένοχοι δεν γινόμαστε, πάμε για εκλογές αν εκβιάσει ο κ. Παπανδρέου



Σε  ομιλία του πριν από λίγο στην Κομοτηνή  ο Αντώνης Σαμαράς που περιοδεύει στην Θράκη, είπε μεταξύ άλλων για την Οικονομία και όσα είπε σήμερα ο Πρωθυπουργός:



Πέρσι μας έλεγαν ότι θα μείωναν για το 2010 το έλλειμμα στο 8,2%. Ύστερα μας είπαν ότι θα το συγκρατούσαν στο 9,4%. Τώρα μας λένε ότι το έλλειμμα έφτασε το 10,6%.

Και να σκεφτείτε, ότι στο μεταξύ πάρθηκαν ακόμα περισσότερα μέτρα απ’ ότι προέβλεπε αρχικά το Μνημόνιο.

Όλο και περισσότερες θυσίες με όλο και φτωχότερα αποτελέσματα!

Προσέξτε: Σήμερα, στο υπουργικό συμβούλιο, προστέθηκαν επιπλέον μέτρα για το 2011.

Και άλλα  3 δις ευρώ για να καλυφθούν οι αστοχίες της Κυβέρνησης.

Έτσι,  από μέτρα ύψους 9 δις ευρώ που προέβλεπε το Μνημόνιο για το 2011, φτάσαμε τον περασμένο Δεκέμβριο, στον προϋπολογισμό,  στα 14 δις ευρώ και τώρα με τα νέα μέτρα ο λογαριασμός υπερβαίνει τα 17 δις. Διπλάσια δηλαδή μέτρα απ΄ ότι αρχικά προέβλεψε η Κυβέρνηση και το ΔΝΤ με το Μνημόνιο.

Και πιστεύουν αυτοί οι άνθρωποι ότι σε μια οικονομία υπό κατάρρευση είναι δυνατόν και καινούργιους φόρους να βάζεις και άλλες δαπάνες να κόβεις!

Διπλές, λοιπόν, θυσίες, διπλή μιζέρια!

Είναι ακριβώς αυτή η οικονομική αριθμητική του δίδυμου Παπανδρέου- . Παπακωνσταντίνου που γεμίζει ολόκληρη την αγορά με λουκέτα, στέλνει χιλιάδες Έλληνες στην ανεργία και σβήνει το δικαίωμα στο όνειρο των νέων ανθρώπων!



...Πέρσι μας έλεγαν ότι με την Πολιτική που ακολουθήθηκε θα μας «έσωναν».

Σήμερα, είδαν ότι η πολιτική αυτή δεν βγαίνει. Δεν αποδίδει. Το χρέος μεγαλώνει!

Κι αποφάσισαν ξανά να μας… «σώσουν»! Αυτή τη φορά προσπαθώντας να διορθώσουν μερικά από τα λάθη που έγιναν πέρσι. Αλλά χωρίς να αλλάζουν Πολιτική.

Το Μάρτιο μας είπαν ότι η επιμήκυνση αποπληρωμής του χρέους του Μνημονίου, και η μείωση του επιτοκίου θα μας «έσωζε».

Τώρα συνειδητοποιούν ότι ούτε αυτό αρκεί. Και μας εμφανίζουν νέα «μερεμέτια».

Σήμερα ακούσαμε τον κ. Παπανδρέου και δεν καταλάβαμε: σε ποια χώρα αναφέρεται; Στην Ελλάδα; Είναι σίγουρος;

Εμφάνισε τη χώρα περίπου ως… «γη της επαγγελίας»!

Και ανέγνωσε μια έκθεση ιδεών εκτός τόπου και χρόνου.

Μιλάει για «ηλεκτρονικά σχολεία» όταν κλείνουν τα σχολεία.

Μιλάει για «εξυγίανση» νοσοκομείων, όταν σε μεγάλα νοσοκομεία απειλούν να σταματήσουν οι εφημερίες.

Μιλάει για «θεαματική μείωση του ελλείμματος», όταν η κυβέρνησή του πήρε τεράστιο πακέτο μέτρων που τα μισά πήγαν τελείως χαμένα.

Μας λέει ότι πριν ενάμιση χρόνο κανείς δεν θα πίστευε τα κατορθώματα του ΠΑΣΟΚ. Εδώ έχει δίκιο.

Πράγματι, ποιος θα μπορούσε να πιστέψει ότι τα spreads θα εκτοξεύονταν από τις 130 στις 1000 μονάδες;

Ποιος μπορούσε να πιστέψει ότι την Ελλάδα, που ως τότε και μήνες αργότερα, δανειζόταν άνετα στις διεθνείς αγορές θα την πέταγαν έξω από τις αγορές; Ποιος μπορούσε να πιστέψει ότι από το «λεφτά υπάρχουν» σε λίγους μήνες θα πέρναγαν στο «μαζί τα φάγαμε»;

Δίκιο, λοιπόν,  έχει.  Κανείς δεν θα μπορούσε να τον πιστέψει τότε.

Και κανείς δεν τον πιστεύει σήμερα.

Η αλήθεια, που σήμερα αποδείχθηκε, είναι πως όταν ξεκίνησε δεν ήξερε που πάει. Σήμερα δεν έχει συναίσθηση που έφτασε.

Εμείς όμως ξέρουμε που μας έφτασε: Στην Ελλάδα της κατήφειας, στην Ελλάδα της απαισιοδοξίας, στην Ελλάδα της κατάθλιψης.

Αλλά ακούστε το πιο σημαντικό: Για την «ταμπακέρα» δεν είπε λέξη: Ετοιμάζει νέο πακέτο επώδυνων μέτρων. Μας το φιλάει όμως για μετά το Πάσχα.

Όταν έλθει η ώρα, θα δει ο Ελληνικός λαός πόσα του φυλάει…



 

ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥ



Πολλοί μας λένε: Εντάξει, η κυβέρνηση τα έκανε «μούσκεμα». Αλλά εσείς στην Αντιπολίτευση γιατί δεν τη στηρίζετε;

Απαντάμε: Τι να στηρίξουμε; Να στηρίξουμε τον κατήφορο; Να στηρίξουμε την Πολιτική που μεγαλώνει το αρχικό πρόβλημα αντί να το λύνει;

Όχι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να το στηρίξουμε.

Συνένοχοι σε μια καταστροφική πολιτική δεν πρόκειται να γίνουμε. Κι αν ο κ. Παπανδρέου θελήσει να εκβιάσει ακόμα και με εκλογές, τον εκβιασμό του δεν πρόκειται να το δεχθούμε. Του το λέμε από τώρα, για να μη μπει στον κόπο…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2011 20:51:36

    Συνυπογραφή ΣΕ ΤΙΠΟΤΕ !!!
    ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΓΡΑΦΟ Αντωνη...!!!
    Αν θελουν ας μας πανε σε εκλογες.
    Εχω πει οτι ειμαι υπερ του δημοψηφισματος ΑΜΕΣΑ.

    ΠΠ

  2. spyros avatar
    spyros 15/04/2011 20:57:58

    Καλά ειναι όλα αυτά Αντώνη,
    εγω θέλω δέσμευση οτι θα τα αλλάξεις.
    Μπορείς να την δώσεις;;;;;;

    • factorx avatar
      factorx @ spyros 15/04/2011 21:01:02

      Spyros, ξέχασα ότι υπάρχουν και οι ενδημικές αμφιβολίες. Ιδού ένα ακόμα απόσπασμα απο την σημερινή όμιλία:

      Φίλες και φίλοι,

      Σήμερα ήλθα εδώ, μπροστά σας, πρόσωπο με πρόσωπο, να σας μιλήσω με ειλικρίνεια και ευθύτητα.
      Δεν ήλθα να σας τάξω αυτά που δεν μπορώ.
      Δεν είμαστε εμείς το ίδιο με το ΠΑΣΟΚ, που κραύγαζε «λεφτά υπάρχουν» κι ύστερα ήλθε κι έστυψε όλο τον κόσμο.
      Δεν ήλθα εδώ για να σας πω ότι για όλα τα δεινά φταίει το ΠΑΣΟΚ.
      Η κρίση προϋπήρχε. Μια Οικονομία που μοίραζε δανεικά, κάποια στιγμή θα βρισκόταν σε κρίση. Αλλά το ΠΑΣΟΚ έφερε την κρίση πιο κοντά, τη χειροτέρεψε, την έκανε κρίση δανεισμού και απομάκρυνε την έξοδο από την κρίση.
      Δεν ήλθα να σας πω, ότι θα επιστρέψουμε εκεί που ήμασταν πριν.
      Αντίθετα, σας λέω ότι τέρμα οι εποχές που το κράτος μοίραζε δανεικά. Θα στήσουμε ξανά την Ελλάδα σε νέες βάσεις: με ανταγωνιστικότητα και εξωστρέφεια.
      Δεν ήλθα να σας δώσω ψεύτικες υποσχέσεις…
      Αντίθετα, σας λέω «τέρμα τα ξύλινα λόγια, τέρμα ο στρογγυλεμένες λόγος».
      Ό,τι μπορώ να κάνω, το υπόσχομαι και δεσμεύομαι απέναντί σας.
      Δεν ήλθα εδώ για να μοιράσω λεφτά που δεν υπάρχουν.
      Αλλά ό,τι σας υπόσχομαι είναι δέσμευση.
      Είναι δέσμευση ότι μπορούμε να επιτύχουμε την Ανάκαμψη της Οικονομίας.
      Είναι δέσμευση ότι μπορούμε να διορθώσουμε κάποιες από τις αδικίες που έγιναν πέρσι, όπως οι συντάξεις για τους χαμηλοσυνταξιούχους.
      Δεν μπορούμε να διορθώσουμε όλες τις αδικίες. Όχι αμέσως, τουλάχιστον…
      Αυτό θα το επιδιώξουμε στη συνέχεια.
      Είναι δέσμευση ότι θα δώσουμε έμφαση στην ακριτική Ελλάδα. Ιδιαίτερα στην ακριτική Θράκη.
      Είναι δέσμευση ότι έργα που είχαν ξεκινήσει επί Νέας Δημοκρατίας με κοινοτική χρηματοδότηση θα συνεχιστούν.
      Είναι δέσμευση ότι η απορροφητικότητα των κονδυλίων θα αυξηθεί και πάλι. Κι απ’ αυτό θα ωφεληθεί πρωτίστως η ακριτική Ελλάδα. Ιδιαίτερα η Θράκη.
      Είναι δέσμευση ότι θα δώσω απόλυτα προτεραιότητα στην ισονομία μεταξύ των πολιτών. Ισονομία που σημαίνει, ισότητα στα δικαιώματα, ισότητα στις υποχρεώσεις, ισότητα στις ευκαιρίες.
      Αυτά όλα είναι πράγματα που τα εννοούμε. Δηλαδή μπορούμε να τα κάνουμε, και θέλουμε να τα κάνουμε. Και τα πιστεύουμε…
      Αλλά δεν αρκεί να τα πιστεύουμε εμείς.
      Πρέπει να τα πιστέψετε κι εσείς.
      Να πιστέψετε ότι υπάρχει διέξοδος. Υπάρχει Ελπίδα. Ρεαλιστική Ελπίδα!

      • Κρητικός avatar
        Κρητικός @ factorx 15/04/2011 23:05:14

        ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΙΣ ΟΜΙΛΙΕΣ ΤΟΥ

        ΤΕΡΜΑ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΗΣ ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑΣ !!!!!!!!!!
        ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΧΡΑΤΕ ΕΙΤΕ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΙΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΗΜΑ ΑΜΕΣΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ (ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΝΤΑΚΤΙΚΗ Η ΝΕΑ ΒΟΥΛΗ)

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ Κρητικός 15/04/2011 23:39:19

          και κάτι ακόμα...
          ΆΡΣΗ της ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ στο Δημόσιο...
          Όχι από εδω και πέρα...από εδώ και πίσω...
          Όσοι δεν χρειαάζονται να πάνε σπίτι τους..
          Επιτέλους οι εργατικοί σε αυτην την χώρα είμαστε περισσότεροι..το πολυ πολυ να χάσει το 30% των δημοσίων υπαλλήλων...θα κερδίσει όλους τους άλλους..

      • Αστος avatar
        Αστος @ factorx 15/04/2011 23:29:02

        "....και αυτο ειναι ειναι δεσμευση"

        Διασημα λογια που τα εχω ακουσει απο Σημιτη μεχρι ΚΚ και ισοδυναμα με το "αναλαμβανω την πολιτικη ευθυνη" που ισουται με τιποτα, οτι εχει πει το εχω ξανακουσει και περα απο το {υπαρχει ενναλακτικο σχεδιο αλλα δεν σας το λεω αν δεν με κανετε πρωθυπουργο πρωτα} δεν εχω ακουσει κατι πιο σαφες απο τον κυριο Σαμαρα.

        Πραξεις κυριε Σαμαρα οχι λογια ,απο λογια εχω τσουβαλια γεματα και δεν χρειαζομαι αλλα.

  3. man8os avatar
    man8os 15/04/2011 21:22:19

    Πριν τεθει το εκλογικο ζητημα δεν πρεπει να εχει τεθει το Ζαππειο2?

  4. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 15/04/2011 21:32:06

    Συναίνεση στη νέα συνταγή της καταστροφής είναι αδύνατο να δοθεί, εκτός αν η ΝΔ θέλει να αυτοκτονήσει . Ο Σαμαράς θα πρέπει αμέσως μετά το Πάσχα να δεσμευθεί με τεκμηριωμένα μέτρα και αποφάσεις πως η χώρα θα βγει το ταχύτερο απο το μνημόνιο. Δεύτερον θα πρέπει να διαμορφώσει τη νέα ηγετική ομάδα που θα είναι μαζί του διότι ο κόσμος λέει: "εντάξει ο Σαμαράς αλλά με ποιούς θα κυβερνήσει; με αυτούς που κατέστρεψαν τον Καραμανλή; "

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2011 21:35:29

    με τον οδικο χαρτη σε αλλη χωρα, ο Σαμαρας ειναι ετοιμος για το Ζαππιο ΙΙ...
    χωρις αντιπαλο... μετα το σημερινο τσιρκο-κολπο-γκροσο-πρασινιά και θεωρια.
    Το ΠΑΣΟΚ ειναι κενο!!!! αντε με dark matter... σακουλα.
    ΚΕΝΟ του κερατα.
    Το διδαγμα της ΔΙΑΛΕΞΗΣ "υπερπαραγωγη" χαχαχαχα ειναι ενα....
    Εμεις στο ΠΑΣΟΚ ειμαστε αλλοπλανητικοί και δοσιλογοι.

    Παιξε μπαλλα Αντωνη-Μεσι, βαλε 5 γκολ στοΠΑΣΟΚ....... χωρις ανασα!!

    ΠΠ

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2011 21:59:02

      Θα συμφωνήσω. Είναι ΤΩΡΑ, αυτή τη στιγμή, μετά από αυτό που ακούσαμε σήμερα, η μεγάλη ευκαιρία του Σαμαρά να δείξει στο λαό και να τον πείσει ότι μπορούμε να το κάνουμε αλλιώς, με θυσίες μεν, αλλά και με ορατό χρονικό σημείο βελτίωσης. Ο Σαμαράς πρέπει να το κάνει με ακρίβεια, απλότητα κι ισχυρή δεσμευση ότι όποιος δεν εφαρμώσει στο ακέραιο τις δεσμεύσεις του θα καρατομηθεί πάραυτα.

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2011 22:04:49

      Μην περνουν αερα τα μυαλα μας. Ισως ηταν παγιδα το σημερινο.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ man8os 15/04/2011 22:13:57

        με την καμια.. ουτε καν σε συννενοηση με τους εξω... ολοι τον κραζουν... την ειδε αρχηγαρα και διασωστης.. αν παρακολουθησεις δηλωσεις ξενων ανταπορκιτων θα καταλαβεις οτι και επισημα τον πηραν χαμπαρι....
        δε θα μπορουσε να εχει πει Χοντρες Πρασινιές και να χαρουν και οι εξω μαζι του?? Πρωτη φορα θα ηταν>> ΟΧΙ....
        εβαλε αυτογκολ ενω επαιζε μονος του.
        ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΣΗΜΕΡΑ. Αποψη μου.

        ΠΠ

        • man8os avatar
          man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2011 22:55:24

          Be cool, θα δειξει η συνεχια. Εμεις να δωσουμε προσοχη να πεισουμε τον κοσμο στο Ζαππειο 2.

  6. eipa kai elalisa avatar
    eipa kai elalisa 15/04/2011 21:41:20

    Αν έχει πολιτικά @@@@@@@, στο Ζάππειο 2 θα κάνει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ρεαλιστικές προτάσεις, θα δεσμευτεί ότι θα τις υλοποιήσει και θα ζητήσει άμεσα εκλογές. Τέλος. Βαρέθηκα τα λόγια.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ eipa kai elalisa 15/04/2011 23:40:34

      καλά τα λες...

  7. xmmm avatar
    xmmm 15/04/2011 21:51:47

    και καποια στιγμη ναι θα πρεπει να βγαλει και τον κοσμο στο δρομο.
    ολος αυτος ο θιασος, που δεν επετρεπε το ξεπουλημα του ολπ στους κινεζους, πρεπει να καταγγελθει

  8. Y. avatar
    Y. 15/04/2011 21:57:26

    Μιχελάκης στη Στάη τώρα: Δώσατε 26 λεπτά στα μέτρα του ΓΑΠ, και 50 δευτερόλεπτα στη περιοδία του Σαμαρά.
    ΡΙΧΤΟΥΣ ΤΑ Γιάννη Μιχελάκη

  9. Y. avatar
    Y. 15/04/2011 22:02:24

    Κύριοι μη βιάζεστε για εκλογές. Όσο πιο πολύ αργούν, τόσο μεγαλύτερη η αυτοδυναμία της ΝΔ. Δεδομέμων των προβλημάτων και της δυσκολίας επίλυσης τους, χρειάζεται υψηλό εκλογικό ποσοστό, ώστε να μπορεί να υλοποιηθεί το πρόγραμμα. Η κυβέρνηση της ΝΔ που θα προκύψει, πρέπει να είναι και θα είναι, όχι με τους 151 του ’07 και ούτε με τους 167 του ’04. Στόχος μας το 47% του ’89, κι ας κάνουν ότι εκλογικό νόμο (που τον ετοιμάζουν) θέλουν

  10. διηνεκης avatar
    διηνεκης 15/04/2011 22:38:07

    Αντωνης η τελευταια μας ελπιδα.

  11. Enzo avatar
    Enzo 15/04/2011 22:41:46

    Σίγουρα κύριε Σαμαρά έχετε το πλάνο σας . σε εσάς έχουμε αφήσει πλέον όλες τις ελπίδες μας αλλά όσο το γρηγορότερο ρίξετε αυτή την κυβέρνηση τόσο περισσότερο κόσμο θα έχετε γλιτώσει και την ίδια την πατρίδα.

  12. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 15/04/2011 23:10:12

    ρε παιδιά όλα αυτά καλά και αναγκαία..επικοινωνιακά όμως είμαστε χάλια..είναι δυνατόν σαν φόντο στη σημερινή ομιλία να υπάρχει μαύρη κουρτίνα??!!ας τα προσέξουν λίγο αυτά στη Συγγρού..κατα τα άλλα πολύ καλή η σημερινή ομιλία και σαν να υπονόησε ότι θέλει εκλογές..

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/04/2011 23:21:52

    Αυτούς, το Πασόκ τους προάγει και τους έχει στα ώπα ώπα.

  14. ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
    ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 16/04/2011 00:06:29

    Εκλογές εδώ και τώρα!δεν πρέπει να χάνουμε καιρό!!ήρθε η Ωρα του λαϊκού ξεσηκωμού!κύριε πρόεδρε όπου σταθειτε και όπου βρεθείτε πρέπει να λέτε το εξής...λόγω της κρίσιμης καταστάσεω. Για τη χώρα η νέα Δημοκρατία ζητάει εκλογές για να απελευθερώσει τη χώρα από την κατοχική κυβέρνηση!επίθεση παντού σε όλα τα μέσα και τα παπαγαλάκια τους!σύγκρουση με τη διαπλοκή και τότε το ποσοστά θα εκτειναχτει!!το μόνο που χρειάζεται είναι καθαρός λόγος λαι επίθεση στην οργανωμένη διαπλοκή!!εκλογές εδώ και τώρα!!

  15. jazz avatar
    jazz 16/04/2011 01:29:52

    Μαζί δεν υπεγραψαν δεν την καταδικη του Ελληνικου λαού ?
    Μαζί δεν ψήφισαν την ατημωρησία των κρατούτων ? Με την παραγραφη μετα απο 18-20 μηνες των κρατούντων τις " λαμογιες " ?

  16. jazz avatar
    jazz 16/04/2011 01:37:25

    Τι θα αλλαξει και σε εκλογες να παμε ? :)) τα ιδια " πντελακη μου , τα ιδια παντελή μου " !!
    Για να έχει να ασχολειτε το " ποπολο " ποιον να ψηφισει και να αποπροσανατολίζεται απο τα προβληματα ?
    Για να μας πουν ΠΩΣ με 200 ή 160 ευρουδακια " Δωρο Πασχα" θα κανει Πασχα ο κοσμακης ? Κι εσεις με τόσα α κανετε κυριε Αντωνακη και κυριε Γιωργάκη κι όλοι /ες οι παρατρεχαμενοι/ες ?

  17. Orestios avatar
    Orestios 16/04/2011 02:11:48

    Μετά τις εκλογές θα υπάρχουν πολιτικοί too big to jail????????????

  18. KRITIKOS avatar
    KRITIKOS 16/04/2011 08:23:23

    Προεδρε Σαμαρα μην καταλαβαινεις τιποτα !!!
    Μεχρι σημερα εχεις δικαιωθει 100% !!!
    Καμμια συναινεση στην αποσαθρωση του κρατους και στο ξεπουλημα της χωρας !!!
    Καμμια συναινεση σε μια κυβερνηση που απαρτιζεται απο προδοτες, που δεν εχουν ουτε τις γνωσεις, ουτε την εμπειρια, αλλα κυριως ουτε σχεδιο !!!

    Σημερα η ελληνικη κοινωνια αποσυντιθεται καθημερινα. Ανθρωποι μεχρι χθες νοικοκυρηδες και αξιοπιστοι επαγγελματιες, τυπικοι στις υποχρεωσεις τους, αναγκαζονται να κλεισουν τις επιχηρησεις τους.

    Η κυβερνηση αυξανει τους φορους, αλλα τα εσοδα μειωνονται. Φυσιολογικο, αφου το εισοδημα των πολιτων εχει μειωθει δραματικα!!! Απο που αραγε θα τα παρουν? Και μεχρι σημερα ολα καλα, εισεπρξαν και τα εσοδα απο τους ημιυπαιθριους, την περαιωση, κλπ. Φετος τι αλλο εκτακτο μπορουν να εισπραξουν?

    Η κοροϊδια εχει πλεον τελειωσει. Και ο πιο πιστος οπαδος της πολιτικης του ΓΑΠ δεν ελπιζει σε τιποτα πλεον. Ο Πρωθυπουργος της χωρας χθες ουσιαστικα παραδεχθηκε οτι η μεχρι σημερα οικονομικη του πολιτικη του απετυχε, λεγοντας οτι δεν ξερουμε ποτε θα βγουμε απο την κριση. Εγω το δεχομαι οτι ετσι ειναι. Απο δω και περα τι κανουμε? Δεν υπαρχει plan B? Ή μηπως δεν υπηρχε ουτε plan A? Μαλλον το δευτερο !!!

    Η κυβερνηση αυτη ειναι επικινδυνη και εντελως αναξιοπιστη. Πρεπει να φυγει το συντομοτερο δυνατον. Μονο ετσι η χωρα θα ανακτησει την χαμενη της αξιοπιστια και θα μπορεσει να ανακαμψει.

  19. Μm avatar
    Μm 16/04/2011 08:37:38

    δεν παρακολουθω συνέχεια την ιστοσελίδα σας, αλλά δεν είδα αρθρο για την στήριξη Σαμαρα στον Π. Ψωμιάδη. Δεν νομίζετε ότι πολύς κόσμος έχει αηδιάσει με την συγκάλυψη σκανδάλων από πολιτικούς και μάλιστα απο πολιτικούς που προσπαθούν να μας πείσουν ότι ειναι διαφορετικοί και ότι θα συγκρουστούν με την διαφθορά;
    Κρίμα και ψήφισα τον Σαμαρα τον Νοε 2009.
    Και μην μου πει κανείς ότι ο Ψωμιάδης ειναι "θύμα", γιατί χάρισε το πρόστιμο σε βενζινά που κατέστρεφε τα αυτοκίνητα αθώων και ανυποψίαστων πελατών του, ενδεχομένως φτωχών ανθρώπων; Και μάλιστα διάβασα ότι απολύθηκε και ο υπάλληλος της νομαρχίας που ήθελε να κανει την δουλειά του.
    ΟΥΤΕ να μου πει κανείς ότι άλλοι έχουν κάνει χειρότερα. Χαίρω πολύ, το ξέρουμε, διαγωνισμό διαφθοράς θα κάνουμε; Πιάστηκες; καταδικαστηκες; Τέρμα, πρεπει να πληρώσεις, ΟΠΟΙΟΣ και αν είσαι, ακόμη και αν είσαι λαοπρόβλητος και "παιδί του λαού".
    Το έχετε καταλάβει ότι υπάρχει μεγάλη μερίδα ακομμάτιστων (πλέον) πολιτών που --χωρίς να είναι αρνητικά προκατειλημμένο με πρόσωπα-- αηδιάζει με τέτοια φαινομενα και με την ατιμωρησία; Τι να περιμένουν ότι θα αλλάξει σε αυτή τη χώρα;
    Και τα δήθεν ανεξάρτητα μπλογκς τι κάνουν για ολο αυτό;

    Περιμένω απάντησή σας και αν έχετε ήδη ασχοληθεί με το θέμα κάπου αλλού, παρακαλώ παραπέμψτε με στην σχετική συζήτηση.

    • doraki avatar
      doraki @ Μm 16/04/2011 11:10:59

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΜΦΩΝΩ.....
      ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗ Ν.Δ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗ ΒΛΕΠΟΥΜΕ....

      • Μm avatar
        Μm @ doraki 16/04/2011 17:28:02

        Όλοι τα ίδια χάλια ειναι, προκαλούν αηδία πλέον.
        Κότες. Ας κάνει κόμμα ο κάθε διεφθαρμένος, σκασίλα μας, καλύτερα να καταντήσουν όλοι κομματίδια σαν το ΔΗΣΥ να τελειώνουμε με αυτούς.
        Δεν εχω τίποτα με τον Ψωμ., ούτε είμαι από την Θεσσαλονίκη, αντιθέτως τον έβλεπα θετικά, αλλά από τότε που έμαθα αυτό...μακριά.
        Ειδικά οι φτηνές και καθόλου αντρίκιες δικαιολογίες του (δεν ξέρω τον νομο, εγώ είμαι του δημοτικού γιατί ήμουν φτωχόπαιδο) ειναι γλοιωδέστατες, ας μην χαρακτηρίσω καλύτερα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μm 16/04/2011 13:31:48

      h**p://www.antinews.gr/2011/04/15/96784/

  20. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 16/04/2011 09:22:40

    Γιατί κανένας βουλευτής δεν έχει πει τη λέξη εθνική προδοσία?
    Όλοι για "λαθάκια" μιλάνε.

  21. anonymous avatar
    anonymous 16/04/2011 11:44:29

    Αρα τα πράγματα πάνε κατά το πρόγραμμα μετά την Σύντομη Πράσινη Παρένθεση ακολουθεί μια πιο σύντομη Γαλάζια και στην συνέχεια αλλαγή του πολιτικού σκηνικού

  22. Απόστολος Γ. avatar
    Απόστολος Γ. 16/04/2011 20:46:03

    Κύριοι χρεοκοπήσαμε,

    Το πρόβλημα δεν λύνεται από τα τρέχοντα πολιτικά κόμματα γιατί η αιτία όλων είναι το πολιτικό κόστος (ψηφοθηρία) και η κλεπτοκρατία που έχει διαπεράσει όλον τον κοινωνικό ιστό . Το πολιτικό προσωπικό της ΝΔ δεν το βλέπουμε για πρώτη φορά και εκ τούτου διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
    Το ΠΑΣΟΚ είναι ανίκανο (με έναν εκτός τόπου χρόνου θολωμένο από ιδιοσυγκρασία Πρωθυπουργό).
    H δική μου πρόταση είναι οικουμενική κυβέρνηση τεχνοκρατών και ιδιώνυμο για αθέμιτες απολαβές από το δημόσιο χρήμα (έκτακτα δικαστήρια και δήμευση περιουσιακών στοιχείων με συνοπτικές διαδικασίες).
    - Γενικό πλαφόν 2,000Ε σε όλους μέχρι να διευθετηθεί οριστικά το θέμα των αμοιβών του δημοσίου (O Πρόεδρος της Δημοκρατίας , Ο Πρωθυπουργός , οι Βουλευτές οι Δικαστές να πάψουν να πληρώνονται μέχρι νεωτέρας "έχουν πάρει τόσα που αντέχουν μερικά χρόνια χωρίς πληρωμή".
    Δεν μπορεί κάποιοι να έχουν φτάσει να μην μπορούν να πληρώσουν ενοίκιο και να υπάρχουν δικαστές με μισθούς των 5-7 χιλιάδων ευρώ το μήνα.
    - Παύση όλων των πληρωμών του δημοσίου προς προμηθευτές και εργολάβους , παύση όλων των καταναλωτικών δαπανών.
    - Κατάργηση όλων των αυτοκινήτων που χορηγούνται σε δημόσιους λειτουργούς κάθε είδους και των Βουλευτών όπως και των υπόλοιπων διευκολύνσεων (κινητά, εισιτήρια , γεύματα , ξενοδοχεία , ταξίδια , ενοίκια γραφείων , υπολογιστές κλπ).
    - Ακύρωση όλων των εξοπλιστικών προγραμμάτων και κατάργηση όλων των άχρηστων στρατοπέδων σε όλη την Ελλάδα που τους μόνους που εξυπηρετούν είναι τους σουβλατζήδες.
    - Ιδιωτικοποίηση όλων των επιχειρήσεων του δημοσίου (ΔΕΗ, ΟΣΕ, ΕΥΔΑΠ, ΟΤΕ, ΛΙΜΑΝΙΑ , ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ, ΕΘΕΛ, ΜΕΤΡΟ , ΤΡΑΜ, ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟΣ , ΑΚΙΝΗΤΑ κλπ) όλα είναι εστίες πλουτισμού των συνδικαλιστών και των λαμόγιων υπαλλήλων τους.

    Προσθέστε τα δικά σας...

    Η ΕΚΤΑΚΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΑΙΤΕΙ ΕΚΤΑΚΤΑ ΜΕΤΡΑ.

  23. VP avatar
    VP 18/04/2011 00:00:33

    Τον καταδικασμένο Ψωμιάδη γιατί τον κρατάτε; Για μόστρα; Σε άλλη σοβαρή χώρα θα είχε πάρει πόδι.