#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2012 21:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: στόχος μας να υπηρετούμε τον λαό!



Μείωση  κατά 30% στους μισθούς των μελών του υπουργικού συμβουλίου και περιορισμό στο απολύτως απαραίτητο των υπουργικών αυτοκινήτων ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός  Αντώνης Σαμαράς στην  πρώτη συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου. Παράλληλα, ζήτησε από τους υπουργούς σεμνότητα , να μην έχουν άσκοπη παρουσία στα κανάλια και ξεκαθάρισε ότι η επικοινωνιακή διαχείριση θα να συντονίζεται  κεντρικά.

Στην ομιλία του ο κ. Σαμαράς τόνισε επίσης ότι η κυβέρνηση του θα είναι "κανονική",  όχι δηλαδή περιορισμένου χρόνου ή σκοπού. Η νέα κυβέρνηση σηματοδοτεί επίσης μια νέα εποχή για το πολιτικό σύστημα επειδή πρόκειται για διακομματική κυβέρνηση που προέκυψε από προγραμματική σύγκλιση τριών κομμάτων. Παρόλα αυτά, παρά τη διακομματική της σύνθεση, τόνισε ο κ. Σαμαράς η κυβέρνηση θα είναι ενιαία. "Δεν υπάρχουν κομματικά φέουδα, ούτε κομματικά στεγανά. Ένα είναι το «αφεντικό» μας: ο ελληνικός λαός! Κι ένας είναι ο στόχος μας: να τον υπηρετούμε!"

Η κυβέρνηση αυτή δεν θα έχει περίοδος χάριτος τόνισε ακόμα ο κ. Σαμαράς και κατέληξε λέγοντας ότι θα πάει σε όλα τα υπουργεία με στόχο την εκπόνηση χρονο-στοχοδιαγράμματος για το καθένα απο αυτά

Ολόκληρη η παρέμβαση του Πρωθυπουργού:

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 Σήμερα είναι μια νέα μέρα για τον τόπο.

Η χώρα αποκτά μετά από πολύ καιρό «κανονική» κυβέρνηση.

Αλλά είναι και η αρχή μιας νέας εποχής για το πολιτικό σύστημα. Γιατί συγκροτείται, για πρώτη φορά, κανονική κυβέρνηση με διακομματική σύνθεση. Παλαιότερα αυτό συνέβη σπάνια, μόνο σε εξαιρετικές περιστάσεις, μόνο για «ειδικό σκοπό» και μόνο για περιορισμένο χρόνο.  Τώρα συγκροτείται κυβέρνηση με πλήρεις αρμοδιότητες και χρονικό ορίζοντα όπως προβλέπει το Σύνταγμα.

Είναι ένα μεγάλο βήμα, που προϋποθέτει τολμηρές συναινέσεις μεταξύ των κομμάτων. Αυτές τις συναινέσεις αποτολμήσαμε και πετύχαμε...

Για να σώσουμε τη χώρα διασφαλίζοντας την ευρωπαϊκή της πορεία, για να αλλάξουμε όλα όσα πρέπει να αλλάξουν και να επιτύχουμε τους στόχους μας ώστε ο τόπος να βγει από την κρίση.

Γιατί μην κάνετε λάθος, αυτός είναι ο στόχος μας: Να βγάλουμε τη χώρα από την κρίση! Και να πιάσουν τόπο οι θυσίες του ελληνικού λαού.

Και πώς θα το επιτύχουμε αυτό; Λέγοντας στο λαό την αλήθεια. Αυτό περιμένει από μας. Κι αυτό του οφείλουμε…

 

Η κυβέρνησή μας δεν είναι στον αέρα. Μέσα σε ελάχιστο χρόνο συζητήσαμε και πετύχαμε ευρύτατη συν-αντίληψη διακυβέρνησης.

Η απαραίτητη προγραμματική συναίνεση ήδη έχει επιτευχθεί σε πάρα πολλά σημαντικά σημεία. Θα δοθεί πολύ σύντομα στη δημοσιότητα και θεωρώ ότι είναι πρωτοφανής για τα ελληνικά δεδομένα.

Άλλωστε αυτή ήταν και η εντολή του ελληνικού λαού στις πρόσφατες εκλογές.

Ε λοιπόν, στην εντολή αυτή τα κόμματα που συνεργάστηκαν ανταποκρίθηκαν πλήρως.

Έδειξαν την ευθύνη τους απέναντι στο λαό, αλλά και απέναντι στις δύσκολες ώρες που περνάει ο τόπος. Και η κυβέρνηση που συγκροτήσαμε είναι πρωτίστως κυβέρνηση ευθύνης.

Συνεργαστήκαμε, όμως, για να κάνουμε τις μεγάλες τομές! Όχι για να μείνουμε στα ίδια.

Κι αυτές τις αλλαγές πρέπει να τις σηματοδοτήσουμε από σήμερα.

Έχω, λοιπόν, να σας ανακοινώσω δύο πράγματα:

Πρώτον, ότι ο μισθός των μελών του Υπουργικού Συμβουλίου θα μειωθεί κατά 30% από την πρώτη στιγμή.
Και δεύτερον, ότι θα δώσω εντολή στον Υπουργό Εσωτερικών να περιοριστεί η χρήση των κρατικών αυτοκινήτων από την κυβέρνηση και τα μέλη της δημόσιας διοίκησης στον ελάχιστο απαραίτητο αριθμό. 

Πάντα πίστευα –και τώρα το πιστεύω περισσότερο από κάθε φορά– ότι ο καλύτερος τρόπος για να κυβερνήσει κανείς είναι το να δίνει πρώτος το παράδειγμα. Με αλήθειες και με σεμνότητα. Βεβαίως όχι κάθε μέρα στα κανάλια, όταν δεν υπάρχει λόγος.

Ξέρω ότι όλοι σας, όλοι μας, έχουμε τις καλύτερες προθέσεις. Αλλά δεν με ενδιαφέρουν οι καλύτερες προθέσεις. Με νοιάζουν τα έργα και το αποτέλεσμα. Η πιο κρίσιμη λέξη γι’ αυτή την κυβέρνηση πρέπει να είναι η λέξη αποτελεσματικότητα.

Θα έλθω στα υπουργεία όλων σας και θα φτιάξουμε ένα χρονο-στοχοδιάγραμμα. Πότε θα τελειώνει τι.

Και θα υπάρχει συνέχεια, παρακολούθηση και έλεγχος: Τι απ’ όσα αποφασίσαμε έγινε στην ώρα του; Τι άργησε; Τι δεν έγινε και γιατί δεν έγινε;

Ξέρετε πολύ καλά ότι η κυβέρνηση αυτή δεν έχει περίοδο χάριτος. Πρέπει να δείξει έργο από την πρώτη στιγμή. Κι αυτό θα κάνουμε.

Να θυμάστε ότι αυτή η κυβέρνηση, παρά τη διακομματική της σύνθεση, είναι ενιαία. Δεν υπάρχουν κομματικά φέουδα, ούτε κομματικά στεγανά. Ένα είναι το «αφεντικό» μας: ο ελληνικός λαός! Κι ένας είναι ο στόχος μας: να τον υπηρετούμε!

Άλλοι «περιορισμοί», άλλοι «περισπασμοί», άλλες «σκοπιμότητες» κι άλλες σκέψεις δεν υπάρχουν και δεν χωράνε…

Ο ελληνικός λαός περιμένει από μας να κυβερνήσουμε με ενότητα, με συν- αντίληψη και με αποτελεσματικότητα.

Κι εμείς περιμένουμε αντίστοιχη υπευθυνότητα να δείξουν και τα άλλα κόμματα, που δεν συμμετέχουν σ’ αυτή την κυβέρνηση. Δεν είναι ώρα για στείρα αντιπολίτευση, μέσα σ’ αυτή την κρίση που περνάει ο ελληνικός λαός.

Το λαϊκισμό τον πλήρωσε πολύ ακριβά αυτός ο τόπος. Δεν αντέχει να τον πληρώνει άλλο.

 

Σήμερα όλα τα μάτια είναι στραμμένα πάνω μας. Εντός κι εκτός Ελλάδας.

Από μας περιμένουν πολλά. Για πρώτη φορά εδώ και καιρό δημιουργούμε ελπίδα.

Δεν πρέπει να προδώσουμε αυτές τις προσδοκίες που επενδύονται πάνω μας. Δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα. Έχουμε την υποχρέωση να δείξουμε σε όλους (και εντός, στο λαό που βασανίζεται από την κρίση, σ’ αυτή την ανεργία που έχει χτυπήσει το κάθε σπίτι, στην κάθε οικογένεια) πρέπει να δείξουμε και εντός και εκτός Ελλάδας ότι σήμερα κάτι ξεκίνησε να αλλάζει στη χώρα μας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. M.O. avatar
    M.O. 21/06/2012 21:29:26

    Καλώς τα παιδιά, 30% μείωση μισθού...

    • Εύα avatar
      Εύα @ M.O. 21/06/2012 21:47:24

      Και όχι χρήση των υπηρεσιακών αυτοκινήτων για ψώνια..

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Εύα 21/06/2012 21:59:30

        ... των αστυνομικών για baby sitter, των υπουργικών γραφείων για "αποθήκες" μετακλητών συγγενών κλπ. κλπ.

        • Εύα avatar
          Εύα @ TopGunZ 21/06/2012 22:10:38

          Με κάλυψες απόλυτα Top...λόγω ζέστης παραλείπω τα ευκόλως εννοούμενα!

    • GO avatar
      GO @ M.O. 21/06/2012 22:03:14

      Διάβασε πρόσφατο σχόλιό μου;
      Αν ναι έπεται η μη πρόσληψη στρατιών συμβούλων και μετακλητών.
      Οι Υπουργοί να αξιοποιήσουν τα άξια στελέχη της Διοίκησης. Υπάρχουν άφθονα.
      Για πάμε (τρέχοντας)!

  2. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 21/06/2012 21:31:18

    Υπομονή, επιμονή και όλα θα πάνε καλά.
    Καλή επιτυχία.

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/06/2012 21:36:49

    Πάνε τα μανικετόκουμπα σε ορισμένους...

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/06/2012 21:44:12

      Τα μανικετόκουμπα δεν είναι τίποτα, εδώ κάποιοι έχασαν τις καρέκλες.
      Πως μπορούν να ζήσουν χωρίς τα υπουργικά επακόλουθα τώρα; Δεν θα είναι ζωή αυτή, είναι να τους λυπάσαι τους καημένους.

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 21/06/2012 21:37:54

    Σημειώστε δυο λέξεις: επιτελική διαχείριση. Για όσους ξένισαν μερικές επιλογές και "παραλλείψεις" στο υπουργικό, απλά δείτε δύο σημεία, την κεντρική επικοινωνιακή διαχείριση και τα χρονο-στοχοδιαγράμματα. Κρατήστε αυτήν τη σκέψη...

  5. Jimakos avatar
    Jimakos 21/06/2012 21:47:11

    Mega, Σκαι άρχισαν να σταζουν χολή από την πρώτη ώρα. Κάνουν κριτική σε ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ οτι δεν έβαλαν κομματικά στελέχη και στη ΝΔ οτι έβαλε κομματικά στελέχη! Δεν αντέχονται να τους ακούς!

    • GO avatar
      GO @ Jimakos 21/06/2012 22:06:01

      Το απλοποίησες.
      Για τη Ν.Δ είπαν ότι δεν έβαλε τους καλύτερούς της.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Jimakos 21/06/2012 22:26:34

      ξυδάκι ...

  6. man8os avatar
    man8os 21/06/2012 21:52:53

    Κατι να γινει με τα ΜΜΕ. Αυτη δεν ειναι δεοντολογια. Πολλοι νομιζω οτι θα συμφωνισουν σε αυτο απο οσους ειδαν Μουγκα και Σκαει (γιατι δεν αντεχει) σημερα

    • GO avatar
      GO @ man8os 21/06/2012 22:11:31

      Ναι, θα μπει φίμωτρο σε όσους δεν μας αρέσουν. Ψυχραιμία.
      Ας κάνει η Κυβέρνηση καλά τη δουλειά της για να περιορίσει τον χώρο επιρροής των όποιων κακόβουλων.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ man8os 21/06/2012 22:31:26

      Αντιθέτως στη ΝΕΤ η Στάη, που όλο τον προηγούμενο καιρό ήταν όλο ειρωνία και γελάκια, φιλοξένησε ένα πολιτισμένο τετρακομματικό πάνελ με θετική στάση από μέρους όλων (Γεωργιάδης-Γιαννακά-Παπαδόπουλος-Βαλαβάνη).

  7. cummulus avatar
    cummulus 21/06/2012 22:10:15

    Η κεντρική ἐπικοινωιακή διαχείριση εἶναι στρατηγική ἐπιλογή. Αὐτό ὅμως νά μήν σημαίνει μόνο, τό "τί" θά δηλώνουν. ἀλλά κάι τό "πῶς" καί τό "πότε". Δυστυχῶς ὅμως εἶμαι σίγουρος, πῶς οἱ ὑπουργοί πολύ γρήγορα θά μετατραποῦν σε πριμαντόνες τῶν πρωινάδικων, ὅπου θά λένε ὅτι θέλουν, καί ὅπως τό θέλουν.
    Θά πρέπει ὁ ΑΣ νά καταστήσει σαφές, πῶς τό πρωϊ πρέπει οἱ ὑπουργοί νά εἶναι στά γραφεία τους. Κανείς ὑπουργός στά πρωϊνάδικα. Εἶναι ὁ πιό σιγουρος τρόπος γιά νά φθαρεῖ ἡ κυβέρνηση.

  8. tpe avatar
    tpe 21/06/2012 22:19:31

    Πραγματικά το πρόβλημα με τα "κανάλια" είναι απίστευτο.
    Το "Μεγάλο" το ξέρουμε, αλλά τώρα δεν καταλαβαίνω που το πάει.
    Για το σκάι δεν χρειάζεται το ξέρουμε πριν από τις εκλογές. Και οι 2 έκαναν απλά "γαργάρα" το -30%. Μιλάμε για τρελό καψώνι στους υπουργούς κι όμως δεν είπαν τίποτα.

    1ο δείγμα γραφής θετικό, καλά ξεκινάει...

  9. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 21/06/2012 22:28:48

    Συγνώμη κιόλας αλλά επειδή είμαι παληά και τους θυμάμαι όλους, τέτοια αυστηρότητα είχαμε να ζήσουμε από τον Κωνσταντίνο Καραμανλή!
    Το είχα γράψει σε μια ανάρτηση για τη διαπλοκή προσφάτως. Πως δεν τον θέλουν γιατί ξέρουν πως ως ηγέτης θα είναι αμείλικτος! Και ο λαός θα τον λατρεύει!
    Αγάλλιασε η ψυχούλα μου ακούγοντάς τον!

  10. δρόμος avatar
    δρόμος 21/06/2012 22:35:08

    Καλησπέρα, τι κάνεις? Ευχάριστο να επιβεβαιώνονται οι ελπίδες, έ?

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ δρόμος 21/06/2012 22:41:45

      Αγαπητέ μου Δρόμε είμαι πολύ χαρούμενη που έχουμε επιτέλους πρωθυπουργό αντάξιο των αναγκών της πατρίδας, :)

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Β.Κ.Σ. 21/06/2012 23:01:37

        Κι εγώ χαίρομαι που σε ξαναδιαβάζω τελευταίως. Το ωραίο ταξίδι συνεχίζεται, όλο και πιό συναρπαστικό. Ομολογώ ότι την επομένη των εκλογών του 2009 δεν μου είχε περάσει από το μυαλό ότι θα ζούσαμε μια τέτοια συνέχεια ....

  11. Jimakos avatar
    Jimakos 21/06/2012 22:38:45

    Εγώ για κομματίλα άκουσα, δεν είπαν δεν έβαλε τους καλύτερους. Αλλά που να βρει τόσο καλούς η ΝΔ, σαν τους εκσυγχρονιστές του ΠΑΣΟΚ...

  12. Aggelos avatar
    Aggelos 21/06/2012 22:55:09

    "Για τη Ν.Δ είπαν ότι δεν έβαλε τους καλύτερούς της."
    τον Κυριακο εννουν,,τους ετσουξε,,αμα ειχε εγωισμο σαν την αδελρη του ή ολα ή τιποτα,,ας φαει μονος του

    τα καλυτερα στελεχη ειναι ο χατζηδακης που μπηκε ως ο πιο σημαντικος υπουργος ουσιαστικα για αναπτυξη και εργα ,ο μηταρακης επισης ειναι πολυ καλος και ταπεινος παραγωγικος

    και ο αβραμοπουλος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στο Υπεξ!στο στοιχειο του!οχι ασχετα τυπου μπακογιαννη γιαργακη κλπ μπουρδες

  13. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 21/06/2012 23:26:37

    Λίγη ταπεινότητα θα τον ωφελούσε τον γυιό Μητσοτάκη...
    Αλλά εκεί που περισσεύει δεν την χαρίζουν... Κατακτιέται μόνον! Άκου δεν ήθελε να είναι κάτω από έναν καθηγητή...

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Β.Κ.Σ. 22/06/2012 02:44:22

      Πάντως ἀπίθανος τῦπος! Σὲ μιὰ κυβέρνηση ποὺ ἔχει ὑποσχεθεῖ τὴν ἀξιοποίηση ἐξωκοινοβουλευτικῶν, δηλώνει «ἐγὼ δὲν πάω κάτω ἀπὸ ἐξωκοινοβουλευτικό»... Περιβόλι ὁ τῦπος! Πε-ρι-βό-λι!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Β.Κ.Σ. 22/06/2012 08:20:30

      Παρότι απεχθάνομαι το Μητσοτακέϊκο, νομίζω ότι ο Κυριάκος θα μπορύσε να προσφέρει. Αλλά η συμπεριφορά του είναι απαράδεκτη. Διέδωσε ότι δεν πήγε στην αδελφή του. Αυτό έλειπε τώρα. Να είναι υποχρεωμένος ο αρχηγός ενός κόμματος σε ένα βουλευτή του επειδή δεν εγκατέλειψε το κόμμα του κρατώντας την έδρα...!!!

  14. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 21/06/2012 23:36:06

    Για κανενα λογο αυτοκινητο. Ο λαος πηγαινει στη δουλεια του με το δικο του αυτοκινητο, μηχανη ή με το μετρο,λεωφορειο...
    Ναι οι μεγαλες εταιρειες δινουν αυτοκινητα και βενζινη, αλλα η Ελλας ειναι μικρη εταιρεια και υπερχρεωμενη !

  15. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 22/06/2012 00:07:35

    CHAPTER 7 bankruptcy, even better!

  16. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 22/06/2012 00:58:08

    Τό συμβόλαιο της πότε λήγει;;  Δέν τήν ἀντέχω ἄλλο!

  17. Ενας απλός πολίτης avatar
    Ενας απλός πολίτης 22/06/2012 02:39:23

    Πολύ καλή κίνηση η μείωση κατά 30% στους μισθούς των υπουργών.
    Καιρός είναι να κατεβάσει η ΝΔ πρόταση και στη βουλή για 30% μείωση και στο μισθό των βουλευτών. Ποιος θα έχει τα κότσια να αρνηθεί;
    (χι χι χι... άσε που ένα τέτοιο μέτρο μάλλον θα βρει στήριξη και από αλλού!!!)

    Να δω τότε, κάτι συριζαίους τύπου Βαρεμένου και λοιπών τραγελαφικών Γελα(δάρ)ληδων , πόσο υπερασπιστές του λαού και των δικαιωμάτων του είναι.

    Ετσι, ο Ελληνικός λαός ΚΑΙ θα επικροτήσει ΚΑΙ θα δεχθεί να υπομένει κάποια χρόνια παραπάνω για να βγούμε από τα αδιέξοδα.

    Στη βράση κολλάει το σίδερο. Δώστε το καλό παράδειγμα και κόψτε το κακό απ'τη ρίζα. ΑΜΕΣΑ!!

    Οσο για τα κανάλια & τους δημοσιογράφους....εεε...εντάξει...για όσους είναι στη πιάτσα μέσα...όλα ΜΑΓΑΖΙΑ είναι!! Αλλά ο λαός δε τρώει τόσο κουτόχορτ όσο κάποιοι νομίζουν. Ξέρει να ξεχωρίζει τον σκεπτόμενο από τον καιροσκόπο....

    Δε θέλει άλλωστε και πολύ...λίγο παρατήρηση μέσα στο χρόνο , καλή μνήμη και να κοιτάς τα μάτια τους...

  18. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 22/06/2012 02:46:29

    Ὁμολογῶ ὅτι πρόκειται γιὰ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ τοποθέτηση. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ, μπράβο του. Λιτὴ καὶ μετρημένη ἀλλὰ ἡγετική, συγκεκριμένη, ριζωμένη στὴν πραγματικότητα, ὑπερήφανη. Μακάρι νὰ πᾶνε ὅλα καλά, τὸ λέω μὲ ὅλο τὸ φῶς καὶ ὅλο τὸ σκοτάδι ποὺ ἔχω.

    Γενικά, ἡ αἴσθησή μου τὰ τελευταῖα δύο χρόνια εἶναι ὅτι ὁ Σαμαρᾶς θὰ γινόταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ἂν ἄκουγε ἀκόμη καλύτερα αὐτὰ ποὺ ὁ ἴδιος λέει. Γένοιτο!

  19. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 22/06/2012 02:49:36

    Σήμερα ὁ Σαμαρᾶς μίλησε ΑΛΛΗ ΓΛΩΣΣΑ ἀπ' αὐτὴν τῶν συνήθων ὑπουργικῶν συμβουλίων.

    • ΙΑΣΩΝ avatar
      ΙΑΣΩΝ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 22/06/2012 08:26:55

      Να ενημερώσετε ότι επειδή ο Πρωθυπουργός απέκλεισε την τηλεοπτική κάλυψη του υπουργικού συμβουλίου ξεκίνησαν να ρίχνουν χολή οι αριτερίζοντες παλαιάς κοπής δημοσιογράφοι. Ο στόχος αυτών των ανεγκέφαλων είναι έτσι και αλλιώς να απαξιώσουν τον Πρωθυπουργό. Ο Πρωθυπουργός σε κατάλληλη στιγμή και όχι επί τούτου θα πρέπει να εξηγήσει ότι το υπουργικό συμβούλιο είναι εκτός από συμβούλιο συντονισμού και ελέγχου του υπουργικού έργου και ένα συμβούλιο τύπου «think tank» που αναγκαίο είναι οι υπουργοί να εκφράζουν ελεύθερες απόψεις και να γίνετε διαλογική συζήτηση για την αξιολόγηση ιδεών και σκέψεων που αφορούν τόσο την οικονομία και τη διοίκηση του κράτους όσο και την εξωτερική πολιτική. Για το λόγο αυτό δεν μπορεί σκέψεις και ιδέες που προτείνονται για αξιολόγηση και συζήτηση να μεταδίδονται ελεύθερα μέσω τηλεοράσεως. Αυτός προφανώς είναι και ο λόγος που ο πρωθυπουργός απέκλεισε την τηλεοπτική μετάδοση των υπουργικών συμβουλίων.

  20. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 22/06/2012 10:09:01

    καλη επιτυχια .ελπιζω στις πρωτες τριβες και κρισεις που αναποφευκτα θα ερθουν η αντιμετωπιση τους εκ μερους του πρωθυπουργου να ειναι πιο
    επιτυχης απο τισ κρισεις στο κομμα μια με τη μπακογιαννη και αλλη με την ψηφοφορια για τη δανειακη και τις διαγραφες και τις αναιρεσεις τους .

  21. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 22/06/2012 16:04:43

    Άμα αφήσετε τα κανάλια, κάτι θα κάνετε.