#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2012 16:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς στον Άγιο Παντελήμονα

Η εισβολή των παρανόμων θα τελειώσει



Τη δέσμευσή του ότι θα βάλει τέλος στην παράνομη μετανάστευση επανέλαβε ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, Αντώνης Σαμαράς, κατά την επίσκεψή του στον Αγιο Παντελεήμονα.

«Την Αθήνα που ξέραμε θα την ξαναβρούμε, τις γειτονιές που ξέραμε θα τις ξαναβρούμε», ανέφερε χαρακτηριστικά και πρόσθεσε πως «η εισβολή των παρανόμων θα τελειώσει, αλλά όχι με αυτοδικίες, όχι με ακρότητες. Με το νόμο και τη στήριξη της Ευρώπης».

«Γιατί; Γιατί η ασφάλεια είναι Ιερό δικαίωμα σε μία σωστή Δημοκρατία και είναι Ιερό δικαίωμα στον κάθε Έλληνα και στην κάθε Ελληνίδα», πρόσθεσε.

Στη διάρκεια της επίσκεψής του ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας συνομίλησε με κατοίκους της περιοχής, οι οποίοι και του περιέγραψαν με μελανά χρώματα την κατάσταση την οποία βιώνουν καθημερινά, ζητώντας του παράλληλα να αναλάβει πρωτοβουλίες για την αντιμετώπιση της λαθρομετανάστευσης και της εγκληματικότητας.

Στη συνέχεια, ο κ. Σαμαράς επισκέφθηκε τη ΓΑΔΑ.











ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 08/06/2012 15:06:44

    Καλλιο αργα παρα ποτε !

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 08/06/2012 17:14:17

    Δαναέ βλέπεις αυτό που βλέπω;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/06/2012 17:29:25

      Το αξιόμαχο της ΕΛΑΣ στην προτελευταία φωτό?

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ TopGunZ 08/06/2012 18:19:04

        Τς, τς, τς. Βλέπω είμαστε ακόμα υπό την επήρρεια των χθεσινών. Εμ, αυτά κάνουν οι κακές παρέες!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/06/2012 19:01:27

          Το Δαναό ρώτησες, εκεί πήγε το μυαλό μου...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/06/2012 17:31:48

      Σε λίγο θα δεις κι άλλα! Πιάνουν τόπο τελικά!

  3. juliet avatar
    juliet 08/06/2012 17:34:29

    Xωρίς γραβάτα και κουστουμαρισμένους ...ίσος και ανθρώπινος .

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ juliet 08/06/2012 19:27:41

      Ετσι!!!!

    • voter avatar
      voter @ juliet 08/06/2012 22:57:11

      Juliet ,
      πως τα καταφέρνεις πάντα και πιάνεις στόχο !!

      • juliet avatar
        juliet @ voter 09/06/2012 10:03:10

        voter
        καλημέρα,αν δεν είσαι περιχαρακωμένος....... είναι πολύ απλό,αν μπορείς να παρατηρείς .... είναι πολύ εύκολο .
        Βέβαια εξαρτάται από το τι θες ; έχεις δει ψευτοαριστοκράτες; νάξερες πόσο θ'ήθελαν να γλύσουν τα κόκκαλα ....αλλά δεν είναι σικ.Η ειρωνία για μένα είναι ότι τους αριστοκρατικούς τρόπους μου τους έμαθε ο αριστερός μου θείος ,φτωχός βέβαια και τους ''λαϊκούς''ο κοσμοπολίτης πατέρας μου.
        Είμαστε απ'ότι καταλαβαίνω σ'αντίθετα στρατόπεδα,σωστά;
        Πιστεύω και για σένα και για μένα να κάνουνε το καλύτερο για το καλό της Πατρίδας μας και τις πολιτικές διαφορές ...για μετά.
        Καλημέρα!!!!!!

        • voter avatar
          voter @ juliet 09/06/2012 13:32:46

          Καλημέρα Juliet ,
          " αν δεν είσαι περιχαρακωμενος , είναι πολύ εύκολο να παρατηρεις ...σωστα ?" ... ακριβώς αυτό ειναι αγαπητή μου juliet και δεν καταλαβαίνω κανένα αντίθετο στρατόπεδο σ'αυτό .
          Αντιθέτως , καταλαβαίνω οτι έιμαστε στο ιδιο στρατόπεδο, που αγωνιά για την τύχη της πατρίδας , που εχει τα μάτια ανοιχτά να βλέπει τα λάθη και τις ευθύνες της ελληνικής πολιτικής "ολων ανεξαιρέτως των στρατοπέδων΄" και που εναποθέτει τις ελπίδες του στην μεγάλη δημοκρατική μας παράταξη και στην τωρινή της ηγεσία.
          Δεν μπορώ όμως άκριτα να τα δέχομαι όλα ! Η δουλειά μου είναι παρα πολύ σκληρή μιάς και είναι στον χώρο της υγείας, οπου υποχρεώνομαι εκ των πραγμάτων "να βλέπω , να ακροώμαι και να ψηλαφώ" οχι μόνο τα σώματα και τις ψυχές των αρρώστων ανθρώπων αλλά και οτι επηρρεάζει σε κοινωνικο επίπεδο αυτους τους αρρώστους .Αυτό επηρρεάζει ευλογα και την πολιτική μου τοποθέτηση.Δινω λοιπόν "credit" (και συγνωμη για τον όρο ) σε ότι μπορεί να κάνει την ζωή αυτών των ανθρώπων -και κατ'επεκταση και την δική μου καλύτερη ,εχω εναποθέσει μεγάλες ελπιδες στην σημερινή ηγεσία του ΑΣ κρίνοντας θετικά οχι μόνο την πολιτική του διαδρομή αλλά και -κυρίως - τον χαρακτήρα του και για να μην μακρυγορώ άλλο , χαρηκα πολύ για την απλη ανθρώπινη επαφή του με τους κατοίκους του ΑΓ. Παντελεήμωνα και για το πολύ εύστοχο σχόλιο σου !

          • juliet avatar
            juliet @ voter 09/06/2012 15:05:55

            Συγγνώμη ,η μέρα δεν είναι καλή .Ισως είμαι επιρρεασμένη από άλλα γεγονότα .Συμφωνώ ότι δεν μπορουμε να τα δεχόμαστε όλα άκριτα .
            Ισως ...να μη τα ξαναπούμε .Ελπίζω να βγει στον αέρα το σχόλιό μου ,δεν έχω απαίτηση ...φιλοξονούμενοι είμαστε.
            Ευτυχώς για μας που δεν είμαστε περιχαρακωμένες.Πρώτη έδωσα την περιγραφή που πρέπει ν'ακολουθήσουν.
            Ο όρος σου είναι σωστός και είναι και το δικό μου πιστεύω .Και οι δικές μου ελπίδες είναι στον ΑΣ ...Πάλι χάρηκα ...ο αγώνας τούτος θα είναι σκληρός και ανελέητος ...καλό κουράγιο.

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 08/06/2012 17:43:04

    είναι πολλοί αυτοί που με τα σημερινά αισθάνονται ο,τι η φωνή τους δεν πήγε χαμένη..

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 08/06/2012 17:45:43

    Μένουν 8 και σήμερα..Να οργώσει όσο περισσότερες γειτονιές του λεκανοπεδίου γίνεται..Ο Πρόεδρος κερδίζει τον κόσμο όσο είναι κοντά του, να μην τον κρατάνε κλεισμένο σε γραφεία...

    • juliet avatar
      juliet @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 08/06/2012 17:56:35

      Είδατε τι κάνουν οι ζέστες ....ανοίγουν τα παράθυρα και φεύγει η μούχλα .Προτάσεις θέλετε;

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 08/06/2012 18:22:45

      Αυτο ακριβως... οχι αλλα χαμενα 3-ωρα σε στουντιο του καθε Χατζ/νικ. Ο Προεδρος εχει τρομερη αυρα, κυριολεκτικα ΚΕΡΔΙΖΕΙ οποιον μιλησει μαζι του, οποιον βρεθει γυρω του, και βγαζει κατι απιστευτα φιλικο και προσιτο για ηγετη αυτου του βεληνεκους.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Μικρασιάτης 08/06/2012 19:34:27

        Αυτή η αύρα που πάει χαμένη, κλεισμένη μέσα στους τέσσερεις τοίχους...... Ο κόσμος είναι ο φυσικός του χώρος !

  6. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 08/06/2012 18:04:10

    Αυτό είναι σωστό, ανάμεσα στον απλό κόσμο, δεν δαγκώνει, να σου πει το βάσανό του θέλει, να το βγάλει από μέσα του και μετά εσύ πάρτο και εάν έχεις το κουράγιο πέτα το, όμως άκουσέ το.
    Αντώνη Σαμαρά, ο δρόμος θα δώσει την νίκη.

    • juliet avatar
      juliet @ dikefalosaitos 08/06/2012 18:17:04

      Δικέφαλε,
      αυτό που είπες είναι μεγάλη κουβέντα...αν έχεις το κουράγια πέτα το....χαιρετώ.

    • Mara avatar
      Mara @ dikefalosaitos 08/06/2012 19:48:12

      Δικέφαλε,

      Μεγάλη αλήθεια βγήκε από το σχόλιο σου!
      Μπράβο!!!

      • juliet avatar
        juliet @ Mara 08/06/2012 19:56:47

        Τέτοια να του λες και την επόμενη φορά που θα ξαναπροσπαθήσει να με ξαναθυσιάσει.
        Ψυχούλα είναι ,σταυραετός .....είπαμε Β θετικό .
        Μάρα ,τι κάνεις ; να το κανονίσουμε για κανένα καφέ στο Σύνταγμα; να μοιραστούμε την απόσταση; ανασυγκρότηση των δυνάμεων...χιχιχι

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ juliet 08/06/2012 20:03:45

          Τι Σύνταγμα κορίτσια με τέτοιες θερμοκρασίες?
          Χαιρετώ!

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 08/06/2012 20:29:11

            Γειά σου ,
            Μπουμπουλίνες ....θα μας λες .
            Χθες ήμουνα Λουτράκι ,φρίκη ...κάνει ζέστες εκεί;Και δέρνουμε ...εγώ ,η Μάρα δεν ξέρω .

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 08/06/2012 20:42:16

            Μπουμπουλίνα, εδώ .....μας δέρνουνε.

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 08/06/2012 20:47:36

            Mη κτυπάς πόρτες κλειστές ....τικ-τικ .Λέμε να τα πούμε και να οργανώσουμε την επόμενη επίθεση....
            :)

        • Mara avatar
          Mara @ juliet 08/06/2012 20:42:51

          Ιουλία όποτε θέλεις, είμαι μέσα...

          Φελίζα εσύ είσαι εκτός Αττικής?

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ Mara 08/06/2012 20:56:25

            ..ναι αλλά δυο βήματα ..η πόρτα μου είναι ανοιχτή

          • Mara avatar
            Mara @ Φελίζα 08/06/2012 21:02:12

            Α...τότε πρέπει να οργανώσουμε με την συμμαχήτρια.... Ιουλία επίσκεψη.

          • juliet avatar
            juliet @ Mara 08/06/2012 21:12:40

            Μάρα,μετά τη 4η Αυγούστου στο Λευκαντί....και μετά Ερέτρια .
            Σύκα στα Βριλήσσια...
            :)

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 08/06/2012 21:15:21

            Πάω πλατεία..

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ juliet 08/06/2012 21:15:32

            Πολλά λόγια είστε και κανένα αποτέλεσμα. Χρειάζεστε έναν Δαναό να σας οργανώσει.

          • Mara avatar
            Mara @ juliet 08/06/2012 21:21:11

            Aπ΄όλα βλέπω ο μπαξές...
            Πρός το παρόν βολέψου με καφεδάκι στο Σύνταγμα

          • Mara avatar
            Mara @ juliet 08/06/2012 21:25:37

            Ποιά πλατεία... βρέ Ιουλία? Πλατεία είναι αυτή...?
            Σαν την πλατεία της Ν.Σμύρνης κορίτσι μου δεν υπάρχει....
            Μέχρι και τραγούδι έχει γίνει.
            "Πάμε στον Άδωνη για καφέ...."

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ Mara 08/06/2012 21:18:41

            Μάρα, το πρόγραμμα ήδη έχει επικαιροποιηθεί ..όχι παίζουμε!

  7. tak avatar
    tak 08/06/2012 18:25:35

    Άψογος! Συνεχίζεις για να δίνεις ελπίδα και σιγουριά στο λαό... Αντώνη, ΕΛΠΙΔΑ! Φτάνει μόνο να σε βλέπουν δίπλα τους...

  8. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 08/06/2012 18:44:15

    Η εικόνα του Σαμαρά ως "στιβαρού τιμονιέρη" ή "πρωθυπουργού εν αναμονή", που δίνει ελπίδα μέσα από τα χαλάσματα.
    Σε αυτά πρέπει να στοχεύσει η θετική διαφήμιση της ΝΔ τις τελευταίες 7 μέρες.

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/06/2012 18:52:28

    Ο κόσμος στις γειτονιές του Κέντρου είναι απελπισμένος. Ασφάλεια χρειάζεται και νορμάλ συνθήκες ζωής. Δεν είναι πλούσιοι άνθρωποι, απλοί μεροκαματιάρηδες, υπάλληλοι, μικροκαταστηματάρχες. Δεν είναι φασίστες, ούτε νεοναζί, ούτε ξενόφοβοι. Απλά λένε ότι δεν αντέχουν άλλο τη λαθρομετανάστευση και μάλιστα τους βρωμερούς (ναι, έτσι ακριβώς, γιατί έτσι είναι!) Αφροασιάτες, τα πλέον λούμπεν στοιχεία των χωρών τους (γιατί μόνο αυτοί πλέον έρχονται εδώ, σε μία χώρα άναρχη και πτωχευμένη).
    Από εκεί και πέρα, χρειάζεται αυστηρή αντιμετώπιση του θέματος της παράνομης ενοικίασης κατοικίας. Και βέβαια, το Κέντρο της Αθήνας και οι πέριξ περιοχές χρειάζονται και γενναίες πολεοδομικές παρεμβάσεις.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/06/2012 18:57:57

    Θα προσέθετα κάτι ακόμα, που πιστεύω είναι άμεσα πραγματοποιήσιμο:
    Ο Αγιος Παντελεήμονας, η πλέον μεγαλοπρεπής νεοβυζαντινή εκκλησία των Αθηνών (θεμελιώθηκε από τον Γεώργιο Α΄), με τοιχογραφίες του σπουδαίου αγιογράφου Γιάννη Καρούσου, να ενταχθεί στα τουριστικά δρομολόγια των Αθηνών. Ναοί της ίδιας εποχής, αλλά μικρότερης αξίας καλλιτεχνικής, έχουν ενταχθεί στα τουριστικά δρομολόγια άλλων ευρωπαϊκών χωρών.
    Καταλαβαίνετε τι αναβάθμιση θα είναι για την περιοχή να σταματάνε κάθε μέρα 1-2 έστω τουριστικά πούλμαν και να επισκέπτονται τον ναό και μετά να κάθονται για ένα καφέ οι τουρίστες στις παρακείμενες καφετέριες ή στη Βικτώρια;
    Βέβαια, επί αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου είναι αδύνατον να γίνει κάτι τέτοιο λόγω...αδράνειας, αλλά πάντοτε ελπίζουμε...

  11. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/06/2012 19:28:35

    Ο Αντώνης Σαμαράς χρειάζεται κατά την ταπεινή μου άποψη και κάποιες ομιλίες στις πλατείες των συνοικιών των Αθηνών χωρίς βάθρο, χωρίς γραβάτα και χωρίς μεγάλες μικροφωνικές εγκαταστάσεις. Αυθόρμητες συγκεντρώσεις πολιτών σε πάρκα ή πλατείες εκκλησιών για παράδειγμα. Ώστε να μπορεί να σφίξει το χέρι των πολιτών και να δώσει έναν ανθρώπινο τόνο.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/06/2012 19:40:29

      Συμφωνώ ! Αυτού του είδους οι συγκεντρώσεις , του πάνε !

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/06/2012 19:45:10

      Πράγματι.
      Αλλά δεν προλαβαίνει να πάει σε όλες τις γειτονιές: 8 μέρες έμειναν.

      • cummulus avatar
        cummulus @ Κόνδωρας 08/06/2012 20:46:00

        Οκτώ μέρες, εἶναι οκτώ πρωινά καί οκτώ ἀπογεύματα. Δηλαδή δεκαέξι γειτονιές. Δηλαδή ἔχει πάρει τίς ἐκλογές. Λίγο εῖναι ρέ φίλε;

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Κόνδωρας 08/06/2012 21:39:01

        Να γίνει επιλογή. Όπου μπορέσει να πάει

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/06/2012 23:36:02

      Να γκρεμοτσακιστούν (ωμό ρήμα αλλά έτσι πρέπει) όμως κι οι υπόλοιποι.
      Δεν είναι δυνατόν ο Αρχηγός του κόμματος να εμφανίζεται παντού & πάντα.
      Το κόμμα απαρτίζεται κι άλλα μέλη, επιτέλους να αναλάβουν κι αυτοί/ες τις ευθύνες γιατί ο ωχαδερφισμός ωφελεί τον ΣΥΡΙΖΑ...

      • airman avatar
        airman @ Πατωματζής 09/06/2012 01:19:21

        Μήπως δεν το κάνουν γιατί δεν υπάρχει ..... ''κίνητρο'';

  12. chris avatar
    chris 09/06/2012 00:46:03

    http://www.hrw.org/search/apachesolr_search/greece
    όσο κρατάμε στην Ελλάδα αυτούς τους νταβατζήδες τόσο θα έχουμε προβλήματα.

  13. A.A avatar
    A.A 09/06/2012 14:35:19

    Κ. Σαμαρά, δεν αρκούν πλέον οι επισκέψεις και τα λόγια , χρειάζονται έργα: 1) Περιορισμός μέχρι την απέλαση κάθε λαθρομετανάστη (έτσι γίνεται παντού τον κόσμο, εδώ τους δίνουν χαρτί για οικειοθελή αποχώρηση εντός 30 ημερών!), 2) πιο αυστηρή ποινική νομοθεσία (είναι προκλητικά χαλαρή, κανείς δεν μπαίνει φυλακή και κανείς δεν φοβάται πλέον αστυνομία και δικαιοσύνη), 3) άμεση εκκαθάριση αιτημάτων πολ. ασύλου (σήμερα η εκκαθάριση γίνεται μετά από πολλά έτη και μέχρι τότε οι μετανάστες κυκλοφορούν ελεύθεροι νόμιμα), 4) αποτελεσματική φύλαξη των συνόρων , όπως γινόταν προ 20ετίας. Διαφορετικά, μην περιμένετε να λυθεί η λαθρομετανάστευση και η εγκληματικότητα που φέρνει αυτή (αφού η πείνα είναι κακός σύμβουλος)και , σε καθεστώς πρωτόγνωρης κρίσης, περιμένετε τα χειρότερα.

  14. α.α avatar
    α.α 09/06/2012 14:55:22

    Και προσθέτω, σε όσα προανέφερα: 1) πίεση των πρεσβειών των χωρών προέλευσης των παράνομων μεταναστών (και της Τουρκίας), μέσω της Ε.Ε, για την επανεισδοχή τους, 2) αυστηρή ποινική και διοικητική τιμωρία σε όσους νοικιάζουν ακίνητα σε παράνομους αλλοδαπούς και στους εργοδότες- εκμεταλλευτές τους και 3) ποσόστωση και σταθερό νομικό καθεστώς διαβίωσης και εργασίας σε νόμιμους μετανάστες, 4) απαγόρευση νομιμοποίησης εφεξής (όπως δηλ. έγινε επανειλημμένα στο παρελθόν) όσων αλλοδαπών έχουν εισέλθει παράνομα στη χώρα (εφαρμογή της αρχής : μία φορά παράνομος , δια βίου παράνομος), για να μην καταστεί αυτήμαγνήτης λαθρομεταναστών