#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/05/2012 21:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: στηρίζω κυβέρνηση όλων για την αλλαγή του Μνημονίου



Μετά τη συνάντηση με τον κ. Τσίπρα, ο Αντώνης Σαμαράς έκανε την ακόλουθη δήλωση:

 «Εξήγησα στον κ. Τσίπρα ότι οι όροι που έθεσε δεν οδηγούν σε επαναδιαπραγμάτευση της πολιτικής του Μνημονίου, αλλά σε μονομερή καταγγελία της και άμεση πτώχευση της χώρας.

Του επανέλαβα ότι είμαι διατεθειμένος να στηρίξω μια κυβέρνηση Σωτηρίας με τη συμμετοχή όλων,  με στόχο την παραμονή της χώρας στο ευρώ και την αλλαγή της πολιτικής του Μνημονίου.

Του είπα ότι είμαι διατεθειμένος να δώσω ανοχή ακόμα και σε μια κυβέρνηση μειοψηφίας, χωρίς τη δική μας συμμετοχή, με απαρέγκλιτο όρο την παραμονή μας στο ευρώ.

Του επεσήμανα, ότι με την επιστολή που έστειλα στους δανειστές μας έθεσα για πρώτη φορά επίσημα αυτό που ως τότε δεν είχε τολμήσει να θέσει κανείς: Την ανάγκη αλλαγών - τροποποιήσεων - στην οικονομική πολιτική, ώστε να υπάρξει ανάκαμψη και να σταματήσει η ανεργία.

Αυτό που ως πρόσφατα πολλοί μας έλεγαν ότι «δεν γίνεται»…

Και οι εταίροι μας, με την αποδοχή της επιστολής μου εκείνης, το αποδέχθηκαν! Είναι λοιπόν, ένα «κεκτημένο» για την Ελλάδα, όχι κάτι που θα ’πρεπε να πάρουμε πίσω.

Ο Ελληνικός λαός ψήφισε δύο πράγματα: παραμονή στο ευρώ και αλλαγή πολιτικής.

Αυτή τη στιγμή, σε αυτά τα δύο αιτήματα καταφέραμε να έχουμε τη συμπαράταξη και πολλών άλλων ευρωπαϊκών κρατών.

Εκεί, λοιπόν, πρέπει να επιμείνει η Ελλάδα.

Ο κ. Τσίπρας με την καταγγελία της σύμβασης ζητά κάτι εντελώς διαφορετικό, που απομονώνει την Ελλάδα από παντού.

Δεν μου ζητά ο κ. Τσίπρας να αποσύρω την υπογραφή μου!

Μου ζητά να δεχθώ την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ και τη χρεοκοπία της χώρας. Κι αυτό δεν πρόκειται να το κάνω.

Αλλά η προσπάθεια της Νέας Δημοκρατίας δεν είναι μόνο να αποφύγουμε τα χειρότερα. Είναι να οδηγήσουμε τη χώρα μέσα από απαραίτητες μεταρρυθμίσεις και αλλαγές, σε πορεία Ανάπτυξης.

Γιατί αυτή είναι η μόνη επιλογή που μπορεί να μας βγάλει από το Μνημόνιο!

Και είμαστε η μόνη παράταξη που έχει Σχέδιο για την επιλογή αυτή». 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 09/05/2012 21:40:38

    Πού έχεις μπλέξει καημένε Αντώνη! Σε λυπάμαι!

    • romeo avatar
      romeo @ tak 09/05/2012 21:41:59

      Τακ έχεις δίκιο! Ο καλύτερος άνθρωπος, στη χειρότερη θέση! Εμείς όμως σταθερά μαζί του...

      • tak avatar
        tak @ romeo 09/05/2012 21:44:34

        Ασφαλώς και είμαστε μαζί του και δεν είμαστε οι μόνοι. Τώρα που τελειώνει η "πλακίτσα" των εκλογών, ο κάθε κατεργάρης θα πάει στον πάγκο του. Και θα καλοπορέψει...

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ tak 09/05/2012 21:57:00

          Πρέπει όμως να του επισημάνουμε και τα σφάλματα που έκανε και κάποια απ' αυτά τον οδήγησαν εδώ. Πρέπει να είμαστε χρήσιμοι και όχι αρεστοί. Όχι για την παράταξη αλλά για την πατρίδα που χάνεται.

          • Ιωάννης33 avatar
            Ιωάννης33 @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/05/2012 22:27:27

            Το σφάλμα είναι οτι βάζει νερό στο κρασί του.Ας δοκιμάσει ο λαός τη γλύκα της Αριστεράς και την αλμύρα της δραχμής και τα ξαναλέμε.Και είπαμε...Ο κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Ιωάννης33 09/05/2012 22:57:57

            Τότε συνονόματε θα είναι αργά. Αλλά δεν πρόκειται να κυβερνήσει. Βολεύεται ως ισχυρή αντιπολίτευση.

          • tak avatar
            tak @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/05/2012 09:44:32

            Φυσικά Γιάννη μου εγώ δεν είμαι από αυτούς που του χαϊδεύουν τα αυτιά... Μπορεί να δίνω τη ζωή μου γι αυτόν, αλλά πάντα φώναζα στα στραβά που έβλεπα... Και όπως ξέρεις, εξακολουθώ να το κάνω και θα το κάνω, μέχρις ότου ακούσει αυτά που θέλω να του πω ενώπιος ενωπίω...

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ tak 10/05/2012 10:41:31

            Μερικοί έχετε προνόμια που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν έχουμε (χαχα!) Ελπίζω όχι μόνο να ακούσει αλλά να πράξει.

          • tak avatar
            tak @ tak 10/05/2012 14:04:02

            John καλημέρα. Όσο περισσότερα και μεγαλύτερα προνόμια, τόσο μεγαλύτερη λύπη και απογοήτευση για το γίγνεσθαι!

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 09/05/2012 21:43:48

    Να μου πει ο οποιοσδήποτε ψηφοφόρους των μικρομέγαλων αλαζόνων πεπτωκότων κεντροδεξιών ηγετίσκων (ΔΗΣΥ, ΔΡΑΣΗ, ΛΑΟΣ, κ.λπ.) που δεν κατάφεραν να μπουν στην βουλή αν ο Σαμαράς με την δήλωση του αυτή είναι ή δεν είναι ο αδιαφιλονίκητος ΗΓΕΤΗΣ που εγγυάται την δημιουργία ευρωπαϊκού κεντροδεξιού μετώπου και την απαρέγκλιτη ευρωπαϊκή πορεία της χώρας εντός του ευρώ.

    Για όποιον βλέπει τα πράγματα καθαρά η απάντηση είναι αυτονόητη. Ο Σαμαράς οδηγεί την πορεία της χώρας που κατά πλειοψηφία θέλει την παραμονή μας στο ευρωπαϊκό γίγνεσθαι.

    Μην παρασύρεστε από το ποσοστό της ΝΔ στις τελευταίες εκλογές. Ακόμα και ο Καραμανλής ο πρεσβύτερος να είχε αναστηθεί και να ήταν επικεφαλής της ΝΔ πάλι το ίδιο ποσοστό θα έπαιρνε στο πολιτικό περιβάλλον ακραίου θυμού και λαϊκισμού που επεκράτησε στις εκλογές της 6ης Μαΐου./

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 09/05/2012 21:50:26

    Ἐντάξει,κυβέρνηση σωτηρίας,θά τά βροῦν ὃμως καί στό πρόσωπο τοῦ Πρωθυπουργοῦ;

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 09/05/2012 21:50:28

    Ο Τσίπρας θέλει εκλογές. Τα δύο κόμματα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ είναι χτυπημένα βαριά αό την ήττα της Κυριακής. Με τη ρητορική Μπολιβάρ της Μεσογείου εναντίον των αποικιοκρατών Ευρωπαίων προδοκά να αυξήσει τα ποσοστά και τις έδρες του στις επαναληπτικές. Η "ευρωπαϊκή" προοπτική της χώρας ενδιαφέρει πολύ λιγότερους στις συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ απ' ότι φανταζόμαστε. Το ίδιο έλάχιστα ενδιαφέρει και τους απελπισμένους της κοινωνίας (ανέργους, απλήρωτους εργαζόμενους, χρεωκοπημένους επαγγελματίες κλπ).
    Το ίδιο προσδοκά και ο Καμμένος. Το ίδιο και οι υπόλοιποι μικροί. Σπέκουλα πάνω στα ερείπια. Σε τι διαφέρουν από αυτούς που κατηγορούσαν τόσο καιρό. Μα σε τίποτα.
    Η ΕΕ περιμένει στη γωνία. Αν κάποιοι μέσα στους κόλπους της (Πρωσσία μεριά) είχαν ως σχέδιο την εθελούσια έξοδό μας από την ευρωζώνη, να η ευκαιρία. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτή η εκδοχή. Αλλά αν ισχύειο Θεός να μας φυλάει. Η φρόνηση σε αυτό τον τόπο έχει εξαφανιστεί εδώ και πολλά χρόνια.

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/05/2012 22:35:07

      'Η “ευρωπαϊκή” προοπτική της χώρας ενδιαφέρει πολύ λιγότερους στις συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ απ’ ότι φανταζόμαστε.'
      Ετσι ακριβώς, αν ήξερε ο κόσμος τι γίνεται μέσα στο σύριζα και τις τάσεις υπάρχουν, θα τρόμαζε.

      'Το ίδιο έλάχιστα ενδιαφέρει και τους απελπισμένους της κοινωνίας (ανέργους, απλήρωτους εργαζόμενους, χρεωκοπημένους επαγγελματίες κλπ).'.

      Σαφώς και είναι έτσι. Μόνο που υπάρχουν και αρκετοί ακόμα που το παλεύουμε όσο μπορούμε, κάποιοι μπορεί να δίνουμε και καμιά δουλειά, υπάρχουν νοικοκύρηδες που πασχίζουν. Με τον τσίπρα φεύγουν κι αυτοί αύτανδροι, δεν θα μείνει ούτε αυτό το κομμάτι όρθιο. Ελπίζω αυτό να βοηθήσει να λειτουργήσει το ένστικτο αυτοσυντήρησης.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/05/2012 22:39:22

      H EE έστειλε ένα μήνυμα κόβοντας το 1 από το 5,2 δις που θα εκταμιεύονταν αύριο. Θα μου πείτε τι μας νοιάζει. Αν το έχει αποφασίσει η πλειοψηφία του ελληνικού λαού, καθόλου.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/05/2012 23:03:06

      Γιάννη Καλησπέρα.

      Φυσικά και θα πάει Ο τσίπρας σε εκλογές.

      Χαζός είναι να πάθει ότι και ο Σαμαράς που έμπλεξε στην θολούρα και τα έχασε όλα.

      Μην υποτιμάμε τον Τσίπρα.

      Σιγά μην αφήσει τον Βενιζέλο να τον υπονομεύει ενώ μπορει να πάει σε εκλογές και να τον τελειώσει.

      Απόψε ο Βενιζέλος είχε το ύφος του ανθρώπου που βλέπει τον χάρο να έρχεται.

      Πολλές από τις αναφορές για τον Τσίπρα μου θυμίζουν τα επιχειρήματα της ΝΔ το 81 ότι το Πασόκ θα πέσει λόγω απειρίας και επειδή θα το αδειάσουν οι ξένοι και τα ντόπια συμφέροντα.

      Την συνέχεια την ξέρεις.

      Ο Τσίπρας με την ατάκα που έριξε ότι θα διεκδικήσει την διακυβέρνηση της χώρας δύο βδομάδες πριν τις εκλογές έκανε τους πάντες να μιλάνε για αυτόν.

      Μέχρι σήμερα όσο και αν δεν μας αρέσει δείχνει πολιτική ευελιξία.

      Με τον Βενιζέλο διαλυμένο και τον Σαμαρά σε στρατηγικό αδιέξοδο οδηγεί τις εξελίξεις αυτή την στιγμή.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Aris. A 09/05/2012 23:16:29

        Γειά σου Άρη.

        Το αδιέξοδο στο οποίο βρέθηκε ο Σαμαράς, το προκάλεσε ο ίδιος. Αυτός επεδίωξε εκλογές, σταθμίζοντας μάλλον λάθος τα δεδομένα. Και με λάθος, εκ των υστέρων το λέμε βέβαια, κινήσεις δημιούργησε τους ΑΝΕΛ. Να μην τα ξαναλέμε. Έχουν αναλυθεί επαρκώς πια.

        Αλλά τώρα φοβάμαι ότι δεν έχουμε πολλά περιθώρια ως χώρα. Πολλοί συνάνθρωποί μας επιζητούν πια τον άγνωστο δρόμο της εξόδου από την ΕΕ από το γνωστό δρόμο της δυστυχίας.

        Να ελπίζουμε σε θαύμα; Η τραγωδία που βιώνουμε δεν νομίζω ότι έχει απο μηχανής Θεό.

        • Aris. A avatar
          Aris. A @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/05/2012 23:30:59

          Γιάννη κάτι μου λέει ότι ο Τσίπρας θα το πάει ως το τέλος.

          Κανείς δεν ξέρει τι φιλοδοξίες κρύβει ο καθένας στο κεφάλι του.

          Η Ελλάδα έχει κακοποιηθεί τόσο πολύ από όσους την κυβέρνησαν τα τελευταία τριάντα χρόνια που αποκλείεται να βρεθούν χειρότεροι υπουργοί στον Τσίπρα από όσους έχουν περάσει μέχρι τώρα.

          Για την έξοδο από το ευρώ μην το προεξοφλείς.

          Μην ξεχνάς ότι αυτά που χρωστάμε οι ξένοι τα έχουν πάρει ήδη από τα πανωτιμολόγια της Siemens των υποβρυχίων των Πόρσε κλπ.

          Είναι γνωστό ότι σε λίγο πάμε σε δεύτερο κούρεμα.

          Θα το ζυγίσουν το πράμα an πάει και τους βρει μια αριστερή κυβέρνηση.

          Καιρός και ειδικά οι Γερμανοί να αντιληφθούν ότι το παραμύθι της αγριάδας των απειλών και των ταπεινώσεων έχει όριο γιατί άμα τρελλαθεί ο άλλος και σου κάνει καλοκαιρινό το μαγαζί χάνεις και εσύ.

          Αν αφαιρέσω κάτι γραφικούς τύπου Στρατούλη και κάτι άλλων που ψοφάνε να κάνουν ετους γεροντοεπαναστάτες βρίζοντας τα ΜΑτ ο Τσίπρας έχει κάνει μεγάλο βηματισμό προς το κέντρο τελευταία.

          Εδώ η άνοιξη είναι οργιώδης εκεί στα ξένα;;

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Aris. A 09/05/2012 23:43:08

            Βροχή, βροχή, βροχή....

  5. Mara avatar
    Mara 09/05/2012 21:52:29

    Άχ βρέ Αντώνη τί σταυρό κουβαλάς...
    Όλα τα πυρά... εναντίον σου.
    Πέσανε οι μάσκες και βγήκαν όλων... οι κουκούλες...
    Ο θεός βοηθός!!!

  6. victoria (true) avatar
    victoria (true) 09/05/2012 21:57:22

    Μπράβο.
    Μαζί σου. Την ώρα που θα τα παρατήσεις εσύ, εγώ τότε φεύγω από την αγαπημένη μου χώρα. Και άλλοι πολλοί νομίζω.
    Οπότε κράτα...

  7. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 09/05/2012 22:33:07

    Οταν είδα τα ποσοστά,τον κατηγόρησα τον Σαμαρά για την "συμμετοχή".Χωρίς να κυβερνάς πήγες απο το 33% στο 18%.
    Ομως αυτή ακριβώς η προσφορά του για "θυσία" δείχνει και τις ανώτερες προθέσεις του.Πάρτε παράδειγμα τώρα τον Βενιζέλο.Σκέφτεται την επιστροφή στην εξουσία και τίποτε άλλο.Και δηλώνει οτι δεν θέλει Υπουργούς του Πασόκ.Ξέρει οτι έτσι δεν θα φθαρεί άλλο και μόνο άνοδο μπορεί να έχει.Και η χώρα;Και η ανάπτυξη;Και το ευρώ;Ποιος νοιάζεται για αυτά..

  8. Wolf avatar
    Wolf 09/05/2012 22:46:33

    Είπα και χθες, ήμουν αυτήκοος μάρτυρας, όταν ο Αλέξης έλεγε σε παρέα στελεχών του: μπορούμε να πούμε ότι θέλουμε, αρκεί να φέρνει ψηφαλάκια. Ούτως ή άλλως δε κληθούμε ποτέ να κυβερνήσουμε!!!
    Αυτά ειπώθηκαν, 15 ημέρες πριν τις εκλογές.

    Αντώνη είμαστε μαζί σου και θα είμαστε πάντα.
    Προχώρα με γνώμονα το καλό της πατρίδας, οι Έλληνες δεν έχουμε παρά μόνο εσένα για να σταθούμε πάλι στα πόδια μας.

  9. airman avatar
    airman 09/05/2012 22:53:23

    Αντώνη μάζεψε όλους τους ''παλιους'' και βάλτους απέναντι από τις ευθύνες τους.
    Ο Εθνάρχης κάτι τέτοιους ξέρεις πολύ καλά πως τους χειριζόταν.
    Ο χαρακτήρας σου είναι γνωστός, αλλά ίσως πρέπει να αλλάξεις ''τροπάριο''.
    Ο κόσμος περιμένει δυναμική αντίδραση σε περίπτωση που δεν υπάρξει δυνατότητα σχηματισμού Κυβέρνησης με ''δημιουργική'' προοπτική (μια ''στατική'' Κυβέρνηση θα είναι ότι χειρότερο).

  10. Nικήτας avatar
    Nικήτας 09/05/2012 22:53:50

    Υπεύθυνος. Κράτα γερά Αντώνη. Θα το γυρίσουμε. Είμαστε μαζί σου.

  11. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 09/05/2012 22:56:21

    Bλέποντας την έκφραση του φαντάζομαι τι ζόρι τραβάει. Εδώ εμείς και δεν μπορούμε να ηρεμήσουμε..

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 09/05/2012 23:09:35

    Ας βγει στον κόσμο των πρώην αγανακτισμένων και νυν απελπισμένων να τους μιλήσει. Ας βρει έναν τρόπο να επικοινωνήσει με αυτούς που νοιώθουν πως δεν έχουν τίποτα να χάσουν. Ας τους δώσει να καταλάβουν με ανθρώπινο τρόπο ότι η απελπισία πριν το γκρεμό δεν είναι λόγος να πέσεις. Ας τους πλησιάσει με και δε θα βγει χαμένος. Έστω και τώρα. Το γυάλινο κτήριο της Συγγρού είναι αποστειρωμένο. Ο κόσμος που τον έκανε αρχηγό και που μετά ο ίδιος δεν του έδωσε την δέουσα σημασία, είναι εκεί έξω. Τη λύση δεν θα τη δώσει ούτεο ο Μάνος, ούτε η Ντόρα ούτε κανείς άλλος. Δεν μπορεί να αφήσει να σπεκουλάρουν στην απελπισία οι λαϊκιστές. Κι αν ο κόσμος την δέουσα σημασία, είναι εκεί έξω. Τη λύση δεν θα τη δώσει ούτεο ο Μάνος, ούτε η Ντόρα ούτε κανείς άλλος. Δεν μπορεί να αφήσει να σπεκουλάρουν στην απελπισία οι λαϊκιστές. Κι αν ο κόσμος του αρνηθεί τότε θα έχει τουλάχιστον τη συνείδησή του ήσυχη.

  13. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 09/05/2012 23:47:50

    το οποιο παει απευθειας σε δεσμευμενο ειδικο λογαριασμο. για αυτους δηλ. αρα σιγουρα δεν μας νοιαζει!!!

  14. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 10/05/2012 00:28:52

    ο σαμαρας δεσμεύεται για τα μετρα του ιουνιου. δεσμευεται στην πολιτικη του μνημονιου. εγω απο οτι καταλαβαινω αν εβγαινε το νουμερο θα εκανε κυβερνηση με τον βενιζελο εστω και αν δηλωνε το αντιθετο. το λεω αυτο γιατι εχει πει πολλες φορες οτι δεν θα διακυνδυνευσω την εξοδο της χωρας απο το ευρω. αρα θα εκανα και με το πασοκ κυβερνηση για να το αποφυγω. επεισης καταλαβαινω οτι το προβλημα για την ΕΕ ειναι τα μετρα ιουνιου. τωρα πως ειναι δυνατον να λεει κυβερνηση με ολους για αλλαγη του μνημονιου. και πες λενε ολοι ναι. και γινεται αυτη η κυβερνηση. και ερχεται ψηφος εμπιστοσυνης η ανοχης. ενα απλο παραδειγμα. κατεβαζει νομο ο τσιπρας για παγωμα των μετρων του ιουνιου η αναστολη του νομου για βασικο μισθο 460 ευρω... ο σαμαρας θα ψηφισει ναι? και η δανειακη συμβαση 2 που περιλαμβανει αυτα τα μετρα και πηρε 190+ψηφους τι γινεται?
    .. σορρυ δεν γινονται αυτα. το μονο που μπορει να γινει ειναι να καθησουν ολοι κατω και να αποφασισουν μερικες κοινες προτασεις και να πανε να διαπραγματευτουν με την μερκελ. οχι με την τροικα. με την μερκελ. αν ναυαγισει αυτο τοτε ξανα εκλογες!!! δεν μενει αλλη λυση.