#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/08/2013 11:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς σε Πούτιν: Μειώστε τις τιμές φυσικού αερίου



Προσωπική επιστολή του Αντώνη Σαμαρά προς τον Βλ. Πούτιν με την οποία ζητείται η μείωση τιμών στο φυσικό αέριο από την Gazprom, εστάλη πριν μερικές εβδομάδες στη Μόσχα.

Ο Έλληνας πρωθυπουργός φέρεται να ζητά από τη ρωσική εταιρεία να υπάρξει τιμολογιακή πολιτική, ανάλογη με αυτή σε άλλες χώρες ώστε να υπάρξουν εκπτώσεις στην τελική τιμή με την οποία πωλείται στην Ελλάδα το ρωσικό φυσικό αέριο.

Ο κ. Σαμαράς έθεσε θέμα καλύτερης αντιμετώπισης της ελληνικής αγοράς από τους Ρώσους και μέσω της μείωσης των τιμών να ενισχυθεί η ανταγωνιστικότητα των βιομηχανιών.

Υπενθυμίζεται ότι ενώ βρισκόταν σε εξέλιξη η διαπραγμάτευση για τη ΔΕΠΑ αποκαλύφθηκε ότι η Ελλάδα παίρνει ρωσικό φυσικό αέριο κατά 30% ακριβότερο από άλλες χώρες. Και είναι η πρώτη φορά που μπαίνει θέμα εκπτώσεων από την ελληνική πλευρά η οποία εκφράζει αισιοδοξία ότι μπορεί να επιτευχθούν καλύτερες τιμές και να κερδίσει η χώρα ένα σημαντικό ποσό. Άλλωστε, η Gazprom έχει κάνει εκπτώσεις και σε άλλες χώρες ενώ και η Ελλάδα έχει πετύχει μειώσεις τιμών από άλλες χώρες, όπως την Αλγερία.

Στα τέλη Αυγούστου αναμένεται να έρθει ρωσική αντιπροσωπεία στην Αθήνα για να ξεκινήσει ένας γύρος διαπραγματεύσεων ο οποίος αναμένεται να κρατήσει αρκετά. Πάντως, το θέμα αυτό έχει αναβαθμιστεί από την ελληνική πλευρά η οποία εκτιμά ότι μπορεί να κερδίσει σημαντικά οφέλη. Από την άλλη, απαιτείται μια πολύ προσεκτική διαπραγμάτευση καθώς δεν πρέπει να διαταραχθούν περισσότερο οι σχέσεις με τη Ρωσία, ειδικά μετά το ναυάγιο για τη ΔΕΠΑ και την επιλογή του αγωγού ΤΑΡ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δρυς avatar
    Δρυς 12/08/2013 13:30:07

    Αστείο που είναι, να έχουμε παρεμβάσεις σε τέτοιο επίπεδο, αντί να εμπιστευόμαστε την "αγορά".

  2. panos avatar
    panos 12/08/2013 13:53:38

    ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΕΡΙΟ ΑΠΟ ΡΩΣΙΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.....ΚΟΠΕΛΟΥΖΟΥ ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΤΙΜΗ??? ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ...............ΜΑΚΑΡΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ΑΛΛΑ Ο ΚΟΠΑΛΟΥΖΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΟΠΑΠ.........

  3. Ελευθεριάδου Βούλα avatar
    Ελευθεριάδου Βούλα 12/08/2013 15:45:48

    και φυσικά ευρύτερη χρήση του, σε μας περνάει έξω από την Κομοτηνή, ας το φέρουμε εντός!

  4. ασχετος avatar
    ασχετος 12/08/2013 16:01:36

    Για να δούμεοι φίλοι μας οι Ρώσοι θασυμπονέσουν τους Έλληνες ή θα πράξουν όπως έκαναν και για την Κύπρο;

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 12/08/2013 16:19:00

    Θα επηρεασει και την τιμή του πετρελαίου;
    Με Νόμο δεν καθορίζεται η διαφορά τους;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μεγάλες στιγμές 12/08/2013 22:19:15

      Με το υγραέριο έχει σχέση η βενζίνη. Εδώ είναι φυσικό αέριο για οικιακή ή βιομηχανική χρήση.

  6. Φαύλος Ενάρετος avatar
    Φαύλος Ενάρετος 12/08/2013 17:40:18

    Ναι. Στη συμπόνοια τους να ποντάρουμε.

  7. el eternauta avatar
    el eternauta 12/08/2013 18:53:26

    Περίεργα πράματα , τους πετάς έξω και απο τους διαγωνισμούς τους ζητάς και μείωση τιμών (ρέστα).

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ el eternauta 12/08/2013 22:21:08

      Ποιος τους πέταξε έξω; Σοβαρά τα λες αυτά; Μόνοι τους δεν αποχώρησαν; Ο Σαμαράς δε τα έλεγε απευθείας με τον Μίλερ της Γκαζπρόμ μια φορά το μήνα στο Μαξίμου επισήμως; Απλά φοβήθηκαν το πρόστιμο της ΕΕ για μονοπώλιο και δεν ήθελαν να πληρώσουν άλλα 6δις στονΜπαρόζο τσάμπα και βερεσέ. Στην Τραινοσέ και τα λιμάνια που δεν υπάρχει τέτοιο θέμα θα προχωρήσουν κανονικά σε προσφορές.

    • 13 avatar
      13 @ el eternauta 12/08/2013 22:39:51

      Τα ρέστα, μας τα γυρεύουν αυτοί και όχι εμείς απο αυτούς.Τσαμπουκάτα ζητάγανε τη ΔΕΣΠΑ και τη ΔΕΦΑ.Δεν είχαν δείξει "καλή θέληση" απο νωρίς... Στό πρέσιν λοιπόν κι άς... "φωνάζουν" κάποιοι της ενημέρωσης, για να χτίσουν το καλό προφίλ στο "ξανθό γένος".

  8. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 12/08/2013 20:23:29

    Δε θα μας κάνουν και χάρη, όλη η Ευρώπη πιέζει και πετυχαίνει μειώσεις σε τιμές, είτε με διαπραγματεύσεις είτε με αγωγές και διαιτησία. Αν θέλουν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί θα μειώσουν τις τιμές, αλλιώς υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές...

  9. Δημητρης Α avatar
    Δημητρης Α 12/08/2013 20:29:21

    Μηπως τελικά το ξανασκεφτούν και πάρουν την ΔΕΠΑ μπας και ξελασπώσουμε?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δημητρης Α 12/08/2013 22:21:43

      Μακάρι. Έστω και με κόλπο σύμπραξης για να αποφύγουν το θέμα του μονοπωλίου.

  10. panas avatar
    panas 12/08/2013 23:10:16

    ...η Ελλάδα παίρνει ρωσικό φυσικό αέριο κατά 30% ακριβότερο από άλλες χώρες...

    Μου φαίνεται υπερβολική η διαφορά. Γιατί δεν γίνεται από κάποιον σχετικό μια πιο εκτενής τοποθέτηση - συγκριτική ανάλυση.
    Πως πληρώνουν και με ποιες εγγυήσεις αυτοί που πληρώνουν πιο λίγο;
    Πόσο επηρεάζει την τιμή η απόσταση από την πηγή ή η ποσότητα;
    Τι πληρώνουν χώρες όπως η Βουλγαρία με την οποία πια οφείλουμε να συγκρινόμαστε;
    Τι ποσοστό κέρδους έχουν οι μεσάζοντες εδώ και αλλού;

    Μετά, μπορούμε να δούμε αν υπάρχει κάποιο νόημα και στο αίτημα του πρωθυπουργού. Επιπλέον, ποια σχέση έχουν όλα αυτά με το ταξίδι στην Αμερική...

    • ANORFOGRAFOS avatar
      ANORFOGRAFOS @ panas 14/08/2013 13:39:47

      ,,"Τι ποσοστό κέρδους έχουν οι μεσάζοντες εδώ και αλλού;" σε αυτη την προταση κρύβετε ολη η αληθεια για τις τσιμπημενες τιμες για ολα τα αγαθα στην Ελλαδα και την αδυναμΙα ΚΑΙ απροθυμια του κρατους να κανει κατι για να προστατέψει τους καταναλωτές απο εναρμονισμενες πρακτικές στις τιμες και την αισχοκερδια των εταιριων..οσο για την επιστολη που εστειλε ο Σαμαρας σιγουρα ασχοληθηκε μαζι της η καθαριστρια του Κρεμλινου(υπαναχωρηση Ελληνικης πλευρας σε παραγγελια bmp3,τελος αγωγου με ρωσσια, επιλογη του αζερικου,κοροιδια με ΔΕΣΦΑ- ΔΕΠΑ)
      Υ.Γ Ο Σαμαρας εστειλε την επιστολη περισσοτερο για το θεαθηναι,αλλα μαλλον το μονο που καταφερε ειναι να εκνευρισει ποιο πολυ ..του την φυλανε και δυστηχως μαζι του, την φυλανε και στην Ελλαδα ,ετσι ειναι τα προσωπα φευγουνε ΓΑΠ ,Σαμαρας κτλ ομως οι πολιτικες τους μενουνε, η φοβια τους να κοιταξουνε και αλλου εκτος απο βερολινο και Ουάσινγκτον ή μολις το κανουνε να υπαναχωρουνε με την πρωτη απειλη για καρπαζια.. δεν ξεχνιουνται ευκολα ουτε οι πολιτικοι Ελληναδες τους παιζουμε ολους στα χερια μαλλον το αντιθετο ισχύει