#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2012 23:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: "σέβομαι το μήνυμα του Ελληνικού λαού"



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνης Σαμαράς έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ζήτησα ισχυρή εντολή.

Ο λαός αποφάσισε διαφορετικά.

Σέβομαι το μήνυμά του…

Το σημερινό αποτέλεσμα εκφράζει την απογοήτευση του Ελληνικού λαού για τα αδιέξοδα της οικονομικής πολιτικής που εξάντλησε τα όρια της αντοχής του, μια που δεν περιελάμβανε τις αναγκαίες πολιτικές Ανάπτυξης.

Αυτό για το οποίο εξ αρχής επιμέναμε, μέσα κι έξω από την Ελλάδα. Κι εξακολουθούμε να επιμένουμε.

Το γεγονός ότι η Νέα Δημοκρατία αναδεικνύεται πρώτο κόμμα, αυξάνει τις ευθύνες της, μια που πλέον αποτελεί το μόνο πυλώνα πολιτικής σταθερότητας στην Ελλάδα.

Είμαστε έτοιμοι να αναλάβουμε την ευθύνη σχηματισμού κυβέρνησης Εθνικής Σωτηρίας, με δύο αποκλειστικές επιδιώξεις:

Την παραμονή στο ευρώ και την τροποποίηση πολιτικών του Μνημονίου, ώστε να υπάρξει Ανάπτυξη και ανακούφιση της κοινωνίας.

Σήμερα καταθέτω αυτή την ανοικτή πρόταση προς όλες τις δυνάμεις που δέχονται την ευρωπαϊκή πορεία της χώρας και την ανάγκη αλλαγής της οικονομικής πολιτικής.

Κατανοώ την οργή του κόσμου, αλλά η Παράταξή μας δεν θα αφήσει την Ελλάδα ακυβέρνητη».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 06/05/2012 23:13:32

    Πρόεδρε διώξε τα σαπρόφυτα από την ΝΔ. Οι βουλευτές που έχεις και που έχουν βγάλει φύκια ΔΕΝ αντιπροσωπεύουν την Βάση της ΝΔ. Βάλε επαγγελματίες, ανθρώπους της κοινωνίας. Και επιτέλους φτιάξε έναν τηλ. σταθμό και έναν ραδιοφωνικό.

    • @NPetropoulos avatar
      @NPetropoulos @ Tassos 07/05/2012 09:49:09

      Το περίεργο είναι ότι παρασυρθήκαμε στη ρητορική του μνημονίου και όχι στους λόγους που μας οδήγησαν σε αυτό.

  2. Δαναός avatar
    Δαναός 06/05/2012 23:14:27

    Πρόεδρε έκανες έναν καλό αλλά άνισο αγώνα ενάντια στα θηρία!
    Είμαστε μαζί σου. Για την πατρίδα!
    Στεναχωρηθήκαμε αλλά δεν σκύβουμε το κεφάλι!
    Συνεχίζουμε!

    • Heaven avatar
      Heaven @ Δαναός 06/05/2012 23:32:38

      αγαπητε Δαναέ,
      έκανε και λάθη! πολλά λάθη!
      αυτή την ώρα τον στηρίζουμε κριτικά όχι άκριτα!
      όχι άλλο χάιδεμα στα αυτά!
      του δινουμε δυναμη να σταθει ορθιος, αλλά για μια φορά επιτελους να ακουσει!
      κουραστήκαμε να φωνάζουμε να ξεκαθαρίσει την μπλέμπα!!

      • Zaneta avatar
        Zaneta @ Heaven 07/05/2012 00:13:42

        επαναληπτικές εκλογές με λίστα που δεν θα περιέχει ΚΑΝΕΝΑΝ απο την πλέμπα που εκλέχτηκε με σταυρό! Αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟ θα τον βγάλει μπροστά. Θέλει ΤΟΛΜΗ ΚΑΙ ΡΗΞΕΙΣ πρόεδρε το όραμα...

      • Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
        Στυλιανός Παπαδόπουλος @ Heaven 07/05/2012 00:49:44

        Το μόνο του λάθος, ήταν ότι μπροστά στην ευθύνη που επέβαλλε η κατάσταση θέλησε να διατηρήσει όποια ενότητα μπορούσε να υπάρξει.
        Την ίδια στιγμή που διακήρυσσε ότι δεν θα υπάρξει συγκυβέρνηση, οι διάφοροι Αβραμόπουλοι, Βαρβιτσιώτηδες, Μητσοτάκηδες, Σπηλιωτόπουλοι, κλπ, τον υπονόμευαν και έδιναν λαβή στα εκδοτοεργολαβικά συγκροτήματα να καλλιεργούν την θεωρία της διάσωσης του ΠΑΣΟΚ' και να εγκαλούν την Ν.Δ. για αναξιοπιστία και διπλή γλώσσα.
        Όπως σημειώνω και αλλού, εκεί όπου κάποιοι βλέπουν κλαυθμό και οδύνη μια άλλη ματιά δείχνει ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ.
        Ες αύριον...

        • Heaven avatar
          Heaven @ Στυλιανός Παπαδόπουλος 07/05/2012 01:04:13

          εάν και βεβαιως ξεκαθαρίσει με τη μπλεμπα.
          ακόμη δεν προλαβε να εκλεγει ο Κακλαμάνης και αρχισε να τον αμφισβητει στο Μέγκα.
          ασε που είπε οτι ειναι καιρος να ενωθει η κεντροδεξιά!!!

          • juliet avatar
            juliet @ Heaven 07/05/2012 08:14:55

            Heaven
            Καλημέρα ,καλή βδόμαδα
            πόσο πονάνε αυτά που λες!!!!!!!!!!!Με την αποχώρισή παλιά του είχε γράψει και ένα γράμμα ...ξέρεις για φιλίες ,για .....αλλά έπρεπε να ακολουθήσει το δρόμο του και ο μεν ένας έμεινε στην εξορία χρόνια και ο ''φίλος''πήρε αξιώματα υπουργεία ,δημαρχείο ....έχασε ,είπε ,έκανε και πάλι στα πράγματα.Και ξέρουμε και οι δυό ότι πάλι θα τον ξαναπουλήσει.
            Ποιός ήτανε υπεύθυνος για τις λίστες ...;σήμερα έπρεπε να είναι σπίτι του.Αλλά μάλλον αναλυτή των αποτελέσματων θα τον απολαύσουμε και αυτόν....Ο Ψυχάρης εκλέκτηκε; Χθες πάντως χορτάσαμε αυτούς που πολεμήσαμε για να κάνουμε μια νέα αρχή!
            Και βέβαια οι αναλύσεις τους ήτανε οι ίδιες που έλεγαν πριν τις εκλογές .
            Φίλε ,θα τον ξαναδούμε στη βουλή και που ξέρεις ....και σε υπουργείο και που λένε ...και γ... τα υπουργεία.

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 06/05/2012 23:19:28

    Με τα παρόντα δεδομένα η καλύτερη λύση. Δεν συγκυβερνάει με ΠΑΣΟΚ και πετάει το μπαλάκι στους υπολοίπους. Και φυσικά να πάρει και ο λαός μια γεύση κυβέρνησης Τσίπρα και Καμμένου. Αλλιώς επαναδιεξαγωγή... αφού έχει αισθανθεί στο πετσί του ο Ελληνικός λαός κάποια πράγματα...

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ TopGunZ 06/05/2012 23:23:58

      Τι εννοείς κυβέρνηση "Τσίπρα-Καμμένου";;;
      Μας πη..νε που μας πη..νε οι Αφγανοπακιστανοί, να μας απαυτώνουν μετά και με κυβερνητική εντολή...;;;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Βασίλης Γκιώνης 07/05/2012 00:29:17

        Αυτό δεν έβγαλε η κάλπη? Αυτό δε θέλει ο λαός? Ας το λουστεί έτσι πειραματικά λίγο ο λαός να δει τι ωραίο και καλό που είναι το Αμπντουλάχ...

        • madprof avatar
          madprof @ TopGunZ 07/05/2012 01:58:24

          Ο λαός μικρέ, έχει λουστεί τα χειρότερα με τους πασοκονουδουλόφιλους!

        • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
          ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ TopGunZ 07/05/2012 08:25:29

          Σωστα΄Τοp Gunz. Κι εγώ αυτό λέω. Η καλύτερη λύση για να αυξηθούν τα ποσοστά της από μεριάς.
          Δεν έχει καταλάβει κανείς από τους Συριζαίους-Καμμένους ότι ο λαός δεν επιβράβευσε την αντιμνημονιακή πολιτική αλλά τους έδωσε εντολή να ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ σύμφωνα με όσα είχαν εξαγγείλει.
          Οπερ έδει δείξαι.
          Προβλέπω απομυθοποίηση των πάντων,κοινώς ξεβράκωμα.
          Το δε θέμα της φωνής της ΝΔ στα ΜΜΕ -το έχω ξαναπεί- είναι κορυφαίο ζητούμενο. Και το ποσοστό που πήρε ο Σαμαράς ΧΩΡΙΣ να έχει φωνή στα ΜΜΕ, τα οποία μας είχαν κατακλύσει με αντισαμαρικό μένος είναι νίκη (αλλά μην ξεχνάμε ότι αυτή τη στιγμή είναι ο πρώτος και ας μην τον εξισώνουμε με το πασοκ που συνετρίβη-διελύθη).
          Τέλος, ας σκεφτούμε πώς ένας πολιτικός σχηματισμός δύο σχεδόν μηνών, αυτός του Καμμένου είχε λόγο στα ΜΜΕ και πέτυχε σημαντική νίκη. Κάποιος έβαλε πλάτη.....
          Τέλος, ικανοποίηση προκάλεσε η εκτός της βουλής παραμονή της Μπακογιάννη και Καρατζαφέρη, άνθρωποι χωρίς έρμα και ηθικό έρεισμα στην πολιτική.

  4. ain avatar
    ain 06/05/2012 23:24:58

    Πρόεδρε ήλθε πάλι η ώρα! το 'χουμε ξαναζήσει άλλωστε! πάνω απ΄ όλα η Ελλάδα!

  5. partyman avatar
    partyman 06/05/2012 23:28:19

    προσοχή Α.Σ., τυχόν συγκυβέρνηση με Πασόκ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ την παράταξη και τα ιδανικά που αυτή εκπροσωπεί..
    ΑΚΟΜΑ και η διαροή για τυχόν τέτοια πιθανότητα ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ.

    δεν πρέπει να επαναληφθεί το λάθος του Νοεμβρίου '11

    η κατάσταση είναι πολύ κρίσιμη.. οι επιλογές ελάχιστες..
    ο Καμμένος αποκλείει την ΝΔ από οποιαδήποτε συζήτηση, οπότε ακόμα λιγότερες επιλογές..

    Λοιπόν, τι μένει?
    -ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΗ της παράταξης.. ΟΛΑ τα πρόσωπα βαρύδια να εκδιωχθούν άμεσα..
    κάλλιο αργά παρά ποτέ.. ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ποιούς εννοώ
    -ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΜΕ -προσωρινά- δυνατότητα σχηματισμού κυβέρνησης στον Τσίπρα.. Δεν μπορεί να σταθεί οποιαδήποτε άλλη συγκυβέρνηση..να είμαστε ρεαλιστές
    -ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ παντού, ανακατάταξη όλων των κομματικών δομών..
    -ΑΝΑΚΑΘΟΡΙΣΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΣΤΟΧΩΝ, ΚΑΘΑΡΑ ΛΟΓΙΑ & ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΑ- Τέλος στις υπαναχωρήσεις και ατολμίες

    Τολμάμε?

    κ.Σαμαρά είναι η ώρα της κρίσης. Αποφασιστικότητα και Τόλμη.

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 06/05/2012 23:31:22

    1. Ήρθε η ώρα της Αριστεράς! Λες και δεν κυβερνούσε τόσα χρόνια.
    2. Η πρωτοφανής αποχή είναι δηλωτική πολλών πραγμάτων. Δεν μπορείς όταν καίγεται το σπίτι σου να απέχεις.
    3.Κυβέρνηση είναι δύσκολο να γίνει. Και να σχηματιστεί θα είναι βραχύβια.
    4.Ο δικομματισμός, σύμβολο της μεταπολίτευσης φαίνεται να τέλειωσε, αλλά κοιτώντας πιο προσεκτικά δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Απλά το δίπολο έχει λίγο σκεδαστεί.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/05/2012 23:37:39

      Γιάννη είναι μια ήττα των κουφών των δύο κομμάτων.

      Και η ΝΔ και το Πασόκ πάσχουν από τα ίδια σύνδρομα που τα κάνει απωθητικά.

      Αλαζονεία και παρέες.

      • bird avatar
        bird @ Aris. A 07/05/2012 00:44:08

        Ήττα για τη χώρα είναι. Όταν οδηγούμαστε σε ακυβερνησία και χάος νίκη δεν μπορεί να είναι για κανέναν και ήττα πρέπει να είναι για όλους ανεξάρτητα από το αν είδε άνοδο ή πτώση ποσοστών. Μιλάω εθνικά, όχι κομματικά. Για όσους καταλαβαίνεται από το πρώτο, γιατί από το δεύτερο βλέπω οτι όλοι καταλαβαίνουν. Έπρεπε να είχαμε κυβέρνηση σήμερα. Έστω αυτοδύναμη αριστερά ή αυτοδύναμη ανανεωμένη ΝΔ. Όχι αυτό το μπάχαλο.

      • Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
        Στυλιανός Παπαδόπουλος @ Aris. A 07/05/2012 01:00:17

        Που την είδες την αλαζονεία αγαπητέ μου;
        Στην κρυστάλλινη διαύγεια λόγου και την διάθεση συζήτησης σε πραγματικές βάσεις;
        Ρίξε μια ματιά στην κρατική τηλεόραση να δεις την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αλαζονεία, την έως Ύβρεως έπαρση που εκπέμπουν τα πρόσωπα του αυτοθεωρούμενου ως νέου MEGAλου κόμματος, από τους γραφικούς τύπους όπως τον συνδικαλιστή με το καδρόνι μέχρι τους τάχα μου σοβαρούς όπως τον Δραγασάκη που η κα Στάη υποδέχθηκε ως μέλλοντα πρωθυπουργό...
        Ες αύριον...

    • ΑΜ Παπαιωαννου avatar
      ΑΜ Παπαιωαννου @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/05/2012 00:49:31

      1. To ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ειναι και ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ Αριστερα

      2. Η Πραγματική αποχή είναι πού μικρότερη. Το αχρηστο και ανικανο κράτος δεν έχει κανει εκκαθαριση των εκλογικων καταλόγων (δεν μπορεί να είναι εγεγραμμένοι 9.850.000 σε πληθυσμό 10.800.000)

      3. Κυβέρνηση θα γίνει με τους ικανους. Θα φυγει η 'μπλεμπα' και θα γίνει

      4. Ο δικοματισμός παντα θα υπαρχει. Οι κυριαρχες τάσεις ήταν και θα είναι Σοσιαλδημοκρατια και Χριστιανοδημοκρατια

      • ΑΜ Παπαιωαννου avatar
        ΑΜ Παπαιωαννου @ ΑΜ Παπαιωαννου 07/05/2012 01:58:05

        Αν πάρουμε τα στοιχεία της απογραφής του 2011, κάτω των 18 ετών είναι 2.100.000.

        Ο συνολικός πληθυσμός ήταν 10.787.690 και άρα θα έπρεπε να είναι εγγεγραμμένοι 8.690.000 περίπου, αντι 9.880.000 που το υπουργείο λέει ότι είναι τώρα.

        Συνεπώς το ποσοστό αποχής είναι -18% περίπου απο αυτό που ανακοινώνεται

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ ΑΜ Παπαιωαννου 07/05/2012 16:16:42

          Εχουμε ένα Βυζαντινό κρατικό μηχανισμό, που δεν ξέρει ούτε τους πεθαμένους, και παριστάνουμε τους Ευρωπαίους του 21ου αιώνα.
          Ύβρις!

  7. rally monkey avatar
    rally monkey 06/05/2012 23:34:00

    εαν επανασυμπραξει με το ΠΑΣΟΚ κατα οποιονδηποτε τροπο και για οποιονδηποτε λογο στις επομενες εκλογες η δυσαρεστη εκπληξη θα ειναι μεγαλυτερη (για ολους μας)

  8. Αδεισιδαίμων avatar
    Αδεισιδαίμων 06/05/2012 23:34:39

    Να η ευκαιρία να διώξει τη σαβούρα και τα βαρίδια που απέμειναν.

  9. Pluto avatar
    Pluto 06/05/2012 23:34:44

    Ο Σαμαράς είναι παριώτης καί υπεύθυνος άνθρωπος,δίχως να διεκδικεί το αλάθητο!Ξέρει τί επαπειλεί την χώρα,ποιοί είναι οι διερμηνείς της τρόϊκα καί των Γερμανών,ποιοί είναι η 5η φάλαγγα εντός Συγγρού, ποιοί εκ των αντιπάλων τηρούν τον λόγο τους.Εχει περιθώρια επιλογών, απ` αυτές θα κριθεί.
    Οι νέες εκλογές είναι δίκοπο μαχαίρι. Ο κόσμος μπορεί κάλλιστα να επαναλάβει, πολύ πιό έντονα,την καταδίκη της καθ` υπαγόρευσιν από τους δανειστές πολιτικής (ή ό,τι αντιλαμβάνεται σαν τέτοια πολιτική).Τελικά, η τακτική εκλογές μέχρι να κάτσει η μπίλια, θέτει το ερώτημα : σε ποιόν;;;

  10. man8os avatar
    man8os 06/05/2012 23:40:00

    Το ρεαλιστικο σεναριο ειναι να επιδιωχτει προγραμματικη συμφωνια συγκυβερνησης. Αυτη μπορει να γινει με οποιονδηποτε συμφωνισουμε εκτος απο το ΠΑΣΟΚ.

  11. Padron avatar
    Padron 06/05/2012 23:43:28

    Ακούστε τον Αρούλη στον ΣΚΑΙ, και δεν χρειάζεται πολύ ψάξιμο για το πατατράκ.

  12. σταυρος avatar
    σταυρος 06/05/2012 23:51:13

    Το σημερινο αποτελεσμα εξεπληξε αυτους που ειχαν χασει την επαφη τους με την κοινωνια και πιστευω οτι αυτο συνεβει και στο κομμα μας....ο προεδρος ας προσεξει αυτους που του χαιδευουν τα αυτια και του κλεινουν τα ματια μπροστα στα προβληματα ενος ολοκληρου λαου...ειχα γραψει κατι για το μεγεθος της συγκεντρωσης στο ζαππειο αλλα το σχολιο μου ειχε σβηστει,δυστυχως...ηταν προειδοποιηση για οτι θα συμβει...δεν πειραζει,ισως σβηστει κι αυτο αλλα οι φωνες των οπαδων της νδ θα φτασουν τελικα στον αντωνη σαμαρα....αν ο προεδρος δεν εμπαινε στην κυβερνηση παπαδημου τωρα θα περναγε το 40% χαλαρα.....

    • Πτωχοπρόδρομος avatar
      Πτωχοπρόδρομος @ σταυρος 07/05/2012 00:19:04

      Μα νομίζω ήταν ξεκάθαρο εξ' αρχής ότι ο Σαμαράς δεν ήθελε να κυβερνήσει . Ποιός λογικός θα ήθελε μια ωρολογιακή βόμβα να σκάσει στα χέρια του. Η ευθύνη είναι συλλογική και καλύτερα να σκάσει στα χέρια των κατασκευαστών της. Ο Τσίπρας ονειρεύτηκε να γίνει για μια νύχτα βασιλιάς , μόνο που αυτή η νύχτα θα περάσει πάνω από το πτώμα του. Προς το παρόν σημασία έχει να κερδίσουμε χρόνο σαν χώρα,
      περιμένοντας το μπαμ λίγο δυτικότερα ! Έχει ο Θεός !

  13. karenin avatar
    karenin 06/05/2012 23:59:26

    Εγραψα το μεσημέρι για την ιστορία που θα αδικήσει τον Σαμαρά. Και δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά απο την στιγμή που το πολιτικό του όχημα η ΝΔ, ηταν καταδικασμένη να ακολουθήσει το Πασοκ. Και αν γλύτωσε την συντριβή, το οφείλει που στην θέση του Καμμένου δεν θρέθηκε κανένας σοβαρός πολιτικός.
    Τώρα αποτελεί νομοτέλεια για τις πολιτικές ανάγκες της χώρας η ίδρυση μεγάλων πολιτικών συνασπισμών στους οποίους οι τωρινοί ηγέτες είναι εμπόδιο.

  14. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/05/2012 00:09:28

    Πεποίθησή μου,ὃτι δέν ἦταν λάθος ἡ συμμετοχή μας στήν κυβέρνηση Παπαδή μου τόν Νοέμβριο τοῦ '11,δέν γινόταν ἀλλιῶς.Καί δέν πιστεύω ὃτι ἂν δέν συμμετείχαμε θά παίρναμε σήμερα παραπάνω ποσοστά,ἂν ἦταν ἒτσι,γιατί δέν μᾶς πέρασε ὁ Σύριζα,πού δέν συμμετεῖχε σέ καμμία μνημονιακή συγκυβέρνηση...
    Ταπεινή μου ἂποψη,πρέπει νά πᾶμε ξανά σέ ἐκλογές.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/05/2012 00:31:22

      Εννοείται ότι πάμε πάλι σε εκλογές. Απλά η δήλωση του Προέδρου είναι άρτια από άποψη τακτικής. Όταν θα γίνουν οι αναμενόμενες επαναληπτικές, ας σαρώσει τη λίστα. Δεν έχουμε πλέον τπτ να χάσουμε. Η υπονόμευση της επόμενης μέρας είναι δεδομένη.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ TopGunZ 07/05/2012 00:59:10

        Τό μόνο πού φοβᾶμαι σέ ἐπικείμενες ἐπαναληπτικές ἐκλογές,εἶναι ἡ περαιτέρω ἂνοδος τῆς Χρυσῆς Αὐγῆς,κι αὐτό γιατί εἶναι μαύρος μπαλαντέρ,δέν τόν θέλει κανείς μαζί του καί θά χει πολλά κουκιά δικιά του.

  15. Ακαυτος avatar
    Ακαυτος 07/05/2012 00:29:25

    Μην κάνεις κανένα λάθος και κάνεις κυβέρνηση και μας τρελάνεις εντελώς. Ο λόγος στους ΣΥΝγΚΑΜΜΕΝΟΥΣ...

  16. Ακαυτος avatar
    Ακαυτος 07/05/2012 00:30:23

    Επαναληπτικές εκλογές και όπου βγάλει ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του.

  17. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 07/05/2012 00:46:15

    Επαναληπτικες εκλογες θα δωσουν πρωτια στο ΣΥΡΙΖΑ . Θα ειναι τραγικο λαθος

    • Ακαυτος avatar
      Ακαυτος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 07/05/2012 00:53:07

      Ας πάρει την ευθύνη ο Αlexis και ο λαός που τον ψήφισε για ότι θα επακολουθήσει.

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 07/05/2012 02:02:38

      Aς πάρει πρωτιά και ο Σύριζα. Για να μπουν τα πολιτικά πράγματα, μαζί με τον κάθε κατεργάρη στη θέση τους. Καμιά φορά αξίζει να περιμένεις να σε διαλέξουν, αντί να παρακαλάς

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Σωκράτης 07/05/2012 03:06:53

        Καθε επιλογή έχει και το τίμημά της , το οποίο , ότι και να γίνει, το πληρώνεις.

  18. Ελληνική Φιλοσοφία avatar
    Ελληνική Φιλοσοφία 07/05/2012 00:50:21

    O λαός τους έβαλε στη Βουλή. Έλεος τα χρεώσατε όλα στο Σαμαρά, αλλά όχι και το αποτέλεσμα της δικής μας ψήφου. Η μαγική λέξη για τους Έλληνες "προσωπική ευθύνη".

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Ελληνική Φιλοσοφία 07/05/2012 02:59:07

      Αγνωστες λέξεις .

  19. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 07/05/2012 01:03:07

    Αντικειμενικά ο Αντώνης Σαμαράς έκανε το καλύτερο που μπορούσε.

    Δεν υπήρχε κάτι άλλο να κάνει. Ειδικά με μια ΝΔ που κουβαλάει μια βαριά αρνητική πρόσφατη ιστορία.

    Η εναλλακτική επιλογή ήταν να γίνει κι αυτός λαϊκιστής και να κυβερνήσει στα ερείπια της Ελλάδας το Δεκέμβριο του 2011 όπως πολλοί αμετανοήτοι σχολιαστές συνεχίζουν ακόμα και τώρα να πιπιλίζουν στη στενοχώρια τους μέσα.

    Ο λαός παρασύρθηκε από το λαϊκισμό του Τσίπρα ο οποίος κινήθηκε προεκλογικά σαν το παλιό ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του 80.

    Οι πρώην πασόκοι ψήφισαν την μετεμψύχωση του παλιού ΠΑΣΟΚ, τον ΣΥΡΙΖΑ.

    Το μόνο καλό είναι ότι εκτονώθηκε ο λαός και τώρα θα δούν όλοι τί εστί η ουτοπική λαϊκίστικη ελαφρότητα και κενότητα του πολιτικού λόγου του ΣΥΡΙΖΑ. Μαζί με μια Χρυσή Αυγή να κονταροχτυπιούνται στη βουλή.

    Ειδικά σε λίγο καιρό που θα έρθει η τρόϊκα στην Ελλάδα και θα συζητήσει με την αξιωματική αντιπολίτευση, δηλαδή τον ΣΥΡΙΖΑ πλέον, θα δουν όλοι τις τζάμπα μαγκιές του Τσίπρα. Ο λαϊκισμός θα χτυπήσει κόκκινο και η φούσκα θα σπάσει, θα ξεφουσκώσει.

    Δηλαδή, θα έχουμε πρώην πασόκους, προσφάτως συριζέους κοψοχέρηδες.

    Ο Σαμαράς, λοιπόν, μίλησε για κυβέρνηση "εθνικής σωτηρίας" θέλοντας να πει ότι ότι θα πρέπει να κυβερνήσει για λίγο καιρό ΚΑΙ με τον ΣΥΡΙΖΑ. Το πιό πιθανό είναι ο Τσίπρας να αρνηθεί μια τέτοια συγκυβέρνηση σε μια έκρηξη μαξιμαλισμού/μεγαλομανίας με αναπόφευκτο αποτέλεσμα τις νέες εκλογές άμεσα.

    Στις νέες εκλογές, όμως, θα έχουν τελειώσει οι ψευδαισθήσεις. Ο Σαμαράς στις νέες εκλογές θα πάρει όλες τις ψήφους από τα κομματίδια της κεντροδεξιάς (χαμένη ψήφος) και θα κυβερνήσει μετά τις νέες εκλογές τελικά ως απόλυτος κυρίαρχος.

    Εδώ θα είμαστε. Είχαμε μια τακτική υποχώρηση. Αναμενόμενη σε συνθήκες ακραίες. Αλλά ο πόλεμος επ' ουδενί δεν χάθηκε.

    Σαμαρά είμαστε μαζί σου. Είσαι παλικάρι.

    Ψηλά το κεφάλι, όλοι μας!

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 07/05/2012 04:21:41

      "είχαμε μια τακτική υποχώρηση"

      Οποία ανακρίβεια! Αυτό φαντάζομαι πως έλεγαν και οι παρατρεχάμενοι σε κάποιον Ναπολέοντα μετά από κάποιο Βατερλό. Αντί να δείτε την αλήθεια και να πείτε τα πράγματα με το όνομά τους, καταφεύγετε σε ευφημισμούς. Και περιμένετε να πεισθεί ο λαός και να εμπιστευθεί το πρόγραμμά σας.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Αντίθεσις 07/05/2012 09:17:34

        Ποιά αλήθεια κύριε; Οπως ο λαός διάλεξε την προηγούμενη τετραετία το "λεφτά υπάρχουν" χωρίς να δεί πρόγραμμα κλπ και την πλήρωσε έτσι και σήμερα θα υποστεί τις συνέπειες των επιλογών του.
        ΄Ηδη μετράμε και νέο "κωλοτούμπα". Τον Τσίπρα, ο οποίος έλεγε ως μοναδικό στόχο του το έξω από το μνημόνιο χωρίς καμμιά διαπραγμάτευση και χτες είπε ότι θα κάτσει στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων.
        Εχουμε να δούμε κι άλλα.

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/05/2012 01:13:41

    H μονη συγκυβερνηση μπορει να γινει με το ΠΑΣΟΚ γιατι πολυ απλα μονο αυτα τα δυο κομματα ειναι υπερ του προγραμματος.
    Τα υπολοιπα ειναι εκτος πραγματικοτητος.Δεν ενδιαφερεται κανεις για τις πικριες του παρελθοντος.

    • Άργος avatar
      Άργος @ ψυχραιμια 07/05/2012 01:43:00

      Ας ενωθούν, τότε, για να μην κοροϊδευόμαστε! Ας πάρουν και την Ντόρα σου και τον Μάνο που πιστεύουν τα ίδια.

      Απ' ό,τι είδες, ο Λαός ΔΕΝ "ΜΑΣΑΕΙ", πλέον. Και τόσο καιρό που "μάσαγε", για την μάσα τ'οκανε, ο μπαγάσας. Τώρα, δεν υπάρχει φράγκο για πάρτη του, οπότε όχι μόνο δεν κάνει τα στραβά μάτια, αλλά τα άνοιξε, διάπλατα, ο αθεόφοβος!!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ψυχραιμια 07/05/2012 01:47:11

      Δεν στέκει κυβέρνηση μόνο με το ηττημένο και καταδικασμένο ΠΑΣΟΚ.

      Χρειάζεται και τρίτο κόμμα.

      Και αυτό είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Δεν θα δεχτεί, το πιθανότερο, αλλά αυτή είναι η λογική εξέλιξη.

      Πάμε σε νέες εκλογές σύντομα, απλά θα γίνει αυτό που έχει πει προεκλογικά ο Σαμαράς:

      "Πιθανόν να οδηγηθούμε σε νέες εκλογές όχι με δική μας ευθύνη αλλά γιατί οι άλλοι δεν θα μπορούν να συνεργαστούν μαζί μας".

      Θυμηθείτε το!

      Στο τέλος ο Σαμαράς θα είναι ο απόλυτος κυρίαρχος.

      Ο λαός εκτίθεται αυτή τη στιγμή με την επιλογή του γιατί έβγαλε στο φώς τον ουτοπικό λαϊκισμό του Τσίπρα και τον ψεύτικο πατριωτισμό της Χρυσής Αυγής που ζούσαν ώς τώρα στο σκοτάδι, στο περιθώριο, στο βολικό περιθώριο, της ανέξοδης κριτικής, του αφορισμού, της καταγγελίας ως αυτοσκοπού.

      Το φως θα κάψει το λαϊκισμό.

      Θα εκτεθούν μόνοι τους πολύ σύντομα.

      Εδώ θα είμαστε κυρίες και κύριοι.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 07/05/2012 01:49:33

        Χαίρομαι για το αποτέλεσμα. Και δεν αισθάνομαι αιρετικός που το λέω αυτό. Φαίνεται ότι έπρεπε να βγουν οι ακρίδες στην επιφάνεια, στο άπλετο φως .

        Όπως έχει πει ο Ελύτης:

        «Τί πρέπει να είναι ο άνθρωπος; Ηλιοπότης και ακριδικτόνος».

  21. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 07/05/2012 01:14:12

    Όπως παρασύρθηκε και από τον λαϊκισμό του Καμμένου. Την μετεμψύχωση του πασοκοποιημένου Έλληνα που συνήθιζε να ψηφίζει ΝΔ. Όλα αυτά όμως θα πέσουν σαν χάρτινοι πύργοι όταν θα έρθει η ώρα. Πολύ σύντομα, με τις νέες εκλογές που έρχονται κατά πάσα πιθανότητα

  22. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 07/05/2012 01:21:08

    Το είχα πει από την πρώτη στιγμή: Με αυτά τα ψηφοδέλτια δεν θα είχε τύχη. Έδιναν μια εικόνα Σαμαρά "γειωμένου" στην μιζέρια της παλιάς ΝΔ, όχι μιας ΝΔ ανεβασμένης στο ύψος του Σαμαρά. Και, μολονότι άφηνε να εννοηθεί ότι, μετά τις εκλογές θα προχωρούσε σε ρηξικέλευθες πρακτικές, δεν ήταν αντιληπτό σε όλους όσους αδημονούσαν.
    Ως προς την "ανάπτυξη", ο κόσμος βαρέθηκε με το περιτύλιγμα. Θέλει προτάσεις ΚΑΙ για το περιεχόμενο. Που η ΝΔ δεν έδειξε να διαθέτει, περισσότερο από τους λοιπούς. Είναι αστείο, αλλά ο μόνος, που έδινε κοστολογημένες προτάσεις ήταν ο Μάνος. Οι επιδοτήσεις σε κτηνοτρόφους και πολυτέκνους δεν είναι "αναπτυξιακή πολιτική".
    Ένα είναι σίγουρο. Η Μεταπολίτευση τελείωσε, καταπέφτοντας με πάταγο. Η ΝΔ, των άτολμων ακροβασιών μεταξύ παλαιοκομματικού κοσμοπολιτισμού και εθνιστικού λόγου, είτε θα ακούσει τις προσδοκίες των ψηφοφόρων και θα ανανεώσει τα ψηφοδέλτια και την διδασκαλία

  23. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 07/05/2012 01:22:26

    Το είχα πει από την πρώτη στιγμή: Με αυτά τα ψηφοδέλτια δεν θα είχε τύχη. Έδιναν μια εικόνα Σαμαρά "γειωμένου" στην μιζέρια της παλιάς ΝΔ, όχι μιας ΝΔ ανεβασμένης στο ύψος του Σαμαρά. Και, μολονότι άφηνε να εννοηθεί ότι, μετά τις εκλογές θα προχωρούσε σε ρηξικέλευθες πρακτικές, δεν ήταν αντιληπτό σε όλους όσους αδημονούσαν.
    Ως προς την "ανάπτυξη", ο κόσμος βαρέθηκε με το περιτύλιγμα. Θέλει προτάσεις ΚΑΙ για το περιεχόμενο. Που η ΝΔ δεν έδειξε να διαθέτει, περισσότερο από τους λοιπούς. Είναι αστείο, αλλά ο μόνος, που έδινε κοστολογημένες προτάσεις ήταν ο Μάνος. Οι επιδοτήσεις σε κτηνοτρόφους και πολυτέκνους δεν είναι "αναπτυξιακή πολιτική".
    Ένα είναι σίγουρο. Η Μεταπολίτευση τελείωσε, καταπέφτοντας με πάταγο. Η ΝΔ, των άτολμων ακροβασιών μεταξύ παλαιοκομματικού κοσμοπολιτισμού και εθνιστικού λόγου, είτε θα ακούσει τις προσδοκίες των ψηφοφόρων και θα ανανεώσει τα ψηφοδέλτια και την διδασκαλία της, είτε θα χαθεί στην λήθη

  24. wx avatar
    wx 07/05/2012 01:33:57

    Προειδοποίησα προ πενταμήνου ότι το τραγικό πολιτικό λάθος (έγκλημα) της κυβέρνησης Παπαδήμου θα έχει οδυνηρές συνέπειες για την ΝΔ.
    Τα λάθη συνεχίστηκαν με τον εναγκαλισμό της διαπλοκής ( εκτός αν η υποψηφιότητα Ψυχάρη είναι κάτι άλλο)
    Αν η ΝΔ δεν συμμετείχε στην κυβέρνηση των τραπεζιτών, σήμερα θα είχε 38% και δεν θα είχαμε αδόλφους στη Βουλή.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ wx 07/05/2012 01:41:36

      Ξεκόλλα. Η εναλλακτική ήταν να γίνει ο Σαμαράς ένας λαϊκιστής που θα οδηγούσε τη χώρα στην χρεοκοπία κυβερνώντας επί ερειπίων. Παραμύθια της Χαλιμάς περί τάχα μου λάθους. Μετά την πρόταση του Παπανδρέου για δημοψήφισμα η Ευρώπη μας κουνούσε το μαντήλι.

      Αλλά μάλλον εσύ πείσθηκες από τον Καμμένο. Περαστικά σου. Φάε τώρα Τσίπρα να κονταροχτυοπιέται στη βουλή με τη Χρυσή Αυγή.

    • Άργος avatar
      Άργος @ wx 07/05/2012 01:51:32

      48% και βάλε πες.
      Η ΝΔ επί δυο χρόνια, στους πιο δύσκολους χρόνους, γαλούχησε και εκπαίδευσε μια ΚΡΙΣΙΜΗ ΜΑΖΑ μελλοντικών ψηφοφόρων κατά του Μνημονίου. Ε, πολύ απλά, αρκετός κόσμος ΠΙΣΤΙΚΈ και δεν ξεπίστικε με τις ελαφρότητες, που πρόσβαλαν και την νοημοσύνη, εδώ που τα λέμε, ότι άλλο μνημόνιο το α΄και άλλο το β'.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Άργος 07/05/2012 09:15:47

        Aκριβώς. Εκεί ήταν το λάθος του Σαμαρά. Έπρεπε να ψηφίσει υπέρ κάποιων σημείων του μνημονίου, αυτών που συμφωνούσε, όχι να το καταψηφίσει ολόκληρο και να σηκώσει αντιμνημονιακό μπαϊράκι.

      • Ακαυτος avatar
        Ακαυτος @ Άργος 07/05/2012 11:21:14

        Προσυπογράφω... αλλά ακόμα και να μην το έκανε ο Σαμαράς κάποιος καμένος θα βρίσκονταν. Μην έχουμε αυταπάτες. Ο ελληνικός λαός από την εποχή του Παπανδρίκου είναι εθισμένος στο ψέμα στο λαϊκισμό την δημαγωγία και τις παρλαπίπες.

        Παίρνουμε ότι μας αξίζει...

  25. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 07/05/2012 02:00:34

    Πάντα στο πλαίσιο πως οι πολιτικές αποφάσεις του Σαμαρά( του Σαμαρά που αγαπάμε) ήταν σωστές και η διαχείριση των αποφάσεων οικτρή θα ήθελα να επισημάνω τα εξής :

    -να σταματήσουμε τον εξωραισμό και την δικαιολόγηση των πάντων. Φωνάζαμε λχ "τι τον θέλει τον Ψυχάρη;" . Εδώ μέσα εισπράταμε το "δεν υπάρχει οικογενειακή ευθύνη" , δηλαδή "πολιτική ορθότητα" από αυτήν που κατακρίνουμε. Δεν υπήρξε μία συζήτηση στο περιβάλλον μου όπου έδινα μάχη για υπερψήφιση της ΝΔ που να μην με κολλήσουν στον τοίχο πετώντας μου το όνομα "Ψυχάρης".

    - ο Καμμένος ήταν γυμνός επικοινωνιακά. Η σελιδα 18 του προγράμματός του τον ξεγύμνωνε και φανέρωνε τον λαικισμό του. Γιατί δεν πήγε ο Σαμαράς σε τηλεοπτικό διάλογο , να τον ξεγυμνώσει;

    -Ναι η υπερψήφιση της Δανειακής/Μνημονίου ΙΙ ήταν αναπόφευκτη για τη χώρα και τη ΝΔ. Αλλά η επικοινωνιακή διαχείριση ήταν τραγική:"δεν υπογράφω το λάθος", "δεν στέλνω επιστολές", "κυβέρνηση τεχνοκρετών", "19 Φεβρουαρίου" κλπ.

    -Ψηφίζω Α Αθηνών. Λυπάμαι αλλά το ψηφοδέλτιο ήταν τραγικό. Το ίδιο και της Β Αθηνών.

    Τα υπόλοιπα από αύριο.
    Και σε κάθε περίπτωση: επανηληπτικές! Όχι άλλα λάθη!

  26. η Dimi avatar
    η Dimi 07/05/2012 08:01:22

    Diamond Angel, «Καθε επιλογή έχει και το τίμημά της , το οποίο , ότι και να γίνει, το πληρώνεις.» Πολύ σωστά. Με τη διευκρίνηση ότι, Και το Τίμημα ακριβά πληρώνουν αλλά Και στο Αρμα της εθελοτύφλωσης σύρονται, όλοι όσοι αγωνιούν και να βλέπουν μπορούν πέρα από αυτό το οποίο κοντόφθαλμα, ροδαλό φαίνεται.

    Τρεις είναι οι ετικέτες οι οποίες χαρακτηρίζουν την ανθρώπινη συμπεριφορά (behavioral etiquettes):

    Aυτών οι οποίοι: μέσα από μακροχρόνιες δοκιμασίες, αμφισβήτηση, πίκρα, καθυστερήσεις, αντιξοότητες, τόλμη, όνειρα, σχεδιασμό, ομαδικό πνεύμα, υπομονή κι επιμονή, τους μετρήσιμους στόχους ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΟΥΝ πάντα.

    Αυτών οι οποίοι: με ανέξοδες μεγαλοστομίες εντυπωσιασμού, χωρίς σχεδιασμό, εναλλακτικές προτάσεις και ρεαλιστικούς στόχους, ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ τα πάντα.

    Αυτών οι οποίοι: με «οδοφράγματα» αρνητισμού και αυτο-σαμποτάροντας συστηματικά τον εαυτό τους, ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΟΥΝ στα πάντα.

    Στη Ψυχολογία, οι συγκεκριμένες ετικέτες ανθρώπινης συμπεριφοράς, είναι περισσότερο γνωστές, ως: «The Wills, The Wont’s, and The Cant’s».

  27. ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ avatar
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ 07/05/2012 09:16:48

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΤΩΡΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

  28. thanasis avatar
    thanasis 07/05/2012 10:37:56

    φτιαξτε μηχανισμο να τσακισει εκλογικα τους ντιντηδες

  29. Dimitris avatar
    Dimitris 07/05/2012 11:10:37

    Δεν σας φταίει ούτε ο Τσίπρας ούτε ο Καμμένος ουτε τα ΜΜΕ ούτε ο λαός που δεν κατάλαβε το πρόγραμμα. Και λέω σας γιατι μετά απο 26 χρόνια στη ΝΔ ήταν ή φορά που τα βρόντηξα όλα. Η 4η Νοεμβρίου ήταν. Αν δεν έβαζε τον Παπαδήμο και πήγαινε σε εκλογές Express στις 4 Δεκεμβρίου τα πράγματα θα ήταν αλλιώς. Θα είχε αυτοδυναμία, θα είχε διαπραγματευτικη δύναμη κλπ κλπ κλπ. Και μη μου πεί κανένας για την 6η Δόση κλπ!! Το Φεβρουάριο την πήραμε. Έπεσε στη φάκα του Γιωργάκη. Και αν κατόρθωσε ο Γιωργάκης να τον πιάσει κωτσο τότε..............

  30. Greco21 avatar
    Greco21 07/05/2012 11:11:10

    Κάποτε υπήρχε μια ανάρτηση στο Antinews με επικεφαλίδα "Αντώνη πάμε μια βόλτα..."

    Ένα εκπληκτικό κείμενο. Να βγει ο αρχηγός στους δρόμους. Στον απλό λαό.

    Βάλτε το στην κορυφή και κρατήστε το για 30 μέρες.

    Ο Έλληνας είναι λαϊκιστής. Θέλει ψέμματα. Θέλει χάϊδεμα στα αυτιά.

    Σαν παράταξη δεν μπορούμε να το κάνουμε. Ποτέ δεν μπορέσαμε. Ας πάμε λοιπόν να δώσουμε ένα ραντεβού με τον κόσμο. Γιατί οι Τσιπραίοι βρισκόντουσαν σε πλατείες, σε γειτονιές κτλ...