#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2011 18:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς προ των πυλών !!!



Το Ζάππειο ΙΙ, οι κυβερνητικές παλινωδίες και η αγανάκτηση των πολιτών απεικονίζονται πλέον και στις δημοσκοπήσεις. Η μεγάλη δημοσκόπηση της MRB, η οποία δημοσιεύεται στην Real News δίνει απόλυτη ισοπαλία. Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχουν δοθεί επίσημα στη δημοσιότητα "η διαφορά ΠΑΣΟΚ-ΝΔ μετά από 33 μήνες έφθασε στο μηδέν", καθώς οι δυο παρατάξεις συγκεντρώνουν από 21,5% στην πρόθεση ψήφου!

Ακολουθούν το ΚΚΕ με 8,1%, ο ΛΑΟΣ με 6%, ο ΣΥΡΙΖΑ με 4,1%, οι Οικολόγοι - Πράσινοι με 3,2%, η Δημοκρατική Αριστερά με 2,3%, η Δημοκρατική Συμμαχία με 2%, ενώ άλλο κόμμα δηλώνει ότι θα ψηφίσει το 3,9%. Η αδιευκρίνιστη ψήφος αγγίζει το 26,1%.

Στην εκτίμηση ψήφου (με αναγωγή) ΠΑΣΟΚ και ΝΔ συγκεντρώνουν 31,8% αντίστοιχα, το ΚΚΕ 9,5%, ο ΛΑΟΣ 7,1%, ο ΣΥΡΙΖΑ 4,8% και οι Οικολόγοι - Πράσινοι 3,8%. Τα υπόλοιπα κόμματα δεν ξεπερνούν το 3%, σύμφωνα με τη δημοσκόπηση. Εξακομματική Βουλή και μη αυτοδυναμία αν τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης ήταν αποτελέσματα γενικών εκλογών

Ο πρόεδρος της ΝΔ εμφανίζεται να προηγείται σε δημοτικότητα κατά 0,4%, ενώ ο Γιώργος Παπανδρέου έχει προβάδισμα 0,2% στην καταλληλότητα για την πρωθυπουργία. Παράλληλα  "το 68% των πολιτών ζητά συναίνεση των πολιτικών κομμάτων για την αντιμετώπιση της κρίσης".

Έντονος προβληματισμός στην Ιπποκράτους, καθώς η προσπάθεια «κοινωνικοποίησης της κρίσης» και επιμερισμού των ευθυνών σε όλο το πολιτικό φάσμα φαίνεται ότι αποτυγχάνει. Με ανασχηματισμό θα απαντήσει ο Πρωθυπουργός σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, προκειμένου να ανακόψει την επιταχυνόμενη  φθορά της Κυβέρνησης του.

Χαμόγελα στη Συγγρού αλλά και περίσκεψη για τις επόμενες κινήσεις του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Το «πνεύμα του Ζαππείου» πρέπει να μείνει ζωντανό και παράλληλα να αναληφθούν πρωτοβουλίες που θα εμπεδώσουν την ανατροπή του πολιτικού σκηνικού. Σε κάθε περίπτωση η εκλογική επιρροή στο 21,5% από 20% που ήταν δεν είναι μόνο 1,5 μονάδα. Είναι 7,5 % άνοδος της εκλογικής δύναμης του κόμματος.

Στη δημοσκόπηση της Rass για το "Παρόν της Κυριακής" το ΠΑΣΟΚ προηγείται κατά 0,9% της ΝΔ. Αναλυτικότερα: το κυβερνών κόμμα λαμβάνει 24,5%, η ΝΔ 23,6%, το ΚΚΕ 7,5%, ο ΛΑΟΣ 5,4%, οι Οικολόγοι Πράσινοι 3,2%, ο ΣΥΡΙΖΑ 3,1%, η Δημοκρατική Συμμαχία 1,9%, η Δημοκρατική Αριστερά 1,8% και το Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών του κ. Δημαρά 1,7%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alarmist avatar
    alarmist 21/05/2011 18:37:13

    Προ των πυλών;

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/05/2011 18:39:35

    Δεν έχει σημασία που τα απόλυτα νούμερα είναι ακόμη χαμηλά. Σε λίγο η ανάληψη της εξουσίας από το Σαμαρά θα είναι η ΜΟΝΗ ρεαλιστική λύση για τη χώρα και αυτό θα το δουν οι ΠΑΝΤΕΣ. Ο Σαμαράς πιστεύω ότι θα εκλεγεί χαλαρά με 60%.

    Υπάρχει μόνον ένα εμπόδιο εδώ: Το σύστημα ΠΑΣΟΚ-ΔΝΤ, την ώρα που ψυχορραγεί, θα θελήσει να βάλει μπροστά ένα Βενιζέλο, ένα Λοβέρδο, κάποιον τέλος πάντων που να ανακόψει τη φθορά του ΠΑΣΟΚ λόγω ΓΑΠ. Εμείς βέβαια λέμε ότι δεν έχει νόημα να βάλεις κάποιον που ήταν ένας από αυτούς που ήταν ΟΛΟΙ συνένοχοι στη Μνημόνιο. Δεν θα έχουν κανένα κοινωνικό και πολιτικό άλλοθι. Ωστόσο, επειδή η καθεστωτική προπαγάνδα είναι (ακόμη) πολύ ισχυρή, αυτό το τελευταίο χαρτί του συστήματος δεν θα πρέπει να υποτιμηθεί, αλλά να υπάρξει από τώρα εναλλακτικός στρατηγικός σχεδιασμός στη ΝΔ για την αντιμετώπισή του, εάν ποτέ προκύψει (που είναι μεν λιγάκι δύσκολο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...).

    Αυτά, με το καλό και η πρωτιά τώρα!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Επώνυμος 21/05/2011 22:19:54

      Μακάρι να επιβεβαιωθεί η πρόβλεψή σου, αλλά νομίζω ότι ακόμα τα πράγματα δεν έχουν ωριμάσει. Πιστεύω ότι χρειάζεται ακόμα ένας χρόνος ΓΑΠ, ώστε να σαπίσει εντελώς το σύστημα ΠΑΣΟΚ. Ακόμα έχει ρίζες το σαπρόφυτο. Τα γράφω αυτά επειδή ακόμα φοβούμαι επανάληψη της διακυβέρνησης Καραμανλή, όσο και αν θεωρώ τον Σαμαρά ανώτερο από τον ΚΚ.

  3. dimos avatar
    dimos 21/05/2011 18:45:50

    πολύ χαμηλό το ποσοστό της ΝΔ. Με αναγωγή οχι πάνω από 30-32%. Πάντως από εδώ και πέρα το πασοκ θα πέφτει και η ΝΔ θα ανεβαίνει. Εκτός αν γίνουν τραγικά λάθη.

    • xmmm avatar
      xmmm @ dimos 21/05/2011 23:41:31

      το 30-32 ειναι το εκλογικο χαμηλο της νδ, δεν πεφτει παρακατω και μαλλον ειναι 36-38 σε συνθηκες εκλογων το ποσοστο Σαμαρα.

      το ζητημα ειναι οτι το εκλογικο χαμηλο του ΠΑΣΟΚ εναι 38-40% αν δεν πιουν το πικρο ποτηρι ως το τελος υπαρχουν πολλοι ανεγκεφαλοι βολεμενοι πρασινοφρουροι εκει εξω ακομα

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 21/05/2011 18:46:29

    Μετά το Ζάπειο 2 περιμέναμε καλύτερα ποσοστά από το ισόπαλο με το ΠΑΣΟΚ 21,5%. Ας μην πανηγυρίζουμε γιατί η ΝΔ θέλει πάρα πολύ δουλειά ακόμη.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 21/05/2011 19:34:07

      Πράγματι, αλλά ο κόσμος τώρα αρχίζει να συνειδητοποιεί ότι με άλλη κυβέρνηση τα πράγματα θα ήταν καλύτερα. Μην κρίνουμε από τον εαυτό μας, ο κόσμος κυρίως ενημερώνεται από την τηλεόραση.

      • Melathros avatar
        Melathros @ Επώνυμος 22/05/2011 00:14:29

        Symfono apolita tha arxisei na katalavainei o kosmos, apla xreiazetai kai autos ton xrono tou.

  5. anastasios avatar
    anastasios 21/05/2011 19:00:46

    το θεμα κατ εμε ειναι οτο οποιος διαδεχθη αυτον τον αχρηστο,να ειναι κοινωνικος δικαιος και πανω απο ολα ΕΛΛΗΝΑΣ

  6. armagedon avatar
    armagedon 21/05/2011 19:00:58

    O KK HTAN 6,5 MONAΔΕΣ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ.ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΧΑΣΕ ΜΕ 10,5.ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Η ΨΑΛΙΔΑ ΘΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΥΠΕΡ Ν.Δ. 1,5 ΜΟΝΑΔΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ armagedon 21/05/2011 19:22:42

      Γεωμετρικά θα ανοίγει. Θα γίνει αυτό που είπε ο Αντώνης στη ΔΕΘ, ότι θα έρθει η ώρα που οι άλλοι θα βιάζονται να κυβερνήσουμε περισσότερο από όσο θα βιαζόμαστε εμείς.

  7. Μεσογεια avatar
    Μεσογεια 21/05/2011 19:05:31

    Εγω βρισκομαι στο εξωτερικο περιπου ενα χρονο,γιατι εβλεπα το μπαχαλο που θα γινοτανε...Ο λαος κοιματε!!!!!τι αλλο θελει να συμβη ο ενας να τρωει τον αλλον...
    Αυτο το ΠΑΣΟΚ κουτοχορτο δινει στο κοσμο.Ολες οι κυβερνησεις κατεστρεψαν την κοινωνια μας,περασαν το μηνυμα να δουλευουν στο δημοσιο, μεταναστες για εργατες,και δανεια απο τραπεζες να αγοραζουμε τα PORSHE,MERCENTES,,και να το παιζουν τσιχλομαγκες στο Κολωνακι!!!!!Αυτοι ειμαστε.Δυστυχως δεν αλλαζει τιποτα οΓΑΠ θα κυβερνει και εκλογες να γινουν παλι ο ΓΑΠ θα τις παρει,και θα φαμε στην μαπα παλι,γιατι θα πιαση να λεει μπουρδες παλι,και ο λαος θα λεει αυτος θα μας σωση. Πατριωτες ξυπνατεεεεεεεεεεεε .......

    • Theo avatar
      Theo @ Μεσογεια 21/05/2011 21:45:45

      καλα εσυ βρισκεσαι στο εξωτερικο!!

  8. Scarface avatar
    Scarface 21/05/2011 19:17:28

    Μ.Ο. οι αναλύσεις των μετρήσεων δεν είναι μπακαλο-τεφτέρι, 3 το λάδι, 3 το ξίδι, 5 το λαδόξιδο.

    Συνάχτουυυ!!!

  9. δημης avatar
    δημης 21/05/2011 19:19:45

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ...
    -ΩΡΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ....
    -ΩΡΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΗΨΗΦΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΜΕΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΣΕ ΨΗΦΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑΣ ΣΤΗ ΝΔ...
    -ΩΡΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΦΘΑΡΤΟΙ ΝΕΟΙ ΣΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ ,ΜΕ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ ,ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗ ΛΑΪΚΗ ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ....

    • Blueblack avatar
      Blueblack @ δημης 22/05/2011 12:02:25

      Συμφωνώ απόλυτα.Κατι Ζαγορίτες και Παυλόπουλοι κτλ φαντάσματα του παρελθόντος που εκαναν ζημιά στο κόμα ας εξαφανισθούν απο το χάρτη!

  10. Περίεργος avatar
    Περίεργος 21/05/2011 19:40:51

    Ψύχραιμα λίγο….

    Εγώ νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς ακόμα. Νομίζω ότι πρέπει να αναλάβει στον απόλυτο πάτο και δεν είμαστε ακόμη εκεί!
    Μην ξεχνιόμαστε τα ΜΜΕ είναι ακόμα του ΠΑΣΟΚ, οι συνδικαλιστές είναι ακόμα του ΠΑΣΟΚ και όπως ξέρετε το ΠΑΣΟΚ είναι 7ψυχο!!!

    Μήπως να χρεωθεί ο ΓΑΠ και την χρεοκοπία?

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/05/2011 19:44:24

    Οι δημοσκοπήσεις στήνουν σκηνικό συναίνεσης.
    Τα ποσοτικά στοιχεία στην παρούσα φάση μόνο ψυχολογική σημασία έχουν.
    Ο Πάγκαλος ζητάει να ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο με 180 ψήφους και συναίνεση της Ν.Δ. για τροποποίηση του εκλογικού νόμου ώστε το πρώτο κόμμα να εκλέγεται με μικρότερη πλειοψηφία.
    Στο ΕΘΝΟΣ βγάζουν οτι το 60% του εκλογικού σώματος θέλει συνεργασία ΝΔ-ΠΑΣΟΚ!

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Κώστας Ροδινός 21/05/2011 20:10:24

      Ακριβώς κύριε Ροδινέ.
      "στήνουν" σκηνικό συναίνεσης, αλλά μάλλον δεν είναι αυτή η αποτύπωση της αλήθειας.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας Ροδινός 21/05/2011 20:22:09

      Κώστα, χρόνια πολλά καταρχάς.

      Πολύ σωστή η εκτίμησή σου. Δεν ξέρω κανέναν που να θέλει συνεργασία ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, οπότε να υποθέσουμε ότι πρόκειται για μαγειρεμένο ποσοστό. Ωστόσο, ο Αντώνης νομίζω ότι τους έχει βουλώσει τώρα πια όλους. Πιστεύω ότι κανένας δεν περίμενε να πει ένα τέτοιο ξεκάθαρο "όχι" σε συνεργασίες, ειδικά με το πιστόλι στον κρόταφο "δεν σας δίνουμε την πέμπτη δόση" και τα τοιαύτα.

      Ήταν τεράστια μαγκιά και θα επιδράσει υποσυνείδητα στον κόσμο διότι ο κόσμος πηγαίνει με τον ισχυρό και ο Αντώνης έδειξε πολύ ισχυρός με αυτή την κίνηση και ο κόσμος αισθάνεται τώρα πια (πιστεύω) ότι από κάπου πηγάζει αυτή η αυτοπεποίθηση.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 21/05/2011 20:32:22

      Στην πραξη, τα νεα εισπρακτικα μετρα, ή η αυξηση των εισφορων...
      ειναι ΑΥΞΗΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ???? χαχαχααααα

      Γιατι ρε εχεις σπιτι ? Γιατι δουλευεις?
      Γιατι πηρες στο γιατρο και πηρες αποδειξη? δεν στην απαλλασσσω ως εξοδο. Δωστα μαυρα στο γιατρο!! το ιδιο και στα φροντιστηρια.. μη σωσετε και πατε τα παδια σας!! και αν πατε δωστε μαυρα. δε θελω να εισπραξω φορους.

      θελω και υπολογιζω αναπτυξη το 2012 στον προυπολογισμο ! τι θετε τωρα και αποδειξεις οτι θα το κανω? Θα τα παρω απ ολους εχετε δεν εχετε ΤΩΡΑ.
      τι ειπατε?? θα στεγνωσει η αγορα με τα παραπανω συν τις απολυσεις των προς μεταταξη? ποσοι 200.000?? αα δε με νοιαζει... αφου θα εχω μικροτερο εξοδο μισθοδοσιας.. πλακα κανετε? που μαθατε μαθηματικα και οικονομικα?

      ΠΠ σε υστερια

      • saltcity avatar
        saltcity @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 21:31:07

        Και με υστερία και χωρίς είσαι απίθανος πανέμορφε τρελέ.
        Δες αυριανό πρωτοσέλιδο βήματος να γουστάρεις :
        " Αντώνη, η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη "
        χαχαχα κρατάω την κοιλιά μου !

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Κώστας Ροδινός 21/05/2011 20:39:10

      Και φυσικά, χρόνια πολλά!

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Κώστας Ροδινός 21/05/2011 21:24:44

      Κώστα χρόνια πολλά και πάντα σοφά.

    • Ρεαλιστής avatar
      Ρεαλιστής @ Κώστας Ροδινός 21/05/2011 21:28:14

      Χρόνια Πολλά Κώστα Ροδινέ

  12. GSV avatar
    GSV 21/05/2011 19:56:16

    Γιωργο θυμισου τα λογια των προγονων σου...και θα καταλαβεις πρωτον γιατι τα ποσοστα του ΠΑΣΟΚ πεφτουν..

    Ελλάδα Ελλήνων Χριστιανών καθολικώς διαμαρτυρομένων...Γεωργιος Παπανδρεου (1888-1968)

    και δευτερον γιατι τα ποσοστα του κ.Σαμαρα και της ΝΔ ανεβαινουν καθε μηνα

    Το ποταμι δεν γυριζει πισω... Αντρεας Παπανδρεου (1919-1996)

  13. nick avatar
    nick 21/05/2011 20:00:09

    Ρε παιδιά, αυτό που λένε όλοι ότι ποσοστά γύρω στο 20% είναι χαμηλά δεν ισχύει. Έτσι είναι τα ποσοστά στις δημοσκοπήσεις. Την ώρα της κάλπης αναποφάσιστοι, κομματική συσπείρωση της τελευταίας στιγμής, το "ρεύμα" του νικητή μπορούν (και συνήθως το κάνουν) να εκτοξεύσουν τα ποσοστά.
    Παράδειγμα:
    Πριν τις εκλογές του 2009 πολλές δημοσκοπήσεις δίνανε ποσοστά ΠΑΣΟΚ 29%, ΝΔ 23% κλπ. Και στις εκλογές το ΠΑΣΟΚ πήρε +15 μονάδες (περίπου 44%) και η ΝΔ +10 μονάδες (περίπου 33%). Μην ψαρώνετε με τα χαμηλά ποσοστά των δημοσκοπήσεων.
    Αν σήμερα γινόταν εκλογές το πρώτο κόμμα που πιθανότατα θα ήταν η ΝΔ (έστω και για λίγο) δεν υπάρχει περίπτωση να ήταν κάτω από 34-35%.
    Πάντως, έχει σαφέστατα αλλάξει η εικόνα και δημιουργείται ρεύμα νίκης για τη ΝΔ και υπεροχής του Σαμαρά σε όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Τώρα τι δυναμική θα έχει αυτό το ρεύμα θα το δούμε, χωρίς να αποκλείεται η περίπτωση εκτόξευσης των ποσοστών της ΝΔ με την ανακοίνωση των νέων μέτρων.

  14. nikolas avatar
    nikolas 21/05/2011 20:04:11

    Αφηστε το ΠΑΣΟΚ να τρωει τα σπλαχνα του που εξεθρεψε τοσα χρονια
    μην βιαζεστε, πρεπει να γονατισουν εντελως τα πρασινα τρωκτικα.

  15. mixalios avatar
    mixalios 21/05/2011 20:09:32

    O Σαμαράς είναι στη λογική του Στάλιν . Ασε τους νεκρούς να προχωρούν. Δεν ξέρω ομως αν η καθυστέρηση συμφέρει την πατρίδα.

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 20:15:10

    Ακουσα 2 κουλα ( μεσα στα χιλιαδες )
    1. η κυβερνηση μελετα, την αλλαγη του μετρου των αποδειξεων ΔΙΟΤΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠ ΟΣΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑΝ !!
    Δεν κανω πλακα !!... δλδ μας εψηναν για το καλο και τη δικαιοσυνη των μετρων!!!
    την κοινωνικη δικαιοσυνη και το κυνηγι των φοροφυγαδων !! μας εχωσαν τις αποδειξεις και εχουμε στραβωθει... και ολα αυτα τα εκακαν για να επιστρεψουν ΛΙΓΟΤΕΡΑ στους φορολογουμενους !! δεν εχω πιει !! δεν κοιμαμαι !!

    2. Πουληστε ΔΕΚΟ τωρα, ειναι μια ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ κινηση.. να γυρισει η μπιλια, να σας εμπιστευτουν οι Αγορες!!! Μα ειναι χαμηλα οι τιμες αντιτεινουν... Ναι αλλα μετα θα ανεβουν..!! απαντουν αχαχχαχααα Δλδ πουλατε τσαμπα ν ανεβουν στους νεους ιδιοκτητες !!! ετσι στα ισα !!!

    3. Ο ΓΙΟΥΝΚΕΡ μιλησε για "εριδες" της αντιπολιτευσης και ειπε ΟΧΙ σε ολα αν δεν ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ο Αντωνης !!!... δεν κανω πλακα τωρα !!....

    ΠΠ συμβολικα αντιπολιτευομενος

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 20:38:36

      στο #1
      πιστωτικες δηλωσεις 40%, επιστροφες 311 εκ ευρω !!
      χρεωστικες δηλωσεις 18,7%, εισπραξεις 386 εκ ευρω !!
      Με απλη αφαιρεση ( χωρις ολοκηρωματα ) μενουν 85 εκ ευρω στο ταμειο !

      δλδ ( μανα γτ με γενναγες ) δλδ θα εχουν να επιστρεψουν τα 311 εκ ευρω ??

      Ποιος βαζει τι στοιχημα οτι δε θα επιστραφουν?? θα επανελλεγθουν ( ειπαν για οσες εχουν επιστροφη > 1000 ευρω ! )

      ρε παιδια, ποσα διδακτορικα θελει καποιος για να δει οτι το ΠΑΣΟΚ δεν ξερει προσθαφαιρεση ?

      Π συν-πλην Π

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 20:42:26

        Gaponomics φίλε μου.

      • tpe avatar
        tpe @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/05/2011 11:51:07

        Καλά τόση ανικανότητα δεν έχει ούτε ένα παιδί Α' Δημοντικού. ΟΚ, το 2004,2005, 2006, 2007, 2008, 2009, ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΤΑ αντίστοιχα ΠΟΣΟΣΤΑ και ποσά;
        Μιλάνε για 85 εκ διαφορά.
        ΟΚ κάτω την εξής αναγωγή: Αντί για κράτος, βάλε ένα μισθωτό. Για τους φόρους δεν ξέρω τι κοκ. Η διαφορά είναι 85€.

        ΟΚ. ΠΟΣΑ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΦΠΑ? Μήπως από τις λαϊκές αγορές και μόνο τα 85 εκ τα έχουν βγάλει ΗΔΗ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ?
        Μας δουλεύουν κανονικά; Οι άχρηστοι δεν ξέρουν τίποτα άλλο από τα "μαύρα" γιατί έτσι δουλεύουν αυτοί. Με μαύρα, μόνο.
        Άι στον αγύριστο ρε άχρηστοι, με συγχύσατε πρωί πρωί...

  17. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/05/2011 20:29:40

    Η μεγάλη επιτυχία του Ζαππείου ΙΙ δεν είναι τόσο τα επιμέρους μέτρα, όσο το γεγονός ότι σε επίπεδο επικοινωνίας συζητήθηκε και συζητείται πολύ. Η πολιτική ατζέντα διαμορφώθηκε για πρώτη φορά από την αντιπολίτευση και η πρωτοβουλία χάθηκε από την κυβέρνηση η οποία βρίσκεται σε θέση άμυνας και αλληλοσπαρασσόμενη. Το κλίμα αλλάζει αλλά οι συνθήκες δεν είναι οι συνήθεις.
    Βέβαια οι πιέσεις για συναίνεση είναι αφόρητες. Φυσικά το όχι του Σαμαρά είναι δεδομένο. Αλλά το ζήτημα είναι να μην περάσει το μεσοπρόθεσμο με 180 ψήφους γιατί τότε ο Σαμαράς δε θα είναι ο επόμενος Πρωθυπουργός αλλά ο επόμενος Νομάρχης. Και αυτό δεν το θέλουμε ούτε εμείς ούτε κι αυτός.
    Επίσης, να μην ξεχνάμε πάντα ότι η χώρα είναι πεδίο μάχης ενός παγκόσμιου οικονομικού πολέμου. Συνεπώς οι κινήσεις στην πολιτική σκακιέρα πρέπει να ερμηνεύονται με βάση και αυτόν τον παράγοντα. Υπάρχουν πολλά αντικρουόμενα συμφέροντα που συγκρούονται. Όσοι εκφράζουν μαξιμαλιστικές απόψεις λειτουργώντας με το θυμικό, ας έχουν κατά νου ότι οι πόλεμοι δεν κερδίζονται με διακηρύξεις προθέσεων. Η σωτηρία ή η επανεκκίνηση της χώρας προϋποθέτει εσωτερική ενότητα - όσο μπορεί να επιτευχθεί αυτό και συναίσθηση της πραγματικής κατάστασης. Και το ζήτημα δεν είναι να πάει ο Σαμαράς στο Μαξίμου για να ικανοποιηθεί ο παραταξιακός μας πατριωτισμός, αλλά για να ξεκινήσει μια τιτάνια προσπάθεια αναγέννησης.

    ΥΓ. Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και στις εορτάζουσες

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 20:52:36

    Ασχετο!!!
    ειδες Νετανιαχου - Ομπαμα λαιβ? χαχαχααααα
    Κοτα και αρνι ο Ομπαμας !! μιλαμε ειναι ο εγχρωμος ΓΑΠ !! επαθα πλακα... ιδιες αντιδρασεις ιδια γλωσσα σωματος!!
    ΟΧΙ του λεει ο Νετανιαχου
    ΝΑΙ μεταξυ φιλων!!! υπαρχουν παρεξηγησεις.. ειναι και η γλωσσα, ο Ομπαμα !! χαχαχαχαχχαχααααααααααααααααααααα

    ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ !!!! τετοιο ξεβρακωμα δεν εχω ξαναδει ουτε φανταστει!!! τετοιο πολιτικο αδειασμα δεν υπαρχει !!

    αν δεν ειδες δες μετα στις επομενες ειδησεις !! μην το χασεις !!!

    ΠΠ ΟΧΙ κ εγω σε ολα

  19. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/05/2011 20:59:09

    Δεν το είδα. Όμως, ακόμα και στο Ισραήλ υπάρχουν δύο στρατόπεδα. Αλλά ακόμακι έτσι, τύπους σαν τον Ομπάμια τους έχουν για πρωινό.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/05/2011 22:01:33

      h**p://www.youtube.com/watch?v=DYlu7KzaYTc

      Ομπαμας "τρωει ξυλο" απο Νετανιαχου !

      ΠΠ

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/05/2011 00:06:32

        ετσι! να μαθει να μην λεει μ@λakieς αλλη φορα

  20. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/05/2011 21:10:04

    Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΟΥ Μ.Ο ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΄΄ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ΄΄ ( ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΄΄ΕΧΘΡΟΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ )
    ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ….ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΟΡΟ ΄΄ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΟΝ ΑΚΟΥΓΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΔΙΑΖΥΓΙΑ ΚΑΙ…ΣΥΝΕΥΡΕΣΗ! ΤΩΡΑ Μ΄ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΛΕΞΗ ΞΥΠΝΑΜΕ ΚΑΙ Μ΄ ΑΥΤΗΝ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ!
    ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΜΕΙΛΙΚΤΟ ΣΦΥΡΟΚΟΠΗΜΑ ΤΟΥ ΓΑΠ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ…ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΟΥ..
    ΥΓ. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΣΕΣ ΚΙ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 21:19:06

    Βαλε ΣΚΑΙ θα το δειξει φανταζομαι !!!

    ΠΠ

    • mymoodgm avatar
      mymoodgm @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 21:29:03

      δειτε το εδω χαχαχα
      http://www.youtube.com/watch?v=DYlu7KzaYTc

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 22:00:35

      χαχχααααααα φοβερο !! θα το βλεπω καθε μερα !! να συνερχομαι !!... χαχαχαα
      δε πιστευα στα ματια μου την πρωτη !!

      ΠΠ

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 21:21:17

    στο 3. το ΜΕΓΚΑ μιλησε για ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΗ.... ( συγγνωμη !! αλλα το εψαξα !! ) ενω ο Γιουνκερ ειπε !!!!!!!!..........

    "In his interview with Der Spiegel, Juncker said Greek politicians needed to make a non-partisan effort to publicly back structural adjustment agreements with the EU.

    "The government and opposition should declare conjointly their commitment to reform agreements with the EU," he said."

    Εκει στο ΜΕΓΚΑ μπερδεψαν το declare conjoinlty, με το ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΩ !!!
    τι αλητεια !!!! ακομη και τωρα.....

    ΠΠ

  23. ierofantis avatar
    ierofantis 21/05/2011 21:22:44

    Τα σέβη μου Γιάννη.

    Τα είπες τόσο καλά και εμπεριστατωμένα.

    Υ.Σ. Χρόνια Πολλά στον Κώστα Ροδινό, και σε όλους/ες φίλους/ες που σήμερα έχουν την ονομαστική τους Εορτή. Πολύχρονοι, με τις θερμότερες Ευχές μου.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 22/05/2011 10:53:11

      Ευχαριστώ για τις ευχές.

  24. Χριστόφορς avatar
    Χριστόφορς 21/05/2011 21:28:58

    Οι Έλληνες (και ο Ελληνισμός) νοιώθουν πως βρήκαν επιτελούς ηγέτη που τους εκφράζει και τους εμπνέει εμπιστοσύνη, η αρχή έγινε, ο μουδιασμένος πολίτης βλέπει ελπίδα.
    Αφήστε τα μαθηματικιστικα περί χαμηλών ποσοστών κ.α. υπολογιστικών άνευ ξενοδόχων, στη δεδομένη στιγμή θα δείτε σε πρώτη φάση χιονοστιβάδα ψηφοφόρων προς το Σαμαρά κ όχι προς τη Νέα Δημοκρατία, σε δεύτερη φάση θα μιλούν για το σύνολο της, αφού πρώτα δουν να απομακρυνονται όλοι οι διαδρομιστές του παρελθόντος από τη Συγγρού.
    Αυτοί θα απομακρυνθούν είτε από τον Σαμαρά, είτε (καλύτερα) από τους ίδιους τους ψηφοφόρους που θα τους στείλουν εκεί που τους αξίζει, στον αγύριστο, όλους όσους πλήγωσαν την παράταξη και τον κόσμο της με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

  25. tzager avatar
    tzager 21/05/2011 21:47:06

    Ωραία! Κι ας υποθέσουμε ότι όντως το 21,5%, που ούτως ή άλλως και δημοσκοπικά είναι ιστορικά χαμηλό για μεγάλο κόμμα, είναι με την αναγωγή πάνω από 30%. και ας πούμε ότι είναι ή ότι θα φτάσει ακόμα και στο 35-37%. Γιατί παραπάνω αποκλείεται να πάει δεδομένης της συγκηρίας. Με 37% και 38% δεν κερδίζει κανένα κόμμα αυτοδυναμία με το υπάρχων εκλογικό σύστημα!

    Προς τι λοιπόν οι πανιγυρισμοί και τα βαρελότα???
    Ενα είναι σίγουρο. Οτι όποτε κι αν διεξαχθούν οι εκλογές ΚΑΝΕΝΑ κόμμα δεν πρόκειται να κατακτήσει ποσοστό αυτοδυναμίας.

    Οπότε ερχόμαστε πάλι στα σημερινά δεδομένα. θα πρέπει να υπάρξει συνεργασία των 2 μεγάλων κομμάτων ή ενός μεγάλου με ένα ή περισσότερα μικρά.

    και η ΝΔ με ποιόν ακριβώς θα συνεργαστεί για να σχηματίσει κυβέρνηση?? Με τον Καρατζαφύρερ, τη ντόρα ή τον Τσίπρα???

    Λοιπόν ας αφήσουν μερικοί τους αφελείς και άσκοπους πανιγυρισμούς και ας κοιτάξουν τώρα να συνεργαστούν για την αποφυγή της χρεοκοπίας!!! Αυτό θέλουν οι νοήμονες πολίτες και αυτό θα τους επιβάλουν οι καιροί!!!

  26. Y. avatar
    Y. 21/05/2011 21:48:14

    Χρόνια πολλά σ’ όλους τους Κώστηδες και Ελένες
    Κώστα Καραμανλή, τα ιδιαίτερα χρόνια πολλά (απ’ όλους τους ακραιφνείς παραταξιακούς ΝΔίτες)

  27. Y. avatar
    Y. 21/05/2011 22:03:27

    Ας παραμείνει στην εξουσία ο Παπαντρέας και το πασόκ όσο θέλουν. Κάθε μήνας που περνάει, η ΝΔ θα αυξάνει τη δύναμή της, δύο μονάδες
    Το ζητούμενο στη τελική, ισχυρή αυτοδυναμία για να περπατήσουν τα προγράμματα της ΝΔ και του Σαμαρά

  28. antonis avatar
    antonis 21/05/2011 22:46:48

    To ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Η ΝΔ ΑΛΛΑ Ο ΦΙΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΜΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1974 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ. ΝΑ ΞΕΔΟΝΤΙΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΑΣΟΚΟΚΑΝΑΛΑ, ΟΙ ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΕΣ , ΟΙ ΨΕΥΤΟΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΟΥ ΑΣΥΛΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΑΘΡΟΛΑΓΝΕΙΑΣ. ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ, ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ,ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.

    • Y. avatar
      Y. @ antonis 21/05/2011 23:21:09

      Ο κόσμος έχει πλέον ξυπνήσει, και απομυθοποιεί το επιστημονικό παραμύθιασμα που ‘χει φάει όλα τα μεταπολιτευτικά χρόνια. Το κλειδί στην άποψή μου, η αναφορά αυτών που αναφέρεις ακροτελεύτεια από το Σαμαρά και τη ΝΔ. Μία παράταξη της ηθικής, της δουλειάς, και της αγάπης για τη πατρίδα
      Πιστεύω σύντομα, αυτά να αποτυπωθούν σε ένα επίσημο ιδεολογικό μανιφέστο

  29. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 21/05/2011 22:48:38

    Για να πετύχει ο Σαμαράς ως Προθυπουργός εφαρμόζοντας το Ζάπειο 2 ,πρέπει απαραίτητα να υπάρξει από τον λαό συντριπτική καταδίκη του ΓΑΠ και του μνημονίου .Σίγουρα δεν μπορεί να κυβερνήσει με ένα επισφαλές ποσοστό και την αριστερά εκ προοιμίου απεναντί του συνεπικορούμενη από το βαθύ Πασοκ που θα ξαναβρεί έδαφος μπαχαλοποίησης .
    Άς περιμένει λοιπόν ο Σαμαράς ,δυστυχώς για την πατρίδα μας κάθε μέρα που περνά με την κυβέρνηση ΓΑΠ είναι και καταστροφή ,αλλά τον ΓΑΠ πρέπει να τον αποκαθηλώσει ο λαός ,ελπίζω να γίνει γρήγορα .

  30. Manos UK avatar
    Manos UK 22/05/2011 00:18:05

    Διαβάζω όλα τα σχόλια και συμφωνώ εν μέρει. Το θέμα είναι ότι ακόμα και με αναγωγή σε ποσοστά 35% με 6κομματκή βουλή, ξεχνάμε αυτοδυναμία... Τότε αρχίζουνε σταυρόλεξα για δυνατους λύτες! Ακούω πιθανότητες!!!

    Χρόνια Πολλά σε Κώστα και Ελένη!

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ Manos UK 22/05/2011 17:29:00

      δεν υπάρχει ενδεχόμενο 6κομματικής Βουλής..παιχνίδια παίζουν οι εκδότες με τους (σκοπιανό)οικολόγους..

  31. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 22/05/2011 01:38:58

    Δεν Νομίζω Τzager

  32. zagor avatar
    zagor 22/05/2011 01:46:03

    xmmm Με τα ποσοστά που δίνεις δεν βγαίνουν τα νούμερα γιατί περιορίζεις τους υπόλοιπους στο 22% αρκεί να σκεφτείς ότι ΛΑΟΣ,ΚΚΕ και Σύριζα έχουν τουλάχιστον 20% οπότε το ΠΑΣΟΚ θα περιοριστεί το πολύ στο 35%. Πιστεύω τελικά ότι η διαφορά θα κάτσει πάνω από 6 μονάδες χαλαρά και να το θυμάσαι παρά την ζημιά που θα κάνει το ντοροκόμμα!

  33. zagor avatar
    zagor 22/05/2011 01:48:20

    Συμφωνώ φίλε απόλυτα, ένας ΣΑΜΑΡΑΣ μόνος του δεν φτάνει!!

  34. zagor avatar
    zagor 22/05/2011 01:52:58

    Μέχρι να ξεβρακωθούν εντελώς και να ζητήσουν έλεος, αυτό τους χρειάζεται γι'αυτά που έκαναν τόσα χρόνια τα πράσινα τρωκτικά.

  35. zagor avatar
    zagor 22/05/2011 01:58:42

    Φίλε είσαι μάλλον ψιλοάσχετος γιατι με τον νέο εκλογικό νόμου του Παυλόπουλου το 38% δίνει άνετα αυτοδυναμία, οπότε άσε τις αηδίες περί συνεργασιών που θέλουν να επιβάλλουν ορισμένοι γιατί θέλουν να βγάλουν τον ΓΑΠ από την δύσκολη θέση που είναι επειδή τα έκανε κοινώς σκατά.

  36. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 22/05/2011 02:02:03

    Επώνυμε τα σέβη μου.

    Σε πρόσφατη έρευνα (δέν θυμάμαι ποιά ακριβώς , αλλά κατα παραγγελία του Μαξίμου) απο το ποσοστό των αναποφάσιστων σε ερώτημα εάν θα ψήφιζε Πασόκ το 95% απάντησε ΟΧΙ.

    Άρα η αναγωγή για το σύνολο των ψήφων σε αναλογική βάση είναι πέρα για πέρα λάθος

  37. evros avatar
    evros 22/05/2011 11:16:52

    Μακάρι το ΠΑΣΟΚ να πέσει!η μόνη λύση για να σωθεί η χώρα είναι να καταστραφεί κ να χτιστεί απο την αρχή!ιστορικά η δεξιά πάντα το κατάφερνε!επομένως να η ευκαιρία συνελληνεσς!!

  38. politco on avatar
    politco on 23/05/2011 16:51:56

    Συμφωνώ με evros . Για να το πούμε πιο απλά: ο έχων την ικανότητα ας προσέλθει. Ο ένας (ΓΑΠ) εν τοις πράγμασι πλέον απέτυχε παταγωδώς!!! ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΟ!!! Ο άλλος (Αντώνης) δείχνει να το κατέχει το οικονομικό, άρα τί ακριβώς να περιμένουμε άλλο; Να μας κάνει το ΠΑΣΟΚ το χρυσό αυγό;;; Ε! νομίζω ότι 25 και... χρόνια, ΠΑΣΟΚΟκαταστροφής ήτο υπέρ αρκετά για να αγανακτήσουμε όλοι , ακόμη και οι εκ του ΠΑΣΟΚ ορμόμενοι .....

  39. Αννίτα avatar
    Αννίτα 26/05/2011 09:26:59

    οτι κ να γίνει ο Σαμαράς είναι προ των πυλών... ως τώρα έχει πράξει σωστά για την ελλάδα. Η πολιτική γραμμή του είναι σταθερή δεν αλλάζει αποφάσεις εν μια νυκτί. Το σημαντικότερο δε είναι οτι ακούει τους πάντες, ομως ΔΕΝ επηρεάζεται από κανένα, είναι πλεονέκτημα να είσαι αντικειμενικός στην κρίση σου έχει αποτέλεσμα. Περιμένουμε την μεγάλη μέρα των εκλογών.!