13/05/2012 16:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς προς Τσίπρα: γιατί δεν δέχεσαι το "ανέφικτο" της αλλαγής του Μνημονίου που γίνεται εφικτό;

Οι διάλογοι που έγιναν στο Προεδρικό Μέγαρο είναι χαρακτηριστικοί και της έντασης που επικράτησε και της αυτοαναίρεσης του κ. Τσίπρα.

Διαβάστε τι ειπώθηκε μεταξύ άλλων σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες:

Αντώνης Σαμαράς: δεν δέχεσαι να δώσεις ψήφο ανοχής, όταν εμείς τη δινουμε ακόμα και σε κυβέρνηση με την συμμετοχή σου;

 Αλέξης Τσίπρας (αναφερόμενος στον σχηματισμό κυβέρνησης μειοψηφίας) : το Σύνταγμα είναι αμφίσημο (!!!)

Βενιζέλος: Το άρθρο 84 του Συνταγμάτος δίνει τη δυνατότητα σχηματισμού κυβέρνηση μειοψηφίας (ακολουθεί ανάλυση του άρθρου)

Αντώνης Σαμαράς (απευθυνόμενος στον Τσίπρα): Εγώ καταλαβαίνω από την σημειολογία όσων λες ότι επί της ουσίας δεν θέλεις να δώσεις ψήφο ανοχής σε μια κυβέρνηση που θα επαναδιαπραγματευτεί το μνημόνιο. Προηγουμένως έλεγες ότι επιδιώκεις το ανέφικτο για μια κυβέρνηση με το ΚΚΕ. Το ανέφικτο για μια κυβέρνηση επαναδιαπραγμάτευσης του Μνημονίου γιατί δεν το θέλεις τώρα που γίνεται εφικτό;

Περισσότερα εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/05/2012 16:05:11

    Πάλι καλά που δεν το είπε ... γραμματόσημο.
    Αν μας τάλεγε και στα αγγλικά θα έπεφτε το γέλιο της αρκούδας
    h--p://taxalia.blogspot.com/2012/05/blog-post_2522.html

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Strange Attractor 13/05/2012 16:12:09

      Το Σύνταγμα λοιπόν κατά Τσίπρα είναι bi.
      Κάτι παραπάνω θα ξέρει.

      • juliet avatar
        juliet @ dikefalosaitos 13/05/2012 16:46:03

        Μάλλον εννοούσε την πάνω και κάτω πλατεία στο Σύνταγμα....

      • PayneK avatar
        PayneK @ dikefalosaitos 13/05/2012 17:40:47

        Κακολογείς τον μικρό και θα του δημιουργήσεις τίποτα ψυχολογικά..
        Η εξήγηση ίσως κρύβει μια πονεμένη ιστορία, καθότι δειλά δειλά, διαφαίνεται ο έρωτας με την Αλέκα.
        Βέβαια δεν τα πολυπιστεύω κιόλας αυτά, σίγουρα του κάναν μάγια οι συνιστώσες..

  2. victoria (true) avatar
    victoria (true) 13/05/2012 16:29:56

    Αυτό ακριβώς το επιχείρημα για το ΚΚΕ, που τους κυνηγάνε να ...μπουν σε ευρωπαϊκή πορεία λες και υπάρχει περίπτωση!!, ενώ με νδ ποτέ δείχνει τα κολλήματά τους.
    Σιγά μη βάλουν τη χώρα μπροστά από το κόμμα κ την ξεφτιλισμένη ιδεοληψία τους, μία ζωή.

  3. athamas avatar
    athamas 13/05/2012 16:38:59

    Εγώ θυμάμαι μια κατηγορηματική δήλωση του Σαμαρά που έλεγε, ότι αν δεν πάρει αυτοδυναμία, θα προσφύγει εκ νέου σε εκλογές !

    • Factorx avatar
      Factorx @ athamas 13/05/2012 16:55:44

      Δεν άλλαξαν οι συνθήκες με το εκλογικό αποτέλεσμα; Να μην σεβαστεί την επιθυμία του λαού;

      • vangelis ... avatar
        vangelis ... @ Factorx 13/05/2012 22:34:07

        Για να είμαστε απολύτως ακριβείς και να μην λέμε μονάχα ότι μας συμφέρει, αυτό οπως φάνηκε το είχε αποφασίσει εξ αρχής, μιας και ήξερε απο τις μυστικές δημοσκοπήσεις οτι δεν επρόκειτο με τίποτα να πιάσει αξιοπρεπή ποσοστά που να πλησιάζουν την αυτοδυναμία, οπότε και δεν είχε κανένα πρόβλημα με το που ανακοινώθηκαν τα πρώτα exit polls να ανακοινώσει οτι είναι πρόθυμος να συμμετάσχει σε κυβέρνηση συνεργασίας, αρα φίλε φάκτορα δεν πιάνει το επιχείρημα σου.
        Ας περίμενε τουλάχιστον να έβλεπε τα πραγματικά ποσοστά προς το βράδυ και όχι να μας ανακοίνωνε νωρίς νωρίς το απογευματάκι την αλλαγή θέσης του!

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ athamas 13/05/2012 17:12:32

      Αν σου λείπει 2% ή 3% ή 5%, τότε ζητάς εκλογές, αν σου λείπουν τα μισά, γιατί ο λαός αλλιώς θέλει, τι να ζητήσεις;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ athamas 13/05/2012 20:05:59

      Αν εσύ βλέπεις εφικτή την αυτοδυναμία με τη δεύτερη, πάω πάσο. Αυτός ήταν ο στόχος του. Αφού δεν υπάρχει περίπτωση να επιτευχθεί είναι σοβαρό να κάνει εκλογές μόνο για χάρη γούστου; Μόνο ο Αλέξης τις θέλει, πράγμα που δείχνει πόσο ενδιαφέρεται για τη χώρα. Το Σαμαρά κατηγόρησαν για κόλλημα με το πρωθυπουργιλίκι, άλλος είχε τη χάρη όμως. Και το παίζουν ότι δεν καταλαβαίνουν πόσα κρίνονται το επόμενο διάστημα και αποφεύγουν να αναλάβουν ευθύνες και εμποδίζουν και άλλους να το κάνουν. Αν δε λέγεται αυτό τυχοδιωκτισμός, τι άλλο είναι;

  4. BEN avatar
    BEN 13/05/2012 16:43:04

    Ο ένας ομιλεί για λύκους, τσοπάνηδες και εμεις τα προβατα, ο άλλος βάζει μπροστα το ευρώ, άρα με τις επιστολές που έχει στείλει, ότι δε συνάδει είναι εκτός ευρώ και θέλουν κυβέρνηση συνεργασίας. 50 έδρες μπόνους είναι ένας οποιοδήποτε Συριζα σε έδρες. Όποιος τις έχει και είχε πάρει έχει διευκολυνθεί από το σύνταγμα να κυβερνήσει. Αλλοιώς πάει σε εκλογές.

  5. Φρικιό avatar
    Φρικιό 13/05/2012 16:44:14

    Πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο Αλέξης!

    Πάντως πολύ θα ήθελα να δω μια κυβέρνηση Αλέξη, φτάνει βέβαια να συμμετέχει και ο "σύγχρονος Αριστοφάνης" Λαλάκης ως ΥΠΟΤ.

  6. Carlos avatar
    Carlos 13/05/2012 16:44:43

    Δηλαδή.. Γιατί δεν δέχεσαι την απόλυτη υποταγή στις διαταγές των Ευρωπαίων?

    Πως ακριβώς ορίζει την διαπραγμάτευση ο Σαμαράς,θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει..Ειδικά όταν σκοπεύει να προσέλθει σε αυτήν με τον μνημονιακό του συνοδοιπόρο και σπουδαίο διαπραγματευτή Βενιζέλο,και την κοινή τους "θέση" περι μη εξόδου από το ευρώ με κανένα τίμημα,η οποία αυτοακυρώνει την διαδικασία..

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Carlos 13/05/2012 17:21:55

      Για αποτελεσματικότερη διαπραγμάτευση, Αρης Βελουχιωτης στο desktop, μπλουζάκι Τσε Γκεβάρα, πανώ "hasta la victoria siempre" (τι κόλλημα αυτό με τα ισπανικά συνθήματα!) και θα πούνε ναι σε όλα.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Carlos 13/05/2012 19:06:07

      Ενώ αν πας στο Βερολίνο και πεις ακούστε δεν με νοιάζει και να φύγω από το Ευρώ αλλά θα σας πάρω στο λαιμό μου, θα πουν καλώς το φίλο μας. Ω, πώς δεν το σκεφθήκαμε.
      Αυτό δεν χρειάζεται να τους το πεις, το ξέρουν αγαπητέ, νομίζετε πως εσείς το έχετε μυστικό και θα τους το πείτε και θα μείνουν αγάλματα; Αλλά κι αυτοί λες να μην έχουν λάβει τα μέτρα τους, ή πως το μόνο σίγουρο είναι πως και πρόβλημα να αντιμετωπίσουν, εμείς θα έχουμε σίγουρα το μεγαλύτερο;;

      Για να μιλήσουμε σοβαρά, υπάρχει ένα ΜΕΤΡΟ ανάμεσα στην υποταγή και στον αδιάβαστο και αδαή τσαμπουκά.
      Απέναντι στη Μέρκελ ένας έχει σταθεί. Ούτε ο Καμμένος, ούτε ο Τσίπρας, αν υπήρχε διαιτησία της πραγματικότητας δεν θα υπήρχε διάσταση και δεν θα το συζητούσαμε, αλλά μπαίνουμε σε ψυχοπαθολογικά μονοπάτια.

      Του Βενιζέλου τις έδρες χρειάζεται η Ελλάδα, μην ανησυχείς και δεν θα έμπαινε μπροστά σε καμιά διαπραγμάτευση.

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Carlos 13/05/2012 19:36:42

      Όταν ο Σαμαράς ακόμα από το 1ο μνημόνιο, έλεγε ότι είναι λάθος το ¨μίγμα¨, ότι ο ΓΑΠ δεν διαπραγματεύτηκε τίποτα, τότε τον λοιδωρούσατε και τον αποκαλούσατε Χάρυ Πότερ.
      Όταν λοιπόν τα πράγματα δυσκόλεψαν, και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, παρόλο που ¨διακαιώθηκε¨ σε όλα όσα έλεγε, έβαλε πλάτη και στήριξε την Εθνική υπόθεση της μη άτακτης χρεοκοπίας αλλά και πάλι κανείς δεν του το αναγνώρισε.
      Θα μπορούσε να το ¨παίζει¨ανεύθυνα όπως ο ¨πολύς¨Τσίπρας , αλλά σήμερα θα κλαίγαμε πάνω στ΄αποκαΐδια.
      Σήμερα, η θέση της Ελλάδας είναι εξαιρετικά αδύναμη και ο κίνδυνος της άτακτης χρεοκοπίας είναι και πάλι έξω από την πόρτα μας αν συνεχίσουμε να βρισκόμαστε στο ¨χάος¨της ακυβερνησίας και όταν ξεστομίζονται ¨μπούρδες¨ από το στόμα του Τσίπρα (που θέλει και να κυβερνήσει μόνος του, τρομάρα του!) και τω συν αυτώ.
      Για μένα κακώς που του κάνουν τόση υπομονή και θέλουν οι υπόλοιποι να τον βάλουν μέσα σε μια κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας.
      Στη μόνη κυβέρνηση που θα μπορούσε να είναι ο Τσίπρας , θα ήταν μια κυβέρνηση ¨εθνικής καταστροφής¨.

  7. FALCON avatar
    FALCON 13/05/2012 17:08:40

    H Νέα Δημοκρατία έχει και αρχές και πρόσωπα για να ξανακερδίσει την εμπιστοσύνη του λαού. Η Νέα Δημοκρατία δεν είναι ΠΑΣΟΚ δεν είναι ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ένα κόμμα της ευκαιρίας, έχει αξίες και πιστεύω . Εάν είναι να γίνουν εκλογές να γίνουν, θα δώσουμε όλοι μαζί τον αγώνα μαζί με τον Πρόεδρο Αντώνη Σαμαρά για να αναδείξουμε την υπευθυνότητα της παράταξης απέναντι στα προβλήματα. Μόνο με τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ μπορεί να ελπίζει η Ελλάδα δεν υπάρχει εναλλακτική λύση για την Νέα Δημοκρατία. Πρόεδρε ξεκίνα ότι απόφαση και να πάρεις και εμείς μαζί σου . Στα δύσκολα φαίνονται οι φίλοι και αυτοί που πιστεύουν σε αυτήν την παράταξη. Στηρίζουμε ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ

    • juliet avatar
      juliet @ FALCON 13/05/2012 18:04:32

      Στηρίζουμε........αλλά αυτή τη φορά να λείπουν οι αβρότητες .........στο τέλος θα δώσουμε τα λουλούδια στις κυρίες.

  8. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 13/05/2012 17:40:26

    Πραγματικα , ο μοναδικος πλεον λογος ολης αυτης της πολωσης , του αδιεξοδου , και του μπερδεματος στην Ελλαδα , εχει μονο 1 υπευθυνο : την μη συμφωνια του ΣΥΡΙΖΑ με κανεναν ορο και υπο καμια συνθηκη σε μια κυβερνηση.
    Οντως ειναι να απορει κανεις , διοτι εστω οτι παμε σε εκλογες , εστω οτι ο ΣΥΡΙΖΑ παρει 21-22 τοις εκατο η και 25% , εστω εστω εστω....
    ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ δηλαδη ?Θα κανει κυβερνηση ?Δεν θα χρειαστει παλι -πιθανον- συνεργασια ?
    Γιατι πιεζει τοσο πολυ τους κομμουνιστες , οταν το ΚΚΕ εχει δηλωσει ξεκαθαρα οτι ειναι ΚΑΤΑ της Ευρωπαικης πορειας και του Ευρω ?
    Που αποσκοπει δηλαδη ?

    • diman avatar
      diman @ Μπροστα και Δεξια 13/05/2012 18:44:35

      Αντώνης Σαμαράς στο Ζάππειο
      «Κάποιοι πιέζουν να «συγκυβερνήσουμε» με το ΠΑΣΟΚ. Κι όσο εμείς εξηγούμε γιατί δεν θέλουμε, τόσο εκείνοι επιμένουν. Ε λοιπόν, όσο εκείνοι επιμένουν τόσο κι εγώ θα συνεχίσω να τους λέω: Δεν θέλω να συγκυβερνήσω με το ΠΑΣΟΚ! Και δεν συμφέρει τον Ελληνικό λαό να γίνει τέτοια «συγκυβέρνηση»! Συμφέρει μόνο το ίδιο το ΠΑΣΟΚ, για να «πέσει στα μαλακά». Συμφέρει ακόμα τη διαπλοκή. Τα εξωθεσμικά κέντρα! Γιατί μια αδύναμη κυβέρνηση, δύο κομμάτων, μπορούν ευκολότερα να την ελέγχουν. Να την πιέζουν. Να την εκβιάζουν… Αλλά τον ελληνικό λαό δεν τον συμφέρει!».

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ diman 13/05/2012 19:22:33

        Δεν το κατάλαβε όμως ο λαός και πήγε και ψήφισε αυτά που ψήφισε. Μόνοι μας βγάλαμε τα ματάκια μας.
        Τώρα η μόνη περίπτωση για να μην πάθουμε εθνικό κακό, είναι να επικρατήσει η σύνεση και η λογική. Τ΄άλλα όλα είναι πολύ δεύτερα.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ diman 13/05/2012 20:09:14

        Αφού δεν ήθελε ο λαός αυτοδύναμο το Σαμαρά, τώρα τρέχουμε όλοι. Και πάλι ο Σαμαράς για χάρη της Ελλάδας αφήνει το Τσίπρα να κυβερνήσει και αυτός δε θέλει. Βαριά η φανέλα για το ανεύθυνο παιδάριο βλέπεις...

  9. Ραβινος avatar
    Ραβινος 13/05/2012 18:18:47

    +1000000!!!

  10. Kommenos avatar
    Kommenos 13/05/2012 18:52:19

    .. γιατί με τέτοια αγγλικά που μιλάει ο Τσίπρας στο http://www.youtube.com/watch?v=o1pjyh-Cm1M καλύτερα να μη μιλάει παραέξω, γιατί δεν θα τον καταλαβαίνει κανένας.

    Γι' αυτό μιλάει μόνο μπροστά στα κανάλια της ελληνικής τηλεόρασης.

  11. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 13/05/2012 19:18:35

    Χαρά στην υπομονή του Σαμαρά, που κάθεται και συζητάει με το ... άτομο και του θέτει και λογικά επιχειρήματα. Που τα θέτει; Απέναντι στον παραλογισμό;
    Έλεος, με τους ανεύθυνους, τους ψεύτες, τους δημαγωγούς , τους επικίνδυνους!

  12. The Saint avatar
    The Saint 14/05/2012 02:29:30

    Ο "πολύς" κος Χάρρυ Κλύνν, που έιχε κάποτε κάνει ατάκα το " έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν" συμπεριελάμβανε -τότε- και τον Τσίπρα? Η μήπως ο τελευταίος, ήταν -τότε- ακόμη στο ...σωλήνα? Οι %^&#@$%^ που πήγαν και τον ψήφισαν, έχουν καταλάβει, με τί έχουν να κάνουν? σ.σ. Εχουν γίνει και εκεί έξω στην Ε.Ε. μπουρ...ο, (οι Γερμανοί έτσι, οι Γάλλοι γιουβέτσι, οι Αγγλοαμερικανοί κοκορέτσι, αντε να δούμε τι θα δούμε, ακόμη και με αυτοδύναμη κυβέρνηση...)