#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/11/2012 00:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς προς Τσίπρα: Είστε το λόμπι της παράνοιας που θέλει εμφύλιο διχασμό



«Δεν είστε το αύριο αλλά τα υπολείμματα των συντεχνιών που καταρρέουν», είπε ο Αντώνης Σαμαράς απευθυνόμενος στον "καλό του φίλο" Αλέξη Τσίπρα σε μια επίθεση που εξαπέλυσε μιλώντας στη Βουλή. «Ο κ. Τσίπρας εκπροσωπεί τον παλαιοκομματισμό και όχι τον νέο άνεμο» είπε ακόμα ο πρωθυπουργός. «Δεχόμαστε ότι έχουμε κάνει σφάλματα και τα διορθώνουμε, εσείς όμως παραμένετε αμετάπειστος» δήλωσε απευθυνόμενος προς τον επικεφαλής της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης.

«Ο ΣΥΡΙΖΑ να πάψει να δηλητηριάζει την κοινωνία και να κερδοσκοπεί. Απειλεί τους επενδυτές να μην έρθουν στην Ελλάδα. Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα καταφέρει ούτε να ανατρέψει την μεταρρυθμιστική πορεία της χώρας ούτε να διχάσει το λαό. Οι μεταρρυθμίσεις θα δώσουν νέα δυναμική στην οικονομία» είπε χαρακτηριστικά

τονίζοντας πως οι θυσίες και οι αδικίες που περιέχονται στο πολυνομοσχέδιο και στον Προϋπολογισμό του 2013 θα είναι οι τελευταίες.

Ο Αντώνης Σαμαράς εκτός από λόμπι της δραχμής χαρακτήρισε τον ΣΥΡΙΖΑ και λόμπι της παράνοιας που θέλει εμφύλιο σπαραγμό, ενώ με οξύτητα καυτηρίασε τα φαινόμενα ευτελισμού της Βουλής, κυρίως τις απειλές για τη ζωή των βουλευτών που εξαπέλυσε ο Στάθης Παναγούλης.

«Εχετε συναίσθημα για όλα όσα λέτε τον τελευταίο καιρό στη Βουλή», αναρωτήθηκε απευθυνόμενος στον ΣΥΡΙΖΑ.

Χρησιμοποίησε ένα απόφθεγμα του Λένιν είπε στον Αλέξη Τσίπρα ότι μέσα σε λίγες ημέρες αλλάζουν όλα όσα έπρεπε να αλλάξουν τα τελευταία χρόνια.

«Επαναστάτες κατά φαντασία και χωρίς αιτία ή μήπως η επανάσταση ξεκίνησε χωρίς εσάς», είπε ο πρωθυπουργός.

Παράλληλα, ο πρωθυπουργός τόλμησε να τα βάλει και με τους υπαλλήλους της Βουλής λέγοντας ότι θα σεβαστεί το Σύνταγμα και το αυτοδιοίκητο της Βουλής όμως τα οικονομικά τους θα τα αποφασίσει η πολιτεία, όπως κάνει και με τους δικαστικούς ενώ είπε ότι δεν είναι δυνατόν να παίρνουν 8 φορές μεγαλύτερο εφάπαξ από τους υπόλοιπους.

«Οι θυσίες που καλούμαστε να ψηφίσουμε είναι οι τελευταίες. Μόλις βγούμε από τα ελλείμματα, οι αδικίες θα διορθωθούν» τόνισε ο κ. Σαμαράς. «Τα χρήματα της δόσης θα έρθουν εγκαίρως και με το παραπάνω. Η κοινωνία θα ανακουφιστεί όταν έρθει η δόση» ανέφερε.

Ο πρωθυπουργός υπογράμμισε ότι «η Ελλάδα έκανε όσα έπρεπε, ήρθε η ώρα οι Ευρωπαίοι να τηρήσουν τις υποσχέσεις τους ενώ διευκρίνισε ότι εργάζεται για τα παραπάνω από τα 31,5 δισ.

«Με τον Προϋπολογισμό κάνουμε το πρώτο βήμα για να πιάσουμε τους στόχους μας» ανέφερε ο πρωθυπουργός και σημείωσε πως αν είχαν γίνει όσα έπρεπε στην ώρα τους, δεν θα χρειαζόταν να κοπούν μισθοί και συντάξεις, τονίζοντας πως σαν Αξιωματική Αντιπολίτευση δικαιώθηκε στο ζήτημα της ύφεσης, αλλά πρότεινε και υπερψήφισε πολλές μεταρρυθμίσεις. «Αντιπολίτευση δεν σημαίνει όχι σε όλα» είπε χαρακτηριστικά ο κ. Σαμαράς.

«Δεν θα περιμένω τις επενδύσεις, θα τις κυνηγήσω τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό» είπε ο πρωθυπουργός, που υπενθύμισε πως μέσω της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών θα βοηθηθεί η ανάπτυξη στη χώρα.

Στη συνέχεια της ομιλίας του, ο κ. Σαμαράς ανακοίνωσε πως θα γυρίσει σελίδα, κυνηγώντας τις επενδύσεις τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. «Πριν από λίγες ημέρες», πρόσθεσε, «ψηφίσαμε την πιο σαρωτική μεταρρύθμιση που έχει γίνει στην Ελλάδα. Αν οι μεταρρυθμίσεις είχαν γίνει εγκαίρως, δεν θα προβαίναμε σε περικοπές συντάξεων και μισθών».

Ο πρωθυπουργός τόνισε ότι «παλέψαμε τα μέτρα λιτότητας να συνοδευτούν με ρήτρα ανάκαμψης» λέγοντας πως «ή θα βγούμε ενωμένοι από την κρίση ή δεν θα βγούμε καθόλου».

«Ο προϋπολογισμός βασίζεται στα πιο συντηρητικά σενάρια. Ευελπιστούμε σε καλύτερα των στόχων αποτελέσματα» πρόσθεσε.

«Η αντιστροφή του κλίματος για την Ελλάδα ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη» τόνισε ο κ. Σαμαράς, μιλώντας για «θεαματική πρόοδο των δημοσιονομικών της χώρας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nice avatar
    nice 12/11/2012 00:25:25

    Ο Τσιπρας ειναι ο μονος ανθρωπος στον πλανητη που ειναι 38 ετων και συμφωνα με τον Σαμαρα κυβερναει 38 χρονια!

    • CC avatar
      CC @ nice 12/11/2012 00:57:51

      Είσαι και εσύ ένα από τα υπολείμματα των συντεχνιών που καταρρέουν... Γιαυτό βγήκαμε αέρα πατέρα να πούμε τη χαζομάρα μας όπως πάντα. Μη χάσεις... Ο Τσίπρας μάζεψε όλα τα τζιμάνια... Το τέλος σας έρχεται. Αντε γειά

      • nice avatar
        nice @ CC 12/11/2012 01:35:42

        που καταρρέω????
        χαχ χαχαχαχαχαχχαχα
        Καθρέφτες έχετε σπίτι σας?

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ CC 12/11/2012 12:36:52

        Ποιος κυβερνούσε την χώρα τα τελευταία 40 χρόνια, ο Σύριζα ή μήπως 3 οικογένειες πολιτικών? Ποιος ευθύνεται για την κατάντια της χώρας μας? Ο Τσίπρας????
        Να μάθετε να κατεβάζετε το κεφάλι και να αναλαμβάνετε τις ευθύνες σας, κομματόσκυλα!

        • CC avatar
          CC @ Κώστας 12/11/2012 14:25:33

          Τα 40 χρόνια κυβερνούσε ο άθλιος συνδικαλισμός. Αυτόν τον συνδικαλισμό που αγκάλιασε με τόση αγάπη ο Τσίπας. Ο αριστερός φασισμός. Που διέλυσε την βιομηχανία στη δεκαετία του 80. Που για ψύλλου πήδημα έκανε απεργία (κάθισα μια ώρα στη Λειβαδιά γιατί η ΓΣΕΕ και οι μηχανοδηγοί των τρένων έκαναν απεργία "συμπαράστασης" στον συν-αγωνιστή Καντάφι). Που το αριστερό φασισταριό διέλυσε το Πανεπιστήμιο και το σχολείο (άνοιξε το μυαλό σου και δες ΣΗΜΕΡΑ στις ειδήσεις τι γίνεται με τους κουκουλοφόρους στου Ζωγράφου με τις εκλογές). Το βαθύ ΠΑΣΟΚ που σαν τον χωριάτη ανέβηκε στο κρεβάτι και δεν λέει να φύγει. Αυτό το βαθύ ΠΑΣΟΚ που σαν τον ALIEN βρήκε άλλο σώμα στους ανθέλληνες του τσάρου των δραχμωλάγνων και το παίζει πάλι προοδευτική δύναμη και κουραφέξαλα. Αρκετά με τις μπούρδες πια…
          Δεν είμαι κανενός κομματόσκυλο. Γιαυτό μπορώ και κρίνω ότι καλύτερα αυτό που έχω τώρα παρά αυτό που προτείνει ο μανταμ άξεστος και τα σκυλιά του. Γιατί απλά ΠΟΤΕ δεν έδωσε μια λύση. Μόνο φωνές και ανόητα επιχειρήματα…
          Και κοιτάξτε να μαζευτείτε εκεί στο κόμμα. Κάθε φορά που υπάρχει είδηση για τον Σαμαρά η κάτι καλό που κάνει αυτή η τρικομματική κυβέρνηση πλημμυρίζετε όλα τα posts σε όλα τα media με αρνητικά σχόλια, χωρίς να προσφέρετε κάτι ουσιαστικό ή να πείτε ένα σωστό επιχείρημα ώστε να μας κάνετε να σκεφτούμε. Όλο μπούρδες λέτε. To μόνο που καταφέρνετε είναι να ισχυροποιείτε την γνώμη μου ότι είστε άτομα χαμηλού διανοητικού επιπέδου.

          • nice avatar
            nice @ CC 12/11/2012 15:13:16

            Όλα αυτά τα έθρεψαν όσοι κυβέρνησαν φίλε και όχι όσοι δεν κυβέρνησαν, αυτοί μας έφτασαν εδώ που είμαστε τώρα και όλα τα άλλα είναι μπούρδες για κομματόσκυλα που δεν βλέπουν πέρα από την κομματική πειθαρχία (δημοκρατία σου λένε μετά).

          • CC avatar
            CC @ nice 12/11/2012 15:51:11

            Πάτε καλά ρε?? Τι είδους επιχειρήματα είναι αυτά?? Δηλαδή με αυτή τη λογική (!!!!) είναι "αθώοι" η Παπαρήγα, ο Φλωράκης, ο Αλαβάνος, ο Τσίπρας που ΔΕΝ κυβέρνησαν?? Και πρέπει να κυβερνήσουν τώρα?? Δηλαδή ο εκάστοτε φασίστας Φωτόπουλος που θέριεψε με τον Ανδρέα και που απειλεί λες και το κράτος είναι μαγαζί της μάνας του, γιατί αγκαλιάστηκε από τον Τσίπρα?? Γιατί ίσως ότι ο χαμένος θέλει να κυβερνήσει?? Στο τέλος της δεκαετίας 80 η βιομηχανία παρέδωσε τα κλειδιά στην Ελλάδα. ΤΕΛΟΣ. Το βαθύ ΠΑΣΟΚ που έφαγε θέλει κι άλλα πολλά μεταμφιεσμένο σε ΣΥΡΙΖΑ. Και αυτό που υπερασπίζεσθε αρκετοί εδώ μέσα που εκτελείτε διατεταγμένη υπηρεσία κατ' εντολή του κόμματος ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε. Και όσο για τη δημοκρατία ευτυχώς έχουμε ακόμα ξέρεις…

          • nice avatar
            nice @ nice 12/11/2012 15:56:10

            «Δεν είμαι κανενός κομματόσκυλο. Γιαυτό μπορώ και κρίνω ότι καλύτερα αυτό που έχω τώρα παρά αυτό που προτείνει ο μανταμ άξεστος και τα σκυλιά του. Γιατί απλά ΠΟΤΕ δεν έδωσε μια λύση. Μόνο φωνές και ανόητα επιχειρήματα…»
            Ενώ το αφεντικό σου μας έδωσε πολλές λύσεις εεε??? Ζάπια 1,2,3,1013… ( αλήθεια έκανε έστω κάτι από ολλλλαααα αυτά που προανήγγειλε, αλήθεια δεν νιώθεις προδομένος???), λοιπόν τι έχεις τώρα? 25+% ανεργία, 3,000+ αυτοκτονίες, σπίτια χωρείς θέρμανση άσε, να μην το κουράσω άλλο… ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΦΙΛΕ… αυτό εχεις.

          • dim avatar
            dim @ nice 12/11/2012 16:23:33

            Θέλεις να το λέμε άλλες 1000 φορές μπας και κάποτε το καταλάβεις? Ή όσες φορές και να το πούμε εσύ θα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, και θα λες τα δικά σου??

            Ρωτάς: λοιπόν τι έχουμε τώρα?? Άντε πάμε άλλη μια φορά να το ξαναπούμε... Το θέμα εδώ που είχαμε φτάσει (με ευθύνη κυρίως του ΠΑΣΟΚ και όλων αυτών που το ψήφιζαν, και που τώρα έχουν μετακομίσει στο Σύριζα), δεν ήταν να επιλέξουμε ανάμεσα στο 25% ανεργία και σε 10% ανεργία, αλλά ανάμεσα σε 25% ή 60% αν γυρίζαμε στη δραχμή…. Δεν ήταν αν θα χάσουμε 25% του βιοτικού μας επιπέδου ή 0% του βιοτικού μας επιπέδου, αλλά αν θα χάσουμε 25% ή 75%... κλπ κλπ κλπ…. Αυτές ήταν οι επιλογές σου, και εσύ τώρα συνεχίζεις και λες τι έκανε το «αφεντικό»…. Μα, όταν καταλάβεις πχ στην ανεργία ότι οι εναλλακτικές ήταν το 25% και το 60%, και το «αφεντικό» μας κατάφερε το 25%, αυτό είναι λόγος για συγχαρητήρια και όχι για να τον κατηγορείς, αφού κατάφερε το μέγιστο δυνατό από τις εναλλακτικές που είχε μπροστά του…

            ΑΝΕΛ, Σύριζα, ΧΑ και ΚΚΕ, ονειρεύονται δραχμή…. (Καμμένος, Μιχαλολιάκος το είπαν και χθες με τον πιο επίσημο τρόπο εντος βουλής, Παπαρήγα το λέει πάντα, οι Δραχμαζάνηδες του φωνάζουν συνεχώς κλπ κλπ)…. Όταν επιτέλους ότι δραχμή = 60% ανεργία, 75% πτώση βιοτικού επιπέδου κλπ κλπ…. ελπίζω να αρχίσεις να συγχαίρεις αυτούς που μας κρατάνε στο ευρώ, και να αρχίσεις επιτέλους να κατηγορείς το λόμπυ της δραχμής που υπονομεύει τις προοπτικές της χώρας μας…..

          • nice avatar
            nice @ dim 12/11/2012 20:02:07

            Από την ανάλυση σου διακρίνω ότι είσαι σε μια συντεχνία που δεν θέλεις να αλλάξει κάτι γιατί θα χάσεις τα προνόμια σου

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ nice 12/11/2012 20:31:30

            Φίλοι Κώστα και Nice,
            Αν μου επιτρέπετε, μην είστε προπέτες. Σας εξήγησε τόσο ωραία ο CC- και τον συγχαίρω - , περί του ποια υπήρξε η όντως εξουσία όλα αυτά τα χρόνια, στα οποία αναφέρεστε.Ο Φαήλος κοντεύει να βγάλει διατριβή με τις αναλύσεις και τα ντοκουμέντα που παραθέτει συχνά πυκνά, εδώ και καιρό, για το πως η κατίσχυση της Τσιπρο-Πασοκο- Αριστεράς είναι η κατ' αρχήν υπεύθυνη για την σημερινή κατάντια !!!
            Μιλάτε για κομματόσκυλα, ενώ αποτελείτε τον ορισμό τους ;;;
            Μήπως, εξ αιτίας κάποιων σφυγμομετρήσεων, βγήκε η ψείρα στο γιακά ;;;;;;

          • alpha avatar
            alpha @ CC 12/11/2012 21:18:59

            Αν 40 χρόνια (που είχαν λεφτα και δύναμη) ο συνδικαλισμός τους είχε απο κάτω και τους κυβερνούσε, τώρα τι?
            Μήπως η κρίση τους έκανε επι τέλους ικανούς και δεν το πήραμε χαμπάρι?

            Υ.Γ. Πάντως καλά τους θάβεις φίλε CC. 40 χρόνια αυτοί στην "κυβέρνηση" κι ο συνδικαλισμός στην εξουσία...

          • arcane avatar
            arcane @ CC 13/11/2012 10:42:15

            CC, επί 38 χρόνια κυβερνούσαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, οι ίδιοι που κυβερνούν και σήμερα. Το να προσπαθούν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ να επιρρίψουν τις ευθύνες της δικής τους διακυβέρνησης σε όσους δεν κυβερνούσαν αυτά τα χρόνια αποκαλύπτει την απόλυτη ανευθυνότητά τους, που από μόνη της τους κάνει ακατάλληλους να συνεχίσουν να κυβερνούν.

    • Lampros avatar
      Lampros @ nice 12/11/2012 16:08:19

      nice, τι λες???
      Απο ποτε η ηλικία κάποιου ειναι αποδειξη του πόσο προοδευτικός ειναι?? Ο τσιπρας ειναι το πιο συντηριτικό ρόσωπο στην πολιτική σκηνη αυτή την στιγμή! Εχει στο κομμα του με΄χρι ακιτ ον ΚΟΛΛΑ!! Ελεος!! Τον ειχα ΞΕΧΑΣΕΙ αυτόν (ειλικρινα!) και τον επανεφερε, και μας λές πως δεν κυβερνα? Αυτός ακριβως ηταν που κευβερνοσε μέσω όλων αυτών των σαπιων τυπων που εχει μαζέψει διπλα του

      • nice avatar
        nice @ Lampros 12/11/2012 21:23:49

        Που το έγραψα αυτό για την ηλικια???
        Η ΝΔ μάζεψε τα σκουπίδια του ΛΑΟΣ, την Ντόρα και σε λιγάκι τα σκουπίδια του πασοκ και της ΡΗΜΑΔ , πλάκα με κάνεις? Μιλάς για σαπίλα?

  2. Karenin avatar
    Karenin 12/11/2012 00:29:22

    Δικαιοσύνη και αξιοπρέπεια ζήτησε ο Τσίπρας, η κατάσταση βελτιώνεται, και κάνω ακριβώς αυτά που προεκλογικά υποσχέθηκα, απάντησε ο Σαμαράς, ενώ όπως δήλωσε στη συνέχεια θα εκπροσωπεί τους... άνεργους και τους.... αγέννητους.
    Σωστη επιλογή γιατί οι ζώντες, άστα καλλύτερα.

    • Sthlh Allatos avatar
      Sthlh Allatos @ Karenin 12/11/2012 14:06:57

      Η αλήθεια είναι ότι οι αγέννητοι για να γεννηθούν πρέπει να επιβιώσουν και να τεκνοποιήσουν οι ζώντες :) Προφανώς, το νόημα είναι, ότι μας ενδιαφέρει KAI το μέλλον (μαζί με το παρόν), το οποίο δεν θα το υποθηκεύσει (όπως πχ ο ΣΥΡΙΖΑ) για να διατηρήσει τις καταρρέουσες συντεχνίες (βλέπε κατηγορίες προνομιούχων).

  3. klik avatar
    klik 12/11/2012 00:30:53

    "...έχετε συναίσθημα τι σημαίνει αυτό?..."
    Το επανέλαβε τρεις φορές.
    Και νομίσαμε ότι με τον ΓΑΠ τα είχαμε ακούσει όλα...

  4. Ίων και Ελευθέριος avatar
    Ίων και Ελευθέριος 12/11/2012 00:30:55

    Αν δεν καταλαβαίνεις τι θέλει να πει είσαι άξιος ψηφοφόρος του Τσίπρα.

  5. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 12/11/2012 00:56:42

    Για να κάνει τέτοια επίθεση και με τόση άνεση ο κ.Σαμαράς προς τον κ.Τσίπρα δείχνει ότι κάτι έχει θετικό έχει συμβεί με τους δανειστές και την δόση, το οποίο βέβαια δεν έχει ακόμα ανακοινωθεί προς το ευρύ κοινό προφανώς για να μεγιστοποιηθεί το επικοινωνιακό όφελος προς την τριτοκομματική κυβέρνηση.

  6. Habemus Papam avatar
    Habemus Papam 12/11/2012 01:01:38

    "....Η αντιστροφή του κλίματος για την Ελλάδα ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη» τόνισε ο κ. Σαμαράς, μιλώντας για «θεαματική πρόοδο των δημοσιονομικών της χώρας».

    Aληθευει ότι οι ληξιπροθεσμες οφειλές του Δημοσίου υπερβαίνουν τα 10 δις;

    Η υφεση φέτος στο 6% και του χρόνου στο 4,5%

  7. Γιώργος avatar
    Γιώργος 12/11/2012 01:49:08

    Με το συμπάθειο, αλλά αν δεν μπορεί κάποιος να διακρίνει πότε γίνεται αναφορά σε πρόσωπα και πότε σε πολιτικές, τότε καλά κάνει και παραμένει στον θίασο που ευαγγελίζεται να γίνει και κυβέρνηση.

  8. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 12/11/2012 10:27:07

    Πάντως καλό είναι ο λογογράφος του να αποφεύγει τα τόσα πολλά ΄΄τσιτάτα΄΄και μάλιστα σε εξυπναδίστικο υπόστρωμα,γιατι ο λόγος του πρωθυπουργού δεν πρέπει να στοχεύει μόνο στο χειροκρότημα των βουλευτων,που δεν καταγράφεται στα πρακτικά,αλλά να αποτελει κείμενο προς μελέτη και εκτός κοινοβουλιου.[ίσως έτσι αποφεύγετο και το λεκτικό σφάλμα΄΄έχετε συναίσθημα΄΄Είναι κρίμα,τόσο σημαντικοί λόγοι,να σκεπάζονται από ανούσια χειροκροτήματα και να διανθίζονται με ΄΄τσιτάτα΄΄

  9. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 12/11/2012 10:40:55

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το επίπεδο του κοινοβουλίου που πέφτει συνεχώς. Οι βουλευτές έχοντας χάσει τα αυγά και τα καλάθια προσπαθούν να δικαιολογήσουν την παρουσία τους με παρανοηκές αναλύσεις ,φωνές απειλές,μαγνητοφωνάκια,εξυπνακίστικες κορώνες.Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ πρέπει να δείχνει περισσότερη αυστηρότητα και να συμαζέψει πρώτα το στοματάκι του και μετά τους βουλευτές. Αλλιώς ας κατηφορίσουν προς Αφρική μεριά να γίνουν και φίρμες!

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 12/11/2012 13:00:40

    Νοημοσύνη και Συναίσθημα (απόσπασμα) : Αικ. Μαριδάκη-Κασσωτάκη, Καθηγήτρια Χαροκόπειο Πανεπιστήμιo (Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2011)

    Η πιό συστηματική, προσέγγιση του περιεχομένου και τρόπου έκφρασης των συναισθημάτων αποδίδεται στον Αριστοτέλη. Στη Ρητορική του, για παράδειγμα, θεωρεί ότι τα συναισθήματα «είναι διαθέσεις, προσωρινές καταστάσεις του νου και όχι ιδιότητες του χαρακτήρα ή φυσικές επιθυμίες, που προκύπτουν σε μεγάλο βαθμό από την επικρατούσα αντίληψη για το τι αποδίδεται δημόσια σε κάποιον ή από κάποιον σε μία δεδομένη στιγμή. Υπό αυτήν τη μορφή, τα συναισθήματα επηρεάζουν τις κρίσεις» (βλ. Βουτυρά, 2009, σελ. 15).

    Στην προσπάθειά του, μάλιστα, να ορίσει τα χαρακτηριστικά του επιτυχημένου Ρήτορα, κάνει αναφορά στη φύση των συναισθημάτων. Συγκεκριμένα, αναφέρει ότι ο Ρήτορας προκειμένου να πείσει κάποιον πρέπει να γνωρίζει: (α) τη φύση ή τον ορισμό του συναισθήματος, την κατάσταση, δηλαδή, του μυαλού του ατόμου που αισθάνεται αυτό το συναίσθημα, (β) το αντικείμενο του συναισθήματος, σε ποιους, δηλαδή, απευθύνεται ένα συναίσθημα και τι γίνεται αισθητό από αυτό, (γ) την αιτία του συναισθήματος, γιατί, δηλαδή, το συναίσθημα γίνεται αισθητό και σε ποιες περιστάσεις λειτουργεί. Κάνει μάλιστα λόγο για τα ‘ανταγωνιστικά ζευγάρια’ των συναισθημάτων, τα οποία είναι: Θυμός-αμνησικακία, αγάπη-μίσος, φόβος-εμπιστοσύνη, ντροπή-αναίδεια, καλοκαγαθία-αδιαφορία, οίκτος-δυσαρέσκεια, ζηλοτυπία-φθόνος, άμιλλα-περιφρόνηση. Ιδιαίτερη έμφαση έδωσε στη σχέση ανάμεσα στον τρόπο έκφρασης των συναισθημάτων και τη φυσιολογία του σώματος. Το συναίσθημα της δειλίας, για παράδειγμα, δημιουργείται όταν το αίμα είναι αραιό, το συναίσθημα του φόβου όταν είναι κρύο ως αποτέλεσμα της ανακατανομής της ζωτικής θερμότητας στο σώμα και εκδηλώνεται με τρέμουλο της φωνής, αύξηση των καρδιακών παλμών, τσιριχτή φωνή, δίψα, έκκριση ιδρώτα, κ.α.

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/11/2012 13:11:01

    Ο πραγματικός πολιτικός πυρήνας της ομιλίας Σαμαρά - αναμένεται η αντίδραση της αξιωματικής αντιπολίτευσης:
    h**p://www.antinews.gr/2012/11/12/189183/#comment-1085144

    • CC avatar
      CC @ Ο Θείος 12/11/2012 14:47:36

      Πολύ καλό σχόλιο.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ CC 12/11/2012 15:07:01

        Ευχαριστώ, αλλά πόσοι άραγε στη Βουλή κατάλαβαν τη σπουδαιότητά του;
        Δέκα; Είκοσι;

        • CC avatar
          CC @ Ο Θείος 12/11/2012 15:59:33

          Ισως θάπρεπε να διαβάζουν antinews... Και αυτό είναι το καλό εδώ μέσα ότι υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα σχόλια.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/11/2012 13:41:17

    Μια κίνηση μάτ στην κομματική σκακιέρα θα ήταν η αλλαγή του εκλογικού νόμου.
    Άν γίνει με αυξημένη πλειοψηφία (180 βουλευτών), ισχύει για τις επόμενες (και όχι μεθεπόμενες εκλογές).
    Κατάργηση του bonus των 5ο εδρών φέρνει (περίπου) απλή αναλογική.
    Εκτός από ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ θα την ψηφίσει ασφαλώς το ΚΚΕ (είναι πάγιο αίτημα όλης της αριστεράς).
    Για τον ίδιο λόγο, είναι αδύνατο να την καταψηφίσει ο ΣΥΡΙΖΑ.
    Και δεν έχουν κανένα λόγο να την καταψηφίσουν οι ΑΝΕΛ.

    • dim avatar
      dim @ Ο Θείος 12/11/2012 16:37:50

      Και τι θα κερδίσει ο τόπος μας με την απλή αναλογική?? Η απλή αναλογική είναι καταστροφικό εκλογικό σύστημα, γιατί ή θα κληθούν να κυβερνήσουν μαζί εντελώς ετερόκλητοι σχηματισμοί και άρα δεν θα παραχθεί ποτέ πολιτική, ή θα έχουμε συνεχώς επαναληπτικές και ακυβερνησία ... Βέβαια και το μπόνους των 50 εδρών είναι απαράδεκτο, γιατί δίνει αυτοδυναμία υπό προϋποθέσεις και με 35%... Αν πραγματικά θέλουμε κοινοβουλευτική δημοκρατία (εγώ θα προτιμούσα προεδρική, αλλα τέλοσπαντων), το καλύτερο είναι ένα όριο 42% για την επίτευξη αυτοδυναμίας...

      Το καλύτερο είναι ένα σύστημα ανάμεσα στο Αμερικάνικο και το Γαλλικό....Προεδρική Δημοκρατία, με δύο γύρους, με τους δυο επικρατέστερους, να περνάνε στο δεύτερο γύρο, και τον νικητή να σχηματίζει την εκτελεστική εξουσία..... Και ξεχωριστές εκλογές για την νομοθετική εξουσία, που εκεί η βουλή των αντιπροσώπων θα μπορούσε να εκλέγεται με ένα σύστημα αυξημένης αναλογικής (πχ απλή αναλογική, αλλά αποκλείοντας όσους παίρνουν κάτω από 5%)

    • alpha avatar
      alpha @ Ο Θείος 12/11/2012 21:27:14

      Θείο αν και ανήθικη η πρότασή σου, είναι αυτή που συμφέρει κομματικά περισσότερο τον Σαμαρά αφού τώρα πια το μπόνους στο οποιο στηρίχτηκαν οι κυβερνήσεις της ΝΔ έχει γίνει μπούμερανγκ εναντίον της και έτσι κι αλλοιώς αποκλείεται να ξανακυβερνησει. Τουλάχιστον καταργώντας το, εχει την ελπίδα να μην αφήσει ούτε τον Τσίπρα να κυβερνήσει. Οσον αφορά τη χώρα έτσι κι αλοιώς χαμένη υπόθεση είναι...

      • V.L. avatar
        V.L. @ alpha 12/11/2012 21:48:25

        Ο ΣΥΡΙΖΑ θα ψηφίσει και θα υπερθεματίσει υπέρ της απλής αναλογικής! Απαιτείται η έγκριση από 2 βουλές για να ισχύσει οποιαδήποτε αλλαγή στο Σύνταγμα. Ο σοφός νομοθέτης προνόησε! Ακόμα κι αν ψηφιστεί σήμερα η απλή αναλογική, δεν θα ισχύσει για τις επόμενες αλλά για τις μεθεπόμενες εκλογές! Ο Παυλόπουλος τελικά άνοιξε την πόρτα για την Κυβέρνηση της Αριστεράς!

  13. Tassos avatar
    Tassos 12/11/2012 14:34:28

    Ωραίος ο Πρόεδρος, καταλυτικές κι οι εντυπώσεις από την διαφορά παιδείας με τον Τσίπρα (παίζει ο Σαμαράς να χει διαβάσει περισσότερο Λένιν από τον Αλέξη...)

    • Ο Θείος avatar