#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/03/2011 13:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς προς Παπανδρέου: το πρόβλημα είναι το Μνημόνιο



Μια ώρα κράτησε η συνάντηση του πρωθυπουργού με τον Αντώνη Σαμαρά. στη σκιά της υποβάθμισης της Ελλάδας από τον οίκο αξιολόγησης Moody's και εν όψει των δύο Συνόδων Κορυφής στις 11 Μαρτίου και στις 24-25 Μαρτίου. Ο πρόεδρος της ΝΔ δεν έκανε δηλώσεις μετά τη συνάντηση, αλλά αργότερα στην Συγγρού

Ο κ. Παπανδρέου ζήτησε στήριξη στην εθνική προσπάθεια εν όψει των επικείμενων συνόδων κορυφής και δήλωσε ότι θα επιμείνει στα θέματα επιμήκυνση της αποπληρωμής του χρέους, μείωση του επιτοκίου και επαναγορά ομολόγων

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες ο κ. Σαμαράς απάντησε ότι έθεσε πρώτος τα ζητήματα αυτά και έχει ήδη αναλάβει από καιρό εθνική προσπάθεια για να τα προωθήσει με τις αλλεπάλληλες συναντήσεις του στο εξωτερικό, τόσο με παράγοντες της Ευρώπης (Τρισέ, Ρομπάϊ, Γιούνκερ, σύνοδος ΕΛΚ κλπ) όσο και με ομοιοπαθείς χώρες (Ισπανία, Ιρλανδία).

Τόνισε επίσης στον κ. Παπανδρέου ότι οποιαδήποτε λύση για την ρύθμιση του χρέους δεν πρέπει να συνδυασθεί με νέα μέτρα σε βάρος του λαού.

Ο κ. Σαμαράς κατέληξε λέγοντας ότι το βασικό πρόβλημα είναι το ίδιο το Μνημόνιο οι όροι του οποίου πρέπει να αλλάξουν δραστικά.

Η δήλωση του κ. Σαμαρά:

«Στη συνάντησή μας, ο κ. Παπανδρέου με ενημέρωσε για την πρόθεσή του να θέσει στις επόμενες συναντήσεις Κορυφής της Ε.Ε., τα ζητήματα διαχείρισης του Χρέους.

Του απάντησα ότι η Ν.Δ. στήριξε εξαρχής και στηρίζει αποφασιστικά, υπεύθυνα  και σε κάθε ευκαιρία:

Πρώτον, το Ευρωομόλογο.

Δεύτερον, το Αναπτυξιακό Ευρωπαϊκό Ομόλογο,

Τρίτον, την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του Δανείου των 110 δισ.,

Τέταρτον, τη  μείωση του κόστους δανεισμού.

Και, πέμπτον, την επαναγορά των ελληνικών Ομολόγων.

Τις θέσεις αυτές, μάλιστα, τις προώθησα και συνεχίζω να τις προωθώ και προς τους αξιωματούχους της Ε.Ε. (Τρισέ, Ρομπάι, Γιούνκερ, Μπαρόζο, Όλι Ρεν, Μαρτένς), που ήδη έχω συναντήσει, αλλά και προς τους Ομολόγους μου στο Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα, ιδιαίτερα εκείνων των χωρών που αντιμετωπίζουν παρόμοια με την Ελλάδα προβλήματα, όπως είναι η Ισπανία, η Ιρλανδία και η Πορτογαλία.

Όμως, έχω επανειλημμένα τονίσει, ότι η ικανοποίηση αυτού του πακέτου, σε καμιά περίπτωση δεν θα πρέπει να συνδεθεί με νέα, σκληρά μέτρα για την Ελληνική Οικονομία.

Και είναι για μας αυτονόητο, ότι ακόμα και αν εξασφαλίζαμε ευνοϊκές αποφάσεις για τη διαχείριση του χρέους, όπως π.χ. για την επιμήκυνση, κάτι τέτοιο από μόνο του δεν θα μας έλυνε το πρόβλημα.

Γιατί το πρόβλημα σήμερα είναι η ασφυξία που προκαλεί στην ελληνική οικονομία το ίδιο το Μνημόνιο. Και βασική του λύση, είναι η δραστική αλλαγή των όρων του Μνημονίου».

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ierofantis avatar
    ierofantis 08/03/2011 13:55:39

    Επειδή καλό είναι να αναγνωρίζονται κάποια πράγματα, να δώσω τα εύσημά μου στον Ψυχραιμία ο οποίος από το πρωί (09:41 πμ) ήδη είχε πει σε άλλη ανάρτηση...

    "Eπειδη δε,σημερα η συναντηση Παπανδρεου – Σαμαρα θα εχει μετα και δηλωσεις κατα τη γνωμη μου οι βελτιστες δηλωσεις Σαμαρα θα ηταν :
    στηριζουμε τα αιτηματα της επιμηκυνσης.μειωσης επιτοκιων,επαναγορας,ευρωοομολογου κλπ αλλα ζηταμε και την αλλαγη του μνημονιου.Μονο ετσι ειναι αξιοπιστος."

    Μπράβο ρε τσακάλι..

  2. Καλά τώρα..... avatar
    Καλά τώρα..... 08/03/2011 14:05:34

    Ο ηγέτης δε θα έπρεπε επ' ουδενί να δώσει συναίνεση στους προδότες. Άντε τώρα να σταματήσεις πρώτον, τα νέα μέτρα και δεύτερον, την προπαγάνδα από τα πασοκικά παπαγαλάκια ότι "αφού και η ΝΔ συμφωνεί, η κυβέρνηση πορεύεται σε σωστό άξονα"....

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 08/03/2011 14:20:16

    Διακρίνω μια επικοινωνιακή δυσχέρεια της ΝΔ να διαχειρισθεί την σημερινή συζήτηση ή μου φαίνεται ;;;

    Μετά το τέλος της συνάντησης σε φιλοκυβερνητικές ιστολίδες είχαν διαρρεύσει πληροφορίες για "τσαμπουκά" Παπανδρέου σε Σαμαρά του στυλ αναλάβετε τις ευθύνες σας αλλιώς πάω σε εκλογές και άλλα πολλά.

    Μήπως τελικά καλό το "οχι" στο μνημόνιο αλλά η ΝΔ έχει ευρύτερο πρόβλημα πολιτικής στρατηγικής και πρέπει να το λύσει γιατί κάποιοι την κατηγορούν ως ελαστική και ενδοτική απέναντι στο Πασόκ και κάποιοι όπως Καθημερινή κλπ ως λαικιστική και γραφική.

  4. σκαθάρι avatar
    σκαθάρι 08/03/2011 14:28:14

    μάθε από οικονομία και άσε τους λαικισμούς. Εκτός και αν θέλεις τη χρεωκοπία γιατί έχεις κάνει "τη μπάζα σου" σαν τον Αλαβάνο και θέλεις να το παίξεις επαναστάτης με καταθέσεις και περιουσία στο εξωτερικό όπως αυτός

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ σκαθάρι 08/03/2011 15:03:55

      Η δραστική αλλαγή των όρων του μνημονίου εσένα δεν σε καλύπτει στο ελάχιστο?
      Θα χαμογελούσες μόνο αν υπήρχε μια συναίνεση?..αυτό όμως ήταν περυσι,όπως σωστά έχει ειπωθεί.
      Και τώρα τι θα μου πείς..? αα ξέχασα, θα φταίει η ΝΔ πάλι!

      • σκαθάρι avatar
        σκαθάρι @ EtsiMareSei 08/03/2011 16:14:48

        Δεν το θέτω κομματικά απλά επιμήκυνση δεν μπορεί να γίνει αν δεν περιορισθεί το έλλειμα που σήμερα είναι 17,5δις ευρώ. Αν δεν γίνει δεν υπάρχει μέλλον για τη χώρα απλά σπαταλάμε 17,5δις το χρόνο παραπάνω από όσα ειπσπράτουμαι...αν νομίζουμαι ότι είναι εφικτό τότε κακό του κεφαλιού μας.

  5. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 08/03/2011 14:46:00

    Aν σημερα ήταν πρωθυπουργος Καραμανλής ή Σαμαράς, ο ΓΑΠ θα ειχε ανεβει στα κεραμιδια, θα ζητουσε προωρες εκλογες, θα κατεθετε προταση μομφης, ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΕΜΦΑΤΙΚΑ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=0XauOkX2Nis&feature=player_embedded
    Τι γινοταν με ΓΑΠ στην αντιπολιτευση...

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ o aneksartitos 08/03/2011 18:49:44

      Κακή σύγκριση. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) ο Σαμαράς πpέπει να κερδίσει με υπευθυνότητα και σοβαρότητα και την τελευταία ψήφο.

      Δεν έχει την πολυτέλεια του back up ενός πολυάριθμου -στα όρια του γραφικού- στρατού κομματανθρώπων με μάστερ στην χειροκροτηματική του ( επικίνδυνου) εκάστοτε αρχηγού του.

  6. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 08/03/2011 14:49:09

    Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το μνημόνιο, αλλά το ιδιο το ΔΝΤ. Αυτό που κάνει είναι να εφαρμώζει την πολιτική του, όπως παντού. Αν δεν φύγει, τίποτα δεν θα αλλάξει.

  7. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 08/03/2011 14:59:58

    Τα χειρότερα έρχονται δήλωσε η Παπαρρήγα...

  8. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 08/03/2011 15:04:57

    Δεν πάει να καλέσει και τον ... Καντάφι που είναι και φίλος του, την Ντόρα , τον Κουβέλη, και τον κάθε πικραμένο, τι μας νοιάζει ? Εμείς θα πληρώσουμε τον λογαριασμό ούτως ή άλλως...
    Η δήλωση της Παπαρρήγα τα λέει όλα !

  9. ΙΑΒΕΡΗΣ avatar
    ΙΑΒΕΡΗΣ 08/03/2011 15:07:59

    Mπράβο Αντώνη!
    Έκλεισες "στόματα"
    Περισσότερα στο antinews
    http://www.antinews.gr/2011/03/08/89664/

  10. spiros avatar
    spiros 08/03/2011 16:05:06

    Μου είναι ακατανόητο ο Σαμαράς να στηρίζει και από πίσω να κατηγορούν ότι στο ψήφισμα του Λαικού κόματος δεν συμπεριελήφθηκαν οι θέσεις αυτές . Αποκλείουν τις εκλογές και πάει λέγοντας με τις κινήσεις της Κυβέρνησης. Είναι απολύτως βεβαιο ότι η καθυστέρηση κάτι πολύ βαρύ θα φέρει. Η φράση δεν στηρίζουμε νέα μέτρα του Σαμαρά μήπως σημαίνει ότι ζήτησε συναίνεση στα νέα μέτρα που πιέζεται να πάρει την οποία δεν έλαβε και ακολουθεί τους επικοινωνιακού θεατρινισμούς;

  11. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 08/03/2011 16:56:38

    Μην το θέτεις αποσπασματικά, γιατί σαφώς και δεν είναι μόνο η επιμήκυνση το θέμα.Επικουρικά θα βοηθούσε σίγουρα όμως.
    Αλλά το έλλειμα δεν θα πέσει με την υπάρχουσα οικονομική πολιτική και αυτό είναι το κύριο θέμα.Οδηγεί σε μεγαλύτερη ύφεση απλά.
    Καλά στην ίδια χώρα δεν ζούμε?
    Δεν βλέπεις οτι δεν υπάρχει χρήμα στην αγορά,οτι κλείνουν τα καταστήματα το ενα μετά το άλλο και μένουν ανοίκιαστα κατόπιν.
    Σε τι ποσοστό πρέπει να φτάσει η ανεργία, μηπως κάνουμε οτι δεν την βλέπουμε?
    Ακόμη και οι δήμοι έχουν κυρήξει άτυπη στάση πληρωμών.
    Όλα αυτά δείχνουν και το παράλογο της συγκεκριμένης οικονομικής πολιτικής που οδηγεί πάντα σε μεγαλύτερη ύφεση,και άντε να καλύψεις το έλλειμα χωρίς αναπτυξιακή πολιτική και χωρίς σχέδιο σε βάθος χρόνου.
    Μόνο με φόρους και τσεκουρώματα σε μισθούς και συντάξεις δεν βγαίνει,απλά διαλύουμε την οικονομία μας έτσι.Εκτός και αν αυτό είναι το σχέδιο..
    Εσύ διαφωνείς με την αλλαγή των όρων του μνημονίου σαν πρωταρχικός στόχος που τέθηκε?

  12. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 08/03/2011 17:03:20

    Γιατί έχω την εντύπωση εδώ και μερικούς μήνες, ότι η ΝΔ κάτι περιμένει. Για παράδειγμα δεν έχει γίνει απογραφή υπαλλήλων στις ΔΕΚΟ (το φανατικό κομμάτι της αλλαγής) και κανένα μέτρο δεν τις έχει πλήξει . Πλην τις αστικές συγκοινωνίες. Το ΠΑΣΟΚ το γνωρίζει, κερδίζει χρόνο φορολογόντας τον ιδιωτικό τομέα, μέχρι να έρθει η ψήφος των μεταναστών στην ολομέλεια του συμβουλίου της επικρατείας, όπου θα απελευθερωθεί η ψήφος.

  13. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 08/03/2011 17:19:58

    Οι δηλώσεις (τυπικές) έγιναν 3 ώρες μετά.... χμ
    Τίποτα συγκεκριμένο για τη συνάντηση... χμ
    Βλέπω να έρχονται σύννεφα μαύρα.

  14. dimitrisag avatar
    dimitrisag 08/03/2011 19:54:30

    Σας βλέπω και συζητάτε ακόμα για Ν.Δ. και πασοκ
    και λυπάμαι. Κρίμα μεγάλο, αν περιμένετε από αυτούς
    που μας βούλιαξαν, να μας σώσουν!
    Ολοι τους τις τσέπες τους σκέπτονται!
    Η "κωλόνια" κρατάει χρόνια... από το 1830 μέχρι
    σήμερα και βάλε....

  15. makis avatar
    makis 08/03/2011 23:23:10

    Ρε παιδιά ποια ΝΔ και ποιος Σαμαράς ; Μιλάμε για συνταγματική εκτροπή για διάλυση για ξεπούλημα της χώρας μιλάμε για ΠΡΟΔΟΣΊΑ και ο Αντωνάκης θέλει λέει αλλαγή μείγματος πολιτικής και προσφάτως αλλαγή των όρων του Μνημονίου!!!
    Καμία κουβέντα για διαπραγμάτευση του παράνομου χρέους, καμιά κουβέντα για δικαστήρια και φυλακή των κλεφτών, καμιά κουβέντα για τους απατεώνες τοκογλύφους και την ιδιωτικοποίηση του κράτους από τους τραπεζίτες καμία κουβέντα για τα τσιράκια της παγκοσμιοποίησης που το παίζουν πολιτικοί στην Ευρώπη και είναι φυσικό γιατί ο Αντωνάκης είναι ένας από αυτούς τους προδότες που όταν έρθει η σειρά του και του δώσουν την εξουσία θα πάει το σχέδιο παρακάτω και μετά ο επόμενος κτλ.
    Μαύρο μαύρο μαύρο σε όλα τα κόμματα της βουλής ! ¨οχι λευκό και άκυρο ΝΑΙ σε όποιο άλλο ψηφοδέλτιο αδιακρίτως ! Να τους δώ να πέφτουν στο 15% και να μπαίνουν 20 κόμματα στη βουλή να δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος αλλιώς επανάσταση και θάνατος στους προδότες και μετά βλέπουμε!

  16. Αλκιβιάδης avatar
    Αλκιβιάδης 10/03/2011 16:08:58

    Μάκη κοιμάσαι το ύπνο του δικαίου. 20 κόμματα κτλ. Αν θες να βρεις ένοχο ξεκινά με έναν πήγαινε στο μπανιο και κοιτά στον καθρέφτη. Όλοι Λένε φωτιά στη βουλή κρεμάλα κτλ και ποιος ψήφιζε ΠΑΣΟΚ απο το 1981 για να διοριστεί;ποιος έτρωγε τις επιδοτήσεις τη Ε.Ε ποιος έκλεινε δρόμους;ποιος έκλεινε λιμάνια;ποιος λέει Μπουρδελο τη χώρα του κάθε μέρα;ποιος δεν κάνει τίποτα και περιμένει τα πάντα απο διεφθαρμένους πολιτικούς; Ο έλληνας... Οι περισσοτεροι τουλάχιστον η λύση είναι στην σωστή ψήφο και Όχι στην κατάργηση η απαξίωση των πολιτικών στο κάτω κάτω κάποιος πρέπει να μας κυβερνήσει και σε οποιοους δεν αρέσει ουστ απο εδώ να μείνουμε όσοι θελουμε,μπορούμε και πιστεύουμε στην πατριδα