#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2011 11:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς προς Παπανδρέου: «Θα πάω στις Βρυξέλλες για την Ελλάδα αλλά όχι μαζί σου»



Μετά τα όσα συνέβησαν χθες στη συνάντηση Παπανδρέου - Σαμαρά, ο πρωθυπουργός σκέφτηκε σήμερα το πρωί με τους συνεργάτες του ένα άλλο επικοινωνιακό κόλπο: να τηλεφωνήσει πάλι στον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης και να του ζητήσει να πάνε μαζί στις Βρυξέλλες για τη Σύνοδο Κορυφής της Κυριακής. Λες και δεν μπορούσε να του προτείνει χτες.

Πήρε όμως και πάλι σκληρή απάντηση από τον Αντώνη Σαμαρά:

Όταν ένας Πρωθυπουργός και ένας αρχηγός Αξιωματικής Αντιπολίτευσης πάνε στο εξωτερικό μαζί, κάτι ζητάνε από κοινού ή κάτι πάνε να διαπραγματευθούν μαζί. Άρα πρέπει να έχουν κοινή θέση από πριν…

Τι ζητάς κύριε Παπανδρέου; Τι εθνική γραμμή έχεις; Μήπως μου παρουσίασες χθες, κατά τη συνάντησή μας, κάποια «εθνική γραμμή», που θέλεις να υπερασπιστούμε μαζί;

Είναι δυνατόν ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης να δεσμεύσει όλη τη χώρα σε κάτι που δε ξέρει;

Μήπως έχουμε συμφωνήσει σε κάτι; Εδώ ούτε με τους υπουργούς σου δεν έχεις κοινές θέσεις και διαφωνείτε μεταξύ σας για την οικονομική πολιτική σου.

Εδώ δεν έχεις δώσει καν στην Αντιπολίτευση ούτε τις επιστολές που έστειλες στο ΔΝΤ, παρά το γεγονός ότι ζητήσαμε να τις δούμε.

Είναι δυνατό να νομιμοποιήσω αυτά που δεν ξέρω; Και πως μπορώ να ξέρω τι έχεις συμφωνήσει στο παρασκήνιο;

Και τι διαπραγματεύσεις έχει κάνει η κυβέρνηση; Αυτές που είπε χθες ο κ. Βενιζέλος ότι… ξεκινάνε μόλις σήμερα;

Θα πάω στις Βρυξέλλες, έτσι κι αλλιώς. Είναι εθνικό μου καθήκον. Όπως κάνω επί 1,5 χρόνο. Κι η κυβέρνησή σου χαιρόταν και πανηγύριζε όποτε διαφωνούσαν κάποιοι μαζί μου. Και χθες ακόμη, αυτά είπες στο Κοινοβούλιο, όταν με καθύβριζες...

Ακόμα και την ώρα που μιλούσαμε οι δυο μας, χθες το βράδυ, ο κ. Βενιζέλος με έβριζε στη Βουλή!

Θα πάω, λοιπόν, στις Βρυξέλλες. Αλλά όχι μαζί σου.  Δεν βοηθιέται έτσι η χώρα…

Η Δημοκρατία πρέπει να έχει εναλλακτικές λύσεις. Δεν μπορεί ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης να «κάψει» την προοπτική της χώρας για μια άλλη λύση.

Αν ίσχυε αυτό που είπες χθες, ότι «γυρίζει, τάχα, ο Σαμαράς και σε συκοφαντεί», τότε τι θέλεις μαζί σου έναν …«συκοφάντη»;

Και κάτι ακόμα: Το «Γουδή» να ρωτήσεις να μάθεις ποιος το είπε. Πάντως, όχι ο Αντώνης Σαμαράς..

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thanos avatar
    thanos 19/10/2011 12:13:25

    Σιγά μη σου μη τι εθνική γραμμή έχει .... Να σε μπλέξει θέλει Αντώνη προς ίδιον όφελος... να σε χρησιμοποιήσει και μετά να μας πετάξει όλους μαζί στην κρεατομηχανή που ετοιμάζει και για να τελειώνουμε εθνική γραμμή έχουν μόνο οι πατριώτες ...

  2. Wolf avatar
    Wolf 19/10/2011 12:14:20

    Δεν τον βλέπω να κάνει παρέλαση τον ΓΑΠ, για την επέτειο του ΟΧΙ.

    Άλλωστε μόνο το yes men ξέρει!!!

  3. Lampros avatar
    Lampros 19/10/2011 12:17:46

    Φοβαται ο Παπανδρέου. Φοβαται πολύ.
    Ισως να βλέπει ενοχλητικές ομοιότητες με το τέλος των φίλων του στη "Σοσιαληστική Διεθνή"...

    • man8os avatar
      man8os @ Lampros 19/10/2011 15:19:38

      Τοτε γιατι δεν φευγει οσο πιο γρηγορα μπορει?
      Σαν τον Λουδοβικο παει να την πατησει...

  4. pan pan avatar
    pan pan 19/10/2011 12:19:00

    Εντάξει Αντώνη αλλά μην πας μόνος σου είναι και μακρυά να έχεις και παρέα πάρε και το Φαϊλο το Χρύσανθο και άμα έχει χρόνο πάρε και το Μανώλη με το Θύμιο να τους τρίξετε τα δόντια εκεί στις Βρυξέλλες στη Μερκελ ,στο Σαρκοζί, στο Μπαρόζο και στο Γιούνκερ.Βάλε το Θύμιο μπροστά ξέρεις το
    ταρίφα να τα πεί όπως τα λέει εδώ στο μπαλκόνι ,θα σας λιώσω, θα πεθάνετε και κάτι τέτοια γραφικά που και χαριτωμένα που εκστομίζουν οι παλικαράδες του Αντώνη. Αλλά μην ξεχάσεις να μας πείς και
    τι σου είπανε μόλις γυρίσεις πως δηλαδή τους φόβισες κι στάθηκαν κλαρίνο μπροστά σε σένα και στη παρέα σου στους τσαμπιουκάδες Ελληναράδες. Μην το ξεχάσεις κυρ Αντώνη θα έχει ενδιαφέρον.

    • Dark Angel avatar
      Dark Angel @ pan pan 19/10/2011 12:24:57

      Έχει φτάσει το σ ___ό στην κάλτσα...
      Χμ...
      Αν περιμένετε λύπηση, κακώς περιμένετε...καλύτερα να ψάχνετε εισιτήρια...Τα εκδοτήρια κλείνουν σε λίγο....

      • raindog avatar
        raindog @ Dark Angel 19/10/2011 14:27:08

        Κάποιος να κλείσει την πόρτα παιδιά... κανένας δεν θα φύγει, θα περάσουν από το ταμείο πρώτα, οι λωποδύτες.

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ pan pan 19/10/2011 12:26:26

      μιλούν τα τρολ?

      • Dark Angel avatar
        Dark Angel @ stanley@gr 19/10/2011 12:28:39

        Tα troll ξερνούν...ηττοπάθεια και ειρωνεία.

        • man8os avatar
          man8os @ Dark Angel 19/10/2011 15:53:21

          Ποσο μυριζει ο φοβος τους

    • boanerges avatar
      boanerges @ pan pan 19/10/2011 12:28:18

      Εσείς κύριε pan pan στηρίξτε τον ΓΑΠ μέχρι τέλους.
      Δεν σας έχει απομείνει τίποτε άλλο. Άλλωστε τα είπαν με τον Μπόμπολα προσφάτως. Το τι θα κάνει ο Σαμαράς και με ποιούς θα πάει άσε να το κρίνει αυτός. Και αφήστε στον ελληνικό λαό να κρίνει για τις υπόλοιπες λεπτομέρειες οσονούπω.

    • avanti avatar
      avanti @ pan pan 19/10/2011 12:29:47

      Εσύ Pan pan πρέπει να πονάς πολύ βρε παιδί μου.... τι σου είχαν τάξει στο παστοκ και βλέπεις τώρα να χάνεται από μπροστά σου ? ε? για πες μας......

    • Σπύρος Δούκας avatar
      Σπύρος Δούκας @ pan pan 19/10/2011 12:38:11

      Προς pan pan,

      Καλημέρα,
      Καλά ο "Αντώνης" δεν θα πάει. Είναι "Ελληναράς και τσαμπουκάς"
      Εσεις έχετε καταλάβει τι ακριβώς θα διαπραγματευθεί ο Πρωθυπουργός;
      Οι Υπουργοί και οι Βουλευτές δηλώνουν ότι δεν ξέρουν, τι καλούνται να ψηφίσουν και παραιτούνται.
      Πως θα ακολουθήσει ο "Αντώνης"; επειδή το θέλετε εσείς και το εύχεται ο Πρωθυπουργός;
      Υπάρχουν και άνθρωποι και πολιτικοί που έχουν άποψη και την υποστηρίζουν, δεν την μεταβάλλουν συνεχώς.

      Η συνέχεια αργότερα,
      Μας καλεί το ΣΥΝΤΑΓΜΑ.
      Ευχαριστώ.

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ pan pan 19/10/2011 12:41:25

      Σιγά ρε εξαπτεριγω μην σχισεις το καλσον σε καταλάβαμε ρε καραμήτρο

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ pan pan 19/10/2011 12:43:07

      Ω! μα τι θαυμαστός τρόπος γραφής! Ο θρίαμβος της ελληνικής γραμματικής και συντακτικού. Όπως ακριβώς και στις ομιλίες του εθνοσωτήρα ΓΑΠ…

    • Panagiotis avatar
      Panagiotis @ pan pan 19/10/2011 12:50:56

      ΟΧΙ ΡΕ ΕΛΛΗΝΑΡΑ PAN PAN, ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΔΕΚΑΝΙΚΙ ΤΟΥ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΥΡΕΡ Ο ΓΑΠ, ΤΟΥ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΕΙ!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ pan pan 19/10/2011 12:56:19

      Ρε συ, Pan Pan, γιατί με πληγώνεις, γιατί μου το κάνεις αυτό; Με ήτα, Φαήλος.

      • factorx avatar
        factorx @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/10/2011 12:58:57

        Θα αφήνω κατά καιρούς μερικούς δήθεν σχολιαστές που διαμαρτύρονται ότι τους κόβω, για να καταλάβετε το μίσος και την μανία ορισμένων, που θέλουν και "δημοκρατικό διάλογο"

        • Dark Angel avatar
          Dark Angel @ factorx 19/10/2011 13:02:42

          Άστους ελεύθερους...Πόσοι μείνανε πια...

          • Ox avatar
            Ox @ Dark Angel 19/10/2011 13:53:04

            Έλα ντέ, το site σιγά σιγά έγινε αμιγώς δημοκρατικό.

          • factorx avatar
            factorx @ Ox 19/10/2011 14:03:56

            καλώς τον

        • Lampros avatar
          Lampros @ factorx 19/10/2011 13:06:18

          αστους όλους φακτορα. Λες να μας τρομάζουν? για γέλια ειναι.

          • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
            Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Lampros 19/10/2011 13:55:42

            Ὄχι ὅλους, τὰ νεῦρα μας. Δειγματοληπτικὰ μόνο!

        • andreas avatar
          andreas @ factorx 19/10/2011 14:18:28

          Εγω τι σου φταιω?

        • raindog avatar
          raindog @ factorx 19/10/2011 14:32:28

          ...μας "κουρτίζεις", δεν μας λυπάσαι που έχουμε τα νεύρα μας τσατάλια.

        • ΝΙΚΗ avatar
          ΝΙΚΗ @ factorx 19/10/2011 14:46:21

          factorx όλους να τους αφήνεις! έχει τόσο ενδιαφέρον!!
          ήθελα να ρωτήσω μόνο τον pan pan, είναι Έλληνας ή απλά μιλάει τα ελληνικά;

          • stanley@gr avatar
            stanley@gr @ ΝΙΚΗ 19/10/2011 15:41:36

            τρολ ειναι, Νικη μου!

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ factorx 19/10/2011 14:53:04

          Άφησέ τους..να κάνουμε γκάλοπ...να μετράμε πόσοι είναι οι ''νεκροί''...

    • Άνθρωπός τις avatar
      Άνθρωπός τις @ pan pan 19/10/2011 13:04:19

      Ο γνωστός pan pan? Κατάλαβα... Με την ευκαιρία, δώσε στο αφεντικό σου χαιρετισμούς από την Κερατέα.

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ pan pan 19/10/2011 14:10:13

      Ρε Παν παν για απάντησε μου στα παρακάτω εάν τολμάς:

      Τι μισθό λαμβάνεις?
      Από ποιους τον λαμβάνεις?
      Τα βγάζεις εύκολα πέρα, δύσκολα ή στο κουτσου κουτσου?
      Τα παιδιά σου πάνε σε ιδιωτικό ή δημόσιο σχολείο? Σε ιδιωτικό ή δημόσιο πανεπιστήμιο?
      Όταν έχεις θέμα υγείας πας σε δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομείο?
      Λεφτά υπάρχουν ΤΕΛΙΚΑ?
      Το έλλειμμα πόσο είναι?
      Έχεις CDS? Η δεν γνωρίζεις τι είναι?
      Πως ορίζεις τη διαπραγμάτευση? Στα 4 ή στα 2?
      Ποιος είναι ο ακριβής αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων?
      Έχεις δεξαμενή συλλογής νερού? Εξοχικό?
      Πόσες φορές τον μήνα πας σε ταβέρνα ή σικ εστιατόριο?
      Όταν και όποτε βγαίνεις στο γυαλί σε πληρώνουν εξτρά ή το κάνεις από υποχρέωση?
      Εσύ τι είσαι? Έλληνας ή Ελληναράς?
      Εσύ θα μας πεις τι θα πουν στον ΓΑΠ οι ευρωπαίοι?
      Γιατί δεν προτείνεις στον ΓΑΠ να πάρει μαζί του τον κολλητό σου τον Φωτόπουλο και τον Μπαλασόπουλο? Τσαμπουκά έχουν έτσι?
      Αυτοί είναι οι παλληκαράδες του ΓΑΠ και του Πρωτόπαπα? Ή του Αντώνη?

    • andreas avatar
      andreas @ pan pan 19/10/2011 14:19:38

      Pan Pan αντε παν

    • S.R. avatar
      S.R. @ pan pan 19/10/2011 14:25:56

      @pan pan...Ρε μεγαλε, γιατι μιλας στον Σαμαρα και οχι στο ρεντικολο που "κυβερναει" ? Τον αποτυχημενο καρπαζα, που η Ευρωπη δεν τον εμπιστευεται ,ως ανικανο, και στελνει γκαουλαιτερ στην θεση του, ο Πουτιν ουτε να τον φτυσει δεν θελει, και οι πατριωτες του , οι Αμερικανοι, του εκλεισαν καταμουτρα την πορτα πριν 3 μερες ?
      Και ειρωνευεσαι προκαταβολικα, το τι θα κανει-παθει ο Σαμαρας ?
      Απελπισμενα φανατικος η ανιατα βλακας εισαι για να θιγεις τετοιο θεμα?

    • Γιώργος Γκ. avatar
      Γιώργος Γκ. @ pan pan 19/10/2011 17:56:37

      Ειδες τι παθαίνει όποιος βλέπει στον ύπνο του εφιάλτες;

    • apis22 avatar
      apis22 @ pan pan 19/10/2011 18:05:41

      Χαιρετίσματα στον Tiramola.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ pan pan 19/10/2011 19:08:23

      Pan pan,
      αν έχεις στοιχειώδες θάρρος πες μας τη γνώμη σου για τον ΓΑΠ και την πολιτική του.

  5. andreas avatar
    andreas 19/10/2011 12:19:28

    Με νυχια και με δοντια προσπαθει να τον χωσει στο παιχνιδι για να τον εκθεσει,παλι καλα που του κοβει.Πλεον μετα τα χθεσινα και τα σημερινα ο Σαμαρας πρεπει να ειναι αμειλικτος.

  6. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 19/10/2011 12:20:26

    το πασοκ στηνει ενα πολυ επικινδυνο προβοκατορικο επικοινωνιακο παιχνιδι παλι.λεει να παει ο σαμαρας να διαπραγματευτει μαζι του στις βρυξελλες κατι που πρακτικα δεν γινεται εφοσον δεν τον ενημερωσε για την γραμμη που θα κρατησει ο γαπ.ετσι πως να συμφωνησει να παει για κατι που δεν γνωριζει .δεν υπαρχει εθνικη γραμμη ειδικα μετα τα υβριστικα σχολια του γαπ που φαινεται οτι δεν θελει κοινη πλευση η βοηθεια απο την νδ απλα λεει αυτα για να γυρισει μετα απο την συνοδο και να λεει παλι για μια ακομα φορα ο σαμαρας δεν βοηθαει την εθνικη προσπαθεια.θα εχει την δικαιολογια εγω καλεσα τον σαμαρα αλλα αυτος αρνηθηκε.προπαγανδα μεγα.μετα μπορει να θελουν να οδηγησουν την χωρα σε πιστωτικο γεγονως πριν τις 21 του μηνος που ληγουν τα CDS για αυτο κιολλας νομιζω μεταθερθηκε η συνοδος στις 23 οκτ.λοιπον αν οδηγησουν την χωρα σε πιστωτικο γεγονως και εχουν και την συνοδια του σαμαρα στις βρυξελλες μετα θα λενε και ο σαμαρας φταιει για την χρεοκοπια.μην ξεχναμε δηλωσεις πουτιν 'οποιος αναγγειλει την χρεοκοπια υπογραφει την πολιτικη του καταδικη'...ετσι το πασοκ στηνει ενα προπαγανδιστικο παιχνιδι που ειτε ετσι ειτε αλλιως να εχει μια δικαιολογια να πει οτι προσφερθηκε και να ριξει ολες της ευθηνες στον σαμαρα.δεν προσπαθουν καθολου για την χωρα απλα θελουν να σωσουν τον εαυτο τους γαπ-βενιζελος.

  7. ΜΠ avatar
    ΜΠ 19/10/2011 12:26:30

    Είμαστε Έλληνες, όχι προτεκτοράτο !
    Ο Αρχηγός είναι Έλληνας 100% και με τη δήλωσή του δίνει αχτίδα ελπίδας για εναλλακτική λύση και δίνει προοπτική.
    Το μαγαζί είναι γωνία και ο επιχειρηματίας άσχετος να το αξιοποιήσει και να το αναδείξει, έχει φεσώσει δε με ενοίκια απλήρωτα και κοινόχρηστα τον ιδιοκτήτη του. ΕΞΩΣΗ λοιπόν με συνοπτικές διαδικασίες επί δυστροπία επανειλημμένη και έξω από εδώ. Το μαγαζί αυτό δεν θα χαθεί, θα έρθει ο νέος ενοικιαστής για να το αξιοποιήσει αφού του κάνει και μία γερή ανακαίνιση. Αμ πώς !!!!!!

  8. Dark Angel avatar
    Dark Angel 19/10/2011 12:31:44

    O Σαμαράς δεν θα πει ποτέ για Γουδή...
    Δεν πρόκειται να λερώσει τα χέρια του.Δεν χρειάζεται.
    Σε λίγο χρονικό διάστημα θα έχουμε πολλαπλούς "αυτοκτονικούς ιδεασμούς"...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Dark Angel 19/10/2011 12:57:38

      Έχω λύση. Θα λέμε "ανεβαίνοντας τη Μεσογείων δεξιά"....

      • Dark Angel avatar
        Dark Angel @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/10/2011 13:00:19

        Mπα...Θα τους "ακουμπήσει" ελικόπτερο, για να μην έχουμε τον νόμο του Λύντς στην διαδρομή...Δεν κάνει, είναι κατάφωρη παραβίαση του Δικαίου... :lol:

      • Απορία avatar
        Απορία @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/10/2011 13:34:36

        Δεν πρόκειται να υπάρξει Γουδί. Εαν "στραβώσουν" τα πράγματα το "νέο Γουδί" θα γίνει ο πίσω τοίχος της Βουλής...

      • Lampros avatar
        Lampros @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/10/2011 13:44:01

        καλο!!

      • raindog avatar
        raindog @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/10/2011 14:55:53

        Το Γουδί είναι ιστορία. Το καινούργιο θα έχει άλλο όνομα, αλλιώς θα το γράψει η ιστορία και θα το γιορτάζουν τα παιδιά στις Εθνικές Γιορτές.

        • stanley@gr avatar
          stanley@gr @ raindog 19/10/2011 15:44:35

          τι λετε για καρακεντρο, στο Συνταγμα οι κρεμαλες;

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/10/2011 15:36:27

        Το γουδί το γουδοχέρι !
        Το γουδί είναι ένα μαγειρικό σκεύος το οποίο χρησιμοποιείται, συμπληρωματικά με το γουδοχέρι ή αλλιώς κόπανο, για την σύνθλιψη, την κονιοποίηση και την πολτοποίηση στερεών ουσιών και το ανακάτεμα λιπαρών ουσιών. Η λέξη γουδί προέρχεται από την λέξη ιγδίον (ιγδίον-γδί-γουδί).

      • man8os avatar
        man8os @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/10/2011 16:01:37

        Πρεπει να τημωρηθουν οι υπευθηνοι που ψηφισαν και εφαρμοσαν αυτα τα πραγματα. Τουλαχιστον να δημευτουν οι περιουσιες τους υπερ του δημοσιου χρεους που οι ιδιοι δημιουργησαν.

      • Γιώργος Γκ. avatar
        Γιώργος Γκ. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/10/2011 17:58:54

        Σωστοοοοός!!!!!!

  9. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 19/10/2011 12:34:14

    και γιατι να μην μιλησει και ο σαμαρας για γουδι? και του το ξαναειπε παλι σημερα σαν σε απολογια. αν δεν μπορει ο σαμαρας να στειλει τον ολετηρα του τοπου στο γουδι τοτε θα το κανει απο μονος του ο λαος. αρκει να τον προλαβουμε εδω και να μην την εχει κοπανησει νυχτα.

  10. Dark Angel avatar
    Dark Angel 19/10/2011 12:37:44

    Ποιος τα'κανε αποκαϊδια; Ο Σαμαράς τα΄κανε;
    Κοίτα να δεις ...Μαρτυράνε δίχως ξύλο...
    Που να πέσουν και μερικές ελαφρές...χα,χα,χα,χα,χα...
    Μαθαίνει κλάψα από τον Λομβέρδο...Πραγματικά δεν υπάρχει σάλιο, ασάλιωτα... :lol:

  11. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 19/10/2011 12:39:11

    Ο Σαμαράς με τον Ραν Ταν Πλαν στις Βρυξέλλες;
    Γιατί, βόλτα θα τον βγάλει;

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Γιάννης Καλαματιανός 19/10/2011 12:57:25

      +1000 πολύ καλό!!!!

  12. exo kleftes avatar
    exo kleftes 19/10/2011 12:43:04

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΗΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΛΑΟ

    http://www.facebook.com/pages/%CE%A4%CE%9F-%CE%A0%CE%91%CE%A3%CE%9F%CE%9A-%CE%95%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%99-%CE%95%CE%94%CE%A9-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%9B%CE%97%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%A5%CE%95%CE%99-%CE%A4%CE%9F-%CE%9B%CE%91%CE%9F/289686767717464?sk=wall

  13. Θάνος avatar
    Θάνος 19/10/2011 12:56:38

    αὐτές τις σκοτεινές μέρες τῆς κατοχῆς, βρίσκω παρηγοριά καί Φῶς μέσα ἀπό ἓνα μεγάλο Ἓλληνα. Ὂχι μόνο βάλσαμο γιά τήν ψυχή ἀλλά καί Δάσκαλος. Διδάχτηκα ὂτι δέν φοβᾶμαι μήν χάσω τά πάντα γιατί ὂτι πραγματικά ἒχει ἀξία εἶναι ἢδη μέσα μας. Τότε καί τόν Χάρο ἀντιμετωπίζεις ἀντρίκεια ὄχι πάλι γιατί δέν ἔχεις τίποτε νά χάσεις ἀλλά γιατί ἒχεις πολλά νά ὑπερασπιστεῖς. Θά θελα νά τό μοιραστῶ μαζί σας, βάλσαμο καί γιά τήν δικιά σας ψυχοῦλα ἀδέλφια:

    `` ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΕΣ πού βγαίνω στόν ἀέρα λές καί διαβάζω τήν Ἱλιάδα.Παίρνω τό μονοπάτι πού τραβάει ψηλά πάνω ἀπ᾽τά σπίτια,καί καθώς - ὃσο ἀνεβαίνω - ἀλλάζουν σχῆμα οἱ ἀγκαλιές καί οἱ κάβοι, μέσα μου ἀλλάζουνε θέση καί μορφή τά αἰσθήματα : ἡ ταυτότητα τὼν ἡρὠων, ἡ ἂγρια ἱκανοποίηση νά λές ὂ χ ι, τό εὐθύ , τό λαμπερό, τό ποτέ δυό φορές τὀ ἲδιο.``

    ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ

  14. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 19/10/2011 13:03:31

    Οι πραιτωριανοι ειναι οι τελευταιοι που πεφτουν μαζι με τον αρχηγο,ψαξτε για τυπους Παν-παν τι σχεση χρηματος υπαρχει,δεν αξιζει κανεις ουτε να ασχολειται με τετοιου ειδους Homus pasokus.
    Απολυτως σωστη ηθεση Σαμαρα ,οχι στο ανακατεμα της τραπουλας με το Πασοκ,επιθεση σε ολα τα μετωπα,αρκετη αβαντα τους καναμε,το κερδος ηταν βρισιες και απαξιωση,το γουρουνι δεν το φιλας στο στομα.

  15. Κρίτων avatar
    Κρίτων 19/10/2011 13:03:58

    Χίλιες φορές ξεχωριστά παρά μαζί και χώρια. Αν παρουσιαστούν μαζί πρέπει να έχουν κοινές θέσεις. Κοινή επιδείωξη. Κοινό στόχο. Αλλοιώς μπορεί να γίνει το μοιραίο. Να πουν αυτοί δεν μπορούν να τα βρούν ενώπιον του Συμβουλίου και εσείς θέλετε να βοηθήσουμε.Να μην γινόμαστε ρεζίλι χωρίς λόγο.Οι κοινές θέσεις προυποθέτουν άλλη κουλτούρα. Το βαθύ ΠΑΣΟΚ χτίστηκε στην Αυριανή και τον Λαλιώτη.Στον διχασμό στην μισαλοδοξία,στην εξαργύρωση του πόνου των ηττημένων του εμφυλίου! Αυτό το ''χορό'' έμαθε ,σ΄αυτόν τα καταφέρνει. Συναίνεση θα κάνει μετά από λίγα χρόνια !Οι ίδιοι δεν είπαν το περίφημο ¨αισθανόμασταν σαν τις π...¨Γιατί αλλοιώς είχαν μεγαλώσει.Με ρουσφετάκια ,με μεταθέσεις,με διορισμούς,με..
    Η ΝΔ είναι και αυτή δυσκολεμένη από την πίεση της κοινωνίας. Είναι στριμωγμένη από την πραγματικότητα και τον πόνο του λαού.Παρ΄ολα αυτά έχει στα μέλη της και φίλους της ανθρώπους που μπορούν να τα καταφέρουν .Θέλει δουλειά.

  16. ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΗΣ 19/10/2011 13:14:48

    PAN PAN ΠΟΝΑΣ ΚΑΠΟΥ?????? ΣΕ ΤΣΟΥΖΕΙ ΚΑΠΟΥ?????? ΤΟ PAN-PAN ΑΡΧΙΚΑ ΤΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ????? ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΕΝ ΤΕΝ ΓΙΑ ΛΥΠΗΣΗ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ

  17. Stefanos avatar
    Stefanos 19/10/2011 13:18:35

    Ένας απελπισμένος, φοβισμένος και θλιβερός πρωθυπουργός, πλήρως ανάξιος. Όσο για τα θηρία που είπε χθες στη Βουλή, ενάντια των οποίων "αγωνίζεται" είναι αυτά τα οποία έφερε στη χώρα να κατασπαράξουν τον απλό λαό. Οπαδός της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης δεν είναι άλλωστε; Τώρα ανακάλυψε ο μοιραίος τα θηρία;

  18. Απορία avatar
    Απορία 19/10/2011 13:30:53

    Αυτή η απάντηση Σαμαρά φαίνεται να έκανε θετική εντύπωση σε πολλούς αναποφάσιστους. Μια σφυγμομέτρηση ίσως να το αποδείκνυε αυτό και στατιστικά.

    Εαν όντως έτσι συνέβη, ίσως να είναι η κατάλληλη στιγμή για τον Σαμαρά να ξεκινήσει την οριστική ρήξη για το γκρέμισμα του ΠΑΣΟΚ μέσω της συσπείρωσης της αντιπολίτευσης και την απαίτηση εκλογών από τον πρόεδρο της δημοκρατίας, φέρνοντάς τον μπρος στις συνταγματικές του ευθύνες.

    Εν ολίγοις μετά την 23η Οκτωβρίου και σε συνδιασμό με τα αποτελέσματα της συνόδου στις Βρυξέλες, ίσως να είναι η κατάλληλη στιγμή για τον Σαμαρά να βγει μπροστά σαν εθνικός ηγέτης και να κερδίσει το μεγαλύτερο μέρος του 30% των αναποφάσιστων.

    Ή τώρα ή ποτέ. Σε 2-3 μήνες το παράθυρο κλείνει. Τα νέα φορομπηχτικά μέτρα, οι περικοπές, η ανέχεια, η ανεργία, η πείνα, η έλλειψη ασφάλειας, σωστής παροχής παιδείας και υγείας θα έχουν τσακίσει το μεγαλύτερο ποσοστό των ελλήνων και θα τους έχει αναγκάσει να γυρίσουν το πρόσωπό τους προς όλα τα κόμματα του κοινοβουλίου.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Απορία 19/10/2011 13:36:00

      να γυρίσουν το πρόσωπό τους σε όλα τα κόμματα του κοινοβουλίου.

    • man8os avatar
      man8os @ Απορία 19/10/2011 16:10:50

      Πολυ σωστη αναλυση. Αν αρχισει ο χειμωνας και δεν υπαρχει πολυ πετρελαιο θα αρχισει η αναρχια. Μια δυνατοτητα υπαρχει, αναληψη ριζοσπαστικης πολιτικης δρασης μετα τις 23 του μηνα.

  19. Γιώργος avatar
    Γιώργος 19/10/2011 13:43:25

    Aυτός που πρέπει να πάει στο Γουδί είναι ο Καρατζαφέρης. Έτσι κι αλλιώς, αφού είναι τόσο πατριώτης δεν θα φοβηθεί να θυσιαστεί αυτός πρώτος για την πατρίδα.

  20. tak avatar
    tak 19/10/2011 13:49:50

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ... ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ κ. ΣΑΜΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΙΣ...

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ tak 19/10/2011 15:52:09

      Συμφωνώ.

  21. kp8 avatar
    kp8 19/10/2011 14:03:41

    Πόσο με εμπνέει αυτός ο άνθρωπος ! Και νομίζω είναι βασικό στις μέρες που ζούμε. Εκτός από οικονομικά προγράμματα και επιτυχημένους σχεδιασμούς για την ανάκαψη, νομίζω ότι οι άνθρωποι γύρω μας πάνω από όλα χρειάζονται να εμπνέονται από τον άνθρωπο που θα επιλέξουν να βάλουν μπροστά. Γιατί το κάλεσμα είναι πλέον της κοινωνίας, του έθνους και χρειάζονται και άλλα χαρακτηριστικά, πέρα από γνώσεις, μέθοδο και στόχους. Και πράγματι, είδα σήμερα γύρω μου, πολλούς ανθρώπους που δεν νομίζω ότι είναι συνειδητά ενταγμένοι κάπου, να μιλούν με ενθουσιασμό, σεβασμό και εκτίμηση αναφέροντας το όνομα του Σαμαρά και το πώς αντιστάθηκε στα κόλπα του αλλουνού, που όλοι πια τα βλέπουν ως τέτοια. Παρά τη δυστυχία μας εξακολουθούμε να ελπίζουμε και η ελπίδα αυτή έχει πρόσωπο. Δίνει όραμα ο Αντώνης και εμψυχώνει. Είναι βαρύ το φορτίο.

  22. nick avatar
    nick 19/10/2011 14:09:46

    Είχε πει ο Αντώνης σε ανύποπτη στιγμή:
    "Ξέρετε ποιος είμαι. Λέω όχι, και εννοώ, όχι! Έχω λόγο και τον τιμώ. Κάποτε αρνήθηκα να υποχωρήσω και έμεινα 11 χρόνια σπίτι μου. Ύστερα γύρισα. Δεν γύρισα για να υποχωρήσω. Γύρισα για να παλέψω... Και το λάθος δεν το συνυπογράφω"! Αυτό που είπε τότε, το βλέπουμε σήμερα...
    Σήμερα μιλώντας στον ΓΑΠ είπε:
    "Εδώ δεν έχεις δώσει καν στην Αντιπολίτευση ούτε τις επιστολές που έστειλες στο ΔΝΤ, παρά το γεγονός ότι ζητήσαμε να τις δούμε. Είναι δυνατό να νομιμοποιήσω αυτά που δεν ξέρω; Και πως μπορώ να ξέρω τι έχεις συμφωνήσει στο παρασκήνιο;". Αυτό που είπε σήμερα, θα το δούμε αύριο...
    Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε... Game over, κύριοι...

    • Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
      Κωστας Ε. Χριστοδουλου @ nick 19/10/2011 14:41:06

      Άπόλυτα σωστός !!!!!

  23. kakofonix avatar
    kakofonix 19/10/2011 14:10:34

    Έχει πέσει veto από τους Γερμανούς για συγκυβέρνηση ή 180 ψήφους στην έγκριση του κουρέματος. Πάπαλα δηλαδή, όσο κρατάει ο Αντώνης πάμε για εκλογές.

    • Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
      Κωστας Ε. Χριστοδουλου @ kakofonix 19/10/2011 14:42:15

      Μακάρι !!!!

      • stanley@gr avatar
        stanley@gr @ Κωστας Ε. Χριστοδουλου 19/10/2011 15:48:15

        υπαρχουν επιστολες μυστικης διπλωματιας ξεπουληματος στο ΔΝΤ, που το περιεχομενο τους το γνωριζει ο Σαμαρας και ερχονται στα χερια του λιαν συντομως;

        Φακτορα, σε παρακαλω πληροφοριες!!!

        Ουτε το Γουδη τους σωζει!

  24. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 19/10/2011 14:27:42

    @Stefanos
    Συμφωνώ απόλυτα,
    Ένας απελπισμένος, φοβισμένος και θλιβερός πρωθυπουργός ......
    Πως επιλέγουμε (όσοι) όμως τέτοια ανθρωπάκια να μας κυβερνήσουν ;

  25. pikis@hotmail.com avatar
    pikis@hotmail.com 19/10/2011 14:52:44

    Διαφωνώ με τη στάση του Σαμαρά.
    Έπρεπε να πάει μαζί με τον άχρηστο για να του δείξει πως διαπραγματεύονται με γνώμονα το εθνικό συμφέρον. Επίσης, θα έδειχνε ότι δεν λογαριάζει το κομματικό συμφέρον αλλά μόνο το εθνικό. Τώρα που θα πάει στις Βρυξέλλες ο άχρηστος μόνος του θα τα κάνει μαντάρα και μετά ποιός θα μαζέψει το χάος;;;
    Θα μπορούσε ο Σαμαράς να πει του ΓΑΠ "έλα μαζί μου και μη μιλάς, μόνο κοίτα". Ας κανόνιζαν και ημερομηνία εκλογών ώστε να ξεκουμπιστεί ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ μια για πάντα.
    Το μόνο θετικό που έκανε ο ΓΑΠ αυτά τα 2 χρόνια είναι η αφύπνιση των πολιτών. Καταλάβαμε επιτέλους τι εστί ΠΑΣΟΚ, ΛΑΜΟΓΙΑ, ΑΡΠΑΧΤΗ, ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ, ΚΑΝΑΛΑΡΧΕΣ, ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ, ΜΚΟ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΙ και άλλα ρυπαρά "λειτουργήματα".
    Έχω όμως μια απορία. Εκεί στη ΝΔ, έχουν καταλάβει ότι ο πολίτης έχει ξυπνήσει;;;

  26. Ραβινος avatar
    Ραβινος 19/10/2011 15:03:35

    O πληρης εξευτελισμος ενος θρασυδειλου Πρωθυπουργου! Πες τε οτι εισσστε κατοικοι εξωτερικου πχ Γερμανοι και μαθενατε οτι ο Πρωθυπουργος της Ελλαδας εκληπαρει τον Αρχηγο της Αξιωματικης Αντιπολιτευσης να τον στηριξει στις Βρυξελλες !Τι θα σκεφτοσαστε ?
    1}Οτι προκειται για Πρωθυπουργο της πλακας μιας και δεν μπορει να σταθει στα ποδια του μπροστα στους δανειστες του .
    2}Οι ο Αρχηγος της Αξιωματικης Αντιπολιτευσης λειτουργει ωσει Πρωθυπουργος στην θεση του .
    3} Οτι ο Πρωθυπουργος εχει χασει πια την δεδηλωμενη στην Κυβερνηση της χωρας και ζητα απο τον ουσιαστικο Κυβερνητη αυτης τον Α Σαμαρα να εκπροσωπησει την χωρα στην κρισιμη αυτη συναντηση .
    Μετα απο τα παραπανω σκεπτεται και λεει μα τοτε τι τον θελουμε τον ΓΑΠ στην Ελλαδα ?Καιρος για δρομο ! Μα τον Θεο και τον Μαμωνα ετσι θα γινει σε 1 μηνα απο τωρα μετα την εκταμιευση της 6ης ηδη εκταμιευμενης δοσης !

  27. raindog avatar
    raindog 19/10/2011 15:07:38

    Ένα μεγάλο εύγε στον Αρχηγό Αντώνη. Έτσι αντιδρούν οι αρχηγοί στους μικρούς και ολίγιστους.

  28. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 19/10/2011 15:57:39

    Να έχετε υπόψη σας, ότι η αυριανή ψηφοφορία αναμένεται με πολύ μεγάλη ανησυχία στις Βρυξέλλες. έχουν θορυβηθεί οι πάντες. Εάν δεν περάσει το "πολυνομοσχέδιο" θα δείτε αλυσιδωτές υποβαθμίσεις τύπου "ντόμινο" σε πολλές ευρωπαϊκές τράπεζες και χώρες.
    Δυστυχώς, είχαμε ηγέτες χαμηλότερους των περιστάσεων! Αυτό θα πληρώσουμε τώρα.
    Εάν ψηφισθεί το "πολυνομοσχέδιο" ίσως αν την γλυτώσουν με ελαφρύτερες αμυχές η Γερμανία και η Γαλλία, για τις υπόλοιπες χώρες δεν ξέρω.
    Ο "Γκούφη" μας αποτελείωσε ως χώρα για τα επόμενα 40 χρόνια. Είναι ποινικά κολάσιμος και πρέπει να οδηγηθεί στο δικαστήριο και όχι σε "εξεταστική" του κ***υ.

  29. Λαπίθης avatar
    Λαπίθης 19/10/2011 16:25:13

    Σήμερα ο Α.Σ θύμισε τον άλλο Αντώνη της 10ετίας του 80 που οραματιζόταν ως 'Ελλην την "Πολιτική του Αύριον". Τίποτε δεν είναι ακόμη ρόδινο αλλά ελπίζω πως πολλά θα αρχίσουν να ροδίζουν από την περήφανη και ορθή, κατά την άποψή μου, πολιτική στάση που υιοθέτησε.

  30. anti - Giannis avatar
    anti - Giannis 19/10/2011 19:43:39

    Θα πάω στη ζούγκλα με τον Ταρζάν, να την περνάω φίνα!

  31. fantomas avatar
    fantomas 19/10/2011 21:17:51

    Το «Γουδή» να ρωτήσεις να μάθεις ποιος το είπε. Πάντως, όχι ο Αντώνης Σαμαράς..

    AΣΧΕΤΟΣ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ................... ΤΟ ΓΟΥΔΗ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ !!!

  32. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 20/10/2011 01:45:21

    "Ανεβαίνοντας τη Μεσογείων δεξιά" κ. Φαήλο μου υπάρχει και η.... ΕΡΤ (όπως λέμε Παν Παν...) και κει υπάρχουν πίσω από το κτίριο ψηλά ντουβάρια κατάλληλα. Αλλά, κατάλαβα ο αφελής. Εσεις θα εννοείτε, εδώ κάτω στη Μεσογείων πιο χαμηλά....