#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/02/2010 21:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: «ο Πρωθυπουργός δεν αντιλαμβάνεται τη βαρύτητα και τις συνέπειες των λόγων του….»



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνης Σαμαράς, μετά τη Συνέντευξη Τύπου που έδωσε, στις Βρυξέλλες, ο Πρωθυπουργός, κ. Γιώργος Παπανδρέου, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

 «Σε ό,τι αφορά την ευρωπαϊκή στήριξη στην Ελληνική οικονομία, θεωρούμε θετικό σημείο ότι θωρακίζει τα ελληνικά ομόλογα από τις επιθέσεις των κερδοσκόπων. Αλλά για τα υπόλοιπα περιμένουμε να δούμε τις συγκεκριμένες λεπτομέρειες…

Ως προς την ανάγκη επιτήρησης της οικονομίας μας καλά θα κάνει ο κ. Παπανδρέου να μη βγάζει εκτός ευθυνών, τόσο το κυβερνητικό παρελθόν του ΠΑΣΟΚ, όσο και τη δική του πρωτοφανή αναβλητικότητα επί τέσσερις μήνες.

Επίσης, δεν είναι ο καταλληλότερος να μιλάει για «αξιοπιστία» και υπευθυνότητα. Ήταν ανεύθυνη η «καταστροφική» αντιπολίτευση που άσκησε το κόμμα του. Κι ήταν αναξιόπιστη η προεκλογική του δημαγωγία  όταν διακήρυσσε ότι «λεφτά υπάρχουν» κι έταζε στους πάντες τα πάντα…

Δύο μόνο σημεία θέλουμε να υπογραμμίσουμε σήμερα:

* Το πρόβλημα δεν είναι αν εμείς στηρίζουμε την κυβέρνηση στα δύσκολα. Τη στηρίξαμε, αλλά αυτό δεν αρκεί. Το πρόβλημα είναι αν η ίδια η κυβέρνηση στηρίζει την Ελληνική Οικονομία. Μέχρι πριν λίγο, δεν έπαιρνε καθόλου μέτρα. Τώρα, παίρνει μέτρα μόνο για την περιστολή του ελλείμματος. Όχι για την τόνωση της αγοράς. Δεν δίνει τις απαραίτητες «ανάσες» στήριξης της οικονομίας. Αλλά, χωρίς τέτοια μέτρα τόνωσης - και ανεξαρτήτως κοινοτικής στήριξης - η ύφεση που θα προκύψει θα είναι πολύ βαθιά και τα ελλείμματα δεν θα μειωθούν. Το μήνυμά μας προς την κυβέρνηση είναι: Πάρτε μέτρα τόνωσης, τώρα…

* Δεύτερον, το πρόβλημα είναι να κόψουμε τις σπατάλες. Όχι να κόψουμε από τις ζωτικές ανάγκες. Δυστυχώς, η κυβέρνηση φάνηκε, αρχικά τουλάχιστον, να μην κάνει αυτή τη διάκριση. Να ισοπεδώνει τα πάντα και να κόβει από παντού.

Η περιστολή των ελλειμμάτων, θέλει να είμαστε ακριβείς, όχι να τα βάζουμε όλα στο «κρεβάτι του Προκρούστη».

Σε μια «Προκρούστεια» περιστολή δαπανών δεν μπορούμε να συναινέσουμε. Διότι δεν περιστέλλει σπατάλες. Ακρωτηριάζει την Οικονομία και τις ζωτικές λειτουργίες της.

Κάτι ακόμα: Η ευκολία με την οποία ο Πρωθυπουργός – λόγω επιτήρησης – ισχυρίζεται ότι «μας αφαιρείται ένα κομμάτι της κυριαρχίας μας», δημιουργεί βαθύτατο προβληματισμό. Προφανώς, δεν αντιλαμβάνεται τη βαρύτητα και τις συνέπειες των λόγων του…».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 11/02/2010 21:18:59

    Σαφώς και δεν την αντιλαμβάνεται. Αν την είχε αντιληφθεί θα είχε το ήθος να παραιτηθεί.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Orestios 11/02/2010 21:41:27

      Και πως θα ζησουμε δίχως αρχηγό ....Καραγκιόζη …είναι δυνατό???

  2. oxoxo avatar
    oxoxo 11/02/2010 21:19:01

    "Δεν αντιλαμβάνεται" ή προετοιμάζει την αναγγελία "λύσεων" εθνικά μη αποδεκτών;

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/02/2010 21:23:26

    Μήπως αντίθετα έχει πλήρη επίγνωση και προετοιμάζει για χειροτερα ειλλημένα?

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 11/02/2010 21:27:21

      Τότε να είναι έτοιμος να δεχθεί την οργή των Ελλήνων.

  4. yangoolas avatar
    yangoolas 11/02/2010 21:34:43

    Απόψε δεν χαρίζομαι σε κανέναν:

    Αν είχες κότσια να κάνεις το σωστό, ΔΕΝ θα είχες συναινέσει σε τίποτα και ΔΕΝ θα είχαμε ξανά Παπούλια. Συναίνεση σε χρεωκοπία από «κυρίους» με πτυχία.

    • Vachus avatar
      Vachus @ yangoolas 11/02/2010 23:19:48

      sostos.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ yangoolas 12/02/2010 01:36:41

      ΛΑΘΟΣ! ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΩΝ ΕΤΩΝ! ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!

      Στρατηγικά ο Σαμαράς πρέπει να συναινέσει για να πάρει και τους ψηφοφόρους που έμειναν στα σπίτια τους, αλλά και αυτούς που ψήφισαν Γιωργάκη, αφού η συναινετική στάση του Σαμαρά δημιουργεί συμπάθειες στους φιλοπασοκικούς κύκλους.

      Τακτικά θα βγάζει ανακοινώσεις, όπως η παρούσα, που θα δείχνουν τη διαφορά επιπέδου πολιτικής αλλά και φιλοσοφίας!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ yangoolas 12/02/2010 11:25:58

      Συμφωνώ με τον Τυχαίο. Το ζητούμενο είναι η επανεκπαίδευση της ελληνικής κοινωνίας συνολικά σε υγιέστερες θέσεις, εφόσον είναι προφανές ότι η μετεμφυλιακή αριστερόστροφη νοοτροπία μέρους της παρεμποδίζει την οποιαδήποτε προσπάθεια ηθικής και οικονομικής ανάκαμψης. Και αυτό χρειάζεται χρόνο και σωστή στρατηγική.

    • ._ avatar
      ._ @ yangoolas 12/02/2010 11:40:04

      Τα 3.000.000 πασόκοι που ψηφίζουν σταθερά μπασόκ, θα το ψηφίζουν ακόμα και αν τους φτύσει το gap κατα πρόσωπο. Πρόκειται για το ακραίο δείγμα ιδεολογικής και πολιτικής εξαθλίωσης. Δεν μπορεί να περιμένει ψήφους από αυτούς ο Σαμαράς, μόνο να διαρρεύσει κανένα απογοητευμένο 10%, όπως έγινε το 2007.

      Απόδειξη το "πατριωτικό μπασόκ" το οποίο θα ξεφτιλιστεί και αυτό πλήρως με την ψήφιση του πακινομοσχεδίου του ραγκούσι.

      Το όλο παιχνίδι γίνεται στους υπόλοιπους πολιτικούς χώρους.

      ΥΓ. Και ναι, η στήριξη παπούλια ήταν λάθος. Θα μπορούσε να προτείνει δικό του ΠτΔ, και μετά το μπασοκ ας πήγαινε σε εκλογές. Αφού πέρασε το μπασοκ την στενωπό, την επόμενη κατέθεσε και το πακινομοσχέδιο για να ευχαριστήσει για την συναίνεση.

  5. yangoolas avatar
    yangoolas 11/02/2010 21:35:44

    Μόνο ένα καλό μπορεί να βγεί από όλα αυτά. Ο εξευτελισμός των δύο ψευτοαστικών πουλημένων κομμάτων.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ yangoolas 11/02/2010 22:00:18

      Ά γειά σου !!

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ yangoolas 12/02/2010 01:43:40

      Κάλιο αργά, παρά ποτέ!

      Τώρα είναι αργά!

      Ετοιμάσου για τον επόμενο κύκλο μεταπολιτευτικής 'κοροϊδίας'!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ yangoolas 12/02/2010 11:28:42

      Ή η μετεξέλιξή τους σε υγιέστερα

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ yangoolas 12/02/2010 12:29:42

      Αυτό φίλε μ αποκλείεται εκ του Ιστορικού αποτελέσματος 30 χρόνων.

      Καινούργιο κόμμα από υγιείς κοινωνικές δυνάμεις κι από ανθρώπους που δεν είχαν ποτέ μέχρι τώρα πρόσβαση στο δημόσιο ταμείο είναι η μόνη λύση για εμάς τους πολίτες.

      Όποιος δεν το βλέπει αυτό είναι είτε άνω των 50 χρονών (μην αρχίσετε όλοι οι 50αρηδες να βαράτε , σκατά τα κάνατε) και άρα δυσκίνητος σε αλλαγές είτε λαμόγιο που τρώει.

    • Shalai avatar
      Shalai @ yangoolas 13/02/2010 00:05:28

      Ακόμα και αν μπορούσε να αναδυθεί ένα καινούριο, υγιές, καθαρό, δημιουργικό κόμμα που να έχει το όραμα και την πολιτική βούληση για το καλύτερο της χώρας, φοβάμαι ότι δεν θα μπορούσε να προχωρήσει και πολύ.
      Το παρακράτος είναι πολύ βαθύ στην Ελλάδα, πολύ δύσκολα θα το άφηνε να ορθοποδήσει.

  6. Factorx avatar
    Factorx 11/02/2010 22:46:04

    Δεν μου λέτε βρε επαναστάτες yangoola και greekpoliticalreview είδατε κανέναν λαό να διαδηλώνει στους δρόμους ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΕ ΠΑΣΟΚ;

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Factorx 12/02/2010 10:41:53

      Τώρα το δα , τι λες άνθρωπέ μου ??

      Τι σχέση έχει η επιθυμία για εξευτελισμό των δυο κλεφτοκρατικών κομμάτων εξουσίας με το αν ο λαός ψηφίζει ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ μετά από διαδηλώσεις ?

      Τι άσχετες κοτσάνες είναι αυτές ?

      Υ.Γ : Συναίνεση σε ποιόν Φάκτορα?? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    • Aχ! Γιατρέ μου avatar
      Aχ! Γιατρέ μου @ Factorx 12/02/2010 13:20:54

      Κοτσάνες, τι λέει αυτός βρε Factor?

  7. Factorx avatar
    Factorx 11/02/2010 22:49:10

    Και θυμηθείτε τι ώρα το έγραψα: Συναίνεση τέλος

    • Orestios avatar
      Orestios @ Factorx 11/02/2010 22:50:14

      ?

    • popolaros avatar
      popolaros @ Factorx 11/02/2010 23:05:27

      Έχουμε αλλαγή πλεύσης λοιπόν.
      Γουστάρω.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Factorx 11/02/2010 23:09:28

      για ποιά συναίνεση μιλάμε; Θα μπορούσε ο Σαμαράς να έκβιάσει το ΓΑΠ αντί να κάνει αόριστες δηλώσεις.
      Να προσφέρει συναίνεση σε ένα, δυό θέματα και να του μηνύσει να κάνει γαργάρα το μεταναστευτικό.
      και τότε θα ήταν το σκορ 1-0
      Χωρίς μα μου ναι μεν αλλά εμείς εσείς και κωλοτούμπες

    • Vachus avatar
      Vachus @ Factorx 11/02/2010 23:21:50

      Για να δούμε ρε Φάκτορα. Εγώ περιμένω τον Αντώνη να κατεβάσει τον κόσμο στο δρόμο για το μεταναστευτικό.

  8. popolaros avatar
    popolaros 11/02/2010 22:55:47

    "Η ευκολία με την οποία ο Πρωθυπουργός – λόγω επιτήρησης – ισχυρίζεται ότι «μας αφαιρείται ένα κομμάτι της κυριαρχίας μας», δημιουργεί βαθύτατο προβληματισμό. Προφανώς, δεν αντιλαμβάνεται τη βαρύτητα και τις συνέπειες των λόγων του…»."

    Όλη η ουσία είναι στο παραπάνω.
    Ο ΓΑΠ έχει εμμονές με την κυριαρχία μας.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ popolaros 12/02/2010 01:46:02

      Ο ΓΑΠ λέει αυτά που τον συμβουλεύουν όσοι από το επιτελείο του ασχολούνται με την προπαγάνδα.

      Ετσι λειτουργεί το σύστημα ΠΑΣΟΚ και ο σοσιαλισμός!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ popolaros 12/02/2010 11:32:45

      Με την κυβερνητική εξουσία έχει εμμονές

  9. zame avatar
    zame 11/02/2010 23:18:33

    "ευτυχη" καταληξη της στήριξης οικονομικα της χωρας μας με το αζημίωτο φυσικα...βλπ.φρεγατες..κλπ εξοπλιστικά.. για να μας φυλάσσουν από σύμμαχο χώρα ..& υποψήφια προς ένταξη....!.
    ...δηλαδή ακόμα ποιο "μεσα".και αυτο το"βαφτιζουνε" επιτυχια.

  10. donaE avatar
    donaE 11/02/2010 23:23:41

    Τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα.Ce soir ou jamais...

  11. sirmar avatar
    sirmar 12/02/2010 00:25:46

    Μετά την επιτήρηση έρχονται τα κυριαρχικα δικαιωματα.
    Οπως μας έρηξε στην επιτήρηση με τα διάφορα μπουμπούκια που μάζεψε
    έτσι θά μάς πουλήσει με τής πατάτες που κάνει.
    Εγώ απορώ πως όλα ά λαμόγια τα ΜΜΕ τον υποστηρήζουν Μάλλον τα πέρνουν

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ sirmar 12/02/2010 00:28:05

      καλά ... ανοιχτό γράμμα διαβάζεις :)

    • Shalai avatar
      Shalai @ sirmar 12/02/2010 02:45:44

      lol ρε

  12. Spm avatar
    Spm 12/02/2010 00:42:22

    Αυτα είναι πολυ επικυνδυνα πραγματα. Ο πρωθυπουργος δειχνει να τα εχει χαμενα ή έχει αγνοια κινδυνου. Δεν ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο που ζησαμε σημερα. Να βγαινει και να δηλωνει οτι : μας αφαιρειται ενα κομματι της κυριαρχίας μας.

    Αυτο στην πραξη σημαινει: οτι εχει παραδοθει ανευ ορων στους "φίλους μας". Σημαίνει οτι το πρόβλημα ειναι πολυ μεγαλυτερο απ οτι το παρουσιαζει. Σημαίνει οτι δεν εχει αποψη, δεν εχει οπλα στη φαρετρα του, δεν ξερει τι πρεπει να κανει. Η δηλωση αυτη δειχνει πανικο.
    Ο πρωθυπουργος εχει ...χαθει!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Spm 12/02/2010 01:41:08

      Δεν τα έχει καθόλου χαμένα. Ξέρει πολύ καλά τι κάνει. Απευθύνεται στο ραγιαδισμό του Έλληνα.

      Αν κάτι μισώ στο ΠΑΣΟΚ είναι ότι έχει φτιαχτεί εκμεταλλευόμενο τα χειρότερα ένστικτα αυτού εδώ του λαού.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ Spm 12/02/2010 01:59:36

      Στον Επώνυμο λέω ΝΑΙ!

      Απόλαυσέ το Επώνυμε! Γίνε μαζόχα! Κάνε χαβαλέ! Θυμίσου τον Αριστοφάνη!

      Μια είναι η λύση!

      ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ, ΜΗ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΦΟΡΟΥΣ ΥΠΟΒΑΛΟΝΤΑΣ ΛΕΥΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ν' ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΦΥΛΑΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ._

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Spm 12/02/2010 11:44:10

      χαχαχα και να ενοικιάζουμε τα σπίτια μας στους "νόμιμα εργαζόμενους" μετανάστες για να διασφαλίσουμε και τα παιδιά

  13. τρελλοκαμπέρος avatar
    τρελλοκαμπέρος 12/02/2010 02:43:03

    το καλοκαίρι ο Ερντογάν διαπραγματευόταν δάνειο 25 δις από το Δ.Ν.Τ
    ακούσατε να λέει τέτοιες ανοησίες?

  14. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 12/02/2010 08:45:27

    Ο πολιτικός λόγος του Αντώνη Σαμαρά είναι ουσιαστικός και στοχευμένος κατευθείαν στο πρόβλημα.
    Δεν πετσοκόβεις όλο το δημόσιο τομέα επειδή κάποια κομμάτια του είναι διεφθαρμένα ή αντιπαραγωγικά.
    Δεν δημιουργείς νέες θέσεις εργασίας και πλούτο μόνο με το ΕΣΠΑ.
    Αναρωτιέμαι εάν ο Γιωργάκης καταλαβαίνει τίποτε από αυτά που του βάζουν να διαβάζει μπροστά στις τηλεοράσεις. Μονίμως κουνάει το κεφάλι συγκαταβατικά αλλά φοβάμαι ότι δεν κατέχει πράμα.

  15. kanis avatar
    kanis 12/02/2010 10:28:20

    Κριτική στον ΓΑΠ μπορεί να γίνει και μάλιστα καταλυτική!
    Κρτική απο δεξιά ή απο ...φιλελεύθερες θέσεις... ξεχάστε το!
    ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ! Πολιτικά και,ακόμη περισσότερο κοινωνικά, είναι
    μια... ένοχη κριτική. Εν άλλοις λόγοις-και για να σας στη σπάσω-
    "δεν δικαιούστε ...για να ομιλείτε!"

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ kanis 12/02/2010 10:36:04

      Hurra we are alive again, είμαστε όλοι αριστεροί!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ kanis 12/02/2010 10:39:53

      Μη λες τέτοια θα στενοχωρήσεις τον Ψυχραιμία.
      Παθαίνει ήττα οταν ακούει για αριστερόστροφη τσεγκεβαρική νεοπατριωτική ενοχική και δε συμμαζεύεται δεξιά [έτσι τη λέει]

      Βέβαια όλα αυτά είναι βουτυρο στο ψωμί της αριστεράς ή της "αριστεράς", όπως θέλετε πείτε τη.
      Εδώ είναι Ελλάδα.
      Τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ kanis 12/02/2010 10:45:59

      Της "αριστεράς" αλλενάκι, σαφώς. Unfortunately, που θά 'λεγε και ο Μπάρακας.
      Ο ψυχραιμίας θα καταλάβει, τα βρίσκουμε εν μέρει.

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 12/02/2010 10:48:25

      αλλενάκι

      Σύμφωνοι...κι επί της "αριστεράς"!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ kanis 12/02/2010 10:49:12

      Aν τον πετύχεις στις καλές του ναι :)

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ kanis 12/02/2010 10:53:19

      καλημέρα Kanis!

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 12/02/2010 10:58:25

      αλλενάκι

      Με εκείνες τις μπουκαμβίλιες απέναντι από το νέο μουσείο της Ακρόπολης...γίνεται τίποτα;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ kanis 12/02/2010 11:11:02

      Kanis: Οι μπουκαμβίλιες απόσο έχω καταλάβει δεν ανήκουν στις άμεσες προτεραιότητες της υπουργού Χωροταξίας Περιβάλλοντος, προτιμά να ασχολείται με το πως θα μπήξει αντιαισθητικές τεράστιες ανεμογεννήτριες στις κορυφογραμμές μας.

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 12/02/2010 12:43:42

      αλλενάκι...επιχορήγηση δις ευρώ για μπουκαμβίλιες ...δίνουν;

  16. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΙ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΙ 12/02/2010 10:51:42

    Ακούω από αρκετούς φίλους εδώ ότι πρέπει ο Σαμαράς να βγάλει τον κόσμο στους δρόμους...Ηρεμήστε λίγο, πότε βγήκαν μαζικά στον δρόμο δεξιοί για να διαδηλώσουν; Και γενικά από πότε βγήκε ο κόσμος στους δρόμους; ΥΓ Μην μου πει κανείς για τις ταυτότητες..υπήρχε Χριστόδουλος τότε.

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/02/2010 10:58:04

    Λοιπον στα ιδεολογικα πολιτιστικα θεματα (μεταναστες,σταυροι στις σημαιες,προσευχες στα σχολεια,επιθετα "εθνικος" στα υπουργεια,παρελασεις και τα παρομοια)σαφως και θα γινεται κριτικη απο τα δεξια αρκει να ειναι μετριοπαθης και να μη τραβαει προς ΛΑΟΣ.Μεχρι στιγμης ο Σαμαρας ειναι σοβαρος και δεν δημαγωγει.
    Στα οικονομικα το προβλημα ειναι οτι το δεξιο προγραμμα της ΝΔ θα το εφαρμοσει το ΠΑΣΟΚ που θα το πηγαινουν καροτσακι η Μερκελ,ο Σαρκοζυ και το ΔΝΤ οποτε τι κριτικη να γινει;Χρειαζεται μια ευελικτη τακτικη για να φαινεται η ΝΔ οτι δεν συμφωνει με αυτα που θα γινονται ενω κατα βαση θα συμφωνει.Δεν εχουμε ταχυδακτυλουργους λεξιπλαστες οπως το ΠΑΣΟΚ και ειναι δυσκολο.Προτεινω να ονομαζουμε συνεχεια τη κυβερνηση και την πολιτικη του ΠΑΣΟΚ σοσιαλιστικη (δεν μπορει να το αρνηθει αυτο οτι ειναι δηλαδη σοσιαλιστες) ωστε δια της καταχρησεως της λεξης να χασει το νοημα της.

    • donaE avatar
      donaE @ ψυχραιμια 12/02/2010 11:10:05

      Αν ειναι να το δουμε ετσι κυνικα,γιατι να μην το παιξουν και αριστερα ενω κατα βαση δεν ειναι.
      Ας μην τους αδειαζουμε.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ψυχραιμια 12/02/2010 11:52:22

      Το ευτύχημα θέλεις να πεις, ψυχραιμία, όχι το πρόβλημα... Δες το πιο θετικά το πράγμα. Και σιγά να μην το ρίξουμε όλοι στη δημαγωγία, χορτάσαμε πια τόσα χρόνια λεξιπλασία και πρασινάλογα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ψυχραιμια 12/02/2010 12:00:41

      Ξερεις ποιο ειναι το προβλημα;Εδω και 20 χρονια απο την πτωση του κομμουνισμου ΔΕΝ υπαρχει αλλη εναλλακτικη οικονομικη πολιτικη απο αυτη της κεντροδεξιας και η ΝΔ κυβερνα με διαλειμματα φοβουμενη να πει την αληθεια.
      Δεν ξερω πως μπορει καποιος να χειρισθει το προβλημα.Αν πεις σε καποιον οτι οι ιδεες του ειναι για πεταμα θα παρεξηγηθει και ακομη και αν το πιστεψει δεν θα το παραδεχθει και θα προτιμα να παραμυθιαζεται.Και οταν αυτοι ειναι περισσοτεροι (ΠΑΣΟΚ + αριστερα) υπαρχει προβλημα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ψυχραιμια 12/02/2010 13:11:16

      Ψυχραιμία: μα γιαυτό ακριβώς λέω πως είναι ευτύχημα και όχι πρόβλημα, το ότι θα αναγκασθούν όλοι να καταλάβουν πως είναι μονόδρομος, από τη στιγμή που το παραδέχθηκε έμπρακτα το ΠΑΣΟΚ, θέλοντας και μη, και μάλιστα με ευρωπαϊκή εγγύηση επιμονής σε αυτό. Ελπίζω αυτό να μας δημιουργήσει συνθήκες καθολικής ανάταξης των επί δεκαετίες διαστρεβλωμένων εννοιών.

  18. isnogood avatar
    isnogood 12/02/2010 15:52:35

    Factora
    ΕΥΓΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΦΩΤΟ.