#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/12/2011 21:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: οι εκλογές θα γίνουν όπως έχουμε προσδιορίσει



Κατηγορηματικά εναντίον της παράτασης της θητείας της κυβέρνησης Παπαδήμου και υπέρ της διεξαγωγής των εκλογών στον χρόνο έχει προσδιοριστεί τάσσεται ο πρόεδρος της ΝΔ με συνέντευξή του στο "Βήμα της Κυριακής"

"Όσοι ονειρεύονται παράταση της θητείας της σημερινής κυβέρνησης ή διεύρυνση του σκοπού της υπονομεύουν την αποστολή της κυβέρνησης Παπαδήμου" δηλώνει ο κ.Σαμαράς απαντώντας στην επίμονη προσπάθεια του ΠΑΣΟΚ να δημιουργήσει κλίμα αναβολής των εκλογών. Ο πρόεδρος της ΝΔ προσθέτει επίσης πως αν και «δεν είμαστε αγκαλιά με κάποιο ημερολόγιο"  η πραγματοποίηση των εκλογών "στον χρόνο που έχουμε προσδιορίσει είναι απαραίτητη για την αποκατάσταση της εσωτερικής ομαλότητας".

Όπως έχουμε ήδη γράψει προ ημερών εγκυρότατες πληροφορίες αναφέρουν ότι οι πιθανότερες ημερομηνίες για κάλπες είναι η 4η ή η 11ηΜαρτίου, με πιθανότερη την πρώτη. Εκτός των άλλων, ένας βασικός λόγος είναι φυσικά η λαϊκή αγανάκτηση και οι ... παρελάσεις της 25η Μαρτίου. Αντέχουν ο κ. Παπαδήμος και οι υποστηρικτές του μια ακόμα παρέλαση σαν εκείνη της 28ης Οτκωβρίου;

Ο κ. Σαμαράς ξεκαθαρίζει και κάτι άλλο: "Αν τα πράγματα τρέξουν νωρίτερα ή αργότερα, τότε οι εκλογές μπορούν να έλθουν λίγο νωρίτερα ή αργότερα. Δεν είμαστε αγκαλιά με κάποιο ημερολόγιο. Ούτε όμως δεχόμαστε και σκόπιμες καθυστερήσεις για κομματικούς λόγους που καθένας καταλαβαίνει". Ποιοι είναι αυτοί οι κομματικοί λόγοι; Η απεγνωσμένη προσπάθεια αφενός του ΠΑΣΟΚ να πάει σε εκλογές με ...αρχηγό και οι προσπάθειες των γνωστών κύκλων να φτιάξουν το νέο κόμμα του μνημονίου. Μόνο αυτούς συμφέρει η παράταση σε βάθος χρόνους των εκλογών.

«Αν εγώ βιαζόμουν να κυβερνήσω, θα είχα τορπιλίσει την επιλογή Παπαδήμου από την αρχή. Όμως και την προώθησα και θέλω να επιτύχει στην αποστολή της. Ας τον αφήσουν, λοιπόν, απερίσπαστο να κάνει τη δουλειά του ώστε μετά η Ελλάδα να προχωρήσει με μία κυβέρνηση που θα έχει πλήρη νομιμοποίηση από τον ελληνικό λαό» καταλήγει ο κ.Σαμαράς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aeterna avatar
    aeterna 03/12/2011 21:38:47

    "Δεν είμαστε αγκαλιά με κάποιο ημερολόγιο" δεν σημαίνει ότι μπορεί να μην γίνουν την ορισμένη ημερομηνία; Το πότε θα γίνουν παραμένει ασαφές.

  2. factorx avatar
    factorx 03/12/2011 21:48:07

    Γράφω 4, ή 11 Μαρτίου, που το είδες το ασαφές;

    • aeterna avatar
      aeterna @ factorx 03/12/2011 21:49:07

      sorry, λάθος μου.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/12/2011 22:18:36

    Στην ίδια εφημερίδα, ο διορισμένος Γιαννίτσης, καθ' ύλη αρμόδιος για τις εκλογές υπουργός, δίνει ρεσιτάλ: "όποιος μας ρίξει, ας αναλάβει την ευθύνη"!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Αυριανιστής 03/12/2011 22:23:20

      Νομίζουν ότι με τις απειλές θα καταφέρουν να μας ''μπουκώσουν'' κι άλλο τη σκέψη μας...

  4. NEOTERA avatar
    NEOTERA 03/12/2011 23:04:46

    "Αφήστε να κάνει τη δουλειά του" ο Παπαδήμιος.
    Χ.Μ. !

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ NEOTERA 04/12/2011 11:19:52

      Ε, βεβαια, χμ (!). Ποια ειναι ακριβως η "δουλεια" αυτη ; Μηπως η ολοκληρωση της πληρους παραδοσης της Ελλαδας στους τοκογλυφους ;
      Γιατι τα περι συμφωνιας της 26ης Οκτωβριου, PSI κλπ ανηκουν πλεον στον χωρο της φαντασιας.

  5. μητσος καρδιτσα avatar
    μητσος καρδιτσα 04/12/2011 01:22:00

    στο βημα προεδρε η συνεντευξη? συνεχισε ετσι καλα το πας το γραμμα.
    να τα εχεις καλα με ολους οπως τα ειχε και ο καραμανλης και την καταλληλη στιγμη τον στειλαν αδιαβαστο.
    αν δε βγεις στο δρομο , αν δεν γυρισεις την ελλαδα δυο και τρεις φορες να λιωσουν οι σολες των παπουτσιων σου για να αξηγησεις στον κοσμο ολα αυτα που εκανες το τελευταιο διαστημα και γιατι τα εκανες δεν βγαινει τιποτα.
    δυναμη των ηγετων ειναι ο λαος. τιποτα αλλο. ο λαος αυτη τη στιγμη ειναι παγωμενος μουδιασμενος και απογοητευμενος.
    δυσκολα τα πραγματα προεδρε.

  6. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 04/12/2011 02:03:52

    Aβραμόπουλος:"Εθνική συνεργασία και συνεννόηση. Είναι το μήνυμα των καιρών. Έχουν αλλάξει τα πράγματα. Οι σκληροπυρηνικές κομματικές επιλογές έχουν ξεπεραστεί από τις εξελίξεις"

    Σαμαράς, στο ...Βήμα:"δεν είναι πολιτική να λες το ίδιο "ποίημα" βρέξει-χιονίσει"

    Μάλιστα...Πάντως κάποιοι εξ ημών λέμε το ίδιο "ποίημα". Ούτε ευρώ σε εφημερίδα του ΔΟΛ. Ό,τι και αν γράφει.
    Κατά τα λοιπά όλοι εργάζονται για ένα νέο 1958.

  7. dimitris avatar
    dimitris 04/12/2011 03:51:26

    Nomizo oti oi ekloges itan gia 19 fevrouariou,tora 4 i 11 martiou ke meta zisse maï na fas trifuli!!!

  8. samarikos avatar
    samarikos 04/12/2011 05:56:15

    Πρόεδρε τις δημοσκοπήσεις τις βλέπεις καθόλου? Όσο υπαναχωρείς τόσο πέφτουμε.Η τακτική δε σηκώνω το βάρος της χώρας αυτή την εποχή δεν είναι λύση.Αν η Ελλάδα καταστραφεί δεν έχει νόημα να πάρουμε εκλογές,σε τι χώρα θα κυβερνήσεις των εξαθλιωμένων?Η επόμενη κυβέρνηση αν οι εκλογές αργήσουν θα θέλει το λιγότερο 3 κόμματα που θα βρεθούν? Να ξέρεις πρόεδρε πως το ηθικό όλων είναι πεσμένο και κάθε μέρα που περνάει γινόμαστε και λιγότεροι η αντιφατική στάση μας είναι μεγάλη ήττα,δώσε μια νότα αισιοδοξίας στο κόσμο που σε πίστεψε.

  9. jimmys avatar
    jimmys 04/12/2011 10:00:40

    1 .αντεχει ο λαός τόση ταλαιπορία ακόμα????
    2. Γιατί αρχηγέ παράταση ??????? ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ... ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΥΝΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ...
    3. Η συνεχόμενη παράταση των εκλογών μπορεί να μας εξηγήσουν οι ειδήμονες
    τι ΚΑΚΟ θα επιφέρουν στον λαο?? Εδω θελουν μεχρι και τα ΟΜΟΛΟΓΑ να μεταφερουν για να βαλουν χερι σε ελληνικη περιουσια .....
    ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΑΝΑΜΟΝΗ :::: ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΕΡΤΙΠΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο
    Α Ν Τ Ω Ν Η Σ
    ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ..

    • τσωφλι πασατεμπου avatar
      τσωφλι πασατεμπου @ jimmys 04/12/2011 11:09:22

      Τζιμυ, φιλε, εκτος απο τα ηνια, ξες τι αλλο θα παρει στα χερια του ; Και καλα, εμεις εδω μεσα διψαμε να τον δουμε Πρωθυπουργο, αυτος νομιζεις οτι διψαει να γινει ο μ..... της Ιστοριας ;

  10. Nikolaos avatar
    Nikolaos 04/12/2011 10:48:17

    «δεν είμαστε αγκαλιά με κάποιο ημερολόγιο” . Σωστό. Πρέπει όμως να είμαστε αγκαλιά με τη συνέπεια.

  11. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 04/12/2011 11:57:58

    "Δεν είμαστε αγκαλιά με κάποιο ημερολόγιο." Αυτό ΔΕΝ μου αρέσει. Λες και το είχα δει το όνειρο. Και στοιχήματα παίρνω. Ε ρε τι τραβάμε...

  12. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 04/12/2011 12:00:16

    Οι εκλογές θα γίνουν γιατί το θέλει ο λαός που δεν έχει μιλήσει ακόμα και επειδή παίρνονται τόσα μέτρα εναντίον και ερήμην του!

  13. ΒΠ avatar
    ΒΠ 04/12/2011 13:28:26

    Στην ΠΡΩΤΗ του σελίδα το ΒΗΜΑ σήμερα γράφει: ΣΑΜΑΡΑΣ: «Δεν είμαστε αγκαλιά με κάποιο ημερολόγιο γιά τις εκλογές".