11/04/2010 12:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: να μην χρησιμοποιήσουμε το σχέδιο στήριξης

Το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε με το «σχέδιο στήριξης» είναι να μη το χρησιμοποιήσουμε, δήλωσε σήμερα ο Αντώνης Σαμαράς από το βήμα της Κεντρικής Επιτροπής της ΝΔ.  «Νέα σκληρότερα μέτρα δεν τα αντέχει σήμερα ούτε η Κοινωνία μας ούτε η Οικονομία μας.» είπε και αφού σημείωσε ότι «βρισκόμαστε πολύ κοντά σε μεγάλες εξελίξεις» επανέλαβε ότι η ΝΔ επιμένει «ότι πρέπει να αντιμετωπίσουμε την κρίση με τις δικές μας δυνάμεις».

Το  ΠΑΣΟΚ δεν είχε σχέδιο για τίποτε

Ο κ. Σαμαράς τόνισε επίσης ότι «το ΠΑΣΟΚ απέδειξε ότι δεν είχε σχέδιο για τίποτε. Ούτε όταν κραύγαζε προεκλογικά «λεφτά υπάρχουν», ούτε όταν μετεκλογικά διόγκωνε το έλλειμμα και παρέλυε τη Δημόσια Διοίκηση και την Οικονομία. Το ΠΑΣΟΚ δεν είχε σχέδιο για τίποτε… Εκτός από ένα: να πλήξει τη Νέα Δημοκρατία!

Και προσπαθώντας να πλήξει τη Νέα Δημοκρατία, κατάφερε να μετατρέψει μια ελεγχόμενη - ακόμα - κρίση ελλείμματος, σε μοναδική κρίση δημόσιου δανεισμού, που έκανε την Ελλάδα «ξεχωριστή περίπτωση» και «αδύνατο κρίκο» της ευρωζώνης.

Αυτή είναι η πραγματικότητα που αναγνωρίζουν πλέον όλο και περισσότεροι, εντός κι εκτός Ελλάδας. Αυτή είναι η αλήθεια που αρχίζει πλέον να ομολογείται δειλά-δειλά, ακόμα και από το φιλικές προς το ΠΑΣΟΚ στήλες, σε φιλικά προς το ΠΑΣΟΚ Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 11/04/2010 12:25:36

    «Νέα σκληρότερα μέτρα δεν τα αντέχει σήμερα ούτε η Κοινωνία μας ούτε η Οικονομία μας.»

    Επιτέλους κάποιος ομολογεί το αυτονόητο!

    Αντώνη μπράβο σου, που εκφράζεις τον απλό πολίτη...

    ...οι ταμπέλες τελικά δεν κάνουν τον πολιτικό!

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ χελιδόνι 11/04/2010 12:34:38

      Μη γελιομαστε. Καλά τα λέει ο αντώνης αλλά οι σωτήρες μας τελείωσαν.
      Εδω που εχουν φτάσει τα πράγματα ειναι αναπόφευκτα και νέα σκληρά μέτρα. Και α Αντωνης να γινει πρωθυπουργος θα πρέπει να πάρει τέτοια. Τώρα εαν ειναι σωστό να χρησιμοποιήσουμε το σχέδιο στήριξης η οχι ειναι άλλη υπόθεση. Σημερα χρειαζομαστε πολιτικους που να μπορουν να πάρουν μεγάλες και σωστές αποφάσεις για να ειναι οσο το δυνατόν λιγότερο επώδυνο το μέλλον των Ελλήνων.
      Και βέβαια να μην ξεχάσουμε αυτούς που μας οδήγησαν εδώ. Πρεπεί να αναγνωρισθούν και να τιμωρηθουν οποιοι και αν ειναι.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ neos agrotis 11/04/2010 12:44:45

        Σωστός ή για να το πούμε απλά και λαϊκά "αν δεν βρέξεις κώλο δεν τρως ψάρι".

        Για να μειωθεί το έλλειμμα πρέπει:

        -να μειωθούν δαπάνες
        -να πληρώσουν όσοι δεν πλήρωναν
        -να έχουμε ανάπτυξη

        ...και στις 3 παραπάνω παραδοχές πατάς κάλλους:

        -δημόσια σπατάλη & ιδιώτες προμηθευτές
        -πάταξη φοροδιαφυγής και εισφοροδιαφυγής
        -αλλαγή δομών και λειτουργιών της οικονομίας

        Οπότε ότι δεν μπορούσαμε να κάνουμε μόνοι μας 30 χρόνια θα μας το επιβάλλει είτε ο "ΕΕ" είτε ο "ΔΝΤ" γιατί πέρα από τα λόγια τα μεγάλα καθαρά Ελληνικές είναι οι ευθύνες της σημερινής κατάστασης...

  2. JohnK avatar
    JohnK 11/04/2010 12:47:35

    και πως θα πληρωθουν τα δανεια που ληγουν βρε αργηγε?
    ωραια να τα λες αμα δεν κυβερνας,αλλωστε δεν κοστιζει τιποτα!

  3. fatfat avatar
    fatfat 11/04/2010 15:49:53

    ασφαλώς το ΠΑΣΟΚ ΚΑΚΩΣ ισχυριζόταν προεκλογικά ότι "Λεφτά υπάρχουν!!!!"....και ασφαλώς η εξέλιξη των γεγονότων έδειξε ότι ακόμα και σχέδιο να είχε, το τροποποίησε σημαντικά ή το παραμέρισε για να εφαρμόσει άλλη πολιτική.

    Αυτό που είπε ο κύριος Σαμαράς, ότι δηλαδή "πρέπει να αντιμετωπίσουμε την κρίση με τις δικές μας δυνάμεις" τι σημαίνει στην πραγματικότητα?

    Ωραία τα λόγια, αλλά κάποια στιγμή να τα εξειδικεύσουμε και να περάσουμε στην ουσία του θέματος.

    Ο κύριος Σαμαράς προτείνει να μην χρησιμοποιήσουμε το σχέδιο στήριξης (κάτι τέτοιο ισχυρίζεται και η κυβέρνηση)....τι προτείνει δηλαδή να κάνουμε πιο συγκεκριμένα?

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ fatfat 11/04/2010 16:30:15

      χαχα Μπράβο βρε fat fat
      Να έρθει το ΠαΣοκ να ρωτήσει την αντιπολίτευση για το τι να κάνουμε!
      Αφού προφανώς είναι σε αμηχανία το ίδιο!
      Βέβαια ο ΓΑΠ δεν είναι σε αμχανία, ξέρει τι κάνει, Αποδόμηση της χώρας. Όμως, όλοι οι άλλοι οι ξύπνιοι εκεί μέσα, δεν είδαν που πάει το πράγμα να αναρωτηθούν τι γίνεται?

  4. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 11/04/2010 16:07:52

    Τα'πε όλα... Η απόφαση για προσφυγή στο μηχανισμό δεν μας αφορά. Η μπάλα περνάει πλέον στους πολίτες.

  5. fatfat avatar
    fatfat 11/04/2010 16:45:07

    paratiritis2000...δεν κατάλαβες καλά....δεν ρωτάει το ΠΑΣΟΚ....εγώ ρωτάω ως Έλληνας πολίτης και ψηφοφόρος....τι ακριβώς εννοεί ο κύριος Σαμαράς λέγοντας “πρέπει να αντιμετωπίσουμε την κρίση με τις δικές μας δυνάμεις”? Τι σημαίνει αυτό στην πραγματικότητα και όχι σε θεωρητικό επίπεδο?

    • καινός avatar
      καινός @ fatfat 11/04/2010 18:10:50

      Δικές μας δυνάμεις... χμμμμ για να δούμε!

      Πως θα σου φαινόταν η απάντηση: "Με πολιτικούς Έλληνες, που δεν δέχονται εντολές απ' έξω"?

      Ξέρω... δε θα σου αρέσει.

      Προτίμησε λοιπόν την "Λαμβάνοντας διαρθρωτικά μέτρα και εκμεταλλευόμενοι το λανθάνον ενεργητικό της χώρας μας"

      Ξέρω... πολύ γενικό.

      Θέλεις λοιπόν να σου αναλύσει ο Αντωνάκης (όταν - κι αν τον αφήσουν να - γίνει πρωθυπουργός θα τον πούμε Αντώνη) ποιες ακριβώς κινήσεις μπορούμε να κάνουμε για να εξοικονομήσουμε χρήματα?

      Τις έχει αναλύσει. Τις έχει προβάλλει εδώ και καιρό. Και δεν είναι ο μόνος που της προτείνει. Αλλά το ΓΑΠ κωφεύει.

      Εσύ, κωφεύεις συνειδητά τώρα και μας ρωτάς πως?

  6. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2010 16:47:53

    Πόσο πιο γραφικοί θα γίνονται οι υποστηρικτές του GAP και της Ντορούλας από τα ίδια τους τα πρότυπα?

  7. fatfat avatar
    fatfat 11/04/2010 18:30:27

    @ καινός.....και σου είναι τόσος μεγάλος κόπος να αναφέρεις ξανά τις κινήσεις που έχει ήδη αναλύσει και προβάλλει ο κύριος Σαμαράς - για να με εκθέσεις περισσότερο?

  8. fatfat avatar
    fatfat 11/04/2010 18:35:43

    @ καινός......και αν έχεις καταλάβει το θέμα, δεν ρωτάω πως να εξοικονομήσουμε απλώς μερικά χρήματα.....ρωτάω ποια μέτρα - κατά τον κύριο Σαμαρά -πρέπει να πάρουμε στηριζόμενοι στις δυνάμεις μας, για να μην ενταχθούμε στον μηχανισμό στήριξης για να πάρουμε 20-30 δις ευρώ (ως δάνεια) μέχρι το τέλος του χρόνου.

  9. anonymous avatar
    anonymous 11/04/2010 19:49:29

    Λέει τη μισή αλήθεια, ενώ εμείς εδώ στα σχόλια έχουμε πιάσει όλες τις παραμέτρους, και φυσικά έχει το κόλλημα με την αστική τάξη. Από τη μια κονομάνε από τους τόκους και το έχουμε πει αυτό και από την άλλη κονομάνε από τις εξαγωγές με το φτηνότερο ευρώ.
    Για την αστική τάξη, τι θέλει και λέει; Υπάρχει αστική τάξη στην Ελλάδα; Ίσως να υπάρχουν περί τους 100.000 πολίτες με κάποια χρήματα. Δεν κονομάνε όμως από τους τόκους.

    Σημειώνω ότι το άρθρο είναι του πριν και φυσικά απευθύνεται στην ανάλογη ομάδα που το διαβάζει.