28/10/2011 13:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: να μην μπερδεύουμε τα εθνικά μας σύμβολα με την καταστροφική κυβέρνηση

Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς, έκανε την ακόλουθη δήλωση, με αφορμή τα σημερινά γεγονότα:

«Η κυβέρνηση παρακολουθεί αμήχανα τις κοινωνικές εκρήξεις, που η ίδια η πολιτική της πυροδότησε.

Όμως, όσοι χαίρονται που τραυμάτισαν την εθνική μας γιορτή, να ξέρουν ότι οι ίδιοι πλήγωσαν την εθνική μας υπερηφάνεια, οι ίδιοι αμαύρωσαν την εικόνα όλων των Ελλήνων, οι ίδιοι πρόσβαλαν τη μνήμη των ηρώων μας.

Σε μια στιγμή που η χώρα μετράει τις πληγές της και προσπαθεί να σταθεί στα πόδια της, δεν θα έπρεπε να μπερδεύουν τα εθνικά μας σύμβολα και την ελληνική ιστορία με μια καταστροφική κυβέρνηση. Είναι ένας ολέθριος τρόπος αντίδρασης σε μια ολέθρια πολιτική.

Μόνον οι εχθροί μας θα μας ήθελαν σήμερα διχασμένους».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. johny avatar
    johny 28/10/2011 13:22:22

    εγώ δε βλέπω διχασμένο έθνος, εγώ βλέπω σύσσωμη τη κοινωνία εναντίον 300 βουλευτών και ένα 'ανώτατο'

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ johny 28/10/2011 13:26:43

      Άλλο οι αντιδράσεις της κοινωνίας και άλλο η παραφύσιν σύμπραξη συριζαίων και ακροδεξιών που είδαμε στην Θεσσαλονίκη. Θέλει πολύ μυαλό να καταλάβει κανείς ότι όλα αυτά εξυπηρετούν τον στόχο της πολιτικής διάλυσης και της εγκαθίδρυσης κυβέρνησης "εθνικής σωτηρίας"; Είναι τυχαίο ότι βγήκε σήμερα ο Μητσοτάκης και ζητησε "κυβέρνηση εθνικής ενότητας";

      • Φευγατος avatar
        Φευγατος @ Αυτόνομος 28/10/2011 13:29:26

        οπα οπα οπα!!!!! Ολος ο λαος τωρα δεν πρεπει να τους αφησει σε χλωρο κλαρι! ολους!!!!!!!!

      • johny avatar
        johny @ Αυτόνομος 28/10/2011 13:29:29

        εντελώς θα έλεγα....

  2. Orestios avatar
    Orestios 28/10/2011 13:33:13

    Τα παπαγαλακια αυτή τη στιγμή εξομοιώνουν τις δηλώσεις Σαμαρά με αυτές της κυβέρνησης.

  3. Ip0 avatar
    Ip0 28/10/2011 13:33:38

    Εντάξει Αντώνη.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/10/2011 13:36:46

    έχει δίκιο ο Σαμαράς... Ενώ πολλοί οι άχρηστοι και οι φάυλοι, ας μαντεψουμε ποιόν εξυπηρετεί η απαξίωση. Ενωμένοι για να ξεφωρτωθούμε τον υπάιτιο.

    (Αλλά πρέπει κάποιος να τον πει με το όνοά του, γιατί είναι βαρετό να τον διαβάζουμε μόνο στο Stratfor ή στο RT...)

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 28/10/2011 13:46:46

      Ονόματα, πολύ σωστά

    • man8os avatar
      man8os @ archaeopteryx 28/10/2011 15:20:08

      Δεν ειναι δυνατο ο Σαμαρας να υπονοει τον υπευθυνο αντι να λεει οτι ο λαος εχει δικιο που διαμαρτυρεται κατα της καταστροφικης διακυβερνησης και να συνεχισει ετσι μεχρι να γινουν εκλογες.
      Οχι να αποθαρυνει τις διαμαρτυριες με εμμεσο τροπο.

  5. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 28/10/2011 13:38:03

    ΣΥΜΒΟΛΑ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ: Δεν μπερδέψαμε εμείς Αντώνη τα εθνικά μας σύμβολα και την ιστορία μας με την καταστροφική μας κυβέρνηση. Η καταστροφική μας κυβέρνηση αδικεί με τον πιο βάναυσο τρόπο και τον ίδιο μας τον λαό και την ίδια μας την πατρίδα με τις επαίσχυντες συμφωνίες που υπογράφει. Ο λαός μας και η πατρίδα μας δεν είναι κατώτεροι από τα εθνικά μας σύμβολα.

    • xaris avatar
      xaris @ Χρήστος Δημάρης 28/10/2011 13:45:46

      πολύ σωστά το έθεσες Χρήστο !!!!!!!
      ΚΑΙ ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ !!!!!

  6. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 28/10/2011 13:42:14

    Το Σχέδιο είναι καλά στημένο.
    Εξυπηρέτες, όπως πάντα οι προδότες αυτής της χώρας.
    Τα τσιράκια των Αγγλικών μυστικών υπηρεσιών (ΚΚΕ και λοιποί συρζ. κτ.λ.) θέλανε ανέκαθεν να καταργήσουν τις παρελάσεις και τώρα το πέτυχαν.
    Τι να αναφέρω το Μακεδονικό; τον συμμοριτοπόλεμο; τις επιχειρήσεις που έκλεισαν;
    Η ΚΑΤΑΡΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ είναι οι υποτιθέμενες αριστεράς δυνάμεις που στηρίζουν υποτίθεται τους εργαζόμενους.
    Θυμηθείτε όταν ανέλαβε την κυβέρνηση του τόπου το πασοκ , ήθελε την κατάργηση των παρελάσεων, τώρα με πρωτεργάτες τους προδότες της πατρίδος μας την
    ΚΑΤΑΡΓΟΥΝ.
    ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΣΟΧΗ
    αντιλαμβανόμαστε ΟΛΟΙ την οικονομική κατάσταση που μας οδήγησε ο κύριος τσολάκογλου, αντιλαμβανόμαστε την Εθνική ΠΡΟΔΟΣΙΑ αλλά δεν πρέπει να αφήσουμε κανένα ΑΛΗΤΗ της αριστεράς να μας στερήσει την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ μας να ΤΙΜΟΥΜΕ τους προγόνους μας.
    Την ΕΛΕΥΘΕΡΗ Ελλάδα την ΧΡΩΣΤΑΜΕ σ΄ αυτούς και είμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΉΣΟΥΜΕ να ξανασυμβεί αυτό το αχαρακτήριστο γεγονός.

    • Υπατια avatar
      Υπατια @ ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 29/10/2011 01:37:21

      Οι παρελασεις εγιναν αφου εκδιωχθηκαν οι προδοτες. Η επετιος τιμηθηκε με το παραπανω, με καθαρο τοπιο.

  7. sakketas avatar
    sakketas 28/10/2011 13:47:36

    Αντώνη η χώρα δεν τραυματίζεται από τις δικαιολογημένες αντιδράσεις των εξαθλιωμένων πολιτών της. Τραυματίζεται από την κατοχική κυβέρνηση που παρέδωσε στους Γερμανούς την εθνική μας κυριαρχία. οι αποφάσεις των Βρυξελλών αμαυρώνουν όχι μόνο την μνήμη των Αγωνιστών του 40 αλλά όλων των Ελλήνων που θυσιάζονται και θυσιάστηκαν για την Πατρίδα. Οι πολίτες σήμερα βροντοφώναξαν με στεντόρεια φωνή ένα μεγαλειώδες ΟΧΙ σώζοντας την τιμή της Ελλάδας. Και δεν ήταν μόνο συριζαίοι ή αριστεροί ή ακροδεξιοί ή αντιεξουσιαστές. Ήταν η πλειοψηφία του λαού! Ας μην χάσουμε, λοιπόν, την επαφή με την κοινωνία! Το έγραψε άλλωστε και ο Φαήλος: " Η Κεντροδεξιά ή θα είναι λαϊκή ή δεν θα υπάρχει.

  8. Orestios avatar
    Orestios 28/10/2011 13:48:07

    Οι Έλληνες μιλάνε σήμερα.
    Η Μεταπολίτευση τελείωσε.

  9. factorx avatar
    factorx 28/10/2011 13:53:47

    Αν δεν κάνω λάθος τόσον καιρό δίναμε αγώνες για να μην καταργήσουν τις παρελάσεις και τα εθνικά σύμβολα. Τώρα το κάνουμε μόνοι μας;

  10. sawas avatar
    sawas 28/10/2011 13:54:24

    Ποιον εξυπηρετεί η αντίδραση του κόσμου? μα τον ίδιο τον κόσμο πρωτίστως και μετά όσους μπορούν να βγάλουν "κέρδος από αυτό.

    Ο Σαμαράς έχει άδικο, η κοινωνία κατέβασε από εκατοντάδες χιλιάδες μέχρι και εκκατομυριο (συνολικά) κόσμο στις πλατείες και είδε πως δεν εισακούσθηκε.

    Φτάσαμε στις αποδοκιμασίες και στα αυγά, αλλά το αυτί τους δεν ιδρώνει, επόμενο στάδιο του κόσμου είναι ΟΠΟΥ μπορεί να δηλώσει την αποστροφή του σε αυτό το πολιτικό σινάφι.

    Υπεύθυνος για τον τρόπο και την εξέλιξη της αντίδρασης ει ναι αρχικά ο ΓΑΠ και οι συν αυτοί πολιτικοί αρχηγοί, οι οποίοι θέλουν να φτιάξουν ομελέτα χωρίς να σπάσουν αυγά.

    και μια ερώτηση: πως είναι δυνατόν να τιμώ στο πρόσωπο του εκάστοτε υπουργού-βουλευτή (στροφή κεφαλής) τους αγωνιστές του 40?????

    Στην πόλη μου οι λιγοστοί αγωνιστές του 40 καθίσαν στην απέναντι (έξτρα για αυτούς) εξέδρα. Αν ήμουν συνοδός καθηγητής θα προέτρεπα τα παιδιά να τιμήσουν αυτούς που έχυσαν αίμα και δάκρυ παρά τους νεόκοπους (επτάκις) διασώστες της πατρίδας.

  11. Maxos avatar
    Maxos 28/10/2011 13:57:36

    Ο απλός κόσμος στη Θεσσαλονίκη 'ηθελε να γίνει η παρέλαση αλλά ΧΩΡΙΣ τους επίσημους - αυτό, όμως, δεν πέρασε στα ΜΜΕ. Απλά, αυτή η πουλημένη κυβέρνηση (όπως και η πουλημένη κυβέρνηση του Σιμήτη) αφορμή ήθελε να μαται'ωσει την παρέλαση. Και ήρθαν οι ΠΑΜΕτζήδες να γίνουν ... λαγοί του ΠΑΣΟΚ.

  12. Φευγατος avatar
    Φευγατος 28/10/2011 14:09:58

    Ας αφησουμε για λιγο τις θεωριες συνομωσιας.Τα κοκκαλα οσων επεσαν στα χιονισμενα βουνα της ηπειρου το '40,θα τριζουν,καθως καποιοι βολεμενοι και ξεπουλημενοι.απογονοι τους,παρεδωσαν ενα εθνος ,σε αυτους,για τους οποιους πεθαναν οι ιδιοι.Αισχος απλα!!!!!

  13. cobalt avatar
    cobalt 28/10/2011 14:10:58

    Δηλαδή Factorα θα δεχόσουν την παρέλαση ακόμη κι αν στην εξέδρα ήταν η Μέρκελ; Η' σε αντίστοιχη περίπτωση στον τοποτηρητή της Γερμανικής κατοχής του '41 κι έπειτα;
    Επειδή τώρα είχαν αντιπροσώπους δηλαδή;

    Η έκρηξη σήμερα ήταν λαϊκή, κι όχι "λαϊκή" με την αριστερή έννοια. Μην την ερμηνεύεις ιδεολογικά. Το κριτήριο του λαού όταν είναι σύσσωμος, είναι αλάνθαστο.

    Αν δεν δέχεται την παρέλαση μπροστά "σ' αυτούς" τους επισήμους, δεν σημαίνει πως δεν τιμάει την μέρα ή την επέτειο. Σημαίνει πως και θυμάται τι σημαίνει η μέρα και τι σημαίνει "τιμή".

    • factorx avatar
      factorx @ cobalt 28/10/2011 14:16:57

      Ο λαός ήταν αυτός που χειροκροτούσε την παρέλαση μετά. Όχι αυτοί που ήθελαν να ματαιωσουν την παρέλαση. Η παρέλαση έπρεπε να γίνει και να κατεβάζατε χιλιάδες κόσμου να φωνάζουν κατά της Γερμανίας και των γκαουλάιτερς τους. θέλει πολύ μυαλό να το καταλάβειςε

    • Κακαβούλης avatar
      Κακαβούλης @ cobalt 28/10/2011 14:53:22

      Είδες τη Μέρκελ στη εξέδρα?
      Θυμησου ποιοι ήταν στη εξέδρα και τι ποσοστό του Λαού εκφράζουν.
      Δεν καταλαβαίνετε?
      Πώς παίρνει κανείς το δικαίωμα να κάνει του κεφαλιού του στη Δημοκρατία?
      Μόνο με επανάσταση.
      Είδε κανείς εξέγερση ή επανάσταση χωρίς κόστος?
      Επανάσταση σημαίνει ότι τα πράγματα έχουν ξεφύγει σε σημείο που η ζωή μας δεν αξίζει και πολλά και είμαστε αποφασισμένοι να τη διαθέσουμε ως τίμημα για το σκοπό μας.
      Τζάμπα μάγκες δε γίνεται.
      Ή έχουμε κανόνες ή γινόμαστε Λιβύη.
      Έχει κανείς τέτοια διάθεση?
      Οι διαδηλώσεις και οι διαμαρτυρίες βοηθούν το Λαό να αμφισβητήσει την Κυβέρνηση και ή να παραιτηθεί ή να χάσει τις εκλογές όταν γίνουν.
      Φαντάζεσθαι ότι ο Σύριζα δε θα κάνει τα ίδια σε οποιαδήποτε άλλη κυβέρνηση για όποιο λόγο του κατέβη?
      Ή νομίζετε ότι μια άλλη κυβέρνηση θα λατρευτεί από το Σύριζα επειδή θα ανοίξει το ...θυσαυροφυλάκιο?

  14. alex avatar
    alex 28/10/2011 14:13:14

    οσο και αν διαφωνει κανεις με την σταση του προεδρου της δημοκρατιας, πρεπει να σεβαστει τον θεσμο και οχι τον ανθρωπο, και το τι αντιπροσωπευει στην συγκεκριμενη εκδηλωση..

    προσωπικα παντως θεωρω σοβαρο λαθος του να 'αποδρασει' μετα απο τις αντιδρασεις, οπως και μια περιεργη δηλωση του, πανω στην ενταση της στιγμης, που πανω κατω ελεγε οτι ο κοσμος δεν αντιδρα στα μετρα γιατι περιμενει καποια στιγμη να βγει απο την κακη κατασταση (μου εδειξε ανθρωπο που ζει σε αποστειρωμενο χωρο και αιφνιδιαστηκε απο την αντιδραση αυτων που με τη συγκαταβαση του, 'εσωζε')

  15. Orestios avatar
    Orestios 28/10/2011 14:13:45

    Η πιο ιστορική 28η Οκτωβρίου. Από του χρόνου θα τη γιορτάζουμε δίπλα με παρελασεις

  16. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 28/10/2011 14:14:08

    Αυτή είναι η διαφορά του Σαμαρά απο τους δημαγωγούς πολιτικούς της νεώτερης ιστορίας.
    Πολιτική αντανακλαστικών χωρίς έρμα και σταθερές αξίες οδηγεί στο κενό.

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/10/2011 14:22:58

    Αδιαφορώ για τον Κάρολο Παπούλια ως πολιτικό, τον άνθρωπο που έλεγε ανέκδοτα ή δάνειζε για να ξεπεράσει το πρόβλημα του πόθεν έσχες ο Ανδρέας Παπανδρέου.
    Ομως αυτή τη στιγμή δεν είναι ούτε ο Κάρολος Παπούλιας ούτε οποιοσδήποτε άλλος.
    Είναι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο υπέρτατος θεσμός του πολιτεύματός μας.
    Δεν έχει δικαίωμα κανένας να βρίζει τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ή την σημαία ιδιαίτερα δε σε ώρες απότισης τιμής στην Ιστορία της χώρας.
    Στις Δημοκρατικές κοινωνίες οι πολίτες κρίνουν, επιλέγουν ή διαμαρτύρονται ούτε υβρίζουν ούτε προπηλακίζουν.
    Το γελοιότερο: οι υβριστές κατέλαβαν και ...αντικατάστησαν τις θέσεις των επισήμων....μουσικές καρέκλες δηλαδή για το αντικείμενο του καταπιεσμένου πόθου ορισμένων.

    Η προσβολή είναι :

    στο πολίτευμα
    στην Ιστορία
    στο ΟΧΙ του έθνους στον φασισμό
    στην εθνική αντίσταση του λαού
    στο αίμα των πολιτών

    Αν κάποιοι μπερδεύουν την βούρτσα και την ταυτίζουν με τις κάμερες για το θεαθήναι των ΜΜΕ τότε κάποιοι οφείλουν να τηρήσουν τους νόμους.

    • sawas avatar
      sawas @ Ο Ιθαγενής 28/10/2011 14:58:55

      Ιθαγενή
      ο άνθρωπος που υπηρετεί αυτόν τον θεσμό δεν σε τιμάει, αντιθέτως προσβάλει α) την νοημοσύνη σου και β) την αγανάκτηση σου.

      Δυο χαρακτηριστικά στιγμιότυπα.

      1) λίγο πολύ είμαστε μειοψηφίες......σε όλη την Ελλάδα είμαστε μειοψηφίες. Άραγε κατάλαβε ότι είναι πρόεδρος όλων των Ελλήνων και όχι μόνο της κυβέρνησης?
      http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qciQv5DbFPA

      1) με τα λίγα μέσα που διαθέτεις κατάλαβες πως -100+130=+30, αυτός με τα μέσα που διαθέτει κατάλαβε άλλα. ΠΟΙΟΝ τελικά εξυπηρετεί? Τον θεσμό σίγουρα όχι!!!
      http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=yoAN4SGfFK0#t=321s

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ sawas 28/10/2011 16:33:44

        sawas & Νίκο,

        "αδιαφορώ για τον Κάρολο Παπούλια ως πολιτικό, τον άνθρωπο που έλεγε ανέκδοτα ή δάνειζε για να ξεπεράσει το πρόβλημα του πόθεν έσχες ο Ανδρέας Παπανδρέου ".

        Ο θεσμός του Προέδρου είναι πάνω από προτιμήσεις όμως.
        Αν ο κάθε ένας απλά βρίζει λοιπόν ότι δεν του αρέσει του ας το αλλάξει.
        Ας απαιτήσει ο πολίτης στη Θεσσαλονίκη πχ να φύγουν οι επίσημοι για να γίνει η παρέλαση.
        Ας κάνει σιωπηλή καθιστή διαμαρτυρία μέχρι να φύγουν οι επίσημοι και να παρελάσουν οι εκπρόσωποι των πολιτών (σχολεία, φοιτητές, στρατιώτες) μπρος στη σημαία.
        Δεν αποκαλείς (όχι τον Παπούλια) αλλά τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας προδότη.
        Γιατί αν το πιστεύεις ο δρόμος είναι άλλος και όχι η επέλαση στις καρέκλες.

        πχ

        -Χιλιάδες φορές έχουμε γράψει εδώ και το πιστεύουμε ότι πρέπει να γίνουν εκλογές. Γιατί; για να φύγει το ΠΑΣΟΚ; ΟΧΙ για να εκφραστεί η βούληση των πολιτών.

        -είμαι εναντίον του Μνημονίου και από το 2010 τον Μάρτιο μιλάγαμε ορισμένοι από εδώ για κήρυξη χρεοκοπίας και "δις ιζ πάρτα".

        Αν αύριο λοιπόν (πιθανότητες αναφέρω) γίνουν εκλογές και η πλειοψηφία είναι το ΠΑΣΟΚ ή ψηφίσει η πλειοψηφία υπέρ του Μεσοπρόθεσμου εγώ θα βρίζω τον θεσμό του Προέδρου, θα σπάω βιτρίνες ή θα καίω την σημαία;

        Ο θεσμός του Προέδρου, η σημαία κλπ είναι το Κράτος σου.

        Δεν σου αρέσει ο χ ή ψ Πρόεδρος; Απαίτησε αλλαγή αντικατάσταση παραίτηση εκλογές όχι ύβρις.

        Δεν έχει κανένας το αλάθητο. Είμαστε εδώ που είμαστε γιατί δεν έχουμε δομές λειτουργίες και κανόνες.

        Διαφορετικά δίκαιο είναι η γκλάβα του καθενός και οι διαφορές λύνονται στο δρόμο.

        • Υπατια avatar
          Υπατια @ Ο Ιθαγενής 29/10/2011 01:31:42

          Exω χασει τη δουλεια μου. Τα εσοδα του αντρα μου εχουν μειωθει δραματικα. Ο μηνας δεν βγαινει... Η χωρα βρισκεται σε κατασταση εκτακτης αναγκης, συνεχους βουλιαγματος χωρις επιστροφη και η κυβερνηση των δοσιλογων δεν εχει σκοπο να φυγει, αν δεν πουλησει και την τελευταια ελληνικη πετρα, αν δεν εξευτελισει και τον τελευταιο ελληνα πολιτη. Επιβαλλεται η αντιδραση μας να ειναι ΗΧΗΡΗ. Δεν εχουμε πολυτελεια του χρονου, και την υπομονη για "σεις" και "σας".......

    • ΝΙΚΟΣ Α avatar
      ΝΙΚΟΣ Α @ Ο Ιθαγενής 28/10/2011 15:10:14

      Ο θεσμός του Προέδρου της Δημοκρατίας δεν καθυβρίζεται από όσους επισημαίνουν ότι αυτός που σήμερα κατέχει τη θέση είναι ανάξιος για τον υπέρτατο θεσμικό ρόλο του. Αντίθετα καθυβρίζεται και υποβιβάζεται από την συμπεριφορά αυτού που κατέχει τη θέση απέναντι σε άλλους θεσμούς, όπως το Σύνταγμα, όταν αυτή είναι κατώτερη και από εκείνη που απαιτείται να επιδεικνύει ο τελευταίος Έλληνας πολίτης.

      Το πολίτευμα, η Ιστορία, το ΟΧΙ του έθνους στον φασισμό, η εθνική αντίσταση του λαού και το αίμα των πολιτών δεν το τιμά η παρουσία ΑΝΑΞΙΩΝ (προσπαθώ να εκφραστώ κόσμια) στις εξέδρες των επισήμων. Και αν τέλος κάποιοι αντιστάθηκαν στο φασισμό σε μικρή ηλικία, αυτοί κατ’ εξοχήν οφείλουν να αποτελούν ζωντανά παραδείγματα ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ (και όχι με τα περασμένα μεγαλεία τους) μέχρι την τελευταία ημέρα της ζωής τους. Διαφορετικά ας αναζητήσουν πληροφορίες για το στρατηγό Πετέν...

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ ΝΙΚΟΣ Α 28/10/2011 17:14:44

        Μπράβο! Οταν τα στερνά δεν τιμούν τα πρώτα, όπως και να τα ντύσεις θα βρωμάνε!

      • Νίκος Α avatar
        Νίκος Α @ ΝΙΚΟΣ Α 28/10/2011 17:20:19

        Επειδή μας προέκυψε και νέος ΝΙκος Α, ο παλιότερος παρακάτω.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Ο Ιθαγενής 28/10/2011 17:18:58

      .....Είναι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο υπέρτατος θεσμός του πολιτεύματός μας......

      Άκουσα σε απ΄ ευθείας μετάδοση τις δηλώσεις Παπούλια. Παιδεύομαι αρκετή ώρα να τις βρω ολόκληρες. Ένα αόρατο χέρι τις έκοψε - προσάρμοσε, όπως βολεύει το σύστημα ΠΑΣΟΚ.
      Ιδού τι είπε, μεταξύ άλλων, ο Πρόεδρος ....

      «Δεν φοβάμαι γιατί είναι μια μικρή απαράδεκτη μειοψηφία. Ο ελληνικός λαός καταλαβαίνει που πάει γι αυτό και δέχεται όλες αυτές τις πιέσεις και όλα αυτά τα μέτρα που είναι σε βάρος των ασθενέστερων και των αδύνατων. Πιστεύει ότι μια μέρα θα ξημερώσει καλύτερη. Κι αυτό πιστεύουμε όλοι γι αυτό και είμαστε εδώ. Και λυπάμαι πάρα πολύ που αμαυρώνουν αυτή την ημέρα, μια ιστορική μέρα. Μια μέρα που ανήκει στον ελληνικό λαό δεν ανήκει σε αυτούς»
      «Θεωρώ ότι η τελευταία απόφαση της Ε.Ε. έχει χρήσιμα στοιχεία τα οποία πρέπει να εκμεταλλευθούμε. Να συστρατευθούμε για να ξεπεράσουμε την κρίση, έτσι ώστε να οικοδομήσουμε μια Ελλάδα απαλλαγμένη από δουλείες και επιταγές τρίτων και να καθαρίσουμε το σπίτι μας και να παραδώσουμε, το σπίτι μας, στα παιδιά μας καθαρό και αλώβητο. Λυπάμαι. Λυπάμαι για τους υβριστές...»

      Μετά την επιστροφή του στην Αθήνα, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας έκανε την ακόλουθη δήλωση:
      «Όσα συνέβησαν σήμερα στη Θεσσαλονίκη αποτελούν ευκαιρία να σταθούμε λίγο και να συλλογιστούμε: Πατριώτες είναι εκείνοι που αμαυρώνουν μια εθνική επέτειο; Αγωνιστές είναι όσοι προσβάλλουν; Δίκιο έχει όποιος φωνάζει περισσότερο; Είναι δημοκράτες όσοι αντιμετωπίζουν το δημόσιο χώρο ως ιδιοκτησία τους; Και πώς μετριέται η πλειοψηφία; Με τη συμμετοχή σε εκδηλώσεις διαμαρτυρίας ή με τις εκλογές που, με βάση το Σύνταγμα, γίνονται κάθε τέσσερα χρόνια;
      Υπάρχει το δικαίωμα και η κατάχρησή του, υπάρχει η δίκαιη οργή και ο εκφυλισμός της, υπάρχει καθαρό όριο ανάμεσα σε μια ευνομούμενη πολιτεία και σε μια κοινωνική οργάνωση χωρίς κανόνες, χωρίς δημοκρατικό υπόβαθρο.
      Κάνω τις επισημάνσεις αυτές πιστεύοντας ότι η έξοδος της πατρίδας μας από την κρίση δεν είναι μόνο ζήτημα αριθμών αλλά υπόθεση βαθιά πολιτική, βαθύτερα πολιτισμική“

      Είναι οι παραπάνω ουδέτερες δηλώσεις του ανώτατου άρχοντα, του υπέρτατου θεσμού του πολιτεύματος;
      Ακέραια τετραετία μας λέει ότι δικαιούται ο "λεφτά υπάρχουν"

      • ΝΙΚΟΣ Α (ο νέος - στο εξής ΝΙΚΟΣ Α2) avatar
        ΝΙΚΟΣ Α (ο νέος - στο εξής ΝΙΚΟΣ Α2) @ Νίκος Α 28/10/2011 18:08:43

        Συγνώμη συνονόματε παλαιέ, όπως θα καταλαβαίνεις δεν υπήρχε σκοπιμότητα. Συμφωνώ απόλυτα πάντως (και όχι λόγω ... συνωνυμίας)

      • ΝΙΚΟΣ Α ο νέος avatar
        ΝΙΚΟΣ Α ο νέος @ Νίκος Α 28/10/2011 18:14:01

        Συγνώμη συνονόματε παλαιέ, όπως θα καταλαβαίνεις δεν υπήρχε σκοπιμότητα. Συμφωνώ απόλυτα πάντως με τα γραφόμενά σου παραπάνω (και όχι λόγω ... συνωνυμίας)

  18. Orestios avatar
    Orestios 28/10/2011 14:23:23

    Ο σεβασμός προς τον θεσμό πρέπει να γίνεται κι από το πρόσωπο που τον ενσαρκώνει.
    Αυτό ζητησαν οι Έλληνες σήμερα διώχνοντας τον Παπούλια από τη θέση που κατέχει

  19. φωνη avatar
    φωνη 28/10/2011 14:26:38

    Δεν ξέρω αν κάποιοι προσπάθησαν να διχάσουν το λαό.
    Δεν ξέρω αν κάποιοι χάρηκαν που αμαυρώθηκε η επέτειος.
    Να μας πείτε καθαρά ποιοί είναι αυτοί να το καταλάβουμε. Δεν είμαστε στα σκοτεινά κέντρα σχεδιασμού τέτοιων ενεργειών (γιατί μόνο σκοτεινά μπορούν να είναι κέντρα που σχεδιάζουν διχασμό) Δεν μας εκφράζουν όσοι επιθυμούσαν οτιδήποτε απο αυτά.

    Μας εκφράζει, όμως, η κοινωνική οργή. Και σίγουρα ο περισσότερος κόσμος που βρέθηκε εκεί για την παρέλαση έχει μέσα του οργή για την πολιτική της κυβέρνησης. Αυτός ο κόσμος είναι κομμάτι του λαού και δε θέλει το διχασμό. Είναι κομμάτι του έθνους και σέβεται τις εθνικές επετείους.

    Η κοινωνική έκρηξη είναι η πραγματικότητα και αν δεν φύγει τώρα αυτή η κυβέρνηση, θα έχουμε όλο και χειρότερα. Αν κάποιοι επιχειρούν διχασμούς, θα έχουν όλο και πιο πρόσφορο έδαφος χάρη στη συνεχώς αυξανόμενη κοινωνική οργή.

    Γιαυτό ΕΚΛΟΓΕΣ να εκτονωθεί το κλίμα. Ο Παπούλιας και ο Παπανδρέου είναι τα 2 πολιτικά πρόσωπα που φέρουν το κρίμα στο λαιμό τους για οτι συμβει αν δε γίνουν άμεσα εκλογές.

    • man8os avatar
      man8os @ φωνη 28/10/2011 15:23:28

      Εαν δεν φυγουν γρηγορα θα εχουμε απροβλεπτες και τραγικες εξελιξεις. Οι εθνοπατερες του ΠΑΣΟΚ μπαινουν σε μια διαδικασια χοστελ.

  20. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 28/10/2011 14:29:57

    "Πρέπουσες" μορφές είναι οι διαδηλώσεις οι απεργίες και κάθε μορφή διαμαρτυρίας που είναι εξοπλισμένη από έστω μια επίφαση δημοκρατικής νομιμοποίησης.
    Κλίνω το εργοστάσιο που δουλεύω με απόφαση της πλειοψηφίας ή
    κατεβαίνω στο δρόμο με απόφαση του σωματείου μου.
    Δεν παρεμβαίνει εκεί που περιμένω να δω το παιδί μου να παρελάσει και δεν αντιστρατεύεται χωρίς νομιμοποίηση αυτό που εγώ θεωρώ ιερό και όσιο.
    Όπως δε δικαιούμαι κι εγώ να κατέβω με 200 φίλους μου να τους σπάσω το κεφάλι γιατί έχω διαφορετική γνώμη.
    Έτσι είναι η Δημοκρατία.
    Μετά έχουμε την επανάσταση.
    Αν κατέβαιναν 200.000 Θεσσαλονικείς και τους έπαιρναν στο κατόπιν νομίζεις ότι θα υπήρχε έδαφος για έκφραση γνωμών στο ΑΝΤΙΝΙΟΥΣ?
    Όμως 300 άνθρωποι ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ να στρέφονται εναντίον πανεθνικών θεσμών όπως ο Στρατός και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ανεξαρτήτως προσώπου.
    Ευτυχώς που ο Σαμαράς δεν ανήκει στη χωρία των δημαγωγών της νεώτερης Ιστορίας που πολιτεύονταν με στόχο την προσωπική τους αναρρίχηση στην εξουσία.

    • Υπατια avatar
      Υπατια @ Κακαβούλης 29/10/2011 01:48:31

      Στην Πατρα ηταν οι ιδιοι οι γονεις που εδιωξαν τον Υπουργο, μαζι με διαδηλωτες, μαζι με γιαγιαδες και παππουδες, μαζι με πολυ κοσμο που δεν ανηκε πουθενα. Μετα εγινε ολη η παρελαση!

  21. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 28/10/2011 14:33:57

    Προ ολίγων ημερών,το Antinews είχε βάλει μια κεντρική ανάρτηση που αναφερόταν πως η σιωπηλή πλειοψηφία θα υπογράψει τη τελική ετυμηγορία της ιστορίας.Ανεξάρτητα αν συμφωνώ ή διαφωνώ με πολλές διαπιστώσεις του συγκεκριμένου κειμένου,δεν περίμενα ότι θα επιβεβαιωνόταν τόσο πολύ γρήγορα.Αν δεν αντιληφθούν οι πολιτικές ηγεσίες το σημερινό μήνυμα,ανεξάρτητα της θέσεων που βρίσκονται,φοβάμαι ΠΟΛΥ χειρότερα πράγματα.Παρακολούθησα,όσο δυνατόν,δηλώσεις πολλών πολιτικών,που μίλησαν ζωντανά στη τηλεόραση.Ας τις αφήσω καλύτερα.Όλοι διαθέτουμε λογική και μπορούμε να διακρίνουμε αν συλλαμβάνουν τα μηνύματα των καιρών.Τα υπόλοιπα γράφτηκαν και αναλύθηκαν από πάρα πολλούς σχολιαστές.Τίποτα περισσότερο.

  22. Κ avatar
    Κ 28/10/2011 14:38:50

    Δεν καταλαβαίνετε ότι αν νομιμοποιηθεί η σημερινή φασιστική ενέργεια, παίρνει ο καθένας το δικαίωμα να κάνει ότι του γουστάρει?
    Ποιός τους έδωσε το δικαίωμα να εμποδίσουν την παρέλαση?
    Αν ήθελαν στο κάτω-κάτω να αποδοκιμάσουν τον Πρόεδρο και τον Μπεγλίτη ας πήγαιναν έξω από την λέσχη αξιωματικών που θα γίνει το επίσημο γεύμα.
    Δεν καταλάβατε ότι ο κόσμος που παραβρέθηκε στην παρέλαση να καμαρώσει τα παιδιά του εναντιώθηκε στους φασίστες που επέμειναν και μετά την αποχώρηση του Παπούλια να μη γίνει η παρέλαση.
    Αυτοί είναι οι υπερήφανοι Θεσσαλονικείς, Μακεδόνες που παρελαύνουν κάθε χρόνο με ξεχωριστό από τα μπουλουκ-ασκέρια τρόπο στην υπόλοιπη Ελλάδα.
    Αυτοί που υπερίσχυσαν και επέβαλαν να γίνει η παρέλαση των πολιτικών τμημάτων κόντρα στην "αντιμιλιταριστική" ιδεοληψια των Αντασοσυριζαίων.

  23. asterix avatar
    asterix 28/10/2011 14:56:59

    Δεν ξέρω πόσοι από εμάς που σχολιάζουμε εδώ, ήταν σε παρελάσεις ανά την Ελλάδα σήμερα. Εγώ ήμουν και τα γεγονότα έχουν ως εξής:

    1)Ο κόσμος είναι εξοργισμένος, όμως είχε πάει να αποτίσει φόρο τιμής σε ήρωες
    2)κάποιες μεμονωμένες ομάδες (βλ. ΣΥΡΙΖΑ, ΗΡΑΚΛΗΣ,κλπ) είχαν μαζευτεί διαμαρτυρόμενοι προκειμένου να χαλάσουν τις παρελάσεις.
    3)Αυτές οι ίδιες ομάδες εκμεταλλευόμενες τη δικαιολογημένη οργή του κόσμου, παρακίνησαν στο χάος.
    4)Παρά ταύτα η πλειοψηφία του κόσμου παρέμενε εκεί για την παρέλαση. Ενδεικτικό είναι ότι Συριζαίοι κυρίως κι ενώ άρχισε η παρέλαση στη Θεσσαλονίκη, αφού άφησαν να περάσουν σώματα εθελοντών, σωματεία, κλπ, μόλις πέρασαν απόστρατοι με οχήματα στρατού, άρχισαν να επιτίθενται και να μην αφήνουν να παρελάσουν, ενώ ο κόσμος (η πλειοψηφία) τους χειροκροτούσε και φώναζε ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ, ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ!
    Το μέγα λάθος ήταν η αποχώρηση του Προέδρου της Δημοκρατίας. Μας αρέσει, δεν μας αρέσει (προσωπικά δεν μ΄αρέσει) εκπροσωπεί το ύψιστο αξίωμα στη Δημοκρατία και έπρεπε να κάτσει εκεί να το υπερασπιστεί. Και η Δημοκρατία είναι αυτό ακριβώς, η πλειοψηφία επιλέγει και οι υπόλοιποι σέβονται τις αποφάσεις αυτές μέχρις ότου τις ανατρέψουν μέσα από ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ διαδικασίες.
    Το μέγιστο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι ο λαός δεν έχει διέξοδο να εκφράσει δημοκρατικά την οργή του, δηλ. η πλήρης άρνηση ΓΑΠ και ΠΑΣΟΚ να δουν την πραγματικότητα και να προκηρύξουν εκλογές! Όσο δεν γίνεται αυτό, μερικές μικρές ομάδες που στόχο έχουν την αναρχία, το χάος και την επιβολή των δικών τους διεστραμμένων απόψεων για τη δημοκρατία θα κυριαρχούν και θα παρασύρουν σε ανεξέλεγκτες αντιδράσεις τον κόσμο!

    Το θέμα μας λοιπόν είναι να πείσουμε για εκλογές, όχι να καταλύσουμε κάθε θεσμό, προσβάλλοντας στο διάβα μας κάθε ιστορική μνήμη! Και ο τρόπος δεν είναι να επιτρέψουμε το νόμο του χάους, αλλά να υπερασπιστούμε τους θεσμούς (όχι τα πρόσωπα) και να επιβάλλουμε με ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ μέσα τη λύση!

    Η ψυχολογία του όχλου είναι ευμετάβλητη, η προσωπική ευθύνη καθενός μας είναι μέσα σε αυτές τις σκοτεινές στιγμές να βρούμε το θάρρος και τον τρόπο να διεκδικήσουμε το δίκιο και την αλήθεια μας, μην επιτρέποντας σε κανέναν να καταλύσει θεσμούς, δικαιώματα, πολιτεύματα!

    Σε αυτό ότι κι αν υποστηρίζει ο καθένας (δεξιός, αριστερός, οικολόγος, πράσινος, κίτρινος, μπλε, πουά) πρέπει να είμαστε ενωμένοι.

    Και σε αυτό με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη η δήλωση Σαμαρά. Όχι μικροκομματικά παιχνίδια με τους θεσμούς και για επικοινωνιακούς λόγους.

    Είναι επικίνδυνες μέρες αυτές!

  24. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 28/10/2011 14:57:38

    To παραπάνω σχόλιο είναι δικό μου αλλά ...έφυγε υπογεγραμμένο ως Κ.

  25. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 28/10/2011 15:07:38

    Για άλλη μία φορά, η σύσσωμη αποδοκιμασία του ανάξιων, φαύλων και ορισμένων εξ αυτών ύποπτων για εθνική προδοσία πολιτικών, επιχειρείται να παρουσιαστεί ως ακραία αντίδραση μίας μικρής μειοψηφίας του ελληνικού λαού με " μειωμένη εθνική συνείδηση ". Άραγε, το μέγα πλήθος που παρέστη στη σημερινή παρέλαση της Θεσσαλονίκης, που όχι μόνο δεν αντέδρασε, αλλά επικρότησε τα γεγονότα με τη στάση του είναι και αυτό μειωμένης εθνικής συνείδησης; Ο κόσμος που μετέτρεψε τις παρελάσεις στην Πάτρα, το Ηράκλειο το Βόλο και τις άλλες πόλεις σε αντιμνημονιακά συλλατήρια είναι και αυτός μειωμένης εθνικής συνείδησης, ή θα μας πουν πάλι ότι " παρασύρθηκε"; Ως πότε οι ανάξιοι πολιτικοί μας, αντί να ορθώνουν το ανάστημα τους στις πάσης φύσεως επιβουλές της εθνικής μας ανεξαρτησίας, θα κάνουν μαθήματα πατριωτισμού και δημοκρατίας στον " κυρίαρχο" λαό, κουνώντας του το δάκτυλο, σαν να είναι μικρό παιδί; Και επί τέλους, με ποιό τρόπο μπορεί να διαμαρτύρεται ο ελληνικός λαός; Είσαι ταξιτζής, είσαι φορτηγατζής και κάνεις απεργία;" Όχι κύριε, σου λένε πλήττεται ο τουρισμός". Είσαι " αγανακτισμένος " και διαδηλώνεις στο Σύνταγμα;Όχι κύριε, σου λένε, τι θα πουν για μας οι Ευρωπαίοι, είναι εικόνα αυτή, η πλατεία θυμίζει τσαντήρι, ντροπή ". Είσαι εργαζόμενος που συμμετέχει στην πανελλαδική απεργία; Πάρε δακρυγόνα, φάε με τα γκλομπ στο κεφάλι, από την ανάποδη παρακαλώ, και αν είσαι ακόμα όρθιος δεν μπορεί, όλο και κάποια πέτρα των κουκουλοφόρων θα σε βρει στο κεφάλι.Που να πάει επιτέλους να διαδηλώσει ο κόσμος; στο μπάνιο του σπιτιού του, ή στην κορυφή κανενός βουνού; Έλεος πια με την υποκρισία, νισάφι

  26. ΝΙΚΟΣ Α avatar
    ΝΙΚΟΣ Α 28/10/2011 15:44:44

    Δημοκρατικές διαδικασίες...
    Και ποιός δεν τις θέλει φίλη μου... Αλλά να τις εφαρμόσουν και αυτοί που κυβερνούν ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ (;) ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. Όσο όμως εφαρμόζονται από τους κυβερνώντες «δημοκρατικές» διαδικασίες (όπως τους βολεύει, εντός εισαγωγικών δηλαδή και όχι στ’ αλήθεια) τόσο θα νομιμοποιείται κάθε αντίδραση (κόσμια και μη) στην πολιτική τους.

    Κάτι τελευταίο: το άρθρο 120 του Συντάγματος δεν αναφέρει «...δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με δημοκρατικές διαδικασίες...». Κάπως αλλιώς το γράφει (βέβαια αναφέρεται στην περίπτωση κατάλυσής του «με τη βία», αλλά καλό θα είναι να προβληματιστούμε όλοι μας τί αποτελεί βία, όσο είναι ακόμη καιρός...).

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ ΝΙΚΟΣ Α 28/10/2011 17:31:28

      Και εδώ, δεν είμαι εγώ

  27. V avatar
    V 28/10/2011 15:54:27

    Συμφωνώ με τον Asterix, αλλά σήμερα επέτειο του ΟΧΙ δεν μπορούμε να επιτρέπουμε σε αυτούς που λεηλατούν τον Ελληνικό λαό να παρεβρίσκονται στη γιορτή της Δημοκρατίας & της ελευθερίας. Δε γίνεται να ξεπουλάνε τη χώρα και να υποκρίνονται ταυτόχρονα απαιτώντας σεβασμό. Ποιός θα τους σεβαστεί και γιατί; Αυτός που δεν έχει να ταϊσει πια την οικογένεια του; αυτός που δεν έχει σπίτι πλέον και μένει άστεγος στις πλατείες; Αυτή είναι η διαφορετική Ελλάδα που οραματίζεται ο ΓΑΠ. Πότε όμως θα σταματήσει; Οφείλουμε να περιμένουμε; ή οφείλουμε από τη στιγμή που δεν παραιτείται και δεν εξαγγέλει εκλογές να διαμαρτυρόμαστε σταθερά σε κάθε ευκαιρία; Η παρουσία τους ως κυβέρνηση της χώρας είναι αυτή που αμαυρώνει την εικόνα της χώρας μας και όχι οι διαμαρτυρίες ενός κόσμου εξαπατημένου, απογοητευμένου, πανοκόβλητου. Πανικός επικρατεί στο μυαλό των περισσοτέρων και όχι ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ. Πανικός γιατί βλέπει αυτούς που εξέλεξε με δημοκρατικές διαδικασίες και που υποχρέωση τους είναι η υπεράσπιση των δικαιωμάτων και των συμφερόντων του πολίτη να ποδοπατούν τα δικαιώματα του και να εργάζονται ενάντια στο συμφέρον του. Ο πανικός σαφώς και δεν είναι καλός σύμβουλος. Κάθε άλλο. Ο χρόνος τελειώνει και ο κόσμος έχει χάσει την εμπιστοσύνη του. Χρειάζεται καθοδήγηση και ελπίδα. Αλλιώς χάος...

  28. Μακεδονομάχος avatar
    Μακεδονομάχος 28/10/2011 17:59:51

    Καλύτερα να μη μιλούσε ο Σαμαράς.Κατηγορούν το θύμα γιατί αντιδρά στο δήμιό του ενώ μας εγκαλούν γιατί θα χάσουν το ποντάρισμά τους στο θάνατό μας αν από λάθος επιβιώσουμε.
    ΟΧΙ,το θράσος έχει και όρια.Ο λαός τιμά τους ήρωες,το στράτευμα,τους γνήσιους πατριώτες αλλά θα στείλει στον καιάδα τους προδότες.Δεν μπορούν να μας οδηγούν στη λιμοκτονία και να μην πολεμήσουμε με κάθε τρόπο,δεν γίνεται να μας υπερφορολογούν με σκοπό να αρπάξουν τα πάντα και να τους αφήσουμε,δεν γίνεται με πρόσχημα το δημόσιο χρέος να καταργούν το χρήμα σκοπίμως για να οδηγήσουν τη χώρα σε τεχνητή ασφυξία,δε γίνεται να μας λένε πως πρέπει να πληρώνουμε χρήματα για να σωθεί η χώρα ενώ την καταστρέφουν μειώνοντας τα δημόσια έσοδα και αυξάνοντας την ανεργία.ΦΤΑΝΕΙ το δούλεμα.Δεν θα κατακλέψουν εδάφη,εθνικό πλούτο,πετρέλαια.ΔΕΝ θα μικρύνουν την Ελλάδα.Οι ήρωες των περσικών πολέμων,του 1821,του 1940 θα είναι περήφανοι σήμερα για όσους προσήλθαν στις παρελάσεις και αντέδρασαν στην προδοτική καταστροφική λαίλαπα.

  29. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 28/10/2011 18:02:34

    -O λαός μας είναι δημοκρατικός, με σεβασμό στους θεσμούς και τους νόμους, με σεβασμό στην ιστορία του και στους αγώνες των προγόνων του.
    -Αυτόν τον λάο με τα συγκεκριμένα ποιοτικά στοιχεία, θέλουν να παραπλανήσουν και να τον μετατρέψουν σε όχλο, το σύστημα με τα ¨εργαλεία¨του.
    -Εδώ χρειάζεται τώρα, η αποφασιστική παρέμβαση των πιο φωτισμένων ανθρώπων, από το πολιτικό σύστημα και από την κοινωνία, ν΄αναδείξουν τους πραγματικούς κινδύνους, ωστε η δύναμη του λαού να εκφραστεί πραγματικά και να δώσει το δυνατό ράπισμα σε όσους τον εξαθλίωσαν, τον κορόϊδεψαν, τον αποπροσανατόλισαν, τον έκαναν να νοιώσει οτι χάνει την Εθνική του αξιοπρέπεια.
    -Ο πολιτικός ηγέτης σήμερα, διαχωρίζει την θέση του από προσπάθειες που οδηγούν σε αντιδημοκρατικές παρεκτροπές, φωτίζει και δίνει στον λαό να καταλάβει ποιοί και με ποιόν τρόπο προσπαθούν να καταπνίξουν οτι μας απέμεινε όρθιο:
    Την αγέρωχη ψυχή μας , την Εθνική μας συνείδηση, το ύψιστο δικαίωμα της Εθνικής κυριαρχίας!

  30. TARAMAS avatar
    TARAMAS 28/10/2011 18:37:50

    Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται. Όποιος επιχαίρει με την κατάργηση των κανόνων της δημοκρατίας, αναλαμβάνει μεγάλη ευθύνη και παίζει το παιχνίδι άλλων. Μπράβο στο Σαμαρά.

  31. SATO avatar
    SATO 28/10/2011 18:50:10

    Με το σκεπτικό των περισσότερων από εσάς (Κακαβούλη) θα έπρεπε να λυπηθούμε για την κατάργηση των θεσμών της μοναρχίας του Λουδοβίκου 16ου και να καταδικάσουμε την πλέμπα που εισέβαλλε στην Βαστίλλη. Αν νομίζετε ότι με κονσέρβες ορισμούς περί δημοκρατίας και δημοκρατικών θεσμών, ο κόσμος θα σας καταλάβει....

  32. Μακεδονομάχος avatar
    Μακεδονομάχος 28/10/2011 19:03:01

    Έτσι είναι SATO.Με τη λογική αυτή να σταυρώσουμε τα χέρια και να περιμένουμε να πεθάνουμε από πείνα αφού κατασχέσουν και το τελευταίο κεραμίδι.Πάνω απ'όλα μη θιγούν οι θεσμοί.
    Τι θα πείτε στον πεινασμένο βρε;Τι θα πείτε σε όποιον πετάνε στο δρόμο;Τι θα πείτε στον άνεργο;
    Η Ελλάδα δεν είναι αφηρημένη έννοια,το έμψυχο μέρος της έχει σημασία.
    Τι φοβάστε;Καλύτερα να ξεκινήσει από μας ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος παρά να υποταχτούμε στις λογικές των άλογων επιβητόρων.

  33. Agni avatar
    Agni 28/10/2011 19:51:06

    Γιατί ο κύριος Σαμαράς όπως κ η αριστερά μιλούν ωρες ώρες με όρους ξεπερασμένους-όρους μεταπολίτευσης?,σαφώς ελάχιστοι ΄σωφρονες πολίτες θα διαφωνούσαν με την παραπάνω αντικειμενικά ορθή δήλωση αν αυτά τα γεγονότα είχαν εκτυλιχθεί με κάποια άλλη κυβέρνηση..Εδω όμως μιλάμε για άλλο πράγμα,οπότε μόνο αυτοί οι οποίοι συνειδητά πράττουν το έγκλημα κατά του ελλληνικού λαού έχουν δικαίωμα να μουμπαρακολογούν και να μιλάνε για "ακραίες" μειοψηφίες..Αυτοί που κυβερνούν είναι ήδη ένα βήμα πιο μπροστά απο σύσσωμη την αντιπολίτευση γι αυτό και λαμβάνουν μέτρα καταστολής κάθε διαφωνίας δυσανάλογα με τις αποσπασματικές,αφελείς,ακίνδυνες,φιλότιμες και απελπισμένες εκρήξεις αγωνίας ενός λαού που χάνει τη γη του κάτω απο τα πόδια του.Οι Αντιδράσεις αφορούν όχι μειοψηφίες,αλλα νομοταγείς,πολίτες που έχουν πραγματικά δημοκρατικά αντανακλαστικά και επομένως ζητούν την αποκατάσταση των θεσμών και όχι την κατάλυση τους,όχι να τα βάλουμε κάτω δηλαδή να δούμε ποιος κουρελιάζει τη δημοκρατία μας και τα εθνικά μας σύμβολα,αυτοί?η ο ελληνικός λαός?Να μην ντρέπεστε για τους συμπατριώτες μας,που "δίνουν" "άσχημη" εικόνα στην δύση,οι λαοί της ευρώπης που τόσο θαυμάζετε,προσκυνάτε,μιμήστε,σκύβετε το κεφάλι όταν τους αντικρίζετε απλώς και μόνο επειδή το δικό τους είναι ξανθό, αυτή ακριβώς την ιδιαιτερότητα είναι που θαυμαζαν στον κατα τα άλλα απίστευτα μετριοπαθή και υπομονετικό μεσογειακό λαό μας και όχι την δουλοπρέπεια.Το μεγαλειώδες λαικό ΟΧΙ,ήταν ΝΑΙ στο σύνταγμα ναι στους θεσμούς ναι στην αρμονία,την έννομη ταξη και την ισορροπία,αφορούσε αποκλειστικά πρόσωπα και όχι θεσμούς..Θα προτιμούσα ωστόσο να μην έπαιρνε η μπάλα τοπικούς παράγοντες,βουλευτές και πρόσωπα που δεν σχετίζονται επουδενί με το κυβερνών κόμμα.Επι τη ευκαιρία κανένας πρόεδρος της δημοκρατίας δεν έχει δικάiωμα να τοποθετείται κατά των πρόωρων εκλογών τη στιγμή που έχει γνώση των πραγματικών δημοκρατικών εκτροπών που λαμβάνουν χώρα εδώ και δυο χρόνια-όχι φυσικά απο το λαό,μας εκπροσωπεί υποτίθεται όλους μας και όχι μόνο το κόμμα που τον ανέδειξε.

  34. TARAMAS avatar
    TARAMAS 28/10/2011 21:03:22

    Το να παρομοιάζει κανένας τη μοναρχία του Λουδοβίκου με μια κοινοβουλευτική δημοκρατία, μάλλον φανατισμό δείχνει. Ο μόνος τρόπος για να μην γίνονται οι δυναμικές μειοψηφίες τυραννικές, είναι ο κανόνας της έκφρασης της θέλησης της πλειοψηφίας μέσω εκλογών. Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού.

    • Agni avatar
      Agni @ TARAMAS 28/10/2011 21:24:49

      Συμφωνω,αλλα σε μια κοινοβουλευτική δημοκρατία..Οχι σε ολοκληρωτικό Γαπθεστώς,εσύ παίρνεις την ευθήνη οτι θα κάνει εκλογές?εγώ αμφιβάλλω,και αν βρει αφορμή με μια υποτιθέμενη κατάσταση εκτακτου ανάγκης να παραμέινει στην εξουσία επ αορίστου τι θα λες?συμφωνώ απόλυτα στο είπα και πριν,αλλα αυτά τα σωστά επιχειρήματα,έχουν καταστεί εκ των πραγμάτων προπέρσινα ξυνά σταφύλια..δεν είπα να υποθέτεις αόριστα και άμετρα αλλα κράτα και μια πισινή,δεν μας έχει αποδείξει οτι είναι ικανός για όλα?..

  35. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/10/2011 21:41:20

    Έχω γράψει κατ’ επανάληψη για τις Ιδέες, τους Ήρωες και τα Σύμβολα. Αυτά απαρτίζουν την εθνική ψυχή μας και τροφοδοτούν το φρόνημα μας σε όλους τους αγώνες.
    Υπάρχουν μερικές “λεπτομέρειες”, τις οποίες θα θυμίσω. Όταν ξεκινά η παρέλαση πρώτα παρελαύνουν οι ιστορικές πολεμικές Σημαίες των Συνταγμάτων, που φυλάσσονται στην Σχολή Πεζικού στην Χαλκίδα, με σημαιοφόρους νέους Ανθυπολοχαγούς. Είναι οι πραγματικές πολεμικές Σημαίες των μονάδων από το 1897 έως και σήμερα. Νομίζω πως η μόνη που λείπει, είναι της ΕΛΔΥΚ, διότι βρίσκεται στην έδρα του Συντάγματος στην Αθαλάσσα της Κύπρου. Όταν περνούν, όπως και όταν περνούν οι Σημαίες των μονάδων που παρελαύνουν, οι σημαιοφόροι και το άγημα της κάθε Σημαίας, οι παραστάτες, είναι οι ΜΟΝΟΙ που δεν κάνουν κεφαλή δεξιά προς τους επισήμους. Διότι, η Σημαία, αδέρφια, δεν χαιρετά ΚΑΝΕΝΑΝ, όλοι όμως χαιρετούν την Σημαία και γι’ αυτό ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο Πρωθυπουργός, ο Θεός ο ίδιος να είναι εκεί σηκώνονται όρθιοι και κάθονται κλαρίνο, σούζα, όταν περνάει η γαλανόλευκη.
    Επειδή λοιπόν δεν μπορούν 20.000.000 Έλληνες, 10.000.000 εδώ και 10.000.000 έξω, να πάνε σε μια εξέδρα και να σταθούν προσοχή για να τιμήσουν τους νεκρούς Ήρωες, τις Ένοπλες Δυνάμεις και την Σημαία, πάει ο Χ Πρόεδρος της Δημοκρατίας, συμβολίζοντας το Έθνος, το Λαό, και κάθεται αυτός προσοχή και περνάει μπροστά του ο Στρατός και οι Σημαίες.
    Γκέγκε;
    Στην στρατιωτική παρέλαση δεν τιμάται κανένας Παπούλιας, καμμιά κυβέρνηση, κανένας επίσημος. Τιμώνται οι νεκροί, οι Ήρωες, οι Ένοπλες Δυνάμεις, το ένοπλο χέρι του Λαού. Όπως επίσης και η κατάθεση στεφάνου στα Ηρώα της κάθε πόλης δεν γίνεται για να κάνει το κομμάτι του ο Χ υπουργός ή ο Ψ βουλευτής. Γίνεται πάλι για να τιμηθούν οι πεσόντες του Λαού στους εθνικούς αγώνες.
    Ο Αντώνης Σαμαράς δεν καταδίκασε τις αγωνιστικές κινητοποιήσεις του Λαού μας. Είπε πράγματα αυτονόητα. Στράφηκε ποτέ κατά των λαϊκών κινητοποιήσεων των εργαζομένων ή των αγανακτισμένων; Κατά των πορειών και των συγκεντρώσεων; Όχι.
    Όποιος όμως επικροτήσει ή χαϊδέψει οχλοκρατικές εκδηλώσεις, που μετατρέπουν την θεσμική τιμή προς τους Ήρωες μας και τις Ένοπλες Δυνάμεις , θα τις λουστεί στην πρώτη ευκαιρία.
    Συνεπώς η δήλωση του Αντώνη ήταν εθνικά σωστή και θεσμικά αναγκαία.-

    • Agni avatar
      Agni @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/10/2011 22:44:27

      Καθόλου λεπτομέρειες κύριε Φαήλο,και δυστυχώς η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου,συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου φυσικά τα αγνοεί..Απο κει και πέρα,δεν πιστεύετε πως είναι άμεση ανάγκη να επανα-νοηματοδοτηθούν πρώτα όλα αυτά,και να μην είναι αποστειρωμένοι τύποι?Δεν είναι επιτακτική ανάγκη μια νέα εθνική αφήγηση?Πως απο τη μεταφυσική αποτίμηση της καθημερινής διασκέδασης,στη χώρα λούνα πάρκ των τελευταίων 30 χρόνων θα περάσουμε αυτόματα στα υψηλά ιδανικά?Όταν για παράδειγμα έβλεπα αυτούς που σε διαδηλώσεις περασμένων ετών να βεβηλώνουν τη γαλανόλευκη-με τους σημερινούς κυβερνώντες να τους κλείνουν το μάτι,η οργή μου δεν περιοριζόταν σε αυτούς που το έπρατταν,αλλά και σε μια κοινωνία που το καταδίκαζε "επειδή δεν είναι σωστό μωρέ",επιφανειακά και τυπικά,μια βαθεία αποεθνικοποιημένη κοινωνία δηλαδή.Γιατί αν πράγματι η πλειονότητα του κόσμου θεωρούσε εκείνες τις στιγμές ιερή τη γαλανόλευκη,απλά κανένα χέρι δεν θα τολμούσε να την βεβηλώσει,θα έφερε μια δυναμική που υπερβαίνει την ατομικότητα,επομένως δεν μπορούμε να μιλάμε για συνειδητοποίηση και ουσιαστική μετοχή αυτού του κόσμου στο τελετουργικό που περιγράψατε,ωστόσο μια δυναμική παρουσία του κόσμου στο θεσμό της παρέλασης απο κει που δεν πατούσε ψυχή ίσως να είναι και το πρώτο βήμα ωστε να επιτευχθεί μια βιωματικήκοινωνία με την ιστορία μας,γιατί όχι? δεν είναι κακό να επισημαίνεται οτι αυτό που συμβαίνει είναι πρωτόγνωρο και δεν έχει σχέση με το πως είχαμε μάθει να βλέπουμε τον κόσμο ως τώρα. ΥΓ Εννοείται οτι νιώθει πολυς κόσμος τους αγώνες του κυρίου Σαμαρά και τον Αγαπάει,και κάθε καλοπροαίρετη κριτική απο αγάπη είναι.Κάθε τοποθέτηση θέλω να πιστεύω οτι είναι κ ερώτηση,προκειμένου να αναθεωρηθούν αντιλήψεις και να ξεκαθαρίσει το τοπίο στο μυαλό μας και όχι παγιωμένη μούχλα..

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Agni 28/10/2011 23:00:40

        Agni, θα συμφωνησω. Χώρα λούνα-παρκ, με χρόνια αποψίλωση ιδανικών και αρχών ,όπου η βεβήλωση του ιερού συμβόλου ,ετύγχανε επιφανειακής καταδίκης. Οπως όλα. Και ίσως κάτι ν΄αρχίζει ν'αλλάζει..... Νομίζω και εγώ, ότι από τις σημερινές δηλώσεις του Α.Σ., κάτι έλειπε. Η όποια κριτική κάνουμε ,τουλάχιστον εμείς εδώ , να είναι βέβαιοι ότι γίνεται καλοπροαίρετα και με αγάπη.

    • george avatar
      george @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/10/2011 23:48:38

      Σε ποια παρέλαση πήγε ο Σαμαράς να τιμήσεις όσα λες Φαήλο;

      Καλά θα κάνει να ξεκαθαρίσει τη στάση του. Ή θα οδηγήσει το λαό στην ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ή θα βρεθεί απέναντί του.

      Δε θα το δημοσιεύσετε το ξέρω. Επειδή έχετε επαφή με ΝΔ όμως, καλό είναι να γίνετε αποδέκτης της άποψης.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ george 29/10/2011 10:55:14

        Αν παρακολουθούσες την επικαιρότητα θα ήξερεςς ότι ο Αντώνης ήταν άρρωστος τις τελευταίες μέρες με 39 πυρετό και γι' αυτό άλλωστε δεν πήγε και στο Καστελόριζο.

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 29/10/2011 10:39:27

      Μετά την Ύβρι η Νέμεσις.
      Όταν τα πρόσωπα είναι ανάξια του συμβολισμού και περιφρονούνται και λοιδωρούνται και διαπομπεύονται. Εκεί έφτασε αυτός ο γεράκος με τηνκάλυψη που παρέχει στους κουίσλιγκ. Τα στερνά τιμούν τα πρώτα λέμε στην Πελοπόννησο.
      Τι κι άν πολέμησε στο βουνό;
      Κι ο Τσολάκογλου ήρωας του Αλβανικού μετώπου ήταν, πριν αρχίσει τα Heil και τα javol, οπότε χαρακτηρίστηκε προδότης.
      Έτσι χαρακτηρίζεται κι αυτός που υπογράφει αυτά τα διατάγματα εξαθλίωσης του λαού του.

    • Βολευτής avatar
      Βολευτής @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 29/10/2011 13:07:37

      Ενδιαφέρουσα ανάλυση. Αλλά δεν απαντάει σε ένα καίριο ερώτημα: όταν θεωρούμε τους πολτικούς ανίκανους και ανάξιους να μας εκπροσωπήσουν, ακόμα και σ' αυτή την απόδοση τιμών στους αγωνιστές της Ελευθερίας, τι κάνουμε; Προσωπικά δεν δέχομαι άνθρωποι που κατέλυσαν την Ελευθερία και τη Δημοκρατία στην πατρίδα μου, να υποκρίνονται ξεδιάντροπα ότι αποδίδουν τιμές στους νεκρούς του Εθνους. Και μάλιστα ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ. Στο όνομα του κάθε πολίτη.
      Σ' αυτή την περίπτωση λοιπόν, θεωρώ χρέος μου την αντίδραση και την καθαίρεση των υποκριτών. Κι αυτό δεν είναι "τραυματισμός της εθνικής εορτής" (και όλα τα άλλα) που λέει ο κος Σαμαράς. Είναι σεβασμός στην ιστορία μου, στην πατρίδα μου και στα παιδιά μου.

  36. SATO avatar
    SATO 28/10/2011 22:04:06

    Αγαπητέ κ.Κρανιδιώτη, ο Αντώνης Σαμαράς όντως δεν καταδίκασε τις αγωνιστικές κινητοποιήσεις του Λαού μας. Δεν ξέρω όμως πόσους Έλληνες θα βρείτε που θα σας πουν ότι νοιώθουν δίπλα τους τον Αντώνη Σαμαρά στους αγώνες του εδώ και ενάμιση χρόνο.

  37. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 28/10/2011 22:08:41

    Οι εορτασμοί γίνονται για να αποδοθεί τιμή στους νεκρούς προγόνους, οι εκάσοττε κυβερνώντες έχουν απλή θεσμική διάσταση, δεν πρέπει να συγχέουμε την ελληνική ιστορία με μία καταστροφική κυβέρνηση. Σε κάθε περίπτωση το ΠΑΣΟΚ οδηγεί στον ευτελισμό των πάντων, θα πρέπει να προσέξουμε διότι η υπονόμευση των θεσμικών εκφράσεων ευνοεί μόνον όσους ήδη ζητούν την κατάργηση των παρελάσεων και της συλλογικής ταυτότητας. Όταν δεν αποδίδεται η τιμή, καταρρέει στην αντίληψη των πολιτών κάθε δεσμός με το Κράτος και τις Ένοπλες Δυνάμεις και τότε ευνοούνται οι γνωστοί συμπλεγματικοί. Η χώρα χρειάζεται αλλαγή κυβέρνησης, χρειάζεται μία ισχυρή αποφασισμένη ηγεσία, η οποία θα ενισχύσει την Εθνική Κυριαρχία, όχι κατάλυση των πάντων. Και αυτό μόνο ο Σαμαράς μπορεί να το κάνει.

  38. zame avatar
    zame 28/10/2011 23:11:23

    οι Ιδέες, οι Ήρωες και τα Σύμβολα αυτα που απαρτίζουν την εθνική ψυχή μας και τροφοδοτούν το φρόνημα μας.. ΑΠΑΙΤΟΥΝ ενα ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΣ ΣΥΓΝΩΜΗ
    απο την "εξεδρα" των σημερινων "επισημων" & εκπροσωπων..μηπως?

  39. zame avatar
    zame 28/10/2011 23:27:34

    τι εγινε ΤΡΩΝΕ ΠΟΡΤΑ και τα σχολια που δεν κολακευουν τωρα ?

    • Factorx avatar
      Factorx @ zame 28/10/2011 23:47:11

      Zame, κόψε το παραμύθι γιατί θα φας πραγματική πόρτα, 36 σελίδες σχολίων σου υπάρχουν στο antinews. Ντροπή

  40. Σάββας Πεταλάς avatar