#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/10/2011 18:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: μόνη δημοκρατική διέξοδος οι εκλογές!

[caption id="attachment_130429" align="alignnone" width="480" caption="Θεσσαλονίκη"][/caption]

Ραγδαίες οι πολιτικές εξελίξεις μετά τον χθεσινό παλλαϊκό ξεσηκωμό.

Δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Αντώνης Σαμαράς βρίσκεται σε συνεχή επαφή με όλες τις περιοχές της Ελλάδας. Κι αυτό που διαπιστώνει είναι ότι υπάρχει πλέον προφανής δυσαρμονία της κυβέρνησης με τον λαό.

Κατόπιν τούτου ο Α. Σαμαράς επιμένει ότι ο μοναδικός δρόμος για να αποκατασταθεί η σταθερότητα στην χώρα είναι οι εκλογές, αναφέρουν οι ίδιες πηγές.

Υπενθυμίζουμε ότι στην προχθεσινή παρέμβαση του, ο κ. Σαμαράς είχε δηλώσει μεταξύ άλλων:

Οι υπεύθυνοι του σημερινού ναυάγιου δεν μπορούν να παριστάνουν άλλο τους… ναυαγοσώστες. Ο κύκλος αυτής της κυβέρνησης έκλεισε!

Όμως, η Πατρίδα μας θα τα καταφέρει!

Αναλογιστείτε την ημέρα που ξημερώνει αύριο. Και να ’στε σίγουροι:

Όλοι μαζί θα σταθούμε στα πόδια μας. Κι όσοι στοιχηματίζουν ότι θα γονατίσουμε, θα χάσουν…

Η Ελλάδα δεν είναι «παρίας» στην Ευρώπη. Έχουμε δυνατότητες – και κυρίως ατσαλένια θέληση, το τσαγανό, να ορίσουμε τις τύχες μας και να εγγυηθούμε το μέλλον.

Την Τετάρτη στις 12, συγκαλείται η Κοινοβουλευτική Ομάδα του κόμματος

[caption id="attachment_130430" align="alignnone" width="600" caption="Φωτορεπορτάζ από το ΕΘΝΟΣ"][/caption]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 29/10/2011 18:07:12

    Προεδρε κατεβα στην πλατεια μαζι μας. Εμεις δεν αναγνωριζουμε την ελληνικη κυβερνηση! Καιρος να τελειωνουμε με τους γερμανοτσολιαδες!!

  2. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 29/10/2011 18:16:41

    Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΥ: Γιωργάκη εσύ μας είχες μιλήσει για την επανάσταση του αυτονόητου. Ποιό είναι σήμερα το αυτονόητο Γιωργάκη; Και σεις βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, που δεν βλέπετε πως ο αρχηγός σας εκτός από ψεύτης είναι και ανίκανος, για πείτε μας: Ποιό είναι σήμερα το αυτονόητο;

  3. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 29/10/2011 18:19:35

    Παντου εγιναν διαμαρτυριες και κυνηγητο των κυβερνητικων εκπροσωπων.
    Εκλογες ναι!!! Τωρα!!! Αλλα και με μια βασικη προϋποθεση. Η ηγεσια της ΝΔ να απευθυνθει με ειλικρινεια στον Ελληνικο λαο. Πρεπει να αναλυσει με σαφηνεια τι προκειται να πραξει, χωρις συνθηματα και περικοκλαδες.

  4. Simon Bolivar avatar
    Simon Bolivar 29/10/2011 18:27:58

    Ας πάει και από την Βουλή να τα πει . Όχι μόνο μέσω δημοσιογραφικών πληροφοριών. Ανύπαρκτος. Από το γραφείο και από τα ΜΜΕ μόνο

    • Factorx avatar
      Factorx @ Simon Bolivar 29/10/2011 18:33:42

      Καλά, μην εκνευρίζεσαι, τα έχει πει ήδη στην Βουλή και θα τα ξαναπεί την Τετάρτη.

  5. Simon Bolivar avatar
    Simon Bolivar 29/10/2011 18:39:20

    Μήπως θέλεις να μου θυμίσεις ποια ομιλία ήταν αυτή? Έγινε από τον ίδιο ή από τον κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο?

    • Factorx avatar
      Factorx @ Simon Bolivar 29/10/2011 18:42:42

      Μπες στο site της ΝΔ ή εδώ, ή στο google και κτύπα "Σαμαράς + εκλογές" και θα το βρεις μόνος σου

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 29/10/2011 18:46:27

    Η ιστορία με τις παρελάσεις έχει πολύ βαρύ κόστος για το Πασόκ.

    Πρώτον ακυρώνει την επικοινωνιακή καταιγίδα θριάμβου που οργάνωνε για την νέα συμφωνία την επόμενη εβδομάδα.

    Η συμφωνία ως λύση σωτηρίας έχει απορριφθεί στην πράξη από τον κόσμο και μάλιστα με δυναμικό τρόπο.

    Σενάρια δημοψηφισμάτων, κυβερνήσεων συνεργασίας υπό τον Γιώργο για εκτόνωση της κατάστασης πάνε περίπατο.

    Και τέλος το χαρτί του Προέδρου της Δημοκρατίας που το έπαιζε ο Παπανδρέου όποτε τα έβρισκε δύσκολα κάηκε.

    Πλέον κάθε παρέμβαση του Παπούλια θα αντιμετωπίζετε με κλίμα δυσπιστίας από τους πολίτες.

  7. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 29/10/2011 18:54:51

    Πρόεδρε ΑΝΕΝΔΟΤΟ για να μην πουληθεί η χώρα ! ¨οτι και αν αποκρατικοποιήσουν ή πουλήσουν άδικα θα πάει !οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι κάνουν , πελαγοδρομούν στην κυριολεξία , κάθε δόση που παιρνουν είναι και ένας επι πλέον βρόγχος στον λαιμό του Ελληνικού Λαού! Κάποιος επι τέλους να τους σταματήσει πριν είναι πολύ αργά και η κατάσταση μη αναστρέψιμος. Όταν ξεπουλήσουν τα "φιλέτα" και τα κατασπαταλήσουν ποιός θα ενδιαφερθεί μετά για τους "κατουμάδες" μόνο;
    Πρόεδρε να καταστήσεις σαφές ότι δεν θα αναγνωρίσεις καμία συμφωνία πώλησης από τους dealer Παπανδρέου και Μπένι! Έτσι μπάς και διασωθεί τίποτε που να ποιάσει τόπο σε μια σοβαρή και σωστή μελλοντική προσπάθεια ανόρθωσης της χώρας..
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!!!

  8. firiki2010 avatar
    firiki2010 29/10/2011 19:00:28

    H αποκατάσταση της σταθερότητας στην χώρα μετά από εκλογές δεν είναι δεδομένη. Κάποιοι έχουν πάρει πολύ αέρα. (Πρέπει να τους κοπεί άμεσα) Κάποιοι θέλουν απλώς να γυρίσουν στο βιοτικό επίπεδο του 2009 (Για κάμποσα χρόνια δεν γίνεται ). Κάποιοι νομίζουν ότι κάνουν αντιπολίτευση τραμπουκίζοντας(Στο περιθώριο γρήγορα!)
    Εδώ που μας έφτασε η κυβέρνηση η όχι τόσο καλή ιδέα των εκλογών μοιάζει τουλάχιστον μια ευκαιρία να ξεκαθαρίσουμε τι θέλουμε.
    Σε κάθε περίπτωση αυτό που χρειάζεται η ΝΔ είναι να χρησιμοποιήσει ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΗ ΓΛΩΣΣΑ και μάλιστα προς όλες τις κατευθύνσεις.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 29/10/2011 19:01:12

    Πιστεύω ότι ο Αντώνης Σαμαράς είναι μια ηθική και δραστήρια προσωπικότητα, που θα θελήσει να εργαστεί για το πραγματικό καλό όλων των Ελλήνων.
    Αμφιβάλλω ΠΟΛΥ όμως, εάν θα τον αφήσουν να εργαστεί σωστά, και αναφέρομαι τόσο στον πόλεμο που θα του κάνουν από το ΠΑ.ΣΟ.Κ. , όσο και στον πόλεμο που πιθανώς θα του κάνουν κάποια λιγότερο ηθικά στελέχη της Ν.Δ.

    • Kennan avatar
      Kennan @ Νίκος 29/10/2011 19:06:01

      Αυτά είναι αναμενόμενα, αλλά θα πέσει πολύ γέλιο

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Kennan 29/10/2011 19:15:08

        Υπάρχουν και οι Εξαποδώ (οι έξω από δω ) κι αυτά που ο ακατανόμαστος έχει υπογράψει...αυτοί είναι που φοβίζουν...

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Νίκος 29/10/2011 19:07:51

      όσο και στον πόλεμο που πιθανώς θα του κάνουν κάποια λιγότερο ηθικά στελέχη της Ν.Δ.

      Εὑτυχῶς δηλαδὴ ποὺ τὰ ὑπόλοιπα στελέχη εἶναι ἠθικῶς ἄψογα, γιατί ἀνησυχοῦσα

    • Mara avatar
      Mara @ Νίκος 29/10/2011 19:08:09

      Καλά... Κάτσε πρώτα να προκηρυχθούν εκλογές (γιατί αυτό είναι το μείζον) και μετά θα σου πώ εγώ μετά, ποιός θα τον αφήσει και ποιός δεν θα τον αφήσει....

  10. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 29/10/2011 19:07:31

    Σκοτεινά σημεία βλέπει ο Αντώνης Σαμαράς στη συμφωνία για το κούρεμα του ελληνικού χρέους. Σε άρθρο του στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, ο πρόεδρος της ΝΔ σημειώνει ότι «τώρα συμβαίνει αυτό ακριβώς που όλοι απεύχονταν, αυτό που όλοι εξόρκιζαν».

    «Και γι' αυτό κανείς δεν μπορεί να πανηγυρίζει, κι όποιος πανηγυρίζει, απλώς αυτο-γελοιοποιείται», συμπληρώνει, υπενθυμίζοντας τη θέση που πρέσβευε η κυβέρνηση κατά το παρελθόν πως το κούρεμα θα έπρεπε να αποφευχθεί γιατί θα κινδύνευε σοβαρά τόσο το τραπεζικό σύστημα όσο και τα ασφαλιστικά ταμεία.

    Ο κ. Σαμαράς επισημαίνει πως η στάση και οι θέσεις του κόμματός του όλο το τελευταίο διάστημα έχουν δικαιωθεί και ζητά αυτό να αναγνωριστεί από όσους έκαναν σκληρή και κακόπιστη κριτική στον ίδιο και στην αξιωματική αντιπολίτευση.

    Εκτιμά ακόμη πως το κούρεμα έγινε αναπόφευκτο γιατί το χρέος έγινε μη βιώσιμο και αυτή η εξέλιξη, όπως αναφέρει, φωτογραφίζει την πλήρη αποτυχία της πολιτικής που εφαρμόστηκε μέχρι σήμερα.

    Κάνοντας λόγο για αδιαμφισβήτητη αποτυχία της κυβερνητικής πολιτικής, ο πρόεδρος της ΝΔ επισημαίνει πως το ΠΑΣΟΚ παρέλαβε την Ελλάδα με χρέος προς ΑΕΠ 120% και της επέβαλε μια «σωτηρία» που αντί να προκαλέσει μείωση του ελλείματος προκάλεσε αύξηση της ύφεση

  11. Krax avatar
    Krax 29/10/2011 19:47:37

    Η μόνη δημοκρατική διέξοδος οι εκλογές!
    Αυτό Αντώνη να το πεις και σε μερικούς από τους βουλευτές σου, να το ξέρουν,γιατί άλλα μεταφέρουν στα κομματικά όργανα της περιφέρειας.
    Ότι δεν πρέπει να αναλάβουμε κυβέρνηση τώρα γιατί θα χρεωθούμε πολλά δισάρεστα που θα πρέπει να κάνουμε, που θα γυρίσουμε υποχρεωτικά στη Δραχμή και ότι αν ρίξουμε τώρα την κυβέρνηση θα στείλουμε πολιτικούς που δεν φταίνε στο Γουδί και άλλα πολλά.
    Μαθαίνουμε δε ότι ένας πιο ένθερμος βουλευτής της ΝΔ για μη εκλογές, με πλάγιο τρόπο που να μη φαίνεται ο ίδιος, συγκάλεσε αυθαίρετα ακόμα και διευρυμένη ΝΟΔΕ, δηλαδή ΝΟΣ για αυτόν τον σκοπό,με αποτέλεσμα να τον κράξουν ελαφρώς τα στελέχη.

  12. Μεσσήνιος avatar
    Μεσσήνιος 29/10/2011 19:51:11

    Την οριοθέτηση της ΑΟΖ σε προτεραιότητα συμπατριώτη Πρόεδρε.
    Έτσι για να σκάσουν οι Γιωργάκηδες ==> ο τέως Πρωθυπουργός & ο άλλος της Αννούλας που έλεγε ότι το "Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του".

  13. Reaper avatar
    Reaper 29/10/2011 20:00:20

    Εκλογές τώρα !!! να σωθούμε...Είμαστε μαζί σου Αντώνη.....

  14. ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ avatar
    ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ 29/10/2011 21:11:13

    Δεν βλέπετε ότι δεν χαμpαριάζει από επιχειρήματα, από αποτυχίες, από εξευτελισμούς, από αυτογελειοποίηση ;;;
    Γεν πρόκειται να προκυρύξει εκλογές, αν δεν του τις επιβάλλουμε !
    Πάρτε το απόφαση !

  15. ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ avatar
    ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ 29/10/2011 21:17:00

    Δεν βλέπετε ότι δεν χαμπαριάζει από επιχειρήματα, από αποτυχίες, από εξευτελισμούς, από αυτογελειοποίηση ;;;
    Γεν πρόκειται να προκυρύξει εκλογές, αν δεν του τις επιβάλλουμε !
    Πάρτε το απόφαση !
    θα μείνει γαντζωμένος στο πρωθυπουργειλίκι, μέχρι να ρουφήξει και την τελευταία ικμάδα από το μεδούλι μας !
    Δεν ολοκλήρωσε το ......"έργο" του ! Δεν εξεπλήρωσε όλες τις δεσμεύσεις του !

  16. Κώστας avatar
    Κώστας 29/10/2011 21:29:18

    (να επιχειρήσω να το ξαναστείλω...)

    Σαμαράς: " μοναδικός δρόμος για να αποκατασταθεί η σταθερότητα στην χώρα είναι οι εκλογές..."

    Παπούλιας: " οι εκλογές γίνονται κάθε 4 χρόνια". Το ξέρουμε, γιατί το αναφέρει;

    Εφημερίδα Έθνος(αύριο): " Για το ενδεχόμενο πρόωρων εκλογών ο κ. Παπανδρέου σφραγίζει κάθε πόρτα προς το παρόν. Η φράση "εκτός αν μας ρίξουν", από κυβερνητικό στέλεχος, παραμένει ενεργή, αφού ουδείς αποκλείει τον "αστάθμητο παράγοντα" σε μια π.χ. ψηφοφορία στη Βουλή. "Τώρα είναι η ώρα να δουλέψουμε. Χρειάζεται αφοσίωση.
    Οι έντονες πολιτικές συζητήσεις, οι διάφορες κουβέντες δεν έχουν νόημα. Δεν έχουμε εκλογικές, αλλά άλλες σημαντικές μάχες μπροστά μας. Να ''κλειδώσει'' το νέο πρόγραμμα, να σταθεροποιηθεί η κατάσταση, έχουμε δουλειά μπροστά μας, μετά θα ξανασυζητήσουμε τα άλλα", λέγεται ότι είπε ο κ. Παπανδρέου στα μέλη του Υπουργικού Συμβουλίου, κόβοντας προχθές τον "βήχα" στα σενάρια περί πρόωρων εκλογών με απόφαση του ίδιου"

    Οπότε τί γίνεται; Και επειδή υπάρχει και μια υφέρπουσα θεσμολαγνεία, να πω το εξής. Θεσμός είναι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Τις ζήτησε όταν πάει στο Προεδρικό; Όχι. Ο Τσίπρας σήμερα πετάει την μπηχτή του για αυτό το θέμα.
    Θεσμός είναι η Βουλή των Ελλήνων. Πώς τις ζητάς/επιδιώκεις στη Βουλή; Με πρόταση μομφής. Να πάρουν όλοι θέση(να ψηφίσουν τα εξαπτέρυγα παρών να εκτεθούνε). Το αντεπιχείρημα "κάποιοι πασόκοι θα λακίσουν και θα φωνάζει ο ΓΑΠ με ρίξανε" δεν στέκει. Αυτό δεν θέλουμε; Να πέσει συντεταγμένα.

    Το 1988 ο Μητσοτάκης-δεν υπάρχει πιο αντιμητσοτακικός από μένα, αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο- όταν διαπίστωσε πως όλη η Αντιπολίτευση ζητούσε εκλογές, τους μάζεψε( ΝΔ, ΚΚΕ, ΕΑΡ, ΔΗΑΝΑ) και πήγε στον Πρόεδρο. Ούρλιαζε τότε ο Πάγκαλος για "συμμορία των 4".

    Αντώνη, μας είπες να σου έχουμε εμπιστοσύνη. ΣΟΥ ΕΧΟΥΜΕ. Μόνο σε σένα. Αλλά...Πρέπει να μας έχεις και εσύ. Από πότε η Κεντροδεξιά απαρνείται στην τακτική της κάθε μορφή κινηματικής δράσης/συγκέντρωσης; Κάνε μία σε κλειστό χώρο και χωρίς κομματικές σημαίες. Σε γήπεδο. Κάνε πρόταση μομφής. Ξανακατέβα στον κόσμο, στη γειτονιά. Τσάκισέ τον στη Βουλή. Χωρίς ύβρεις.
    Είπες στη Θεσσαλονίκη " αν..., θα είμαστε αμείλικτοι". Τώρα πρέπει να το ξαναπείς. Στη Βουλή. Μπροστά του. Ενώπιος ενωπίω. Να το ακούσει ο κόσμος. Να ψυχωθεί. Να το νοιώσει πως υπάρχει θεσμική διέξοδος.
    Μόνο με ομιλίες στους ...Τραγάκηδες την Τετάρτη δεν γίνεται Αντώνη ΜΑΣ. Ούτε με ανακοινώσεις.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Κώστας 29/10/2011 22:02:13

      Απο το πρωί ππροσπαθείς να μας πείσεις ότι είμαστε σαν το ...ΒΗΜΑ και τον Ρισάρ επειδή δεν συμφωνούμε μαζί σου.
      Τώρα προσπαθείς να κάνεις τον Σαμαρά ....Τσίπρα.
      Γιατί; επειδή εσυ είδες κάποιες σκηνές χθες στην τηλεόραση και νομίζεις οτι έγινε επανάσταση. Και όσοι διαφωνούν μαζί σου είναι ξεκομμένοι από τον λαό. Ετσι όμως δεν γινεται δουλειά. Ο Σαμαράς δεν απευθύνεται μόνο στους αναγνώστες των μπλογκ

  17. ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ avatar
    ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ 29/10/2011 21:38:35

    Συμφωνώ απολύτως !

  18. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 29/10/2011 22:08:29

    H αρχική αντίδραση του Σαμαρά ήταν ενστικτώδης και σοφή . Σαφώς και ο κόσμος είναι εξοργισμένος αλλά είναι και απολύτως κατευθυνόμενος να φέρει εις πέρας την παράσταση που το γκεμπελικό ΠΑΣΟΚ, γνωστό τοις πάσι η παχυδερμίασή του στις δημόσιες διαπομπεύσεις -του ιδρυτή του προεξαρχόντως, έχει στήσει παραλλήλως αυτά τα δύο χρόνια με τη στήριξη όλων των κατά καιρούς πολιτικών δεκανικιών του, ώστε να αναχαιτίσει τον έλεγχο της άλωσης του κρατικού κράτους και με οιμωγές του τύπου ο λαός μας δεν αντέχει άλλο να καταφέρει να μην αγγιχθούν όλοι οι προνομιούχοι που δύο χρόνια τώρα δεν έχουν αγγιχθεί εις το ελάχιστο
    Οι καιροί είναι και πονηροί και γκαστρωμένοι φίλοι μου.
    (sic transit Gloria mundi με ποιό παρωνύμιο γράφεις; )

  19. blue nile avatar
    blue nile 29/10/2011 22:39:21

    Σα δε ντρέπονται όλοι αυτοί που εδώ και δυο χρόνια κατηγορούν τον Καραμανλή και τον παρουσιάζουν σα φυγόμαχο κοπανατζή επειδή με την προκύρηξη πρόωρων εκλογών ουσιαστικά παραιτήθηκε. Έδωσαν κακό παράδειγμα προς αποφυγή στον ΓΑΠ που τώρα φοβούμενος μη κακοχαρακτηριστεί κι'αυτός δεν τα παρατάει με τίποτα. Έλα βρε γιωργάκη μη πεισματώνεις, φύγε και εμείς δε θα πούμε ότι μας εγκατέλειψες, τόσες προσπάθειες έκανες να μας σώσεις και τελικά μας βούλιαξες , θα στο συγχωρήσουμε όμως μιας που δεχόμαστε ότι προσπάθησες. Φύγε 'συ μπας και προλάβουμε να σώσουμε τους ναυαγισμένους. Και εσύ βρε Αντώνη που είναι οι τρόποι σου που'σαι και παιντί από σπίτι; Είναι λόγια τώρα αυτά για εξεταστικές και κουραφέξαλα, δε βλέπεις ότι ο άλλος μουλαρώνει και μας κατσικώνεται στο σβέρκο. Υποσχέσου του χάρη και γρήγορα υπό τον όρο να ξεκουμπιστεί να φύγει να πάει στην Αλαμπάμα να πέφτει εκεί από το ποδήλατο. Από 'δω όμως να φύγει. Να φύγει, να φύγει, να φύγει...

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ blue nile 29/10/2011 22:44:51

      Θα φύγει από πρωθυπουργός αλλά από τη χώρα δεν θα τον αφήσουμε να προλάβει να φύγει.

      Θα τον αναγκάσουμε να μείνει και να υποστεί τις (νόμιμες) συνέπειες.

  20. μχ avatar
    μχ 30/10/2011 00:09:48

    .... Σιγά μην φύγουν με εκλογές....... μόνο με ελικόπτερο αλλά τι θα έχει προηγηθεί στον τόπο.... η που θέλουν να οδηγήσουν τα πράγματα με το δίλημμα τάξη(ραιχενμπαχ) η αταξία(διαφωνία με την πολιτική εξανδραποδισμού)

    Giati ayto pou fenetai den einai kai ayto poy einai den fenetai...

  21. The Saint avatar
    The Saint 30/10/2011 03:07:03

    Ξαναλέω επειδή βλέπω οι περισσότεροι εξακολουθούν να "ζητάνε" διάφορα απο τον Σαμαρά... (Ως αγανακτισμένοι με τα όσα έως σήμερα έχουν λάβει κοινωνικοπολιτικώς χώραν έχουν δίκιο...) Ομως...

    Οι αριθμοί (gallops) λένε ότι το κομμα της ΝΔ και ο κος Σαμαράς, λαμβάνουν ένα παγιωμένο -και μουλαρωμένο- ένα 22-23%.

    Ο Σαμαράς ζητάει Α-Υ-Τ-Ο-Δ-Υ-Ν-Α-Μ-Ι-Α γιά να μπορέσει να κάνει πράξη τις -όποιες- υποσχέσεις του, και να μπορέσει να ξεκινήσει την αναγέννηση της Ελλάδας. Ξέρετε ΤΙ σημαίνει αυτοδυναμία? Ενα ποσοστο της τάξης τουλάχιστον 45%... Γιά να μην πώ ότι χρειάζεται να είναι μεγαλύτερο, μέ βάση τους συσχετισμούς δυνάμεων που αναπτύσονται γύρω-γύρω.

    Μέχρι να έχει λοιπόν κάτι χειροπιαστό στα χέρια του, που να λέει, ότι ο λαός είναι έτοιμος να τον στηρίξει (όχι μόνο στις εκλογές, αλλά και την επαύριο των εκλογών, όταν και θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι, ότι δεν κατέχει το μαγικό ραβδί γιά τις αλλαγές που χρειάζονται αλλά πρέπει να έχει τη στηριξη του εκλογικού σώματος) δεν πρόκειται να κάνει τίποτα απολύτως.

    Αυτό ακριβώς βλέπει και ο ΓΑΠ, γι'αυτό δεν ξεκουμπίζεται. (Αλλωστε και η συνολικότερη πολιτική απαξία που διακατέχει το εκλογικό σώμα, και που αποτυπώνεται στα gallops, είναι και αυτή μέσα στις επιθυμίες των αφεντικών του. Διευκολύνει τα σχέδια τους)
    Απο το 22% στο 45% φίλτατοι, ο δρόμος είναι μακρύς, και θα είναι στρωμένος με κακουχίες, στερήσεις, κοινωνική απαξίωση και εξαθλίωση, εικόνες που ούτε καν περνούν απο το μυαλό μας, αλλά αναγκαστικά θα τις βιώσουμε...

    Ο Σαμαράς δεν κινείται λοιπόν ακόμη, γιατι ΑΝ το κάνει τώρα, πιθανότατα θα κάψει ότι "χαρτί" έχει κρυμμένο, και -φυσικά- θα καεί και ο ίδιος.

    Ας είμαστε ρεαλιστές και ας δούμε την πραγματικότητα κατάματα, όχι τίποτα άλλο, αλλά γιατί η κατάσταση είναι εξαιρετικά σοβαρή, και το "παιχνιδι" που γίνεται έχει πολλούς ντόπιους και ξένους παίκτες/συμφέροντα.
    Χρειάζεται υπομονή πάνω απ'όλα, και πίστη στις δυνάμεις μας...

  22. Χριστόπουλος Γιώργος (Νo relation) avatar
    Χριστόπουλος Γιώργος (Νo relation) 30/10/2011 06:22:52

    Έχω την εντύπωση ότι πρόταση μομφής δεν μπορεί να κατατεθεί πριν την παρέλευση εξαμήνου από την τελευταία ψήφο εμπιστοσύνης (τον Ιούλιο με το μεσοπρόθεσμο στην περίπτωσή μας)

  23. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 30/10/2011 07:43:58

    Σωστες οι παρατηρήσεις σου μόνο που πρέπει να προσέξουν στη ΝΔ τις καθεστωτικες τάσεις κάποιων ,όχι λίγων δυστυχώς, στελεχών . Γιατί όταν έρχεται η καθεστωτική τύφλωση έρχεται και η απομάκρυνση από τον λαό.

  24. Magicknight avatar
    Magicknight 30/10/2011 12:48:26

    Έλληνες χρειαζόμαστε επειγόντος έναν Ηρακλή για να καθαρίσει την κόπρο του Αυγείου!, έναν Έλληνα "ΠΟΥΤΙΝ" και όχι έναν ακόμα θυρωρό των ξένων! Είμαστε μέσα στα "σκατά" εδώ και 37 χρόνια, μην περιμένετε καμία αλλάγη από τα υπάρχοντα κόμματα.
    Είναι δυνατόν αφού χρωστάνε στις τράπεζες να μας σώσουν; Πρέπει να αλλάξουμε Μυαλά-Αντιλήψεις-Δράσεις-Σύνταγμα και να υποστηρίζουμε την εφαρμογή αλληλεγγύης μεταξύ μας!!!
    και επιτέλους ας χρησιμοποιήσουμε τα ιστορικά παραδείγματα επιφανών ανδρών της ιστορίας μας σαν τρόπο ζωής και σκέψης.
    Είναι ποτέ δυνατόν εμείς οι απόγονοι και του Βυζαντινού Πολιτισμού με πλήθος συγγραμάτων σχετικά με την οργάνωση του κράτους, των νοσοκομείων, της οικονομίας,της αμυντικής οργάνωσης και κυρίως της ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ που έβλεπε μακριά και όχι κονόφθαλμα, να μην μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον πλούτο αυτό και σήμερα;
    Γιατί να είμαστε ΡΑΓΙΑΔΕΣ; ρε γ.....το;

    • Ypatia avatar
      Ypatia @ Magicknight 30/10/2011 13:26:35

      Φίλε Magicknight, έχω να σου πω το εξής. Ούτε ο Πουτιν, ουτε ο Ηρακλής, ούτε ο ίδιος ο Θεός δεν μπορεί να κάνει κάτι μόνος του, αν δε συμμετέχουμε κι εμείς. Λες οτι "Πρέπει να αλλάξουμε Μυαλά-Αντιλήψεις-Δράσεις-Σύνταγμα και να υποστηρίζουμε την εφαρμογή αλληλεγγύης μεταξύ μας!!!"
      Ως προς αυτό συμφωνώ. Κι αν γίνει αυτό, είτε έχουμε Πουτιν, είτε Τσολακογλου, θα έχει να κανει μαζί μας και θα μπορουμε να τον αντιμετοπίσουμε. Οχι πια αδιαφορία για τα κοινά. Οχι πια ανοχή στην κοροιδία - αδιαφορία των πολιτικών. Εγώ προσωπικά έχω σηκωθεί από τον κανεπέ, και δεν πρόκειτε να ξανακαθήσω. Ηρθε η ωρα να χρησιμοποιησουμε την κρίση μας και το μυαλο μας και να βοηθησουμε κι εμεις -με οποιο τρόπο μπορουμε-να φυγουν τα σκατα. Δεν περιμενω κανενα Πουτιν. 'Οποιος κι αν ερθει, θα τον κρίνω για τα καλά του και τα στραβά του.

  25. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 30/10/2011 15:56:24

    ''ΟΙ ΛΑΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΗΡΩΕΣ,ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΤΟΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΡΩΕΣ,ΑΝΗΚΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ'' (Β.ΡΑΦΑΗΛΙΔΗΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ''ΙΣΤΟΡΙΑ(ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΗ) ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ 1830-1974''). ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΤΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Κε ΣΑΜΑΡΑ,ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ.ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΕΣΑΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ ΠΛΕΟΝ!!!ΑΛΗΘΕΙΑ,ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΣΑΣ ΤΙ ΣΚΟΠΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΑΙ;ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ!!!
    (ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ Β.ΡΑΦΑΗΛΙΔΗ.ΘΑ ΣΑΣ ΛΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ...)

  26. βασίλης avatar
    βασίλης 30/10/2011 20:40:22

    Πρός τον Αρχηγό της Αξιοματικής Αντιπολήτευσης
    Κ Σαμαρά
    Οπως βλέπετε κ' εσείς μη απαλασομένου και του Προέδρου της Δημοκρατίας
    έχουν γαντζωθεί στην εξουσία και δεν βλέπουν τίποτε άλλο μπροστά τους
    παρά μόνον πως θα μείνουν παραπάνω, με σκοπό να ξεπουλήσουν οτι ενδεχομένως έχει απομείνει. Στην παρέλαση ολος ο λαός σε ολο το μήκος και το πλάτος του ελλαδικού χώρου τους καταδίκασε αλλά δεν ύδρωσε καν το αυτί τους αλλά μου έκανε εντύπωση οι δηλώσεις του προέδρου που ξεκάθαρα δείχνει
    οτι οτι και να λένε ολα τα κόμματα της αντιπολήτευσης, οτι και να λέει ο λαός
    αυτός καλύπτει πλήρως οτι και εάν κάνει ο προθυπουργός. τι μένει λοιπόν?
    Πιστεύω λοιπόν ακράγαντα οτι για να φύγει αυτή η λαίλαπα θα πρέπει
    εσείς σε συνενόηση με τους αλλους αρχηγούς των κομμάτων της αντιπολήτευσης να πάρετε την κατάσταση στα χέρια σας αλλά πως?
    ΑΠΟΣΥΡΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΗΤΕΥΣΗΣ.
    Οι ενέργειες λοιπόν ανήκουν σ' εσάς και μακάρι να γίνουν το συντομότερο.

  27. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 31/10/2011 04:40:09

    ο παπουλιας επρεπε να ειχε παραιτηθει αμεσως,οταν ειδε που το πηγαινει ο γκαπ μετα τις εκλογες, ειναι και αυτος το βαθυ πασοκ που εφερε την ελλαδα εδω
    πρωτοπαλικαρο του αντρεα ,διπλα στο τσοβολα δωστα ολα, ανοιξε τα συνορα με αλβανια, τι να προτοθυμηθουμε,αν εχει λιγο ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ πανω του πρεπει μετα την θεσσαλονικη να παει σπιτι του και χωρις συνταξη-σιγα μη και δεν την παρη- οσο για το πασοκ αυτο θα μεινη στην ιστορια μαζι με το ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ,και τον ΕΦΙΑΛΤΗ,αλλαωστε οι οικογενεια γαπ απεδειξε τι ειναι
    αυτοι τουλαχιστον δεν ειναι ελληνες οι πασοκατζηδες ομως? εχουν το σθενος η ειναι προβατα?
    οι επομενες μερες θα δειξουν

  28. βασιλης avatar
    βασιλης 31/10/2011 11:52:03

    ερχονται εκλογες!πρεπει ο κ.Μηταρακης να στελεχωσει το γραφειο του με σοβαρα ατομα.οσοι πολιτες πανε εκει φευγουν απογοητευμενοι...ψυχρο κλιμα,ανοργανωτοι,χρειαζεται νεους ανθρωπους με ορεξη και ιδεες...

  29. thanasis avatar