03/11/2011 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: μεταβατική κυβέρνηση και εκλογές

Την απόσυρση του δημοψηφίσματος, το σχηματισμό μεταβατικής κυβέρνησης και τη διεξαγωγή εκλογών ζήτησε ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς καλώντας την κυβέρνηση να αποσύρει άμεσα κάθε σχεδιασμό της περί δημοψηφίσματος.

Η δήλωση του κ. Σαμαρά είναι η εξής:

«Η Νέα Δημοκρατία είναι το κατ' εξοχήν Ευρωπαϊκό Κόμμα της Ελλάδας.

Ήταν, είναι και παραμένει ο εγγυητής της Ευρωπαϊκής μας πορείας και βεβαίως της παραμονής  μας  στο ευρώ.

Από την πρώτη στιγμή εκφράσαμε την απαίτηση να ματαιωθεί το δημοψήφισμα. Και ζητάμε από τον κ. Παπανδρέου δημόσια να το αποσύρει αμέσως.

Οι δραματικές εξελίξεις των τελευταίων ωρών έδειξαν ότι είχαμε απόλυτα δίκιο. Το δημοψήφισμα ξεκίνησε ως απόπειρα εκβιασμού του ελληνικού λαού και κατέληξε σε μοχλό αμφισβήτησης της Ελληνικής ένταξης στο ευρώ και στην Ευρώπη. Ενώ τέθηκε σε αμφισβήτηση και η έκτη δόση που ήταν ως προχθές «δεδομένη». Και βρέθηκε ξανά στον αέρα η νέα δανειακή σύμβαση που συμφωνήθηκε στην Ευρώπη στις 27 Οκτωβρίου.

Υπό το βάρος αυτών των δραματικών εξελίξεων προέκυψε ανοικτή κρίση ακυβερνησίας και η χώρα πρέπει άμεσα να επανέλθει στην ομαλότητα.

Επαναλαμβάνω αυτό που έχω, ήδη, δηλώσει δύο φορές μέχρι τώρα: Εδώ που έφτασαν τα πράγματα με την πολιτική της κυβέρνησης, η νέα δανειακή σύμβαση έχει γίνει  αναπόφευκτη. Και πρέπει να διασφαλιστεί.

Προφανώς, διατηρούμε τις διαφωνίες μας με τα μέτρα πολιτικής που σήμερα εφαρμόζονται. Δεν διαφωνούμε, όμως, με τους στόχους της σύγκλισης, όπως έχουμε τονίσει πολλές φορές, αλλά με το μίγμα της πολιτικής που μας έχει, άλλωστε, οδηγήσει μακριά από τους στόχους αυτούς.

Ζητώ το σχηματισμό προσωρινής μεταβατικής κυβέρνησης με αποκλειστική αρμοδιότητα την άμεση διεξαγωγή εκλογών. Και την επικύρωση της δανειακής σύμβασης από την παρούσα Βουλή.

Γιατί η νέα δανειακή σύμβαση πρέπει να πάψει να αποτελεί «εκκρεμότητα» για την Ελλάδα, αλλά και για την Ευρώπη. Και η έκτη δόση πρέπει να ξεμπλοκάρει το ταχύτερο, ώστε οι εκλογές να γίνουν υπό συνθήκες ομαλές. Και να εκφραστεί έτσι ελεύθερα το φρόνημά του λαού μας.

Η νέα κυβέρνηση που θα προκύψει μετά τις εκλογές θα ενώσει το λαό, αλλά και τον Ελληνισμό - εντός και κι εκτός Ελλάδας - για να βγει η πατρίδα μας από την κρίση. Αυτό το εγγυώμαι προσωπικά.  Και να μου έχετε εμπιστοσύνη!

Το αίτημα για άμεση διεξαγωγή εκλογών είναι αδιαπραγμάτευτο από την πλευρά μας, αλλά και από την πλειοψηφία του ελληνικού λαού.

Ο λαός πρέπει να αισθανθεί ξανά ασφαλής στον τόπο του, σταθερά μέλος της Ευρώπης και υπεύθυνος για την τύχη του.

Η Νέα Δημοκρατία είναι εγγύηση και για την ασφάλεια και για την ευρωπαϊκή μας θέση, για την παραμονή μας στο ευρώ και για την ελεύθερη έκφραση της θέλησης του ελληνικού λαού».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αριστερός avatar
    Αριστερός 03/11/2011 14:13:34

    Ο Σαμαράς θα ψηφίσει τη νέα δανειακή σύμβαση. Αυτό τα λέει όλα. Οι τελευταίες μάσκες έπεσαν. Τη λύση θα δώσει μόνο ο λαός, όχι με εκλογές μετά από 3 μήνες αλλά βγαίνοντας τώρα στους δρόμους

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Αριστερός 03/11/2011 14:20:03

      με οσους θελουν να κανουν την χωρα μπαχαλο δεν εχουμε καμμια σχεση!!

      αυριο πρεπει να πληρωθουν μισθοι και συνταξεις.
      αν μπορεις να τις πληρωσεις εσυ, εμενα δεν μου πεφτει λογος!!!!

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ stanley@gr 03/11/2011 14:25:19

        Αυτό το περί μισθών και συντάξεων το είχε πει και ο γνωστός κωλοτούμπας Καρατζαφέρης και ο "φίλος" του ο Βορίδης.

        • stanley@gr avatar
          stanley@gr @ Σταύρος 03/11/2011 14:35:47

          αγαπητε Σταυρο, χθες κανεις δεν πιστευε οτι οι ευρωπαιοι ειναι ετοιμοι να μας χρεωκοπησουν. Ολοι νομιζαμε (και εγω μεσα σε αυτους), οτι μπορουμε να εκβιασουμε.
          Δυστυχως εκει που μας εφερε ο Παπανδρεου δεν υπαρχει αλλη λυση για την Πατριδα.
          Υπομονη για μια αυτοδυναμη κυβερνηση Σαμαρα.

          • θοδωρης avatar
            θοδωρης @ stanley@gr 03/11/2011 14:42:39

            ξεχάσαμε την διαπραγμάτευση ?

          • stanley@gr avatar
            stanley@gr @ θοδωρης 03/11/2011 15:04:41

            θα ερθει και αυτη!
            να εισαι σιγουρος!

      • papado avatar
        papado @ stanley@gr 03/11/2011 14:51:47

        Αρχίζει ο ίδιος ψυχολογικός πόλεμος...Μόνο που αλλάζει το φόντο.Απο πράσινο γίνεται μπλέ.

      • anonymous avatar
        anonymous @ stanley@gr 03/11/2011 14:58:25

        Το πρόβλημα δεν είναι ότι θα την ψηφίσει ο Σαμαράς. Το πρόβλημα είναι ότι η νέα δανειακή θα ψηφιστεί από 180 βουλευτές. Αυτό σημαίνει πλήρη έλεγχο της χώρας από τους δανειστές χωρίς δυνατότητα εξόδου.

      • Aris Mathiopoulos avatar
        Aris Mathiopoulos @ stanley@gr 03/11/2011 15:13:35

        Κάποιοι εδώ διεστραβλώνουν συνειδητά το τι είπε ο Σαμαράς! Οχι σε κυβέρνηση εθνικής συνεργασίας μόνο σε κυβέρνηση υπηρεσιακή (χωρίς πολιτικά πρόσωπα με μόνο στόχο την επικύρωση του ΔΑΝΕΙΟΥ ώστε η επόμενη κυβέρνηση να διαπραγματευτεί ένα μνημόνιο ανάπτυξης) για να οδηγηθούμε σε εκλογές στις 4/12.
        Ξυπνάτε!Τίποτα δεν έχει συμφωνηθεί, μία πρόταση ήταν την οποία ο Παπανδρέου φαίνεται να μην δέχεται!!!!

      • Φοτις avatar
        Φοτις @ stanley@gr 03/11/2011 15:19:59

        Μέχρι να μην έχει μείνει τίποτα στην Ελλάδα και να πληρώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις που αναφέρεις απευθείας από την Bundesrepublik Deutschland.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Αριστερός 03/11/2011 14:44:51

      Γιατι οχι με εκλογες αριστερε μου;
      Επειδη ειστε λιγοτεροι;
      Εκλογες θα γινουν.Κερδιστε τες και ακυρωστε τη συμβαση.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ψυχραιμια 03/11/2011 15:00:21

        Αν ψηφιστεί από 180 βουλευτές δεν ακυρώνεται.

  2. Σωτήρης Γκ. avatar
    Σωτήρης Γκ. 03/11/2011 14:14:09

    Και με την εκχώρηση Εθνικής Κυριαρχίας τι θα γίνει?

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Σωτήρης Γκ. 03/11/2011 14:18:31

      δεν θα εκχωρηθει!!

      • θοδωρης avatar
        θοδωρης @ stanley@gr 03/11/2011 14:43:31

        ξαναπές το θα το πιστέψεις

        • stanley@gr avatar
          stanley@gr @ θοδωρης 03/11/2011 15:05:16

          εγω το ξερω!

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/11/2011 14:14:21

    Mπραβο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ψυχραιμια 03/11/2011 14:52:00

      Οι επιδοκιμασίες των νεοφιλελευθέρων είναι η καλύτερη απόδειξη για το αν η επιλογή ήταν σωστή.

  4. Ίωνας avatar
    Ίωνας 03/11/2011 14:14:30

    !!!!!!!!!!!!!! ???????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. xzetta avatar
    xzetta 03/11/2011 14:16:02

    ορθή απόφαση.

  6. sp_athens avatar
    sp_athens 03/11/2011 14:16:51

    Τα όμορφα ψέμματα, όμορφα καίγονται... Καληνύχτα και καλή τύχη

  7. FM avatar
    FM 03/11/2011 14:16:55

    Ο θεός να βάλει το χέρι του

  8. effie B. avatar
    effie B. 03/11/2011 14:17:53

    Ειμαι πολυ περηφανη που εχουμε τον Αντωνη Σαμαρα Αρχηγο.
    Με ευθυνη και χρεος προς την Πατριδα θα οδηγησει τη χωρα στην επομενη μερα!

    • harry avatar
      harry @ effie B. 03/11/2011 14:19:46

      χαχαχαχα!!!!!!!!Να 'σαι καλά!!!!!!!!!!!!!

      • effie B. avatar
        effie B. @ harry 03/11/2011 14:41:55

        αν καταλαβες οτι εχεις να κανεις με τον Τσιπρα λαθος καταλαβες!
        και αν νομιζεις οτι θα χρεωκοπησουμε για να χαρεις εσυ οτι την εφερε στο Πασοκ, παλι πιο λαθος καταλαβες!

  9. Chris avatar
    Chris 03/11/2011 14:19:17

    Μπράβο στον Αντώνη!!!

    Επιτέλους έβαλε στην άκρη όλους τους λαικιστές και πήρε υπεύθυνη και πατριωτική θέση!!!!

    Η παρέμβασή του σώζει την Ελλάδα!!!

  10. photoaenaos avatar
    photoaenaos 03/11/2011 14:19:17

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΙΛΗΣΕ.....ΚΡΙΜΑ.......Η ΒΟΜΒΑ ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ....ΚΡΙΜΑ

  11. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 03/11/2011 14:20:23

    Καλεσμα προς σε αυτους που θελουν να λεγονται ελληνες πατριωτες

    ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟ
    ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ
    ΝΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ

    Ας ξεκαθαριστουν ολα τα μνημονια που ψηφιστηκαν , αν τα αποδεχτει ο λαος η οχι
    Καιρος να ξεκαθαρισει η σταση του και να μην κρυβετε πισω απο τιποτενιους ηγετες και διαδηλωσεις αγανακτισμενων

    Οποιος καταλαβε καταλαβε μην σκουζετε για την επομενη μερα , οσοι στηριξετε τα δυο μεγαλα κομματα και το ευρω

  12. Γιάννης avatar
    Γιάννης 03/11/2011 14:21:01

    Μπράβο Αντώνη Σαμαρά!
    ΣΥΝΕΠΗΣ - ΕΥΡΩΠΑΪΣΤΗΣ - ΗΓΕΤΗΣ

  13. Ox avatar
    Ox 03/11/2011 14:21:21

    “Την αποδοχή της δανειακής σύμβασης από τη ΝΔ εξέφρασε ο βουλευτής της ΝΔ Μάξιμος Χαρακόπουλος πριν από λίγο στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ , επισημαίνοντας όμως ότι δεν αποδέχεται την αδιέξοδη πολιτική της κυβέρνησης που οδήγησε στην αναγκαιότητα σύναψής της.
    Η δήλωση αποτελεί την πρώτη καθαρή θετική τοποθέτηση της Ν. Δ επί της νέας δανειακής σύμβασης που εξασφάλισε η συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου και ως εκ τούτου σηματοδοτεί την μεταστροφή της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, την ώρα που η κυβέρνηση Παπανδρέου καταρρέει, και τίθεται και θέμα ηγεσίας στο ΠΑΣΟΚ.
    «Το κράτος έχει συνέχεια» δήλωσε ο κ. Χαρακόπουλος στέλνοντας μήνυμα στην οικονομία και στην αγορά ότι η Ν. Δ δεν πρόκειται αυτές τις κρίσιμες ώρες να ζητήσει επαναδιαπραγμάτευση της δανειακής σύμβασης.”

    Τα παιδάκια, παλέψανε για την καρέκλα και όταν ο ένας λύγισε ήτε ηθελημένα ήτε άθελά του, όλα μέλι γάλα. Το ότι τόσο καιρό έσπρωχναν τη χώρα στο γκρεμό δεν τους απασχολεί καθόλου.

  14. KA avatar
    KA 03/11/2011 14:21:35

    Νομίζω πως, υπό τις παρούσες συνθήκες, είναι ό,τι καλύτερο μπορούσε να κάνει. Αρκεί να εμμείνει μέχρι τέλους στη διενέργεια εκλογών.

    Και κάτι ακόμα. Σημαντικό. Η πρώτη του πράξη θα πρέπει να είναι ένα ειδικό δικαστήριο. Για το ολέθριο δίδυμο Παπακωνσταντίνου-Παπανδρέου. Ο πρώτος θα πρέπει να δικαστεί για τη συμπαιγνία του με τους κερδοσκόπους και την παράδοση της ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας. Ο ΓΑΠ όμως θα πρέπει να δικαστεί με ΜΙΑ και μόνη κατηγορία, τα άλλα είναι λεπτομέρειες. Θα πρέπει να αντιμετωπίσει την κατηγορία πως κηλίδωσε και εξευτέλισε το τίμιο όνομα της Ελλάδας, το όνομα που στολίζουν 4000 χρόνια ιστορίας και μία μακρά σειρά ηρώων και ποητών, διανοούμενων και αγωνιστών, που ξεκινάει από τον Όμηρο, το Μαραθώνα και φτάνει ως την Κύπρο και τον Ελύτη. Αυτό το όνομα κηλίδωσε, συκοφάντησε και έφερε στη χειρότερη κατάντια από ιδρύσεως νέου ελληνικού κράτους. Γι΄αυτο πρέπει να δικαστεί. Ακόμα και το γεγονός πως έδρασε ως εντολοδόχος ξένων δυνάμεων, εκτελώντας συμβόλαιο, μου φαντάζει δευτερεύον μετά τη χτεσινή απίστευτη καταισχύνη ....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ KA 03/11/2011 14:54:19

      Εσένα θα σου αρκεί ένα ειδικό δικαστήριο; Συγγνώμη, αλλά εγώ τον ήθελα να απέτρεπε την εξαθλίωση των Ελλήνων που θα φέρουν τα μέτρα της δανειακής σύμβασης. Τα τιμωρητικά ντεσού, ποσώς με ενδιαφέρουν.

  15. sofia or8h avatar
    sofia or8h 03/11/2011 14:21:39

    Aς έχουμε εμπιστοσύνηηηηηηηηηη στον πρόεδρο μας!!

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/11/2011 14:22:25

    OK, θα έχουμε επιλογή Γερμανίας με μπλέ περιτύλιγμα ή με πράσινο περιτύλιγμα. (Και το μπλε ψήφισε και τα Πράσινα -- που όμως τα θέλουμε φτηνά -- που όμως δεν υπάρχουν σε φτηνό), άρα χαρήκαμε, και η ζωή -- ίσως -- συνεχίζεται.

    Στην μεθεπόμενη δόση να δούμε τι θα λέμε (γιατί τελικά το μπαλάκι του "δυστυχώς επτωχέυσαμεν" περνάει στον επόμενο!!!)

  17. Ίωνας avatar
    Ίωνας 03/11/2011 14:23:43

    Πώς θα περάσει με την συναίνεσή σου, Αντώνη, η νέα δανειακή σύμβαση από την Βουλη? Δεν εκχωρεί πια Εθνική κυριαρχία? Δεν εγκαθιστά γκαουλάιτερς στην έρμη την Πατρίδα μας? Δεν μας υποχρεώνει να δεχτούμε κι άλλα απάνθρωπα μέτρα σε βάρος μας? Δεν καταλαβαίνεις ότι με αυτήν την πολιτική σου στάση, ακυρώνεις την μέχρι τώρα πολιτική σου? Πώς θα ακούς από εδώ και πέρα τον ΓΑΠ και τους δικούς του, να σου λένε ότι αν έδινες την συναίνεσή σου έγκαιρα, δεν θα έφτανε η Πατρίδα σε τόσο δύσκολη θέση? Πώς σου φαίνεται που τώρα θα σου φορτώσουν όλη την ευθύνη?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ίωνας 03/11/2011 14:39:16

      Ποτε ειπε για γκαουλαιτερ ο Σαμαρας και τετοιες μπαρουφες.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 03/11/2011 14:57:14

        Ακούγεται ότι την επομένη των εκλογών ο Ράϊχενμπαχ θα δεξιωθεί τον νικητή.

        • Φοτις avatar
          Φοτις @ archaeopteryx 03/11/2011 15:23:32

          +1000

      • Ίωνας avatar
        Ίωνας @ ψυχραιμια 04/11/2011 07:43:48

        Μπαρούφες Ψυχραιμία? Η μνήμη σου είναι ή επιλεκτική, ή ανύπαρκτη! Δεν κήρυξα εγώ ανένδοτο αγώνα, μόλις πριν μια μέρα. 'Ωρα είναι να σε καμαρώσουμε να μετατρέπεσαι από νεοφιλελεύθερο σταγονίδιο, σε Σαμαρικότερο του Σαμαρά!!!!!!

    • mayrh_trypa avatar
      mayrh_trypa @ Ίωνας 03/11/2011 14:39:30

      καταλαβες φίλε οτι δεν είχα άδικο όταν με αποκάλεσες εγκάθετο???

  18. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 03/11/2011 14:24:07

    Αντώνη όταν ο φίλος σου πέφτει στο γκρεμό
    δεν παίρνεις τη χώρα αγκαλιά μαζί σου για να τον "σώσεις" !!!

  19. alexandros avatar
    alexandros 03/11/2011 14:24:36

    αγαπούλα καθάρισες

  20. Heracles avatar
    Heracles 03/11/2011 14:26:00

    πολύ σοβαρή δήλωση, άψογος ο Σαμαράς ως συνήθως.

    φίλε Αριστερός τη λυση θα τη δωσει ο λαός αφου βγει στους δρομους κλπ

    εγώ είμαι ακόμα πιο επαναστάτης ! προτείνω να ορμησουμε όλοι μαζί
    στο κρατικό θησαυροφυλάκιο και αφού καθαρίσουμε τους πάντες να μοιράσουμε στο λαό όλο τον αέρα που έχουν αφήσει μέσα, καθαρός μια
    χαρά είναι, και κοπανιστός...

  21. nektarios avatar
    nektarios 03/11/2011 14:27:25

    κοιτατε που μας κανταντησαν οι βλακειες τουΡΕΠΠΑ.τρεχουμαι και δεν φτανουμε.ντροπη τους στο πασοκ...

  22. mind trap avatar
    mind trap 03/11/2011 14:27:29

    Πάντα αναρωτιόμουν πως είναι δυνατόν να κάνει το ΠΑΣΟΚ τα χίλια μύρια και να μην γίνεται τίποτα, ενώ η ΝΔ έκανε το ένα τέταρτο και γινόταν χαμός.
    Τι σας κάνει κε. Σαμαρά να πιστεύεται ότι θα υπάρξει σταθερότητα?
    Σας έχουμε εμπιστοσύνη όσο είχαν και οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ με το "λεφτά υπάρχουν". Όλοι βλέπουμε την κατάληξη.
    Δυστυχώς ο κόσμος πλέον δε μπορεί να πιστεύει εκ πεποιθήσεως αυτά που του λένε. Δυστυχώς επίσης που αυτή η καχυποψία πηγάζει από τους ίδιους τους πολιτικούς έτσι όπως έχουν συμπεριφερθεί στη πατρίδα μας. Ομιλώ γενικά.
    Είδαμε επίσης ότι η πολιτική "ώριμου φρούτου" δεν παίζει.
    Η ταύτιση με το Ευρωπαϊκό προσανατολισμό δεν έχει μόνο θετικά, αλλά και αρνητικά και κυρίως το δεύτερο. Οι Ευρωπαίοι ξέρανε το μπάχαλο που επικρατεί στη χώρα μας, χρόνια τώρα.
    Αν λοιπόν το Ευρωπαϊκό ιδεώδες ήταν ο Βορράς να απορροφήσει το Νότο εμείς λέμε ναι?

  23. Gas Bailey avatar
    Gas Bailey 03/11/2011 14:27:39

    Ποιά δανειακή σύμβαση Αντώνη θα ψηφίσουμε?

  24. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 03/11/2011 14:27:48

    Τι έπρεπε να πει ο Σαμαράς; Οτι δεν γουστάρουμε το δάνειο και δε μας νοιάζει αν δε θα’ χουμε να φάμε; Αυτό προέχει τώρα.
    Και επίσης ο Σαμαράς μίλησε για μεταβατική κυβέρνηση με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ αρμοδιότητα τις εκλογές. Δε μίλησε για συγκυβέρνηση.

    • mind trap avatar
      mind trap @ Kώστας Θ. 03/11/2011 15:09:15

      Φίλε Κώστα,
      όταν τα έλεγε αυτά ο Καρατζαφέρης & ο Άδωνης τους λέγαμε κωλοτούμπες, ενώ τώρα δε μας πειράζει....

    • Φοτις avatar
      Φοτις @ Kώστας Θ. 03/11/2011 15:28:24

      Οι ηγέτες αγαπητέ είναι για τις μεγάλες αποφάσεις. Αν είναι ανίκανοι να αντιδρούν στον εκάστοτε εκβιαστή με τόλμη και θάρρος να μην επιδιώκουν τέτοια αξιώματα εξ' αρχής.
      Τελοσπάντων προέκυψαν και πολλά καλά τις τελευταίες ώρες από τις κινήσεις του ΓΑΠ.
      Ανάγκασε όλους να βγουν από την τρύπα τους και να δείξουν το πραγματικό τους πρόσωπο στον κόσμο.

  25. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 03/11/2011 14:28:16

    Μα το Θεό , διαβάζοντας τα σχόλια κάποιων , σκέφτομαι πως ,αν δεν είχα παιδί να νοιαστώ για το μέλλον του ,θα ήθελα να ακολουθήσει η χώρα πολιτικές...Τσίπρα, ΚΚΕ κλπ , ετσι μόνο και μόνο για να δείτε τη γλύκα!

    Αυτό θα κρατούσε μέχρι το τέλος του μήνα βέβαια ,που ο κόσμος θα καταλάβεινε πως δεν έχει ουτε μισθό ουτε σύνταξη. Αλλα τότε θα ήταν αργά για να βάλουμε μυαλό ,η Ελλάδα θα είχε πάρει περίτρανα τη θέση της στον Τρίτο Κόσμο...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/11/2011 14:59:52

      Ενώ με εργασιακές σχέσεις ζούγκλας, με μισθούς Βουλγαρίας και με μηδέν εθνική κατοχή πλουτοπαραγωγικών πόρων, δεν θα είμαστε στον Τρίτο Κόσμο...

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/11/2011 15:03:14

      +10000000000000000000!!!!

  26. G.K. NEA MAKRI avatar
    G.K. NEA MAKRI 03/11/2011 14:28:35

    Είναι κατανοητή η στενοχώρια και ο θυμός κάποιων,οκ,εδώ όμως έχουμε έκτακτες συνθήκες και έναν πρωθυπουργό, που επιθυμεί να πάρει μαζί του τη χώρα στον γκρεμό για εκατό χρόνια.τέτοιες στιγμές,δεν μπορείς να κάνεις τρέλες.και σε κάθε περίπτωση αν δεν μπορείς να κερδίσεις σίγουρα μία μάχη,την αναβάλλεις για αργότερα,δεν γίνεσαι Δον Κιχώτης.

  27. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 03/11/2011 14:29:11

    Από το in.gr γι'αυτούς που λένε ότι ο Σαμαράς υποκύπτει...
    "Διεργασίες μεταξύ βουλευτών του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, προκειμένου να υπάρξει κοινή πρωτοβουλία για την προώθηση λύσης με κυβέρνηση συνεργασίας, βρίσκονται σε εξέλιξη στο Μέγαρο της Βουλής.

    Κατά πληροφορίες, νωρίτερα στο γραφείο του προέδρου της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων της Βουλής, βουλευτή του ΠΑΣΟΚ Ντίνου Βρεττού, έγινε συνάντηση στην οποία συμμετείχαν, μεταξύ άλλων, η Βάσω Παπανδρέου και οι βουλευτές της ΝΔ Άρης Σπηλιωτόπουλος, Κωστής Χατζηδάκης, Κυριάκος Μητσοτάκης, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης και Ευάγγελος Αντώναρος.

    Το κείμενο, ωστόσο, που επρόκειτο να συνυπογραφεί, κατά τις ίδιες πληροφορίες, δεν προχώρησε και δεν προωθείται μετά τη δήλωση του προέδρου της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά και την πρότασή του για προσωρινή, μεταβατική κυβέρνηση."

    h**p://news.in.gr/greece/article/?aid=1231135943

  28. Bohemian avatar
    Bohemian 03/11/2011 14:30:36

    Ιστορική κωλοτούμπα από τον Αντώνη Σαμαρά. συμφωνεί στο νέο μνημόνιο που θα είναι πολύ πιο άγριο από το πρώτο και θα παραχωρήσει την εθνική ανεξαρτησία στα κοράκια των Βρυξελλών. Έπαιξε με την Ιστορία και έχασε και αυτός. Έγινε κομμάτι της συνταγματικής εκτροπής.

  29. Γιάννης avatar
    Γιάννης 03/11/2011 14:30:49

    Αυτοί που σήμερα μιλάνε για τον Σαμαρά άσχημα σίγουρα δεν τον ψήφισαν για πρόεδρο. Εδώ παλικάρια δεν είναι μλ κκε και λμ, εδώ είναι Νέα Δημοκρατία και τίποτα άλλο.

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ Γιάννης 03/11/2011 15:11:11

      Το βρήκες γάτα! Είμαστε κρυφοκομμουνιστές! Δεν είμαστε Νεοδημοκράτες, ούτε στηρίξαμε τον Αντώνη Σαμαρά με νύχια και με δόντια, να εκλεγεί από την βάση Πρόεδρος του κόμματος! Συγχαρητήρια, μας αποκάλυψες!
      Φαήλε, εγώ επιμένω. Μια Δεξιά, για να είναι ΔΕΞΙΑ, πρέπει να είναι ΚΑΙ λαϊκή ΚΑΙ Πατριωτική!

  30. Avanti avatar
    Avanti 03/11/2011 14:33:58

    Περί εθνικής κυριαρχίας:
    Χθες ο Γιάννης Μαρίνος είπε (sky) ότι είχε γράψει/αναφερθεί από την δεκαετία του 60/70 ότι υπήρχαν γκαουλάιτερς στην Ελλάδα (αμερικανοί/άγγλοι) όπου έκαναν ελέγχους στο υπουργείο εμπορίου κλπ. και γενικά επόπτευαν τις Ελληνικές κυβερνήσεις αναφορά με δάνεια της χώρας ....... από την εποχή του Τρικούπη!! Εμείς ακόμη πιστεύουμε ότι είμαστε Εθνικά κυρίαρχο κράτος!!! Αλήθεια που το βασίζουμε? Οι αναφορές για την ανάμειξη των " φιλων " στα εσωτερικά μας και στην προσπάθειά τους για την διάλυση της συμφωνίας π.χ. Μπουρκάς - Αλεξανδρούπολης είναι τόσο μακρυνή? Αναρωτιέμαι μήπως είμαστε πολιτικά μύωπες.

  31. gia.pa avatar
    gia.pa 03/11/2011 14:34:44

    Βρε ντοράκια και πασοκάκια και πιόνια του κωλοτούμπα βρήκατε την ώρα να ξεσπαθώσετε;; Εκλογές ζητάει με μεταβατική κυβέρνηση και έγκριση της δανειακής για να λειτουργήσει το κράτος.. Που είδατε την εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας;;Που είδατε να λέει κάτι τέτοιο; Τη δανειακή ζητάει να ψηφίσουν και μετά εκλογές για να μπορέσει να διασώσει ότι μπορεί!! Το ΠΑΣΟΚ κυβερνάει και όχι η ΝΔ. Αντί να καταφέρεστε εναντίον το ΓΑΠ καταφέρεστε εναντίον του Σαμαρά;;; Θα μας τρελάνετε τελείως;;

    • ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ avatar
      ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ @ gia.pa 03/11/2011 14:38:45

      στη δανειακή μέσα είναι η εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ gia.pa 03/11/2011 14:59:38

      Μνημόνιο 2

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ gia.pa 03/11/2011 15:04:54

      Μπάστα. Όταν λες "να ψηφίσουΝ", ποιοι εννοείς να το κάνουΝ; Οι πασόκοι μόνοι τους; Μακάρι να είναι έτσι, αλλά φοβάμαι ότι θα ψηφίσει και η ΝΔ...

  32. dimitris avatar
    dimitris 03/11/2011 14:36:18

    ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΑΡΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΒΑΣΟΥΛΑ...ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΕΡΟΚΟΥΒΑΛΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΞΑΝΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΥ Ο ΓΑΠΒ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΘΑ ΑΡΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ ΠΡΟΔΡΕ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΒΓΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΑΦΗΝΙΣΕ ΟΤΙ ΨΗΦΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΚΑΙ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ Η ΠΡΟΣΩΠΟΛΑΤΡΕΙΑ ΑΛΛΑ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ Ο ΔΕΞΙΟΣ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΒΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ

    • weekend blogger avatar
      weekend blogger @ dimitris 03/11/2011 19:31:39

      Το 'βλεπες, το 'παιξες;;

  33. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/11/2011 14:36:45

    Η Νέα Δημοκρατία είναι το κατ’ εξοχήν Ευρωπαϊκό Κόμμα της Ελλάδας.

    Ήταν, είναι και παραμένει ο εγγυητής της Ευρωπαϊκής μας πορείας και βεβαίως της παραμονής μας στο ευρώ.

    AYTH EINAI H ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΙΔΡΥΘΗΚΕ.
    ΟΣΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΝΑΖΗΔΕΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΝΗΝΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΗς ΕΛΛΑΔΟΣ.
    EΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΚΑΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ψυχραιμια 03/11/2011 15:05:59

      Από πότε γίνατε τιμητές της ιστορίας της ΝΔ, νεοφιλελεύθερα παπαγαλάκια;

  34. Gas Bailey avatar
    Gas Bailey 03/11/2011 14:38:09

    Αυτοί που μιλάνε σήμερα είναι αυτοί που στήριξαν και ψήφισαν Σαμαρά όταν ήταν στο 10% και πάλεψαν ενάντια στις οικογένειες και στην διαπλοκή.

    • ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ avatar
      ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ @ Gas Bailey 03/11/2011 14:39:18

      +1000

  35. Γιώργος avatar
    Γιώργος 03/11/2011 14:39:44

    Αν πηγαίναμε κατ ευθείαν σε εκλογές το ΠΑΣΟΚ μπορεί και να πιάνε μονοψήφιο ποσοστό. Τώρα διασώζεται σε μεγάλο βαθμό.

  36. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 03/11/2011 14:40:20

    Επιτέλους ο Σαμαράς ξεκαθάρισε ότι η ΝΔ είναι αστικό, πατριωτικό κόμμα και όχι κανά εθνοαριστερό απόκομμα του ΚΚΕ. Τσάμπα το ban που μου είχατε ρίξει.

  37. k avatar
    k 03/11/2011 14:41:12

    ΔΗΛΑΔΗ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ? ΤΟΤΕ ΤΙ ΠΑΣΟΚ, ΤΙ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ.

  38. vardarskian avatar
    vardarskian 03/11/2011 14:41:32

    ;;;;;;;

  39. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 03/11/2011 14:41:51

    Ο Αντώνης ΣΑΜΑΡΑΣ είναι ΗΓΕΤΗΣ κι ο αυριανός πρωθυπουργός.
    Τα λόγια του πολύ σωστά είναι πρεσεγμένα και συγκεκριμένα.
    Έστειλε το μήνυμα προς όλες τις κατευθύνσεις. Συνεπής στα όσα έχει πει ο ίδιος μέχρι τώρα. Όχι σε όσα επιθυμούν κάποιοι να θέλουν να ακούν ή να διαβάζουν επιλεκτικά.
    Ο Σαμαράς δεν είναι ούτε Παπανδρέου, ούτε Τσίπρας. Όπως κι η ΝΔ υπό την αρχηγία του δεν είναι ούτε γαλάζιο Πασόκ ούτε μπαχαλάκηδες του μηδενισμού και του αδιεξόδου.
    Η σημερινή του ξεκάθαρη τοποθέτηση εμπεριείχε λογισμό και όνειρο.
    Πρόεδρε, όλοι στον αγώνα για την ΑΝΑ(Σ)ΤΑΣΗ της ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

  40. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/11/2011 14:43:25

    Για οσους μιλανε για εθνικες κυριαρχιες,γκαουλαιτερ,κατοχες και τα παρομοια.
    ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ;
    Ο Σαμαρας ζητει αμεσες εκλογες.Οποιου δεν του αρεσει ψηφιζει ΚΚΕ,Τσιπρα και Αλαβανο και συνεχιζει.
    Αλλα με το ζορι να φτιαχθει μια αριστερη ΝΔ δεν γινεται.Και ποιος ο λογος αλλωστε - ψηφιστε τους οριτζιναλ αριστερους.

    • 321 avatar
      321 @ ψυχραιμια 03/11/2011 15:08:05

      Εξυπνάδες. . .

  41. regeneration avatar
    regeneration 03/11/2011 14:44:03

    Με το πρώτο άκουσμα της δήλωσης απογοητεύτηκα. Θα δω τη συνέχεια και θα κρίνω. Πάντως αυτή η συμφωνία δεν εκχωρεί εθνική κυριαρχία; Τι άλλαξε τώρα; Οι μεθοδεύσεις του παΣοκ, σίγουρα έφεραν τη χώρα σ' αυτό το σημείο του γκρεμού. Αλλά...
    Περιμένω τον ανένδοτο του Α.Σ. πώς θα εξελιχθεί από ώρα σε ώρα, όχι από μέρα σε μέρα, δεν περιμένει η ιστορία. Θα γκρεμιστεί άραγε ρε Φάκτορα αυτό το πράσινο φαύλο σύστημα; Πότε θα το ρίξουμε, ΠΟΤΕ;;;

  42. stanley@gr avatar
    stanley@gr 03/11/2011 14:45:28

    και μεις 30% στην καλυτερη, και θα ειχαμε να κανουμε με τον κωλοτουμπα!

  43. Dark Blue avatar
    Dark Blue 03/11/2011 14:46:27

    Καμία κωλοτούμπα καθώς ο Αντώνης Σαμαράς πρότεινε το αυτονόητο. Η προσωρινή κυβέρνηση ήταν αναποφευκτικη γιατί έχει χαθεί η δεδηλομένη. Κρατάμε την δανειακή σύμβαση όχι τα μέτρα και τους εφαρμοστικούς νόμους που μπορούν να τεθούν σε διαπραγματευση.

    • Κ avatar
      Κ @ Dark Blue 03/11/2011 14:58:28

      ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΠΑΝΕ ΠΑΚΕΤΟ.

  44. agitatoras avatar
    agitatoras 03/11/2011 14:46:44

    δηλαδη αυτο δεν ισχυε πριν απο μερικες μερες οταν ο προεδρος της ΝΔ κατηγορουσε οτι φερνουν για ψηφιση μια συμβαση της οποιας δεν ειναι γνωστοι οι οροι; ολοι τελικα στο ιδιο κολπο ειναι μεσα , και με τα ιδια επιχειρηματα.

  45. Ίωνας avatar
    Ίωνας 03/11/2011 14:47:54

    Το ότι η νέα δανειακή σύμβαση προβλέπει μερική εκχώρηση Εθνικής κυριαρχίας, εγκατάσταση γκαουλάιτερς στην Πατρίδα μας και λήψη νέων, δυσβάσταχτων μέτρων σε βάρος των ήδη εξουθενωμένων Ελλήνων πολιτών, δεν τα έλεγα εγώ. Τα έλεγε ο Αντώνης Σαμαράς. Δυστυχώς, υποκύψαμε στην πολιτική του ...ορθού λόγου. Φαήλε, τσίμπα με, να ξυπνήσω! Δεν μπορεί! Κάποιο κακό όνειρο βλέπω...

  46. Gas Bailey avatar
    Gas Bailey 03/11/2011 14:47:56

    Αντί να πάμε οι δεξιοί στο ΚΚε όπως κάποιοι λένε να πάνε εκείνοι στην Ντόρα

  47. andreas avatar
    andreas 03/11/2011 14:48:31

    Ψυχραιμια εχεις χασει την ψυχραιμια σου.

  48. chrisss avatar
    chrisss 03/11/2011 14:48:33

    Ρε γαμώτο δεν καταλαβαίνεις πως ακόμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ δανειακή σύμβαση και ότι ο Σαμαράς πρότεινε υπηρεσιακή κυβέρνηση για να την διαπραγματευθεί, επειδή δεν εμπιστεύεται τον ΓΑΠ..ΕΛΕΟΣ δηλαδή

    • Κ avatar
      Κ @ chrisss 03/11/2011 14:56:32

      ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΡΜΗΝΕΥΩ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ chrisss 03/11/2011 15:09:11

      Ποιος περιμένεις να τη διαπραγματευτεί; Ο... Παπαδήμος ή ο... Προβόπουλος, που φέρονται ως υποψήφιοι πρωθυπουργοί; Χα. Χαα. Χαχαχαχαχαχα...

    • Φοτις avatar
      Φοτις @ chrisss 03/11/2011 15:32:34

      Αυτή η καραμέλα με τη διαπραγμάτευση δεν έχετε καταλάβει ακόμη ότι δεν είναι καν επιχείρημα;

  49. anonymous avatar
    anonymous 03/11/2011 14:48:45

    Είναι τεράστιο λάθος η επικύρωση της δανειακής με πλειοψηφία 180 βουλευτών. Με 180 βουλευτές η χώρα παραδίδεται οριστικά για τα επόμενα 50 χρόνια στους ξένους.

  50. Aris. A avatar
    Aris. A 03/11/2011 14:48:56

    Αλήθεια πρώτη η Ελλάδα δεν μπορεί χωρίς την Ευρώπη αλλά και το αντίστροφο.

    Ζευγάρια που δεν μπορούν ο ένας χωρίς τον άλλο τελικά αναγκάζονται να βρουν κανόνες συμβίωσης με αμοιβαίες υποχωρήσεις.

    Αλήθεια δεύτερη όταν η Μέρκελ και ο Σαρκοζύ λένε δημόσια και δεσμεύονται απέναντι στην κοινή γνώμη των χωρών τους ότι η Ελλάδα δέχεται το πακέτο όπως είναι ή φεύγει από το ευρώ σε αυτή την φάση αποκλείεται να δεχθούν οποιαδήποτε διαπραγμάτευση για θέμα γοήτρου για το οποίο μπορεί να κάνουν τα πάντα.

    Με δεδομένο ότι ο Παπανδρέου είναι τελειωμένος και στο Πασόκ έχουν αρχίσει η γνωστή Βυζαντινισμοί ο μόνος πόλος σταθερότητας στο εσωτερικό και εξωτερικό ήταν η απόφαση που θα έπαιρνε ο Σαμαράς.

    Με δεδομένη την θέση των Ευρωπαίων μπορούσε να κάνει τα παραπάνω:

    Να αρνηθεί οτιδήποτε να μην κυρώσει την σύμβαση να ζητήσει εκλογές με κίνδυνο να κηρύξουμε στάση πληρωμών άμεση πτώχευση με αποτέλεσμα να γίνουν όλα μπάχαλο.

    Να ζητήσει κυβέρνηση ενός μήνα όχι συνεργασίας μεγάλου διαστήματος όπως τον πίεζε η διαπλοκή και να ικανοποιήσει την απαίτηση των Ευρωπαίων ότι θα ψηφιστεί η δανειακή σύμβαση.

    Σύμβαση την οποία δεν την γνωρίζουμε και η οποία θα ολοκληρωθεί μέσα στο επόμενο διάστημα.

    Η σύμβαση προβλέπω θα είναι λιτή με τα απολύτως απαραίτητα και τα υπόλοιπα θα τα διαπραγματευθεί η επόμενη κυβέρνηση.

    Το μόνο καλό που έκανε ο Παπανδρέου είναι ότι έδειξε ακόμα και στην πανίσχυρη Γερμανία πόσο ρευστά είναι τα πράγματα πόσο εύκολα μπορούν να ξεφύγουν πως από ένα "τυχαίο γεγονός" μπορούμε να πάμε όλοι μαζί στον γκρεμό.

    Πλέον και στο εξωτερικό μέχρι ένα σημείο θα βάλουν νερό στο κρασί τους όχι όμως τώρα που διακυβεύεται το γοητρό τους αλλά αργότερα.

    Είπαμε μαζί δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορούμε.

  51. machupichu avatar
    machupichu 03/11/2011 14:49:15

    ΑΡΘΡΟ 14.5 ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΕΩΣ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ Ι

    «ο Δανειολήπτης αμετάκλητα και άνευ όρων παραιτείται από κάθε ασυλία που έχει ή πρόκειται να αποκτήσει, όσον αφορά τον ίδιο ή τα περιουσιακά του στοιχεία από νομικές διαδικασίες σε σχέση με την παρούσα Σύμβαση, περιλαμβανομένων, χωρίς περιορισμούς, της ασυλίας όσον αφορά την άσκηση αγωγής, δικαστική απόφαση ή άλλη διαταγή, κατάσχεση, αναστολή εκτέλεσης δικαστικής απόφασης ή προσωρινή διαταγή και όσον αφορά την εκτέλεση και επιβολή κατά των περιουσιακών στοιχείων του στο βαθμό που δεν το απαγορεύει αναγκαστικός νόμος»

  52. Χρήστος avatar
    Χρήστος 03/11/2011 14:49:33

    Για δείτε τι αναφέρουν οι Αγγλοσάξωνες...

    http://www.bbc.co.uk/news/world-15575198

  53. harry avatar
    harry 03/11/2011 14:50:14

    ο Τσίπρας πού κολλάει?????

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ harry 03/11/2011 15:06:00

      στη χρεωκοπια και στην εξοδο απο το ευρω!

      • harry avatar
        harry @ stanley@gr 03/11/2011 15:25:07

        Ποιά χρεωκοπία?Αυτή που ήδη έχει έρθει?

  54. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/11/2011 14:50:19

    Σὲ κάποια σχόλια διακρίνω ἕνα touch φαιοπράσινου δακτύλου...

  55. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 03/11/2011 14:50:22

    Μας δουλεύετε;
    Γιατί χρειάζεται η κυβέρνηση Εθνικής "σωτηρίας" για να πάμε σε εκλογές τον άλλο μήνα;
    Ας ροκηρύξει ο ΓΑΠ εκλογές να τελειώνουμε.
    Εκτός αν παίζεται κάτι άλλο και δεν μας το λέτε.
    Μήπως πάτε να αποφύγετε τις κάλπες όλοι;

    • Μηχανικός avatar
      Μηχανικός @ Γιώργος Π 03/11/2011 15:08:13

      Γιατί οι Μέρκελ, Σαρκοζύ, ΕΚΤ και σία το ξεκαθάρισαν χτές. Αφού ξεφορτώθηκαν ότι μπορούσαν, είναι πλέον έτοιμοι. Όλο το πακέτο τώρα, ή έξω η Ελλάδα από το ευρώ και μάλιστα φορτώνοντας μας και την ευθύνη!
      Είναι πλέον θέμα επιλογής και ο Σαμαράς φαίνεται ότι δεν το σκέφτεται καν για έξοδο από το ευρώ.
      Δυστυχώς αυτή είναι η νέα πραγματικότητα. Άσε που έπρεπε να προλάβει τις εξελίξεις, αφού ο Παπανδρέου δεν πιστέυω ότι θα παραιτηθεί, αλλά θα το τραβήξει όσο μπορεί!

  56. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/11/2011 14:50:53

    Ὁ Σαμαρᾶς εἶπε αὐτὰ ποὺ ἔπρεπε. Τελεία.

  57. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 03/11/2011 14:51:07

    ΕΙΔΗΣΗ ΤΩΡΑ !!!
    Ο Παπανδρέου στο υπουργικό είπε πως ο εκβιασμός για δημοψήφισμα έγινε για να δεχτεί ο Σαμαράς τη συγκυβέρνηση !!!!!!!!!!!!

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ ΠΙΛΟΤΟΣ 03/11/2011 16:21:00

      φαντασου σχιζοφρενεια!
      το ακουσαν οι ευρωπαιοι και φρικαραν!!!

  58. βισάλτης avatar
    βισάλτης 03/11/2011 14:52:54

    Αν θέλει να έχει ελπίδες ο Αντώνιος να σταδιοδρομήσει σαν πρωθυπουργός θα πρέπει να ανθίσταται σε εκβιασμούς τύπου -που θα πάει ,δεν έχει για μισθούς και συντάξεις και θα παρακαλέσει για να υπογράψει την σύμβαση- ακολουθώντας τον δύσκολο δρόμο της σύγκρουσης με τα συμφέροντα των τοκογλύφων-κερδοσκόπων που μας οδήγησαν εδώ.Γιατί δεν βγαίνει να πεί ότι θεωρεί απαράδεκτο και προσβλητικό τον όρο που επιβάλλει ότι δεν θα αναζητήσουμε από αλλού λεφτά -τί τους νοιάζει τους τοκολύφους ;- και ότι προγραμματίζει ταξίδια προς αναζήτηση δανείου που θα καλύψει τις τρέχουσες ανάγκες της χώρας σε ρωσσία και κίνα....και σου λέω εγώ πως σε χρόνο μηδέν θα πάρουμε την έκτη δόση ..άν δε ανακοινώσει την λογιστική διερεύνηση του χρέους,την ανακήρυξη ΑΟΖ και την ανάθεση της υπόθεσης των γερμανικών αποζημιώσεων στο μεγαλύτερο νομικό γραφείο του κόσμου θα δούμε ότι θα βρεθεί απλό λογιστικό λάθος που θα επαναπροσδιορίζει το ελληνικό χρέος στο 1% ....Οι τοκογλύφοι -εκβιαστές δεν παρακαλούνται.......απλά τους υπαγορεύεις...

  59. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 03/11/2011 14:53:20

    Τι σκούζετε ρε? Το δημοψήφισμα απεφεύχθη, άρα η αποστολή σωτηρίας της χώρας από τον φρικτό εκβιασμό του ανδρείκελου επετεύχθη. Πάμε στο δια ταύτα τώρα. Εκλογές σε 1 μήνα, με το Σαμαρά ενισχυμένο από την υπεύθυνη πολιτική του στάση δεδομένων των δραματικών στιγμών που βιώνουμε, και στο τέλος… αυτοδυναμία. Προχώρα πρόεδρε, παραμένεις η μοναδική ελπίδα ανάκαμψης της πατρίδας. Σου έχουμε εμπιστοσύνη…

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Τιγράνης 03/11/2011 15:14:53

      Ενισχυμένος θα βγει μόνο αν αφήσει τους πασόκους να ψηφίσουν μόνοι τους τη δανειακή σύμβαση της υποτέλειας. Διαφορετικά, εδώ θα είμαστε και θα δούμε πολλά στις εκλογές...

  60. Αι για σου... avatar
    Αι για σου... 03/11/2011 14:56:26

    Εύγε Αντώνη.

  61. mayrh_trypa avatar
    mayrh_trypa 03/11/2011 14:57:05

    α και να προσθέσω..

    Φαήλο δεκάδες φορές στα άρθρα σου που θαυμασα την αμεσότητα και την γραφή σου σκέφτηκα.. μια μέρα αυτός ο άνθρωπος θα φάει το καπέλο του..
    Αυτό ακόμα πιο έντονα στο τελευταίο σου άρθρο που προσπαθούσες να συμμαζέψεις τα ασυμμάζευτα των δηλωσεων του Αντωνάκη για την 28η Οκτωβρίου..
    Λυπάμαι φίλε ....

  62. PERIS avatar
    PERIS 03/11/2011 14:57:24

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΣΕ ΣΤΗΡΙΞΑ ΜΕ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ,ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ.ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΡΟΔΩΣΕΙΣ.

  63. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 03/11/2011 14:57:32

    Τελικά θα πρέπει να νιώσει και ο Κ. Σημίτης λίγο αδικημένος , όταν ακούει τους παλαιούς του αντιπάλους του να λένε επί της ουσίας :¨Εμπρός για μια δυνατή Ελλάδα με το Ευρώ και την ΟΝΕ και την ¨ Ε.Ε.¨ ( που πρώτοι εμείς σας βάλαμε... λαμόγια του ΠΑΣΟΚ και προσπαθείτε να μας κλέψετε τα οφέλη που αποκτήσαμε από αυτή την ένταξη , τους καρπούς της οποίας ζούμε σήμερα ! ) ¨ .

    Θα κλαίει ο αδικημένος Κ. Σημίτης , αλλά και η Ντόρα Μπακογιάννη γι΄αυτή την αδικία , όταν ακούνε τον ακούνε τον Α. Σαμαρά να επαναλαμβάνει τα λόγια τους, όπως ¨ Δεν διαφωνούμε, όμως, με τους στόχους της σύγκλισης...¨ , δηλαδή με την Γερμανική Ευρώπη της ¨ανταγωνιστικότητας¨ και του ελέγχου των Κρατικών Ετήσιων Προϋπολογισμών , που δεν θα ψηφίζονται πια από τα ¨τοπικά¨ κοινοβούλια , εάν προηγουμένως δεν έχουν εγκριθεί από το διευθυντήριο του Γερμανό- Γαλλικού ¨Άξονα¨ .

    Εμπρός για ένα Δημοψήφισμα , μετά την ανάδειξη νέας κυβέρνησης , ενάντια σε όλες τις κατάπτυστες δανειακές -μνημονιακές συμβάσεις που υπογράφτηκαν μετά από το 2010 ,

    Εμπρός για μια ¨Επαναδιαπραγμάτευση¨ - από μηδενική βάση - για τον προσδιορισμό του πραγματικού μας εξωτερικού χρέους ,

    Εμπρός για την άμεση διεκδίκηση των Γερμανικών Επανορθώσεων στο Δ.Δ. της Χάγης και στο Διαιτητικό Δικαστήριο της ¨Συνθήκης του Λονδίνου ¨ .

    Έξω τώρα η Τρόϊκα , οι τεχνικοί σύμβουλοι και όλα τα ¨Παρατηρητήρια ¨ από την Ελλάδα .

    Εμπρός για ένα Νέο - Σύνταγμα - Κοινωνικό Συμβόλαιο με βασικότερη αλλαγή του ¨Αντιδημοκρατικού Άρθρου 28 του ¨ισχύοντος ¨ Συντάγματος , την βασική Κερκόπορτα που θεσμοθετεί την παραχώρηση της εθνικής κυριαρχίας και την καταπάτηση της λαϊκής κυριαρχίας στην Ελλάδα.

    Κοντός ψαλμός αλληλούια.

  64. Έμεινα "κάγκελο" avatar
    Έμεινα "κάγκελο" 03/11/2011 14:57:45

    Ακόμα και αν δεχτούμε το παρασκήνιο όπως το παρουσίασε πιο πάνω ο Chris Theocharis, δεν έπρεπε να γίνει αυτό το βήμα.
    1- Βιάστηκε!
    2- Μας άφησε όλους κάγκελο. Αναφέρομαι σε όλους εκείνους που τον πίστεψαν εξαρχής και που στήριζαν την πορεία αυτή (και που σε αυτούς στηρίζεται κατά πολύ η ανοδική πορεία σε όλη τη κοινωνία)
    3- Εβαλε μόνος του τον ευατό του στο κάδρο του "ΧΑΟΥΣ", ´οπου ακόμα και αν είχε άλλη πρόθεση, τα ΜΜΕ οργίασαν ήδη να χλευάζουν "πως τώρα άλλαξαν τα πιστεύω του ΑΣ για τη συμφωνία???"
    4-δεν μπορεί καμία επικοινωνιακή ομάδα να διαχειριστεί την κίνηση αυτή και να "προστατεύσει" τη ΝΔ και τον ΑΣ, ακόμα και προτάσσοντας τις καλές προθέσεις τους
    5- από αύριο μάλλον για -10% τα βλέπω τα νούμερα για ΝΔ, ακριβώς γιατί δεν μπορεί να γίνει κατανοητή η κίνηση ακόμα και από κάποιον καλόπιστο...
    6- η κίνηση αυτή, μάλλον θα έχει το ίδιο αντίκτυπο με τη δήλωση Βουλγαράκη και κάποιες λάθος κινήσεις του Κ.Κ. Αποτέλεσμα: Αποσυσπείρωση και καταράκωση του ηθικού των υποστηρικτών ΝΔ, ως κόμματος που τους εξέφραζε.


    ΓΑΠ: "έπρεπε να απειλήσουμε με δημοψήφισμα, για να αναλάβει ο ΑΣ τις ευθύνες του..."
    Το αποτέλεσμα της επιλογής... Δεν μαζεύεται με τίποτα η επιλογή! Ούτε ουσιαστικά ούτε επικοινωνιακά!

    "Μείναμε κάγκελο!"

  65. Γιώργος Κ avatar
    Γιώργος Κ 03/11/2011 15:00:44

    Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα που το πάει ο Πρόεδρος, αλλά ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ...

  66. Aporimenos avatar
    Aporimenos 03/11/2011 15:01:55

    http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/721-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CE%B4%CE%BF-27/10/2011.html

  67. Spiros avatar
    Spiros 03/11/2011 15:02:19

    Πρότεινε το δημοψήφισμα για να δεχθει ο άλλος κυβέρνηση σωτηρίας!!Για αυτή του Ιουλίου?Για πόσο ισχύει η πρόταση-την οποία την πήρε πίσω ο ίδιος..-?Ο άλλος δέχτηκε κυβέρνηση σωτηρίας για να υπογραφεί η "σωτήρια" δανειακή, η οποία δεν είναι καλή και θα την αλλάξει...Πουλάνε τρέλλα..Πολλά κιλά τρέλλα...Μπλεχτήκατε?Θα μας ξεμπερδέψουν ο Γιιωρκάκης και ο Αντωνάκης...

  68. ad kan avatar
    ad kan 03/11/2011 15:03:29

    Κύριε σαμαρά σήμερα, θέλω να σας μιλήσω για κάτι πολύ σοβαρό:
    Τα γεγονότα της περασμένης Παρασκευής πρέπει να δώσουν σε όλους μας ένα μάθημα: ότι έχει πια ανατραπεί η παραδοσιακή λογική που θέλει τους πολίτες να αντιδρούν μόνον κάθε τέσσερα χρόνια στην κάλπη των εκλογών.
    Η τεράστια κοινωνική δυσαρέσκεια από τα μέτρα της κυβέρνησης, η κόπωση του λαού από τη μάταιη αναμονή για να δει κάποια έστω «χαραμάδα» προοπτικής για καλύτερες μέρες που δεν έρχονται, η έκπληξη από το γεγονός ότι η Ευρώπη προτείνει για μας τα πάντα εκτός από την αναγκαία ανάπτυξη και ο απίστευτος οικονομικός μαρασμός μεγάλων πλέον τμημάτων της κοινωνίας μας, έχουν οδηγήσει σε μιαν άνευ προηγουμένου διαμαρτυρία των Ελλήνων, εναντίον ολόκληρου του σημερινού πολιτικού συστήματος.
    Πέρα και πάνω από κόμματα, ο κόσμος διαμαρτύρεται για την ταπείνωση διαρκείας που βιώνει.
    Σας καλώ να ξεπεράσουμε μαζί τη συμβατική λογική της Μεταπολίτευσης, αναγνωρίζοντας την νέα αυτή πραγματικότητα.
    Φοβάμαι ότι όποιος δεν το κάνει, σε λίγο θα αισθάνεται αυτό-εξόριστος, ακόμη και μέσα στην ίδια την εκλογική του περιφέρεια.
    Φανταστείτε να είχαμε ψηφίσει πέρσι το Μνημόνιο…
    Που θα βρισκόμασταν σήμερα; Θα είχαμε συμπαρασυρθεί στο ίδιο βάραθρο που καταρρέει η Κυβέρνηση.
    Φανταστείτε να είχαμε δεχθεί να προσυπογράψουμε το λάθος στη συνέχεια. Να είχαμε δεχθεί να συγκυβερνήσουμε χωρίς αλλαγή πολιτικής.
    Που θα βρισκόμασταν σήμερα;
    Θα ήμασταν κι εμείς μπλεγμένοι στα τυχοδιωκτικά παιγνίδια του κ. Παπανδρέου!
    Σκεφτείτε να τον είχαμε ακολουθήσει, στην ίδια Πολιτική.
    Αν σήμερα μπορούμε να λέμε ότι «εμείς δεν είμαστε ίδιοι με αυτούς», αν σήμερα μπορούμε να δώσουμε μια διαφορετική Προοπτική, είναι γιατί εμείς, στη Νέα Δημοκρατία, τολμήσαμε να εναντιωθούμε από την αρχή στην ολέθρια πολιτική του.
    Κι αν σήμερα κερδίζουμε συνεχώς σε αξιοπιστία, είναι γιατί δεν το κάναμε με το γνωστό, με τον εύκολο, λαϊκίστικο τρόπο. Δεν είπαμε «όχι σε όλα».
    Συμφωνήσαμε με κάθε τι σωστό.
    Αλλά αρνηθήκαμε ως το τέλος το λάθος.
    Δεν προσυπογράψαμε το λάθος.
    Μας ρώτησαν τα ξημερώματα, μετά το υπουργικό τους συμβούλιο, γιατί αγωνιούμε; Δεν θέλαμε δανειακή σύμβαση, και τώρα τη θέλουμε να εγκριθεί;
    Το επαναλαμβάνω για να το καταλάβουν ακόμα και κείνοι που βρίσκονται σε πανικό: Η δανειακή σύμβαση ποτέ δεν τέθηκε για έγκριση. Τα μέτρα οικονομικής πολιτικής που τη συνοδεύουν απορρίψαμε και απορρίπτουμε!
    Όμως, προσέξτε τι εγκληματικό σοφίστηκε ο κ. Παπανδρέου: Αντί να κάνει τη διάκριση μεταξύ της δανειακής σύμβασης και των οικονομικών μέτρων, ώστε να μπορέσουμε να αλλάξουμε οικονομική πολιτική, ταυτίζει τα δύο μαζί για να δέσει χειροπόδαρα τους Έλληνες στην πολιτική του, εκβιάζοντας τον ελληνικό λαό.
    Ο κ. Παπανδρέου, λοιπόν, μας λέει: είτε ψηφίστε μια κι έξω, με ένα «ναι» ή με ένα «όχι» όλα αυτά που σας φέρνω, είτε καταψηφίστε τα και πάρτε την ευθύνη να βγούμε από την Ευρώπη! Ιδού ο χονδροειδής εκβιασμός. Δηλαδή μας λέει: Εδώ που σας έφερα, έχετε ανάγκη τη νέα δανειακή σύμβαση, γι’ αυτό εγκρίνετέ την και μαζί εγκρίνετε - θέλοντας και μη - και την πολιτική που οδήγησε στο σημερινό αδιέξοδο.

  69. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/11/2011 15:05:00

    Μη εκχώρηση Εθνικής κυριαρχίας, ΑΟΖ, Ελληνική παιδεία, στήριξη των εξαθλιωμένων...αν τα τηρήσει θα γράψει στις ψυχές όλων...ελπίζουμε σε σένα Πρόεδρε...

  70. Agni avatar
    Agni 03/11/2011 15:05:13

    Χαλαρώστε ρε παιδιά όσοι βιάζεστε να βγάλετε εύκολα συμπεράσματα,το πιο δύσκολο κομμάτι ελιναι να φύγει ο ΓΑΠ,αφήστε τον κύριο Σαμαρά να εκμεταλλευτεί την εντροπία στο Πασόκ,μην τυχόν και ξανασυσπειρωθούν,αφού αυτό κάνουν πάντα διαχέονται εδώ και εκεί και ξαναμαζεύονται..Το θέμα είναι σε κάθε περίπτωση να απαιτήσει εθνική ενότητα με πρωθυπουργό πολιτικό πρόσωπο και ΟΧΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΗ..

  71. Bohemian avatar
    Bohemian 03/11/2011 15:06:34

    Ο Σαμαράς σήμερα έσωσε το Πασοκ από την διάλυση, θα έχει τον χρόνο να ανασυγκροτηθεί με καινούργιο αρχηγό και να μην υποστεί ταπεινωτική ήττα με ποσοστά κκε όπως θα γινόταν τώρα. Οι Βρυξέλλες πολύ καιρό τώρα ήθελαν διακομματική κυβέρνηση για να περάσει το νέο μνημόνιο της μόνιμης επιτροπείας και του ξεπουλήματος των πάντων σε τιμή ευκαιρίας.
    Η εθνική ανεξαρτησία της Πατρίδας βρίσκεται μόνο στα χέρια του ελληνικού λαού, κανενός Παπανδρέου και Σαμαρά.

  72. Rafale avatar
    Rafale 03/11/2011 15:09:43

    Απλά, οι μάσκες έπεσαν.

  73. anonymous avatar
    anonymous 03/11/2011 15:09:57

    Κυκλοφορεί ότι ο ΓΑΠ ανακοίνωσε δημοψήφισμα για να κλειδώσει το Σαμαρά. Αν ο Σαμαράς ψηφίσει τη νέα δανειακή αυτή θα πάρει 180 και ο ΓΑΠ θα έχει πετύχει το σκοπό του.

    • factorx avatar
      factorx @ anonymous 03/11/2011 15:16:20

      Μόνο ανόητοι τα λένε αυτά; Δηλαδή ο Παπανδρέου έπεσε μόνος του για να ψηφίσει ο Σαμαράς τη δανειακή σύμβαση; Μην γράφετε αστειότητες

      • anonymous avatar
        anonymous @ factorx 03/11/2011 17:12:53

        «Επίτευγμα ότι η ΝΔ στηρίζει τη δανειακή σύμβαση» είπε ο Παπανδρέου στο Υπουργικό

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ anonymous 03/11/2011 15:30:19

      Τι μυαλό αυτός ο ΓΑΠ!!! Μας ξεγέλασε όλους !

      Βέβαια έκανε τον πλανήτη μπάχαλο , την Ελλάδα ρεζίλι , και κατέστρεψε και ότι ελπίδες είχε και ο ίδιος να του δώσουν στο μέλλον τα αφεντικά του καμιά χλιδάτη αργομισθία σε κανένα μεγάλο διεθνή οργανισμο!

      Αλλα όλα ήταν μέσα στο σατανικό του σχέδιο!

  74. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 03/11/2011 15:12:06

    Όσοι θέλουν η χώρα να παράγει τόσα ζευγάρια παπούτσια, όσα διατάζει ο Μπογιόπουλος από τον Περισσό δεν έχουν παρά να ψηφίσουν ΚΚΕ. Όσοι θέλουν οι πολίτες να διεκδικούν τα δικαιώματά τους με μολότωφ, στιλιάρια και Καλάσνικοφ να ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ ή Ανταρσία (της Αριστεράς ή και του Μπάουντι). Η ΝΔ είναι αστικό, πατριωτικό και λαικό κόμμα. Δεν σπάει μάρμαρα, δεν βάζει φωτιά στην Εθνική Βιβλιοθήκη για να πέσει ο ΓΑΠ, δεν αποκλείει τα λιμάνια με δήθεν λιμενεργάτες, δεν πρόκειται να κάνει ντου στη Βουλή. Γενικώς δεν εμφανίζει αγελαίες συμπεριφορές. Σήμερα το παραμύθι ότι η ΝΔ θα ζωστεί τα φυσεκλίκια θα ανέβει στο βουνό και θα κάνει τη χώρα Βόρεια Κορέα τελείωσε. Επιτέλους!

    • oneoff avatar
      oneoff @ Αστραπόγιαννος 03/11/2011 15:54:05

      Κακώς χρησιμοποιείτε το ψευδώνυμο "Αστραπόγιαννος". Σας ταιριάζει πολύ καλύτερα το"Αστροπελέκι".

  75. Ίωνας avatar
    Ίωνας 03/11/2011 15:14:12

    Αν ο Αντώνης Σαμαράς, έχει σκοπό την επαναδιαπραγμάτευση της νέας δανειακής από την μεταβατική κυβέρνηση, τότε το πράγμα αλλάζει. Οψώμεθα...

  76. GreekInLux avatar
    GreekInLux 03/11/2011 15:15:05

    μα ουσιαστικά αυτό είπε...

  77. Nikos avatar
    Nikos 03/11/2011 15:20:10

    Τουλάχιστον το Βρυξελλών είναι μικρό. Φαντάσου να ήταν καλυβιώτικο!

  78. Aporimenos avatar
    Aporimenos 03/11/2011 15:23:02

    Για να προλάβω αντιδράσεις και εγώ ψηφισα Σαμαρα!
    Ο Σαμαράς είχε βασικό πυλώνα την ανάπτυξη και την αναδιαπραγμάτευση των όρων και των τρόπων οπου θα καταφέρουμε να πιάσουμε τους στόχους που μας είχαν βάλει.
    Στις δηλώσεις του μετα την απόφαση της 27-10-11 έλεγε οτι δεν μπορεί να στηρίξει την νεα δανειακή σύμβαση διότι δεν είναι ξεκάθαρη και δεν προβλέπει καμία ανάπτυξη της ελληνιής οικονομίας.
    Σήμερα ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ?
    Έλεγε οτι δεν θα επιτρέψει καμία εκχώριση εθνικής κυριαρχίας γιατι δεν του το επιτρέπει και το σύνταγμα!Στην νεα δανειακή υποχρεούμασται να εχουμε επιτροπους η όπως θέλετε πείτε τους.
    Σήμερα ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ?
    Μασ εκβιάζουν οτι η δεχόιμαστε την νεα σ΄θμβαση η πτωχεύουμε!
    Υπάρχουν πολλοι άνθρωποι εκει έξω οι οποιοι πιθανα να βγαινουν και να λένε οτι προτιμούν να πτωχεύσουν κρατόντας την Εθνική τους ανεξαρτησία (πιθανά να μην ξέρουν ακριβως τι ακριβως συνεπάγεται αυτο ),παρα να είναι απλα φτωχοι και δούλοι με ξεπουλημένη ολοι την εθνική τους περιουσία μπιρ μπαρα και να μην υπάρχει τιποτα μετα ωστε να μας βοιθήσει κάποια μερα να ανακάμψουμε (αν ανακάμψουμε ποτε).
    Υπάρχουν άνθρωποι που στήριζαν Σαμαρά στο κομμάτι τησ επαναδιαπραγμάτευσης και ας μας έφτανε στο έσχατο σημείο γιατι όπως έλεγε και ο ίδιος δεν βγάζει πουθενά αυτη η πολιτική .Σε όλους αυτούς τι εχει να πεί?
    Επαναδιαπραγμάτευση θα κάνουμε μετα σε ΤΙ? σε αυτο που συνυπογράφουμε και εν τελη αναγνωρίζουμε?

  79. Γιάννης avatar
    Γιάννης 03/11/2011 15:27:06

    Δλδ τί άλλο θα μπορούσε να έχει;

  80. no fear avatar
    no fear 03/11/2011 15:29:40

    Το μεγαλύτερο κακό που έκανε ο ΓΑΠ με τις μαγκιές του είναι οτι προκάλεσε την αδιαλλαξία της Μέρκελ και Σαρκοζί και έδεσε τον Σαμαρά χειροπόδαρα με τη συμφωνία του Οκτώβρη .Συνεπώς το στοιχείο της επαναδιαπραγμάτευσης έχει αποδυναμωθεί πλέον.Δεν αποκλείεται αυτός να ήταν ο στόχος του εξ αρχής αν και αμφιβάλλω στο κατά πόσον αυτός ο άνθρωπος με όλα αυτά που βλέπουμε να κάνει ήταν σε θέση να στοχάζεται...Φέρουν μεγάλη ευθύνη αυτοί που ήταν δίπλα του και τον στήριζαν ενώ αντιλαμβάνονταν τις δυνατότητές του.Ισχύει για αυτούς όσα έλεγε ο Δημοκράτης εξ Αφιδνών που προέτρεπε τους Αθηναίους να δώσουν τη μάχη της Χαιρώνειας [338] με τα γνωστά αποτελέσματα ,δηλαδή την οδυνηρή ήττα από τον Φίλιππο τον Μακεδόνα."Ποτέ μου δεν θα ευχόμουν να φτάσει σε τέτοιο κατάντημα πόλη, ώστε να ακούσει τις δικές μου συμβουλές"!

  81. factorx avatar
    factorx 03/11/2011 15:32:30

    Οσοι βιάζονται ας διαβάσουν ποια είναι η πρόταση Σαμαρά και να κρινουν με βαση αυτήν αυτήν και οχι τις απίστευτες αθλιότητες που διακινεί το χαλκείο του Μαξίμου:
    http://www.antinews.gr/2011/11/03/131425/

    • oneoff avatar
      oneoff @ factorx 03/11/2011 16:00:33

      Πράγματι, δε χρειάζονται βιασύνες. Άλλωστε ο χρόνος κυλάει υπέρ της χώρας μας και όλων μας.
      Οι άνθρωποι που γράφουν και διαβάζουν στα Αντι Νέα και αλλού, έχουν αντίληψη, κρίση αλλά και ένστικτο. Κάτι κατάλαβαν(επιτέλους) από αυτή τη δήλωση του κου Σαμαρά.
      Και σίγουρα δεν είναι όλοι "ντοράκια", "κωλοτουμπάκια" ή "μπαχαλάκια" κλπ.
      Δύσκολα τα πράγματα πλέον κε factorx.

  82. mx avatar
    mx 03/11/2011 15:39:41

    i ellada exei xrewkopisei kai to eyro einai toxiko omologo.....
    ta ypoloipa einai kakis poiotitas theatro.

  83. Ματθαίος avatar
    Ματθαίος 03/11/2011 15:58:33

    Δέν ξέρω γιά κανέναν από εσάς τί ακριβώς αισθάνεται ή πώς ερμηνεύει την έννοια τής Πατρίδας, αλλά γιά εμένα ούτε ή παιδεία μου ούτε η Ιστορία του τόπου μου, μού επιτρέπουν νά διαπραγματευτώ επ´ ουδενί τήν Εθνική κυριαρχία τής Ελλάδας μας. Δέν φοβάμαι κανένα δημοψήφισμα, ανεξάρτητα εάν αυτό τίθεται γιά αλλότριους σκοπούς. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στό ένστικτο επιβίωσης αυτού τού Λαού. Προτιμώ χρεοκοπία, έξοδο από το ευρώ, νά υποφέρω χίλιες φορές οικονομικά καί νά είμαι ελεύθερος, παρά χορτάτος καί σκλάβος.

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Ματθαίος 03/11/2011 16:26:25

      αυτα που λες τα εννοεις σιγουρα;
      γιατι εγω που ειμαι αρρωστος θα ηθελα να συνεχισω να παιρνω την ινσουλινη μου!!!

  84. stanley@gr avatar
    stanley@gr 03/11/2011 16:22:46

    Μανωλη,
    εσυ καταλαβες να εχει κανει κατι διαφορετικο;
    οι οροι της δανειακης συμβασης δεν εχουν ακομη διατυπωθει!