#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2009 20:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: κάποιοι έχασαν την ψυχραιμία τους

 

Από τα Γιάννενα και ενώπιον εκατοντάδων φίλων του απάντησε ο Αντώνης Σαμαράς σε όσα ειπώθηκαν χθες στην Κεντρική Επιτροπή (Φοβισμένη η Ντόρα, προκαλεί μέσω Μεϊμαράκη):

 Κάποιοι έχασαν την ψυχραιμία τους. Εγώ δεν χάνω τη δική μου. Έχω ευθύνη απέναντι στην ενότητα, απέναντι στο μέλλον της Παράταξης. Προκλήσεις δεν με αγγίζουν, δεν πτοούμαι. Προχωράμε μαζί!  Μπορεί κάποιους να τους ενοχλεί η αγάπη σας. Δεν πειράζει… Το ζητούμενο είναι να βγει κερδισμένη στο τέλος η Νέα Δημοκρατία.  Ο ρόλος μου είναι να ενώνω, όχι να διχάζω.  Να επουλώνω πληγές, όχι να τις ξύνω. Η δική τους στάση δεν με αγγίζει. Δεν πτοούμαι. Προχωράμε!"



Κατά την διάρκεια της ομιλίας του ο Α. Σαμαράς έστειλε παράλληλα μήνυμα υπέρ της ενότητας της παράταξης, τονίζοντας ότι «θα εμποδίσω τον εσωτερικό διχασμό».  «Οι εχθροί μας, μας θέλουν χωρισμένους σε δύο αντίπαλα στρατόπεδα: Από τη μία τους 'παλαιοδεξιούς' και από την άλλη τους 'νεοφιλελεύθερους'... Εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να χωρίσουμε ότι μπορούμε να ενώσουμε. Πιστεύω ότι μπορούμε να συνθέσουμε τις ιδέες μας, όχι να χωρίσουμε την παράταξη».

Ακόμη, επανέλαβε ότι πρέπει «να τελειώσουν οι 'μηχανισμοί' που πληγώνουν το κόμμα, που αποκλείουν στελέχη, που διχάζουν την παράταξη, που διώχνουν τα μέλη».

Χαρακτήρισε ακόμα μεγάλο λάθος ότι η ΝΔ έκρυψε τα ιδανικά της για να κερδίσει τους «ταλαντευόμενους» ψηφοφόρους, χάνοντας έτσι πολύ περισσότερους παραδοσιακούς, από τον κορμό της παράταξης, από τον σκληρό πυρήνα της. Οι περισσότεροι από τους οποίους, «δεν πήγαν απέναντι, δεν πήγαν στο ΠΑΣΟΚ, ούτε σ’ άλλα κόμματα. Οι περισσότεροι έκατσαν σπίτι τους, έκαναν αποχή και αυτούς πρέπει η ΝΔ να τους κερδίσει. ..Και για να τους κερδίσουμε, πρέπει να έχουμε στο νου μας τρεις λέξεις: Ταυτότητα, Ενότητα, Οργάνωση».



Σε δύσκολες στιγμές για την παράταξη, σε δύσκολες στιγμές για τη χώρα, νιώθουμε όλοι την ανάγκη να στραφούμε στην ουσία της Πολιτικής, συνέχισε ο κ. Σαμαράς και πρόσθεσε: «Δεν χαρίζουμε την Πατρίδα στην άκρα Δεξιά. Ούτε χαρίζουμε την Κοινωνική Δικαιοσύνη στην Αριστερά. Εμείς εκφράζουμε παραδοσιακές αξίες και σύγχρονες φιλελεύθερες τάσεις. Σε αυτό που ονομάζουμε Κοινωνικό Φιλελευθερισμό»

 ..Να πάμε ένα βήμα πιο πέρα: να συνθέσουμε τις διαχρονικές αξίες μας,  με τις πιο σύγχρονες φιλελεύθερες ιδέες:  Την αγάπη για την πατρίδα, με την ανταγωνιστικότητα. Την εθνική υπερηφάνεια, με την οικουμενικότητα. Την αξιοπρέπεια, με την αξιοκρατία. Την Κοινωνική αλληλεγγύη, με την Ανάπτυξη. Τον Πολιτισμό με την σύγχρονη τεχνολογία. Το παρελθόν για το οποίο είμαστε υπερήφανοι, με το μέλλον που διεκδικούμε….

… Θέτω υποψηφιότητα για να κάνουμε δυναμική αντιπολίτευση αύριο. Και να γίνουμε αποτελεσματική κυβέρνηση μεθαύριο. Δεν θα εμποδίσουμε ό,τι κάνει καλό στον τόπο. Εμείς δεν είμαστε σαν το ΠΑΣΟΚ. Αλλά θα αντισταθούμε σε κάθε μέτρο που πλήττει την οικονομία. Σε κάθε μέτρο που πλήττει την κοινωνία και τη νέα γενιά. Σε κάθε μέτρο που παραβιάζει τις «κόκκινες» εθνικές γραμμές. Στην Κύπρο, στο Αιγαίο, στα Βαλκάνια, στα Σκόπια. Και παράλληλα θα αναδείξουμε την εναλλακτική λύση διακυβέρνησης. Τον άλλο δρόμο, τον πιο υπεύθυνο, τον πιο αναπτυξιακό, τον πιο σύγχρονο, τον πιο εθνικά υπερήφανο. Που σύντομα θα καλέσουμε τον ελληνικό λαό να διαλέξει. Και να μας ξαναφέρει στην κορυφή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nagia avatar
    nagia 01/11/2009 22:18:47

    Απλα ο ιδανικος μας Προεδρος και ο αυριανος Πρωθυπουργος.Μονο αυτος θα μπορουσε να μιλαει ετσι,γι'αυτο εχει κερδισει τις καρδιες μας,και ειμαι σιγουρη οτι ποτε δεν θα μας διαψευσει και θα φερει πισω ολους τους απογοητευμενους. Μαζι σου Αντωνη για μια καλλιτερη Ελλαδα!!!!!!!!!!!

  2. Υ. avatar
    Υ. 01/11/2009 22:36:22

    Απλή, λιτή, κατανοητή, επί όλων των θεμάτων ομιλία.

    Η διαφορά του Σαμαρά με τη ψηλή, φάνηκε εξ άλλου στη ΚΕ που το ‘δειξε όλο η ΕΤ1.
    Η τύπισσα έκανε στους συνέδρους προεκλογική ομιλία (με τα γελάκια της και τις προσποιητές κινήσεις χεριών), ενώ η σύγκλιση ήταν για αλλαγή άρθρων του καταστατικού. Ο Σαμαράς μίλησε για δέκα λεπτά, αυστηρά επί της ατζέντας σύγκλησης, και τέρμα.

    Η αγία οικογένεια έχει χάσει τελείως τη ψυχραιμία της

  3. Qwerty avatar
    Qwerty 01/11/2009 22:42:10

    Αν και αριστερός, προτιμώ τον Σαμαρά.
    Τουλάχιστον να ζορίσει το Πασόκ να τους φύγει αυτό το ηλίθιο χαμόγελο.
    Η Ντόρα απλά θα παζαρέψει.
    Ο Αβραμό και ο Πανίκας είναι καραγκιόζηδες.

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ Qwerty 02/11/2009 00:42:06

      Ποσο δικιο εχεις.

  4. sauraki avatar
    sauraki 01/11/2009 22:50:30

    Από τη αψυχολόγητη συμπεριφορά του κ. Μειμαράκη καταλαβαίνει κανείς ποιός θα είναι ο επόμενος Πρόεδρος της ΝΔ. Αυριο τον έχει ο Πρετεντέρης στην Ανατροπή του MEGA για να δικαιολογηθεί και να φτιάξει το προφίλ του. Αν υποψιαστώ οτί ο Πρέτεντέρης στηρίζει Ντόρα τότε σίγουρα Πρόεδρος θα γίνει ο Σαμαράς γιατί Γιαννη μου το δις εξ αμαρτήν ουκ ανδρός σοφού!!! (βλ. Βενιζέλο).

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ sauraki 02/11/2009 02:01:02

      Μην εχεις αμφιβολια πως ο Πρετεντερης στηριζει Ντόρα. Ολη η καμαριλα συσπειρωνεται. Θα παρουν την απαντηση που τους πρεπει..

  5. ΛΟΡΕΤΤΑ avatar
    ΛΟΡΕΤΤΑ 01/11/2009 22:51:04

    Ο Σαμαρας εχει το αβανταζ να μην ειναι πομπώδης οι ομιλιες του (και η προσωπικοτητα του )...εν αντιθεση με την Ντορα που νομιζει οτι κανει μονιμως ακαδημαικη διάλεξη ,να μην ειναι ξυλινος ο λογος του σε σχεση με τον καραμανλη και να μην ειναι αοριστος σε σχεση με τον αβραμοπουλο.

    Ειναι πολυ απλος και εύπεπτος ο λογος του πραγμα που η βαση χρειαζεται για να κατανοησει το που μας παει πως και γιατι.

  6. anonimos avatar
    anonimos 01/11/2009 23:26:15

    Μια μεγάλη απογοήτευση περίμενε την Ντόρα σήμερα στην επίσκεψη της στην Πάτρα, όπου ο Πατρινός Νεοδημοκράτης της γύρισε τη πλάτη. Είναι εκπληκτικό ότι λίγη ώρα πριν φτάσει η Ντόρα στον χώρο του ξενοδοχείου "Αστήρ" όπου θα γινότανε η ομιλία, οι υπεύθυνοι του ξενοδοχείου αναγκάσθηκαν να κλείσουν τις τρεις από τις τέσσερες αίθουσες για να φανεί γεμάτος ο χώρος.....
    Η τηλεοπτική όμως μετάδοση των τοπικών καναλιών, δυστυχώς για την Ντόρα, έδειξε το απελπιστικά μικρό μέγεθος της συγκέντρωσης, όπου μπορούσες στην κυριολεξία να μετρήσεις τους παρευρισκομένους οι οποίοι (λόγω ηλικίας, 70+) φαίνονταν ότι ακόμα και αυτοί ήταν πολιτικοί φίλοι του πατέρα της....
    Επίσης διακρίναμε και μερικούς ενθουσιώδεις νέους (όχι πάνω από δέκα) οι οποίοι φωνάζανε συνθήματα υπέρ της Ντόρας, όπου με έκπληξη μάθαμε ότι τα άτομα αυτά φοιτητές του ΤΕΙ Πάτρας, στις τελευταίες φοιτητικές εκλογές διασπάστηκαν από τη ΔΑΠ συγκροτώντας την παράταξη με το όνομα ΜΑΤΙ (Μεγάλη Ανεξάρτητη Τεχνολογική Ισχύς) και τα οποία κατέβηκαν με το ψηφοδέλτιο της ΠΑΣΠ!! Αυτοί λοιπόν οι φοιτητές ήταν τα αποψινά Ντοράκια τα οποία όμως δεν έχουν και καμιά σχέση με την πόλη της Πάτρας, μιας και δεν είναι καν Πατρινόπουλα.
    Επίσης επισημαίνουμε και την απουσία γνωστών Πατρινών προσκείμενων στην ΝΔ από το χώρο της επιστήμης και των άλλων επαγγελματικών τάξεων της πόλης.
    Το εκπληκτικό όμως , το οποίο δείχνει και την πλήρη αποστασιοποίηση του Νεοδημοκράτη από την Ντόρα είναι ότι από το γραφείο του βουλευτή Μιχάλη Μπεκίρη και του πατέρα του πρώην υφυπουργού παιδείας στην κυβέρνηση Μητσοτάκη τα τηλέφωνα προς τους ψηφοφόρους για την συγκεκριμένη συγκέντρωση είχαν πάρει φωτιά . Την ίδια στιγμή και οι πρώην βουλευτές Παπαδημάτος και Ράγιου έχουν ταχθεί ανοικτά υπέρ της Ντόρας ενώ και άλλος βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας ακραιφνής Καραμανλικός ο Νίκος Νικολόπουλος δεν είναι αρνητικός μαζί της....
    Είναι αλήθεια λοιπόν ότι στα δημοσιογραφικά και όχι μόνο πηγαδάκια όλοι αναγνώρισαν ότι σήμερα οι Πατρινοί Νεοδημοκράτες γύρισαν τη πλάτη στην Ντόρα, η οποία έφυγε από την Αχαϊκή Πρωτεύουσα σαφώς προβληματισμένη! Λέτε αύριο να ακούσουμε για νέο χτύπημα προς Σαμαρά από Μειμαράκη μεριά; Ίδωμεν...
    http://online-pressblog.blogspot.com/2009/11/blog-post.html

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ anonimos 02/11/2009 00:58:34

      Ωρα να ανασανει ο απλος νεοδημοκρατης που υπεφερε απο τα τζακια και τις Αγιες Οικογενειες που τοσα χρονια τρωνε και πινουν συντροφια με Χριστοφορακους κλπ. Ο σπορος της ελπιδας εχει φυτρωσει για τα καλα. Ο Μειμαρακης μπορει να βριζει οσο θελει. Και η φιλεναδα του να τον καλυπτει. Αποτελουν το χθες. Φευγουν...

  7. fatfat avatar
    fatfat 01/11/2009 23:36:40

    Το καραμανλικό στρατόπεδο σύρθηκε να υποστηρίξει τον κύριο Σαμαρά – τον σοβαρό & ευπρεπή κύριο Σαμαρά – έλλειψη καλύτερης δικής του εναλλακτικής πρότασης, επειδή αιφνιδιάστηκε από τις ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις και επειδή δεν θέλει με τίποτα να γίνει πρόεδρος της ΝΔ η κυρία Μπακογιάννη……επειδή τώρα είναι σοβαρός και ευπρεπής και έχει αξιόπιστο πολιτικό λόγο ο κύριος Σαμαράς, για αυτό και κάθε πρόβλεψη για την έκβαση των εσωκομματικών εκλογών, αυτή την στιγμή είναι παρακινδυνευμένη……κρίσμος και καθοριστικός παράγοντας αυτών των εσωκομματικών εκλογών είναι ο αριθμός των μελών της ΝΔ που θα προσέλθουν στις κάλπες για να ψηφίσουν.....αυτός ο αριθμός μάλιστα, αυτή την στιγμή είναι αδιευκρίνιστος.....κανείς δεν μπορεί να πει τώρα με σιγουριά πόσα μέλη της ΝΔ θα ψηφίσουν τελικά.....ο κύριος Σαμαράς θέλει να κρατήσει χαμηλούς τόνους και να δείξει ότι είναι ενωτικός....γνωρίζει καλά ότι τυχόν πόλωση δεν θα τον ωφελήσει...η κυρία Μπακογιάννη κάνει συνέχεια αναφορά στον κύριο Καραμανλή, για να καταδείξει ότι αποτελεί φυσική συνέχεια του Καραμανλή(δεν εννοώ του Καραμανλικού στρατόπεδου)....τον οποίο μάλιστα και συνέχεια υπερασπίζεται,και καλά κάνει γιατί διάφοροι που λιβάνιζαν και υμνούσαν τον κύριο Καραμανλή,που δεν τήρησαν το "σεμνά και ταπεινά" και που αγνόησαν και περιφρόνησαν την δεξαμενή ψηφοφόρων της ΝΔ ξεσπαθώνουν τώρα εναντίον του,και τον στοχοποιούν ως τον μοναδικό και αποκλειστικό υπεύθυνο της εκλογικής συντριβής - βέβαια έχει και αυτός μεγάλες ευθύνες, αλλά δεν φταίει μόνος αυτός........η κυρία Μπακογιάννη υπερασπιζόμενη τον κύριο Καραμανλή, αποδεικνύει για πολλοστή φορά την νομιμοφροσύνη της στα μάτια της βάσης της ΝΔ, και αποκτά ακροατήριο - αυτό λέγεται διείσδυση -σε καθαρά καραμανλικούς ψηφοφόρους, οι οποίοι επικροτούν την στάση της και είναι θυμωμένοι με όσους ρίχνουν όλες τις ευθύνες στον κύριο Καραμανλή και προσπαθούν να τον μετατρέψουν σε αποδιοπομπαίο τράγο....

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ fatfat 02/11/2009 00:45:24

      Μαθε στο πληκτρολογιο σου, που ειναι η τελεία και που τα κεφαλαια, και ξαναγραφτο.
      Με κουρασες...

  8. fatfat avatar
    fatfat 01/11/2009 23:56:21

    επειδή τώρα είναι σοβαρός και ευπρεπής και έχει αξιόπιστο πολιτικό λόγο ο κύριος Σαμαράς, για αυτό και κάθε πρόβλεψη για την έκβαση των εσωκομματικών εκλογών της ΝΔ, αυτή την στιγμή είναι παρακινδυνευμένη……κρίσμος και καθοριστικός παράγοντας αυτών των εσωκομματικών εκλογών είναι ο αριθμός των μελών της ΝΔ που θα προσέλθουν στις κάλπες για να ψηφίσουν.....αυτός ο αριθμός μάλιστα, αυτή την στιγμή είναι αδιευκρίνιστος.....κανείς δεν μπορεί να πει τώρα με σιγουριά πόσα μέλη της ΝΔ θα ψηφίσουν τελικά.....ο κύριος Σαμαράς θέλει να κρατήσει χαμηλούς τόνους και να δείξει ότι είναι ενωτικός....γνωρίζει καλά ότι τυχόν πόλωση δεν θα τον ωφελήσει....η πατριωτική φρασεολογία που χρησιμοποιεί και τα επιχειρήματά του σίγουρα τον βοηθούν να διεισδύει ακόμα και σε ψηφοφόρους του ΛΑ.ΟΣ.....μόνο που αυτοί τώρα δεν θα ψηφίσουν....τον κύριο Σαμαρά
    στηρίζει το "καραμανλικό στρατόπεδο" ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος του....το "καραμανλικό στρατόπεδο" φάνηκε να αιφνιδιάζεται από τις ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις και δεν είχε προετοιμάσει την διάδοχη λύση μετά τον κύριο Καραμανλή,την εναλλακτική πολιτική πρότασή του..για αυτό τον λόγο στηρίζει τώρα τον κύριο Σαμαρά - και καλά κάνει, δικαίωμά του - θέλοντας να μην γίνει πρόεδρος της ΝΔ η κυρία Μπακογιάννη......η κυρία Μπακογιάννη από την πλευρά της, κάνει συνέχεια αναφορές στον κύριο Καραμανλή, για να καταδείξει ότι αποτελεί φυσική συνέχεια του Καραμανλή(δεν εννοώ του Καραμανλικού στρατόπεδου) στην προεδρία του κόμματος,τον οποίο μάλιστα και υπερασπίζεται.....και καλά κάνει, γιατί διάφοροι πολιτικοί που λιβάνιζαν και υμνούσαν τόσα χρόνια τον κύριο Καραμανλή,που δεν τηρούσαν το "σεμνά και ταπεινά" και που αγνοούσαν συστηματικά και επιδεικτικά την δεξαμενή ψηφοφόρων της ΝΔ, έχουν ξεσαλώσει τώρα και ξεσπαθώνουν εναντίον του,τον στοχοποιούν ως τον μοναδικό και αποκλειστικό υπεύθυνο της εκλογικής συντριβής - βέβαια έχει και αυτός μεγάλες ευθύνες, αλλά δεν φταίει μόνος αυτός........η κυρία Μπακογιάννη υπερασπιζόμενη τον κύριο Καραμανλή, αποδεικνύει για πολλοστή φορά την νομιμοφροσύνη της στα μάτια της βάσης της ΝΔ(αυτό είναι μια πραγματικότητα,όσο και αν δεν αρέσει σε μερικούς), και αποκτά ακροατήριο - αυτό λέγεται διείσδυση -σε καθαρά καραμανλικούς ψηφοφόρους, οι οποίοι επικροτούν την στάση της, και είναι θυμωμένοι με όσους ρίχνουν όλες τις ευθύνες στον κύριο Καραμανλή και προσπαθούν να τον μετατρέψουν σε αποδιοπομπαίο τράγο....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ fatfat 02/11/2009 00:27:22

      fatfat, ξέρω πιο απλά πράγματα: Στις πρόσπφατες εκλογές, το περιβάλλον της Ντόρας έλεγε σε υποψήφιους σε μονοεδρικές να το πάνε χαλαρά, γιατί έρχεται η Ντόρα. Δεν νομίζω ότι εύκολα βάζει κανείς πινακίδες "καραμανλικός" ή "σαμαρικός" ή "μητσοτακικός" (αν και οι μητσοτακικοί έχουν έναν πυρήνα που φαίνεται από μακριά.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ fatfat 02/11/2009 01:06:55

      Οι πιστοι 'Καραμανλικοι' να θυμηθουν ποια ηταν η κυρια που προετρεπε τον Καραμανλη για προωρες εκλογες. Ολα βαση σκοπιμοτητων. Ολα στημενα. Ολα προμελετημενα. Όλα για τις μωροφιλοδοξιες της. Επι πτωματων..Αηδιασαμε πια..

  9. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 02/11/2009 00:49:52

    Κάποιοι έχασαν την ψυχραιμία τους. Εγώ δεν χάνω τη δική μου. Έχω ευθύνη απέναντι στην ενότητα, απέναντι στο μέλλον της Παράταξης. Προκλήσεις δεν με αγγίζουν, δεν πτοούμαι. Προχωράμε μαζί! Μπορεί κάποιους να τους ενοχλεί η αγάπη σας. Δεν πειράζει… Το ζητούμενο είναι να βγει κερδισμένη στο τέλος η Νέα Δημοκρατία. Ο ρόλος μου είναι να ενώνω, όχι να διχάζω.

    Σε 3 αραδες ειπε ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Απο την αλλη, επεσαν οι μασκες και η Ντορα ειπε πως ο Μειμαρακης δεν εβρισε αλλα αναφερθηκε σε ιστορικα δεδομενα!!!!Ειναι απλα τα πραγματα φιλοι μου. Απο τη μια υπαρχει το φως, το καθαρο βλεπμα, η ελπιδα, η ανθρωπια. Απο την αλλη, οι σκοτεινοι μηχανισμοι, οι ιντριγκες, τα μιση και παθη του χθες, οι δολοπλοκιες. Διαλεγουμε και παιρνουμε...Καθενας αυτο που του ταιριαζει...Εκει που ανηκει. Στο αυριο ή στο χθες.

  10. αντί avatar
    αντί 02/11/2009 01:03:51

    Και εγώ προτιμώ τον Σαμαρά, αλλά νομίζω ότι το παρακάνει το antinews με το αβαντάρισμα προς τον Αντώνη.
    Καλές και λογικές οι προτιμήσεις, αλλά μην μειώνουμε την αξιοπιστία.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ αντί 02/11/2009 01:18:22

      Αγαπητέ αντί, έχω την αίσθηση πως το Αντιnews έχει αντιληφθεί ποιό είναι το ακριβές διακύβευμα, και πως δεν είναι ο Σαμαράς (το περιγράφει επακριβώς στις επτά του θέσεις, αν και θα μπορούσε η συντακτική ομάδα να είναι και πιο καυστική..) και έτσι δικαιώνει την αποδεδειγμένη κι από αντίστοιχα διακυβεύματα κατά το παρελθόν αξιοπιστία του.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ αντί 02/11/2009 01:39:53

      To antinews εχει πιασει τον παλμο της κοινωνιας. Οχι σαν το parapolitika που ειναι στον δικο του κοσμο και ονειρευεται σαρωμα της Ντόρας στη Βορεια Ελλαδα, κι ας μιλουσε σε ημιαδειες αιθουσες ξενοδοχειων. Λες και οι Μακεδονες ειναι καφροι και δε θυμουνται το ρολο τον δικο της και του πατερα τους στο Σκοπιανό.

  11. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 02/11/2009 01:25:30

    Μία κουβέντα και όποιος καταλάβει, κατάλαβε.

    Προσοχή στην ψηφοφορία.

  12. Δωδωναίος avatar
    Δωδωναίος 02/11/2009 12:30:01

    Έ ...εσείς εδώ συντηρητικοί, νεοφιλελεύθεροι, ή νεοδεξιοί, ή νεοδημοκράτες (όπως και αν σας αρέσει να σας αποκαλεί κανείς), μην ξεχνάτε ότι έχετε να επιλέξετε για το καλό του Τόπου μεταξύ :
    • Της Ντόρας, της Θεοδώρας, της κόρης του εφιάλτη (από το παρελθόν..) που μεθοδευμένα επιδίωκε καιρό τώρα, να φέρει τα πράγματα μέχρι εδώ...και με όποιο κόστος…., για το λοφίο της...(Ίσως να είναι ικανή…αλλά για μένα δεν είναι συμπαθής)
    • Του ευγενέστατου υπουργού «μανικετόκουμπα» που για τα θέματα υγείας δεν φαινότανε να πολυσκοτίζεται (κατά την άποψη μου)
    • Του γραφικού (και ας πούμε συμπαθούς στους κόλπους σας) Θεσσαλονικιού Νομάρχη Ψωμιάδη
    • Και τέλος του ακραιφνούς και ικανού (κατά την γνώμη μου) δεξιού πολιτικού Αντώνη Σαμαρά.
    Εμείς θέλουμε να επιλέξετε τον καλύτερο.
    Και θέλουμε τον καλύτερο, γιατί έτσι θα ετεροκαθορίζεται πάντοτε προς την σωστή κατεύθυνση η Κυβέρνηση που με άνετη πλειοψηφία, επέλεξε ο Ελληνικός Λαός την 4η του Οκτώβρη...
    Σας ευχόμαστε στα πλαίσια του πολιτικού πολιτισμού που πρέπει να διακρίνει όλους μας, να παραμείνετε σε αρραγή ενότητα σαν κόμμα με όποιον ή όποια εσείς τελικά προτιμήσετε για αρχηγό σας

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/11/2009 14:31:51

    Φαίνεται να έχει αναπτερωθεί πάντως και σε επίπεδο επικοινωνίας και παρουσίας. Είναι εμφανώς πιο άνετος και με ευθύ λόγο πλέον.

  14. kaliteriellada@gmail.com avatar
    kaliteriellada@gmail.com 02/11/2009 15:42:38

    Yparxi kaliteri ellada kai auti tha tin ferei o samaras?

  15. prasino alogo avatar
    prasino alogo 02/11/2009 22:42:09

    Όποιος θέλει πάντως βάζω στοίχημα ότι η Ντόρα θα εκλεγεί!

  16. giannis avatar
    giannis 02/11/2009 23:03:17

    Δεν μιλάμε για το σκάνδαλο στο Δήμο Αθήνας που είχε βγάλει ο Τριανταφυλλόπουλος για τις σκούπες που θα καθάριζαν την πόλη αναζητήστε το βίντεο και πόσο στοιχισαν....,