30/06/2010 15:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: «θα τα πούμε στις 7 Ιουλίου»

Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ο κ. Παπανδρέου θα ακούσει, στις 7 Ιουλίου, την πλήρη στρατηγική πρόταση της Νέας Δημοκρατίας, για την όσο το δυνατόν ταχύτερη απαγκίστρωση από την επιτήρηση στην οποία ο ίδιος μας έβαλε. Προς το παρόν, καλό είναι να μην προκαλεί ο Πρωθυπουργός την νοημοσύνη του Ελληνικού Λαού, υποκρινόμενος ότι επιθυμεί, δήθεν, “την έξοδο από το Μνημόνιο”, γιατί και η υποκρισία έχει τα όριά της. Η χώρα μας πληρώνει τα λάθη και τις παραλείψεις της κυβέρνησής του».

Προηγουμένως, από το βήμα της Βουλής, ο πρωθυπουργός είχε εξαπολύσει επίθεση στον πρόεδρο τα ΝΔ λέγοντας μεταξύ άλλων ότι η ΝΔ μαζί με το μνημόνιο θέλει να διαγράψει και την μνήμη όλων σχετικά με τις πράξεις της, αλλά και τις παραλείψεις της, που οδήγησε τη χώρα στη δουλεία, τα χρέη και δύο φορές στην κοινοτική επιτήρηση.



Εγγυήθηκε επίσης …προσωπικά ότι η χώρα δεν θα επιστρέψει ποτέ πια στο χείλος της καταστροφής, στην παρακμή, τη σπατάλη, την αδικία, τα παραποιημένα στοιχεία που ήταν η πρακτικη της ΝΔ όλα τα προηγούμενα χρόνια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τάρας μπούλμπα avatar
    τάρας μπούλμπα 30/06/2010 15:28:12

    Εγγυήθηκε ε;

    Λεφτά υπάρχουν !

  2. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 30/06/2010 15:39:41

    Σε σύγκριση με το σοσιαλισμό, προτιμώ την βαρβαρότητα (χίλιες φορές).

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ νεόπτωχος 30/06/2010 15:41:58

      Τουλάχιστον εκεί με ένα ροπαλάκι, μπορεί και να την γλυτώσεις, χα,χα,χα...

    • γκαβουλιακας avatar
      γκαβουλιακας @ νεόπτωχος 30/06/2010 15:48:23

      Κοιτα τι γινεται,οταν συνυπαρχουν:
      http://www.youtube.com/watch?v=L6kqHyfcSCI&feature=related

  3. victoria avatar
    victoria 30/06/2010 15:55:35

    Επειδή ο καημένος Έλληνας πολλές φορές έχει ακούσει για μέτρα κλπ και προσωπικά δεν έχω καταλάβει, αυτά που θα ανακοινωθούν στις 7 Ιουλίου τι είναι? Θα είναι πχ το νέο πρόγραμμα της ΝΔ (δεν πρέπει να γίνει κάποια επικαιροποίηση, λόγω κρίσης?) ή είναι κάτι άλλο?
    Ξέρετε αν έγινε καμιά διαβούλευση, εκτός ή εντός κόμματος?
    Νομίζω πως Θέλει προσοχή γιατί ο κόσμος έχει προσδοκίες και δεν θέλει να ακούει ούτε εκθέσεις με αριθμούς που την άλλη μέρα κάποιος άλλος αμφισβητεί, ούτε από την άλλη λόγια του αέρα. Είναι δύσκολο.

    Θα προτιμούσα ο Σαμαράς πρώτα να βγει έξω να μιλήσει με τους πολίτες όπως είπε στο συνέδριο και να πάρει ιδέες από όλον τον κόσμο, και μετά να εκπονήσει τη στρατηγική.. Εκτός κι αν, χρονικά, πάλι ξέρετε κάτι που δεν ξέρω ;-)

  4. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 30/06/2010 16:02:37

    Τι μπορείς να σχολιάσεις; Ασχολίαστο.

  5. thespieys avatar
    thespieys 30/06/2010 16:06:53

    Έτσι όπως "προσωπικά" είχε εγγυηθεί και για το Αιγαίο κ κοντεύουμε να το χάσουμε... Τι είναι ρε βλάκα, ιδιοκτησία σου;

  6. aurora3363 avatar
    aurora3363 30/06/2010 16:23:43

    Τι λεει ρε ο καραμητρος?? Η Ελλαδα κατεστι αναξιοπιστη στις αγορες γιατι ο ιδιος βγηκε και ειπε οτι ειναι αναξιοπιστη και ολα τα εφ αμαξης..Με παραποιημενα στοιχεια εξαλλου δεν μπηκε η Ελλαδα επι Σημητη στο ευρω????
    Οσο για τις εγγυησεις του θα τις βαλουμε σφογγοπανα στις τουαλετες μας.Ενα εχω να του πω..που πας ρε Καραμητροοοοο!!!!!!!!!!!!

  7. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 30/06/2010 16:27:08

    ο λογος του παπανδρεου μοιαζει πολυ με τον λογο του πατέρα του. πχ το "δεν θα επιστρέψουμε στην παρακμη" θυμιζει πολυ εντονα τη φραση "δεν θα επιστρέψεις λαε τις δυναμεις της ανωμαλιας να επιστρέψουν στον τόπο μας".. τι στο καλο, ιδιους λόγους βγαζουν με απλη αλλαγή των συνωνυμων?

    http://www.youtube.com/watch?v=G1HvYaB9CSE στο 3.46

  8. aurora3363 avatar
    aurora3363 30/06/2010 16:29:55

    εξ'αμαξης ηθελα να γραψω..

  9. neotera avatar
    neotera 30/06/2010 18:11:55

    Καλά κάνει κι ειδοποιεί ότι αναμένει, έτσι είναι το σωστό... Μέχρι τις 7 Ιουλίου θά 'χει βγάλει κι η Ντόρα την κοματάρα της στο μεϊντάνι και θά χουμε τη σωστή τριπλέτα ΔΝΤ να κάνουμε παιχνιδι !

  10. undercover gpr avatar
    undercover gpr 30/06/2010 18:20:47

    Εγώ επιμένω κι εσείς συνεχίστε να κάνετε πως δεν το ακούτε :

    Ο Σαμαράς εγγυήθηκε για τις δεσμεύσεις του ΓΑΠ , με λίγα λόγια ξεχάστε αναδιαρθρώσεις είτε ελεγχόμενες είτε από το ..αλεξίπτωτο όσον αφορά τη ΝΔ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ undercover gpr 30/06/2010 18:37:36

      Ο Σαμαράς είπε ξεκάθαρα ότι η ευθύνη για τα σημερινά χάλια είναι του ΠΑΣΟΚ και του ΓΑΠ προσωπικά και καταψήφισε τα πάντα.
      Από κει και πέρα όμως οι δεσμεύσεις έχουν αναληφθεί από τη χώρα από την εκλεγμένη κυβέρνησή της. Οι συμφωνίες και τα σχετικά πλέον υφίστανται. Δε νομίζω να μπορεί ο Σαμαράς να τα ανατρέψει.

      Η όλη κομπίνα με το μνημόνιο είναι απλή. Θα σας δώσουμε λεφτά για να πληρώστε τα ομόλογα και να φύγει το ρίσκο από τις τράπεζες και μετά θα σας τακτοποιήσουμε όπως εμείς γουστάρουμε.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ anonymous 01/07/2010 01:08:17

        Όποιος είναι κατά του μνημονίου έχει τουλάχιστον 3-4 διαφορετικές λύσεις να προτείνει που μας απεγκλωβίζουν άμεσα αλλά εμπεριέχουν και ρίσκο για περισσότερη φτώχεια και πόνο.Θεωρείται απίθανο να προτείνει κάποια από αυτές ή έστω παραλλαγή τους στις 7 Ιουλίου ο Σαμαράς από τη στιγμή που εγγυήθηκε τις δεσμεύσεις.

  11. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 30/06/2010 19:34:09

    Προς κ.Σαμαρά:
    Νομίζω είναι πλέον καιρός να γίνετε λίγο πιο επιθετικός.

  12. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 01/07/2010 16:53:12

    ναι θα πει το τρομερο 7σφραγιστο μυστικο πως θα σωθει η πατρις !!!
    και τα Ονεδακια χτυπαν τα παλαμακια

    αν γινουν εκλογες κομμενες και οι δοσεις και μετα καληνυχτα σας

    και οπως λεει ο παραπανω συνφορουμιτης ολα γινωνται για τις τραπεζες και ατε εσεις να χτυπιεστε για το χρωμα αν ειναι μπλε η πρασινο ή με κοκκους (οπως το αριελ)
    ατε μεινετε στην μικροκομματικη σας προκαταληψη και ατε παλι απο την αρχη