#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2010 14:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: θα ξαναφτιάξουμε την Ελλάδα, με μια ελιά ένα αμπέλι κι ένα καράβι …



Μήνυμα αισιοδοξίας προς την κοινωνία που δεινοπαθεί από τα μέτρα του ΠΑΣΟΚ και του ΔΝΤ έστειλε σήμερα ο Αντώνης Σαμαράς με αφορμή ομιλία του για την Ναυτιλία.

Απευθυνόμενος στους στυλοβάτες της Ναυτιλίας είπε μεταξύ άλλων: «Επιτρέψτε μου να πάρω από ένα καράβι του Οδυσσέα Ελύτη, ένα δικό σας καράβι, λίγα λόγια αισιοδοξίας που επιτέλους πρέπει να ξαναφέρουμε στην κοινωνία, γιατί διαφορετικά θα καταντήσουμε να ζούμε σε συνθήκες εθνικής κατάθλιψης. Ακούστε από το «Μικρό Ναυτίλο», τα λόγια του Ελύτη για την Ελλάδα και το καράβι:

«…Εάν αποσυνδέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι. …»

Που σημαίνει, με άλλα τόσα, την ξαναφτιάχνεις

Με τη βοήθειά σας, θα την ξαναφτιάξουμε την Ελλάδα !

Στην ομιλία του ο πρόεδρος της ΝΔ δεσμεύτηκε επίσης για τα εξής μέτρα ανάπτυξης της Ναυτιλίας:

Για τη χάραξη ξεκάθαρης Εθνικής Ναυτιλιακής Πολιτικής. Με άμεση αποκατάσταση της διάσπασης και του αποσυντονισμού του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας.


Για τη διατήρηση θεσμών διαχείρισης του Νόμου 89 και των ειδικών φορολογικών καθεστώτων που προστατεύονται από το Σύνταγμα, ώστε να στηρίξουμε την ανταγωνιστικότητα της Εμπορικής Ναυτιλίας. Εξάλλου η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει εισηγηθεί παρεμφερή μέτρα για την ανταγωνιστικότητα στις θαλάσσιες μεταφορές. Επομένως, φήμες για τη φορολόγηση των διαχειριστριών εταιριών του Νόμου 89 θα πρέπει να τις θεωρήσουμε είτε παραπληροφόρηση είτε απλή ανοησία.
Δεσμευόμαστε για την αποτελεσματική υπεράσπιση των συμφερόντων της Ελληνικής Ναυτιλίας σε επίπεδο κρατών και σε όλα τα Διεθνή Φόρα, Ευρωπαϊκή Ένωση, ΙΜΟ κλπ.
Για την άμεση αναβάθμιση της Ναυτικής εκπαίδευσης και την προβολή της ελκυστικότητας του Ναυτικού επαγγέλματος, ώστε να ενισχυθεί η προσέλευση νέων ανθρώπων και να καταπολεμηθεί η ανεργία.
Για τη σωστή και άμεση αντιμετώπιση όλων των προβλημάτων της Ακτοπλοΐας,. Η λύση αυτών των προβλημάτων θα συμβάλλει στην Ανάπτυξη, αλλά είναι και απολύτως αναγκαία για την επιβίωση της χώρας.
Δεσμευόμαστε ακόμα για τη σωστή και δίκαιη αντιμετώπιση των παρωχημένων συνδικαλιστικών αντιλήψεων που καταστρέφουν την προσέλκυση επενδύσεων, τουρισμού και εμπορίου. Η περίπτωση του κρουαζιερόπλοιου Zenith, που με κάθε τρόπο καυτηρίασε η Νέα Δημοκρατία, δεν πρέπει να επαναληφθεί ποτέ! Και πρέπει να γίνει παράδειγμα αποφυγής για όλους…

Η Ελληνική Ναυτιλία είναι διεθνώς ανταγωνιστική, συνέχισε ο κ. Σαμαράς. Κι έτσι κατέκτησε και διατηρεί την παγκόσμια πρωτοπορία.

Δίνει πολλά στην Ελλάδα, αλλά δεν επιβαρύνει το ελληνικό κράτος.

Και δεν αρκεί να πηγαίνουμε έξω καλά. Πρέπει να πηγαίνουμε καλά και στο εσωτερικό της χώρας. Να έχουμε πρωτοποριακές υποδομές ναυπηγικές και ακτοπλοϊκές και εκπαιδευτικές, αντίστοιχες με τον πρωτοπόρο ρόλο της Ναυτιλίας μας στο εξωτερικό.

Να προσελκύσουμε Έλληνες στα σκάφη μας, να προσελκύσουμε πλοία στη σημαία μας, να εκμεταλλευτούμε τις συνέργειες ανάμεσα στην Ναυτιλία μας και άλλους κλάδους της Οικονομίας μας.

Να ενώσουμε όλο το λαό στη στήριξη της Εθνικής Ναυτιλιακής μας Πολιτικής.

Αυτές είναι οι δεσμεύσεις μας απέναντί σας.

Στις μεγάλες στιγμές της η Ελλάδα μεγαλούργησε με τη Ναυτιλία της.

Στις δύσκολες στιγμές της η Ελλάδα στηρίχθηκε στη Ναυτιλία της.

Τώρα είναι καιρός πια να στηρίξει τη Ναυτιλία της για να βγει η Ελλάδα από την κρίση.      Για να γίνει αυτό που η Ναυτιλία της είναι από πολλά χρόνια:

Ανταγωνιστική!

Βοηθήστε να παντρέψουμε την Ελλάδα με την Ανταγωνιστικότητα.

Σε αυτό τον αγώνα, για «ανταγωνιστικότητα παντού» – εσείς οι άνθρωποι της Ελληνικής Ναυτιλίας – είστε αληθινά πρωτοπόροι.

Και η συμβολή σας απαραίτητη και αναντικατάστατη.

Πάνω απ’ όλα γιατί αγαπάτε αυτόν τον τόπο. Και το έχετε αποδείξει.

Έμπρακτα, όχι θεωρητικά.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 14/06/2010 15:29:17

    Analyst to Money Managers: Take Your Cell Phones with You on Vacation; Greece Could Default in August
    Greece will eventually default on its debt because the country is highly indebted, Carl Weinberg, chief economist at High Frequency Economics, said on CNBC this morning.

    A restructuring of Greek debt could happen as soon as August, when Greece is due to receive another tranche of funds from its lending agreement with the International Monetary Fund (IMF) and the European Union, according to Weinberg.

    You can't take a country that's over-borrowed and make it more creditworthy by lending it more money," he said. "They're throwing Greece further and further and further in the hole by not addressing the problem directly and properly."

    Asked when a Greek default could happen, Weinberg answered: "at High-Frequency, we are advising people to take their cell phones on their August vacation."

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Tassos Karras 15/06/2010 00:22:36

      ..της οικογενείας των Καρρά της Τράπεζας Κρήτης;

  2. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 14/06/2010 15:33:16

    Πολιτικό μετασχηματισμό λόγου, σε ποιητικό, δεν έχουμε ματαδεί.
    Ομως αγγίζει άμεσα, ενδυναμώνει, εμπνέει.
    Ανυπομονώ να δω τη συνέχεια...

  3. Anonimi avatar
    Anonimi 14/06/2010 15:46:03

    Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο... Η χώρα έχει αποδείξει πόσο λογαριάζει τους ποιητές και τους έχοντες ποιητική διάθεση.

  4. socrates avatar
    socrates 14/06/2010 15:49:04

    Εάν ο Αντώνης Σαμαράς καταφέρει να προσελκύσει έστω και τους μισούς Έλληνες εφοπλιστές του Λονδίνου, λύσαμε τα οικονομικά μας προβλήματα.
    Οι άνθρωποι αυτοί είναι μπροστάρηδες, το μυαλό τους δουλεύει σε διεθνές επίπεδο και οι περισσότεροι είναι γνήσιοι πατριώτες, που το μόνο που ζητάνε είνα είναι μην τους φερόμαστε εχθρικά.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ socrates 14/06/2010 15:59:31

      Κι εμείς από εδώ το ίδιο ακριβώς τους ζητάμε, αλλά στου κουφού την πόρτα...
      Είναι παιχνίδι μηδενικού αθροίσματος, άν κερδίσουμε θα χάσουν, et vice versa.

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Sic transit gloria mundi 15/06/2010 02:58:02

        Μια παλιά πρόταση που θυμάμαι, ήταν να δημιουργήσει η Ελλάδα μια σημαία ευκαιρίας σε κάποιο νησί. Να υπάρχει π.χ. στις Οινούσσες, που έχουν και ναυτική παράδοση, ειδικό καθεστώς.

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ socrates 14/06/2010 16:07:27

      Μην εισαι τοσο σιγουρος. η θαλλασα εχει πολυ βρωμια και ειμαστε πρωτοποροι

    • Il marinero avatar
      Il marinero @ socrates 14/06/2010 17:20:36

      Κάτι σαν τον Λεό Πάπιτσα?
      Δίκιο έχεις αλλά που να το βρεις!

    • μας δουλεύουν avatar
      μας δουλεύουν @ socrates 14/06/2010 18:12:09

      16 χρόνια παιδευότανε ο Κωνστακόπουλος κάτω στην Πύλο για να κάνει την τουριστική επένδυση που τρώνε ψωμί 1000 οικογένειες άμεσα και τουλάχιστον τριπλάσιες έμμεσα.
      Για σκέψου το, 16 χρόνια . . .
      Όταν ξεκίνησε ήταν μεσήλικας και τώρα είναι γεροντάκι.
      Τόσο καλά καταλαβαίνουν από πραγματικές επενδύσεις που δίνουν δουλειές σε κόσμο οι δικοί μας οι πολιτικοί.
      Με 20 Κωνστακόπουλους θα άλλαζε όψη όλη η χώρα.
      Αλλά τί να περιμενεις από "φρούτα" σαν τον Παπανδρέου και την κατσέλη που ήθελαν να διώξουν ακόμη και τους Κινέζους της Cosco;

  5. donaE avatar
    donaE 14/06/2010 15:57:50

    Πουλησαμε και τις ελιες,αν περιμεναμε απο αυτες...

  6. GSV avatar
    GSV 14/06/2010 16:04:23

    Οι ελιες ειναι γεματες δακο, τα αμπελια περονοσπορο και τα καραβια βουλιαξανε.

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 14/06/2010 16:06:05

    και συγκρινετε αυτον τον λογο με τις προκατ μπουρδες ςτου γιωργακη..

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ Aggelos 14/06/2010 16:09:50

      αν ηταν μονο το προκατ. το ανευ περιεχομενου που το πας?επειδη εβγαινε ο αντρεας και ελεγε πιπες και χειροκροτουσε ο ελληνας του 1980 πιστεψαν οτι ο ελληνας του 2010 θα χειροκροτουσε τις ιδιες αρλουμπες του αγραμματου (περι της ελληνικης) γιωργακη.

      αμ δε

  8. Misha avatar
    Misha 14/06/2010 16:36:19

    Eλλάδα εντός ΟΝΕ απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
    Περιφερειακή υπονομαρχία των Βρυξελλών είναι, όσο κι αν δεν αρέσει αυτή η ωμή πραγματικότητα στους οπαδούς της ευρωπαϊκής ενοποίησης.

  9. ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΝΕΛΛΗ avatar
    ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΝΕΛΛΗ 14/06/2010 18:01:36

    ΠΡΩΤΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Ο κ.ΤΑΣΣΟΣ ΚΑΡΡΑΣ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ Ή ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΣ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΜΑΣ ΠΟΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΑΣ.
    ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ.ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΑΝ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΑΝ ΚΑΤΟΡΘΩΣΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΑ ΕΛΙΑ ΕΝΑ ΑΜΠΕΛΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΚΑΙ Ο ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΞΙΖΕΙ.

    • Tassos Karras avatar
      Tassos Karras @ ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΝΕΛΛΗ 14/06/2010 21:09:11

      Συγνώμη κα. Νέλλη είναι copy and paste από το infowars, δεν είχα χρόνο για μετάφραση. Το επόμενο εύχομαι να είναι.

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Tassos Karras 15/06/2010 03:00:35

        Εγώ εύχομαι κανείς σοβαρός άνθρωπος να μην ξαναπαραπέμψει σε κείμενο που δημοσιεύεται στον πλέον ηλίθιο συνωμοσιολογικό δικτυακό τόπο (Infowars).

    • Tassos Karras avatar
      Tassos Karras @ ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΝΕΛΛΗ 14/06/2010 21:12:09

      Περιληπτικά μέσα στο Αύγουστο οικονομικοί αναλητές περιμένουν το ΤΙΤΑΚΙΚΟ να βουλιάξει.(Πτώχευση της Ελλάδας)

  10. anonymos avatar
    anonymos 14/06/2010 18:24:36

    Λάλησε κι ο Αντωνάκης

  11. theagpar avatar
    theagpar 14/06/2010 18:39:51

    Συγκινήθηκα.......

  12. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 14/06/2010 19:27:45

    να δειτε τι ωραια θα ηταν η ελλαδα αν ολη η βουλη ψηφιαζε ΟΧΙ στην ευρωβοηθεια.......150 ευρω συνταξη-ουρες για ψωμί και συσσιτια ανεργων..τωρα μπλε καραβακια και τριχες κατσαρές...αυτα να τα ελεγε στον μπουλη οταν ηταν υπουργός του και παραδίδαν χρεος μαμουθ και 14% ελλειμα .....με ψεμματα στην ΕΟΚ

    • Greco avatar
      Greco @ CRAZY DOCTOR 14/06/2010 21:00:26

      ρε τρελογιατρε μη μιλατε πια.Επι 6 μηνες δυσφημουσε τη χωρα και πλεον την παρεδωσε στην τροικα ο μειοδοτης

      αντωνακη ασε τις ποιητικες συλλογες,ξεκολλα και κανε κατι γιατι δεν βλεπω καλα τη χωρα.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ CRAZY DOCTOR 14/06/2010 21:28:28

      To ΔΝΤ μας περίμενε στη γωνία από τα Δεκεμβριανά του 2008.
      Και τότε τα σπρεντς ήταν στο ίδιο επίπεδο...
      Ο ΚΚ δεν τους έκανε τη χάρη, αντιστάθηκε όσο μπόρεσε...
      Μ΄Αλογοσκούφη,Ντόρα και Σουφλιά πόσα να κάνει;
      Ο δρόμος ήταν στρωμένος προς τα΄κει από τότε,ας μη κοροιδευόμαστε.
      Κι οι σημερινοί το παραμύθι τους, με πειρατές αντί για καπετάνιους.

    • panos avatar
      panos @ CRAZY DOCTOR 14/06/2010 23:04:32

      ΕΣΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΕΡΒΙΡΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΟΥ....ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑΞΑΤΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΞΕΥΘΗΚΕ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΜΑ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΝΤ ΤΑ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2008!

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ panos 14/06/2010 23:54:18

        Τα παραισθησιογόνα εποχής Σημίτη, περί αειφόρου ανάπτυξης, χρηματηστηριακής ευφορίας, προόδου, κλπ, πότε λήγουν;

  13. γαλαζιος avatar
    γαλαζιος 14/06/2010 23:26:54

    Το πράσινο ψέμμα πάει σύννεφο λέμε.
    110% χρέος όταν μπήκαμε στην ΟΝΕ και ένα μεγάλο μέρος ακόμη κρυμμένο και εξαγορασμένο από την Γκόλντμαν. Προείσπραξη εσόδωψν και τεχνητή μείωση ελλείματος. Σύμβουλος στο υπουργείο οικονομικών τότε ο κ. Παπακωνσταντίνου. Τώρα μας έσκισε η Γκόλντμαν.
    Τυχαίο; δεν νομίζω.
    Πρωτογεννές έλλειμμα 2004-2009 8 δισ. Για τα υπόλοιπα 300, Ανδρέας, Σημίτης και ολίγη από δράκουλα. Μητσοτάκης στηριζει ΓΑΠ και ΔΝΤ.
    Τυχαίο; Δεν νομίζω;
    Επιστολή Απόστολου Λάζαρη το 86 στον Ανδρέα ότι θα χρεοκοπήσει η χώρα και ότι θα φουσκώνει το χρέος για 30 χρόνια με τα τρία δάνεια που είχε πάρει τότε και εκτόξευσαν με το σκάσιμο τους το χρέος στο 100% του ΑΕΠ το 90.
    Ανδρέας χρέωσε την Ελλάδα και Γιώργος την χρεωκόπησε.
    Τυχαίο; Δεν νομίζω.
    Οι αριμοί και τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους.
    Η πράσινη προπαγάνδα των διαπλεκόμενων και αμερικανόδουλων δεν περνάει πια.

  14. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 15/06/2010 00:07:55

    ΤΟ ΑΒΕΡΩΦ στη φουρτούνα με τα ΝΕΑ ΤΖΑΚΙΑ κινδύνεψε ...

    Στις ειδήσεις του ALFA TV του Κοντομηνά (στην ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ του οποίου, γινόντουσαν οι πρώτες μαζώξεις υποστήριξης του ΓΑΠ από επιχειρηματίες το 86, υπο τον κωδικό ΝΕΑ ΤΖΑΚΙΑ)....

    ....βγήκε ο Νίκος Βερνίκος (από τα ΝΕΑ ΤΖΑΚΙΑ, εξέχων μέλος του Συλλόγου Αποφοίτων Κολλεγίου Αθηνών-ΣΑΚΑ- , περί τα ναυτιλιακά, τα ιστιοπλοικά αλλά και τις παραλίες της Γλυφάδας τις περιφραγμένες και εξαιρετικά προσοδοφόρες, κάπου εκεί δίπλα στη Φαντασία που ξηλώθηκε προσφάτως, καθώς και τις μαρίνες, ενασχολούμενος, νυν κυβερνητικός εν κρυπτώ σύμβουλος , εξ όσων λέγεται, περί των τοποθετήσεων διευθυντικών στελεχών σε καίριες θέσεις κι αδελφός του Γιώργου Βερνίκου, που εικονίζεται περιχαρής, να ασπάζεται νεάνιδα, στη φώτο της «δεξίωσης» στο ΑΒΕΡΩΦ, στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ, ο οποίος τυγχάνει και πεθερός του Καμπουρίδη, ο οποίος τυγχάνει εκπρόσωπος στην Ελλάδα του Σορος περί τα ακίνητα και του οποίου την αδελφή έχει νυμφευθεί ο υιός της Ντόρας Μπακογιάννη)...και φωνασκών,ο Νίκος Βερνίκος πάντα, εδήλωνε εν ολίγοις, ότι οι ...πλούσιοι αυτής της χώρας, μπορούν να κάνουν, ότι κι όπου γουστάρουν, επειδή εκείνοι έχουν τα λεφτά κι εκείνοι μπορούν μόνο, να σώσουν αυτή την χώρα....! Αν εννοεί, ότι η χώρα διασώζεται με δεξιώσεις , με bimbos σε ιστορικά μνημεία, τότε ίσως και να έχει δίκιο, απλά ας μας εξηγήσει πως το σκέφτεται....!

    Στο Κολλέγιο Αθηνών ή στο σπίτι του, του έμαθαν να μιλάει έτσι;
    Γνωστή η οικογένεια Βερνίκου για αντιστασιακό προφίλ των τέκνων (ήταν της μόδας τότε στην εφηβεία τους) αλλά κι αδελφικές σχέσεις με την οικογένεια Μητσοτάκη από τις μέρες της αποστασίας!!!! Κατανοητό συνεπώς το σημερινό του θράσσος στην ΤΒ, προς το αποπροσανατολισμένο κοινό του Σρώυτερ στο δελτίο του ΑΛΦΑ.

    Κάποτε υπήρχε, επι ΠΑΣΟΚ αν δε σφάλλω,,ένας εφοπλιστής ...λαικός...banal δηλαδή.., ονόματι Αγούδημος...με μεγάλη θητεία στα μπουζούκια της εποχής του, που έλεγε τα απερίγραπτα, εν πάσει περιπτώσει!!!

    Ε, τέτοιο, θράσσος, τέτοια αλλαζονία, τέτοια βλαχιά, ούτε ο νεόπλουτος Αγούδημος δεν επέδειξε ποτέ.

  15. Νίκος avatar
    Νίκος 15/06/2010 12:31:19

    Επί χρόνια τρωγόμαστε ποιός είναι πράσινος, μπλέ, πορτοκαλί, κόκκινος ή ροζ και κατηγορούμε αλλήλους αλλά και αρχηγούς κυβερνήσεων και αντιπολιτεύσεων οι οποίοι είναι "μεγαλομέτοχοι" των "εταιρειών" τους (βλ. Μητσοτακέικο, Καραμανλήδες και Παπανδρέου) αντί να τσακωνόμαστε και να αλληλοκατηγορούμαστε θα μπορούσαμε να δούμε την αλήθεια.
    Χρειάζεσαι χρήματα? υπάρχουν κι άλλες αγορές (όχι μόνο το ΔΝΤ, η ΕΕ και τα λοιπά φιλοδυτικά) κοιτάξτε τα πλεονάσματα των χωρών του BRIC οι οποίες είναι οι μόνες που επενδύουν και κάνουν μπιζνες και για αυτό "ανέβηκαν"
    Χρειάζεσαι επενδύσεις? Ποιός θα έρθει με 40% φορο και σύστημα το οποίο αλλάζει 2-3 φορές το χρόνο?
    Χρειάζεσαι ανάπτυξη? χρησιμοποίησε πρώτα αυτά που διαθέτεις σαν ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα (βλ ναυτιλία, τουρισμός, παραγωγή πρωτογενούς πλούτου) και εμπορεύσου τα σωστά
    Αλλά αυτά για να τα κάνεις πρέπει να έχεις δουλέψει στη ζωή σου και να κηνυγάς ωφέλιμα αποτελέσματα. Κάτι το οποίο δεν το κάνουν οι υπάρχοντες μέχρι και τώρα κυβερνήσαντες πολιτκοί.

    Σκεφτείτε το λίγο.