#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2011 20:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: η κυβέρνηση δεν μπορεί να κοροϊδεύει την ελληνική κοινωνία

Νέα σκληρή επίθεση στην κυβέρνηση εξαπέλυσε ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς με αφορμή  τα αποτελέσματα της Συνόδου Κορυφής της Ευρωζώνης που έγινε προχθές στις Βρυξέλλες, κατηγορώντας την  ότι δεν μπορεί να κοροϊδεύει την ελληνική κοινωνία. Για να υπάρξει ανάκαμψη και ανάπτυξη   χρειάζεται επειγόντως αλλαγή των όρων του μνημονίου, τονίζει  μεταξύ άλλων ο πρόεδρος της ΝΔ.



Ολόκληρη η δήλωση:

«Εμφανίζεται μια προσωρινή ανακούφιση ως «σωτηρία». Που δεν είναι...

Εμφανίζεται μια διευκόλυνση στην αποπληρωμή του χρέους, ως αλλαγή της ασφυκτικής οικονομικής πολιτικής. Που δεν είναι...

Εμφανίζεται μια παραχώρηση εκ μέρους των δανειστών μας, ως επίτευγμα σκληρής διαπραγμάτευσης. Που δεν είναι...

Εμφανίζεται η κυβέρνηση να πανηγυρίζει για νέα μέτρα και νέες δεσμεύσεις, που ανέλαβε έναντι μικρής προσωρινής ανακούφισης.

Σημειώνουμε τα εξής:

-- Με τη νέα ρύθμιση θα πληρώσουμε λίγο μικρότερες δόσεις, αλλά για περισσότερα χρόνια. Άρα θα πληρώσουμε συνολικά περισσότερους τόκους.

--Το σημερινό Μνημόνιο δεν αλλάζει, εξακολουθεί να ισχύει απολύτως. Και η υποχρέωσή μας για νέα μέτρα, ύψους σχεδόν 15 δισεκατομμυρίων, την περίοδο 2012-15 ισχύει απολύτως. Έχουμε, λοιπόν, και νέα μέτρα.

-- Ακόμα, έναντι αυτής της παραχώρησης αναλαμβάνουμε την πρόσθετη υποχρέωση (που δεν προβλεπόταν στον αρχικό Μνημόνιο) για αξιοποίηση περιουσίας (ιδιωτικοποιήσεις ΔΕΚΟ συν ακίνητα του Δημοσίου) ύψους 50 δισεκατομμυρίων. Δεν ξέρουμε από πού υπολογίζει να τα βρει αυτά η κυβέρνηση και πώς. Αλλά όταν εμείς είχαμε προτείνει αξιοποίηση της περιουσίας του Δημοσίου, το είχαμε κάνει για να βρούμε τρόπο να βγούμε από το Μνημόνιο κι από την ανάγκη στήριξης, όχι για να μπούμε πιο βαθιά.

-- Τέλος έναντι αυτής της παραχώρησης, αναλαμβάνουμε την υποχρέωση να υπογράψουμε το λεγόμενο Σύμφωνο Ανταγωνιστικότητας, που θα αποσαφηνιστεί πλήρως στη Σύνοδο Κορυφής της 24ης – 25ης Μαρτίου. Αυτό μεταξύ άλλων προβλέπει ότι η Ελλάδα πρέπει να αποπληρώνει ένα σημαντικό μέρος του συνολικού χρέους της κάθε χρόνο. Δηλαδή να έχει μεγάλα δημοσιονομικά πλεονάσματα (αφού θα έχει πληρώσει τους τόκους από το δανεισμό της). Αυτό για να συμβεί χρειάζεται πραγματική ανάπτυξη πάνω από 6%! Για πολλά χρόνια συνεχώς...

Η Κυβέρνηση ανέλαβε πρόσθετη συμβατική υποχρέωση που απαιτεί ανάπτυξη πάνω από 6%...

Και η Ελλάδα με την σημερινή πολιτική έχει ύφεση πάνω από 6%!

Μέχρι πρόσφατα η Κυβέρνηση χλεύαζε την πρόταση της Νέας Δημοκρατίας για μηδενισμό του ελλείμματος. Τώρα αποδέχεται ότι θα βγάζει και πλεονάσματα, όχι απλώς μηδενικό έλλειμμα...

Χρειαζόμαστε επειγόντως Ανάπτυξη.

Και με την υφιστάμενη πολιτική βυθιζόμαστε σε ύφεση.

Γι’ αυτό και χρειάζεται επειγόντως αλλαγή των όρων του Μνημονίου.

Ώστε να υπάρξει Ανάκαμψη και Ανάπτυξη.

Η κυβέρνηση πανηγυρίζει σαν να έλυσε το πρόβλημα οριστικά. Όμως, πολύ σύντομα θα αντιληφθεί ότι δεν μπορεί να κοροϊδεύει την ελληνική κοινωνία.

Επικοινωνιακά τεχνάσματα δεν πιάνουν πια. Χρειάζεται αλλαγή Πολιτικής».

 

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. farmakotriftis avatar
    farmakotriftis 13/03/2011 20:39:32

    Ετσι ακριβως...φτανει πια το δουλεμα απο το GAP....

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/03/2011 20:44:28

    Μείωση μισθών & συντάξεων
    Ατομικές συμβάσεις
    Αύξηση ΦΠΑ
    Παράταση εργασιακού βίου
    Μείωση ΠΔΕ
    Μείωση κοινωνικών παροχών
    Ξεπούλημα ουπς ...αξιοποίηση περιουσία

    Με δέσμευση για 10 δις € διαγραφή χρέους ανά έτος
    Με λίγα λόγια και απλά 20 χρόνια ...μνημόνιο.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 13/03/2011 20:51:01

      Με 15% ανεργία, 6% ύφεση και 5% πληθωρισμό.
      Αλλά σωθήκαμε.
      Μπορούν να μην μας σώσουν άλλο;
      Γιατί δεν ξέρω αν σώσουν την χώρα τελικά, αλλά λαός δεν θα υπάρχει για να σωθεί.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Ο Ιθαγενής 13/03/2011 21:15:26

      Άγιος Γεώργιος ο Μνημονιοφόρος.

  3. Κώστας avatar
    Κώστας 13/03/2011 20:58:08

    4 πράγματα Αντώνη, τώρα, πριν έρθει το καλοκαίρι:

    -"Aλλαγή των όρων του Μνημονίου." Βγες και πες, Αντώνη ,ποιά σημεία πρέπει να αλλάξουν. Γιατί όντως επικοινωνιακά μεταξύ των ακραίων, μεταξύ δηλαδή του "Ζήτω το Μνημόνιο " των ΓΑΠ-Καρατζαφέρη-Φίλης Χριστοφοράκου και του "Ανυπακοή-Δεν πληρώνω κλπ" της Αριστεράς υπάρχει η σωστή οδός.Μόνο που η Ελλάδα δεν είναι Ιρλανδία. Η Ελλάδα έχει ΜEGA που παραπληροφορεί και διαστρεβλώνει προβατοποιοώντας τους μισούς και ωθώντας στην ακραία λογική της Αριστεράς τους άλλλους μισούς. Υπάρχει μέση οδός. Η ιρλανδική. Πού ήταν νικηφόρα. Της απαιτητικής διαπραγμάτευσης. Αυτήν που συμφωνήσατε να κάνει ο ΓΑΠ αλλά τίποτα δεν έκανε και πήρε αυτά που μας είχαν ...προ μηνών δώσει(επιμήκυνση και μείωση επιτοκίου).

    -Ξεκάθαρο ΟΧΙ στην πώληση της ΔΕΗ. Αν η ΝΔ συναινέσει στο ξεπούλημα δεν έχει νόημα, ας πάμε σπίτι μας.

    -Καμία συνάντηση, ποτέ ξανά, με τον ύποπτο, ρίψασπι και οφείλοντα εξηγήσεις για τα λεχθέντα του Στρος Κάν Παπανδρέου. Ποτέ ξανά συνάντηση με αυτόν. Μόνο συνενόχους ψάχνει, τίποτα δεν διαπραγματεύεται, σε όλα υποχωρεί. Αναξιόπιστος, ψευδόμενος και παθολογικά λαοπλάνος.

    -Καταγγελία της καιροσκοπικής, πατριδικάπηλης, λιγουρευόμενης υπουργεία στάσης του ΛΑΟΣ. Ξέκοψέ το μιά για πάντα: "Η ΝΔ δεν συζητά με εξαπτέρυγα. Όποιος θέλει προσχωρεί".

  4. yiannis avatar
    yiannis 13/03/2011 21:10:54

    Eτσι...ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ και ολοι τους!ΜΟΝΟ ΕΣΥ!Καθημερινο σφυροκοπημα..

  5. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 13/03/2011 21:22:57

    ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΠΙΣΤΕΩ..πουθενά αλλού..οι περισσότεροι στην παράταξη εκτός από ντιντίδες είναι και άχρηστοι..ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΘΕΛΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΠΙΑΤΣΑΣ..

  6. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 13/03/2011 21:31:12

    Εχει καμία σχέση η δήλωση αυτή του Α. Σαμαρά με όσες παπαρολογίες ακούστηκαν απο στελέχη της ΝΔ για την "επιτυχία" της επιμήκυνσης αποπληρωμής του δανείου και της μείωσης του επιτοκίου;

    • drider avatar
      drider @ Γιωργος Ασημένιος 13/03/2011 21:44:08

      Το τανγκό θέλει δύο. Αφού εμμέσως τα "έχωσε" στη ΝΔ, του τα επιστρέφει ο Σαμαράς. Και όσοι πιο πολλοί "ζαλιστούν" παρακολουθώντας αυτό το τανγκό τόσο καλύτερα για το σύστημα.

      Πέρα από κριτική στο ΠΑΣΟΚ, θα ακούσουμε επιτέλους κάποιες διακριτές προτάσεις; Όχι άλλο αξιοποίηση αντί εκποίησης, όχι άλλο bridge financing!

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/03/2011 21:37:38

    +1000 σωστός

    Σιγά τις δηλώσεις κύριε Σαμαρά και να είναι λακωνικότερες γιατί αφενός στενοχωρείς τους τομεάρχες αφετέρου δεν τις καταλαβαίνουν...

  8. CHRISTOF, avatar
    CHRISTOF, 13/03/2011 21:40:12

    Συμφωνω με τον Κωστα .Ας περιμενουμε το ΖΑΠΕΙΟ 2

    • Αιας Τ. avatar
      Αιας Τ. @ CHRISTOF, 13/03/2011 22:49:02

      οταν θα ερθει το Ζαπειο ΙΙ, η Ελλαδα θα εχει πουληθει.

      ειναι το Ζαπειο προς πωληση? Ρωταω γιατι οταν κανουν την εκδηλωση μπορει ο νεος ιδιοκτητης να μην τους το δινει...

  9. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 13/03/2011 22:08:20

    μπορεί να μου πει κάποιος γιατί οι δηλώσεις Σαμαρά γίνονται γραπτά και όχι τηλεοπτικά??

  10. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 13/03/2011 22:21:12

    Ο Αντώνης Σαμαράς ένα λάθος έκανε .
    Που αμέσως μετά τον κινηματικό τρόπο εκλογής του δεν τόλμησε το μεγάλο βήμα.
    Την υπέρβαση δηλαδή της νωθρής , εξαρτημένης και απαξιωμένης ΝΔ .
    Νέο όνομα ,νέα πρόσωπα , νέο όραμα- κάλεσμα σε όλους τους Ελληνες πατριώτες δεξιά και αριστερά.
    Οι ισορροπίες που επέλεξε να κρατήσει σε τι ακριβώς βοήθησαν τον ίδιο και την πατρίδα;
    Μόνο βάρος αποτελούν.
    Η πλειοψηφία των παλαιών δήθεν στελεχών που τον περιτριγυρίζουν είναι κομμάτι του προβλήματος και όχι της επίλυσης του.
    Είναι συμπλήρωμα του συστήματος ΠΑΣΟΚ - ΔΙΑΠΛΟΚΗ -ΥΠΟΤΕΛΕΙΑ και
    όχι της υπέρβασης του.
    Υπάρχουν για να τον κονταίνουν και όχι για να τον αναδεικνύουν.
    Αντώνη ακόμη δεν είναι αργά.

    • Theo avatar
      Theo @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 13/03/2011 22:51:52

      συμφωνω σε ολα

      Μονο δεν ξερω αν εχει πλεον χρονο

      θα ηθελα πολυ να πιστεψω οτι ακομη μπορει

      αλλα μαλλον ΟΧΙ

  11. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 13/03/2011 22:22:33

    Το πρώτο σοβαρό crash-test, μετά τον ανασχηματισμό στο κόμμα μας, ήταν τούτο το διήμερο με τη σύνοδο στις Βρυξέλλες.

    Τώρα λοιπόν καταλαβαίνετε γιατί το κόμμα είναι σε ποσοστά ΣΥΡΙΖΑ (την εποχή που ανέλαβε ο Τσίπρας)...

    • factorx avatar
      factorx @ SPYROS T. 13/03/2011 22:32:19

      Σπύρο, είσαι πολύ μακρυά απο την Ελλάδα για να παίρνεις χαμπάρι τι γίνεται. Για ποια ποσοστά λες; Του Παπαχελά; Η μήπως έχεις τίποτα δικά σου;

      Και για όσους δεν έχουν καταλάβει ακόμα: Ο Γιωργάκης απέτυχε κι αυτό το ομολογεί η ίδια η Τρόικα (δείτε το προηγούμενο δημοσίευμα με το non paper). Όλοι λοιπόν έχουν πέσει πάνω στον Σαμαρά για να συγκυβερνήσει και να τους σώσει.
      Κι αυτός είπε πάλι όχι με την σημερινή δήλωση. Για να διαβάζετε πίσω από τις γραμμές

      • SPYROS T. avatar
        SPYROS T. @ factorx 13/03/2011 22:36:06

        Βρε Φάκτορα.

        Τί να σου πω... Έβαλα NOVA παράνομα στο Εξωτερικό (πήρα το receiver από την Ελλάδα) για να βλέπω τι λένε οι έρμες οι ειδήσεις.

        Πάντως βλέπεις κι εσύ οτι είναι πάρα πολλά τα κακώς κείμενα στο κόμμα.

        Όλοι ΝΔ είμαστε.

        Ίσα-ίσα εσύ που έχεις έρεισμα να τα φωνάζεις και να τα αναδεικνύεις και να μην τα ωραιοποιείς μπας και αλλάξουν...

        Σέ παρακαλώ δεν αντέχω άλλο το ΠΑΣΟΚ

      • αχ κουλα!! avatar
        αχ κουλα!! @ factorx 13/03/2011 23:06:51

        το εμπεδωσαμε Φακτορα.

        Ο Σαμαρας ειπε σημερα οχι
        και ο Σταικουρας χθες ειπε, και γιατι οχι?

        γιατι δεν του πηρε το κεφαλι?
        να θυσιασει και εναν μηπως και φοβηθουν οι αλλοι δοσιλογοι στο κομμα

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ factorx 14/03/2011 00:03:31

        Φακτορα

        Συμφωνώ απολύτως.

        Ελπίζω να αντέξει μέχρι το τέλος έτσι.

        Δέν παύει η ανάγκη όμως να γίνει πιό συγκεκριμένος και σαφής.

        Μερικά βιντεάκια όπως εκείνο στην ΔΕΘ (με αντιπαράθεση των θέσεων της ΝΔ) θα έφερναν το τελειωτικό χτύπημα σε όλη αυτη την βρωμιά.

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 13/03/2011 22:32:32

    Ο «λεφτά υπάρχουν», πανηγυρίζει γιά την άθλια συμφωνία με της Mέρκελ το 4ο (οικονομικό) ράϊχ, το οποίο, γιά την μείωση του επιτοκίου κατά 1% και γιά να «γλυτώσει» η Ελλάδα €6 Δις, ρητά του επιβάλλει να εκποιήσει Ελληνική Δημόσια Περιουσία, αξίας €50 Δις!!!

    Γιά να μειωθεί το χρέος, στα €300 Δις, λέει. Ομως, ΟΥΤΕ αυτό το χρέος των €300 Δις θα είναι διαχειρήσιμο, ενώ, η απαξιωμένη Ελλάδα θα έχει ήδη ξεπουληθεί, άνευ λόγου και αιτίας, αντί πινακίου φακής.

    Εστ’ Ημαρ
    Οτε Φοίβος
    Πάλιν
    Ελεύσεται
    Και ες’ αεί
    Έσεται!

    Ο καιρός γαρ εγγύς..

  13. karamanlikos avatar
    karamanlikos 13/03/2011 22:45:31

    Όσο και να θέλει κανείς να ασκήσει κριτική στο Σαμαρά, δεν μπορεί να αντέξει μπροστά στην απλότητα, την καθαρότητα και την ακρίβεια των επισημάνσεων και των επιχειρημάτων που περιέχουν ΟΛΕΣ οι τοποθετήσεις του!
    ε
    Σπάνιο χάρισμα για Έλληνα εν δυνάμει πρωθυπουργό!
    Αρκεί να δοθεί η δυνατότητα στον Έλληνα να δει ποιός είναι πίσω από τον "επιφανειούχο"! Γιατί οι πασόκοι μετά την προσφορά τους να κάνουν το 14ο ΜΙΣΘΟ επίδομα συνεχίζουν ακάθεκτοι να επιβεβαιώνουν το Στρος Καν...
    Θα πουλάνε τις τουαλλέτες για να συνεχίσουμε να είμαστε στα σκ@τά!

  14. Ανοιξιάτικος avatar
    Ανοιξιάτικος 14/03/2011 10:49:32

    Ο κόσμος έχει θυμό με τα 5 1/2 χρόνια και αδιαφορεί ή δεν θέλει να ακούσει... Αντώνη δυνάμωσε τη φωνή σου...

  15. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 14/03/2011 16:31:05

    Στον ημερήσιο τύπο του Σαββάτου γράφτηκε ότι κατά την κ. Μέρκελ για να ενδώσει στις προτάσεις της Ελληνικής Κυβέρνησης ζήτησε πρόσθετα μέτρα κατά το έγκλημα και τιμωρία.Λάθος στα καθ' υμάς, άλλος 'εκανε το έγκλημα και την πληρώνουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.