#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2014 17:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: η ΝΔ θα είναι πρώτο κόμμα στις Ευρωεκλογές



Την πεποίθησή του ότι η Νέα Δημοκρατία θα είναι πρώτο κόμμα στις ευρωεκλογές εξέφρασε ο Αντώνης Σαμαράς κατά τη διάρκεια της συνέντευξης τύπου που είχε από κοινού με τον Μάρτιν Σουλτς. Ο πρωθυπουργός, ερωτώμενος για το αν θα γίνουν πρόωρες εκλογές τόνισε ότι θα κάνει κάθε προσπάθεια ώστε οι κάλπες να στηθούν το 2016.

«Η χώρα μου πόνεσε, είναι ακόμα τραυματισμένη, αντιμετωπίζει την κοινωνική συνοχή ως κυρίαρχο πρόβλημά της, έχασε βιοτικό επίπεδο που δεν έχει χάσει κανένας λαός από τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο έως σήμερα, αλλά στέκεται στα πόδια της», είπε ο κ. Σαμαράς.

Ερωτηθείς για την επίδραση των πολιτικών της τρόικας και το ενδεχόμενο αποχώρησης ή παραμονής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου στο ελληνικό πρόγραμμα, ο κ. Σαμαράς απάντησε:

«Είμαστε εκείνοι που αντέδρασαν από την αρχή σε κάποια σημεία που είχαν να κάνουν με την ανάπτυξη στον σχεδιασμό του α΄προγράμματος. Αργότερα, το ίδιο το ΔΝΤ, ομολόγησε το λάθος των πολλαπλασιαστών», πρόσθεσε ο κ. Σαμαράς παραδεχόμενος ότι υπάρχουν ακόμη εκκρεμότητες στις διαρθρωτικές αλλαγές.

Όσον αφορά στη συνέχιση ή όχι της παρουσίας του ΔΝΤ στο ελληνικό πρόγραμμα, ο πρωθυπουργός απάντησε:

«Στο κατά πόσον θα πρέπει το ΔΝΤ να υπάρχει ή όχι ως εταίρος στο ελληνικό πρόγραμμα, αυτό είναι ένα θέμα που απαιτεί πολλή μεγάλη συζήτηση, ίσως έχει αρχίσει, ίσως πρέπει να αρχίσει, είναι ένα θέμα που πρέπει να το δει και το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο».

Ο κ. Σαμαράς παραδέχθηκε επίσης την αργή εκκίνηση στο πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων, δεσμευόμενος ότι η Ελλάδα θα κάνει τα πάντα ώστε και στον τομέα αυτό το πρόγραμμα να «αποδώσει καρπούς».

Ο κ. Σαμαράς ρωτήθηκε επίσης για το ενδεχόμενο προσφυγής σε εθνικές εκλογές σε περίπτωση που το δημοσκοπικό προβάδισμα του ΣΥΡΙΖΑ αποτυπωθεί στις κάλπες των ευρωεκλογών.

Η απάντησή του ήταν η εξής: «Θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι δεν θα είμαστε δεύτερο κόμμα. Θα κερδίσουμε τις ευρωεκλογές. Έχω εμπιστοσύνη στον ελληνικό λαό. Ο ελληνικός λαός δεν αμφιβάλλει για το εάν θέλει την Ευρώπη ή όχι, αλλά για το ποια Ευρώπη θέλουμε.

Οι Έλληνες δεν θέλουν αβεβαιότητες τύπου Grexit, η αντιπολίτευση δεν δίνει καμία εναλλακτική ούτε για το παρών ούτε για το μέλλον. Οδεύει πάνω σε μία λεπτή γραμμή μεταξύ απροκάλυπτου λαϊκισμού και συγκαλυμμένου εξτρεμισμού. Θέλουν να δημιουργήσουν φόβο. Και θέλω να τονίσω επίσης ότι η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού δεν θέλει να υπάρξουν πρόωρες εκλογές», είπε ο κ. Σαμαράς που χαρακτήρισε την συναινετική εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας σταθμό για την ολοκλήρωση της τετραετίας, προειδοποιώντας πως όποιος «από κει και πέρα προκαλέσει εκλογές, ας αναλάβει τις ευθύνες του».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 15/01/2014 16:17:20

    ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΗ ΤΗΣ Α.Ο.Ζ. Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΠΡΟΕΔΡΙΑΣ.Η ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΜΨΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΛΕΟΝΤΑΡΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΠΡΟ ΤΕΤΕΛΕΣΜΕΝΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ.

  2. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 15/01/2014 16:22:16

    ΣΩΣΤΗ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΣΥΝΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ

  3. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 15/01/2014 20:11:59

    Είπε πως η ΝΔ δεν θα είναι δεύτερο κόμμα.

    Αυτό επιδέχεται και άλλη ερμηνεία!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΣΤΕΛΙΟΣ 15/01/2014 21:44:12

      "Θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι δεν θα είμαστε δεύτερο κόμμα. Θα κερδίσουμε τις ευρωεκλογές"

      Πες μας ποια είναι η άλλη ερμηνεία ΑΦΟΥ διαβάσεις και την επόμενη φράση του...

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Γεώργιος Τ. 16/01/2014 10:05:15

        Είναι προφανές τι ενοούσε ,αλλα λιγο χιούμορ ,ιδιαίτερα σε δύσκολες στιγμές, δε βλάπτει.

    • ωρε μανα μου avatar
      ωρε μανα μου @ ΣΤΕΛΙΟΣ 16/01/2014 09:41:18

      ++++++++++++++++++

  4. ΛΥΚΟΡΝΙΟ avatar
    ΛΥΚΟΡΝΙΟ 15/01/2014 20:32:26

    Για την οριοθέτηση της ΑΟΖ ωραία τα λέτε αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι μόνο ευρωπαϊκό θέμα, το ενδιαφέρον εκτείνεται και πέραν του ατλαντικού. Την Τουρκία την είχαμε και την έχουμε γραμμένη.

  5. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 15/01/2014 21:07:15

    Αν η βούληση Σαμαρά για κάθαρση και αποπομπή είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και γίνει εντός 100 ημερών χωρίς εκπτώσεις ,τότε θα γίνει ο κορυφαίος Ελληνας . Αν όχι ......τότε κλάφτε. & -

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΠΕΛΙΑΣ 15/01/2014 21:24:42

      Δυστυχέστατα ,αν και τώρα φαίνεται πως για πρώτη φορά πάει να γίνει κάτι ,τώρα πιά ο κόσμος το θεωρεί προεκλογικό θέατρο...

      • CHRIS avatar
        CHRIS @ ΣΤΕΛΙΟΣ 16/01/2014 00:29:26

        Όταν ο Στούρνος καλύπτει εμπλεκόμενους (λέγε με Αναστασία Σακελλαρίου) τότε τι περιμένει να κάνει ο κόσμος; Τη χώρα αυτή την κυβερνούν άραγε οι ζαρτιέρες;

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ CHRIS 16/01/2014 10:30:49

          Ε μα ,οι κομματικοί , δε μας κάνουν, οι τεχνοκράτες ,δε μας κάνουν, ποιός πρέπει να αναλάβει την οικονομία , ο Σκουρλέτης?

          Το τελικά θέμα δεν είναι οι υπαλληλοι. Το θέμα είναι τα μεγάλα αφεντικά που είναι απο πίσω.

  6. dim avatar
    dim 16/01/2014 01:44:15

    Ένα έχω μόνο να πω. Όταν ο ένας (Σαμαράς) μιλάει Ελληνικά σε μια τόσο σημαντική και συμβολική στιγμή, κάνοντας το από αγάπη για τη Πατρίδα, και έχοντας αποδείξει ότι μιλάει άπταιστα αγγλικά, ενώ ο άλλος (Τσίπρας) μιλάει Ελληνικά γιατί απλά γίνεται ρεζίλι όταν μιλάει αγγλικά, και την έχει χε...νη τη Πατρίδα (για αυτόν πατρίδα είναι το σύνολο αυτών που κατοικούν εντός των ορίων (που και αυτά παίζονται ποια είναι...), είτε είναι λαθρό είτε Έλληνες, αυτό λίγη σημασία έχει για τους Συριζαίους)…. ε, τότε, δε νομίζω ότι (θα έπρεπε να) υπάρχει συζήτηση για το ποιος πρέπει να είναι πρώτο κόμμα (εκτός κι αν τελικά στην Ελλάδα οι παρτάκηδες και ατομιστές, θιασώτες του «να περνάμε εμεις και τώρα κάλα, και στα @@@ για τους άλλους, ακόμα για τις επόμενες γενιές», είναι περισσότεροι από τους αληθινούς πατριώτες….

    • manos avatar