#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/11/2011 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: η ΝΔ δεν θα γίνει μέρος του προβλήματος



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, Αντώνης Σαμαράς, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Πολλοί φαίνεται ότι θα το ήθελαν, αλλά η Νέα Δημοκρατία δεν θα γίνει μέρος του προβλήματος. Εμείς είμαστε βαθιά προσηλωμένοι στο Σύνταγμα. Την πρωτοβουλία για την πρόταση για νέο Πρωθυπουργό την έχει η κυβερνητική πλειοψηφία.

Εμένα το πρόβλημά μου δεν είναι τα πρόσωπα. Το πρόβλημά μου είναι να ξεμπλοκάρει, επιτέλους, η 6η δόση, η δανειακή σύμβαση, να αποκτήσει ο τόπος κυβέρνηση, ιδιαίτερα σε αυτή την ώρα των διεθνών κρίσιμων στιγμών. Και, δυστυχώς, των αναταράξεων που περνούν οι διεθνείς αγορές, ώστε να φτάσουμε σε αυτό που είναι το μεγάλο ποθούμενο όλων των Ελλήνων και δικό μας:  

Τις εκλογές, για να μπορέσει, επιτέλους, να μιλήσει ο μόνος που δικαιούται να μιλήσει και που ζητούμε να μιλήσει, που είναι ο ελληνικός λαός».

Η κατάσταση εξελίσσεται λοιπόν σε θρίλερ για γερά νεύρα.

Η κατάσταση εξελίσσεται λοιπόν σε θρίλερ για γερά νεύρα.

Κατά την γνώμη μας γίνεται το εξής: η ΝΔ θέλει μια κυβέρνηση να υπογράψει την συμφωνία και να κάνεις εκλογές. Τίποτα άλλο.

Από την άλλη πλευρά προτείνουν τον Παπαδήμο που λέει θέλω να είμαι ισχυρός πρωθυπουργός, βάζει όρους να κάνει κι άλλα και ζητάει κι από πάνω να παραμείνει και πέραν  της 19ης Φεβρουαρίου. Και δεν τον θέλουν ο Βενιζέλος και άλλοι.

Ή προτείνουν άλλα πρόσωπα όπως τον Κακλαμάνη ή τον Πετσάλνικο που είτε δεν τους θέλουν είτε οι σύντροφοί τους στο ΠΑΣΟΚ, είτε η διαπλοκή

Η ΝΔ τους απαντά , "δεν διαφωνώ με κανένα πρόσωπο, είναι δικό σας θέμα, αλλά θα συμφωνήσετε κι εσείς με την πολιτική μου.

Με άλλα λόγια ο Σαμαράς τους πετάει συνέχεια το μπαλάκι, βγάζει τον εαυτό του από το κάδρο και παρακολουθεί το ΠΑΣΟΚ να διαλύεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mez avatar
    mez 09/11/2011 20:50:57

    Σατανικό

  2. Θεμιστοκλής Ελευθεριάδης avatar
    Θεμιστοκλής Ελευθεριάδης 09/11/2011 21:00:14

    Αγαπητοί συναναγνώστες,
    εδώ και 4 ημέρες τα κατα τεκμήριο καλύτερα, μεγαλύτερα, πιο οξυδερκή πολιτικά μυαλά της χώρας διαβουλεύονται για να βρούν τον καταλληλότερο πρωθυπουργό.
    Η μέχρι τώρα αποτυχία του εγχειρήματος σημαίνει ένα απο τα δύο (ή και τα δύο):
    1. είναι όλοι στόκοι
    2. ο ΓΑΠ ήταν και είναι ο καλύτερος για αυτήν την δουλειά.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/11/2011 21:00:32

    Τι πρόβλημα έχουν οι Χατζηδάκης, Άρης, Κούλης και λοιπά αγόρια με τον Πετσάλνικο; δεν ξέρουν ότι πρέπει να κρατούν το στοματάκι τους κλειστό από τη στιγμή που ο Πρόεδρος λέει ότι δεν έχει θέμα με το ''ποιος'' θα είναι Πρωθυπουργός; (αν αληθεύουν τα ρεπορτάζ που άκουσα στην τηλεόραση )..
    ΥΓ: ''Αυτοί θα διαλυθούν μόνοι τους'' είπε ένας φίλος πριν λίγες μέρες όταν ρωτήθηκε για το πότε θα γίνουν εκλογές...θα δικαιωθεί άραγε;

    • Σωτήρης Παπαδημητρίου avatar
      Σωτήρης Παπαδημητρίου @ ΕΥΑ 09/11/2011 22:52:10

      Εύα το πρόβλημα δεν είναι μόνον αυτοί που μιλούν, είναι ότι ξαφνικά ο Πρόεδρος έπαθε μπλακ αουτ. Τι το σέρνει το πράγμα; Ας πει καθαρά τι θέλει. Είναι όμως δυνατόν να αποδεχθούμε λύση Πετσάλνικου; Ας αφήναμε τον ΓΑΠ να ξεφτιλιζόταν και να τελειώναμε με το ΠΑΣΟΚ. Με τη τακτική που ακολουθεί ο Σαμαράς θα μπει μαζί με τον ΓΑΠ στο νεκροτομείο.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Σωτήρης Παπαδημητρίου 09/11/2011 23:47:27

        Δε θέλω με τίποτα να φανταστώ ότι ο Γαπ θα παρασύρει τον Πρόεδρο..με τίποτα όμως...περιμένουμε.. νομίζω ότι το πιο σημαντικό τώρα είναι το πώς θα αντιμετωπιστούν οι απαιτήσεις Παπαδήμου...

      • anideos avatar
        anideos @ Σωτήρης Παπαδημητρίου 10/11/2011 02:25:50

        ''...ώστε να φτάσουμε σε αυτό που είναι το μεγάλο ποθούμενο όλων των Ελλήνων και δικό μας: Τις εκλογές, για να μπορέσει, επιτέλους, να μιλήσει ο μόνος που δικαιούται να μιλήσει και που ζητούμε να μιλήσει, που είναι ο ελληνικός λαός».
        Αυτο το διαβασες αν οχι πρεπει να υποθεσω οτι οτι εχει παθει "μεγαλο" μπλακ αουτ η οθονη σου.

  4. dsv avatar
    dsv 09/11/2011 21:05:56

    Τι εγινε με τον ρεπορτερ της ΕΡΤ ρε παιδια?

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/11/2011 21:08:52

    Ας γνωρίζουν όμως στη ΝΔ ότι η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου τους έχει βάλει και αυτούς στο ίδιο τσουβάλι με αυτό το κωμικό αλισβερίσι από την Παρασκευή. Αισίως κλείνει μία εβδομάδα...
    Θα αυτοκαταστραφεί η ΝΔ προτού καν κυβερνήσει...
    Όσο για την επιλογή Πετσάλνικου, ας μην το σχολιάσω...

  6. THOMAS avatar
    THOMAS 09/11/2011 21:09:30

    Τέτοια δήλωση μόνον ο ΣΑΜΑΡΑΣ μπορούσε να κάνει . Μπράβο πρόεδρε ......

  7. Y. avatar
    Y. 09/11/2011 21:13:26

    Η εκδίκηση του Μπένυ...χαχαχα

  8. Gas Bailey avatar
    Gas Bailey 09/11/2011 21:21:41

    Καραντζαφέρης-MEGA-skai-το κορίτσι: Παπαδήμος ή ΘΑΝΑΤΟΣ

    • intruder avatar
      intruder @ Gas Bailey 09/11/2011 21:28:42

      Ετσι.Τον θελουν οπωσδηποτε.

  9. irida avatar
    irida 09/11/2011 21:23:19

    Κάποιοι κονομάνε αυτές τις μέρες στις πλάτες μας!!

  10. ΜΠ avatar
    ΜΠ 09/11/2011 21:36:11

    Η εξελίξεις αυτές είναι ενδεικτικές της κακοφορμισμένης και σάπιας κατάστασης που επικρατεί στους κύκλους της διαπλοκής που προσπαθούν την ύστατη στιγμή να υφαρπάξουν την τελευταία ευκαιρία που έχει ο Ελληνικός λαός, τις εκλογές. Η διαπλοκή βουλιάζει και αρπάζεται από την κατεστραμμένη κυβέρνηση και μαζί θα πάνε στον πάτο. Είναι τραγικό για τη χώρα αυτό που συμβαίνει και η Ν.Δ δεν πρόκειται να συμμετάσχει σε αυτό. Η άμεση προσφυγή στην κάλπη είναι η μόνη νέμεσις. Κοντεύει η ώρα, Α.Σ είσαι ο επόμενος πρωθυπουργός.

  11. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 09/11/2011 21:41:46

    ΧΑΣΑΠΟΠΟΥΛΟΣ MEGA: Στο Μαξίμου λένε ότι ο Γ. Παπανδρέου πρότεινε στον Α. Σαμαρά τον Λ. Παπαδήμο και ο Α. Σαμαράς τον απέρριψε, γιατί είναι τραπεζίτης. Λένε ότι η πρόταση Βενιζέλου απορρίφθηκε από τον Α. Σαμαρά, ενώ λένε ακόμα ότι ο Γ. Παπανδρέου πρότεινε τον Λ. Παπαδήμο για αντιπρόεδρο, αλλά και αυτή η πρόταση απορρίφθηκε από τον Α. Σαμαρά.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Αυτόνομος 09/11/2011 21:46:57

      Το ίδιο είπαν και στη ΝΕΤ

  12. ierofantis avatar
    ierofantis 09/11/2011 21:48:29

    Καλησπέρα,

    Ξεκινώ το σχόλιό μου με μια παραδοχή.

    Δεν γνωρίζω καθόλου τις κομματικές διεργασίες ούτε έχω εσωτερική ή άλλη πληροφόρηση. Με άλλα λόγια προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει από ανοικτές πηγές πληροφόρησης οι οποίες στη συντριπτική πλειοψηφία τους ελέγχονται και ως προς την εγκυρότητά τους.

    Την προηγούμενη εβδομάδα, ήμουν από αυτούς που είχα ενδοιασμούς ως προς την κίνηση Σαμαρά να δεχτεί την ψήφιση της δανειακής σύμβασης από μεταβατική βουλή.

    Εκτιμούσα ότι έμπαινε στο κάδρο. Είχα πει όμως ότι από τον τρόπο που θα διαχειριζόταν την εμπλοκή του αυτή και τον χρόνο που θα εκδηλώνονταν οι πολιτικοί του χειρισμοί, θα εξαρτώνταν εν πολλοίς και το πολιτικό μέλλον του.

    Πράγματι, από την ώρα εκείνη είδαμε έναν καταιγισμό πιέσεων εγχώριων και εξωχώριων παραγόντων που εδράζονταν βασικά σε δύο κατευθύνσεις, (α) να συναινέσει σε συγκυβέρνηση συνευθύνης με συμμετοχή πολιτικών προσώπων, με άδηλο χρόνο λήξης αυτής και με υπέρτερη αρμοδιότητα, αυτής της οποίας αρχικώς είχε αποφασιστεί στην συνάντηση της Κυριακής και (β) να συνυπογράψει ένα κείμενο αρχών και δεσμεύσεων ωσάν να ήταν κανένας κατάδικος ή εγκληματίας που τον ήλεγχε κάποια επιτροπεία αναφορικά με το ποιόν του χαρακτήρα του.

    Σύρθηκε και υπέκυψε σκέφτηκαν πολλοί.

    Είναι όμως έτσι;

    Θα σας πω τις εκτιμήσεις μου.

    Οι μέχρι τώρα κινήσεις έχουν τα εξής αποτελέσματα

    Στο εξωτερικό μέτωπο, απέδειξε ότι σε κρίσιμες ώρες σκέφτεται με γνώμονα το συμφέρον της χώρας και των φυσικών συμμάχων και εταίρων της. Θυσιάζει εν μέρει την ασφάλεια του αντιπολιτευτικού λόγου του και της σίγουρης εκλογικής του επικράτησης, αν αυτό εξυπηρετεί τα ευρύτερα συμφέροντα της χώρας. Δείχνει πολιτικός προσανατολισμένος στην Ευρώπη και στους στόχους της και σε αντίθεση με τον ΓΑΠ έτοιμος να μοιραστεί, ως μη όφειλε, μερίδιο ευθύνης. Αλλά μέχρι εκεί. Δεν δέχεται αμφισβητήσεις για τις προθέσεις του, δεν δέχεται νουθεσίες, δεν δέχεται πατρωνείες. Δεν είναι ΓΑΠ. Αποτέλεσμα τούτου, θα έχετε παρατηρήσει, ότι ο εξωτερικός παράγοντας μετά την χθεσινή κορύφωση πιέσεων, χαλάρωσε. Ξέρει ότι απέναντι έχει συνομιλητή που ξέρει μέχρι που θα πει ναι και που θα τα στηλώσει. Και αυτό, να γνωρίζετε είναι αρετή που εκτιμάται σε τέτοιο υψηλό επίπεδο και δείχνει στόφα έντιμου συνομιλητή. Ταυτόχρονα, χτίζοντας αυτό το προφίλ, αποδομεί το αντίστοιχο προφίλ ΓΑΠ. Αυτό που με τόσο μεγαλοσχημο κόπο είχε χτισει γύρω του, συνεπικουρούμενος και από τα ΜΜΕξαπάτησης ο παραιτημένος. Όλο και περισσότεροι ηγέτες στην Ευρώπη και αλλαχού μιλούν συχνότερα με υποτιμητικά σχόλια για τον Global Thinker.

    Στο εσωτερικό μέτωπο τώρα. Κέντημα. Αφού έβαλε τον ΓΑΠ την Κυριακή στην ουσία να παραιτηθεί ενώπιόν του και αφού έδωσε την αίσθηση ότι τάχαμου θα σύρονταν πίσω από τις εξελίξεις, άφησε την τακτική του να ξεδιπλωθεί. Γνωρίζοντας ότι με βάση το Σύνταγμα τις πρωτοβουλίες τις έχει ο Πρωθυπουργός και κυρίως η Κοινοβουλευτική Ομάδα ΠΑΣΟΚ που έχει άλλωστε και την πλειοψηφία, ακολούθησε μια παρελκυστική τακτική που είχε βασικά δύο σκέλη. Πρώτον να εξασφαλίσει ότι ο ίδιος και η παράταξη της ΝΔ θα μπούνε όσο το δυνατό λιγότερο στο κάδρο της νέας κυβέρνησης, υλοποιώντας την αρχική του θέση περί μεταβατικής κυβέρνησης περιορισμένου σκοπού και χρόνου και δεύτερον, να δημιουργήσει μια άνευ προηγουμένου αναστάστωση στο κυβερνητικό σχήμα προκαλώντας ουσιαστικά την τριχοτόμησή του σε Παπανδεϊκούς, Βενιζελικούς και Εκσυγχρονιστές που έβγαλαν τα μαχαίρια για τη νομή της εξουσίας στο νέο κυβερνητικό σχήμα με τα μάτια όχι στις εκλογές που ξέρουν ότι θα τις χάσουν πανυγηρικά αλλά στις εσωκομματικές εξελίξεις και στο παιχνίδι ισχύος για την επόμενη μέρα. Με στοχευμένη και μελετημένη παρέμβαση στα ΜΜΕ, που παρέλυαν τις πολλές και συχνά αντικρουόμενες ψευδοειδήσεις του Μαξίμου που αναπαρήγαγαν τα παπαγαλάκια του και με υλοποίηση της τακτικής, από μικρή και ευέλικτη ομάδα συνεργατών που πρακτικώς σφράγιζε τις διαρροές προς "καλοθελητές" και στο δικό του χώρο, έχει προκαλέσει σύγχυση στους κυβερνητικούς και παράκρουση στους υπέυθυνους και έγκυρους δημοσιογράφους μας. Αλλά το σημαντικότερο. Ξεσκεπάζει αργά μεν αλλά σταθερά στον κόσμο όλο αυτόν τον εσμό που επιχειρεί να κρατήσει ζωντανό ένα πολιτικό πτώμα που γαντζωμένο στην εξουσία δεν νοεί να αντιληφθεί ότι οι μέρες του είναι μετρημένες.

    Στην εξίσωση γνωρίσει τη λαγνεία της εξουσίας προς το πρόσωπο του ΓΑΠ. Εκμεταλλεύεται την ακόρεστη ανάγκη του παραιτημένου Πρωθυπουργού μας για δόξα και εξουσία και γνωρίζει ότι κάθε φορά που αφήνει τον ΓΑΠ να πάρει πρωτοβουλίες απλώς τα πράγματα γίνονται χειρότερα στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ. Οι φατρίες συγκρούονται αλλά και ο ΓΑΠ δεν θέλει να αφήσει τα κλειδιά του κόμματος. Αυτό έχει και μια άλλη συνέπεια. Καθιστά θνησιγεννή και ατελέσφορη και την νέα υποτίθεται κυβέρνηση. Διότι ανεξάρτητα από τον Πρωθυπουργό που θα υποδείξει η κυβερνητική πλειοψηφία, θα πρέπει να υπάρξουν και υπουργοί που θα εκτελέσουν το όποιο έστω και περιορισμένο κυβερνητικό έργο. Ποιοι θα είναι αυτοί, ενώ τους έχει τάξει ότι δεν συμμετέχει με πολιτικά πρόσωπα η ΝΔ; πώς θα συνεργαστούν, από ποιες φατριές θα προέρχονται και πως θα λειτουργήσουν εάν έχουν στο μυαλό τους περισσότερο την επανεκλογή παρά τη συγκυβέρνηση; Το σχήμα είναι μη λειτουργικό και το ξέρουν όλοι (στο εσωτερικό και κυρίως στο εξωτερικό) και από τώρα.

    Ο εγκλωβισμός είναι πλήρης.

    Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν ούτε αύριο καταλήξουν σε νέο πρωθυπουργό και κυβέρνηση. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν μέχρι το τέλος της εβδομάδας προκηρυχθούν εκλογές. Και δεν θα μου κάνει εντύπωση αν οι εκλογές τοποθετηθούν χρονικά μεταξύ 04 και 11 Δεκεμβρίου 2011. Εντός δηλαδή και των προθεσμιών της Ευρώπης για να ξεκαθαρίσει η ελληνική υπόθεση, ήδη από την ημέρα της Συνόδου των Καννών.

    Ας δούμε τις εξελίξεις των επομένων ημερών και ας μην προδικάζουμε εκ των προτέρων τίποτα...!

  13. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 09/11/2011 21:55:54

    Στελέχη της ΝΔ λένε ότι μόνο ένα πρόσωπο απέρριψε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Τον κ. Παναγιώτη Ρουμελιώτη, αντιπρόσωπο της Ελλάδας στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

    • ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
      ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ @ Αυτόνομος 09/11/2011 22:50:06

      Και πολύ καλά έκανε (αν όντως ειναι έτσι). Πώς είναι δυνατόν να δεχτεί για πρωθυπουργό έναν υπόδικο της υπόθεσης Κοσκωτά!
      ΔΙΑΒΑΣΤΕ:
      Σούρλας: Ο Π. Ρουμελιώτης είναι μέγιστο πολιτικό και ηθικό ολίσθημα
      http://www.tsantiri.gr/politiki/sourlas-o-p-roumeliotis-ine-megisto-politiko-ke-ithiko-olisthima.html

  14. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 09/11/2011 21:56:59

    Αντι αλλου σχολιου. Αποχωρηση απο τις συζητησεις τωρα. Τι αραγε συζητουν; Τον αφανισμο μας;;;

    Θεοδ. Κολοκορωνης προς Ιμπραημ οταν ο τελεταιος διεταξε την ερημωση της Μεσσηνιας το 1826 ( Τι θυμαμαι τετοιες ωρες......)

    «Όχι τα κλαριά να μας κόψεις, όχι τα δένδρα, όχι τα σπίτια που μας έκαψες, μήτε πέτρα απάνω στην πέτρα να μη μείνει, εμείς δεν προσκυνάμε. Μόνο ένας Έλληνας να μείνει, πάντα θα πολεμούμε. Και μην ελπίζεις πως τη γη μας θα την κάνεις δική σου, βγάλ’ το από το νου σου».

  15. of8almos avatar
    of8almos 09/11/2011 22:00:21

    Το ΠΑΣΟΚ διαλυόταν από την Παρασκευή και είπε να γίνει και η ΝΔ μέρος του προβλήματος. Και βγαίνει αντιστασιακός ο Καρατζαφέρης και η Ντόρα.
    Κοιτάξτε το σχόλιο του Λαζόπουλου στο χθεσινό και θα καταλάβετε τι παίζετε από τον τρελό, σύμφωνα με τον Σαρκοζί, Παπανδρέου

  16. Οδυσσεύς avatar
    Οδυσσεύς 09/11/2011 22:05:50

    Ειναι πλεον φως φαναρι οτι μας την εχουνε στημενη.
    Πριν που ολοι πανηγυριζαμε μιλησα για τους δημοσιογραφους της ΕΡΤ
    Κουλογλου βαξεβανης και σια...
    Βαλε τους διαπλεκομενους Βημα Νεα Εθνος κλπ μην γραφω ονοματα.....
    Βαλε τον ΛΑγΟΣ και τον βρωμικο ρολο του....
    Μιλαμε ΓΙΑ ΛΕΡΝΑΙΑ ΥΔΡΑ
    Οσα κεφαλια και να κοψεις φυτρωνουν συνεχεια...

    Αν παραιτηθηκε ο ΓΑΠ μονο οι ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΛΕΟΝ θα λυτρωσουν τον τοπο.
    Πρεπει ΤΩΡΑ να επιμεινουμε και να φανερωσουμε την ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΚΤΡΟΠΗ που λαμβανει χωρα απο το ανεκδιηγητο ψηφιστε με να παραιτηθω μεχρι σημερα

    Ο προεδρος της Δημοκρατια ο Παπουλιας τοσο ανδρεικελο ειναι?

    ΕΛΕΟΣ

    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΑΛΕΥΕΙ ΜΕ ΛΕΡΝΑΙΕΣ ΥΔΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Οδυσσεύς 09/11/2011 23:10:38

      Αγαπητέ χρησιμοποιείστε κάποιο άλλο νικ για να μην έχουμε παρεξηγήσεις αυτές τις ώρες...
      και γενικότερα ψυχραιμία...
      και εμπιστοσύνη...

  17. Monte avatar
    Monte 09/11/2011 22:08:57

    Στις 11 Νοεμβριου -δηλαδή μεθαύριο- λήγει η θητεία του Γεωργίου Ανδρέα Παπανδρέου, ως προέδρου του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Αν εκείνη την ημέρα ο ΓΑΠ είναι πρωθυπουργός τότε η θητεία του ανανεώνεται αυτομάτως. Αν δεν είναι, τότε μαζί της λήγει και η θητεία του ως πρόεδρου της Σοσιαλιστικής Διεθνούς και αναζητεί αντικείμενο απασχόλησης.

    Ιδού η Ρόδος στις ΑΥΡΙΑΝΕΣ ΚΑΙ ΕΣΧΑΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΟΗΜΟΝΕΣ διαπραγματεύσεις.

    Βρείτε πρωθυπουργό!

  18. BlueSky avatar
    BlueSky 09/11/2011 22:30:18

    Αντώνη κάντα όλα πουτ@ν@ και διέλυσε τους φαύλους!

  19. Loretta avatar
    Loretta 09/11/2011 22:45:02

    ...Σωστος ο Αντωνης...χειριζεται αψογα την κατασταση...εβαλε στο καδρο τον ΓΑΠ και τον Παππουλια...καιρος να καταλαβουν οτι τα αξιωματα που εχουν στα χερια τους πρεπει να τα αξιοποιουν προς οφελος της χωρας και οχι του κομματος που προερχονται.

  20. Κάποιος avatar
    Κάποιος 09/11/2011 22:48:05

    "Η ΝΔ τους απαντά , “δεν διαφωνώ με κανένα πρόσωπο, είναι δικό σας θέμα, αλλά θα συμφωνήσετε κι εσείς με την πολιτική μου."

    O Παπαδήμος εκτός που τους δύο όρους που είχε θέσει αρχικά ,δηλαδή επέκταση του βίου της μεταβατικής κυβέρνησης και συμμετοχή περισσοτέρων στελεχών της Νέας Δημοκρατίας στο εγχείρημα, θέτει εκ νέου ως προαπαιτούμενη την έγγραφη δέσμευση ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, όσον αφορά την δανειακή σύμβαση και τα μέτρα που θα ακολουθήσουν.

  21. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 09/11/2011 22:48:14

    καλα ειναι δυνατον να μην ενδιαφερει τη νου δου το προσωπο που θα ειναι αυριο πρωθυπουργος? και αφηνει στο πασοκ να διαλεξει οποιον θελει?
    καλα ειναι σοβαροι εκει στη συγγρου? και αμα βαλει το πασοκ για πρωθυπουργο π.χ τον ραγκουση που η νου δου ζητουσε να παραιτηθει θα δεχτει? ή τον κυριο παγκαλο? για σοβαρυτειτε λιγακι γιατι γτα πραγματα δε πανε καθολου καλα.

  22. Aggelos avatar
    Aggelos 09/11/2011 22:55:57

    παιζει επικινδυνα ο Αντωνης

    να δουμε .θα μας βγει σε καλο?

  23. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 09/11/2011 23:26:24

    Αυτό, όμως το, πριν την διατύπωση των όρων, "κύριο μέλημα" της υπογραφής της δανειακής σύμβασης, εμένα με προβληματίζει. Γιατί, αν είναι να βάλουμε μια "μεταβατική" κυβέρνηση να κάνει τη ζημιά και εμείς να δηλώνουμε αμέτοχοι, σημαίνει ότι δεν μας ενδιαφέρει η χώρα, αλλά η (έστω και σχεδόν άδεια) κουτάλα.

  24. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 10/11/2011 00:57:32

    Εύα ο Πρόεδρος δεν παρασύρεται!το έχει αποδείξει ως τώρα. αν είχε παρασυρθεί όλα θα είχαν λυθεί κατά τον τρόπο που θα θέλαν κάποιοι..

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΝΙΚΗ 10/11/2011 01:03:38

      Φυσικά και το έχει αποδείξει Νίκη μου, απλά απάντησα στο σχόλιο του κ. Παπαδημητρίου...είναι θέμα τακτικής πλέον κι ο Πρόεδρος έχει αποδείξει ότι είναι Παίκτης...

  25. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 10/11/2011 09:21:47

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, Ο ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ TRILATERAL !!!