#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/02/2012 12:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: ελληνικό το δίκαιο αναγκαστικής εκτέλεσης



Ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς έχει δηλώσει προς κάθε κατεύθυνση ότι το Δίκαιο Αναγκαστικής Εκτέλεσης που θα διέπει τα νέα ομόλογα μετά την ανταλλαγή πρέπει (η σημαντικότερη παράμετρος στο θέμα αυτό) πρέπει να είναι το ελληνικό.

Δηλαδή κάθε διαφορά που ενδεχομένως προκύψει μετά την ανταλλαγή, θα επιλύεται από ελληνικά δικαστήρια, σύμφωνα με το ελληνικό δίκαιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 03/02/2012 12:52:47

    άρχισε η αντεπίθεση!
    Μπράβο Προεδράρα μας!!!!!!

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ Ιοκαστη 03/02/2012 13:09:29

      MHN ΞEXNATE ΤΑ ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΑΣ .ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΔΕΧΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ 40 . ΑΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΑ ΗΤΑΝ Ο ΓΑΠ ΘΑ ΜΑΣ ΕΒΑΖΕ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ '' τι να κανουμε τωρα ,ειναι ισχυροτερος ο αντιπαλος ερχεται και χειμωνας , θα κανει παγωνια εκει στα βουνα της Ηπειρου ,δεν τους τα δινουμε ολα να τελειωνουμε ; Καλιο φτωχος και αξιοπρεπης και αφεντικο στο σπιτι μου παρα σε παλατι με νταβατζη που θα κοιμαται οποτε γουσταρει και οπως γουσταρει με την μητερα ''ΕΛΛΑΔΑ ''.

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ κωστας Α 03/02/2012 14:48:59

        Εξάλλου ο ίδιος είχε δηλώσει παλιότερα όντας υπουργός Εξωτερικών "Καλύτερα να χάσουμε μερικά μέτρα ελληνικής γης και να κοιμόμαστε ήσυχοι παρά..." αναφερόμενος βέβαια στις τουρκικές προκλήσεις.

        Από τότε ήταν "πατριώτης" το πουλάκι μου...

    • Γιάννης Δ. Κίνιας avatar
      Γιάννης Δ. Κίνιας @ Ιοκαστη 03/02/2012 13:34:49

      Ο Αντώνης Σαμαράς έχει αποδείξει, από το παρελθόν, ότι στα Εθνικά Θέματα, είναι και παραμένει, ανυποχώρητος και αταλάντευτος!! Ως νομικός και ως διαχρονικός φίλος του, νοιώθω απόλυτη ικανοποίηση, που, τελικά, αντιστεκόμενος στις Κοινοτικές πιέσεις, επέλεξε το ορθό, στέλνοντας στο "καλάθι των αχρήστων", τη φαεινή θέση των δανειστών μας, να ισχύσει, σε περίπτωση μη αποπληρωμής του χρέους, το Αγγλικό Δίκαιο...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Γιάννης Δ. Κίνιας 03/02/2012 17:45:09

        Αν έχεις μαζί του επικοινωνία πατριώτη να του πεις τα μπράβο μας και τις ευχές μας να του δώσει φώτιση ο Θεός και κουράγιο να κάνει ότι πρέπει για το συμφέρον του λαού και της χώρας του! Και υπόψιν: μόνο με Πούτιν κλείνεις συμφωνίες τίμιες! Οι υπόλοιποι θέλουν να σε ρίξουν...

  2. ΜΠ avatar
    ΜΠ 03/02/2012 13:00:53

    Επιτέλους! Ξεκαθαρίστηκε το θέμα !!!


    Πρόεδρε είσαι η μόνη μας ελπίδα, μην υποκύψεις σε εκβιασμούς και ψευτοδειλήματα.
    Το φούσκωμα της περηφάνιας που νιώθουμε μας δίνει άλλη ώθηση στις δυσκολίες που ζούμε, της περηφάνιας να είμαστε Έλληνες ελεύθεροι να αποφασίζουμε για το μέλλον μας.
    Εμπιστευόμαστε Αντώνη Σαμαρά.

  3. nick avatar
    nick 03/02/2012 13:03:18

    Μπράβο Πρόεδρε!!!

  4. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 03/02/2012 13:08:24

    Δηλ. θα αμφισβητήσουν τα ελληνικά δικαστήρια τις αποφάσεις των αγγλικών δικαστηρίων στο στάδιο της εκτέλεσης? Δύσκολο το βλέπω.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 03/02/2012 17:46:13

      Έχει ξαναγίνει! Διάβασε Ιστορία! Πότε μπόρεσε ξένο κράτος να κατάσχει περιουσιακά στοιχεία της Ελλάδας μας στις 3 πτωχεύσεις που έχουμε υποστεί;

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 03/02/2012 13:13:07

    Πω! πω!, και τωρα πως θα αντιμετωπισει την ....οργη του Γιωργακη και του ..Πρωθυπουργου μας!!!

  6. Στεργιος avatar
    Στεργιος 03/02/2012 13:14:52

    Κοντος ψαλμος αληλουϊα , λεει ο λαος μας και αυριο θα διξει και ο Σαμαρας το ποιον του.

  7. anarxikos avatar
    anarxikos 03/02/2012 13:19:12

    Για ποιον λόγο τα πανηγύρια; Οτι το δικαιο ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ (και όχι το δίκαιο έκδοσης) των ομολόγων θα είναι το δίκαιο του τόπου το λέει και ο Βενιζέλος.

    • avanti avatar
      avanti @ anarxikos 03/02/2012 14:28:10

      Σωστά τα λες, αλλά πρέπει με κάτι να πανηγυρίζει το πόπολο πριν την εκτέλεσή του.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ anarxikos 03/02/2012 15:01:28

      Τι λέτε τώρα anarxikos και Avanti, όταν δεν ξέρετε να μην μιλάτε. Το δίκαιο έκδοσης και αναγκαστικής εκτέλεσης είναι εξ ορισμού το ίδιο. Το θέμα μας είναι να μην υπάρχει περίπτωση κατάσχεσης περιουσίας του δημοσίου. Αυτό εξασφαλίζει η στάση του Σαμαρά.

      Μάλλον είστε χειροκροτητές του Βενιζέλου και πάτε να ξεγελάσετε τους αδιάβαστους για το Governing Law: British Law του αγαπημένου σας με τα χοντρά δάχτυλα που προαλείφεται για αρχηγός του 10% ΠΑΣΟκ και ο οποίος βάζει ιδέες σε διαφόρους για να μας πιέζουν για υπογραφές και άλλες ιστορίες μπας και βάλει στο κάδρο της απαξίας και τους υπολοίπους εκτός από τον εαυτό του.

      • anarxikos avatar
        anarxikos @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/02/2012 15:46:24

        Επειδή δεν μιλάω συνήθως χωρίς να ξέρω ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ.Το δίκαιο έκδοσης δεν είναι εξ'όρισμού το ίδιο με το δίκαιο εκτέλεσης.Εσυ όμως που προφανώς θα έχεις γράψει και κανα νομικό σύγγραμμα αν κρίνω με την βεβαιότητα με την οποία μιλάς μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις απο που πηγάζει η "βεβαιότητα" σου. Οσο για το θέμα κατάσχεσης αυτή είναι δύσκολη ακόμη και στο Αγγλικό Δίκαιο. Τα υπόλοιπα περι..."αγαπημένου" μου Βενιζέλου καλό αστείο.Για να σοβαρευτούμε βέβαια ΔΕΝ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΑΩ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ούτε ΕΓΩ είμαι που είπα ότι ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕΤΡΑ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ anarxikos 04/02/2012 01:10:46

          Δεν έχω γράψει σύγγραμμα εννοείται, αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην υπάρξει δυνατότητα ακούσιας κατάσχεσης δημόσιας περιουσίας. Αυτό το απαγορεύει το ελληνικό δίκαιο της αναγκαστικής εκτέλεσης και αυτό είναι το πιο σημαντικό

      • avanti avatar
        avanti @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/02/2012 16:10:54

        Εγώ προσωπικά θέλω να σου απαγορεύσω να λες ότι χειροκροτώ τον Βενιζέλο ή όποιον άλλο από το πασοκ γιατί μόνο και στο άκουσμα πετάω καντήλες και το εννοώ. Τώρα για το εάν θα διασφαλίσει τη χώρα η στάση του Σαμαρά μένει να το δούμε. ΄Αλλωστε η εμμονή των δανειστών για υπαγωγή στο Αγγλικό δίκαιο μόνο τυχαία δεν μπορεί να είναι, προφανώς τους εξασφαλίζει περισσότερο....

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ avanti 04/02/2012 01:49:42

          Το παίρνω πίσω για χειροκροτητές Βενιζέλου, αξιολόγησα λάθος τις προθέσεις σας. Το δίκαιο της αναγκαστικής εκτέλεσης είναι το μείζον. Δες παρακάτω αναλυτικό μου σχόλιο

  8. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 03/02/2012 13:51:28

    Εαν ο Σαμαρας τηρησει απαρεκλιτα και εως τελους αυτη την σταση, τοτε του αξιζουν συγχαρητηρια.

    • Δημήτρης Αθήνα avatar
      Δημήτρης Αθήνα @ Μ.Γ 04/02/2012 14:43:56

      Του "αξίζουν συγχαρητήρια" επειδή θα κάνει το αυτονόητο; Έλεος πλέον... Το να κάνει το αντίθετο είναι ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ, θα του πούμε και μπράβο αν δε μπει κι αυτός στη λίστα με τους Εφιάλτες; Αυτό λέγεται ξεπεσμός... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ να μην υπογράψει νέα δανειακή και βρετανικό δίκαιο ως ΕΛΛΗΝΕΣ!

  9. Γιώργος avatar
    Γιώργος 03/02/2012 13:51:42

    Ακριβώς όπως λέει και ο από πάνω. Το δίκαιο αναγκαστικής εκτέλεσης θα είναι ελληνικό. Αυτό θα ίσχυε έτσι κι αλλιώς για περιουσία εντός συνόρων. Το δίκαιο έκδοσης όμως; Το έκανε γαργάρα δυστυχώς. Άρα εγώ καταλαβαίνω, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι οι πιστωτές θα προσφεύγουν στα αγγλικά δικαστήρια πρώτα και μετά αν είναι για κατασχέσεις εντός Ελλάδας, θα μπορούν τα ελληνικά δικαστήρια, αν θέλουν, να πάνε κόντρα στις αποφάσεις των αγγλικών. Δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει κάτι τέτοιο. Μάλλον θα αντιδράσουν με τον ίδιο τρόπο που έκαναν και για τις γερμανικές αποζημιώσεις 70 χρόνια τώρα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Γιώργος 03/02/2012 15:09:50

      Λάθος κάνεις. Δίκαιο αναγκαστικής εκτέλεσης ισχύει και για δημόσια περιουσία του ελληνικού κράτους εκτός συνόρων της Ελλάδας. Αν μιλάς για την ιδιωτική περιουσία του ελληνικού κράτους εκτός συνόρων Ελλάδας τότε ναι. Αλλά την κατάσχεση της ιδιωτικής (και όχι της δημόσιας) περιουσίας την επιτρέπει ΚΑΙ το ελληνικό δίκαιο, ούτως ή άλλως. Αν δηλαδή σου χρωστάει το ελληνικό δημόσιο εσύ ο ίδιος μπορείς να κατάσχεις π.χ. το αυτοκίνητο του τάδε υπουργού. Μπορείς. Άσχετα αν δεν το κάνει κανείς, για άλλους πολιτικούς λόγους.

      Πόση είναι η ιδιωτική περιουσία του ελληνικού κράτους εκτός Ελλάδας; Μερικά κτήρια ίσως; Και πάλι όχι αυτά των πρεσβειών και προξενείων μας γιατί εκείνα θεωρούνται λόγω διπλωματικής ασυλίας και κατά πλάσμα δικαίου ότι είναι ελληνικό έδαφος. Μην είμαστε ολιγόπιστοι.

      Η Δημόσια περιουσία είναι ο θησαυρός που θέλουν τα τροϊκανά αρπακτικά. Ορυκτός πλούτος, δικαιώματα εκμετάλλευσης δημοσίων γαίων, εκτάσεων για παραγωγή ηλιακής ενέργειας, κοιτάσματα λιγνήτη και απόλυτος έλεγχος της παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος, πετρέλαια, φυσικό αέριο, αιγιαλοί, παραλίες, αεροδρόμια, σιδηρόδρομοι, εθνικές οδοί. Και από αυτήν με τη στάση του Σαμαρά θα πάρουν την κουρτίνα τρία.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/02/2012 15:11:00

        Διόρθωση πρότασης:

        Λάθος κάνεις. Δίκαιο αναγκαστικής εκτέλεσης ισχύει και για την ιδιωτική περιουσία του ελληνικού κράτους εκτός συνόρων της Ελλάδας.

      • kapetanios avatar
        kapetanios @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/02/2012 16:23:08

        μα η "δημόσια περιουσία" , αυτή δλδ που περιγράφετε στην τελευταία σας παράγραφο , θα είναι ιδιωτική (Α.Ε)
        Ίσως μάλιστα και τώρα που μιλάμε μέρος της να έχει ήδη χαρακτηριστεί ως "ιδιωτική περιουσία" ( πχ αεροδρόμια, εθνικές οδοί , σιδηρόδρομοι και πάει λέγοντας)
        http://www.hradf.com/gr/the-fund

        (και όσο θα περνά ο καιρός τόσο περισσότερο δυσδιάκριτη θα γίνεται η διαφορά των ορισμών «ιδιωτική περιουσία του δημοσίου» και «δημόσια περιουσία»... )

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ kapetanios 04/02/2012 01:14:24

          Ναι αλλά το τί θα γίνει ιδιοκτησία του περιβόητου ταμείου είναι στο χέρι μας όχι στη βούληση των δανειστών. Με το αγγλικό δίκαιο δίκαιο δεν θα είχαμε δυνατότητα αντίδρασης σε μια ενδεχόμενη κατάσχεση κάποιου κοιτάσματος πετρελαίου για παράδειγμα

  10. unfair avatar
    unfair 03/02/2012 14:14:22

    Η στάση του Σαμαρά κ αυτονόητη κ πατριωτική είναι!
    Όμως, υπάρχουν 2 θεματάκια,
    το δίκαιο αναγκαστικής εκτέλεσης, είναι το ίδιο με το δίκαιο έκδοσης;
    αναφέρεται μόνον στα ανταλλάξιμα ομόλογα του PSI+? Ή κ στο νέο "διακρατικό" δάνειο;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ unfair 03/02/2012 15:18:17

      Είναι δίλημμα άνευ σημασίας. Το θέμα είναι η αναγκαστική εκτέλεση. Βρετανικό δίκαιο σημαίνει παραίτηση από την εθνική ασυλία και δυνατότητα στον δανειστή να κατάσχει χωρίς την άδεια των ελληνικών δικαστηρίων ο,τιδήποτε από την ιδιωτική και δημόσια περιουσία του ελληνικού κράτους. Η πράξη της κατάσχεσης υπάγεται νομικά στις νομικές ενέργειες που ονομάζουμε με τον όρο αναγκαστική εκτέλεση. Δεν έχει σχέση με την έκδοση. Αν ίσχυε το αγγλικό δίκαιο τότε σε περίπτωση που π.χ. ένας που έχει στην κατοχή του 1 δις ευρώ σε ομόλογα και δεν μπορούσαμε να εξυπηρετήσουμε την πληρωμή τους στις ταχθείσες προθεσμίες και με τα δεδομένα επιτόκια, αυτός θα μπορούσε να κάνει κατάσχεση μέχρι του ποσού του 1 δις συν τους τόκους υπερημερίας στο προϊόν της εξόρυξης πετρελαίου όταν αυτή ξεκινήσει.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/02/2012 15:20:56

        Δηλαδή το μείζον είναι το δίκαιο της αναγκαστικής εκτέλεσης να είναι Ελληνικό. Και οποιαδήποτε διαφορά ανακύψει μετά την ανταλλαγή των ομολόγων και τη δανειακή σύμβαση να είναι αρμοδιότητα ελληνικών δικαστηρίων. Και αυτό το εγγυάται ο Σαμαράς. Διαβάστε προσεκτικά ό,τι γράφει στο άρθρο.

        • unfair avatar
          unfair @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/02/2012 16:08:03

          σας ευχαριστώ για τις επισημάνσεις αξιότιμε ΜΑΝΩΛΗΣ Μ.,
          καθώς διάβασα το άρθρο, το πρώτο που είπα, ήταν για την σωστή στάση του Σαμαρά! όμως, εξέφρασα τις επιφυλάξεις μου, καθώς θεωρώ πως το ΣΥΝΟΛΟ των υποχρεώσεων [ομόλογα κ διακρατικά] που έχει η Ελλάδα, πρέπει εξ ολοκλήρου να διέπεται από το ελληνικό δίκαιο, καθώς αν είναι μερικώς, δεν θα έχουμε την "ευχέρεια" να "ξανακουρέψουμε" τις υποχρεώσεις μας, παρά μόνον να εμποδίσουμε την "αρπαγή" της περιουσίας μας [ιδιωτικής ή δημόσιας]. Αν έχετε την καλοσύνη, να σχολιάσετε το σχόλιο μου, θα σας ήμουν υπόχρεος. ευχαριστώ εκ προτέρων.

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ unfair 04/02/2012 01:46:58

            Ενδεχομένως να έχετε δίκιο στο ότι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα αν το νομικό καθεστώς των νέων ομολόγων δεν επιτρέπει την μετατροπή τους σε δραχμικά σε περίπτωση που γυρίσουμε στο εθνικό νόμισμα. Δηλαδή να έχουμε γυρίσει σε δραχμές και να χρωστάμε σε ευρώ τα ομόλογα χωρίς να μπορούμε να επωφεληθούμε από την συμπαροματούσα υποτίμηση του εθνικού νομίσματος. Αυτό δείχνει ότι πρέπει να μείνουμε στο ευρώ. Αν επιμείνουμε να εκδοθούν τα νέα ομόλογα με νομικό καθεστώς που επιτρέπει την μετατροπή τους σε δραχμικά θα μας κατηγορήσουν ότι δεν θέλουμε να παραμείνουμε στο ευρώ και αυτό δεν φαίνεται να αποτελεί επιλογή προς συζήτηση επί του παρόντος τουλάχιστον.

            Ακόμα κι έτσι όμως αν το δίκαιο της αναγκαστικής εκτέλεσης είναι ελληνικό, το να χρωστάμε σε ευρώ δεν μας εμποδίζει να προβούμε σε μονομερές κούρεμα στο μέλλον αν έχουμε αδυναμία να εξυπηρετήσουμε τα χρέη μας. Αυτό δεν μπορεί κανείς να μας το απαγορεύσει. Είναι σαν να λες ότι ένας έμπορος μπορεί να υποχρεωθεί από τους δανειστές του να μην κηρύξει ποτέ μια έστω και πρόσκαιρη στάση πληρωμών. Μπορεί; Φυσικά όχι. Αυτό το ξέρουν οι πιστωτές και είναι ένα ρίσκο που πάντα μπορούν να αναλάβουν. Γί αυτό τους τοκογλυφικά σκεπτόμενους τωρινούς δανειστές μας τους καίει κυρίως το δίκαιο της αναγκαστικής εκτέλεσης ώστε σε περίπτωση που δεν τους πληρώσουμε να μπορούν να κατάσχουν αντίστοιχο μέρος της ελληνικής δημόσιας περιουσίας παρά το μονομερές κούρεμα που μπορεί να κάνουμε ή και την πλήρη αναστολή πληρωμών. Αυτό το επιτρέπει μόνο το βρετανικό δίκαιο της αναγκαστικής εκτέλεσης. Το ελληνικό ΟΧΙ.

            Αυτό που είπε ο Σαμαράς λοιπόν αφενός θωρακίζει την Ελλάδα έναντι των αρπακτικών και φανερώνει την επιλογή του αλλά και το ρίσκο να παλέψει να παραμείνουμε στο ευρώ και να αναπτυχθούμε μέσα σ´ αυτό.

            Το ερώτημα είμαστε μαζί του; Ή προτιμάμε την συριζαία ρητορική Τσίπρα για επιστροφή στη δραχμή άμεσα; Εδώ δοκιμάζεται η ευρωπαική προοπτική της πατρίδας μας. Ελπίζω να βοήθησα

          • unfair avatar
            unfair @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/02/2012 10:05:04

            η επιφύλαξη μου είναι πως με την εμπλοκή του αγγλικού δικαίου, νομιμοποιείται το χρέος [οι υποχρεώσεις σε ευρώ] που θα έχουν στα χέρια τους οι δανειστές [με ΟΛΑ τα συνεπακόλουθα εσαεί!] έστω κ αν εμείς μόνον με το ελληνικό δίκαιο αναγκαστικής εκτέλεσης, θα μπορούμε να καθυστερήσουμε την πληρωμή [που όμως το χρέος θα αυξάνει, μιας κ η μονομερή ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗ, δεν θα ελαττώνει το χρέος]. Είναι βέβαια μέσα κ το σκηνικό της επιστροφής στην δραχμή, που δεν το σκέφτομαι. Αυτό που σκέφτομαι, είναι πως ένα νομιμοποιημένο χρέος, θα φρενάρει την ανάπτυξη! καθώς τα χρήματα θα πηγαίνουν σε αυτό.
            Σίγουρα με βοηθήσατε με την απάντηση σας [καθώς επισημάνατε κ εσείς την πιθανότητα προβλημάτων (εμπλοκών) με την "μίξη" των δικαίων], όμως θα 'θελα, να μην με εμπλέκεται με υποστηρικτές της δραχμής ή του ΣΥΡΙΖΑ.
            Αντιλαμβάνομαι πως οι πιέσεις είναι ασφυκτικές, όμως έχουμε την ευθύνη να υπερασπιστούμε τις θέσεις που πιστεύουμε, ειδικά, όταν έχουμε ακόμη βέλη στην φαρέτρα μας.

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 03/02/2012 14:41:05

    Είμαι βέβαιος πως ο Σαμαράς θα πει το μεγάλο εθνικό ΟΧΙ!!!

  12. Σ.Κ. avatar
    Σ.Κ. 03/02/2012 14:41:15

    Δε χρειάζονται έπαινοι για το αυτονόητο.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Σ.Κ. 03/02/2012 15:13:10

      Να το πεις αυτό σε Παπαδήμο, Παπανδρέου, Βενιζέλο, Καρατζαφέρη, Ντόρα, Κουβέλη δηλαδή στους φανερούς και κρυφούς πασόκους του Governing Law: British Law.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/02/2012 17:48:51

        Που να μπει στη θέση του ΑΣ να καταλάβει τι απίστευτες πιέσεις δέχεται ο άνθρωπος;

        • Σ.Κ. avatar
          Σ.Κ. @ Γεώργιος Τ. 03/02/2012 18:30:56

          Φυσικά και δεν μπορώ να μπω στη θέση του όπως επίσης δεν διεκδικώ εγώ την πρωθυπουργία. Ψήφισα όμως τον Α.Σ. για αρχηγό της ΝΔ και απαιτώ λοιπόν τα αυτονόητα:
          - Αλλαγή της οικονομικής πολιτικής
          - Εξωτερική πολιτική με γνώμονα τη προάσπιση του εθνικού συμφέροντος (χάραξη ΑΟΖ κλπ)
          - Πραγματικά ανεξάρτητη Δικαιοσύνη για όλους
          - Απόδοση ευθυνών για τη σημερινή κατάσταση, δηλαδή ΦΥΛΑΚΗ και δήμευση περιουσιών ακόμα και για πρωην πρωθυπουργούς.
          - Απέλαση όλων των λαθρομεταναστών και σφράγισμα των συνόρων.
          Ανεχομαι συγκυβερνηση με Παπακωνσταντινου, Παπαιωάννου, Διαμαντοπούλου και ΣΙΑ και παραβλέπω ότι ο Α.Σ. σύμφωνα με το δημοσιευμένο πόθεν έσχες έχει όλες του τις καταθέσεις στο εξωτερικό ενώ εγώ είμαι απλήρωτος δύο μήνες και δε ξέρω αν τον επόμενο θα εργάζομαι.
          Αν θέλεις τώρα μπορούμε να μιλήσουμε και για τις πιέσεις που δέχομαι εγώ.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Σ.Κ. 03/02/2012 23:31:02

            Ποιο το νόημα να ψηφίζεις χωρίς να εμπιστεύεσαι και να κρίνεις κάποιον για κάτι που δεν έχει κάνει πριν αυτός να έχει την εξουσία να το κάνει; Για την ανεργία και την πείνα που έρχεται ξέρω πως οι βουλευτές του πασόκ έχουν ψηφίσει τα μέτρα που μας οδήγησαν σε απίστευτη ύφεση που προκάλεσε μεγαλύτερη ανεργία. Τι να κάνει ο ΑΣ δηλαδή; Να βγει με τα φυσεκλίκια αλά Βελουχιώτης και να κάνει δεύτερη κυβέρνηση στη Σαλονίκη αλά Βενιζέλος και να πάμε σε εθνικό διχασμό που θα δημιουργήσει μεγαλύτερο χάος από όποιο υπάρχει τώρα; Και μένα θα μου άρεσαν οι ηρωικές πράξεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα τι να τις κάνεις; Το αποτέλεσμα μετράει και μόνο...

  13. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 03/02/2012 14:56:01

    Το κακό είναι ότι πριν φτάσουμε στην επίλυση, το ελληνικό δίκιο ήδη θα έχει, αναγκαστικά, εκτελεστεί.

  14. Ραβινος avatar
    Ραβινος 03/02/2012 15:09:08

    Αποτελει την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ελπιδα της Εθνικης αξιοπρεπειας !Πρεπει παση θυσια να προφυλαχτει απο την κατρακυλα των Παπαδημου,Παπανδρεου,Καρατζαφυρερ !

  15. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/02/2012 15:24:37

    Από τη βιασύνη μου έχω κάποια συντακτικά λάθη αλλά το νόημα είναι εμφανές νομίζω. Ο Σαμαράς είπε το μεγάλο ΟΧΙ. Με το ΟΧΙ του αυτό δεν κινδυνεύει η δημόσια περιουσία του Ελληνικού κράτους! Ο Βενιζέλος μπορεί να αποχωρήσει ησύχως ...

  16. mx avatar
    mx 03/02/2012 15:26:06

    Δύο χρόνια ακόμα Παπαδήμο θέλει ο Παπανδρέου!

  17. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/02/2012 15:51:25

    δεν διάβασες καλά αγαπητέ

  18. kalesanos Ant avatar
    kalesanos Ant 03/02/2012 16:00:24

    Αντωνη οδηγος σου να ειναι το μεγαλο ΟΧΙ του Μεγαλου Πατριωτη ΤΑΣΣΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ!

  19. avanti avatar
    avanti 03/02/2012 16:40:18

    Τσίπρας στον Βενιζέλο στην Βουλή: Την μεταφορά στο Αγγλικό Δίκαιο την δώσατε από τον Αύγουστο μόνοι σας!!
    Η ΝΔ γιατί κάλυψε το ΠΑΣΟΚ?

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ avanti 03/02/2012 17:02:31

      Με συγχωρείς, αλλά συλλαμβάνεσαι και πάλι αδιάβαστος. Η νενοδημοκρατική "Δημοκρατία" το έβγαλε το θέμα - διάβασε και τι έγραψε το αντινέα.

  20. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 03/02/2012 18:40:03

    Επιτέλους !!Να ένας Ελληναράς. Εύγε Πρόεδρε!!!!

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/02/2012 19:25:47

    Oι πιστωτές μας του ιδιωτικού τομέα (PSI) (κατάσταση Δεκεμβρίου 2011)

    Private Creditor-Investor Committee Members
    (as of December 21, 2011)
    (* denotes members of the Steering Committee)
    1.Ageas
    2.Allianz*
    3.Alpha Eurobank*
    4.Axa*
    5.Bank of Cyprus
    6.Bayern LB
    7.BBVA
    8.BNP Paribas*
    9.BPCE
    10.CNP Assurances*
    11.Commerzbank*
    12.Credit Agricole
    13.DekaBank
    14.Deutsche Bank*
    15.Dexia
    16.Emporiki Bank of Greece
    17.Generali
    18.Greylock Capital Management*
    19.Groupama
    20.HSBC
    21.ING*
    22.Intesa San Paolo*
    23.Landesbank Baden-Württemberg*
    24.MACSF
    25.Marathon Asset Management
    26.Marfin Popular Bank
    27.Metlife
    28.National Bank of Greece*
    29.Piraeus Bank
    30.Royal Bank of Scotland
    31.Société Générale
    32.Unicredit

  22. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/02/2012 19:27:02

    ... καθόσον το χρέος αλλάζει χέρια με συχνότητα που δεν γνωρίζουμε και σε τίνος χέρια είναι σήμερα, δεν έχει σημασία το δίκαιο έκδοσης, αλλά το δίκαιο εκτέλεσης

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ αλλενάκι 03/02/2012 23:32:43

      Ακριβώς!!! Που είναι αυτοί που ούρλιαζαν τους τελευταίους μήνες για το δίκαιο των ομολόγων πως είναι προδότης ο ΑΣ επειδή δέχεται το αγγλικό δίκαιο; Έχουν να καταπιούν τη γλώσσα τους... πολλοί, πάρα πολλοί!

  23. Pluto avatar
    Pluto 03/02/2012 20:18:55

    Εχουν εντελώς λάθος όσοι στηρίζουν (όπως ο ΜανώληςΜ καί,ελπίζω, όπως όχι ο ΑΣ) ελπίδες στο δίκαιο της αναγκαστικής εκτέλεσης.
    Εξηγώ: το δίκαιο της αναγκαστικής εκτέλεσης είναι πάντοτε,πά-ντο-τε το δίκαιο της χώρας όπου χωρεί/γίνεται η εκτέλεση.Εξαρτάται δηλ. από το πού βρίσκεται το ακίνητο ή κινητό (συμπεριλαμβανομένων αξιών) που πας να κατασχέσεις.
    Ωστόσο, της εκτελέσεως λογικά προηγείται η έκδοση της δικαστικής απόφασης βάσει της οποίας επιχειρείς/ αποπειράσαι να εκτελέσεις!!Εάν αυτή η απόφαση (που είναι επί της ουσίας) προκύπτει κατ` εφαρμογήν τού αγγλικού δικαίου,είναι από Βρετανικό δικαστήριο, τότε ο δανειστής έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες προκειμένου να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις του,δεν είναι ανάγκη να έλθει μόνο στην Ελλάδα γιά να εφαρμόσει την απόφαση.Ιδίως στην περίπτωση που δεν εκτελέσουν την απόφαση του Βρετανού δικαστή τα Ελληνικά δικαστήρια,τότε κάλλιστα μπορεί να κατασχέσει περιουσία (π.χ. καταθέσεις) του Ελληνικού Δημοσίου οπουδήποτε (εκτός ίσως εξωτικών καί ισχυρών χωρών όπως Ρωσίας καί Κίνας). Ακόμη καί εις χείρας τρίτων μπορεί να κατασχέσει κινητά καί αξίες που προέρχονται άμεσα από συναλλαγές αυτών των τρίτων με το Ελληνικό Δημόσιο...
    Εν κατακλείδι, οι επικλήσεις περί των εγγυήσεων που τάχα παρέχει το δίκαιο εκτέλεσης είναι ο φερετζές της παραχώρησης να διέπονται τα νέα ομόλογα από το αγγλικό δίκαιο,ήτοι της υποθήκευσης στους ομολογιούχους ,έναντι πινακίου φακής ,των μελλοντικών εσόδων του Ελληνικού Δημοσίου από τον ορυκτό πλούτο της χώρας,δηλ την μόνη μας ελπίδα ανάκαμψης.!
    Δεν περιποιεί τιμή η "φάμπρικα" του δικαίου εκτέλεσης,δυστυχώς...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Pluto 04/02/2012 02:01:26

      Πώς θα κατάσχει κάποιος τα μελλοντικά έσοδα από τα πετρέλαια αν το ίδιο το ελληνικό κράτος δεν τα τιτλοποιήσει και δεν τα "ιδιωτικοποιήσει" με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί να τα κατάσχει κάποιος που έχει εκτελεστό τίτλο; Αν για παράδειγμα βγάλουμε ένα νόμο που απαγορεύει την αναγκαστική εκτέλεση σε πετρέλαια, ορυκτό πλούτο και ενέργεια γιατί θα τα θεωρήσουμε υψίστης εθνικής και στρατηγικής σημασίας για την επιβίωση της χώρας ποίος θα μπορέσει να τα κατάσχει; Την κουρτίνα τρία θα πάρουν

  24. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 03/02/2012 20:37:33

    Θα σας κουράσω επαναλαμβάνοντας ένα μέρος μιας προγένεστερης ανάρτησής μου στο Antinews, επιχειρώντας να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα.

    "Το εφαρμοστέο δίκαιο είναι μια έννοια που αφορά δύο πράγματα, ένα εμφανές και ένα αφανές. Το εμφανές είναι η ερμηνεία της σύμβασης. Αν ορίσεις πχ το αγγλικό, οι όροι της σύμβασης ερμηνεύονται από το αγγλικό δίκαιο. Το αφανές, είναι το δίκαιο με το οποίο θα γίνει η αναγκαστική εκτέλεση επί της περιουσίας της χώρας, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και ο δανειστής και κάτοχος του ομολόγου θέλει να ικανοποιηθεί με την αναγκαστική εκτέλεση σε βάρος της περιουσίας αυτής. Δηλαδή είναι το δίκαιο που θα εφαρμοστεί για την εκτέλεση. Αν η περιουσία βρίσκεται στην Ελλάδα, θα γίνει εκτέλεση κατά το ελληνικό δίκαιο. Αν η περιουσία βρίσκεται στις Βρυξέλλες, θα γίνει εκτέλεση κατά το Βελγικό δίκαιο. Και αυτό διότι η εκτέλεση επί περιουσίας γίνεται με βάση τον κανόνα του ρωμαϊκού δικαίου lex rei sitae (δηλαδή εκεί που βρίσκεται το πράγμα).

    Η περιουσία της χώρας τώρα, χωρίζεται σε δημόσια και ιδιωτική. Δημόσια περιουσία είναι ο ορυκτός πλούτος, οι αιγιαλοί, οι δημόσιες εκτάσεις, η Ακρόπολη και τα άλλα μνημεία, δηλαδή περιουσία κατά κανόνα ανεκχώρητη και ακατάσχετη διότι μεταξύ άλλων τίθεται στη διάθεση του κράτους για την εξυπηρέτηση δημοσίου συμφέροντος. Ιδιωτική περιουσία συνιστά πχ μια πολυκατοικία που έχει η χώρα στις Βρυξέλλες. Ή ένα ακίνητο που μισθώνει σε μια εταιρία. Ή οι μετοχές που κατέχει σε εισηγμένες εταιρίες σε διάφορες χρηματαγορές

    Το ευκταίο σενάριο.
    Όπως είπαμε παραπάνω, σε πρώτη φάση στη διαπραγμάτευση, ο εκδότης του ομολόγου, η χώρα, είναι ευκταίο να επιδιώκει την σύναψη της σύμβασης, με εφαρμοστέο δίκαιο το ελληνικό και αρμοδιότητα των ελληνικών δικαστηρίων, τόσο ως προς την ερμηνεία και εφαρμογή της σύμβασης έκδοσης του ομολόγου, όσο και ως προς το δίκαιο της αναγκαστικής εκτέλεσης εις βάρος του οφειλέτη (της χώρας), χωρίς να παραιτηθεί από οποιαδήποτε ασυλία της ως προς την αναγκαστική εκτέλεση τόσο επί της Ιδιωτικής, όσο και κυρίως, επί της Δημόσιας περιουσίας της. Εκεί πρέπει να επιμείνουμε όσο μας παίρνει και όσο μπορούμε να πιέσουμε, πάντα έχοντας στο μυαλό ότι η διαδικασία ανταλλαγής πλέον έχει διανθιστεί και με έξτρα δυσμενείς παραμέτρους για τους ιδιώτες επενδυτές, οι οποίοι θα πιέσουν να ισοφαρίσουν κάπως αυτή τη «χασούρα» με κάτι άλλο.

    Το εναλλακτικό σενάριο.
    Ακόμα όμως και αν η χώρα αναγκαστεί να φύγει από την αρχική της θέση και να μπει σε διαπραγματεύσεις για τα θέματα αυτά, εν όψει όλων των παραμέτρων που ανέφερα και της στάθμισης των συμφερόντων της χώρας, τόσο σε σχέση με τους ιδιώτες δανειστές της όσο και έναντι του επίσημου φορέα (Κρατών και λοιπών Διεθνών Οργανισμών), υπάρχει γραμμή άμυνας.

    Προσωπικά, μια διευθέτηση με την οποία θα δεχόταν η χώρα την εφαρμογή του αγγλικού δικαίου ως προς την ερμηνεία της σύμβαση έκδοσης ομολόγου, με αρμοδιότητα ξένων δικαστηρίων ως προς αυτή, υπό την προϋπόθεση ότι (α) θα αποδεχόταν μεν συμβατική παραίτηση από ασυλίες ως προς την εφαρμογή αποφάσεων δικαστηρίων και της εκτέλεσης επί της ιδιωτικής περιουσίας του Δημοσίου στο εξωτερικό και εσωτερικό, αλλά μόνο στο βαθμό που αυτό δεν προσκρούει σε αναγκαστικό νόμο και (β) δεν θα αποδεχόταν συμβατική παραίτηση από ασυλίες, που τυχόν απολαμβάνει η χώρα σε σχέση με πράξεις εκτελέσεως κατά Δημοσίων περιουσιακών της στοιχείων τόσο στο εξωτερικό, όσο κυρίως στο εσωτερικό, δεν θα με τρόμαζε ιδιαίτερα."

    Ξέρω ότι πολλοί θα έχετε αντιρρήσεις και διαφορετική άποψη. Εκ των προτέρων σας λέω ότι είναι απολύτως σεβαστή. Άλλωστε, όταν είχα αναρτήσει το πλήρες άρθρο μου προ 20 ημερών περίπου, είχε γίνει ζωηρός διάλογος και ανταλλαγή επιχειρημάτων με αρθρογραφία τόσο από μένα όσο και από τον Κώστα Ροδινό και τον Κακοφωνίξ.

    Η προσωπική μου άποψη είναι αυτή που διαβάζετε ανωτέρω.

    Προσοχή. Τα ανωτέρω ισχύουν για τη διαδικασία ανταλλαγής Ομολόγων μέσω PSI+. Δεν εκφέρω άποψη για τη νέα δανειακή σύμβαση.

    Κλείνω όμως την παρούσα παρέμβαση, με αυτό που έκλεινε και το εν λόγω άρθρο μου.
    "Η διευθέτηση που θα επιτύχει η ελληνική κυβέρνηση στο PSI +, ίσως να αποτελέσει καλό πρόκριμα και εύλογο επιχείρημα, για ανάλογη βελτίωση των αντίστοιχων όρων της νέας δανειακής..."

  25. tony avatar
    tony 03/02/2012 20:49:27

    Factora,

    Μεγάλη μαγκιά (αν) το κάνει. Την δήλωση όμως την ψάχνω στο πόρταλ της ΝΔ και δεν την βρίσκω...Υπάρχει κάπου σχετικά δήλωση του Σαμαρα;

  26. Hewlett avatar
    Hewlett 03/02/2012 22:44:28

    "Ξέρετε πάρα πολύ καλά ότι η δανειακή σύμβαση του Μαΐου του 2010 διέπεται από το αγγλικό δίκαιο, γιατί αυτό ξέρουν οι πιστωτές, οι θεσμικοί μας εταίροι και δανειστές μας και έτσι γίνονται αυτές οι διεθνείς συμβάσεις. Όμως, η αναγκαστική εκτέλεση διέπεται από το δίκαιο του τόπου της αναγκαστικής εκτέλεσης –δηλαδή από το ελληνικό δίκαιο- και αυτό είναι μια θεμελιώδης διαφορά, την οποία θα έπρεπε να ξέρει όποιος έχει μια στοιχειώδη προσέγγιση των θεμάτων αυτών, αντί να λέμε το ένα και το άλλο".
    Ευάγγελος Βενιζέλος, 18/1/2012, Βουλή των Ελλήνων

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Hewlett 04/02/2012 08:51:25

      Εκεί ο Βενιζέλος μιλούσε για τη δανειακή σύμβαση όχι για τα νέα ομόλογα.

  27. Pluto avatar
    Pluto 04/02/2012 00:03:14

    Περί της δήθεν εξασφάλισης του ορυκτού πλούτου της χώρας ,καθ` ότι "δημόσια"( καί άρα μη υποκείμενη σε κατάσχεση) περιουσία της Χώρας,τύπου Ακρόπολης καί.....αιγιαλού ( την αναφορά καί ταύτιση αυτών των απίθανων καί βαθύτα ετερόκλητων 'παραδειγμάτων" κάνει,προφανώς για να μας καθησυχάσει, ο Ιεροφάντης) ,επισημαίνω τα εξής :
    Πώς εκμεταλλεύεται μιά χώρα ,όπως η Ελλάδα , τον ορυκτό της πλούτο;;Ακόμη καί μόνη της να το επιχειρούσε, θα φτιάξει ένα νομικό φορέα ,συνηθέστατα μιά εταιρεία έστωμε μία μετοχή που θα την έχει το Δημόσιο ή ένα ΝΠΔΔ ή ένα ΝΠΙΔ.Ρωτάω "τους δεν με μέλλει το αγγλικό δίκαιο": ο βρετανός δικαστής θα απορρίψει απαιτήσεις των ομολογιούχων έναντι μιάς τέτοιας εταιρείας καί της περιουσίας της; Θα θεωρήσει ο δικαστής με την κόκκινη τήβεννο καί την πουδραρισμένη περουκα πως η εταιρεία αυτή έχει το ίδιο status με την Ακρόπολη;;;
    Κοντολογίς , όσο παραμένουν ανεκμετάλλευτα (καί συνεπως πράγμα εκτός συναλλαγής,res publicum) o αιγιαλός καί ο ορυκτός πλούτος δεν υπόκεινται σε κατάσχεση, όπως καί η Ακρόπολη άλλωστε. Γιά να πάμε να τα αξιοποιήσουμε καί θα δούμε πόσα απίδια παίρνει ο σάκος με το βρετανικό δίκαιο...
    Τελειώνω ως εξής : δώστε μου το βρετανικό δίκαιο καί εγώ επιτυγχάνω για λογαριασμό των ομολογιούχων την κατάσχεση ακόμη καί των εσόδων από τα εισιτήρια που πληρώνουν οι τουρίστες για ν` ανέβουν στην Ακρόπολη...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Pluto 04/02/2012 09:09:31

      Ναι αλλά αν νόμος του κράτους ορίζει ως ακατάσχετα συγκεκριμένα δικαιώματα εκμετάλλευσης όπως είναι αυτά της εξόρυξης ορυκτών, πετρελαίων και κοιτασμάτων λόγω δημόσιας ασφάλειας και εθνικής επιβίωσης δηλαδή το ελληνικό δίκαιο της αναγκαστικής εκτέλεσης απαγορεύει την κατάσχεση "ιδιωτικοποιημένων" δικαιωμάτων τότε τέλος. Απλά θα έχουμε εντάσεις και πολιτικές πιέσεις από τους δανειστές τις οποίες ούτως ή άλλως θα είχαμε αν δεν πληρώσουμε αυτά που τους χρωστάμε μετά το κούρεμα. Όλη η συζήτηση εδώ γίνεται λες και η πατρίδα μας θα μείνει πάντοτε αντιπαραγωγική όπως την κατάντησε το ΠΑΣΟΚ από το 81 και μετά, λες και ότι σώνει και καλά θα φεσώσουμε τους δανειστές και θα καταφύγουν μαζικά στα δικαστήρια για να μας πάρουν τον αέρα που αναπνέουμε. Ας ηρεμήσουμε. Δεν θα συμβεί αυτό. Εκτός από αυτό, δεν είναι καθόλου κακό κάποια από τα μελλοντικά κερδη μας να τα διαθέσουμε ΕΚΟΥΣΙΑ για την αποπληρωμή του χρέους αλλά με τον τρόπο που εμείς θέλουμε και στην έκταση που εμείς επιλέξουμε. Δεν θέλουμε να χρωστάμε εσαεί. Κάποια στιγμή θα πρέπει να αποπληρώσουμε ένα μεγάλο μέρος του χρέους για να είμαστε δυνατοί και ανταγωνιστικοί και να μπορούμε να δανειστούμε χωρίς εκβιασμούς απαλλασσόμενοι από τρόικα και μνημόνια.

      Με δίκαιο αναγκαστικής εκτέλεσης ελληνικό είμαστε σίγουροι ότι δεν θα μας αρπάξουν τίποτα οι τοκογλύφοι. Ακόμα και αν δεν μπορέσουμε να αποφύγουμε τα νέα ομόλογα να είναι σε ρήτρα ευρώ δεν μπορούν να τα εισπράξουν αν εμείς δεν το κάνουμε εκούσια. Επομένως οι δανειστές σε επίπεδο ισχυρων ευρωπαικων κρατών είναι αναγκασμένοι να μας βοηθήσουν να αναπτυχθούμε. Αλλιώς λεφτά δεν έχει γι' αυτούς

      • Βαγγέλης Κ. avatar
        Βαγγέλης Κ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 07/02/2012 00:11:08

        Το δίκαιο αναγκαστικής εκτέλεσης σημαίνει ελαχιστότατα στην EE. Κάθε μη αμφισβητίσημη απόφαση βρετανικού δικαστηρίου είναι εκτελεστέα στην Ελλάδα (σύμφωνα με τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό 805/2004). Τα ελληνικά δικαστήρια επιβλέπουνε τη διαδικασία της εκτέλεσης, και αν παραχώσεις νόμους να την εμποδίζουνε αυτή, τότε δε θα έχεις απλά "πολιτικές πιέσεις" αλλά προσφυγές στα ευρωπαϊκά δικαστήρια. Όπου το πιο πιθανό είναι να αναγνωριστούν μόνο όσα εμπόδια θέτει και το διεθνές εθιμικό δίκαιο. Το οποίο ήδη θα έχουνε λάβει ουσιαστικά υπόψη τους και τα βρετανικά δικαστήρια.

        Με διαφορετικά λόγια, το να είναι το δίκαιο της αναγκαστικής εκτέλεσης ελληνικό, σημαίνει απολύτως τίποτα σα διεκδίκηση, και ακόμα λιγότερα (από ότι σημαίνει στο Αφρικανιστάν για παράδειγμα) στη πράξη.

  28. Γιώργος Θωμαϊδης avatar
    Γιώργος Θωμαϊδης 04/02/2012 00:23:18

    Το δίκαιο αναγκαστικής εκτέλεσης είναι άσχετο με τη στάση πληρωμών.
    Ισχύει για τεχνικά ζητήματα σχετικά με τη μέθοδο εφαρμογής της συμφωνίας και των εκποιήσεων.

    Άρα, συμπεραίνουμε ότι η ΝΔ ρίχνει το βάρος σε ένα δευτερεύον στοιχείο γιατί έχει συναινέσει στο πρωτεύον.


    ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Γιώργος Θωμαϊδης 04/02/2012 02:05:36

      Δεν αναιρείται η δυνατότητα στάσης πληρωμών, τα μπερδεύεις

  29. Πεζογράφος-Ποιητής-Αριδαία avatar
    Πεζογράφος-Ποιητής-Αριδαία 04/02/2012 10:16:44

    Πρόεδρε στίς εκλογές στήριξα giorgaki ήταν η πιό ολέθρια κίνηση τής ζωής μου. Απαιτώ λοιπόν μείωση τών βο-λευτών στούς 80 ή 100, όχι χαϊδέματα στόν πρώην μαυρο-χρηματία τής ΑΕΚ Μάκη Ψωμιάδη τόν δήθεν κυνηγημένο τής κλίκας πασόκ πού αναζητά τό δίκιο του.- Κατάργηση τής ασυλίας, παραδειγματική τιμωρία όλων τών αετονύχηδων, τών βενιζελο-χαρατσιών, λογικές τιμές στά πανάκριβα είδη πρώτης ανάγκης, ζωή στήν νεκρωμένη Ελληνική ύπεθρο, γεωργία, κτηνοτροφία κίνητρα γιά μιά υγιή ανάπτυξη μέ προοπτικές.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Πεζογράφος-Ποιητής-Αριδαία 04/02/2012 23:09:45

      Κανα οχι δεν ζητας?