01/05/2012 21:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: δώστε μου τη δύναμη για να δείξουμε τι θα πει Ελλάδα



Δείτε πάλι και το κλείσιμο:

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mara avatar
    Mara 01/05/2012 21:53:56

    Εκπληκτικό!!!!

  2. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 01/05/2012 22:05:39

    Δεν έχει υπάρξει καλύτερο μήνυμα.
    Γεμάτο συμβολισμούς ουσίας!!

  3. Γιάννης Στ. avatar
    Γιάννης Στ. 01/05/2012 22:14:55

    Τα πρώτα 27 δευτερόλεπτα είναι συγκλονιστικά, μετά ο Σαμαράς θα έπρεπε να πει "δωσε λύση, πίστεψε στην πατρίδα, ψήφισε Νέα Δημοκρατία" και εκεί να τελειώσει.

  4. yiannis avatar
    yiannis 01/05/2012 22:16:06

    Τι σχεση εχει αυτος ο ανθρωπος με τους υπολοιπους?Η Π-Α-Ι-Δ-Ε-Ι-Α του κ μονο ειναι αρκετη για να τον εμπιστευτεις...Ελπιζω και του το ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου,την Κυριακη το βραδυ οι Ελληνες κ η Ιστορια αυτου του τοπου να του δωσουν αυτο που πραγματικα του ΑΞΙΖΕΙ!...

  5. Γιάννης Στ. avatar
    Γιάννης Στ. 01/05/2012 22:20:58

    Επίσης και το τελευταίο λεπτό είναι καλό.

  6. tzontzon avatar
    tzontzon 01/05/2012 22:26:47

    εξαιρετικο!!!!!

  7. loretta avatar
    loretta 01/05/2012 22:28:45

    Ισως η ΚΑΛΥΤΕΡΗ διαφημιστικη καμπανια που εχει κανει η Νεα δημοκρατια ποτε .Συγχαρητήρια στον Προεδρο και φυσικα στους συντελεστές!! Απλα εξαιρετικη.

  8. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 01/05/2012 22:31:48

    Άνοιγμα και κλείσιμο, απλά υπέροχο.

  9. Nikos avatar
    Nikos 01/05/2012 22:34:18

    Πρώτη φορά βλέπω προεκλογικό σποτ και με πιάνει ρίγος και δάκρυ.

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Nikos 01/05/2012 22:54:05

      Επειδή ΔΕΝ είναι προεκλογικό σποτ, αλλά μια κραυγή αγωνίας για τον τόπο από τον Α.Σ.

  10. juliet avatar
    juliet 01/05/2012 22:35:14

    Υπέροχο!!!!!!!!!!!

  11. Mara avatar
    Mara 01/05/2012 22:37:33

    Mακάρι στις δύο μεγάλες συγκεντρώσεις να παίζουν αυτές οι εικόνες πίσω από τον πρόεδρο.
    Είναι άκρως συγκινητικές!!!
    Θα μιλήσουν στις ψυχές των ψηφοφόρων.

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Mara 01/05/2012 22:58:28

      ποιές συγκεντρώσεις ? στο Ζάππειο εννοείς ???

      • Mara avatar
        Mara @ EVANGELOS 02/05/2012 00:02:19

        Θεσσαλονίκη και Αθήνα

    • factorx avatar
      factorx @ Mara 02/05/2012 00:48:31

      Mara, έχω την εντύπωση ότι σε διάβασε ο Αντώνης Σαμαράς και ότι το αίτημά σου θα εκπληρωθεί.

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ factorx 02/05/2012 01:55:10

        Πςςςς... ΑΥΤΗ εἶναι διαδραστικότητα!

      • Mara avatar
        Mara @ factorx 02/05/2012 07:47:52

        ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!

        Kαλημέρα σε όλους!!!!

  12. roadrunner avatar
    roadrunner 01/05/2012 22:39:37

    Ουσιαστικό, επικοδομητικό, αξιοποιεί κάθε στιγμή του δεκάλεπτου για να ενημερώσει σωστά τους πολίτες.
    Ειδικά το τελευταίο λεπτό αγγίζει ευαίσθητες χορδές των Ελλήνων..

  13. airman avatar
    airman 01/05/2012 22:43:08

    Μπράβο Γρηγόρη!
    Εξαιρετική δουλεία!
    Υ.Γ. Με τέτοιο Πρόεδρο, ας έκανες κι αλλιώς!

  14. Νίκος Μουρκιώτης avatar
    Νίκος Μουρκιώτης 01/05/2012 22:45:27

    Απόλαυση η Αγία Σοφία χωρίς μιναρέδες και με τον σταυρό στην κορυφή του τρούλου... Όσοι έχουν διαβάσει με νιώθουν. Καλησπέρα σε όλους!

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Νίκος Μουρκιώτης 02/05/2012 01:57:04

      Ἔλα ντέ, σὲ βίντεο ἀρχηγοῦ κόμματος ἐξουσίας νὰ εἰκονίζεται "χαλαρὰ" ἡ Ἀγια-Σοφιά. Θὰ μποροῦσε νὰ γἰνει αὐτὸ σὲ ὁποιαδήποτε ἄλλη περίπτωση πλὴν τοῦ ΑΣ; Θὰ τὸ ἔκανε ἡ... Ντόρα; ὁ ΓΑΠ; Ὁ Βενιζέλος; Μήπως ἔχουν ἀρχίσει νὰ ψιλοπαίρνουν τὰ ὄνειρα ἐκδίκηση;

      • Νίκος Μουρκιώτης avatar
        Νίκος Μουρκιώτης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/05/2012 10:45:18

        Όταν άλλοι βγάζουν τα εικονίσματα από τα σχολεία και καταργούν τις προσευχές, ο Αντώνης βγάζει τους μιναρέδες από την Αγιά Σοφιά και προσθέτει σταυρό στον τρούλο της... ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΑΠ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΝΕΝΕΚΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΛΜΑΓΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΗΝ ΚΑΚΟΚΑΡΔΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ... Καλημέρα σε όλους!

  15. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 01/05/2012 22:48:19

    Η εισαγωγή αλλά και το κλείσιμο , είναι συγκινητικά...! Αυτοί είμαστε!! Ο Α. Σαμαράς πολύ καλός , αληθινός , με τον τρόπο που έχει να σε κυττάζει στα μάτια και όχι δίπλα ή πίσω από σένα . Μπράβο, εξαιρετικό!! Πραγματικά η καλύτερη καμπάνια που έχει κάνει η ΝΔ!

  16. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 01/05/2012 22:51:05

    Καλησπέρα Μάρα! Ναι , έχεις δίκιο!!

    • Mara avatar
      Mara @ Diamond Angel 01/05/2012 23:59:25

      Kαλησπέρα Διαμαντένιε Άγγελε!

      Μας άφησε για το τέλος το κάλυτερο μήνυμα που έχει βγάλει ποτέ η Ν.Δ.
      Κα-τα-πλη-κτι-κό!!!
      Αυτή είναι η Ελλάδα!!!

  17. Ραβινος avatar
    Ραβινος 01/05/2012 23:10:22

    Τι να πει κανεις μετα απο αυτην την συνοψη της Ελληνικης ψυχης στο περασμα των αιωνων μ'αυτο το μηνυμα των 10 λεπτων της Νεας Δημοκρατιας !Αψογη συλλογη εικονων με εναν Σαμαρα αμεσο,ειλικρινη ,πειστικο οσο ποτε !Μακαρι να την δουν ολοι οι Ελληνες και μετα ας κανουν ο,τι τους φωτησει το μυαλο τους , να την δουν ομως !Στις 6 Μαιου 2012 κανενας Ελληνας δεν μπορει να πει δεν ηξερα ,δεν μου ειπαν ,δεν καταλαβα γιατι τοτε θα ειναι {δυστυχως θα ειμαστε } αξιοι της μοιρας μας !Στις 7 Μαιου 2012 ολη η Ευρωπη περιμενει την ετυμηγορια του Ελληνικου λαου για το εγκλημα που εχει το ονομα ΠΑΣΟΚ απο το 1981 -2012 !Εαν ειναι αθωωτικη τοτε ολος ο κοσμος με την Ευρωπη πρωτη θα ειναι της αποψης ηθελεστα και παθεστα Ελληνικε λαε !Ο Α .Σαμαρας εκανε ο,τι μπορουσε και πιστευω ακραδαντα οτι του αξιζει να κερδισει την εμπιστοσυνη της συντριπτικης πλειοψηφιας του Ελληνικου λαου και τοτε μυριοφωνη θαναι η φωνη ΑΞΙΟΣ !

  18. vardarskian avatar
    vardarskian 01/05/2012 23:13:13

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

  19. Jim Bim avatar
    Jim Bim 01/05/2012 23:18:03

    Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΧΕΙ ΤΑΥΤΗΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !!!

    ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ !!!

  20. Φαίδων avatar
    Φαίδων 01/05/2012 23:43:02

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ!

  21. ΧΡΙΣΤΙΝΑ avatar
    ΧΡΙΣΤΙΝΑ 01/05/2012 23:50:01

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΑΣ!!!ΑΠΟ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΗ ΘΕΛΗΣΗ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!ΑΠΛΑ ΜΙΛΑΕΙ ΣΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ!!!ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΣΕΓΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ ΔΕΛΤΑ!!!!ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ????ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΣΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΨΑΓΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!!ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!!!!ΑΝΤΩΝΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ....ΠΡΟΧΩΡΑ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ!!!!!!

  22. ronin avatar
    ronin 01/05/2012 23:54:23

    ΤΕΛΕΙΟ !!!!!!!!!!!

  23. Nικήτας avatar
    Nικήτας 02/05/2012 00:05:15

    ΕΥΓΕ.
    Πρώτη φορά στα χρονικά κάτι που είναι Ελλάδα για την Ελλάδα.

    Η Ελλάδα αξίζει καλύτερα / αξίζουμε καλύτερα. Πάμε δυνατά για την τελική Νίκη και το αυριανό, μεθοδικό και συνεπές ξεδόντιασμα της επιβαλλόμενης παρακμής.

  24. eviotis avatar
    eviotis 02/05/2012 00:14:09

    Τι να πω ρε παιδιά, το οτι βλέποντάς το δάκρυσα τα λέει όλα.Απλά μιλάει στις καρδιές των πραγματικών Ελλήνων, όλοι μαζί τα δίνουμε όλα μέχρι την κυριακή για τον Αντώνη γιατί το αξίζει !!!

  25. axis avatar
    axis 02/05/2012 00:40:20

    Τους έσκισες πρόεδρε!!!

  26. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 02/05/2012 01:01:44

    Αντώνη σε ευχαριστώ.!
    Πριν καμιά δεκαριά μέρες σου ζήτησα να μου δώσεις την δυνατότητα να πω στα παιδιά μου γιατί θα ψηφίσω Ν.Δ.
    Και το έκανες-τα είπες όλα.
    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

  27. k_preve avatar
    k_preve 02/05/2012 01:15:17

    Ο καθένας μας να πείσει άλλον έναν - δύο ...οτι η Ελλάδα θα τα καταφέρει... και δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα!!! Τα επιχειρήματα πολλά....ή απλά βλέποντας το τελευταίο σποτάκι. Ο Πρόεδρος τα λέει όλα! Μιλά στην καρδιά του Έλληνα, του Πατριώτη! Η μάχη πρέπει να δωθεί μέχρι το τελευταίο λεπτό! Και θα νικήσουμε, σε πείσμα των καιρών και των καιροσκόπων! Και η Ελλάδα θα τα καταφέρει! Και ύστερα όλοι θα δουν ... τι θα πει ΕΛΛΑΔΑ!!!
    ΠΡΟΕΔΡΕ ΔΥΝΑΤΑ - ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ! - Η ΕΛΛΑΔΑΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ!

  28. Alex avatar
    Alex 02/05/2012 01:15:54

    Ο Θεός να φωτίσει τον κάθε Έλληνα να δώσει σ´αυτόν τον άνθρωπο μια ευκαιρία... Μπράβο, εξαιρετικό!

  29. anaxp avatar
    anaxp 02/05/2012 02:08:48

    ΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΔΕΞΙΟΥΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ

    Η Αγιά Σοφιά -χωρίς μιναρέδες - και με Ελληνικό σταυρό στο βίντεο της ΝΔ. Η προσωπική σφραγίδα του Α. Σαμαρά

    http://anaxfiles.blogspot.com/2012/05/blog-post_9708.html

  30. The Saint avatar
    The Saint 02/05/2012 02:09:19

    Πολυ καλά φτιαγμένο, και πρέπει να παρατηρήσω, ότι ο Αντώνης όλα όσα λέει, τα ξέρει απ'έξω, δεν κοιτάει δεξιά και αριστερά διαβάζοντας κείμενα... Προφανώς γιάτι πραγματικά τα πιστεύει, και έτσι βρίσκονται μέσα του...
    Ευχομαι πραγματικά ο Ελληνας να πάει στην κάλπη με το μυαλό στο κεφάλι του...

  31. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/05/2012 02:53:21

    Ὡραῖο τὸ 7λεπτο.

    (Αὐτὰ τὰ zoom in zoom out νὰ ἔλειπαν...)
    (Παρεμπιπτόντως, ἡ Ἁγια-Σοφιὰ εἰκονίζεται ΚΑΙ στὸ 00:24, ὄχι μόνο στὸ 6.40. Διπλῆ ἀπόλαυση!)
    (Τὴ φάτσα τοῦ Κοραῆ ποὺ νομιμοποίησε τὶς γερμανικὲς φαντασιώσεις γιὰ νεο-κλασσικὴ Ἑλλάδα "μὲ ἀερογέφυρα" ἔπρεπε σώνει καὶ καλὰ νὰ τὴ δοῦμε, δὲ γινόταν, ἔ;)

    • kas avatar
      kas @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/05/2012 07:58:58

      Συμφωνώ Αστυάναξ....αλλά δυστυχώς το γαλλόφωνο κατεστημένο

      θέλει τον μασόνο-πράκτορα του Ναπολέοντα Κοραή....ως "διδάσκαλο''
      ποιόν τον Κοραή...που τσάκισε την γλώσσα με τις γλωσσοπλασίες και τις μασονίες του

      ...βγάζουν σπυράκια...όταν ακούν Ορθοδοξία οι φραγκόδουλοι και μας έχουν επιβάλλει άλλη άποψη περί ιστορίας

      αλλά θα γίνουν όλες οι αναθεωρήσεις που πρέπει για όλους τους σύγχρονους μύθους

      και για το προ 21 και για το 21 (όχι όπως θέλουν οι σκάει) και για τον διχασμό και την μικρασιαστική και για την "εθνική" "αντίσταση" και για το εμπ και για την Κύπρο και για όλα που μας έχουν πιπιλήσει τα φερέφωνα του ολοκληρωτισμού

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ kas 02/05/2012 13:15:02

        Γιὰ νὰ ξεφύγω πλήρως ἀπὸ τὸ ὡραιότατο βίντεο καὶ νὰ σοῦ ἀπαντήσω, κάποια στιγμὴ πρέπει νὰ καταλάβουμε ὅτι δὲ χωρᾶνε ὅλα τὰ πεπόνια κάτω ἀπ' τὴν ἴδια μασχάλη. Κοραῆς καὶ Ρωμανία, ἀρχαιολαγνεία ἕως παγανισμοῦ καὶ ὑπαρκτὸς Ἑλληνισμός, λαὸς καὶ Κολωνάκι, ἑλλαδοκεντρισμὸς καὶ ἑλληνοκεντρισμός, φρέσκια δημοτικὴ ἑλληνικὴ γλῶσσα καὶ μονοτονικό, δὲ χωρᾶνε μαζὶ φίλε ἀναγνώστη. Γίνονται τουρλουμπούκι καὶ μᾶς κάνουν νὰ κατανοοῦμε τὸν Ἑλληνισμὸ εἴτε μὲ τὸν τρόπο τοῦ ΛΑΟΣ εἴτε μὲ τὸν τρόπο τοῦ ΣΥΡΙΖΑ (ποὺ εἶναι οἱ δύο πλευρὲς τοῦ ἴδιου νομίσματος).


        Φᾶτε τώρα λίγον ὑπαρκτὸ Ἑλληνισμό, πέρα καὶ πάνω ἀπὸ τὸν μετακοραϊκὸ ψαλιδοκωλισμό, ποὺ ξεχάσαμε καὶ ποιοί εἴμαστε πραγματικά:


        Στὰ κακοτράχαλα τὰ βουνὰ
        μὲ τὸ σουραύλι καὶ τὸ ζουρνᾶ,
        πάνω στὴν πέτρα τὴν ἁγιασμένη
        χορεύουν τώρα τρεῖς ἀντρειωμένοι.
        Ὁ Νικηφόρος κι ὁ Διγενὴς
        κι ὁ γιὸς τῆς Ἄννας τῆς Κομνηνῆς.

        Δική τους εἶναι μία φλούδα γῆς
        μὰ ἐσὺ Χριστέ μου τοὺς εὐλογεῖς.
        Γιὰ νὰ γλιτώσουν αὐτὴ τὴ φλούδα,
        ἀπ᾿ τὸ τσακάλι καὶ τὴν ἀρκούδα.
        Δὲς πῶς χορεύει ὁ Σαμαρᾶς ἒεεεε ὁ Νικηταρᾶς
        κι ἀηδόνι γίνεται ὁ ταμπουρᾶς.

        Ἀπὸ τὴν Ἤπειρο στὸ Μοριᾶ
        κι ἀπ᾿ τὸ σκοτάδι στὴ λευτεριά,
        τὸ πανηγύρι κρατάει χρόνια
        στὰ μαρμαρένια τοῦ χάρου ἁλώνια.
        Κριτὴς κι ἀφέντης εἶν᾿ ὁ Θεός,
        καὶ δραγουμάνος του ὁ λαός.


        http://www.youtube.com/watch?v=AxvKi21AQL0

    • The Saint avatar
      The Saint @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/05/2012 08:11:07

      Δεν μπορούν να λείπουν τα zoom in zoom out , καθώς αποτελούν τεχνική μέθοδο έμφασης (σε συνδιασμό και με το ύφος που πιθανόν να παίρνει ο ομιλητής), των όσων λέει. Κάνε τον κόπο και παρατήρησε σε ποιά σημεία της ομιλίας του, γίνονται αυτά τα zoom in zoom out...

  32. kas avatar
    kas 02/05/2012 07:53:57

    Το θετικό είναι....ότι πριν δέκα χρόνια αν το έκανε ο Καρατζαφέρης....θα λυσσάγανε όλοι περί μεγαλοϊδεατισμών, εθνικισμών και τα ρέστα

    και οι δεξιοί...θα σωπάγανε

    για αυτό και λέμε ότι όσοι βάλανε λιθαράκι λιθαράκι...φραγμό στην αριστερή ιδεολογική λαίλαπα, είναι άξιοι επαίνων

    Σήμερα...δεν τολμούμε πλέον

    από εδώ και πέρα μετράνε ανάποδα οι σταλίνες και οι ρεφόρμες και οι πλατφόρμες και κάθε λογής αριθτεροί με φανερή τρικυμία εν κρανίω και έλλειψη συναίσθησης, μέχρι τον οριστικό εξοβελισμό και αφανισμό τους από παντού

    από το κοινοβούλιο, από τους δρόμους, από τα συνδικάτα και από την Ελλάδα
    μαζί με τους έμμισθους των ανθελληνικών μκο και τους μπαχαλάκηδες που δημιούργησαν, ανέθρεψαν, έθρεψαν και γιγάντωσαν μετά τα Ιμια

    να πάνε στην Β. Κορέα και στην Κούβα...να ζήσουν το όνειρο

    επιτέλους αυτή θα είναι η αρχή του τέλους τους !!!