#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2010 18:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: “δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου” – τελεσίγραφο στον Ψωμιάδη



Tελεσίγραφο στον υποψήφιο περιφερειάρχη κεντρικής Μακεδονίας, Παναγιώτη Ψωμιάδη έστειλε, ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς, ζητώντας του να μην επιμείνει στην πρόθεσή του να συμπεριλάβει στο συνδυασμό για την περιφέρεια τον αδελφό του.

Ο Παναγιώτης Ψωμιάδης, σύμφωνα με πληροφορίες, σκοπεύει να τοποθετήσει σε θέση υποψήφιου αντιπεριφερειάρχη τον αδελφό του, ο οποίος, στη συνέχεια, θα έχει την αρμοδιότητα για την περιοχή της Θεσσαλονίκης.

Έτσι επικοινώνησε μαζί του ο γραμματέας του κόμματος Ανδρέας Λυκουρέντζος ο οποίος είπε στον κ. Ψωμιάδη ότι δεν μπορεί να βάλει τον αδελφό του σε αυτήν την θέση, επειδή αυτό θα αντίκειτο στις δεσμεύσεις της ηγεσίας του κόμματος εναντίον της οικογενειοκρατίας και του νεποτισμού.

Ο κ. Ψωμιάδης όμως επέμεινε και έτσι ο Αντώνης Σαμαράς του έστειλε μήνυμα ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να το δεχτεί για λόγους αρχής.

Εάν ο κ. Ψωμιάδης μέχρι αύριο το πρωί προχωρήσει στην ανακοίνωση του συνδυασμού του, έχοντας μέσα και τον αδελφό του, τότε η ΝΔ θα άρει το χρίσμα του υποψηφίου περιφερειάρχη που του έχει δώσει.

Πρόκειται για μια ηγετική κίνηση εμβέλειας του Σαμαρά, ο οποίος αποδεικνύει ότι πάνω από όλα βάζει τις αρχές του και δεν διστάζει να ρισκάρει γι αυτές, εν όψει μάλιστα της κρίσιμης αναμέτρησης του Νοεμβρίου.

Διακινδυνεύει να χάσει η ΝΔ μια περιφέρεια προκειμένου να μην υποστείλει την σημαία του αγώνα κατά της οικογενειοκρατίας και του νεποτισμού.

«Δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου» είναι το μήνυμα που στέλνει προς πάσα κατεύθυνση.

Και κατά την γνώμη μας θα βγεί κερδισμένος όποια κι αν είναι η εξέλιξη: Αν υποχωρήσει ο Ψωμιάδης, τότε η νίκη του Σαμαρά θα είναι ευνόητη. Αν πάλι δεν υποχωρήσει, ο Σαμαράς θα έχει στείλει ένα σαφές μήνυμα στην κοινωνία από το οποίο θα βγει μακροπρόθεσμα κερδισμένος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ευτυχια avatar
    ευτυχια 31/08/2010 18:06:01

    Α ρε Πρόεδρε!! Μπράβο με χίλια. Εκτός των άλλων, δηλώνει και ΠΑΣΟΚτσής ο αδελφός Ψωμιάδης.Κάτι ξέρουμε που σ αγαπάμε.

  2. th.pr avatar
    th.pr 31/08/2010 18:12:31

    Τωρα ειναι αργα για δακρυα Στελλα.......

  3. antiochos avatar
    antiochos 31/08/2010 18:13:26

    Mεγαλο το διακυβευμα και δεν μου καθεται καλα η ολη ιστορια.

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 31/08/2010 18:21:59

    Aμα ντηθεί ζορό ο πανίκας να δούμε τι θα κάνει ο Σαμαράς.

  5. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 31/08/2010 18:24:48

    Τι θα γίνει με τον Ψωμιαδη ? όλο προβλήματα είναι... από το να διαχωρίζει την Ελλάδα σε βόρειους σε νότιους ( κράτος των Αθηνών) έως ότι ""εγώ έχω το 10% της παράταξης""...για να τον μαζέψει κάποιος, άντε διότι πολλά έχει κάνει και το κοντέρ γράφει.

  6. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 31/08/2010 18:28:21

    Ο πάφραλης Ψωμιάδης, ξαναπαίζει με τις ψήφους των Μακεδόνων, των ποντίων, των πατριωτών, των Καραμανλικών, που φέρεται, να εκπροσωπεί.

    Ολα έχουν όρια όμως, κι αυτά ήδη τα ξεπέρασε στις 29 Νοέμβρη ο Ψωμιάδης.
    Πάλι τα ίδια ο "Ζορρό";

    Αντώνη πολύ καλά το πας. Εσύ είσαι ο αρχηγός άλλωστε!

    • Ολντ Τραφορντ avatar
      Ολντ Τραφορντ @ χελιδόνι 31/08/2010 22:00:44

      Μην διαχωρίσετε τη παράταξη στο Βορρά σε Μακεδόνες Ποντίους πατριώτες Καραμανλικούς versus Σαμαρικών γιατί τότε θα πάει ο Σαμαράς σπίτι του. Trust me.
      Αν η μόνη διαφορά του Σαμαρά με το Ψωμιάδη είναι για τον αδερφό του, τότε φοβάμαι οτι κάποιοι δημιουργούν ενα τεράστιο θέμα για το τίποτα. Η κόντρα Ψωμιάδη Σαμαρά προσωπικά θα ρίξει φως στο τι πραγματικά πρεσβεύει ΚΑΙ ο Σαμαράς για τον τόπο.

      Ο καμένος φυσά και το γιαούρτι.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Ολντ Τραφορντ 01/09/2010 00:22:38

        Λυπάμαι, που ο συμπαθής κ.Ψωμιάδης, αυτοδιαθέτεται ως καθημερινή γλάστρα του Αυτιά (αν κι οι μακεδόνες δεν γουστάρουν το Αθηναικό κράτος), κόλακα του Καρατζαφέρη (αν κι αγαπά πολύ τον Καραμανλή), υπόδουλο Μητσοτακικών σχεδίων και άλλων τινών (δε θα με διώξετε από τη ΝΔ), πλην της αυθορμήτου συμπράξεώς του, με τον πανηγυρικά εκλεγέντα αρχηγό της ΝΔ, Αντωνη Σαμαρά!

        Καθείς κι η αυτοδιάθεσή του....κοινως , όπου τον συμφέρει καλύτερα!

  7. giorgos avatar
    giorgos 31/08/2010 18:34:36

    πρεπει να κατεβει ενωμενη τωρα η νδ στη κ μακεδονια.μετα πρεπει να γινει το ξεκαθαρισμα με πολιτικουσ τυπου ψωμιαδη.

  8. dimiris avatar
    dimiris 31/08/2010 18:41:26

    Καιρός να φύγει ο Ψωμιάδης αλλά για άλλους λόγους...

  9. ευτυχια avatar
    ευτυχια 31/08/2010 18:42:47

    Να μη μιλήσω για τον συρφετό των ανεπάγγελτων τυχάρπαστων με τόμους Ποινικά Μητρώα που τριγυρίζουν στη Νομαρχία και παριστάνουν τους πολιτικούς.Ολοι οι ξοφλημένοι (-νες)του ΛΑΟΣ και της Ντόρας μισθοδοτούνται κατ'αποκοπήν απο Νομαρχιακές Επιχειρήσεις.Κι αν προκληθώ, θα πώ ονόματα.

  10. Hase avatar
    Hase 31/08/2010 18:53:30

    Και γιατι να μην βαλει και την κουνιαδα του στο ψηφοδελτιο;; (απο πρωτο ξαδελφο). Αν θελει να κανει ντορο ολα μεσα ειναι.

  11. Ηλίας avatar
    Ηλίας 31/08/2010 18:54:09

    ΜΠΡΆΒΟ ΑΝΤΩΝΗ! Τέρμα τα καπετανάτα!

  12. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 31/08/2010 19:03:18

    Αντώνη Σαμαρά δείξε πιγμή. Δεν μπορεί η Νέα Δημοκρατία να χλευάζεται με τα καμώματα του οποιουδήποτε Ψωμιάδη. Είναι καιρός πιά να πείς σ'αυτόν και σ'όλους τους όμοιους του οτι μόνο η σοβαρότητα έχει θέση στη Νέα Δημοκρατία. Δεν μπορούμε όλοι εμείς να καλούμεθα σε απολογία για τις πράξεις κάθε καραγκιόζη.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Nίκος Θ. 31/08/2010 19:30:03

      Πες τα! Από τη μια θέλουμε να υποστηρίξουμε τη ΝΔ στη Θεσσαλονίκη κι από την άλλη η ΝΔ μας κοτσάρει κάτι νεάντερταλ τύπου Πανίκα. Ωραίος σεβασμός στην πόλη-κάστρο τής ΝΔ...

      • anonymous avatar
        anonymous @ Στέργιος 31/08/2010 19:50:54

        Ο πανίκας πήρε 10% πανελλαδικά κατά την εκλογή προέδρου του κόμματος και παίρνει 60% στη Θεσσαλονίκη. Δεν έχει και πολλά περιθώρια ο Σαμαράς.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Στέργιος 01/09/2010 00:09:29

        10% κι 60% στους 800.000 και 40.000 ψηφοφόρους που ψήφισαν στις εσωκομματικές εκλογές τής ΝΔ. Υπολείπονται πάνω από 2 εκατομμύρια για πιθανή εκλογική νίκη.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Στέργιος 01/09/2010 02:56:11

        Που, από ό,τι θυμάμαι, στη Θεσσαλονίκη τα αποτελέσματα τής ψηφοφορίας ήταν 60% Σαμαράς, 30% Ψωμιάδης, 10% Ντόρα. 30%, όχι 60%.

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Nίκος Θ. 31/08/2010 20:11:50

      30 χρονια βουλευτη και νομαρχη τον ειχατε.φτυστε τον τωρα και χλευαστε τον.πεταξτε τον βορά και στους πασοκους..αν ειναι καραγκιοζης αλλο τοσο ηταν οι νεοδημοκρατες που τον ψηφιζαν..

      • γιωργος avatar
        γιωργος @ παπαδοπαιδι 31/08/2010 22:01:43

        Στεργιο,τι πινεις και δεν μας δινεις;Που ζεις;Πιστευεις πως ο ψωμιαδης χρειαζεται την υποστηριξη του σαμαρα;Στη θεσσαλονικη παιζει μπαλα μονος του.Αν θελει να το παιξει μαγκας ο σαμαρας ας διαλεξει καποιον αλλον.Σιγουρα ο πανικας δεν εχει αναγκη τον σαμαρα ή τη στηριξη απ το κομμα.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ παπαδοπαιδι 01/09/2010 00:10:16

        Γιώργο, παίζει μόνος του γιατί η ΝΔ τον άφησε να κάνει τη Θεσσαλονίκη φέουδό του.

      • lpap avatar
        lpap @ παπαδοπαιδι 01/09/2010 01:01:49

        Τι λέτε ρε παιδιά; Ξέρετε πόσοι δεξιοί βλαστήμαγαν την στιγμή που τον ψήφιζαν; Ένα τίποτα πολιτικά δημιούργημα κι αυτο ρηχό και κενό των ΜΜΕ. Κακές οι επιλογές του Σαμαρά και υπερβολική η αυτοπεποίθηση του Ψωμιάδη. Αρκετά τον θρέψαμε κι αυτόν και το σόι του/.Φτάνουν τα ..καραγκιοζιλίκια..
        και τα παιχνίδια επίσης τέλος...Πτωμαΐνη μυρίζουν πολλές επιλογές. και το κόμμα το ίδιο. Μήπως η αποσύνθεση ήρθε και δεν την έχει πάρει κανείς είδηση;;

    • Δύσπιστος avatar
      Δύσπιστος @ Nίκος Θ. 01/09/2010 09:06:17

      καλά, δεν ξέρετε ότι τη Νομαρχία Θεσσαλονίκης τη διευθύνει ο Διονύσης;
      ο Πανίκας τρέχει σε γιορτές και πανιγύρια, πρώτος όπου υπάρχει μπουφές, χορός και χαβαλές. Δεν έχει ασκήσει ποτέ διοίκηση στην ουσία.
      Χωρίς το Διονύση που ξέρει και πέντε γράμματα, ο Πανίκας δεν ξέρει που παν' τα τέσσερα !

      • παπαδοπαιδι avatar
        παπαδοπαιδι @ Δύσπιστος 01/09/2010 09:11:54

        σταματα φερεφωνο του μεγκα

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Δύσπιστος 01/09/2010 09:38:31

        Δηλαδή πιστεύεις ότι ο Παν μπορεί να διαβάσει ένα χαρτί?

      • Δύσπιστος avatar
        Δύσπιστος @ Δύσπιστος 01/09/2010 11:04:29

        @ παπαδοπαίδι:
        χρειάστηκε ποτέ να πας για υπόθεσή σου στη Νομαρχία;

        Υ.Γ. δε βλέπω τηλεόραση

  13. Ηλίας avatar
    Ηλίας 31/08/2010 19:07:45

    Κι αν δεν κάνει πίσω βάλε την Ράπτη υποψήφια να γουστάρουμε!

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Ηλίας 31/08/2010 20:00:01

      το πολυ το τακα τακα....

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ παπαδοπαιδι 31/08/2010 20:07:09

        Σαν παπαδοπαίδι θα ξέρεις καλά εσύ από τάκα τάκα..

  14. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 31/08/2010 19:19:13

    μη σκυβεις στους αθηναιους το κεφαλι, πανίκα

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ παπαδοπαιδι 31/08/2010 19:31:02

      Οι Αθηναίοι είναι καλοί, όμως, όταν έχουν πρωινή εκπομπή στα κανάλια.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ παπαδοπαιδι 31/08/2010 19:50:33

      ορέ ο πανίκας θα αθηναϊκά ΜΜΕ δεν ξημεροβραδιάζεται; έτσι πολεμάει το αθηναϊκό σύστημα;

      ποιος είσαι ο Αυτιάς;

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Σοσιαληστής 31/08/2010 21:30:11

        Ο Πανίκας είναι...

  15. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 31/08/2010 19:54:30

    As valei ton adelfo tou o Psomiadis stin perifereia Kritis na ton echei ton ...Mistho !!!!

  16. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 31/08/2010 19:59:21

    περιεργως καποιοι προσπαθουν να φιμωσουν την τελευταια φωνη για την μακεδονια...ξεχασαν τις συγκεντρωσεις το 90 για το μακεδονικο

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ παπαδοπαιδι 31/08/2010 20:13:28

      Ε ναι μόνο ο ζορό ειναι μακεδονομάχος για αυτό να τον αφήσουμε αμολητό δεν μας φτάνουν οι γραφικότητες του για να πιάσω τα άλλα.

  17. Tassos avatar
    Tassos 31/08/2010 20:12:03

    Λοιπόν τώρα για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους. Ο Ψωμιάδης θα βγει είτε με την στήριξη της ΝΔ είτε όχι. Δεν υπάρχει ΝΔημοκράτης που του πάει το χέρι να μην ρίξει την ψήφο στον Ψωμιάδη (ελάχιστες θα είναι οι εξαιρέσεις). Το θέμα είναι ότι η αλαζονεία του τον οδηγεί στο λάθος σε μία καθαρά πολιτική θέση -αυτή του αντιπεριφερειάρχη- που πρέπει να καταληφθεί από πολιτικό πρόσωπο της εκτός Θεσνίκης Μακεδονίας να θέλει να βάλει τον ικανότατο μεν παλαιοΠασόκο δε (από τα ιδρυτικά μέλη του ΠΑΣΟΚ στην Θεσνίκη) Διονύση. εν ξέρω τί θα γίνει, έχει απόλυτο δίκιο ο Αντώνης, αλλά περίπτωση να μην στηρίξει ο κόσμος της ΝΔ τον Ψωμιάδη δεν υπάρχει.

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Tassos 31/08/2010 20:13:31

      πες τα μεγαλε..αυτος ειναι ο νομαρχης που αξιζει στους ψηφοφορους της ΝΔ

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ παπαδοπαιδι 31/08/2010 20:16:00

        και εγώ ΝΔ είναι και απλά γελάω με τον γραφικό.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Tassos 31/08/2010 20:15:28

      πως δεν υπάρχει; στις εκλογές για αρχηγό δεν είδαμε αυτό που λες παρόλο έκανε το λαγό του μητσοτακέικου.

      • Tassos avatar
        Tassos @ Σοσιαληστής 31/08/2010 20:18:37

        έ οχι και λαγός της Ντόρας ρε φίλε. Ξέρεις την πολιτική ιστορία του Ψωμιάδη? Καταδιώχθηκε ανηλεώς ο άνθρωπος από τον βρυκόλακα.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Σοσιαληστής 31/08/2010 21:48:03

        Ηταν πολλά τα ευρώ, Αρη;

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Σοσιαληστής 31/08/2010 22:33:26

        ....και άρτι το λαγό του Καρατζαφέρη (αγάπες, φιλιά, συναντήσεις).

    • kokorikos avatar
      kokorikos @ Tassos 31/08/2010 23:11:28

      Αυτό να λέγεται
      Πάει το χερι τουΝδκράτη να μη ψηφίσει τον Αρχικαραγκιόζη των μεσημεράδικων::::

      Πάει ωρε::::

      Πράγματι που το έλεγε και καυχιόταν ο Καραχιμπο στον Χατζηγαργαλάου το πρώί και στη περίπτωση του ΨωΜιΑδη μετά εκείνη του Νικήτα έσυρε τον Αντώνη στην στήριξή τους!
      Καιρός είναι το ...καράβι να ξεκοπεί από τα περίεργα ...τραίνα που το σέρνους!!!

      Καιρός είναι!!!

  18. Tassos avatar
    Tassos 31/08/2010 20:17:21

    Επίσης υπάρχει και κάτι άλλο. Ο Δ. Ψωμιάδης είναι υπό κατηγορία για κάτι περίεργες αναθέσεις (πολύ μικρά ποσά που αφορούν κατατμήσεις έργων αλλά το ΠΑΣΟΚ στην μανία του να εκδικηθεί τον Ψωμιάδη που τους έχει σκίσει τα
    βά _ δουλα είναι ικανό για τα πάντα).

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Tassos 31/08/2010 20:30:54

      Συμφωνα με τη νομοθεσια περι δημοσιων εργων ολα τα εργα μεχρι 45.000 ευρω μπορουν να χαρακτηρισθουν "μικροεργα" και να ανατεθουν χωρις κανονικο διαγωνισμο μονο με τρεις προσφορες εργολαβων.
      Η μεθοδος αυτη χρησιμοποιειται πολλες φορες απο διαφορες δημοσιες υπηρεσιες για επειγουσες αναγκες γιατι οι διαγωνισμοι ειναι χρονοβοροι.Φυσικα η επιλογη εχει πολυ μεγαλες πιθανοτητες να μην ειναι αδιαβλητη και να ειναι συνεννοημενοι οι τρεις εργολαβοι με τους υπευθυνους του Δημοσιου αλλα απο την αλλη μερια για μικροεργα απαιτειται ευελιξια.
      Εκεινο που εκανε ο αδελφος του Ψωμιαδη συμφωνα με εφημεριδες ειναι οτι ανεθεσε με τη διαδικασια αυτη δεκαδες μικροεργα της νομαρχιας.
      Αυτο απο μονο του δε σημαινει χρηματισμο.Μπορει καλλιστα να σημαινει ταχυτητα εκτελεσης του εργου αλλα οπωσδηποτε αν ξεπερνα τα ορια δημιουργει παντα εντασεις και υποψιες.

      • sofia or8h avatar
        sofia or8h @ ψυχραιμια 31/08/2010 23:17:34

        Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα -μικροέργα-και όλως περιέργως αυτά τα μικροέργα στην Αλεξανδρούπολη τα έπαιρνε συνήθως ένας,τι σύμπτωση !!κολητός του δημάρχου τότε χρισμένος Πασοκ τώρα χωρίς χρίσμα αντάρτης

  19. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 31/08/2010 20:18:43

    Η κίνηση Σαμαρά είναι σωστή από πολλές απόψεις. Βάζει κάποια πράγματα στην θέση τους και σηματοδοτεί σταθερές πολιτικές συντεταγμένες σε θέματα πολιτικής δεοντολογίας.

  20. George avatar
    George 31/08/2010 20:30:49

    Σωστός ο Σαμαράς αλλά στην περίπτωση του υιού Βαρβιτσιώτη, καθήσαν πολλές μύγες στο σπαθί του...

    • TASSOS avatar
      TASSOS @ George 31/08/2010 20:51:50

      ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ. Ο ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ ΠΗΡΕ ΧΡΙΣΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΒΓΑΙΝΕ ΔΗΜΑΡΧΟΣ, Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΟΜΩΣ ΕΔΙΩΞΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ

      • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
        ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ TASSOS 01/09/2010 00:32:34

        Μη μπερδεύεσαι. Ο Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης είναι ήδη βουλευτής.. Ο αδελφός Ψωμιάδη δεν είναι.

      • George avatar
        George @ TASSOS 01/09/2010 10:14:34

        Δίκιο έχεις, έκανα λάθος εκτίμηση

  21. ευτυχια avatar
    ευτυχια 31/08/2010 20:36:31

    Tassos@
    Εγω δεν γνωρίζω κανέναν Θεσσαλονικιό, ο οποίος να αποδέχεται και να μη δυσφορεί με συμπεριφορές τύπου Ζορό και με τις ατέλειωτες πρωινο-μεσημεριανές του εμφανίσεις. Δεν συνάδει ούτε με την αισθητική, ούτε με την κουλτούρα της πόλης. Παρόλα αυτά η Θεσσαλονίκη είναι γαλάζια γι αυτό και ψηφίζει Ψωμιάδη: γιατί είναι επιλογή του Κόμματος. Σε περίπτωση που δεν πάρει το χρίσμα, θα δούμε αν θα πάρει και την ψηφο του αδελφού του, που μάλλον ψηφίζει ΠΑΣΟΚ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ευτυχια 31/08/2010 21:16:59

      Καλά και στις εσωκομματικές εκλογές ποιος τον ψήφισε στη Θεσσαλονίκη αφού δυσανασχετούν;

      • γιωργος avatar
        γιωργος @ anonymous 31/08/2010 22:05:18

        Ευτυχια,μαλλον δεν εχεις σχεση με θεσσαλονικη.Τον ψωμιαδη τον ψηφιζουν πασοκοι και αριστεροι.Οχι μονο νεοδημοκρατες.

  22. undercover gpr avatar
    undercover gpr 31/08/2010 20:39:25

    λολ
    +1000

    και στη Γλυφάδα μη ξεχνιόμαστε.

    • TASSOS avatar
      TASSOS @ undercover gpr 31/08/2010 20:50:51

      ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙ Η Ν.Δ. ΤΟΝ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΓΛΥΦΑΔΑ ΕΔΙΩΞΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ!

  23. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 31/08/2010 20:42:13

    Αυτά που λετε καποιοι τα σκεφτεστε βαθύτερα;
    Αν ο Σαμαράς άρει την στηριξη στον Ψωμιάδη και ο τελευταίος κατέβει αντάρτης, το πασοκ θα κάνει περίπατο στην περιφέρεια μακεδονίας.
    Δηλαδή γουστάρετε κάποιοι τα πράσινα νταβατζοΜΜΕ να θριαμβολογούν το βράδυ του Νοεμβρίου για 13/13 πράσινες περιφέρειες;
    Αμα γίνει κάτι τέτοιοι, η ΝΔ θα ξαναεκφέρει αντιπολιτευτικό λόγο μετά από καναδυο χρόνια, αφού έχουμε θέσει ζήτημα δημοψηφίσματος κατά του μνημονίου.
    Αμα χαθούν οι περιφέρειες, θα σημάνει στα μάτια του ΓΑΠ και των νταβατζοΜΜΕ ότι επιδοκιμάστηκε το μνημόνιο και καταβαραθρώθηκαν οι επικριτές του.

    • thespieys avatar
      thespieys @ o aneksartitos 31/08/2010 20:54:19

      Ναι ρε, πανω από όλα οι Αρχές, οι Αξίες, τα Ιδανικά και η τήρηση των δεσμεύσεων.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ o aneksartitos 31/08/2010 23:39:44

      Στο δεύτερο γύρο θα ψηφίσουν ΝΔ και θα βγάλουν περιφερειάρχη. Του ΠΑΣΟΚ δεν βγαίνει με τίποτα.

      • anonymos avatar
        anonymos @ stroumfaki 01/09/2010 00:08:42

        Α γύρο ψηφίζουμε τα κόμματα μας δεύτερο οχι στο ΠΑΣΟΚ

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ o aneksartitos 01/09/2010 00:12:16

      Ναι. Και σε κάνα δυο χρόνια που η ΝΔ θα μπορέσει να αρθρώσει καθαρό πολιτικό λόγο, ο Πανίκας θα είναι ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου.

  24. Μisha avatar
    Μisha 31/08/2010 20:55:36

    Τασσο, δε μου πέφτει λόγος καθώς θα ψηφίσω υποψηφιο κπομματος που τάσσεται ενάντια στο κατοχικό Μνημόνιο, χωρίς μα και μου.
    Πάντως η απάντηση του Σαμαρά στον αμετροεπή, καλαμοκαβαλλημένο υιό Ντόρας υπήρξε δυσανάλογα ήπια σε σχέση με τον Πανίκα (που μου είναι συμπαθής, κυριώς επειδή δεν τον χωνεύουν οι πρασινορόζ χουνταίοι της μεγάλης φτωχομάνας).

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μisha 31/08/2010 22:18:25

      συγκρίνεις ανόμοια πράγματα - ο ένας έχει μόνο μέλλον, ενώ ο άλλος μπόλικο παρελθόν και αμφισβητήσιμο παρόν

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 31/08/2010 22:19:16

        (για τον Μίσσα - το Reply πάλι δεν έπιασε)

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ δρόμος 01/09/2010 00:39:27

        Με τον σόρο δίπλα, όλοι καλέ μου έχουν μέλλον, ή είμαι άτοπη;

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ Μisha 01/09/2010 01:05:00

      Μήν ξεχνάμε πως είναι και υιός του δολοφονημένου Παύλου και όχι μόνο της Ντόρας.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Μisha 01/09/2010 11:32:22

      Μην τα μπερδεύεις φίλε μου, τον ένα απλά τον άφησε να παίξει με τα κουβαδάκια του για να μη μας πρήξει η μάνα του, ο άλλος ΕΙΝΑΙ υποψήφιος της ΝΔ και πρέπει να συμμορφωθεί με τις γραμμές του κόμματος.

  25. mpagiatis avatar
    mpagiatis 31/08/2010 20:59:10

    Καταλάβετε το. Ο Ψωμιάδης νομίζει ότι μπορεί να κοροϊδεύει τη ΝΔ και να ωφελείται αυτός και η οικογένειά του. Ο Σαμαράςτον πήρε χαμπάρι και του έστειλε το μήνυμά. Καλά κάνει και δεν μασάει και πρέπει να συνεχίσει έτσι.
    Μια νίκη Ψωμιάδη δεν σημαίνει τίποτα για τη ΝΔ. Αυτός ήταν που έλεγε ότι θα κάνει κόμμα, αυτός ήταν που συστηματικά διέβαλε τον Καραμανλή, που άνοιγε τις πόρτες στον Καρατζαφέρη σε βάρος της ΝΔ.ΑΡΚΕΤΑ ο ψευτοτσαμπουκάς.

  26. ευτυχια avatar
    ευτυχια 31/08/2010 21:07:44

    Ξαναλέω: Μπράβο, Προεδράρα!!
    Ξεκαθάρισε το πολιτικό σκηνικό, υπερασπίσου την Πατρίδα, δούλεψε για τον Λαο και θα στο ανταποδώσει.

  27. antiochos avatar
    antiochos 31/08/2010 21:19:42

    " Mακεδονια του Βαρδαρη " και η Μακεδονια μας στα χερια των Τρεμοπουλομπουταρηδων.Ανατριχιαστικος ο συνδιασμος..
    Κανονιστε παιδια γιατι οι μυγες που δεν θα κατσουν στο σπαθι σας , θα σας φανε στο τελος.
    Εννοειται ΑΠΑΝΤΕΣ.

    • nick avatar
      nick @ antiochos 31/08/2010 21:32:34

      Αν ο Ψωμιάδης αγαπάει τη Μακεδονία όσο εμείς και εσύ, να ακούσει την εντολή του Προέδρου, να ευθυγραμμιστεί με το κόμμα του και να βαφτεί η περιφέρεια μπλέ...

  28. mitsosms avatar
    mitsosms 31/08/2010 21:19:51

    Του βγάζω το καπέλο. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!

  29. Jack avatar
    Jack 31/08/2010 21:31:02

    Ο Ψωμιαδης ειναι ενα ακομα βαριδι που πρεπει να ξεφορτωθει η ΝΔ αν θελει να παει μπροστα. Οι Θεσσαλονικεις ψηφιζουν ΠΡΩΤΑ κομμα και μετα προσωπο. Ο Πανικας ως τωρα ηταν ευνοημενος και απο συγκυριες..
    Σωστη η κινηση Σαμαρα αλλα πρεπει να τη προχωρησει μεχρι τελους.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Jack 31/08/2010 22:39:10

      Συμφωνώ κι εγώ. Το ίδιο γίνεται και στο νησί μου. Οποιος πάρει το χρίσμα της ΝΔ αυτός και ψηφίζεται. Κι ας είναι όποιος ναναι.Ενδιαφέρονται γι΄αυτόν που θα υποδειχθεί ως επιλογη της ΝΔ.
      Βλέπω προβλήματα στον Ψωμιάδη.
      Και αν θυμάμαι καλά αυτός δεν ήταν που στις άπειρες τηλεοπτικές εμφανίσεις του έλεγε τα καλύτερα λόγια για τον Γιωργακη, την Ντορούλα, και τον Γιωργάκη Καρατζαφέρη, ενώ με το ζόρι έλεγε και καμμιά κουβέντα για τον Σαμαρά;......

  30. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 31/08/2010 21:37:09

    Νομίζω ότι κινείται προσεκτικά, κατ άλλους αργά, αλλά σωστά, στο ναρκοπέδιο της βαρωνίας που λέγεται ΝΔ.

    Άποψη μου: αν το Πασοκ κατεβάσει το Γερουλάνο στην Αττική θα είναι κίνηση εξ αντανακλάσεως στην υποψηφιότητα Κικίλια.

    Ορισμένες φορές επιβεβαιώνεσαι και μέσα από τις επιλογές του αντιπάλου, αλλά και η ποιότητα του αντιπάλου επηρεάζει τη δική σου ποιότητα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 31/08/2010 22:09:39

      πολύ σωστά

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 31/08/2010 22:11:27

        Kαλησπέρα αγαπητέ Δρόμε.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 31/08/2010 22:22:29

        γειά σου, αλλενάκι, καιρός να οργανωθούμε πάλι, μετά τη θερινή ραστώνη - πολύ ενδιαφέρουσα φάση η τωρινή

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 31/08/2010 22:25:52

        Έχω φτιάξει ένα σκιτσάκι για αυτό που λέγαμε... θέλει λίγη δουλειά στο Corel ακόμα, γραφιστικό, με το μότο που είπε το Χελιδόνι. Δεν χρησιμοποίησα φωτογραφίες, γιατί έψαξα, αλλά είναι κάπως... στενάχωρες, καλύτερα όχι.
        Όταν το έχω έτοιμο θα σας πω.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 31/08/2010 22:36:48

        κι εγώ στο μεταξύ έκανα "πρακτική εξάσκηση", όταν θα είσαι έτοιμη θα συνεισφέρω και κάτι διαφορετικό, νομίζω ...

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ δρόμος 31/08/2010 22:54:30

        αλλενάκι & δρόμε
        Γειά και χαρά. Εδώ κι εγώ, πείτε που μπορώ,να βοηθήσω.
        Αισιόδοξη, όσο μπορώ σε τέτοιες εποχές...

        αλλενάκι, ο Γερουλάνος δε νομίζω, να ρισκάρει, να ζητήσει ψήφο. Κοσμικό προφίλ έχει, όχι πολιτική επιτυχή διαδρομή.
        Έκτός κι αν έχει σίγουρη την στήριξη των εξαπτερύγων.
        Στους γάμους δε μοιράζουν μόνο μπομπονιέρες.......

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 31/08/2010 22:57:49

        χε χε...

        η επιλογή ενός νέου ανθρώπου από τη ΝΔ και πολύ σωστά αναγκάζει την άλλη πλευρά να αναζητήσει το κατά τη γνώμη της αντίστοιχο, αυτό σκέφτηκα

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ δρόμος 31/08/2010 23:10:50

        ναι, και κάτι γράφεται για Χριστοφυλλοπούλου απόψε...!!!!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 31/08/2010 23:17:23

        είναι ξεκάθαρο, το Πασοκ δεν έχει πάγκο

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ δρόμος 31/08/2010 23:27:30

        κι οι ασκήσεις επί χάρτου από άκαπνους στρατηγούς, τι να πούνε;

  31. panagos avatar
    panagos 31/08/2010 21:38:54

    Προσωπικά, δεν θα ψηφίσω Ψωμιάδη την α' Κυριακή, ακόμα και αν έχει το χρίσμα της Νέας Δημοκρατίας, για διάφορους λόγους που άπτονται της συμπεριφοράς του.
    Στο β' γύρο,και μόνο αν έχει ακόμα το χρίσμα, θα τον ψηφίσω για λόγους καταδίκης του μνημονίου,από μένα και την οικογένειά μου.

    Πάντως είναι τραγικό αυτό που γίνεται με την οικογενειοκρατία στην Ελλάδα.Να βολέψουν όλη την οικογένειά ... Έλεος.
    Τελικά αρχίσει να μου αρέσει αυτό που έκαναν στο Βυζάντιο για να διακόψουν την κληρονομική διαδοχή : ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΣ στα παιδιά τους και ΚΟΥΡΑ. Κάνε ένα θέμα ρε φάκτορα. Θα αγαπήσει ο λαός τη Βυζαντινή Αυτοκρατορία βλέποντας τα σημερινά χάλια !

  32. ευτυχια avatar
    ευτυχια 31/08/2010 21:39:25

    antiochos@
    Ωραια σταση!! Στην αρχή αυτονομείσαι, κάνεις ότι τρελλό μπορείς, πιάνεις στασίδι στον Αυτιά, στην Λόη και στον Καρατζαφέρη, ανακοινώνεις την υποψηφιότητά σου χωρίς να ενημερώσεις το Κόμμα σου το οποίο προσπαθείς να σύρεις πίσω σου και όταν σου τραβάει ο Πρόεδρος το αυτί για να μην συμπεριλάβεις τον Πασόκο αδελφό σου σαν Αντι-Περιφερειάρχη, αρχίζεις να κλαίς επικαλούμενος την ..."Μακεδονία του Βαρδάρη".Τυπικός Ψωμιάδης.

  33. tony avatar
    tony 31/08/2010 21:46:54

    Ο Αντώνης προειδοπιοισε τον Πανικα.
    Αφού δεν τον ξήλωσες ακόμα?
    Τι μας λες τωρα?
    Τον προειδοποίησες?
    Και μετα θα τον επιπλήξεις?
    Μην ανησυχείς.
    Μόλις ο Γιωργος την κοπανήσει πάλι εσύ και ο Πανικας θα κυβερνάτε.
    Τι έμαθα?
    Ο Πανικός πάλι υποψήφιος?
    Όχι άσε τον Γιώργο δεν πειράζει.
    Εγώ με το ΠΑΣΟΚ παιδιά.
    Η απόφαση μου ξεκάθαρη.
    Μόλις που το αποφάσισα.

    • Alex avatar
      Alex @ tony 31/08/2010 21:48:53

      Μπραβο αντε τωρα να πας να κανεις παρεα στο Χασαποπουλο...και κανενα κανο!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ tony 31/08/2010 22:35:26

      Τώρα το αποφάσισες?
      χαχαχαχαχαχαχα
      Σε θυμόμαστε από τα παλιά tony.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ tony 31/08/2010 22:41:19

      Ανήκεις στον κύκλο των χαμένων......ποιητών ήθελα να πω.

  34. ευτυχια avatar
    ευτυχια 31/08/2010 21:50:22

    Aris@
    Μερικοί πράκτορες θέλετε να κρυφτείτε αλλά η χαρά δεν σας αφήνει... Οταν θα δημοσιεύσεις τα δικά σου στοιχεία, τότε θα τα πώ και γω.Οσο για πληροφορίες, στην ΕΥΠ της γειτονιάς σας.Ξέρετε που είναι, βέβαια.

  35. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 31/08/2010 21:51:22

    Με τον καρατζαφυρερ, τι ψουψου είχε ο Πανίκας πρόσφατα ,
    για τις εκλογές αυτές;

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ χελιδόνι 31/08/2010 22:37:37

      Χαχα! ;) Εδώ είναι όλο το ζουμί ενός σχεδιασμού που δεν είναι καθόλου καινούριος!

  36. ευτυχια avatar
    ευτυχια 31/08/2010 21:53:01

    Aris@
    Μπορείς να ρωτήσεις και τις φίλες σου στο διπλανό γραφείο-αν είναι ακόμα έξω.

  37. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 31/08/2010 22:00:09

    Καλά, δηλαδή δεν μας νοιάζει να χαθεί η μπλε μακεδονία..
    Θα ψάχνουμε μετά ψηφοφόρους στη βαμμένη πράσινη Αττική και Στερεά Ελλάδα

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ o aneksartitos 31/08/2010 22:13:49

      σώσε εσύ την ψυχή σου, κι από μπογιές το μαγαζί γεμάτο είναι

  38. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 31/08/2010 22:04:17

    Πολύ καλά κάνει ο Σαμαράς κ δεν θέλει την οικογενειοκρατία μαζί του,ακόμα κ να διακινδυνεύσει να χάσει την περιφέρεια.Δείχνει πυγμή κ θέλει τσαμπουκά...Υπάρχει όμως μια ένσταση όσον αφορά την υποψηφιότητα ενός απο ατόμου που εκφράζει την οικογενειοκρατία κ τον εθνομηδενισμό.Αναφέρομαι στον Βαρβιτσιώτη που κατεβαίνει με το χρίσμα στη Γλυφάδα...Εγκληματικό λάθος,αυτό το άτομο έπρεπε να είχε ήδη φύγει,να μην θυμίσω τι είχε δηλώσει για τη σημαία.....

  39. ευτυχια avatar
    ευτυχια 31/08/2010 22:06:59

    Γιωργος@
    Πράγματι, δεν έχω σχεση με την Θεσσαλονίκη.Ειμαι απ τον ...Αρη.

  40. BlueSky avatar
    BlueSky 31/08/2010 22:10:22

    Προτείνω στον φίλο Παναγιώτη.....να σοβαρευτεί και να συνταχθεί με τον Πρόεδρο της ΝΔ. Τέρμα τα τσιφλίκια και τα βιλαέτια. Καμιά ψήφος των ΝΔημοκρατών, αποτελεί θέσφατο του κάθε υποψήφιου. Τέρμα Παναγιώτη, έχεις λάθος και απλά πρέπει να το αναγνωρίσεις.
    Φτάνει......

  41. δρόμος avatar
    δρόμος 31/08/2010 22:28:17

    ωραία, για ό,τι χρειαστείς βάλε φωνή!

  42. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 31/08/2010 22:29:55

    Έχω τα κείμενά σας και είναι ότι χρειάζεται, μόνο να τα "μαζέψω" λίγο, αλλά έχω αυτό τον καιρό να διευθετήσω διάφορα και καθυστερώ.

  43. δημητρης avatar
    δημητρης 31/08/2010 22:42:39

    ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΑΥΤΗ.
    Η ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΑΥΤΗ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ!!!!

    • athama avatar
      athama @ δημητρης 31/08/2010 22:51:28

      Επειδή πολύ μα πάρα πολύ απλά αυτό είναι το επίπεδο της πλειοψηφίας των πολιτών!
      Και είτε μας αρέσει είτε όχι αφενός στην δημοκρατία ο καθένας εκτός από κόμμα ψηφίζει και πρόσωπα και όταν ψηφίζει πρόσωπα ψηφίζει αυτά που τα αισθάνεται πιο κοντά στον εαυτό του.
      Έτσι επιπλέουν τέτοιου επιπέδου άνθρωποι στην πολιτική.
      Έχουν πιάσει αυτό το απλό νόημα του «να μοιάζεις με τους περισσότερους που ψηφίζουν και να τους γίνεσαι αρεστός.»

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ δημητρης 01/09/2010 09:08:39

      30 χρονια τον στηριζε η ΝΔ..γι'αυτο

  44. athamas avatar
    athamas 31/08/2010 22:43:57

    Πάντα είχα σε μεγάλη εκτίμηση τον Σαμαρά και ποτέ δεν με απογοήτευσε.
    Και συνεχίζει να «με βγάζει ασπροπρόσωπο» όπως το πάει.
    Ελπίζω όταν με το καλό γίνει πρωθυπουργός να ΜΗΝ με απογοητεύσει τότε.

    Ο Ψωμιάδης καλά θα κάνει να αφήσει τον αδερφό του στην απ' έξω.
    Αρκετά με τα σόγια σε αυτή την χώρα. Έλεος!
    Επειδή ένας έγινε πολιτικός σώνει και καλά όλη η οικογένεια να γίνουν «πολιτικοί»
    Ας τον βάλει στις επιχειρήσεις του διευθυντή είναι ανάγκη σώνει και καλά να κάνει τον αδερφό του αντιπεριφερειάρχη; Ξανα-έλεος δλδ!

  45. Γιάννης avatar
    Γιάννης 31/08/2010 22:47:05

    Παιδιά λέτε τέρμα στα βιλαέτια και τα καπετανάτα,αλλά δεν λέτε όχι σε καινούρια.Ο Αντώνης κάνει ένα ιστορικό λάθος.Βλέπει παντού εχθρούς.Τον νοιάζει να έχει το απόλυτα ελεγχώμενο απο τον ίδιο κόμμα.Ξεχνά αυτά που ο ίδιος έκανε πράξη στην Ανοιξη.Ο Πόντιος είναι μια κατηγορία απο μόνος του.Η αξία της ψήφου του περιπτερά μας που ψηφίζει πανίκα είναι η ίδια με την ψήφο του καθηγητή που δεν θέλει να τον βλέπει.Η επιδειξη τόλμης και γοητείας του Αντώνη δεν θα του βγει γιατί δεν μπορείς να πολεμάς την όποια οικογενειοκρατία μονομερώς και κατα περίσταση.Ερχονται μαύρες μέρες για την κεντροδεξιά.Κρίμα.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ Γιάννης 31/08/2010 23:43:54

      Και αυτοί που δεν πήγαν κόντρα, είδαμε το αποτέλεσμα.....

  46. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 31/08/2010 22:47:24

    Μ Π Ρ Α Β Ο χίλια Μ Π Ρ Α Β Ο Αντώνη γι'αυτή σου την δυναμική απόφαση!!!

  47. Jack avatar
    Jack 31/08/2010 22:58:41

    Θα ειναι πραγματικα μια κινηση ματ για τη περιφερεια Θεσσαλονικης καθως ο Πανικας ηταν το καλυτερο αντιπολιτευτικο επιχειρημα των πρασινοροζ "ενεργων πολιτων"(που ομως γυαλιζει το ματακι τους για καρεκλες και εξουσιες..)

  48. antiochos avatar
    antiochos 31/08/2010 23:22:48

    @ευτυχια
    Tη σωστη διασταση του πραγματος τη δινει ο Μisha.Το διακυβευμα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ για ψευτοτσαμπουκαδες και απο τις τις δυο πλευρες.
    Οι πρασινοροζ χουνταιοι θα ειναι οι κερδισμενοι.
    Μπορει ο καιροσκοπισμος,η αρλουμπολογια κι ο φτηνιαρικος λαικισμος να ειναι ενοχλητικοι.
    Αλλα μηπως η υποκρισια δεν ειναι το αποκορυφωμα της αθλιοτητας ΚΑΙ στην πολιτικη;
    Ποσο πιο επιζημιος ειναι ο Πανικας απο τον μικρο ροφο που δηλωσε οτι η σημαια μας ειναι ενα κομματι πανι που μπορει να το καιει ο καθενας;
    Mηπως εδω μετρανε τα ενσημα που κολλαει στο ΚΙΣ;

  49. Μαλτέζος avatar
    Μαλτέζος 31/08/2010 23:32:57

    "Πρόκειται για μια ηγετική κίνηση εμβέλειας του Σαμαρά, ο οποίος αποδεικνύει ότι πάνω από όλα βάζει τις αρχές του..."

    Το να "κατεβάζεις" τον Ψωμιάδη υποψήφιο, μια εντελώς γελοία φυσιογνωμία, δηλαδή, με μηδενική προσφορά στα κοινά, για ένα τέτοιο σημαντικό αξίωμα, ποιές αρχές ακριβώς υπηρετεί...

    Ειπάμε... μερικές φορές οι προτάσεις και τα νοήματα στα άρθρα, αλληλοαναιρούνται σε τέτοιο βαθμό, που αναρωτιέμαι αν μερικοί έχουν σταματήσει να σκέφτονται για χάρη του Αντώνη (τους).

  50. ευτυχια avatar
    ευτυχια 31/08/2010 23:33:53

    Καλέ μου Antiochos@
    Γιατί θα πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα διαζευκτικά? Η ο υποκριτής ή το μεσημεριανάς? Υπάρχει και τριτος δρόμος γεμάτος πολίτες που είναι έτοιμοι να δουλέψουν και να αγωνιστούν για την Πατρίδα αρκεί να τους δοθεί η ευκαιρία. Ηδη έγινε η αρχή απο την Αττική!Με έναν νέο άνθρωπο που το μόνο που μπόρεσαν να του προσάψουν τα Πασοκολαμόγια είναι το οτι είναι φίλος του Λιάγκα.
    Φοβάμαι οτι το πρόβλημα του λαού μας είναι το ότι δεν έχει αυτοπεποίθηση: γι αυτό αισθάνεται σιγουριά με τους γνωστους, αποδεδειγμένα αποτυχημένους,που του ρήμαξαν τα ταμεία και αμφισβητεί τους νέους και άφθαρτους προεξοφλώντας το "δεν κάνουν".Γιατί δεν κάνουν?Οι προηγούμενοι γιατι έκαναν?

  51. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 31/08/2010 23:41:29

    "κανείς δεν μπορεί, να με διαγράψει από τη ΝΔ"
    λέει ο Πανίκας κι άλλα παπαγαλάκια του Μητσοτακέικου!
    Οτι...εσεις, η μητσοτακοπαρέα,διαγράψατε τη ΝΔ, ΠΟΙΟΣ θα τους το θυμήσει;

    • Orestios avatar
      Orestios @ χελιδόνι 31/08/2010 23:44:50

      Τα εξαπτέρυγα έχουν πάθει αμόκ.
      Δεν πειράζει.
      Θα τους περάσει.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 01/09/2010 00:40:17

        Η μέχρι τώρα στάση του Σαμαρά, δηλαδή να διαγράψει όλα αυτά τα λαμόγια, είναι προς όφελος της παράταξης και γίνεται εμφανές από τον πανικό που τα διακατέχει και κάνουν κολοτούμπες.

  52. tony avatar
    tony 31/08/2010 23:46:30

    ........Τώρα το αποφάσισες?
    χαχαχαχαχαχαχα
    Σε θυμόμαστε από τα παλιά tony.............
    Τι θυμάστε δηλαδή?
    Δεν το ήξερα τώρα το έμαθα και αυτή είναι η γνώμη μου.
    Τώρα τη γνώμη μου για το ΠΑΣΟΚ και το ΚΚΕ γενικά την έχω πει χιλιάδες φορές.

  53. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 01/09/2010 00:25:36

    ...δεν της βγαίνουν τα κουκιά ης καρακαιδόνας!

  54. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 01/09/2010 00:29:01

    Η ΝΔ θα γίνει σύγχρονο, ευρωπαικό κεντροδεξιό κόμμα χωρίς γραφικές παρουσίες, οι οποίες παραπέμπουν σε αισθητική περασμένων δεκαετιών.
    Ένα σύγχρονο ευρωπαικό κεντροδεξιό κόμμα στα πρότυπα των χριστιανοδημοκρατικών κομμάτων της Ευρώπης.
    Ο Σαμαράς κάνει εκ βάθρων και σε βάθος ανανέωση και μπράβο του.

  55. geosid avatar
    geosid 01/09/2010 00:31:03

    ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΑΛΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΝ ΜΥΑΛΟ.
    ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΑΙ ΜΑΓΚΕΣ!!!!ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΨΩΜΙΑΔΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ
    ΑΛΛΑ Η ΣΥΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΚΑΙ Η ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΤΟΝ Α. ΣΑΜΑΡΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ?

  56. Tassos avatar
    Tassos 01/09/2010 00:48:14

    Επειδή διάφοροι γράφετε γελοιότητες κατά του Ψωμιάδη, Ο ΨΩΜΙΑΔΗΣ ΨΗΦΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΝΟΜΑΡΧΗΣ, Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ Η ΘΕΣΝΙΚΗ και όχι επειδή βγαίνει στην τηλεόραση.

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Tassos 01/09/2010 09:10:09

      χορευει και καλη ζευμπεκια..δινει και με αναθεση ολα τα κετερινγκ στο ζαχαροπλαστειο τις γυναικας του..ειναι οικογενειαρχης

      • Tassos avatar
        Tassos @ παπαδοπαιδι 01/09/2010 09:26:18

        Ναι ρε φίλε, έδωσε 1 παραγγελία 700 ευρώ στο ζαχαροπλαστείο της γυναίκας του ο άθλιος...Και σου μιλάει άνθρωπος που σαν βουλευτή δεν τον ψήφισε ποτέ.

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Tassos 01/09/2010 09:32:18

      εχω ακουσει για πολλες χαριστικες παραγγελιες....παντως δε βαζω το χερι μου στη φωτια,ισως ειναι μαυρη προπαγανδα απο κεντρα της παγκοσμιοποιησης

  57. Wonderland avatar
    Wonderland 01/09/2010 00:53:12

    Δεν γινεται ομελετα χωρις να σπασεις αυγα . Ανανεωση χωρις να φυγουν προσωπα που εχουν κουρασει ειναι σαν τον τετραγωνισμο του κυκλου . Οτι ειχε να προσφερει ο Ψωμιαδης το προσφερε , αλιμονο ολοκληρη κεντροδεξια αν δεν εχει κατι καλυτερο να προσφερει για την Μακεδονια .
    Το εγκλημα του Καραμανλη ειναι οτι αφησε πολλα βιλαετια μεσα στο κομμα στο ονομα της συνθεσης και της ανοχης , μετατρεποντας το σε φεουδαρχικο συστημα , και αυτο τον εφαγε στο τελος . Η Νεα Δημοκρατια αλωθηκε απο μεσα , και δεν πρεπει να αφησουμε να ξαναγινει αυτο γιατι τις συνεπειες του πληρωνουμε τωρα με τον ανεπαρκεστατο μισελληνα που μας κυβερναει .
    Αφου λοιπον καναμε προσφατα δημοκρατικοτατες εκλογες και εκλεξαμε προεδρο τον Σαμαρα με μεγαλη πλειοψηφια ας τον στηριξουμε για την ανανεωση που ολοι λιγο πολυ θελουμε

  58. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/09/2010 02:21:03


    ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ.
    ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΙΩΝ ΤΟΥ ΨΩΜΙΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΙΩΣΕΙ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΣΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΠΡΟ ΤΟΥ ΑΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΣΚΑ ΑΠΟ ….ΚΟΠΡΟ

  59. Maya avatar
    Maya 01/09/2010 02:39:25

    Φυσιογνωμίες τύπου Ψωμιάδη μπορεί να φέρνουν ψηφοφόρους αλλά προκαλούν και μεγάλη ζημιά στην ΝΔ. Ευχής έργον θα είναι αν καταφέρει κάποια στιγμή και αποσυνδεθεί τελείως από τέτοια "φαινόμενα" για να μη πω νούμερα.

    Ήθελε να βγει και αρχηγός... Μα πόσο ασόβαρος μπορεί να ναι κάποιος??

  60. martin avatar
    martin 01/09/2010 03:42:49

    Για όσους αναφέρουν παραπάνω,για 60% Ψωμιάδη στη Θεσσαλονίκη κτλ., να επισημάνω:
    -Στις εσωκομματικές της ΝΔ (όπου ψήφισε μόνο το 1/7 του εκλογικού σώματος) ο Ψωμιάδης "πήρε" στο Δήμο Θεσσαλονίκης 18-19% και είχε εκεί μικρότερο ποσοστό και από τις 13 υπόλοιπες περιφέρειες της Κεντρικής αλλά και της Ανατολικής και της Δυτικής Μακεδονίας. Ίσως αυτό να τον οδήγησε στην υποψηφιότητα στην περιφέρεια και όχι στο δήμο, τον οποίο προφανώς προτιμούσε.
    -Η Θεσσαλονίκη (πόλη) δεν είναι γαλάζιο προπύργιο: Η ΝΔ "παίρνει" εκεί σταθερά μικρότερα ποσοστά από τον πανελλαδικό της μέσο όρο (π.χ. 30,3% στις εκλογές του 2009 έναντι 33,5% πανελλαδικά). Είναι εξαιτίας της Α΄ Θεσσαλονίκης που μετριάζεται η υπεροχή της ΝΔ στην Κεντρική Μακεδονία, αφού σε όλες τις άλλες περιφέρειες η ΝΔ έχει ποσοστά μεγαλύτερα από τον πανελλαδικό της μέσο όρο (θυμηθείτε τις ευρωεκλογές του 2009, όπου όλη η Μακεδονία ήταν μπλε, εκτός από την Α΄ Θεσσαλονίκης, όπου η ΝΔ "πήρε" μόλις 28,7%).
    -Στις νομαρχιακές εκλογές, ο Ψωμ. "πήρε" τα μεγαλύτερα ποσοστά του στη Β΄ Θεσσαλονίκης και ιδιαίτερα στα χωριά της επαρχίας Λαγκαδά. Στην πόλη το ποσοστό του πρέπει να ήταν 43% (δεν έχει ακριβή στοιχεία το ΥπΕσ), και αυτό έχοντας απέναντί του τη φαιδρή υποψηφιότητα της Πατουλίδου και το μεγαλύτερο ποσοστό άκυρων-λευκών (και αποχής, αλλά γι΄ αυτήν τα στοιχεία δεν μπορούν να υποστηριχθούν, για τους γνωστούς λόγους της μη σωστής επικαιροποίησης των εκλογικών καταλόγων).

    Και τώρα, με βάση τα παραπάνω, προσωπική εκτίμηση:
    Με μία απλώς σοβαρή (και πολύ περισσότερο μια ισχυρή) υποψηφιότητα απέναντί του (και όχι φαιδρή, όπως το 2006), θεωρώ ότι ο Ψωμ. θα αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα στην Α΄ Θεσσαλονίκης. Αυτό ισχύει και για τον υπόλοιπο αστικό πληθυσμό της περιφέρειας, όπου και εκεί ισχύουν περίπου τα ιδια:
    -η μεγάλη υπεροχή της ΝΔ στα χωριά π.χ. της Καβάλας μετριάζεται πολύ από την υστέρησή της στην πόλη, όπου το ποσοστό της είναι μικρότερο και από το πανελλαδικό.
    -στις εσωκομματικές της ΝΔ ο Ψωμιάδης "πήρε" στα χωριά π.χ. της Καβάλας 30% και στην πόλη λιγότερο από 20%.

  61. antekale avatar
    antekale 01/09/2010 07:19:53

    Μην κωλώνεις Παναγιώτη. Κάνε και τη θεία σου αντιπεριφερειάρχη και γράψε τον Σαμαρά εκεί που ξέρεις.

  62. ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: Το πιό χαϊβανοκόμμα του πλανήτη avatar
    ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: Το πιό χαϊβανοκόμμα του πλανήτη 01/09/2010 07:21:43

    Κόμμα ΑΞΙΩΝ και αξίων. Επιτέλους υπερνίκησε η Αξια από το πολιτικό κόστος .

  63. ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: Το πιό χαϊβανοκόμμα του πλανήτη avatar
    ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: Το πιό χαϊβανοκόμμα του πλανήτη 01/09/2010 07:24:35

    Επιτέλους να και ένας που το λέει το εννοεί και το εφαρμόζει. Πολύ καλό. Έτσι σφυρηλατείται η ενότητα . Απορρίπτεται το πολιτικό κόστος . Και μάλιστα σε σχετικά ασήμαντο γεγονός.

  64. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 01/09/2010 09:27:01

    Oταν δεν ενοχλείς τα λύματα για χρόνια,βγαίνουν τα σκατά στον αφρό.

    Η Ν.Δ για χρόνια ολόκληρα μετρούσε το πολιτικό κόστος και δεν παρενέβαινε

    σε πολλά ζητήματα που την πρόσβαλαν.

    Ακολουθούσε τη λογική του "μήν ενοχλείται τα κακώς κείμενα".

    Αν τώρα πλήτεται ο εγωισμός Ψωμιάδη από την παρέμβαση Σαμαρά το πρόβλημα

    είναι δικό του.

    Πρέπει να υπάρχεικαι η σχετική αισθητική στην πολιτική.

    Κανένας δεν αυτοαναγορεύεται Πάπας.

    Και ο Ψωμιάδης δεν απέχει και πολύ από να το κάνει.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 01/09/2010 09:29:25

      Διόρθωση: "μην ενοχλείτε"

  65. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 01/09/2010 09:56:56

    ρε φακτορα απεραντο τρελλοκομειο εδω μεσα.περναω τέλεια....δινουμε 46% στο μητσοτακη και μετα τον βριζουμε.....βγαζουμε 30 χρονια βουλευτη και νομαρχη τον ψωμιαδη και μετα τον λεμε κλοουν-καραγκιοζη-αμορφωτο..

  66. DRAKOS avatar
    DRAKOS 01/09/2010 11:26:50

    Ο σύμβουλος οικονομικών θεμάτων του προέδρου της Νέας Δημοκρατίας, Αντώνη Σαμαρά, Θόδωρος Βάρδας, μίλησε στις 31/08 στον «ΑΘΗΝΑ 9.84», στους Άρη Τόλιο και Νόνη Καραγιάννη.

    * Για το μνημόνιο:

    «Το "όχι" στο μνημόνιο -που ήταν "όχι" στα μέτρα του μνημονίου (σ. σ. από πλευράς της Νέας Δημοκρατίας)-, έχει δικαιωθεί στην πράξη. Τα μέτρα του μνημονίου θα οδηγήσουν σε ένα νέο μνημόνιο -που οδήγησαν ήδη-, επαχθέστερο, και σε ένα χρέος 150% στο ΑΕΠ, ενώ το μνημόνιο ξεκίνησε με 110% του ΑΕΠ...
    Δεν μπορούσαμε να βασιστούμε στις αγορές. Η χώρα θα πτώχευε, εάν δεν έπαιρνε τα χρήματα του μνημονίου. Αυτό ήταν δουλειά της κυβέρνησης να το κάνει και το έκανε, και καλώς το έκανε. Οφείλαμε να δείξουμε την αντίθεσή μας στα μέτρα του μνημονίου. Εάν ετίθετο θέμα να ψηφιστεί το μνημόνιο με 181 ψήφους, τότε και η Νέα Δημοκρατία θα αναγκαζόταν να το ψηφίσει, διότι η χώρα, σε μια εβδομάδα, θα πτώχευε...
    Είναι βέβαιο ότι εάν έπρεπε να ψηφίσουν 181, η Νέα Δημοκρατία θα "έβαζε πλάτη" και θα ψήφιζε το μνημόνιο, και θα έπαιρνε και το πολιτικό κόστος. Είπαμε, όμως, ότι τα μέτρα δεν θα πετύχουν και όντως τα μέτρα δεν πετυχαίνουν...». http://www.athina984.gr/node/113793

  67. armageddon avatar
    armageddon 02/09/2010 12:34:18

    Ο ΝΟΜΑΡΧΗΣ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ,ΕΧΕΙ ΓΗΝΗ ΓΡΑΦΙΚΟΣ ΚΑΙ ΒΑΡΕΤΟΣ...