#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2011 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: δεν θα μας δέσουν στο άρμα του δικού τους αδιεξόδου



Σφοδρή επίθεση κατά της κυβέρνησης εξαπέλυσε ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς, κατά την διάρκεια χαιρετισμού του στην εκδήλωση για την ένταξη της Ελλάδος στην ευρωπαϊκή οικογένεια.

Όπως χαρακτηριστικά είπε, η ΝΔ δεν δέχεται εκβιασμούς, από όποιους τους διακατέχει πανικός και κάνουν προτάσεις για  δημοψηφίσματα,  αναγγέλλουν  ότι δεν υπάρχουν χρήματα μετά τον Ιούλιο και διαδίδουν φήμες για έξοδο από το ευρώ, που διαψεύδονται στην συνέχεια.

Δεν πρόκειται να μας δέσουν στο άρμα του αδιέξοδου τους, επεσήμανε ο κ.Σαμαράς, σημειώνοντας ότι: «Εμείς ξέρουμε τι θέλουμε και ξέρουμε που πατάμε και που πάμε: Ζητούμε επαναδιαπραγμάτευση των όρων ενός Μνημονίου, που αποδεδειγμένα, πλέον δεν βγαίνει και δεν βγάζει τη χώρα από την κρίση.



Αποσπάσματα από την ομιλία:

Μέσα σε δύο 24ωρα είχαμε απανωτές εκδηλώσεις πανικού:

Τη μία προτάσεις για δημοψήφισμα. Την άλλη αναγγελίες ότι δεν υπάρχουν χρήματα μετά τον Ιούλιο. Την άλλη φήμες για έξοδο από το ευρώ, που διαψεύδονται στην συνέχεια.

Κι όλα αυτά με διχαστικές λογικές!

Που ανάβουν σπίρτο στον αχυρώνα…

Τι νομίζουν κάποιοι;

Ότι θα μας δέσουν στο άρμα του δικού τους αδιεξόδου;

Τους το λέω από τώρα:

Όχι εκβιασμούς στη Νέα Δημοκρατία!

 

Εμείς ξέρουμε τι θέλουμε και ξέρουμε που πατάμε και που πάμε:

Ζητούμε επαναδιαπραγμάτευση των όρων ενός Μνημονίου, που αποδεδειγμένα, πλέον δεν βγαίνει και δεν βγάζει τη χώρα από την κρίση.

Σεβόμαστε τους εταίρους μας, αλλά και ζητούμε το σεβασμό τους.

Τους βλέπουμε ως εταίρους. Όχι ως δανειστές.

Εμείς πρώτοι θέλουμε να βγει η Ελλάδα από την κρίση.

Εμείς πρώτοι θέλουμε να επιστρέψουμε τα χρήματα

που σήμερα μας δανείζουν.

 

Ζητάμε, κυρίως, ένα πράγμα:

Την ευκαιρία να διορθώσουμε τα λάθη του παρελθόντος

και να βγούμε από την κρίση.

Αυτό δεν θα γίνει, αν επιβληθεί περισσότερη «ασφυξία» στην Ελλάδα.

Η χώρα μας αυτή τη στιγμή χρειάζεται σταθερότητα και ευκαιρία να σταθεί στα πόδια της.

Και η Νέα Δημοκρατία, ως το πρώτο Ευρωπαϊκό κόμμα, αυτό ζητά και αυτό εγγυάται.

Κάνουν λάθος όσοι, τέτοιες στιγμές επιχειρούν αποσταθεροποιήσεις.

Κάνουν λάθος όσοι, τέτοιες στιγμές, προσπαθούν να επιβάλουν στον τόπο, πράγματα που δεν τα αντέχει. Και που δεν οδηγούν πουθενά…

Κάνουν λάθος κι όσοι ενδίδουν σε τέτοιες πιέσεις.

Κάνουν λάθος κι όσοι καλλιεργούν το φόβο ή επιβάλλουν εκβιαστικά διλήμματα για να ενδώσει η χώρα σε τέτοιες πιέσεις.

Μπορούμε να βγούμε από την κρίση.

Αν μείνουμε προσκολλημένοι σε ιδανικά Ευρωπαϊκά και Ελληνικά.

-- Ευρωπαϊκά, όπως η κοινοτική Αλληλεγγύη και η Ανάπτυξη, κι ας τα ξέχασαν κάποιοι το τελευταίο διάστημα.

-- Και Ελληνικά, όπως η Υπευθυνότητα και η υπηρηφάνεια. Κι ας μη τα τίμησε η χώρα,  όπως έπρεπε, κάποιες φορές…

 

Θέλω να υπογραμμίσω ότι στον αγώνα αυτό, στον αγώνα για την Ελλάδα,

ο λόγος και ο ρόλος των Ευρωβουλευτών μας είναι ιδιαίτερα σημαντικός.

Θέλω ακόμη να επαναλάβω την αρχή που μας εμπνέει  και μας καθοδηγεί.

Πάνω από όλα το εθνικό συμφέρον και το Ευρωπαϊκό ιδεώδες.

Πάνω από όλα το συλλογικό καλό. Ελληνικό και Ευρωπαϊκό.

Αυτό είναι το μήνυμα της σημερινής επετείου.

Μήνυμα αγώνα, για την Πατρίδα μας.

Αλλά και μήνυμα εθνικής αυτοπεποίθησης.

Είμαστε Έλληνες.

Μπορούμε να καταφέρουμε.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. effie B. avatar
    effie B. 26/05/2011 19:35:24

    πηραμε ακριβως την απαντηση του τι θα πει αυριο.
    επομενως ας ψαξουν για το κολπο Νο. 3. Ειναι και το τελευταιο!
    Μετα μπαινει στο παιχνιδι ο "νεος" παιχτης!

    • ΗΠΕΙΡΟΣ avatar
      ΗΠΕΙΡΟΣ @ effie B. 26/05/2011 19:45:10

      ΑΝΤΩΝΗ ΠΡΟΣΕΧΕ ΑΥΡΙΟ!!!!!!!!ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ!!!!!ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΑΥΡΙΟ!!!!!!ΜΗΝ ΔΕΧΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΗΠΕΙΡΟΣ 26/05/2011 19:55:49

        Μπορούν να γίνουν τόσο αδίστακτοι, που θα τολμούσα να πω ότι ο ΑΣ πρέπει να εντείνει επειγόντως τα... μέτρα φρούρησής του.

    • kiki avatar
      kiki @ effie B. 26/05/2011 21:52:33

      @ effie,
      καλησπερα, ελπιζω να σε δω το Σαββατο, και ευχομαι μεσα απο τα βαθη της ψυχης μου ναναι μια καλη μερα.
      Αν και λογω πειρας παραμενω σε επιφυλακη γιατο τι θα μας ξημερωσει αυριο,
      παρ ολα αυτα μια μικρη φλογιτσα ελπιδας , θελω να την εχω.
      Αν θελεις το μαιλ μου ζητα το απο τον Φακτορα.

      • effie B. avatar
        effie B. @ kiki 27/05/2011 01:14:16

        στειλε το mail σου στο Φακτορα

  2. nick avatar
    nick 26/05/2011 19:36:28

    Ά ψ ο γ ο ς !

  3. thanasis avatar
    thanasis 26/05/2011 19:41:27

    Μπράβο στον Αντώνη σε όλα!!!
    Ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου με την αναφορά στους ηγέτες της Ευρώπης κ το ύψος των περιστάσεων που πρέπει να σταθούν, για την αλλαγή της πολιτικής όλης της Ευρώπης.
    ΥΓ. Νομίζω ότι το κείμενο που αναρτήσατε δεν είναι πλήρες, μπορεί να κάνω λάθος αλλά διάβασα μεγαλύτερη αναφορά στην Ευρώπη.

  4. Eva avatar
    Eva 26/05/2011 19:43:46

    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ....!!!!

  5. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 26/05/2011 19:46:41

    Μπες μπροστά Πρόεδρε μπας και γλυτώσουμε από την πασοκική λαίλαπα!

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 19:46:52

    Θελω να πιστευω οτι το ΓΑΠ ετοιμασε την ηρωικη του εξοδο... μεσω τεχνητων αδιεξοδων και φυσικα χωρις να φταιει !!.. εφοσον προσεφερε συναινεση για να μας σωσει και εμεις δε θελουμε !!...
    Ο Σαμαρας ειναι ηδη Αρχηγος του Κρατους.-

    ΠΠ

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 22:21:55

      Ζήτησε τον Παπά να μεταλάβει. Ψυχανεμίζεται.

  7. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 26/05/2011 19:48:45

    Έχετε υπ’ όψη σας την αντίδραση του Τσίπρα και την τηλεφωνική συνομιλία του με τον Παπούλια μετά την ανακοίνωση της Προεδρίας; Για ψάχτε το, έχει ενδιαφέρον.

  8. tzager avatar
    tzager 26/05/2011 19:58:25

    Τι πάει να πει "σεβόμαστε τους εταίρους μας αλλά όχι ως δανειστές.."????

    Αφού δανειστές είναι!!!! και θέλουν να διασφαλίσουν τα φραγγάκια τους!!!!

    Ας είμασταν πιο προσεκτικοί και νοικοκύρηδες να μη φτάναμε να εκβιαζόμαστε και να απειλούμαστε!!!

    Οσοι δε βλέπουν ψυχρά τη ζοφερή πραγματικότητα δε είναι χρήσιμοι αυτές τις κρίσιμες ώρες!!!

    Θέλουμε λεφτά ΑΜΕΣΑ!!!! Το καταλαβαίνουν μερικοί ρομαντικοί και επαναστάτες αυτό??? Αν δεν είναι αυτό απολύτως κατανοητό από τεχνοκράτες και υψηλόβαθμα στελέχη με κυβερνητική εμπειρία ενός κόμματος εξουσίας είναι απογοητευτικά ανησυχητικό!!!!

    • eyropaistis avatar
      eyropaistis @ tzager 26/05/2011 20:57:42

      ειναι εταιροι δεν ειναι δανειστες2. και εχουν και μια πρεσσα που αν θελουν βγαζει χρημα

      • tzager avatar
        tzager @ eyropaistis 26/05/2011 21:21:56

        Εσχάτως είναι και ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ!!! το έχεις καταλάβει ή αρνήσε να το δεχθείς???

        Πάντως είτε το δέχεσαι είτε όχι η αλήθεια είναι ότι οι Ευρωπαίοι εταίροι μας, και οι 26, είναι δανειστές μας μαζί με το ΔΝΤ!!!!

        Και θέλουν τα λεφτουδάκια τους!!!! και επίσης εκβιάζουν για συναίνεση των κυρίαρχων πολιτικών δυνάμεων για ένα τριετές πρόγραμμα για να διασφαλίσουν ότι όποιος κι αν κυβερνάει τα επόμενα 3 χρονάκια θα εφαρμόσει με αποτελεσματικότητα και θρησκευτική ευλάβεια το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα που θα διασφαλίζει ότι θα πάρουν τα δανεικά τους πίσω!!!!

        Αν αυτό κάνει ότι δεν το καταλαβαίνει η ΝΔ.. να ζητήσει εκλογές και να πείσει τους δανειστές ότι αυτή μπορεί με βελούδινο τρόπο να τους εξασφαλίσει τα λεφτά τους!!! Και όχι να αρνείται να συναινέσει και να υπεκφέγει ακόμα και για τις αποκρατικοποιήσεις και να μη ζητάει εκλογές περιμένοντας τον ΓΑΠ να πέσει σαν ώριμο φρουτάκι!!!

        Αυτό δεν τιμάει ούτε την παράταξη και πολύ περισσότερο δεν είναι χρήσιμο για τη χώρα!!!!

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ tzager 27/05/2011 00:22:16

          ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΩΣ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΤΙ
          ΠΡΟΘΥΜΟΥΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ,ΗΘΕΛΑΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ.

          • tzager avatar
            tzager @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 27/05/2011 06:20:11

            Οταν δεν έχεις επιχειρήματα μπορείς να επιστρατεύσεις και το ''οχι' του Μεταξά!!!

            Πήγαινε να συμπαρασταθείς στους συντρόφους σου του ΟΛΠ και να αντισταθείτε σθεναρά στην ιδιωτικοποίηση του οργανισμού...

            Ούτως ή άλλως η ΝΔ εξελίσσεται σε κρατικοδίαιτο ΠαΣοΚ του '80...

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ tzager 27/05/2011 16:00:35

          Δεν ξέρω τι είδους Ελληνικά μαθαίνετε εκεί αστο ΠΑΣΟΚιστάν αλλα,
          1) Κάποιος που σου δανίζει τοκογλυφικά δεν είναι εταίρος.
          2) Και το κυριότερο, κάποιος (Γερμανογαλλοι) που αντί να τα δώσει στις τραπεζες του στις οποίες... χρωστάς, σου τα δανείζεται απο τις...τράπεζες του με 1% και στα δανείζει με 5% για να τα δώσεις στις...τράπεζες του ΜΟΝΟ ΕΤΑΙΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
          verstehen? comprendre?

  9. zame avatar
    zame 26/05/2011 19:58:33

    η απλη μεθοδολογια της κριτικης σκεψης με τα μαθηματικα ενδυναμωνουν αυτο το μυνημα της Εθνικης Αυτοπεποιθησης...αλλα & εκει που σχεδιαζουν την Ευρωπαικη κοινοτική Αλληλεγγύη..μηπως το ΚΕΝΟ σε ενα -G ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ- εκανε πολυ αισθητο την ελληψη του.?

  10. Κάποιος avatar
    Κάποιος 26/05/2011 19:59:23

    "Τους βλέπουμε ως εταίρους. Όχι ως δανειστές".

    Εκείνοι όμως μας βλέπουν σαν αδύναμους και διεφθαρμένους υποτελείς.
    Στην προκειμένη περίπτωση εκείνοι έχουν το πάνω χέρι και η δική τους άποψη μετράει, όχι η δική μας.
    Τον τόκο δεν τον καθορίζει ο δανειζόμενος αλλά ο δανειστής τοκογλύφος .
    Και όταν κάποιος δεν πληρώνει στην ώρα του, πλακώνουν οι μπράβοι.
    Προς το παρόν μας απειλούν για το τι πρόκειται να πάθουμε, αν δεν είμαστε συνεπείς στις πληρωμές.
    Περιμένουμε την συνέχεια...

    • Decodex avatar
      Decodex @ Κάποιος 26/05/2011 20:20:16

      Μπορεί κάποιους να τους βλέπουν σαν αδύναμους και διεφθαρμένους υποτελείς, όχι όμως όλους.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Κάποιος 26/05/2011 22:19:21

      Καιρός να μας δούν ως εταίρους και να αντιμετωπίσουν την επίθεση στην εταιρεία από τούς ανταγωνιστές. Αν πέσουμε, κινδυνεύει και ολόκληρη η εταιρεία με διάλυση.

  11. Arianos avatar
    Arianos 26/05/2011 20:00:44

    Την κάρτα του ΕΟΜ τους έδειξε ο Πρόεδρος. Πάρτε τα...

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 26/05/2011 20:06:37

    Θα μας πουν ότι εξαιτίας του Σαμαρά πάμε σε εκλογές ,επειδή δεν τους δίνει συναίνεση! Ο λαός θέλει ΕΚΛΟΓΕΣ! Εμείς θα αποφασίσουμε τι θέλουμε και όχι ο ΓΑΠ με την παρέα του και τους χρυσοπληρωμένους συμβούλους του.

  13. αγροτης avatar
    αγροτης 26/05/2011 20:26:36

    ευτηχως που οΣΑΜΑΡΑΣ ειναι εξω απο το παιχνιδι τους και νιαζεται πραγματικα για την ελλαδιτσα μας

  14. stefanos avatar
    stefanos 26/05/2011 20:56:25

    Αντώνη δυστυχώς πλέον δεν μας βλέπουν σαν εταίρους. Αποκαλύπτονται οι λόγοι που μας δέχτηκαν στην Ευρωπαϊκη οικογένεια και δεν είναι άλλοι απο το να χάσουμε την εθνική μας ταυτότητα, την πίστη μας , την κουλτούρα μας, τις πλουτοπαραγωγικές μας πηγες και να καταντήσουμε δούλοι των πολυεθνικών. Χαίρομαι που τιμάς τη μνήμη της γιαγιάς σου ! Συνέχισε έτσι όπως αξίζει σε ΈΛΛΗΝΑ. Το ΟΧΙ και το ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ περιμένουν τον συνεχιστή τους.

  15. ΚΩΝ.Ε.ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ avatar
    ΚΩΝ.Ε.ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ 26/05/2011 21:04:36

    Προεδρε ,+ 1.000.000

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 21:08:36

    Ακουω ενα σωρο @^)^)&#@~^)& τι λενε οι ανρθωποι !! ΤΙ ΛΕΝΕ???!!!!!

    Δλδ αν αυριο Συναινεσουν και οι 4 τι θα συμβει??? χαχαχαχα Θα πει ο Γιουνκερ οκ παρτε τα $$ ?? Θα πουν στα Κοινοβουλια οι ΟλλανδοΓαλλοΓερμανοΦινλανοι .. συντροφοι, Γαπ+Σαμ+Αλεξ+Παπαρ εγιναν φιλοι… θα δουλεψουν ολοι μαζι …. για να βγαλουν τους τοκους… ψηφιστε υπερ της δοσης και εγγυηθειτε για 12 μηνες !!!????!! και ολοι θα πουν ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΔΩΣΤΑ ???

    ΡΕ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ??? ΚΑΙ ΣΕΞ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ… ΑΥΡΙΟ.. ΤΙ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟΝ ΟΛΛΑΝΔΟ? ΠΩς ΘΑ ΨΗΘΕΙ ΑΠ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΟΥ?? ΘΑ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΒΙΝΤΕΟ ??? ΠΟΙΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ?? ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΑΥΡΙΟ Η ΤΗΝΑΛΛΗ ΒΔΟΙΜΑΔΑ Η ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ Η ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ ΠΑΠΑΚ. ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΑ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑ ΡΟΛΑ??

    ερασιτεχνες ΟΛΟΙ σε ΟΛΑ !!! Αι Χυτηρ πια…

    ΠΠ αηδιασμενος ποικιλοτροπως και διαπλανητικα

  17. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 26/05/2011 21:15:23

    Πριν λίγο άνοιξα τη τηλεόραση στο ΜΕΓΚΑ και άκουσα τα εξαπτέρυγα και τον Κάλαχαν να πιέζουν αφόρητα τον Στυλιανίδη για να πει ναι η ΝΔ, στο ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας για να εκταμιευθεί η 5η δόση. Μιλάμε για ψυχολογικό πόλεμο.
    Είναι βεβαίως αυτοί που στήριξαν με νύχια και δόντια το γιωργάκη, το μνημόνιο και τα καταστροφικά μέτρα που λήφθησαν εναντίον του λού και της πραγματικής οικονομίας.
    Τώρα προσπαθούν να πετάξουν την ευθύνη από πάνω τους για την αποτυχία και να την αποδώσουν στη ΝΔ στη περίπτωση που δεν πάρουμε τη δόση.

    Όποιος θέλει να αυτοκτονήσει, μπορεί να υποκύψει και να πει το ναι.... Και τι αφορά αυτό το ναι. Να δεχθούμε να αναλάβουν την εκποίηση του δημοσίου οι Ευρωπαίοι και οι Ολανδοί, οι μεγαλύτεροι έμποροι.....

  18. EYA avatar
    EYA 26/05/2011 21:56:25

    ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΔΡΟΥΤΣΑΣ ΑΥΡΙΟ….ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΝ; ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ ΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΙ ΕΝΑΝ ΔΙΕΡΜΗΝΕΑ ( ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ) !

  19. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 26/05/2011 22:09:09

    Από συνέντευξη τού Schäuble. (απόσπασμα από "ελευθεροτυπία")

    Η Ελλάδα μπορεί να χρειαστεί περισσότερο χρόνο για να εφαρμόσει τις μεταρρυθμίσεις μεταξύ των οποίων και το μεγάλο πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων. Όπως τόνισε, εάν οι διεθνείς επιθεωρητές για το χρέος διαπιστώσουν πως πρέπει να γίνουν περισσότερα, τότε θα πρέπει να βρεθεί μία λύση, χωρίς να εξηγήσει τι είδους λύση θα μπορούσε να ήταν αυτή.

    Ο Σόιμπλε παραδέχθηκε ότι "τα μέτρα δημοσιονομικής πειθαρχίας από μόνα τους δεν μπορούν να επιλύσουν τα προβλήματα" της χώρας. και πως "χρειάζεται μία προοπτική οικονομικής ανάπτυξης μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα"

    Ο Schäuble έχει την ίδια άποψη με τον Σαμαρά γιά έξοδο απο την κρίση.
    Ο Σαμαράς να συναινέσει στα αδιέξοδα της ακυβερνησίας τού γιωργάκη; Ημαρτον θεέ μου.

  20. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 26/05/2011 22:28:01

    Πρόεδρε κράτα γερά.Μην κάνεις πίσω.Μην συναινέσεις στο ξεπούλημα.Είμαστε μαζί σου .Είμαστε Έλληνες.

  21. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/05/2011 22:35:43

    Η λαϊκή ετυμηγορία δεν είναι ούτε καταστροφή ούτε δίλημμα ούτε εκβιασμός.
    Υποτίθεται ότι η χώρα έχει Δημοκρατία.
    Ας αποφασίσει το εκλογικό σώμα για το μέλλον του.

    ΥΓ

    σε τελική ανάλυση την προηγούμενη φορά που είχαμε "συναίνεση" και οικουμενικότητα με προσωπικότητες φτάσαμε στο -1 για στάση πληρωμών.

  22. vangelis ... avatar
    vangelis ... 26/05/2011 22:38:44

    Πρόεδρε σε σένα έχουμε πλέον εναποθέσει το μέλλον μας !!!!!

    Μην μας απογοητεύσεις.

  23. Γεωργιος Τουφας avatar
    Γεωργιος Τουφας 26/05/2011 22:41:01

    Ειμαστε Ελληνες. Αντεξαμε πολλα και επιβιωσαμε θα αντεξουμε και αυτο και θα βγουμε νικητες. Ειμαστε ετοιμοι Προεδρε ετοιμοι να πολεμησουμε για την πατριδα μας μεχρι τελευταιας ρανιδος του αιματος μας! Και ειμαστε ετοιμοι να υπερασπιστουμε τον αγιο τουτο τοπο οχι για μας αλλα για τα παιδια μας και τον ελληνισμο.

  24. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 26/05/2011 22:47:24

    Οι σημερινές δηλώσεις του κ. Σόϊμπλε, γερμανού υπουργού οικονομικών, ότι η Ευρώπη δεν έχει εξαντλήσει όλα τα μέσα προκειμένου να ενισχυθεί η Ελλάδα και ότι το ελληνικό πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί με άλλο τρόπο και κυρίως με αναπτυξιακά μέτρα είναι ενδεικτικό των διαθέσεων και των περιθωρίων που υπάρχουν για επαναδιαπραγμάτευση των όρων του Μνημονίου.
    Ασφαλώς ο Αντώνης Σαμαράς είναι καλύτερα ενήμερος για όσα συζητούνται και διαδραματίζονται. Αξίζει να σημειωθεί όμως ότι αρκετοί ευρωπαϊστές πολιτικοί απ΄το χριστιανοδημοκρατικό αλλά κι άλλους πολιτικούς χώρους τείνουν ευήκοα τα ώτα τελευταία σε όσα λέει ο ΣΑΜΑΡΑΣ.
    Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας είναι γνωστό ότι ξέρει όχι μόνο οικονομικά αλλά και την τέχνη της διαπραγμάτευσης. Οι ευρωπαίοι εταίροι μας το γνωρίζουν. Αν και το ήξεραν ότι έχουν να κάνουν με Staatsmann, επειδή δεν είναι οσφυοκάμπτης δεν θέλαν να το παραδεχτούν και δημόσια. Τώρα μπρος το κίνδυνο να εξελιχθεί η ελληνική κρίση σε τσουνάμι για την ευρωζώνη αντιλαμβάνονται ότι έσφαλλαν στη στάση τους αυτή. Διότι ο λόγος του Αντώνη Σαμαρά τόσο για την Ελλάδα όσο και για την Ευρώπη βλέπει στο Αύριο. Σύντομα οι εξελίξεις θα φέρουν τον ΣΑΜΑΡΑ στην πρωθυπουργία με πλατιά λαϊκή εντολή. Το συνειδητοποιούν όλο και περισσότεροι. Η Νέα Μεταπολίτευση έχει αρχίσει...

  25. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 26/05/2011 22:53:03

    Ο Παπούλιας αν συνεχίσει να παίζει παρόμοια παιχνίδια να καταγγελθεί ανοιχτά από το Σαμαρά. Πρέπει στη ΝΔ να σκεφτούν σοβαρά το ενδεχόμενο να κάνουν πρόταση μομφής και ζητήσουν εκλογές. Στενεύουν τα περιθώρια, η χώρα δεν αντέχει άλλο και ο κόσμος βράζει. Όλοι νομίζουν πως ο Σαμαράς δεν θέλει να κυβερνησει τώρα στα δύσκολα και γι αυτό δεν ζητά εκλογές...

  26. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 26/05/2011 22:56:28

    ΠΡΟΣ ΤΟΝ κ ΣΑΜΑΡΑ. Αντωνη θυμησου τις πιεσεις και τους εκβιασμους προς τον Τασο Παπαδοπουλο το 2004 με αφορμη το σχεδιο ΑΝΝΑΝ. Παρολα αυτα ομως εκεινος αντεξε και δεν ενεδωσε ουτε στις πιεσεις ουτε στους εκβιασμους. Αντωνη θυμησου τις θεσεις των ΞΕΝΟΔΟΥΛΩΝ που και σημερα οπως και τοτε εβλεπαν διαλυση και καταστροφη της Κυπρου. Θυμησου τι ελεγαν τοτε, γιωργακης ντορα και ντορακια. Και σημερα η Κυπρος ευημερει και προοδευει. Ολοι αυτοι που σημερα κυβερνουν ή περιμενουν να κυβερνησουν ως μονο οδηγο εχουν τις εντολες του ξενου παραγοντα. Εσυ ομως ψηφιστικες απο το λαο γιατι ποτε σου δεν υπεκυψες και δεν εγινες οργανο ολων αυτων που πιστευουν οτι η ΕΛΛΑΔΑ ειναι προτεκτορατο τους

  27. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/05/2011 23:03:44

    Ο Αντώνης Σαμαράς είναι ο μονος εναπομείνων ΕΥΠΑΤΡΙΔΗΣ. Ελπιζω δε να παραμείνει τέτοιος.

    Πάντως, πρέπει να πώ ότι το ΠΑΣΟΚιστανικο καθεστώς έχει ξεσαλιαστεί. Ούτε κατοχικό να ήταν. Δεν θυμάμαι τοσο ανίκανους μισέλληνες ανθρωπίσκους με ελληνικά ονόματα πλήν ίσως των θλιβερών δικτατόρων αριθμός 2, Ιωαννίδη και λοιπων πρακτόρων.
    Μόνο κατοχική δύναμη θα έκανε αυτά που κανουν:

    Εξ' αρχης θεώρησαν ότι θα μπορούσαν να κυβερνήσουν με τον φοβο. Κέρδισαν τις εκλογες με ΑΠΑΤΗ και "κυβερνούν" με τον ΦΟΒΟ. Τόσο ελεεινοί είναι. Ούτε μια κουβεντα καλη για να εμψυχώσουν τους Έλληνες που χειμάζονται ενδοθεν και εξωθεν.

    1) Όταν ο ΚΚ τους ζητούσε συνεννοηση, ούτε καν συναινεση, ο ΓΚΑΠ ξέρετε τι έκανε. Τότε δεν ήταν εθνική αναγκη;
    2) Μόλις κέρδισαν τις εκλογές, αλλά και το 2008, μας διαπομπευε ως Λαο και κρατος. Μου το επεσήμανε φίλος Ιταλος που τον άκουσε όταν ήταν στην Ιταλια, το 2008 αν θυμάμαι καλά. Έπαθα αποπληξία...ντράπηκα ως Έλληνας.
    3) Όπου πηγαινε και πατούσε μιλουσε για τιτανικούς, χρωκοπία, διεφθαρμένο λαό κλπ.
    4) Επί 19 μήνες τώρα μας έχουν φλομώσει στο ψεμμα και στην κοροϊδία. Αν δεν μας χαϊδευουν ως τον Υπερτατο Λαο μας βριζουν ως κοπριτες και διεφθαρμένους και αντιπαραγωγικούς. Κρινουν απ' τα δικα τους βλέπετε...
    5) Ό,τι πράττουν το πράττουν στο σκοτάδι, ξένοι σύμβουλοι (έχω μετρησει 88 συνολικα να έχει στο payroll του ο Παπανδρέου) μπαινοβγαίνουν με ελληνικά μυστικά υπό μαλλης.
    6) Επί 19 μήνες έχουν στεγνωσει την αγορά και δεν έκαναν ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΕΡΓΟ. ΟΥΤΕ ΕΝΑ!!! Μόνο ψέμματα, ειρωνίες και εκφοβισμό.
    7) Τωρα που οι Ευρωπαίοι αντιληφθηκαν με τι ξεδιανδροπους αλητηριους έχουν να κάνουν (το είπε και ο Ζισκαρ Ντεστέν σημερα), τα παιζουν όλα για όλα, τάχα μου για την ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ. Που την έχουν ξεφτιλισει παγκοσμίως. Ούτε οι χειρότεροι εχθροί μας δεν θα μας φέρονταν έτσι. Τι λέτε Κε. Βερεμη; Οι Οθωμανοί δεν ήταν καλύτερα αφεντικά από τους Ελληνώνυμους γραικυλους;
    8) Ξεχαρβάλωσαν τη παιδεία με τις ιδεοληψίες τους περι αδελφωσύνης και οικουμενικότητας. ξ¨εχασαν ότι οι μεγαλύτεροι οικουμενικοι Έλληνες και ξένοι έγιναν τοιούτοι γιατί προβαλαν το ΤΟΠΙΚΟΝ, ΤΟ ΕΘΝΙΚΟΝ. Θεοδωράκης, Μπορχες και άλλοι τόσοι. Δεν μασουσαν διεθνιστική τσιχλα ούτε και χρειαζονταν βάπτισμα στην κολυμβηθρα του νεοταξικού προοδευτισμού.
    9) τωρα, που δεν θα "παρουμε" την 5η δόση, σαν τα έρημα πρεζόνια που βλεπω στο καλοφυλαφμενο αλσύλιο της Ιατρι΄πης του ΑΠΘ με τις ξεραμένες ψυχές και τις κατεστραμενες ζωες, τι θα κανουμε; Πως θα πληρωσουμε τους τοκογλυφους μας, εεε συγγνωμη, τους "εταίρους" μας που μας κραταν στη ζωή δοση με δόση; Πως;
    10) Και το χειρότερο, η έλλειψη αυτογνωσίας και η υπερφίαλη έπαρση. Είδατε τον Παπακωνσταντίνου στον Παπαχελά. Σαν να μην ήταν και δικος του ο τοπος αυτός.
    11) Χθες γβηκε και η άξια χαμαιλεόντισα του Πολυτεχνείου για να μας πει την "αποψ'η" της, λες και είναι καφενείο η ζωη 10 εκατομυρίων Ελλήνων.
    120 Αν να μην ξεχασω και το δημοψήφισμα, απρ' οτι "δεν έχουμξε τέτοια" κουλτουρα όπως απεφάνθη και ο εκπροσωπος του νεοταξικού ναζιστικού θιάσου.
    Και δεν έχουν ντροπή. και ξέρετε γιατί; διότι μάλλον πιστεύουν ότι θα τους σωσουν τα ξένα αφεντικά τους.

  28. Xristoforos avatar
    Xristoforos 26/05/2011 23:09:06

    Αυτός είναι ο Σαμαράς ! τίποτα λιγότερο!!!

  29. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/05/2011 23:11:40

    Ξέχασα να πω πως απόψε στο ΜΟΥΓΓΑ τσάνελ ο Χρυσοχοϊδης επέρριπτε τη ευθύνη για την μη ληψη της 5ης δοσης τους στον Σαμαρά, λες και κυβερνάει ο Σαμαράς. Επέπληττε δε τον Στυλιανίδη για το ...παρελθόν. Οποιο θράσος και ηλιθιότητα.

  30. Hercules! avatar
    Hercules! 26/05/2011 23:13:58

    Τωρα πια δε μενει τιποτ' αλλο παρα να τον δεσουν, να τον φιμωσουν, να του κανουν μια ενεση και μετα να πουνε οτι προσυπεγραψε τη "συναινεση" τους!

  31. Poisonous avatar
    Poisonous 26/05/2011 23:18:59

    Πρόεδρε, πρόσεχε....
    Λεφτά υπάρχουν...

  32. Νίκος avatar
    Νίκος 26/05/2011 23:39:51

    Οχι ποτέ Αντώνη μη συμβιβαστείς!!!
    Στείλε μας πάλι πίσω στη δραχμή !!!
    Ακόμα και χαρτονομίσματα της μονόπολης αλλά όχι το καταραμένο ευρώ που κατέστρεψε τον κόσμο.
    Οχι στο ξεπούλημα στρατηγικών τομέων...ναυπηγείων, ΟΣΕ, ΔΕΗ κτλ
    Θα ρίξουμε στην ανάγκη τρισεκατομμύρια "μαμαχίλιαρα" αρκεί να μείνουν στο κράτος....

  33. τάσος avatar
    τάσος 26/05/2011 23:56:32

    δαμανάκηδες.

  34. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/05/2011 00:59:44

    Συμφωνώ με προλαλήσαντα που είπε ότι "δεν μας βλέπουν σαν εταίρους" και έχω φρίξει από την κυνικότητά τους σε θέματα που κάπως με ζαλίζουν. Αλλά αυτά πάει αλλού.

    Ωστόσο ΔΕΝ δεν δεχόμαστε εκβιασμούς, και χαίρομαι. Αλλη μια φορά ξαναλέω: Αν κάναμε ένα decision tree για τις πιθανές εκβάσεις των εναλλακτικών μας ενεργειών, θα δούμε ότι θα καταλήξουμε κάπου. Αν είναι να καταλήξουμε κάπου, its now or never που λέει και το τραγούδι.

  35. zame avatar
    zame 27/05/2011 01:41:47

    @tzager. Βελουδινη προοπτικη & τροπος δεν υπαρχει..(ειδικα κατω απο τις διαμορφωμένες συνθηκες)
    ..οπως δεν τιμαει την ΝΔ να κανει ΟΛΑ τα ΧΑΤΙΡΙΑ στους "δανειστες" που θελουν να διασφαλισουν τα λεφτακια τους αυτα τα
    ΚΑΤΑ-ΙΔΡΩΜΕΝΑ μεροκαματακια τους..
    ..οσο για τις ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ στις αποκρατικοποιησεις ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να ΓΙΝΟΝΤΑΙ κατω απο τετοιες ΣΥΝΘΗΚΕΣ...κυριολεκτικα & νομοτελειακα..--

    επισης οσο περνουν οι μερες και αντιμετωπίζεται με αυτην την ΑΝΤΙΛΗΨΗ η ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ-ΠΡΟΣΦΟΡΑ των Προτασεων του ΣΑΜ..τοσο θα δικαιώνεται η φραση του ΚΚ ..-αστον να ξεφλουδιζεται-

    με στεναχωρει και με ΟΡΓΙΖΕΙι παράλληλα που ΕΝΩ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ για το πως θα κανουμε το επομενο βήμα..ΜΠΑΣ και βγουμε απο αυτην την ΡΙΜΑΔΑ την ΥΦΕΣΗ που τελειωμο δεν φαίνεται να εχει...σημερα ακουσαμε τον Χρυσοχοιδοτετοιονα..μαζι με τους ΕΓΚΑΘΕΤΟΥΣ συνηγορους ...στο κολοδελτιο του εργολαβου ...να την πεφτουν στο Στιλιανιδη..(επιτελους δεν υπαρχει καποιος να τους βαλει στην ΘΕΣΗ τους)...ετσι που ΝΤΕ & ΚΑΛΑ μονον η ΠΟΛΩΣΗ να ΒΓΕΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ..δεν μπορει να ειναι τοσο αμετανοητα ανοητοι..μιλαμε πως ειναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ απαξιωσης του κοσμου ...αλλα και ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΜΕΝΗ διοτι δεν μπορουν να "βαφτισουν" & να φορτώσουν την ΔΙΑΠΙΣΤΕΥΜΕΝΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ αλλα παραλληλα & ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ λήψης και διαχείρισης της υφισταμενης καταστασης εκει που οι ιδιοι την οδηγησανε με τα καμώματα των "ΤΙΤΑΝΙΚΩΝ".. κλπ.
    ΤΟ μονο που καταφερανε ειναι να επιδινόσουν & κατασυκοφαντήσουν στα περατα της ΓΗΣ την ηδη επιβαριμενη
    (μετα τις γνωστες λεηλασίες) κατασταση της χωρας μας...που οι ΙΔΙΟΙ δρομολογήσαν ..και τωρα κατακρίνουν τον κοσμο που αποδέχτηκε τα ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΟΥΣ.

    Ο εκνευρισμος τους ειναι τοσο εμφανης κραυγαλεος που σωνει και καλα αν δεν συναινεση ο ΣΑΜ .. να του φορτοσουν εκλογες (με οτι αυτο συνεπαγετε) για να γινει τι ?
    ΑΛΗΘΕΙΑ θυμαμαι την ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ που κανανε στον ΚΚ ..ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΛΙΜΑΤΟΣ και προτροπης για χρησιμες μεταρρυθμίσεις...ποιο ΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΗ & ΑΡΝΗΤΙΚΗ τουλαχιστον στα χρονια μου δεν γνωρισα.,,
    και τωρα αυτοι εχουν ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΙΟ ΘΡΑΣΟΣ..να ζητουν ΝΤΕ & ΚΑΛΑ συνενοχους στην αποδεδειγμένη ΑΠΟΤΥΧΙΑ τους .
    ΟΧΙ κυριε ΣΑΜΑΡΑ καμια επιεικια δεν ΑΞΙΖΟΥΝ αυτες οι ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ..ΟΧΙ
    ΝΑ ζητουσαν πριν ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ για το ΜΝΗΜΟΝΙΟ & το ΔΝΤ...και ΟΧΙ τωρα μετα την τοσο απελπιστικα αποτυχημένη εξελιξη..
    Ειχανε ολο τον χρονο να ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΟΥΝ εστω στο ΕΛΑΧΙΣΤΟ & να γινουν ΧΡΗΣΙΜΟΙ για τον τοπο...και αντ-αυτου τι κανανε περα απο τον ΑΘΛΙΟ ΔΙΑΣΥΡΜΟ της ΧΩΡΑΣ και την ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ της οικονομίας ...και τωρα πρεπει εμεις να ΑΚΟΥΜΕ τις ΑΝΟΗΤΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ τους και μαλιστα αδιαμαρτύρητα γιατι θυμωνει Ο ΧΟΝΤΡΟΣ απο τις ΦΡΑΣΤΙΚΕΣ επιθεσεις του κοσμου...ΤΟΣΟ ΘΡΑΣΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.

    Αληθεια Ποιος μπορει να φανταστει Πολιτικη Εκδηλωση ...(σε περιπτωση εκλογων) ..χωρις να γινει το ΕΛΑ να ΔΕΙΣ..? ειναι δυνατον να υποτιμουν τοσο τους αντιπαλους τους (που στην προκειμενη δεν ειναι αντιπαλοι ..αλλα συνενοχοι απλα με διαφορετικο βαθμο συνενοχης εκαστος ) που αντι να κανουν "ΤΟΥΜΠΕΚΙ" & ΣΕΜΝΑ και ΤΑΠΕΙΝΑ να κοιταξουν να μαζεψουν τα ασυμμάζευτα...ΑΥΤΟΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ ως ΨΕΥΤΕΣ & ΚΛΕΦΤΕΣ.. θελουν να διωξουν & τον "νοικοκυρη".

    ΟΧΙ ΟΥΤΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΥΤΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ...απλα φανείτε ΧΡΗΣΙΜΟΙ για τον ΤΟΠΟ..(αλλα δεν μπορειτε) οπως δεν μπορειτε να χρησιμοποιησεται και την συμμετοχή και μαλιστα ΧΡΗΣΙΜΗ-ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ..προφανως & κυριολεκτικά ΑΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΗ..αλλα ουτε και σε αυτο δεν δικαιολογήστε..γιατι ο Αρχηγος σας ο GAP οταν "εκλεχτηκε" (μάλιστα και με 10 μοναδες διαφορα)...ζητησε την ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ και ΟΧΙ ΑΝΟΧΗ...
    ε δεν σας ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΛΛΟ "κυριοι"γιατι προκαλειτε και δυναμιτίζεται ακομα περισσότερο την ηδη ασχημη κατασταση που τοσο ανευθυνα και επιπολαια δημιουργησατε

  36. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 27/05/2011 07:41:21

    Ανοίξετε τον σκαι να μάθετε ότι αποκλειστικά υπευθυνος για την σημερινη κατάσταση είναι ο....Σαμαράς . Αυτά εν ολίγοις από Λυριτζή και Οικονόμου.