Σαμαράς για αεροδρόμια: Το τότε ύποπτο ξεπούλημα, γίνεται τώρα επωφελής συμφωνία
18/08/2015 16:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς για αεροδρόμια: Το τότε ύποπτο ξεπούλημα, γίνεται τώρα επωφελής συμφωνία

"Η κυβέρνηση θα μπορούσε να είχε ζητήσει συγγνώμη αλλά που να βρεθεί ντροπή..."

Οργισμένη ήταν η αντίδραση του Αντώνη Σαμαρά με αφορμή την απόφαση της κυβέρνησης να προχωρήσει η διαδικασία παραχώρησης 14 αεροδρομίων της χώρας.

Ο Α. Σαμαράς μιλώντας σε συνεργάτες του τόνισε πως « η κυβέρνηση αποφάσισε τελικά να προχωρήσει στην παραχώρηση των 14 αεροδρομίων, όπως ακριβώς είχε αποφασίσει και η προηγούμενη κυβέρνηση. Τότε είχε καταγγείλει την απόφαση ως ύποπτο ξεπούλημα, τώρα την υιοθετεί ως επωφελή και σημαντική συμφωνία. Θα μπορούσε βέβαια να είχε ζητήσει και συγγνώμη αλλά που να βρεθεί ντροπή...».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Και τώρα τι; avatar
    Και τώρα τι; 18/08/2015 16:11:52

    Μην νομίζουνε οτι δεν βλέπουμε και οτι δεν καταλαβαίνουμε το μέγεθος της υποκρισίας τους. Κάθε μέρα, αποδεικνύονται και πιο αφερέγγυοι.

    • Eva avatar
      Eva @ Και τώρα τι; 19/08/2015 12:27:55

      Εσεις το βλεπετε, ομως το ιδιο δεν ισχυει για τους ψηφοφορους του συριζα. Διοτι οποιος εχει την ικανοτητα να το δει, εχει και την ικανοτητα να το προβλεψει. Δεν ειμαι τοσο ασιοδοξη...ισως ενα μικρο ποσοστο μπορει να το αντιληφθει. Οι υπολοιποι χρειαζονται βοηθεια. Την οποια πρεπει να δωσει η ΝΔ.

  2. V avatar
    V 18/08/2015 17:43:55

    Αντώνη βγες και μίλα δημόσια όχι μέσω συνεργατών

    • airman avatar
      airman @ V 19/08/2015 07:34:29

      Μετά τις εκλογές. Ας αποφασίσει πρώτα ο λαός "απερίσπαστος". Ούτως ή άλλως οι εκλογές που είχαν προταθεί εγκαίρως στον Τσίπρα για το φθινόπωρο του 2015 θα γίνουν. Απλά δεν πέρασε τότε του Σαμαρά και πήγε κατά διαόλου ο τόπος.

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 18/08/2015 19:07:21

    Α.Σαμαρα θα δικαιωθεις πολλες φορες οποτε μην σπαταλας τα λογια σου για πολιτικους καραγκιοζηδες χωρις ντροπη και αξιοπρεπεια.Τι να συγκρινει κανεις και τι να πει μπροστα σ'αυτους τους σαλτιμπαγκους πολιτικους του συριζανελ που μας κυβερνανε με την ψηφο του πιο ''εξυπνου ''λαου της γης .Ο,τι λεγανε ηταν για το θεαθηναι και για δολωματιση του ποπολου που εχαμε τα λογια τους πχ προγραμμα Θεσσαλονικης αμασητο.Το προβλημα ειναι τωρα τι γινεται Α.Σαμαρα που την εκανες αφηνοντας πισω σου ενα κομμα σε αφασια με τον Βαγγελα να λεει τις εξυπναδες του και τις μαγκιες του δικην αντιπολιτευσης της εποχης του Μπαιρακταρη .Ιδωμεν .

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Ραβινος 18/08/2015 21:00:48

      Δεν προκειται η μεγαλη μορφη του παγκοσμιου πολιτισμου , ο Ελληνας πολιτης να αποδεχθει οτι εκανε λαθος. Σημερα διαβαζα σχολια οτι βγηκες σε ολα σωστος 100% αλλα εσυ αποτυχες. διαβαζα στο bankingnews οτι το μνημονιο που θα υπεγραφε ο σαμαρας ηταν 50 δις (εντωμεταξυ ειχε συμφωνηθει η προληπτικη γραμμη πιστωσης) για αυτο ειναι πληρη αποτυχια σχεδον εφαμιλλη τουτ σιπρα. οι ανθρωποι δεν εχουν ουτε ιερο ουτε οσιο. Τσιπα πανω τους. μας αξιζει οτι παθαμε. 100%

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Παρατηρητής 18/08/2015 22:31:43

        Είναι απόλυτα ξεδιάντροποι όντως. Ο Σαμαράς ψήφισε προϋπολογισμό που το δημοσιονομικό κενό για δανεικά φέτος θα ήταν από 0 έως 1 δις. Και φτάσαμε στα 40 δις μόνο για φέτος με άλλα 25 για 2016-2017. Και έχουν το θράσος να μιλάνε αυτοί των Συριζανέλ που μας κατέστρεψαν;

        • Παρατηρητής avatar
          Παρατηρητής @ Γεώργιος Τ. 19/08/2015 08:51:18

          Καιιι να σου μολις απαντησε ο σαμαρας , ξαφνικα εχουμε ξανα τες ιστοριες για παπασταυρου που δεν υπαρχει υποθεση. που ενω καλεστηκε απο τον εισαγγελεα δεν υπαρχει υποθεση. τον φοβουνται τον σαμαρα πολυ, παρα πολυ. τους εχει γινει εμμονη.

    • Eva avatar
      Eva @ Ραβινος 19/08/2015 10:41:28

      Δεν την εκανε. Του την κανανε. Οποτε μην λετε τετοια πραγματα. Και τη συγκινηση στο προσωπο του ΑΣ κατα την ομιλια Μειμαρακη δε θα τη ξεχασουμε ποτε. Θα λειψεις σε... παααρα πολλους προεδρε και οχι απαραιτητα νεοδημοκρατες!

  4. Δρόμος avatar
    Δρόμος 18/08/2015 19:38:27

    H συγγνώμη είναι το θέμα ή το ότι εξαπάτησε τον κόσμο στον υπέρτατο βαθμό?

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Δρόμος 18/08/2015 21:14:23

      Η συγνωμη ειναι το θεμα....ο κοσμος θα κανει αυτο που πρεπει να κανει οταν ερθει η ωρα.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Δρόμος 18/08/2015 21:58:06

      Η ειλικρινής συγνώμη προϋποθέτει φιλότιμο, αλλά κυρίως διάθεση να διορθωθεί/βελτιωθεί κάποιος. Συνεπώς, καμία συγνώμη δεν θα ζητήσει ο Τσίπρας ή ο Σύριζα, ουδέποτε. Δεν έχουν τη δυνατότητα να βελτιωθούν ,άρα πώς να έχουν αντίστοιχη διάθεση βελτίωσης; Αυτό που είδαμε ως τώρα, ήταν το μάξιμουμ των δυνατοτήτων, του όλου Σύριζα και του αρχηγού του. Οι δυνατότητες τους, περιορίζονταν στην προώθηση ενός απατηλού αφηγήματος (σκίσιμο μνημονίων κτλ) με κάθε θεμιτό και αθέμιτο μέσο, σε βάρος των συμφερόντων της χώρας και του λαού. Επειδή όμως οι πολίτες έχουν (λίγο καθυστερημένα μεν, αλλά υπαρκτά) αντανακλαστικά, εφεξής, οι δυνατότητες αυτές θα φθίνουν συνεχώς, μέχρι την αφετηρία του 4% (ίσως και χαμηλότερα)...

    • Δρόμος avatar
      Δρόμος @ Δρόμος 19/08/2015 08:06:01

      Kύριοι, ο Τσίπρας τε-λεί-ωσε. Πρέπει να ξεκουμπιστεί άμεσα. Όσο κάθεται στην εξουσία η χώρα παίζει το κεφάλι της κορώνα γράμματα και όχι μόνο στην οικονομία. Το φυτίλι της βόμβας του μεταναστευτικού έχει ανάψει. Θα προλάβει κάποιος να το σβήσει ή θα μας πάρει ο διάολος όλους?

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ Δρόμος 19/08/2015 15:54:57

        Με 800,000 στα παραλια της Τουρκιας, με κανα 2 εκατ. στα παραλια της βορειας Αφρικης δεν ξερω εαν μιλαμε για τον ιδιο τον διαολο....αλλα σιγουρα δεν υπαρχει και αμεση λυση στο προβλημα

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Δρόμος 19/08/2015 17:26:32

        Αν δεν γίνει κάτι "εχθές", σύντομα θα είμαστε μειονότητα μέσα στην ίδια την πατρίδα μας. Το φωνάζουμε χρόνια.

      • Δρόμος avatar
        Δρόμος @ Δρόμος 19/08/2015 20:33:10

        Vassilis, Roadrunner, Από τον Τσίπρα δεν περιμένει κανείς διαχείριση του τεράστιου αυτού εθνικού προβλήματος. Η Ν.Δ. όμως τί ακριβώς κάνει? Δεν θα έπρεπε ήδη να έχει πάρει επάνω της το θέμα απαιτώντας με τσαμπούκα από την κυβέρνηση άμεση σύσταση εθνικής ομάδας διαχείρισης του προβλήματος, ώστε να πάνε όλοι μαζί στην Ευρώπη και να απαιτήσουν εδώ και τώρα λύση? Τί ακριβώς κάθονται και κάνουν? Νομίζουν ότι ο κόσμος δεν τα βλέπει αυτά? Ειδικά για αυτό το θέμα μόνο στην Ν.Δ. ελπίζει ο λαός και αυτή δεν κάνει τίποτα. Μετά μην κλαίγονται ότι φεύγουν οι ψηφοφόροι πρός άκρα.... μεριά.

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ Δρόμος 19/08/2015 21:29:27

          Ειδικά για αυτό το θέμα μόνο στην Ν.Δ. ελπίζει ο λαός και αυτή δεν κάνει τίποτα.
          Ποιος λαος ελπιζει ? Αυτος που ψηφισε Τσιπρα, ο αλλος λαος που ειπε ΟΧΙ στο δημοψηφισμα? Τα καστανα ας τα βγαλει απο την φωτια αυτος που τα εβαλε και δεν εναι κανενας αλλος απο τον ιδιο τον λαο.... Οσο για τα ακρα που αναφερεις, ας παει στα ακρα, εχει την πειρα με το πρωτη φορα αριστερα....αν εχει κωλο ας παει και παραπερα.

          • Δρόμος avatar
            Δρόμος @ Vassilis 20/08/2015 08:48:06

            To ότι ψήφισε Τσίπρα δεν σημαίνει ότι θα ξαναψηφίσει. Άσχετα τί λένε οι δημοσκοπήσεις που τελευταίως όλως τυχαίως... έχουν εξαφανιστεί. Σε εκλογές θα πάει αργά ή γρήγορα και θα φάει μαύρο που θα είναι όλο δικό του. Τα κάστανα από τη φωτιά ούτε μπορεί και ούτε θέλει να τα βγάλει η κυβέρνηση. Τί πρέπει να γίνει λοιπόν? Να καθόμαστε να βλέπουμε την χώρα να διαλύεται?Η Ν.Δ. οφείλει να ξεκουνηθεί και να αναλάβει άμεσα πρωτοβουλίες για το μεταναστευτικό αλλιώς τε-λει-ω-σα-με....

  5. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 18/08/2015 20:50:43

    Η διαροή δεν δείχνει πολιτικό που βγήκε στην αποστρατεία. πιστεύω ότι αν γίνουν εκλογές από τη βάση θα ξαναβγεί πρόεδρος της ΝΔ. είναι ο μόνος στη ΝΔ που μπορεί να μιλήσει στο κόσμο, να πει με συγκεκριμένους αριθμούς τι παρέλαβε και τι παρέδωσε. δεν είναι τυχαίες οι επιθέσεις που δέχεται ακόμα και τώρα από τα ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ. Τον φοβούνται γιατί θα σαρώσει σε ελεύθερες εκλογές από τη βάση. Και αυτή τη φορά θα πρέπει να πάρει τη σκούπα για να κερδίσει το κόσμο που δεν θέλει τους πολιτικούς της μεταπολίτευσης που πτώχευσαν τη χώρα.

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 18/08/2015 20:53:16

    Ο Μαυρογιαλούρος ζει αυτός μας οδηγεί... https://www.youtube.com/watch?v=QYXdSEWTLsw

  7. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 18/08/2015 21:11:34

    Αντώνη Σαμαρά δικαιώνεσαι μέρα με τη μέρα. Το 2014 θα αργήσει πολύ να το δει, και αν το δει ο σοφός Λαός....Το μόνο που σου καταλογίζω είναι ότι έπρεπε να....ξεπαστρέψεις κάτι ρουσφέτια του νυν προέδρου της δημοκρατίας και να τα στείλεις από τη πρώτη στιγμή στο σπίτι τους.

  8. billos avatar
    billos 18/08/2015 21:55:40

    Aυτός ο άνθρωπος ένα λάθος έκανε μόνο,πως εγκατέλειψε την αρχηγία μετά την επικράτηση του ΟΧΙ.Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί.Για μένα τουλάχιστον δε θα εξιλεωθεί αν δε διεκδικήσει εκ νέου την ηγεσία.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ billos 18/08/2015 22:47:40

      Να εξιλεωθει απο τι ? Πλακα μας κανεις?

      • billos avatar
        billos @ Vassilis 18/08/2015 23:33:44

        Απο την εντελώς πρόωρη απόσυρσή του.Κι όχι,δε σου κάνω πλάκα.Έκανε λάθος που παραιτήθηκε,τέλος.

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ billos 19/08/2015 07:55:02

          Λαθος εκαναν οσοι δεν πιστεψαν στο οραμα του για την Ελλαδα και δεν τον ψηφισαν. Αυτοι εγραψαν ΤΕΛΟΣ και οχι ο Σαμαρας.

          • billos avatar
            billos @ Vassilis 19/08/2015 10:23:56

            Τα δεδομένα όμως είναι διαφορετικά πλέον.Σε ένα έτος το πολύ ο ολετήρας θα ψάχνει ελικόπτερο για να φύγει.Και τότε...ποιος θα πραγματώσει την ανόρθωση?Μόνο ο Σαμαράς μπορεί.Και κάτι ακόμη.Φαντάζεσαι να σκεφτόταν έτσι ο Τσώρτσιλ? Θα ήταν απλά ένα μικρό λήμμα σε κάποια εγκυκλοπαίδεια.Γι αυτό λέω πως έκανε ολέθριο λάθος που αποχώρησε.Θα το διορθώσει μόνο αν είναι ξανά υποψήφιος.Θα επικρατήσει,είμαι απολύτως βέβαιος.

        • Δρόμος avatar
          Δρόμος @ billos 19/08/2015 08:14:20

          Κοίτα, ο Σαμαράς είναι απρόβλεπτος και ενίοτε παρορμητικός. Την δεδομένη στιγμή παραιτήθηκε και έκανε στην άκρη..., γιατί η κόντρα που είχε με τον Τσίπρα και οι πολύ κακές σχέσεις που είχε μαζί του, δεν βοηθούσαν στο να "διπλαρώσουν" το κ@λ@παιδο και να το βάλουν να υπογράψει το τρίτο και χειρότερο μνημόνιο. Άλλη λογική εξήγηση δεν υπάρχει. Τώρα όμως που τα υπέγραψε όλα στα "τέσσερα", πρέπει να δώσει μία συνέντευξη και να τον ξεσκίσει....

          • Eva avatar
            Eva @ Δρόμος 19/08/2015 15:20:14

            Για την κοντρα που ειχαν ΟΙ ΑΛΛΟΙ μαζι του θα μιλησει στη συνεντευξη??????

          • Vassilis avatar
            Vassilis @ Δρόμος 19/08/2015 15:51:50

            Ο Σαμαρας καλα θα κανει να περιμενει την ωρα και την στιγμη που οταν θα λεει "ΣΚΑΣΤΕ ΜΑ....Σ" ολοι θα κανουν τουμπεκι ψιλοκομενο. Δεν ειναι μακρια αυτη η ωρα...αλλα ουτε και ειναι αναγκη να το πιεζει, θα ερθει απο μονο του συντομα. Σημ. Τον Τσιπρα δεν ειναι αναγκη να τον ξεσκισει....τον εχει ξεσκισει εδω και καιρο....Αυτους που πρεπει να ξεσκισει ξερει ο ιδιος ποιοι ειναι.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/08/2015 00:11:31

    Με αυτή την έννοια δεν φταίει ο Σαμαράς ούτε για την αποχώρησή του.Τα ανθρωπάκια οι ψηφοφόροι την επέβαλαν. Όταν γινόταν η συζήτηση για τη ΧΑ κάποιοι άρχισαν από ένα σημείο και πέρα να λένε ότι δεν μπορεί να θεωρούνται υπεύθυνοι μόνο τα στελέχη και οι πολιτικοί αλλά και οι ψηφοφόροι.Αυτό όμως ισχύει για όλες τις περιπτώσεις.Όταν οι ψηφοφόροι ψηφίζουν εξακολουθητικά ψεύτες και καθάρματα σαν τους συριζαίους φταίνε και αυτοί.Είναι και οι ίδιοι ψεύτες και απατεώνες.Μη φοβηθείτε λοιπόν να αποκαλέσετε όποιον τυχόν ψηφίσε και τώρα σύριζα ψεύτη,λαμόγιο και απατεώνα.Γιατί είναι.Ενοχοποιείστε όλο τον τέως πασοκικό και τώρα συριζικό χώρο ως χώρο ψευτών,λαμόγιων και απατεώνων.

  10. δεξιος  αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 19/08/2015 01:10:19

    Προεδρε,σε περιμενουμε να μιλησεις οταν εσυ κρινεις το χρονικο σημειο.Παντα σε περιμενουμε,η ελλειψη σου ειναι ανυποφορη,οταν βλεπουμε πολιτικους σαλτιμπαγκους να σφετεριζονται τον τιτλο του ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ και να μην ντρεπονται γι αυτο.Ο λαος της παραταξης περιμενει υπομονετικα την αποκαθηλωση τους,ομως δεν ξεχνα και τους εσωτερικους ασπονδους φιλους σου.Αληθεια θα ρωτηθει η βαση για εκλογη νεου προεδρου?Θερμη παρακληση ολων η παρουσια σου στη βουλη να ειναι αισθητη ,με παραμβασεις,στα πρωτα εδρανα,αγωνιστικα και αγερωχα οπως παλια.Περιμενουμε μια νεα αρχη.Δικαιωνεσαι καθε μερα,σημερα τ αεροδρομια ,αυριο κατι αλλο ,και επεται συνεχεια.Οσο για συγνωμη απ την πλευρα τους,αληθεια ξερουν αυτη τη λεξη?Για τι να πρωτοζητησουν?

  11. deltaplus avatar
    deltaplus 19/08/2015 03:22:52

    Στο μονο που διαφωνω με τον Αντωνη ειναι οτι εξακολουθει αυτα τα τυπακια να τα αποκαλει κυβερνηση. ΣΥΡΦΕΤΟΣ ΑΝΤΩΝΗ, ΣΥΡΦΕΤΟΣ ΑΣΧΕΤΩΝ ΣΑΛΤΙΜΠΑΓΚΩΝ.και αυτα που ακουγονται περι αριστερης ιδεολογιας......κολοκυθια μετα ριγανεως,

    • ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΡΟΥΣΤΗΣ avatar
      ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΡΟΥΣΤΗΣ @ deltaplus 19/08/2015 15:51:17

      η ντροπή ειναι ίσιωμα των αστών και ποτέ των μπολσεβικων

  12. Π.Φ.Α avatar
    Π.Φ.Α 19/08/2015 20:30:46

    Τα αεροδρόμια θα ονομαστούν Γούσιας, Ζαχαριάδης, Σιάντος και λοιπά ονόματα λαϊκών ηρώων της Αριστεράς, και έτσι πάλι ο λαός θα είναι στη χαρά... Ο μ...ας τελικά σ’ αυτή τη χωρά είναι ανίκητος!!!