19/11/2009 18:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: αυτοί που θέλουν debate, δεν ακούν τη φωνή της βάσης;



Ο Αντώνης Σαμαράς επισκέφθηκε σήμερα τους νομούς Αιτωλοακαρνανίας και Αχαΐας, όπου μίλησε σε συγκεντρώσεις φίλων του στο Αγρίνιο και στην Πάτρα.  Ακολουθούν σημεία από την ομιλία  του στο Αγρίνιο:

Ονοματεπώνυμα για «Golden boys», ακόμη περιμένω !

Πάντως σίγουρα είναι απέναντί μου αυτοί που πλήγωσαν με τη συμπεριφορά τους την Παράταξη. Και βέβαια δεν είμαι εγώ που πίεζα για πρόωρες εκλογές !

Ακούω και κάποιους να θέλουν debate. Καλά, τι θέλουν; Δεν ακούν τη φωνή της βάσης;

Δεν θα επιτρέψω να γίνουν τα εσωτερικά μας τηλεοπτικό θέαμα, όπου εμείς θα τσακωνόμαστε και θα χαίρονται μόνο οι αντίπαλοί μας!

Παράσταση για το ΠΑΣΟΚ θέλουν να δώσουμε; Χρειάζεται περισσότερη ευθύνη!

Να σκεφτόμαστε τη ΝΔ και μετά τις εκλογές!

Επίσης, ακούω διάφορα ευφυολογήματα για το ποιος θέλει ισχυρή και ανίσχυρη ΝΔ.

Ισχυρή ΝΔ είναι η ΝΔ που την εκλέγει η βάση της.

Ανίσχυρη ΝΔ είναι η ΝΔ των μηχανισμών!

 

Κάποιοι πιστεύουν ότι πρέπει να κρύβουμε τις ιδέες μας, για να χωρέσουνε περισσότεροι, για να ξεγελάσουμε τους «αφελείς».

Αυτό το λάθος το έχουμε κάνει και το έχουμε πληρώσει!

Όταν κρύψαμε τα πιστεύω μας!

Όταν προσβάλαμε τον κόσμο μας!

Όταν δεν εκφράσαμε τις αξίες μας!

Όπως έγινε το 2002, στην Υπερνομαρχία Αττικής, με τον Γιάννη Τζανετάκο.

Την είχαμε και την χάσαμε!

Αντί να διευρύνουμε την επιρροή μας, διώξαμε τους ψηφοφόρους μας!

Τέτοιο λάθος δεν θα ξανακάνουμε!

 

Ως προς τις προσωπικές επιθέσεις εναντίον συνυποψηφίου, ασφαλώς και τις αποδοκιμάζω. Γι’ αυτό άλλωστε μιλώ συνεχώς για ενότητα.

Βέβαια, όταν εγώ, χρόνια δέχομαι σωρεία τέτοιων επιθέσεων, μία αντίστοιχη αποδοκιμασία δεν έγινε ποτέ…

Επαναλαμβάνω : Ενότητα και πάλι ενότητα!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. περαστικός avatar
    περαστικός 19/11/2009 18:58:37

    Ενθαρρυντική η δήλωση περί Τζαννετάκου, ειδικά ο συνδυασμός της με την προηγούμενη φράση ότι "δεν εκφράσαμε τις αξίες μας". Όλοι θυμόμαστε τους λόγους που ο Τζαννετάκος βύθισε τη ΝΔ στην υπερνομαρχία Αττικής στο 26% από το 42% που είχε την προηγούμενη φορά: το αντι-εκκλησιαστικό μένος του και οι αναφορές του στον Χριστόδουλο ως "Παρασκευαίδη".

    Όποιος δεν εκφράζει τις αξίες της παράταξης ή θα σιωπά ή θα περιμένει έξω από την πόρτα.

  2. SALONIKOS avatar
    SALONIKOS 19/11/2009 19:10:58

    WWW.GAMEBOOKERS.COM


    Επιλογή διοργάνωσης


    Ελλάδα



    Αγώνες Νικητής/Ειδικά
    Νικητής/Ειδικά [ ? ]

    Νικητής 22 Νοε 09 06:00 CET
    Νικητής
    Δεύτερος Γύρος

    Ναι

    1.15
    Όχι

    4.50

    Θα υπάρξει δεύτερος γύρος στην εκλογή προέδρου για τη Νέα Δημοκρατία; Σύμφωνα με τον κανονισμό κάτι τέτοιο θα συμβεί αν κανείς από τους υποψηφίους δε συγκεντρώσει 50% στην πρώτη ψηφοφορία.


    Νικητής 22 Νοε 09 06:00 CET
    Νικητής
    Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας 2009

    Αντώνης Σαμαράς

    1.70
    Ντόρα Μπακογιάννη

    2.20
    Παναγιώτης Ψωμιάδης

    9.00

    Ποιός θα διαδεχθεί τον Κώστα Καραμανλή στην προεδρία της Νέας Δημοκρατίας;


    Νικητής 22 Νοε 09 06:05 CET
    Νικητής
    Ποσοστά Αντώνη Σαμαρά

    45%

    2.25

    1ος γύρος εκλογής Αρχηγού Νέας Δημοκρατίας – Τι ποσοστό των ψήφων θα συγκεντρώσει ο Αντώνης Σαμαράς στον πρώτο γύρο της εκλογής για την αρχηγία του κόμματος;


    Νικητής 22 Νοε 09 06:05 CET
    Νικητής
    Ποσοστά Ντόρας Μπακογιάννη

    39%

    2.40

    1ος γύρος εκλογής Αρχηγού Νέας Δημοκρατίας – Τι ποσοστό των ψήφων θα συγκεντρώσει η Ντόρα Μπακογιάννη στον πρώτο γύρο της εκλογής για την αρχηγία του κόμματος;


    Νικητής 22 Νοε 09 06:05 CET
    Νικητής
    Ποσοστά Παναγιώτη Ψωμιάδη

    13%

    3.00

    1ος γύρος εκλογής Αρχηγού Νέας Δημοκρατίας – Τι ποσοστό των ψήφων θα συγκεντρώσει ο Παναγιώτης Ψωμιάδης στον πρώτο γύρο της εκλογής για την αρχηγία του κόμματος;

  3. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 19/11/2009 19:12:29

    Ένα debate δύο υποψηφίων του ιδίου κόμματος είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ριψοκίνδυνη διαδικασία σε ότι αφορά την ενότητα την επόμενη ημέρα (30 Νοεμβρίου).
    Εάν ειπωθούν βαριές κουβέντες ανάμεσα στον Αντώνη και τη Ντόρα (που θα ειπωθούν) η Νέα Δημοκρατία θα έχει διασπασθεί μέχρι τα Χριστούγεννα.
    Some words are better left unsaid, λένε και οι Αγγλοσάξονες.
    Είναι εντελώς ανεύθυνη η στάση της Ντόρας να ζητάει εσωκομματικό ντιμπέϊτ, αποδεικνύει τη ρηχότητα της πολιτικής της σκέψης μή συνειδητοποιώντας ότι σπρώχνει μία ολόκληρη παράταξη σε διάσπαση.
    Είτε είναι εντελώς απελπισμένη, είτε είναι επικίνδυνα επιπόλαιη, είτε και τα δύο μαζί.

    • markella avatar
      markella @ ελεύθερος 19/11/2009 19:24:45

      ελεύθερος

      Συμφωνω απολυτα μαζι σου αγαπητε!

      Για αυτο και η σταση της Ντορουλας ειναι εξαιρετικα επικινδυνη μιας και προσπαθει στο βωμο της προσωπικης της στρατηγικης να απαξιωνει παντελως την ενοτητα του κομματος!
      "Δεν θα επιτρεψω τα εσωκομματικα μας να γινουν τηλεοπτικο θεαμα.." ειναι καθαρη απαντηση στη προταση live show της Ψηλης.

  4. Kalesanos avatar
    Kalesanos 19/11/2009 19:25:34

    ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ?

  5. mara avatar
    mara 19/11/2009 19:57:41

    Έβαλαν τότε τον Τζανετάκο και δώσανε πολιτική οντότητα στον Καρατζαφέρη.
    Τον επέβαλε η κυρία για να αρχίζει να μπαίνει στο παιχνίδι ο φίλος της οικογενείας Καρατζαφέρης. Όπως και έγινε. Μια χαρά τα είχαν στήσει όλα.
    Μόνο που στις 29 θα φθάσουν στην βρύση και νερό.... γιόκ!!!

  6. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 19/11/2009 20:05:10

    H Nτόρα στην απελπισία της νομίζει πως η πόλωση θα την σώσει. Γι αυτό ζητά το debate αδιαφορώντας αν θα κάνει μπάχαλο την Παράταξη με αυτά που θα ακουστούν ένθεν και ένθεν. Προσπαθεί να περιχαρακώσει το πλήθος που φεύγει (από αυτήν) με όλα αυτά τα τρελλά που ακούμε κάθε μέρα.
    -Οτι με το Σαμαρά θα καταλήξουμε σε κόμμα διαμαρτυρίας.
    -Οτι οι αντίπαλοι της την κτυπούν επειδή είναι γυναίκα. (Κάτι τέτοια έλεγε και ο Καραμανλής πέρσυ στη ΔΕΘ όταν για άλλους λόγους ασφαλώς κατηγορούσαν τη Μάρα Ζαχαρέα). Ακουσε κανείς τέτοια κατηγορία η αποτελεί επικοινωνιακή εφεύρεση;
    -Οτι αυτή έμεινε στο κόμμα ενώ οι άλλοι κάνανε κόμμα. Αυτή όμως που έκανε επί χρόνια κόμμα μέσα στο κόμμα είναι πιο έντιμη από τους άλλους;

    Ευχαριστούμε κυρία, καλή η σκέψη σας..αλλά δεν θα πάρουμε.

  7. asheti avatar
    asheti 19/11/2009 20:05:23

    Οπως λεει και ο λαος Μαρκελλα, οπου ψηλος και αμυαλος...

    Αφου δε σκεφτεται το αυριο η Ντορα εμεις τι αλλο να πουμε..

    • markella avatar
      markella @ asheti 19/11/2009 20:47:27

      Εχω αρχισει να πιστευω οτι δεν σκεφτεται καθολου η Ντορουλα...παρα την παρτυ της
      Και με τρομαζει αφανταστα οτι απλα μπορει να παπαγαλιζει....
      Βλεπετε Αβραμο? Αλτερ

  8. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 19/11/2009 20:29:38

    Μπράβο Αντώνη! Είπες αυτά που χρειαζόμασταν να ακούσουμε, είπες αυτά που προστάζει η κοινή λογική. Μας έκανες πάλι περήφανους για την επιλογή μας να σε στηρίξουμε.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/11/2009 20:47:48

    Aν το debate ήταν πραγματικό, ο Σαμαράς θα κέρδιζε βασικά λόγω παιδείας. Επιχειρήματα από την μία, ξύλινη γλώσσα από την άλλη. Αλλά δεν μπορεί να είναι πραγματικό, ότι μπορούν να ειπωθούν δημόσια οι λόγοι για τους οποίους ο κόσμος δεν χωνεύει την καημένη την κοπέλα. Αλλά θα άξιζε τον κόπο να μας πει δημόσια η Ντόρα, γιατί «έπεσε ο Μητσοτάκης» τότε. Να γελάσουμε και λιγάκι. Εγώ θα έβαζα 3-4 βαλτούς να εξηγήσουν τα μηνύματα που έστελνε το περιβάλλον της σε μονοεδρικές στις τελευταίες εκλογές.

  10. markella avatar
    markella 19/11/2009 20:50:35

    χαχαχ!
    Ο Χατζηνικαλκης κοκκινησε απ τα νευρα του! ΑΜπαριζα τον πηρε ο Αβραμο!!
    Χαχαχα!
    Επιτελους καποιος του τη βγηκε!

  11. tiramola avatar
    tiramola 19/11/2009 20:53:18

    Αμπάριζα τον πήρε ο Αβραμό?
    .....
    Είναι προφανές ότι έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν...

    • Δωρεάν avatar
      Δωρεάν @ tiramola 20/11/2009 08:50:32

      Φίλε, κύριο τίποτα τον είπε ο Μεγάλος Τραγουδιστής. Είναι σαν ένας κλέφτης να πεί έναν μη κλέφτη, ότι είναι κλέφτης.
      ΕΝΟΧΟΣ ΕΝΟΧΟΝ ΟΥ ΠΟΙΕΙ!

  12. markella avatar
    markella 19/11/2009 20:55:07

    ....Τιραμολα...
    Καποιοι εχουν και τους ψηφοφορους που τους αξιζουν...

    • tiramola avatar
      tiramola @ markella 19/11/2009 21:01:44

      Συμφωνώ...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 19/11/2009 21:46:29

        μην κοκορεύεσαι τιραμόλα, στο ξαναείπα... μπορεί και να είστε βραχύβιοι, για ...χρηματοοικονομικούς λόγους.

        • markella avatar
          markella @ archaeopteryx 19/11/2009 21:54:21

          Κατσε βρε archaeopteryx,
          Μπορει το "παιντι" να πολεμησει ολα μα ολα τα συμφεροντα του τοπου
          Ψυχαρηδες
          Λαμπρακηδες
          Λιβανους
          Κοκκαληδες
          ....... κλπ κλπ
          Να μην το αποπαιρνουμε το παιντι...θα του χαλασουμε τη ψυχολογια, θα το ριξουμε...

        • tiramola avatar
          tiramola @ archaeopteryx 19/11/2009 22:31:38

          Δεν κοκορεύομαι καθόλου αντιθέτως έχω αρχίσει και τα παίρνω διότι όπως και παλαιότερα έχω γράψει είμαι οπαδός του ιδεατού.
          Ή όλα ή τίποτα!
          Αλλού είναι το πρόβλημα μου...
          Μου κάνει πραγματικά φοβερή εντύπωση πως ένα άτομο αξιόλογο και με γνώσεις όπως εσύ (θυμάμαι τώρα και τα σεντόνια με τον ΘΚ)δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις το καραγκιοζιλίκι...
          Ένα καραγκιοζιλίκι που δεν το ανέχεται ούτε ο Χατζηνικολάου...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 19/11/2009 22:46:57

          δεν βλέπω τηλεόραση, και όταν βλέπω, βλέπω μόνο προπαγάνδα από τον Α' και Β' ΠΠ. Αντε και καμιά εκπομπή για κροκόδειλους, την Ιστορία της Μαφίας, τέτοια εκπαιδευτικά.

  13. tiramola avatar
    tiramola 19/11/2009 20:57:38

    Ο άνθρωπος που διέλυσε το ΕΣΥ , ο κύριος τίποτα , ένας επαγγελματίας πολιτικός που πάτησε reset πριν ένα μήνα και ξέχασε και την πασίγνωστη στο πανελλήνιο θεωρία του μεσαίου χώρου...

    ΨΉΦΙΣΕ ΠΟΛΙΤΗ-ΤΗΛΕΘΕΑΤΗ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΘΟΠΟΙΟ...

    • σταμ avatar
      σταμ @ tiramola 19/11/2009 21:04:56

      ...μηπως επινες τσικουδια ολο το απογευμα?

    • οξεία γωνία avatar
      οξεία γωνία @ tiramola 19/11/2009 21:18:13

      Ένα άκουσμα μπαίνει από το αυτί και πάει στο μυαλό.
      Εάν το μυαλό δεν μπορεί να το επεξεργαστεί ΔΕΝ ΦΤΑΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ, το μυαλό φταίει.
      Φοβάμαι, τιραμόλα, ότι είναι μη αναστρέψιμη η κατάστασή σου, σαν κάτι μόνιμους ένοικους στο Δαφνί.
      Άλλα ακούς, άλλα καταλαβαίνεις!

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 19/11/2009 21:23:03

      εχετε εσεις διαμαντη αντιπροεδρο κυβερνησης μην μιλας τιραμολα..!! αστο....

      ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ.

  14. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 19/11/2009 21:00:04

    Αχ ο νικολάκης μας σήμερα είχε να νευράκια του πάλι με τον Αβραμό. Χθές την ντορούλα όλο χαμόγελο και νάζι ήταν, ούτε με τριαντάφυλλο δεν την ακούμπησε.

  15. Χρήστος avatar
    Χρήστος 19/11/2009 21:03:33

    Μα εχουμε τρελαθει τελειως? Δεν βλεπουμε ποιον στηριζουν οι μηχανισμοι? Ποιος δημοσιογραφος απολυθηκε απο τον ΑΝΤ1 οταν μιλησε για την αδιαφανεια στα χρηματα του Υπουργειου Πολιτισμου (επι Σαμαρα) και μυστικη συμφωνια με Μπομπολα???? Φτανει πια... στον λαικισμο του Μιχαλολιακου, της Παπακωστα, του Τραγκα, του Κακαουνακη, του Αναστασιαδη... Ας σταματησουν οι ανθρωποι του Κοκαλη να στηριζουν παλιους φιλους που ... συμμαχουν για να δυαλυσουν την Ν.Δ.

    • Καππαδόκης avatar
      Καππαδόκης @ Χρήστος 19/11/2009 21:13:05

      O Κόκαλης από ποιον πήρε τις ψηφιακές παροχές; Απο τον "φίλο" του Σαμαρά η από τον "εχθρό" του Μητσοτάκη;
      Μια απάντηση παρακαλώ.

      • Καππαδόκης avatar
        Καππαδόκης @ Καππαδόκης 19/11/2009 21:14:53

        Ο Κόκαλης μήπως είχε καμμία σχέση και με τη Siemens;
        Μια απάντηση και σε αυτό παρακαλώ.

      • Υ. avatar
        Υ. @ Καππαδόκης 19/11/2009 21:32:57

        Φίλε Καππαδόκη, ρωτάς αφελώς. Πετάνε μια κοτσάνα, ε, αν πιάσει, έπιασε. Ο Γιάννης-Γιαννάκης επιτελεί τον ιερό σκοπό εξαγνισμού του σογιού, άνευ διακρίσεων. Και περιμένεις απάντηση. Θα περιμένεις πολύ. Μόνο μην απελπιστείς περιμένοντας!

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 19/11/2009 21:57:10

          ...ο Χρήστος, ήθελα να πω (ο δαίμων του μυαλού, ένεκα)

    • loretta avatar
      loretta @ Χρήστος 19/11/2009 21:21:31

      Χρηστο..δεν μου λες αυτη την καραμελα με την βουλτεψη και την απολυση της σκεψου ποιος στη εδωσε στο στομα να την πιπιλας και μετα ....αν εχεις τον ελαχιστον νου δεν θα την ξαναφας!!

      Ελεος με την βουλτεψη δηλ....μην τρελλαθουμε τελειως

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ loretta 20/11/2009 00:42:35

        Βρέθηκε άνθρωπος να πιστέψει ότι ο Σαμαράς έχει περισσότερους μηχανισμούς από την Ντόρα.

        Οι μηχανισμοί δημιουργούν και φανατικούς εχθρούς και τώρα βρίσκουν πολύ την ευκαιρία να ξεσπαθώσουν.

      • Δωρεάν avatar
        Δωρεάν @ loretta 20/11/2009 08:53:18

        πΟΙΑ ΒΟΥΛΤΕΨΗ. ΤΟΥ ΚΚΕτζή του Βούλτεψη η Κόρη, ο οποίος Γιάννης Βούλτεψης υπήρξε το δεξί χέρι του Μητσοτάκη;

  16. markella avatar
    markella 19/11/2009 21:05:24

    Μα αντιπροεδρο της κυβερνησης τον Παγκαλο...
    "Θεματοφυλακα" του Οτσαλαν...
    Υποθεση μεγαλης Εθνικης ντροπης...
    θα ημουν πιο προσεκτικος στις κριτικες! Ο υπερτραφης παιρνει Οσκαρ στην ηθοποια, κι ας μην ειχε Κουν για δασκαλο.
    Θα ταν σκοπιμο να διαβασουμε το βιβλιο Καλεντεριδη, μερικοι απο μας μπας και μαθουμε καμμια αληθεια...

  17. tiramola avatar
    tiramola 19/11/2009 21:08:31

    σταμ θα πας να ψηφίσεις εσύ?

  18. markella avatar
    markella 19/11/2009 21:08:43

    Ξερει κανεις ο Ρουσσο ποιον υποστηριζει?....?

  19. Παλιός avatar
    Παλιός 19/11/2009 21:09:53

    Ο Χατζηνικολάου έχει ξεπεράσει κάθε όριο προκλητικότητας και μονομέρειας υπέρ της Μπακογιάννη.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Παλιός 20/11/2009 00:45:54

      Εμ την αψηλιά χθες με το χαμόγελο με τι τακτ και τι πάσες τις έδινε μέχρι που ξεφούρνισε το αν δεν ήταν Μητσοτάκη θα έπαιρνε αέρα την εκλογή. Μα Νικολάκη μου αν δεν ήταν Μητσοτάκη δεν θα ήταν και που είναι τώρα, αμφιβάλει κανείς;

      • Orestios avatar
        Orestios @ «Κασσάνδρα» 20/11/2009 00:47:26

        Σωστή

  20. Justin Case avatar
    Justin Case 19/11/2009 21:24:44

    Είναι εμετικός πλέον (Χατζηνικολάκης). Σε διατεταγμένη υπηρεσία.

  21. loretta avatar
    loretta 19/11/2009 21:40:24

    ....Κολληταρι του Ρουσσο? Pas Rousseau ο μεγας διαφωτιστης...εκεινο το παιντι του ταχυδρομου...που χτυπησε δις και του ανοιξαν την πορτα..???
    Μια σχεση που δεν χαλασε ποτε..ουτε με το βατοπαιδι!

    • kanis avatar
      kanis @ loretta 19/11/2009 21:42:59

      κάνεις πλάκα;
      Αυτοί μισιόντουσαν

      • markella avatar
        markella @ kanis 19/11/2009 21:49:57

        Αγαπητε μου...οχι μονο δεν μισιοντουσαν...αλλα τον αβανταρε συνεχως!
        Οταν ο αμασητος Τραγκας εβγαινε sto REAL και τα χωνε..η γραμμη ηταν να τα χωνει στον Εφραιμ...
        Οταν δε, εβγαινε ο Χνικολακης ...τοτε η μονιμη φραση του ηταν "Πρεπει να περιμενουμε την εξεταστικη επιτροπη...".
        Σε αυτους που ξερουν...σιγουρα εχθρους δεν τους ελεγαν...

        • kanis avatar
          kanis @ markella 19/11/2009 22:25:44

          ...κι οι δύο διεκδικούσαν την εύνοια... ενός αφεντικού από παλιά, που πριμοδότησε μεν τον Ρουσώ και δεν κατάφερε, να υποστηρίξει τον Χατζηκοκο...κι έτσι προέκυψε η λυκοφιλία....εκεί έχω μείνει, η άσχετη, αγαπητές φίλες!

        • loretta avatar
          loretta @ markella 20/11/2009 00:49:25

          ...ειναι τα ...υπογεια ρευματα αγαπητη ΚΑΝΙΣ..εδιναν τροφη και χτυπουσαν οποιον δεν θελαν..!!

        • kanis avatar
          kanis @ markella 20/11/2009 01:02:43

          τελικά, όλοι τους μια αλυσίδα από αδύναμους κρίκους... γύρω,γύρω...
          Ασφυξία !

        • loretta avatar
          loretta @ markella 20/11/2009 01:06:17

          γιαυτο αντωνης και παλι αντωνης να καθαρισει η σαπιλα γιατι δεν εχουμε περιθωρια αλλα.

        • kanis avatar
          kanis @ markella 20/11/2009 01:16:02

          τελική ευθεία πιά, προσοχή και προσευχές, να μείνουν μακρυά οι "γκαντεμιές" των οξαποδώ!
          καλο ξημέρωμα loretta

  22. Hase avatar
    Hase 19/11/2009 21:43:39

    Τιραμολα καπου καπου μου την δινεις. Δεν κυτας ρε φιλε το αφεντικακη σου που ειχε προεκλογικα ΣΧΕΔΙΟ για να βγουμε απο την κριση και νας ελεγε ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ αλλα τωρα τα κανει γαργαρα και το μονο που σε απασχολει ειναι ο Αβραμο (ο κ. τιποτα που λες ναι αυτος που εκανε το ορθιο κομματι κρεας, τον Παγκαλο, κυμα). Κυτα ρε παιδι μου τα χαλια σας και ασε τους δεξιους να βγαλουν εναν σωστο αρχηγο.

  23. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 19/11/2009 22:26:07

    Ο Χατζηνικολάου κατέβαζε το κεφάλι, όταν ο Αβραμο άρχισε να μιλάει για μηχανισμούς και παρέες. Ένοχη στάση ανθρώπου που συμμετέχει σε αυτούς. Εχει καταντήσει γεννίτσαρος της Ντόρας. Και περνιέται και για έγκριτος, τρομάρα του. Εγώ θα προτιμούσα να ενημερώνομαι από τον Κακαουνάκη που τουλάχιστον πιστεύει αυτά που λέει παρά από τον Νικολάκη.
    Και εκείνο το εμετικό χαμόγελο του κουτοπόνηρου που νομίζει ότι ξεγελάει τον συνομιλητή του?

  24. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 19/11/2009 22:36:42

    O Rousop. yposthrizei tin Doradrac, giati na to krypsome alloste?

  25. sofias avatar
    sofias 19/11/2009 22:41:43

    Καλά η Ντόρα δεν πατάει στην γη? δεν της είπε κανεις στο αυτί οτι πρέπει αυτή να απευχεται πάσα σύγκριση σε ζωντανό διάλογο με τον Αντώνη ακόμη και με τον Ψωμιάδη.
    Τα Ελληνικά της να θαυμασομε? το οτοκιου δεν θα είναι εκεί να την βοηθήσει..
    Αλλά ο ηγέτης φαίνεται και γνωρίζει τις ρητορικές του ικανότητες και δεν σήκωσε το γάντι σκεπτόμενος την εσωστρέφεια και το τζαμπα θέατρο που 8α έβλεπαν οι Πασόκοι.
    Ελεος Ντορούλα με την γυναικεία σου υπόσταση,οταν σε ψηφίζαμε για δήμαρχο Αθηνών δεν το γνωρίζαμε?
    Και τι διαφορετικό πρόσφερες λόγω της γυναικείας σου φύσης στο Δήμο?
    Κακέκτυπο του δολοπλόκο πατερούλη της είναι.
    Ελεος πια....

  26. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 19/11/2009 22:44:16

    Ασχετο...???
    Αποψε ομαδα Χρυσαυγιτων την επεσε σε παρουσιαση βιβλιου...
    Του βιβλίου του συγγραφέα Βασίλη Γκουρογιάννη, «Κόκκινο στην Πράσινη Γραμμή», με θέμα το Κυπριακό.
    Οι μαγκες εισέβαλαν στο χώρο όπου πραγματοποιούνταν η παρουσίαση, στη Στοά του Βιβλίου (Πεσμαζόγλου 5), έσκισαν βιβλία και διέκοψαν την παρουσίαση του βιβλίου, επειδή διαφωνούσαν.

    Δεν ειναι ειδηση το γεγονος αυτο για το αντινιουζ?
    Δεν εχουν κατι να σχολιασουν οι ... συναδελφοι?

  27. Πέννυ avatar
    Πέννυ 19/11/2009 23:22:35

    Αναφορικά με την επιθυμία της Κυρίας Μπακογιάννη περί τηλεμαχίας με τον Αντώνη Σαμαρά, άποψή μου είναι ότι δεν το ζητάει από επιπολαιότητα αλλά ούτε και από εξυπνάδα διότι η ίδια ποτέ δεν προτείνει τίποτα από μόνη της, επειδή πολύ απλά το μυαλό της δεν γεννάει τίποτα. Μόνο ραδιουργίες γεννάει και αυτό γιατί το έχει διδαχθεί πολύ καλά από τον μπαμπάκα της!!
    Προφανώς οι επικοινωνιολόγοι - σύμβουλοί της τής το συνέστησαν, προκειμένου να αρχίσει τις γνωστές "κατινιές" της και να εκνευρίσει τον Αντώνη Σαμαρά, που ξέρει ότι είναι Κύριος και δεν θα πέσει ποτέ στο επίπεδό της. Εγώ στη θέση του κυρίου Σαμαρά δεν θα πήγαινα, διότι δεν θα ένοιωθα ότι έχω απέναντί μου μια ισάξια και ομότιμή μου πολιτικό, με την οποία απλά συνδιεκδικούμε την αρχηγία. Θα ένοιωθα ότι έχω ένα φίδι σιχαμερό, τον χειρότερό μου εχθρό, ο οποίος με μισεί λόγω της παλαιάς ρήξης με τον πατέρα της που τους έκοψε απότομα τη "μάσα" και τους χάλασε τις στημένες τους δουλίτσες με τα μεγάλα συμφέροντα.
    Την στιγμή που σε όλη τη διάρκεια της προεκλογικής τους καμπάνιας, η ίδια και οι στρατηγοί της ουδέποτε έπαψαν να εξαπολύουν φαρμακερά βέλη και να αποκαλούν "αποστάτη" τον κύριο Σαμαρά, καταδεικνύοντας έτσι το μίσος και την μνησικακία τους προς το πρόσωπό του, τί νόημα έχει άραγε να πάει ο κύριος Σαμαράς μαζί της να συζητήσει ζωντανά??
    Για να γίνουν ρεζίλι και να γελάει όλη η αντιπολίτευση??
    Για να αρχίσει να τον προκαλεί και να λέει πράγματα που ΚΑΙ τους οπαδούς και των 2 πλευρών θα θυμώσουνε ΚΑΙ την επόμενη 'μέρα στη Ν.Δημοκρατία θα την κάνουν δυσκολότερη??
    Όχι, θα ήταν λάθος κίνηση, γιατί τίποτα δεν θα προκύψει συζητώντας μαζί της, μόνο χολή και δηλητήριο θα του πετάξει "η κόμπρα" γιατί έχει άφθονο μέσα της και θα την δασκαλέψουν προς τούτο και οι σύμβουλοί της, επειδή παίζει το τελευταίο της χαρτί που είναι η πόλωση. Μεγάλος χαμένος θα είναι στο τέλος η ίδια η παράταξη αφού θα βγουν τα "ευαίσθητα" σημεία των γεγονότων του '93 στη φόρα, - επειδή εκεί έχει κολλήσει η βελόνα της κυρίας Θεοδώρας - , θα πέσουν οι μάσκες για το τί ρόλο έπαιξαν διάφοροι εκείνη την περίοδο και την επόμενη 'μέρα οι μισοί δεν θα μιλάνε στους άλλους μισούς μέσα στην παράταξη και το ΠΑ.ΣΟ.Κ με τον Καρατζαφέρη θα σπάνε πλάκα μαζί μας και θα κρατάνε την κοιλιά τους απ' τα γέλια!!
    Αυτό είναι το επίπεδο της "κυρίας" και το ξέρουμε και δεν νομίζω ότι έχει κανένα λόγο ο κύριος Σαμαράς να την ακολουθήσει στην απελπισμένη της πρόταση. Την κυρία Μπακογιάννη δεν την ενδιαφέρει το μέλλον της παράταξης αν εκείνη χάσει!! Είναι αριβίστρια, την ενδιαφέρει να την διαλύσει και να πάρει ό,τι μπορεί από 'κει μέσα προκειμένου ίσως να κάνει μια δική της παράταξη. Και μακάρι να το κάνει, και στον αγύριστο...μπας και ησυχάσουμε από αυτήν και τον μπαμπάκα της για πάντα. Δεν σκοπεύει η κυρία Ντόρα να συγκατοικήσει με τον κύριο Σαμαρά στην ίδια πολιτική στέγη, ΥΠΟ τον κύριο Σαμαρά!!
    Ακόμα κι αν η διάσπαση αυτή δεν γίνει αμέσως, μέσα στη διάρκεια του πρώτου εξαμήνου θα έχει φύγει. Προετοιμάζει λοιπόν το έδαφος ώστε να προκαλέσει με αυτό το debate, ένα βαθύ πλήγμα στην παράταξη, το οποίο και θα φροντίζει να μην το αφήνει να επουλωθεί, μέχρι να διαποιηθεί, να αφορμίσει και τότε θα αποχωρήσει πανηγυρικά, παίρνοντας τους δικούς της από 'κει μέσα, των Βατοπαιδινών συμπεριλαμβανομένων φυσικά, γιατί όλοι "οι σάπιοι" και τα λαμόγια που ξεφτίλισαν την παράταξη, είναι μαζί της!!

    Εδώ θά 'στε και εδώ θά 'μαι - Θεού θέλοντος - και θα το δείτε ότι έτσι θα τα φέρει η κυρία τα πράγματα. Βλέπει τώρα ότι το παιχνίδι είναι χαμένο και τα παίζει όλα για όλα για να εκθέσει τον Αντώνη και να τραυματίσει ανεπανόρθωτα την παράταξη. Είναι φίδι!!

    • loretta avatar
      loretta @ Πέννυ 20/11/2009 00:20:29

      γιαυτο επιμενω εγω οτι μετα απο ολα αυτα ο καταλληλοτερος χρονος για να χτυπησει θαναι μεχρι 2-3 μερες πριν την ημερα της εκλογης .

      Τα επιτελεια της αυτο θα την συβμουλευαν ΣΙΓΟΥΡΑ!! και δεν μιλαμε για direct χτυπημα..! ξερει αυτη...μεθοδος μητσοτακη.

  28. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 00:14:03

    Αντώνης Σαμαράς είναι ο μόνος πολιτικός τέτοιου επιπέδου, που σε επίσημη ομιλία του κατήγγειλε ανοιχτά τη διχαστική τακτική του τουρκικού προξενείου Κομοτηνής. Γιατί άραγε το έκανε αυτό; Δύο ερμηνείες υπάρχουν. Η πρώτη είναι ευρύτερα πολιτική, η δεύτερη στενά κομματική.

    Επειδή οι αναφορές του ήταν γενικές, και αφορούσαν τις προσπάθειες που επιχειρεί το Προξενείο και έχουν αρνητικό αντίκτυπο στις σχέσεις ανάμεσα στον χριστιανικό και μουσουλμανικό πληθυσμό το μυαλό όλων πήγε σε σειρά πολιτικών θεμάτων. Ωστόσο, επειδή στη Θράκη ακούγεται πολύ η σύμπραξη της Ντόρας με γνωστά στελέχη της μειονότητας, που διατηρούν άριστες σχέσεις με το Προξενείο, δε θα πρέπει να αποκλειστεί και η πιθανότητα ο Αντώνης να ήθελε να επιστήσει την προσοχή κάποιων ώστε να σταματήσουν τα παιχνίδια με τη μειονότητα και τις εκλογές Προέδρου της ΝΔ.

    Πρέπει εδώ να σημειώσουμε ότι ο Παναγιώτης Ψωμιάδης, μιλώντας σε κανάλι της Καβάλας είχε καταγγείλει ανοικτά ότι η εντολή που δίνεται από το Προξενείο στους μουσουλμάνους είναι να ψηφίσουν Ντόρα.

    Ένας άλλος ρυθμιστικός παράγοντας είναι ο πρώην βουλευτής της ΝΔ Ιλχάν, ο οποίος έχει ταχθεί καθαρά με το μέρος της κ. Μπακογιάννη.

    Πληροφορίες αναφέρουν ότι ο κ. Ιλχάν, όπως και κάποιοι άλλοι παράγοντες της μειονότητας, που όμως τοποθετούνται από εκτιμήσεις τοπικών παραγόντων και δημοσιογραφικές πληροφορίες στη σφαίρα επιρροής του Τουρκικού Προξενείου Κομοτηνής, έχουν ενταχθεί στον μηχανισμό της Ντόρας.

    Και προσπαθούν να επηρεάσουν το μουσουλμανικό στοιχείο. Όπως επίσης είναι επιβεβαιωμένο ότι κάποιοι «αετονύχηδες» της μειονότητας, που θέλουν να εμφανίζονται ως ρυθμιστές των τεκταινομένων της κοινότητας, κάνουν επαφές και ζητούν ανταλλάγματα προσφέροντας ψήφους. Οι γνωρίζοντας τις καταστάσεις στη Θράκη και τα μειονοτικά, επισημαίνουν ότι τις περισσότερες φορές πρόκειται για άτομα μειωμένης επίδρασης με ισχνή δράση, που απλώς «παραγοντίζουν».

    Μέσα σε όλο αυτό το πλαίσιο, ο Αντώνης Σαμαράς αφιέρωσε ένα μέρος της ομιλίας του στη μειονότητα, σημειώνοντας ότι την αντιλαμβάνεται ως αναπόσπαστο κομμάτι της Πατρίδας και όχι ως ξένους σε ξένη χώρα. Ωστόσο, σημείωσε ότι τα θέματά της δεν είναι αντικείμενο ελληνοτουρκικών διαφορών, προσθέτοντας ότι η Τουρκία, λόγω του παρελθόντος της δεν δικαιούται να δίνει μαθήματα.

    Τα καθαρά αλλά ζεστά αυτά λόγια εκτιμήθηκαν ως απόπειρα οικοδόμησης γέφυρας με το μουσουλμανικό στοιχείο. (bluehope.gr)

  29. oxoxo avatar
    oxoxo 20/11/2009 00:14:47

    Η κυρία χάνει. Γι' αυτό η πόλωση. Προσπαθεί να πιαστεί από κάπου. Να δημιουργήσει ένα επικοινωνιακό γεγονός. Γι' αυτό ζητά "τηλεμαχία".
    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ κερδίζει. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ, ο ΗΓΕΤΗΣ της ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ διαισθάνεται το Αύριο, την ΕΥΘΥΝΗ. Θέλει τη ΝΔ δυνατή. Τη Νεοδημοκράτισσα, το Νεοδημοκράτη υπερήφανο. Με το κεφάλι ψηλά. Με ελάχιστα τραύματα, ούτε καν αμυχές απ' την εσωκομματική διαδικασία. Γι' αυτό κι ορθά απέκλησε κάθε ιδέα για συμμετοχή σε μια παράσταση προς τέρψιν του ΠΑΣΟΚ και των αντιπάλων των ιδεών μας.
    Με αξιοπρέπια κι ήθος. Ενάντια στις σειρήνες του λαϊκισμού.
    ΑΝΤΩΝΗ ΓΕΡΑ, η ΕΛΛΑΔΑ στο ζητά.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ oxoxo 20/11/2009 00:35:21

      Είναι η μοναδικη ευκαιρία να απαλαγουμε απο την βρωμικη οικογενεια και τον αηδιαστικο μηχανισμο της που τρωει σαν σαρακι τα σπλαχνα της παραταξης. Αν χαθει αυτη η ευκαιρία, θα χαθει η ιστορική παράταξη του Κωνσταντίνου Καραμανλή. Καμία ψήφος χαμένη, ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΠΗ

  30. kkaralis avatar
    kkaralis 20/11/2009 02:15:10

    3 blogs στην Αιτωλοακαρνανία λένε άλλα... Μιλάνε για επεισόδιο στο Μεσολόγγι...
    Κ τα 3, ειδικά το 1 που δεν είδε το χαμό που έγινε στο Αγρίνιο, στηρίζουν Ντόρα

  31. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 20/11/2009 07:50:27

    ΤΟ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΗΝΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΝΤΟΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΜΑ ΟΥΤΕ DEBATE XΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ Ν.Δ.ΕΙΝΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΡΩΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΑΤΙ Η ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΨΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ

  32. Δωρεάν avatar
    Δωρεάν 20/11/2009 08:59:52

    Πρώτον, βλέπω σ΄αυτό το μπλογκ ότι ολες οι γυναίκες στηρίζουν Σαμαρά. Καλό αυτό γιατί δεν παρασύρονται από τη εκούσια θυματοποίηση της κυρίας Ντόρας Μητσοτάκη.

    Δεύτερον, αν θέλουμε να βγάλουμε γυναίκα -κάποτε- στην ΝΔ, γιατί να μην προτιμήσουμε την Ελενα Ράπτη ή την Ελενα Κουντουρά που είναι και ομορφογυναίκες και κυρίως δεν είναι κόρες του Μητσοτάκη, άρα αποκλείεται να είναι και κλώνοι τους. Γούστο τουλάχιστον διαθέτουμε ........

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Δωρεάν 20/11/2009 09:06:53

      Και η Παπακώστα διαθέτει μεγάλη ευφράδεια και είναι και πολύ καλή δικηγόρος. Κάποιοι μιλούν υποτιμητικά για αυτήν, αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί. Κόρη ενός απλού χωροφύλακα και εντελώς αυτοδημιούργητη. Τη χαίρεσαι πραγματικά.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Blimblomblim 20/11/2009 09:43:47

        Καλημέρα.
        Και έχει περάσει και πολύ δύσκολες οικογενειακές καταστάσεις για τις οποίες έχει μιλήσει η ίδια στην τηλεόραση.
        Οχι σαν κάποιους άλλους που τα βρήκαν όλα έτοιμα και θέλουν όλο και περισσότερα..
        Είναι άξια και μαγκάκι. Κι εγώ τη χαίρομαι.

        Blimblo, βλέπω έναν προβληματισμό στους σαμαρικούς του site από χθές, όσον αφορά τις εκλογικές «τακτικές» της Ντόρας. Τι λες;

  33. niko.pap@hotmail.com avatar
    niko.pap@hotmail.com 20/11/2009 10:47:46

    Aυτος που δεν εχει τι να πει αποφευγει το debate, γιατι εκει θα φανει ολη του η γυμνια απο ιδεες και προτασεις...δικαιολογιες για τη βαση κτλ, φανερωνουν ακριβως αυτο. Εκεινος που με την ακαμπτη σταση του στο Σκοπιανο οδηγησε την υποθεση σε αδιεξοδο, εκεινος που οδηγησε στην πτωση της κυβερνησης ΝΔ το 1993, εχει το θρασος να εμφανιζεται σημερα τιμητης. Ο λαος δεν ξεχναει ποιος πραγματικα δουλεψε για την Ελλαδα και συνεβαλλε στην εθνικη επιτυχια του Βουκουρεστιου, αλλα και σε αλλα θεματα. Η δημιουργια μιας "Νεας Ε.Ρ.Ε", Θα οδηγησει ισως στην εξαφανιση της ακροδεξιας, αλλα ποτε δεν θα πετυχει να κερδισει τους κεντρωους ψηφοφορους οι οποιοι δεν θα εχουν επιλογη μετα απο μια 8χρονη η και λιγοτερο παραμονη του ΠΑΣΟΚ στην εξουσια. Υπαρχει σημερα η δυνατοτητα η ΝΔ απο κομμα μιας ξεπερασμενης λαικης δεξιας να γινει ενα συγχρονο φιλελευθερο κεντροδεξιο κομμα με προοπτικη εξουσιας, Σε αντιθετη περιπτωση κινδυνευει να γινει απλα ενα μεγαλυτερο Λ.Α.Ο.Σ.

    • Υ. avatar
      Υ. @ niko.pap@hotmail.com 20/11/2009 11:02:19

      Σωστά! Σε δέκα χρόνια, θα το ‘χουμε ξεχάσει.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ niko.pap@hotmail.com 20/11/2009 11:44:40

      Πώς φαίνονται όμως οι αντιγραφείς των επιχειρημάτων του επιτελείου της Ντόρας... Αν βλέπεις κάποιον να σου λέει ότι το Βουκουρέστι ήταν επιτυχία της Ντόρας, αν βλέπεις κάποιον δηλαδή να πιστεύεις το ψέμμα που μας είπε κατάμουτρα, τι να πεις απο κει και πέρα.

      Έχεις μιλήσει με πολλούς κεντρώους που μπορούν να ψηφίσουν Ντόρα; Εγώ δεν ξέρω κανέναν. Φτάνει πια αυτό το παραμύθι. Ανύπαρκτη η διείσδυση της κυρίας σε άλλους χώρους πλην μερίδας παραπλανημένων Νεοδημοκρατών. Αντιθέτως, ξέρω πολλούς κεντρώους που μπορούν να ψηφίσουν Σαμαρά, πράγμα που επιβεβαιώνει και τα δημοσκοπικά ευρήματα για τη διεισδυτικότητα Σαμαρά στο σύνολο του πολιτικού φάσματος, ακόμη και στην αριστερά.

      Αν αγαπάτε αυτό το κόμμα, ψηφίστε Σαμαρά. Αν θέλετε να συρρικνωθεί οριστικά, ψηφίστε Ντόρα.

  34. περαστικός avatar
    περαστικός 20/11/2009 12:05:23

    niko.pap, βλέπεις πολύ στενά την πολιτική πραγματικότητα, ή μάλλον πολύ κοντόφθαλμα.

    Θα πάμε σε ένα ακραίο παράδειγμα. Το 99% των ΠΑΣΟΚων φώναζε "ΕΟΚ ΚΑΙ ΝΑΤΟ" το 1981. Το 99% των ΠΑΣΟΚων φώναζε "Ζήτω ο εκσυγχρονισμός και η ΟΝΕ" το 1999. Πώς έκανε αυτήν την πορεία; α. διατήρησε τον κόσμο ενωμένο στο ΠΑΣΟΚ η κολλητική ουσία της εξουσίας και β. τον παρέσυρε σε αντίθετες απόψεις εντελώς συνειδητά. Το εννούσε όλο το 99% το σύνθημα του 81 και το εννοούσε όλο το 99% το σύνθημα του 99. Δεν το έκανε μόνο για τα μάτια του κόσμου.

    Τι θα έλεγε κανείς αν ζούσε το 81 για το ότι ο Αντρέας θέλει (σταδιακά) να μεταμορφώσει το ΠΑΣΟΚ σε φιλο-Ευρωπαϊκό κόμμα; Θα έλεγε "τώρα που γίναμε 48% θα φύγει ο κόσμος μας και θα επιστρέψουμε στο 8%. ΚΟΔΗΣΟ θα καταντήσουμε;"

    Οι ηγέτες και ο χρόνος μπορούν να μετακινήσουν βουνά, όχι απλώς τον μέσο όρο της πολιτική τοποθέτησης των ψηφοφόρων του.

    Το ερώτημα εδώ είναι το εξής

    Η μία θέλει να συνεχίσει το ίδιο βιολί περί μεσαίου χώρου. Το είπε ο Άρης "εκφράζω τον μεσαίο χώρο και γι' αυτό πάω στην Ντόρα".

    Ο άλλος θέλει να "επαναφέρει τις αξίες".

    Γνώμη μου είναι ότι έχει τον χρόνο και την δυνατότητα να το κάνει. Μπορεί τελικά να μην το προσπαθήσει. Μπορεί να μην το καταφέρει. Μπορεί ακόμα να μην το εννοεί. Αυτή τη στιγμή ο κόσμος (πχ εγώ) συμφωνώ 100% ότι αυτό είναι που πρέπει να κάνει η ΝΔ και θα προτιμήσω αυτόν που λέει ότι θα το κάνει. Αν δεν το κάνει, εδώ θα είμαστε για την κριτική μας.

    Αν όμως κερδίσει η Ντόρα, ιδεολογικά βουλιάξαμε όλοι.

  35. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/11/2009 13:19:16

    Η επιλογή της Ντόρας να ζητήσει debate είναι το λιγότερο άστοχη. Αφ' ενός είχε την ευκαιρία να ζητήσει κάτι ανάλογο στο συνέδριο κάτι που δεν έκανε, αφ ετέρου δίνει την ευκαιρία στην ευρύτερη αντιπολίτευση να πατήσει στις εσωκομματικές "διαμάχες."

    Σχετικά με τον Ρουσσόπουλο καλό θα είναι μερικοί να θυμόμαστε ότι από την στιγμή της ανάληψης των καθηκόντων του, η ΝΔ έγινε ένα σαφώς πιο επικοινωνιακό κόμμα ήξερε να μιλήσει κι αντιμετωπίσει τον μηχανισμό των ΜΜΕ και ήταν ο μόνος που μπορούσε να αποκρούσει όλα τα πυρά από όλες τις πλευρές. Το χειρότερο είναι ότι έπρεπε να λειτουργήσει ως αποδιοπομπαίος τράγος στην ευρύτερη υπόθεση Βατοπεδίου κι ενώ όπως ακούγεται κι από την πράσινη όχθη δεν είχε μέρος ευθύνης.

    Μπορούμε ίσως όλοι μας να έχουμε κάποιες λίγες πικρίες σχετικά με την ΠΟΛ.ΑΝ και το ΚΕΠ αλλά δεν μπορούμε να μην έχουμε και πικρίες για την ευρύτερη στάση της οικογένειας Μητσοτάκη και την ιστορική αναδρομή της εκτός κι εντός ΝΔ.

    Και τέλος περί του επιχειρήματος ότι ο Σαμαράς κατηγόρησε κατά το παρελθόν τον Καραμανλή γηραιότερο, ας μην ξεχνάμε ότι ο πατέρας Μητσοτάκης κατ' εξακολούθηση αποκαλούσε τον Καραμανλή τον γηραιότερο ως "δειλό" κι ότι απέφευγε τις διαμάχες και συγκρούσεις γι' αυτό κι αυτοεξορίστηκε. Δηλαδή μας γύρισε την πλάτη.

    Πιστεύω στην Αντώνη Σαμαρά και πιστεύω ότι αυτός μπορεί να οδηγήσει την παράταξη μπροστά και δυναμικά. Δείχνει να έχει μάθει από τα παθήματα του παρελθόντος αλλά δεν κρύβω και την ανησυχία μου για τους μηχανισμούς της οικογένειας Μητσοτάκη. Την Κυριακή έχουμε υποχρέωση αρχικώς στην παράταξη μας και δευτερευόντως στον Σαμαρά να πούμε την γνώμη μας και να δείξουμε την δύναμη μας.

    Ίσως να είναι και η τελευταία φορά που θα μπορέσουμε να το κάνουμε αυτό πριν αλλάξουν πάλι τους μηχανισμούς όπως έγινε το 85.

    Ευχαριστώ

  36. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 20/11/2009 23:05:41

    και μια προσέγγιση για την -φλασιά ήταν και πέρασε- τηλεμαχία, από την Παραπολιτική:
    Στα βήματα του Κώστα Καραμανλή βαδίζει η Ντόρα Μπακογιάννη η οποία και ζήτησε τη διεξαγωγή debate μεταξύ των υποψηφίων αρχηγών της Νέας Δημοκρατίας .

    Ο Αντώνης Σαμαράς αρνήθηκε , το ίδιο και ο Παναγιώτης Ψωμιάδης.

    Κι αν υποθέσουμε ότι κανείς δεν νοιάζεται ιδιαίτερα για τους λόγους που ο Πανίκας απέρριψε τη συγκεκριμένη πρόταση , είναι κάτι παραπάνω από σαφές ότι ο Σαμαράς δεν είχε κανέναν λόγο να δεχθεί από τη στιγμή που προηγείται στις δημοσκοπήσεις

    Η Ντόρα κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο . Θυμίζει τον Καραμανλή που ζητούσε επίμονα debate από τον Παπανδρέου κι όταν έχασε τις εντυπώσεις , ζήτησε και 2ο debate για να πάρει τη ρεβάνς

    Η πρόταση για τη διεξαγωγή debate είναι...

    ...μέρος μιας γενικότερης αντίληψης της κ.Μπακογιάννη για το ελληνικό πολιτικό σύστημα στο οποίο η Βουλή και ο κοινοβουλευτικός έλεγχος δίνει τη θέση του στην Τηλεόραση και στα τηλεοπτικά παράθυρα.

    Και ο Καραμανλής την ίδια αντίληψη είχε και η πτώση του ήταν εκκωφαντική.

    Η Ντόρα έθεσε ως πρώτη προτεραιότητα της προεκλογικής της καμπάνιας το να αποτινάξει κάθε κατηγορία περί "υπονόμευσης" του Κώστα Καραμανλή . Έτσι , αναγκάστηκε να επαναλάβει πιστά τα λάθη του...

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ B.K.Σ. 20/11/2009 23:25:06

      Ας μην ασχοληθουμε αλλο με debate και αλλες φουσκες της Κυριας. Ολο το βαρος πρεπει να πεσει πλεον στην κινητοποιηση του κοσμου ωστε την επομενη κυριακη να πανε ολοι οι σαμαρικοι στις καλπες. ΚΑΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΧΑΜΕΝΗ